HET PROCES OM DE OMSTREDEN BABY Het betalingsverkeer met Duitschland Nieuwe regeling Een groote partij koffie in beslag genomen De bontdiefstal opgehelderd Burgemeester van Middelburg NOGMAALS: Hooger beroep tegen /onnis van de Haagsche Reciubank PLEIDOOI VAN BEIDE PARTIJEN Geldkistje met f9400.- uit de kamer van slapende bewoners gestolen f 1000.- aan diamanten gestolen in het V erorden ingenblad Wegens ongemotiveerde prijsopdrijving bezoekt noodwinkels De Rijkscommissaris bezoekt de Philipsfabrieken Bezichtiging van het bedrijf Dwaze geruchten STEUN AAN INDISCHE VERLOFGANGERS EN FAMILIE Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 's-GRAVENHAGE. 22 Aug. De in verband niet den bominslag in do Bethlehem-kliniek alhier, ont stane procedure tusschen tivee fa milies om het bezit van een baby is vandaag voor het Gerechtshof al hier voortgezet. liet betrof hier het hooger beroep tegen het vonnis van den president der Ilaagsche Recht bank, verleden weck gewezen, waar bij de baby, die vertoefde ten huize van de familie van der W. werd toegewezen aan de familie S De eerstgenoemde familie ging van dit vonnis in hooger beroep en reeds heden kwam de zaak voor op de rol van de vacantiekamer van het Hof. Mr. ir Smalhout, als eischende partij, concludeerde voor eisch en mr. S. van Oven concludeerde voor antwoord namens de gedaagde. Hierop bepaalde het Hof dat de pleidooien onmiddellijk zouden worden gehouden. Mr. Smalhout besprak o.m. den toe stand, zooals die was na den bominslag en hetgeen onmiddellijk na den inslag gebeurde. Hij wees er daarbij op, dat het echtpaar S. eerst uit den kelder van de Eerste Nederlandsche een ver keerd kind (een meisje) had meegeno men, hoewel toch niet lichtvaardig te werk was gegaan. Te vermelden is ook. dat mevr. van der W., in tegenstelling toi hetgeen de tegenpartij beweert, geen oogenblik haar bezinning is kwijtge raakt en een nauwkeurig relaas kon geven van hetgeen was geschied. Mr. Smalhout besprak o.m. de bewijs- constructie. De vraag waarom de geheele proce dure draait, is dus deze: „Heeft S. bewezen, dat de baby die mevr. v. d. W. in perceel Prin- sessegracht 6a in ontvangst geno men heeft, zijn kind is?" De president neemt dit aan. Maar 'dan moet toch wel eerst vaststaan dat het kindje S. ooit in dit perceel is aan gekomen. De stelling, dat de president zulks aannam op grond van een verklaring van één zuster (Hercnia), die zegt, dat het kindje leek op het kindje S. en dat e daaraan niet twijfelt en van een acht- tienjarig meisje, dat ze het kindje als het kindje S. herkende, zal vermoede lijk vrij boud klinken en tóch is het zoo. Deze beslissing in dit geschil wekt te meer bevreemding als men nog in aan merking neemt, dat deze herkenning is geschied nadat de getuigen den pas ge- horen baby in drie weken niet hadden gezien en dat die baby zoo weinig per soonlijks had en meer bepaaldelijk geen enkel objectief kenteeken. dat de eigen ouders, na een practisch onmiddel- 1 ij k weerzien, zich in de identiteit heb ben vergist. Een onhoudbare beslissing Maar volmaakt onhoudbaar Wordt een dergelijke beslissing als men nog daarbij nagaat, dat de president, om tot die beslissing te komen, nog bovendien le. de verklaring van zuster He- ïenia sterker weergeeft dan ze luidt; 2. de feiten, zooals die door S. zelf gesteld en door twee getuigen bevestigd zijn, ter zijde stelt en 'daarentegen andere met deze niet te rijmen feiten aannemelijk acht; 3. verklaringen van getuigen, 'die volkomen begrijpelijk zeggen, na drie weken een pasgeboren baby niet te herkennen, in het nadeel van van der ,W. laat strek ken; 4. met redenen omkleede ver klaringen van getuigen, die de baby wél als het kindje van der iW. hebben herkend, terzijde stelt; 5. door getuigen wel waargeno men en objectieve kenmerken als niet besfaande aanneemt, omdat andere getuigen verklaren, dat hun ditzelfde kenteeken niet is op gevallen, of dit niet hebben ge zien; 6. het in de gewichtskromme gelegen bewijs uitschakelt, omdat dit niet tijdig aan de tegenpartij is overgelegd en omdat de waarde ervan niet zonder deskundige voorlichting zou zijn te beoordce len. „Geen schijn van bewijs Al deze punten nader toelichtend, kwam pleiter tot de conclusie dat S.' peen schijn of schaduw van be wijs heeft geleverd. Ware er nu sprake geweest v^n een levenloos Voorwerp, dan is het materiaal zoo, dat men minst genomen den afloop van de zaak zoo twijfelachtig had moeien vinden, dat voor een wijzi ging in den heslaanden toestand geen aanleiding aanwezig was. Nu het een zuigeling betreft, geldt de regel: „ln twijfel onthoudt u", des te sterker. Reeds om zuiver menschelijke motieven had men den toestand moeten laten zoo hij was en ook de belangen van het kind eischten dit. Mevr S. lacht alleen aan zichzelf en geen oogen blik aan het welzijn van het kind, dat zich bij een voedende moeder bevond terwiil zij zelf het voedsel niet kan ver schaffen, waaraan het gewoon is. Deze laatste argumenten hadden ongetwijfeld meer kracht voor het vonnis van den president, doch als het vonnis op "zich zelf onjuist is, moge het Hof niet om •edenen van utiliteit namelijk om een opnieuw ingrijpen in den bestaanden toestand te vermijden het vonnis handhaven, doch het hergeve dan het kindje aan van der W. Hef tegenpleiaooi Hierna pleitte mr. S. van Oven. Hij merkte naar aanleiding van het slot van mr. Smalhout's plei dooi op, dat pl. het onjuist achtte, dat mevr. S. moederlijk gevoel was verweten. Men kan zich levendig ndenken, dat mevr. S., die het kind dag en nacht had gemist, het na het vonnis van den president, ook opeischte. Aan mevr. van der W. is dubbel leed veroorzaakt om dat zij niet is ingegaan op het voorstel van een inspecteur van politie om het kind in de kliniek te laten, hangende het geding. Pleiter is ervan overtuigd, dat wanneer er in het gemoed van den president ook maar een oogenblik twijfel ware gerezen, hij niet de af gifte van het kind zou hebben be volen. In eerste instantie is epn zeer nauw keurig onderzoek ingesteld, tot in alle finesses. Ook pleiter gaf een uiteenzet ting van den toestand van het perceel na den bominslag, omdat hij meende, dat feiten zijn meegedeeld, die een be paalde suggestie in het leven zouden kunnen roepen. Aan de hand van den toestand op de zalen concludeerde plei ter, dat het kinderlijkje, dat later ge vonden werd, dat was van het kind van mevr. van der W. Lagen er kinderen in de zaal? De president, mr. Cost Budde: „La gen er op de bovenzaal geen kinderen?" Mr. van Oven: „Er lagen wel kinde ren, maar er is niet gebleken, dat er daarvan beneden zijn terecht gekomen". Pleiter zeide, overtuigd te zijn dat de beide verpleegsters, die positieve ver klaringen hebben afgelegd, dit niet zou den hebben gedaan wanneer zij het kind niet zeer stellig herkend zouden hebben AMSTERDAM, 22 Aug. - In den af- geloopen nacht heeft een dief kans ge zien zich in een café op den hoek van de Nassau kade en de Bosboom Tous- saintstraat een geldbedrag van onge veer f 9100.toe te eigenen. De eige naars, die reeds te bed lagen, hadden dit geld in een geldkistje geborgen, dat in hun slaapkamer geborgen was. De dader heeft zich in het holst van den nacht door een tuimelraam toegang tol het perceel verschaft, is de. slaapkamer binnengedrongen en heeft zich in het bezit van het geldkistje gesteld. Op weg naar de voordeur heeft de man den in houd geïnspecteerd en het geld eruit genomen. Het kistje werd leeg hij de voordeur teruggevonden. AMSTERDAM, 22 Aug De politie van het bureau J. D. Meverplein heeft een man aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van een partij diamanten ter waarde van ongeveer f 1000.De man had de partij in zijn bezit om te verkoopen, doch hij heeft er in plaats hiervan geld op geleend, hetgeen de man ten eigen bate heeft aangewend. CONTINGENTEERINGEN VAN WEEFSELS, ETC. 's-GRAVENHAGE. 22 Aug. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nij verheid cn Scheepvaart, deelt mede, dat de contingenteeringen van katoenen weefsels, natuurzijden weefsels, kunst zijden weefsels, pluche, fluweel en trijp, onderkleeding en draadproducten, waar van de geldigheidsduur per 31 Augus tus 1940 afloopt, niet voor een nieuwe periode worden verlengd. Invoer van de betreffende goederen zal derhalve na genoemden datum zonder vergunning ingevolge de crisis-invoenvet 1937 zijn toegestaan. VECHTPARTIJEN NAALDWIJK, 22 Aug. In verband met de dezer dagen herhaalde ornstige ongeregeldheden te Naaldwijk, waarbij vechtpartijen ontstonden tusschen een tachtigtal leden der N.S.B., het publiek en de politie, terwijl tevens eenige malen het politiebureau werd bestormd, waarbij verschillende personen gewond werden, heeft de burgemeester der ge meente Naaldwijk, de heer Th. P. J. Ei sen, thans alle samenscholingen in zijn gemeente verboden. als dat van de fam. S. Door de tegen partij is wel beweerd, dat mevr. van der W. volkomen kalm was, maar uit ver schillende getuigenverklaringen blijkt, dat zij volkomen in de war was, het geen ook begrijpelijk is. Maar daarmede is tevens gezegd, dat haar herkenning van haar kind in den schuilkelder van Prinsessegracht 6a weinig waarde heeft. Die beweerde herkenning is het eenige dat het kind bindt aan de familie van der W. Mevr. S. heeft haar kind door het raam aangegeven. Mevr. van der W. heeft zich niet overtuigd, of haar kind gered was, maar hielp mede, an dere kinderen te redden. Pleiter geloofde, dat het vonnis van den president volkomen juist is gewe zen en besloot daarmee zijn betoog. Hierna verklaarde de heer nog, dat het kind ook nu de natuurlijke voeding ontvangt. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op Maandag 2 September. 's-GRAVENHAGE. 22 Aug. In liet Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Finan ciën, van Landbouw en Visscherij, be treffende het betalingsverkeer met het Duitsche Rijk. De verordening luidt: Artikel 1: 1. Het Duitsche Rijk wordt aangewe zen overeenkomstig artikel 4 der wet internationaal betalingsvevrkeer 1934. 2. Als betalingen bedoeld bij artikel 3 van het besluit internationaal beta lingsverkeer Nederland 1935 (Staatsblad no. 229) worden, behalve in dat artikel genoemde betalingen uit hoofde van le vering van goederen aangewezen: Be talingen door ingezetenen in den zin van artikel 1 der deviezenverordening 1910 uit hoofde van schulden wegens nevenkostcn van het goederenverkeer, vrachten, diensten met inbegrip van verzekering, veredelingskosten, neven- kosten van het doorvoerverkeer, patent- kosten en licenties, auteursrechten, on dersteuningen en pensioenen, schulden, voortvloeiende uit het kapitaalverkeer, zoomede betalingen uit anderen hoofde. Qok wanneer in verhand met bovenge noemde betalingen een overmaking niet gebruikelijk is. Art. 2. 1-Iet deviezeninstiluut kan met machtiging van de secretarissen-gene raal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Finan cien en van Landbouw cn Visscherij be palen. dat stortingei hij liet vereffe ningsinstituut wegens betalingsver plichtingen, als bedoeld in artikel 1. of groepen dezer betalingsverplichtin gen slechts kunnen geschieden onder overlegging van een vergunning van het deviezeninstituut. Art. 3. In afwijking van het bepaalde in art. 5 van het besluit internationaal betalingsverkeer Nederland 1935 wordt, indien de schuld in een andere geld soort is uitgedrukt dan de binnenland- schc, het verschuldigde bedrag in bin- nenlandsche geldsoort omgerekend te gen den door het vereffeningsinstituut laatst gepubliceerden cleari.igkoers, met dien verstande, dat, indien voor de geld soort geen clearingkoers is gepubliceerd, de omrekening geschiedt tegen den op verzoek van het vercffeningsinstituut mede te doelen koers. Art. 4. Het vereffeningsinstituut kan in door of namens de secretarissen-ge neraal van de. departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, van Fi nanciën en van Landbouw en Visscherij aan le wijzen gevallen of groepen van gevallen, al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing verlee- nen van de hij of krachtens het besluit internationaal betalingsverkeer Neder land 1935 gegeven voorsehriflen. Art. 5. Ingevolge artikel 21 van de wet internationaal betalingsverkeer 1934 is strafbaar met de aldaar genoem de straffen hij, die een voorwaarde, ge steld krachtens art. 4. niet, niet tijdig of niet ten volle nakomt Art. 6. Dit besluit treedt in werking op don dag zijner afkondiging. Een dicnovereenkomsigc verordening is voor het hefalingsverkeor met Bohe men en Moravië afgekondigd. Het betalingsverkeer met Duitschland en met het pro tectoraat Bohemen en Mo ravië Het Nederlandsch Clearinginstituut deelt het volgende mede: Naar aanleiding van de gisteren het Verordeningenblad verschenen be sluiten betreffende het betalingsverkeer met Duitschland en met het protecto raat wordt erop gewezen, dat deze be sluiten slechts de strekking hebben aan den bestaanden toestand een wettelijken grondslag te geven. Gelijk eind Juli reeds werd medege deeld. moeten alle betalingen van Ne derlandsche schuldenaren aan Duitsche schuldeischers door storting in de Ne- dcrlandsch-Duitsche clearing geschie den. Fen leidraad voor de clearing Duitschland is over enkele dagen bij het Clearinginstituu' verkrijgbaar. Voor de clearing niet het protectoraat wordt vcrwézen naar de mededeeling in de ochtendbladen van 15 dezer. Eed leidraad voor deze clearing is eveneens over enkele dagen bij het Clearinginsti tuut verkrijgbaar. In een der groote Duitsche locomotieventabrieken. Minutieus zuiver wordt een kolos op zijn onderstel gepjaatst^^ AMSTERDAM, 22 Aug. In over- leg met de Nederlandsche Meelcen trale te 's-Gavenhage, is in de hoofd stad op last van den officier van justitie een groote partij koffie in beslag genomen. Het is een partij van ongeveer 400,000 kilogram van een Amsterdamsche importfirma, welke in pakhuizen aan de dokken ligt opgeslagen. Gebleken is namelijk, dat deze koffie, zooals gewoonlijk onge brand, aan winkeliers verkocht werd tegen een prijs, die over het algemeen 4M> tot 9 cent hooger lag dan dien, welke gewoonlijk be taald werd. Noodgedwongen moest de winkelier zijn verkoop prijs ook verhoogen. Van hooger- hand is thans aan deze methode van den importeur een einde ge maakt. Van de opgeslagen partijen, welke reeds langen tijd geleden naar ons land zijn aangevoerd, zijn echter eenige hon derden baaltjes van ongeveer 65 kilo gram in andere handen overgegaan. Men is thans bezig ook deze partijtjes te achterhalen aan de hand van de aan- teekeningen in de hoeken der import firma. Het zij opnieuw een waarschuwing, niet alleen voor het koopende publiek, maar ook voor de winkeliers, om geen genoegen te nemen met het betalen van prijzen, die hooger liggen dan die, welke voorheen gevraagd werden. De daders gearresteerd AMSTERDAM, 22 Aujj. Begin Fe- bruari van dit jaar kwam men in een confectiefabriek alhier tot. de ontdek king, dat, een groote hoeveelheid zilver vossen en petit gris uit het bedrijf ont vreemd waren en dat daarmede een be drag van ongeveer f 1200.— gemoeid was. Direct volgde aangifte hij dc poli tie en als gevolg daarvan werd kort daarop een ongeveer 40-jarige man aan gehouden. Nadat deze eenigen tijd in voorarrest had doorgebracht werd hij echter weer vrijgelaten. Dezer dagen heeft nu de politie weer eenige arrestaties verricht. Er werden drie vrouwen aangehouden onder de verdenking van heling van de gstolen waar. Twee barer, bekenden reeds spoe dig. Zij verklaarden dc mcening te zijn toegedaan, dat de door haar gekochte goederen van een partij smokkelwaar afkomstig waren. Ook de derde vrouw bekende schuld. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werden zij op vrije voe ten gesteld. Gistermiddag zijn rechercheurs van het politiebureau aan de Mar- nixstraat er in geslaagd de hand te leggen op den werkelijken dader, een ]9-jarige jongeman, die als be diende in de confectiefabriek werkzaam was. In de maanden December 1939 en Januari 1940 had hij bij stukjes en beetjes het niet-afgewerkte bont weggeno men. De 40-jarige man, die reeds eerder aangehouden was, had hem volgens zijn verklaringen daartoe aangezet. Ook deze is thans we derom in hechtenis genomen. MIDDELBURG. 22 Aug. Vanoch tend heeft de burgemeester van Mid delburg, vergezeld van autoriteiten en vertegenwoordigers van den Mid denstand, een bezoek gebracht aan de thans gereed zijnde noodwinkels. Bij alle winkels heeft de burgemees ter van zijn belangstelling blijk ge geven en in het laatste gebouw, een theesalon, heeft hij het woord ge voerd en er op gewezen, dat in ruim zes weken 52 gemeentelijke noodwin kels w.o. enkele dubbele, en twaalf particuliere noodwinkels, zoo goed als gereed zijn gekomen. Er is zoowel door de bouwers als door de overheidsinstanties zeer snel gewerkt Spr. bracht dank aan den regeerings- commissaris voor den wederopbouw, ir Ringers, wiens stuwende kracht en snel le beslissingen, wars van alle ambtena rij, mede de noodzakelijke voorwaarden hebben geschapen om het werk vlot te laten verloopen. Door zijn bemiddeling heeft de ge meente de benoodigde bouwkosten van 68.000 gulden kunnen leenen. Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die aan den opbouw van deze woningen hebben meegewerkt en wees er op. dat de groot ste dank van Middelburg uitgaat, naar hel geheele Nederlandsche volk. Er is veel geld aan Middelburg ter beschik king gesteld. Middelburg moet het geld goed besteden, goede rentmeester zijn van het geld, door belastingbetalers op gebracht. Men moet zorgen, dat Middel burg. architectonisch het kleinood van Nederland, ook in de toekomst weer hel kleinood van Nederland wordt. Velen ge ven daaraan reeds hun beste krachten en spr. mag wel vermelden, dat ook de nieuwe provinciale gevolmachtigde van den rijkscommissaris, herr Münzer, hij herhaling spontaan zijn steun heeft toe gezegd. Middelburg kan zijn dankbaar heid toonen door hij te dragen aan den geestelijken wederopbouw van Neder land. EINDHOVEN, 22 Aur. Piikscom- missaris Seyss lnquart, vergezeld van :onimissaris-generaal Schmidt en minis ter Fischboeck, heeft heden een bezoek gebracht aan Eindhoven ter bezichti ging van de Plïilipsfubriokcn. lu Eindhoven begroette dc Rijkscom missaris Reichsorganisat ionslei lor dr. Ley, die, vergezeld van Oherhefehlslei- tcr Marrnbach, een bezichtigingsreia door Nederland maakt. Tevens waren onder meer tor begroeting aanwezig Admiral Rei nier en de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Noord- Brabant, Kreisleiter Ritterbusch. Bij aankomst op het hoofdkantoor werden de Duitsche autoriteiten door ir. F. J. Philips, directeur der Philips fabrieken, welkom geheeton. In do com missariskamer gaf dr. O Bormnnn, be heerder der N.V., in korte trekken de ontwikkeling en betcckenis weer van het Philipsbedrijf. waarna ir. F. J. Phi lips een en ander over d< 1 socialen ar beid van het bedrijf mededeelde. Na bezichtiging van de groole ma- quet-e van het verlichlingsbedrijf in do hall van het kantoorgebouw, werd de fnricage van de radiolampen, radio-ap paraten en gloeilampen in oogenschouw genomen. Tijdens de rondrit door den Philips- woningbouw werden ook eenige arbei derswoningen bezichtigd, waarbij de hooge gasten blijk gaven van hun groo te belangstelling voor do sociale voor zieningen van het Phi' .isbedrijf. Na nog een bezoek aan do Philips- dcmonslratiezalen en aan dc leerlingen- werkplaats van do hedr.'ifsschool te heb* ben gebracht, werd ln het Philips-ont- spanningsgehouw het noenmaal ge bruikt. In de schouwburgzaal van het ontspanningsgehouw werd hierna een demonstratie van het Philips-Miller-ge- luldsopname-systeem gegeven cn tot be sluit, eenige interessante Philipsfilnis vertoond. 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. In Amsterdamsche beurskringen liepen heden, wellicht veroorzaakt door be paalde zeer doorzichtige specula tieve tendenzen, geruchten, als zou een hooge Duitsche persoonlijkheid plotseling gestorven zijn of zelfs zelf moord hebben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons bij navraag geantwoord, dat deze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk dementie volkomen overbodig geacht werd. Een fonds gesticht en een bureau te Amsterdam geopend AMSTERDAM, 22 Aug. In kamer S5 van het Koloniaal Instituut is sedert eenigen tijd een bureau ge opend ter voorlichting en tot het geven van steun aan Indische ver lofgangers. families of kinderen, die zonder middelen in het moederland vertoeven, terwijl het hoofd van het gezin zich in Oost- of West-Indië be vindt. Dit bureau cn deze steunactie zijn tot stand gekomen, dank zij het ini tiatief van de Indische Club en in latere samenwerking met de afdee- ling Amsterdam van de vereeniging „Oost en West." Met toestemming van de Duitsche overheid worden voorschotten verstrekt aanhen. die door den oorlogstoestand, tengevolge waarvan het contact met In- die werd verbroken, in financieele moei lijkheden zijn gekomen. Alleen in Amsterdam bevinden zich 1275 Indische families en reeds in 200 gevallen is na een nauwkeurig on derzoek steun verleend. Niet slechts met geld, doch in sommige gevallen ook door het verstrekken van onderdak en voedsel werd gesteund en tevens werd van advies gediend. In de eerste plaats zoekt het comité contact met groote banken en particu lieren en aanvankelijk kon over vol doende middelen worden beschikt. Thans echter doet zich een nijpend te kort aan liquide middelen gevoelen. Op 16 Augustus kwamen te Den Haag de besturen van verschillende Indische vereenigingen bijeen en is een fonds tot hulpverleening wegens verbroken con tact met de overzeesche gewesten ge sticht, waaraan ook de banken mede werking toezegden. Het bureau te Amsterdam is eiken dag op de gewone kantooruren geopend. Het Gem. gironummer is C. 3355. DE BRAND AAN DE NASSAU- STRAAT TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 22 Aug. Niet de brandende kachel, maar brandende ci- garettenpeukjes zijn naar alle waar schijnlijkheid oorzaak geweest van den brand, die op de derde verdieping van de school voor jeugdige werkloozen aan de 2e Nassaustraat alhier heeft gewoed. Hef is de politie gebleken, dat er on der de jongens, die in de betreffende lo kalen werkzaam zijn. gerookt werd, en het moet waarschijnlijk geacht worden, dat hef brandende eind van een cigarot, dat achteloos werd weggeworpen, is blijven smeulen en brand heeft doen ontstaan in den houten vloer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7