De Laatste Bus Vooral! AANVALLEN OP BRITSCHE C0NV00IEN De situatie in Gibraltar Geïnterneerden in Engeland Kleeding uit loof van aardappelen De positie van Egypte De toestand in Britsch-Indië Bommen op Gent Er moet rekening worden gehouden met 11.000 br. reg. ton vernielde scheepsruimte Moeilijke transport verhoudingen Engelsche behoefte aan aluminium Sneeuw en koude in Bosnië Het Duitsch-Russische pact V erkeersvliegtuig verongelukt Britsch convooi van Fransche kust af beschoten Hevige gevechten in China Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.). - Het frontbericht van het D N B merkt op, dat het geen toeval is, 'dat het jongste optreden van de Duitsche vliegerafdeelingen we 'derom was gericht tegen de Oost kust van Engeland en Schotland Bij den luchtaanval op het Engel- sche convooi in het zeegebied voor Berwick Upon Tweed is een handelsschip van 4000 br. reg. ton 'door bommen van middelzwaar kaliber getroffen, ten gevolge waarvan het luchtafweergeschut van dit schip zeer spoedig tot zwij gen was gebracht. Een andere koopvaarder van 1500 br. reg. ton werd, te oordeelen naar de uitbre kende branden, eveneens zwaar beschadigd. Bij den aanval op een ander, door vliegers en door torpedobootjagers be veiligd convooi van dertien handels schepen bij Duins zijn verscheidene schepen klaarblnkelijk zwaar bescha digd. Duidelijk kon worden gezien, dat een koopvaarder van 3000 br. reg. ton en een andere van 250 br. reg. ton door treffers van zware bommen niet langer in staat was om te manoeuvreeren. In totaaLjpioet ten gevolge van deze aan vallen op Engclsche convooien rekening jvorden gehouden met 11.000 br. reg. ton vernielde vijandelijke scheepsruimte. Boven Zuid-Oost Engeland is het tot luchtgevechten gekomen met de bevei- ligingsvliegtnjgen der Britsche con vooien, die voor de Duitsche jagers met succes eindigden. In het Kanaal zijn een Bristol-Blenheim en drie Spitfires neer geschoten. Evenals de vorige dagen is ook gisteren het belangrijke spoorweg kruispunt bij Southvald aan de Oost kust van het graafschap Suffolk met talrnke hommen bestookt, zonder dat het ten gevolge van het laacr hangende wolkendek mogelijk was, bijzonderhe den over de aangerichte verwoesting vast te stellen. Juist deze bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen schaadt 'de reeds moeilijke transport verhoudin gen van den -tegenstander in hooge ma te. Bij de overbelasting van de laadin- richtingen in de Engelsche havens, ten gevolge van den oorlog, voegt zich nu ook nog een verdere, vertraging van het vervoer met -de spoorwegen. De tijd voor het omslaan wordt ten gevolge hiervan voor de Britsche koopvaarders thans reeds met minstens twee tot drie Weken vertraagd. Het steeds toenemen de mijnengevaar voor de Engelsche ha vens draagt nog het zijne er toe hij de aanvoeren nog meer te bemoeilijken. BERLIJN. 23 Aug. (D.NB.) Naar een Duitsch verkenningsvliegtuig rap porteert, drijft in het Noorder-kanaal een koopvaardijschip van 10.000 ton met zware slagzij, dat naar het schijnt op een Duitsche mijn is geloopcn Een aan tal slecpbooten tracht liet schip, de Bel fast Lough, binnen te sleepen. De piloot van een nabij de Schotsche kust vliegende Junkersmachine heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den afge- loopen nacht in het maanlicht een con vooi in het oog gekregen aan den in gang van de Murray Firth. IIii maakte een duikvlucht cn wierp zware hommen op het achterdek van een 15 000 ton me tend koopvaardijschip, dat in de diepte verdween. Eert Engelsch vliegveld verrast Naar de leider van een vliegerafdee- ling mededeelt is hem gisteren, tegen het vallen van den avond, een aanval gelukt op het Engelsche vliegveld Eval, zonder dat de Engelsche vliegers iets van de Duitschers merkten voordat de bommen ontploften. Waarschijnlijk, al dus de Duitsche vlieger, is dit te ver klaren uit het feit. dat er op het vlieg veld nog meer toestellen met loopende motoren stonden, waarvan het lawaai het geluid der Duitsche vliegtuigen overstemde. De neervallende bommen richtten onder de vlieger^ op het veld een hpillooze verwarring aan. Op de vliegtuigen weren brandbommen ge worpen, terwijl de hangars getroffen werden door talrijke explosieve bom men. Er ontstond een zeer groote brand, welke vliegtuigen en hangars verwoest te. Eigen toestel neergeschoten Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat vandaag op den terugweg was van de Iersche zee, werd door eenige Brit sche jagers in de nabijheid van Liver pool zoo fel achtervolgd, dat het er slechts met moeite in slaagde in de be schermende wolkenlaag te ontwijken. Daarbij werd waargenomen, hoe een de zer Britsche jagers, een Spitfire, plotse ling met een langen rookpluim zich af wendde. Hij had door het lukrake schie ten van het pigen afweergeschut een treffer gekregen. Aanvallen op fabrieken Voor de grondigheid, waarmede het Duitsche luchtwapen de vernietiging van militair belangrijke objecten ten uitvoer legt, is de volgende gebeurtenis kenmerkend. Bij den aanval op de vlieg- tuigmotorenfabriek Rochester en op de vliegtuigrompfabriek Luton in den nacht van 22 op 23 Augustus waren groote branden ontstaan. Duitsche vliegtuigen, die op grooten afstand voor bijvlogen, werden door het lichtschijnsel aangetrokken en vonden aanleiding hun bommen eveneens op deze loonen- de objecten neer te werpen, teneinde het vernietigingswerk te voltooien. Renbaan wordt in een vliegveld veranderd TANGER, 23 Aug. (Stefani). Vol- gens berichten uit La Linea is de Brit sche genie te Gibraltar bezig de renbaan aldaar in een vliegveld te veranderen. Voorts wordt vernomen, dat ondanks de spoed, welke wordt betracht bij de her- stelïingswerkzaanaheden aan het oor logsschip „Resolution" deze toch nog een geruimen tijd zullen vorderen, daar de schade, welke door de Italiaansche bommen is aangericht grooter blijkt te zijn, dan men aanvankelijk heeft ge dacht. De zware geschutstoren nummer 4 is verwoest, evenals een gevechtstoren en de meetinrichting op het achterdek. HET BESTUUR VAN LUXEMBURG LUXEMBURG, 23 Aug. (D.N.B.) Het hoofd van het burgerlijke bestuur heeft bij verordening alle politieke partijen des lands ontbonden. Pogingen om or ganisaties ter vervanging Ie vormen of een nieuwe politieke partij op te rich ten, worden bestraft. Critiek van de Daily Herald op de inrichting der kampen LONDEN. 23 Aug (D.N.B.) Ondanks de beloften der regeering en de toezeg ging, dtt er verbetering in zou woden gebracht, zijn de toestanden in de in- terneeringskampen nog steeds een na tionale schande, zoo schrijft de diplo matieke correspondent van de Daily Herald. Lord Lytton, de voorzitter van de ad- viseerende regeeringscommissie voor de behandeling der geïnterneerden, heeft den correspondent naar deze meldt, de toestanden in een door den Lord bezich tigd kamp uitvoerig geschi' Vrd. hij had erop gewezen, dat in de kleine ruimten geen meubels aanwezie waren, ofschoon de commandant van het kamn om stoe len en tafels had verzocht F.r waren, naar Lord Lvtton verder verklaarde geen bedden, behalve een paar voor de zieken en ouden van dagen. Aanvanke lijk sliepen de mannen op den kalen orrond. Thans hebben zij stroozakken en dekens. Er is trepn verwarming en geen warm water. Wanneer een man ziek wordt, brengt men hem in een dor een gezinswoningen. die het lazaret van het kamp vormen. Daar geniet hij het voor recht, in een bed te slapen, doch dal is alles. Er zijn geen verpleegsters of geschoolde ziekenoppassers of een be hoorlijke apotheek. Wanneer in deze toestanden geen ingrijpende wijziging wordt gebracht, zoo betoogde Lord Lyt ton, zullen zij in den winter bijna on draaglijk zijn. Lvtton wfees erop, dat de door hem geschilderde toestanden in oen der „hetere" kampen heerschten. In andere waren zij nog veel slechter Dit alles, aldus Lvtton, is een schanda lige sloddervosserij en een schande voor het land. Transport van dit materiaal door de lucht BERLIJN, 23 Aur. (D.N.B.) Vol- gens het Zweedsche blad Aftonbladet zal Engeland binnenkort een luchtlijn openen over den Atlantischen Oceaan, hoofdzakelijk ten dienste van het trans port. van aluminium en legeeringen voor de Britsche vliegtuigindustrie. Vroeger dekte Engeland, naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, zijn behoef ten aan aluminium in Noorwegen. Daar aluminium, vooral in den vorm van pla ten en profielen zeer veel plaatsruimte in beslag neemt, zal een enkel vliegtuig maar betrekkelijk weinig hiervan kun nen vervoeren. Indien men er niettemin toe overgaat het. voor de vliegtuigindus trie onmisbare materiaal door de lucht naar Engeland te halen, blijkt daaruit wel, welk een tekort aan dit materiaal in Engeland bestaat. MYRON TAYLOR NAAR LISSABON ROME. 23 Aug. (D.N.B.) Een spe ciale lasthebber van president Roose velt bij den H. Stoel, Taylor, vertrekt heden per vliegtuig uit Rome naar Lis sabon. Van daar zal hij Woensdag met het clippervliegtuig naar de Vereenigde Staten vertrekken, waar hij zijn vacan- tie gaat doorbrengen. voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale on reine huid, hoofdpijnen, enz. door gron dige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het organisme! Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogislen. tlneezondcn Mcdcdccllnc BELGRADO, 23 Aug. (D.N.B.). In Bosnië is na de regens van de laat ste dagen koude en sneeuw gekomen. Een 12-jorige boerenknaap, die om hout te hakken de bergen ingegaan was bij Serajewo, is doodgevroren. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.). - Het nieuwe nummer van het tijd schrift „Vierjahresplan" is vol gens een daarin voorkomende ad vertentie van de uitgeversfirma voor honderd procent uit aardap pelloof vervaardigd. Naar de gouwleider van Thüringen, Fritz Sauckel, in een artikel meedeelt, is het denkbeeld van het gebruik van aardappelloof voor de vervaardiging van cellulose afkomstig van den Führer zelf. Op zijn initiatief zijn in Thüringen de eerste proeven genomen, die succes bleken te hebben. Niet slechts papier kan uit de zoo gewonnen cellulose worden vervaar digd, doch eveneens stoffen voor da mes- en heerenkleeding, die gedeel telijk reeds sedert twee iaren de loels der praktijk hebben doorstaan. Daar Groot-Duitschland de grootste met aardappelen beplante opper vlakte ter wereld bez,it, heeft het Duitsche bedrijfsleven er een nieuwe belangrijke grondstofbron bij gekre gen. Volgens verdere mededeelinge in het tijdschrift worden bedrijfsproeven geno men om voor aardappelloof en andere afvalproducten nog meer gebruiksmoge lijkheden te vinden. Bij een juiste orga nisatie kan in Duitschland een hoeveel beid van drie millioen ton aardappelloof voor verwerking in aanmerking komen. Als hiervan slechts 30 procent gebruikt wordt, is ontlasting van den Duitschen boschbouw met ongeveer 675.000 ton cel lulose mogelijk. Voor altijd een einde gemaakt aan vijandschap tusschen de beide landen MOSKOU, 23 Aug. (D.N.B.). De Moskousche pers wijdt aan den eersten verjaardag van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact van 23 Augustus 1939 groot opgemaakte commentaren. Onder het opschrift „Een datum van groote historische beteekenis" publiceert de of ficiecle Iswestija een hoofdartikel waar in het blad tot de volgende conclusies komt: Het afgeloopen jaar heeft de enorme geschiedkundige beteekenis van het pact in elk opzicht bewezen. Het heeft niet slechts met eere alle beproevingen doorstaan, die de stormachtige tijden het hebben doen ondergaan, doch het heeft ook zijn onwrikbare hechtheid be wezen. Daarmede is ook de juistheid be wezen van de onlangs door Molotow voor den Oppersten Sovjet afgelegde ver klaring. dat de op goede nabuurschap en vriendschap gebaseerde Duitsch-Rus sische betrekkingen niet op toevallige overwegingen van coniuncturèelon aard. doch op de vitale staatsbelangen zoowel van Duitschland als van de Sovjet-Unie gebouwd zijn. In denzelfden geest schriift ook het officieele partijblad Prawda. Beide sta ten, aldus het blad, hebben met het. ver drag eens en voor altijd aan de vijand schap een einde gemaakt. De verschei denheid der systemen en ideologieën kan en mag eeen onoverkomelijke hin derpaal zijn voor het tot .stand brengen van werkelijk vriendschappelijke na buurbetrekkingen. De groote beteekenis van het pact. zoo verklaart het blad, ligt daarin, dat de twee sterkste mogendhe den van Europa daarmede de mogelijk heid van een gewapend conflict tus schen hen hebben uitgesloten. Italië heeft zijn houding reeds bepaald ROME, 23 Aug. (Stefani). Naar aan leiding van de door Radio-Londen ver spreide berichten, volgens welke Egypte zich op zou maker) om zijn leger aan de zijde van de Britsche troepen tegen Ita lië te doen strijden, verklaart men in bevoegde Romeinsche kringen, dat. in dien zulks waar zou blijken te zijn, Ita lië in dit opzicht niet onverschillig zou kunnen blijven. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is reeds bepaald. Italië wil niet Egypte aanvallen, doch al leen de Britsche troepen, die zich op Egyptisch grondgebied bevinden. Italië begrijpt zeer goed, dat, als Egypte niet aan het despotisch geweld van Engeland had toegegeven, zijn hou ding tegenover Italië geheel anders zou zijn. Doch als Egvpte met Engeland ge- meene zaak zou willen maken en tol actie tegen Italië over zou willen gaan, zou dit den toestand geheel veranderen en zou Italië op de juiste wijze antwoor den. ROME, 23 Aug. (D.N.B.) Het be sluit van het Indische congres tegen den oproep van den Engelschen Vice- Koning aan de Indische leiders heeft, naar de Giornale d'Italia uit Simla meldt, den „passieven tegenstand" van het Indische volk gewekt. Vooral de krijgszuchtige stammen der Noordwes telijke grensprovincies maken aanstal ten om over te gaan tot een nieuwen opstand onder het parool „onafhanke lijkheid voor Indië. De Britsche autori teiten zouden ruim 10.000 personen heb ben gearresteerd. De Engelsc.hen hopen door verdeeling der Indische troepen over de opstandige provincies en door prikkeling van de oude religieuze, pro vinciale en kasten-tegenstellinnren in In dië deze bewegingen nogmaals meester te worden. Veertien dooden BOEKAREST, 23 Aug. (D.N.B.) Het vanochtend om acht uur van hier haar Weencn vertrokken verkeersvliegtuig der luchtvaart maatschappij Lares is ten Oosten van Arad in het gebergte in een zwaren storm geraakt. Het toestel moest een noodlanding maken waarbij het vernield werd. Naar nader wordt gemeld, heeft het vliegtuigongeluk veertien doo den geëischt. De namen der omgekomenen ziin nog niet bekend. Voorts zouden vier passa giers zijn gewond. De plaats, waar het toestel is neergekomen ligt hoog in het gebergte. Op een afstand van vier uur gaans wonen pas de eerste menschen. zoo dat de berging en het verdere onderzoek geruimen tijd zullen kosten. Naar het schijnt heeft zich tijdens een hagelstorm ijs gevormd op het toestel cn is het bij de noodlanding vernield. Onder de pas sagiers bevonden zich de directeur van het, Roemeensche bureau voor vreemde lingenverkeer en vijf Roemeensche jour nalisten, die uitgenoodigd waren voor een bezoek aan de Leipziger Messe, be nevens een aantal Duitschers. Kanonnen langs de kust van Calais tot Boulogne schenen er aan deel te nemen LONDEN. 23 Aug. (Reuter). Duit sche kanonnen aan de Fransche kust hebben geschoten op een convooi, dat gisteren door het Kanaal voer. Dit was de eerste maal sinds het begin van den oorlog, dat zulks geschiedde. Ooggetui gen aan de Engelsche kust zagen den vuurschijn der kanonnen die in een bat terij van vier stuks elk schoten. Alle ka nonnen langs de Fransche kust van Calais tot Boulogne schenen aan dezen aanval deel te nemen. Het convooi be stond uit verscheidene schepen met pa trouillevaartuigen. Kort voor 11 uur, toen het schip dat aan den kop van het convooi voer, een haven naderde, ontbrandde er een ge weldige schietpartij, en stegen vier groo te waterzuilen uit de zee op. Het kanon gebulder deed de steden aan de Engel sche kust op haar grondvesten trillen. De vuurschijn was door de -mist zicht baar. Later werd het- convooi nog eens door Duitsche bommenwerpers beschoten. Het convooi voer juist om de Engelsche kust toen zware ontploffingen vernomen werden. Groote wolken zwarte rook ver schenen aan den hemel. Drie-en-twintig personen gewond BRUSSEL. 23 Auk. (D.N.B.) Naar thans bekend wordt hebben de Engel- schen nadat zij Zondag reeds verschei dene bommen hoven Brussel hadden uitgeworpen, waardoor personen wer den gedood en ruim 20 gewond, Woens dagmiddag een luchtaanval onderno men op de burgerbevolking van Gent. Een Engelsch vliegtuig kwam plotse ling uit de wolken te voorschijn en liet twee bommen vallen, waarna het ter stond weer verdween. Beide bommen kwamen in het centrum der stad neer, zonder direct te ontploffen. Een half uur later ontplofte plotseling een dezer bommen, terwijl talrijke vreedzame voorbijgangers in de nabijheid waren. 23 personen werden gewond, verschei dene hunner zwaar. Onder de gewonden bevinden zich twee vrouwen en drie kinderen. Men vreest, dat eenige der zwaargewonden het er niet. levend zul len afbrengen. Drie huizen werden be schadigd. Verscheidene treinen verwoest, een brug over de Tsao zwaar beschadigd PEIPING, 23 Aug. (Reuter). Ten aanzien van het offensief in Noord- China heeft de Japansche woordvoerder verklaard, rat sedert 20 Aug. sterke Chineesche troepen drie spoorwegtra jecten aanvallen: Kinhan. Tocngpoe en Sjentai. De rails zijn beschadigd en de telegraaflijnen vernield. Het offensief schijnt zeer zorgvuldig te zijn voorbe reid. Het verkeer op de lijn Kinhan is sedert verscheidene dagen verbroken. Andere berichten bevestigen, dat groo te gevechten worden geleverd in de streek tusschen Tsjotsjau en Sjoentefoe. Verscheidene treinen ziin verwoest en de brug over de rvier Tsao zwaar be schadigd. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG NEER GESTORT NEW YORK, 23 Aug. (D.N.B.) Bo ven het vliegveld van Watkins is, naar uit Denver (Colorado) wordt gemeld een bommenwerper van de Amerikaansche luchtmacht neergestort. Twee officieren en zeven manschappen zijn om het le ven gekomen. feuilleton door Cecil Freeman Cregg *7) Twee minuten later werd er geklopt en trad de bode weer binnen. „Wel? Geluk gehad?" „Publieke telefoon in West End, mijnheer." „In Londen, hè? Goed. En? „Ik heb het bureau aan de Strand op^ gebeld, mijnheer, net voordat u mij riep. Ze sturen er direct èefn paar man heen. Zullen nu al op weg zijn. Maar hij heeft afgebeld, mijnheer." „Dat is zoo. Ik hoop echter, dat hij nog eens zal hellen. Als wij hem krijgen zal ik je actieve optreden niet verge ten." Inspecteur Higgins knikte, dat de man kon weggaan, enzat opnieuw naar het telefoontoestel Ie staren. Zou Mapell nog eens opbellen? Ongeduldig haalde hij zijn horloge te voorschijn „Publieke telefoon in West End. hè? Bureau Strand. Zeg, dat ze vijf minu ten noodig hebben om er te kompn. H'm. Zou Mapell er op voorbereid zijn? Waren twee man genoeg om hem tp arresteeren?" Opnieuw belde hij om den bode en vroeg hem orn het nummer van de pu blieke telefoon. „Langham 1179.6? Merci." Neen Hij dorst er niet naar toe te hellen. Dat zon alles radicaal hedervcn Dan zou Mapell natuurlijk lont duiken. Hij zou wel gek zijn. als hij het niet deed. En inspecteur Higgins had goede redenen om te weten, dat Mapell niet gek was. Oh! Dat tergende wach tenEn als hij zou opbellen, wat zal Higgins dan in vredesnaam moeten zeggen? Hij mocht zich daarop wel voorbereiden Hij moest voorzichtig zijn om zijn toch al zwakke positie niet te bederven... Eens kijken, Mapell wil de hem omkoopen Een aarzelend ge rinkel en dan belde de telefoon op nieuw. Inspecteur Higgins verzamelde al zijn kalmte en nam den hoorn van het toe stel. Hij bpsioot de comedie nog wat voort te zetten. Zonder tp wachten tot de ander zou spreken, barstte hij ter stond driftig uit: „Wat is er nu weer, Slrange. Tk heb je toch gezegd, dat je me voorloopig met rust zou latpn. Tk hen in gesprek met den chef Indien emi vriend van me helt, moet ie hem maar z.pggen. dat ik over een minuutZich van hPt in strument afkeerend, ging hij verder* „Gaat u w-eg, mijnheer? Goed. ik zal er voor zorgen. G°eden middag mijnheer." Dan opnieuw in dpn hoorn, zeide hij zachtjes pn met suggestie van geheim zinnigheid. „Hallo! Geef die verbin ding maar hier. O, hen jij het? Ja De chef is net weg... Ja. het is nu hee- lemaal veilig., eh welk bedrag zei jp onk al wper9" „Twintigduizend pond," klonk het rustig van het andere eind van den draad. „Twintigduizend.niet genoeg." Dan vervolgde hij inconsequent: „Hoe moet ik dat krijgen?" „Aha! dat is beter. De details kun nen eemakkeüik genoeg geregeld wor den Dan hel ik ie. nog wel eens op „Maar het is nipt genoeg, zeg ik ie We zitten je dicht op de hielen en het zal me moeite genoeg kosten daar een eind aan te maken." „Praat, geen onzin, man. Je hebt geen enkel houvast. Niemand heeft me ooit gezien." „En juffrouw Hick dan? Zij kan ons behulpzaam zijn hij de identificatie." Higgins vocht wanhopig om tijd te win nen, maar afgezien daarvan, was zijn vraag als valstrik bedoeld. Zon Mapell erin loopen? „Juffrouw Hick hè? Ja, natuurlijk, dat kan zij. Maar toch heb ik zoo'n idee, dat zij niet van veel nut zal zijn, wanneer het tot een identificatie komt." Mapell gaf zich blijkbaar niet bloot! En zouden die kerels van het bureau aan de Strand nooit aankomen? De in spanning begon haar uitwerking op den inspecteur te doen gevoelen. „Kijk eens hier. Jij praat van twintig duizend pond. Wij weten, dat je er hard voor zit. Als je twintigduizend pond had, zou het nipt noodig zijn iemand... eh om te koopen, is het wel?" „Heel goed opgemerkt. Ik hpb twin tigduizend pond goed verhandelbare effecten. Jij kunt ze gemakkelijk te gelde makenik niet. zonder veel moeite te veroorzaken." „Effecten, 'hè? Dan is twintigduizend niet genoeg. Maak er vijf en twintig van." „Zal niet gaan." „Luister nu eens. Het is het waard. We. zullen je gauw genoeg hebben." Vurig hoopte dp inspecteur, dat dit waar zou zijn. Die mannen van de Strand schenen wel te kruipen! „Mijn beste inspecteur," klonk het weer geduldig van het andere einde van den draad, „zal het helpen als ik je zeg. dat je nooit mijn natuurlijke stem ge hoord hebt, omdat ik aanneem, dat ie jezelf er blij mee gemaakt hebt. dat je mij gemakkelijk aan mijn stem zoudt kunnen herkennen? Wanneer ik met anderen spreek, verander ik die altijd. Het is als het ware een tweede natuur voor me geworden, na jaren lange oefe ning, en ik zal nooit gepakt worden door het ge bin ik van een andere stem dan mijn eigen, denk je wel?" „Eh... nee," antwoordde Higgins on zeker. „Ik veronderstel van niet." „En ook, mijn waarde inspecteur, ben ik een van de weinige menschen. die hun vingerafdruk kunnen veranderen." „Maak het nu!" riep de inspecteur on. geloovig, met dc bedoeling den ander tot een verklaring uit te lokken, welke weer een paar kostbare seconden zou duren. „Toch wel. Ik draag speciale hand schoenen, die niet alleen mijn eigen vingerafdrukken verbergen, maar bo vendien een anderen, onbekenden vin gerafdruk achterlaten. Slim, nietwaar?" „Ja... als het waar is." „Ha! Je bent half overtuigd. Nu dan, Higgins, hoe denk je er over? Ik kan mij niet veroorloven nog meer tijd Ie verspillen." Met deze verklaring was Higgins het volkomen eens, want hij verbaasde zich er al over, dat hij den man zoo lang had kunnen vast houden. In den geest zag hij de agenten van het bureau Strand naar de cel kuieren, een cigaret in den mond. schijnbaar zonder eenige haast en zoo nu en dan eens staan blij vend om het een of andere straattoo- neeltje te bewonderen. Hij zou uitzoe ken, wie daar verantwoordehik voor was en dan zouden zij eruit vliegen. Eerst zou hii ze echter het grootste standje schoppen, dat zij ooit in hun leven gehad hadden. „Wel. Higzins, wat is er aan de hand?" „fk vraag me af. hoe jp me zult be talen. en... hoe weet je, dat ik mijn woord zal houden?" „Ik zal een kwitantie moeten heb ben dat zal je in toom houden. Kom op, man! Schiet een beetje op! Ik kan hier den heelen dag niet blijven staan! En..." Aan het andere eind van den draad klonk een uiterst vroolijk lachje. „O lieve help! Verbeeld je! A propos Hig gins, ik telefoneer nu niet van dezelfde plaats als daarnet.. Zoo'n gek ben ik niet. weet je!" Woest smeet Higgins den hoorn op het toestel. HOOFDSTUK XXXIII. Waarin inspecteur Higgins bezoeken aflegt Voor hij den hoorn losliet, betreurde inspecteur Higgins reeds zijn overhaas te handelwijze. In zijn woede dat hij zoo voor den gek gehouden werd, had hij zijn drift de o\erhand gelaten boven zijn gezond verstand. Mapell was nu gewaarschuwd, dot. er op het gebied van omkooping verder niets meer te verw achten viel. Goeie help! Wat n suf ferd ben ik, bedacht Higgins, terwijl hij zichzelf in gedachten om de ooren sloeg. Indien hij het gesprek niet had afgebroken, had hij er misschien in kunnen slagen Mapell net zoo lang aan de praat Ie houden, tot ook de plek, waarvan hij ditmaal opbelde, kon wor den opgespoord. liet aan de praat hou den van Mapell zou niet meegevallen zijn pn het eischte het uiterste van zijn zenuwen, maar toch inspecteur Higgins nam ongeduldig den hoorn weer ter hand. ,.U hebt me afgebroken, juffrouw", zei hij driftig tegen de telefoniste, die naar zijn wenschen vroeg, in de hoop, dat hij terstond weer kon worden ver bonden. „Als u dan den hoorn wilt neerleg gen. zullen ze wel weer opbellen, en... „Dal zullen ze niet", viel Higgins sar castisch in de rede. „Dit is Scotland Yard, zooals u zult weten. Zoek dat nummer dadelijk op, juffrouw en laat het me terstond weten. Higgins, inspec teur. En geef me nu eh Higgins zocht naar het papier op zijn bureau, waarop hij had geschreven van waar Mapell den eersten keer had opgebeld. „Eh... Langham 14796... Hallo!.... Hallo! „Wel?" klonk een neutrale stem aan het. andere einde van den draad. „Wie bent u?" vroeg Higgins voor zichtig. „En wie bent u?" klonk het op den zelfden toon terug. Zoo kwamen ze er nooit. ,.Ik ben Higgins van de Yard." „O, sorry, mijnheer! Ik ben Keiler van het Strand. Uw vogel was al gevlogen op het moment dat wij hier kwamen, wat ongeveer drie minuten na uw te lefonische boodschap zal zijn geweest, Het ergste van alles is, dat we niet we ten naar wicn we moeten uitkijken." „En wat nog erger is. Ik kan geen signalement opgeven. Maar bel me over vijf minuten nog even op, dan kan ik je een andere telefooncel opgeven. Je zult natuurlijk te laat zijn. maar wc zoeken Mapell. Je zult zijn foto wel gezien heb ben, 'hoewel die ongelukkigerwijs twin tig jaar oud is." In gedachten belde inspecteur Hig gins af. Sprak Mapell de waarheid toen hij vertelde, dat hij regelmatig zijn stem veranderde? Die ongewoon scherpe be rekende stem? Was dat zijn natuurlijke stem of w^as het s'echts een pose om effect te maken en fcich eventueel te be schermen? En dat vcrfiaal over die vin gerafdrukkon9 Die bluf over dien hand schoen! Als dat waar was, zou het ecni ge spoor, dat de politie bezat, waarde loos zijn. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2