De kolenp ositie Engeland van Noorsch leger-commandant over de Britsche hulp LAATSTE BERICHTEN Japansch gezant naar Ned Indië Vorderings- besluit afgekondigd Productie bereikt nauwelijks het cijfer van vóór den oorlog ALLE UITVOER DOORDUITSCHLAND AFQESNEDEN Scheepvaart ligt stil in het Suezkanaal KOLONEL GETZ BESCHRIJFT VELDTOCHT Benoemingsrecht vooi ambtenaren Bepalingen op geldinzameling Uitslaande brand te Driebergen Salarisverhoogingen in Amerongen Xe BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 LISSABON, eind Augustus r> EEDERSKRINGEN alhier il houden rekening met het feit, dat de Duitsche blokkade o.a. tot gevolg zal hebben, dat de uitvoer van Engelsche kolen, die in de laatste maanden toch reeds veel te wenschen overliet, thans geheel onmogelijk zal worden. Dit vestigt de aandacht op de berichten, die de Engelsche propagandadienst nog kort geleden ten aanzien van den toestand in het Engelsche ko- lenbedrijf verspreidde en waarin de situatie veel te rooskleurig werd afgeschilderd. Men heeft zich van Engelsche zijde in den loop van de laatste maandpn veel moeite gegeven om in het buitenland geruchten te verspreiden, volgens welke in het Vereenigd-e Koninkrijk groot- sche plannen in voorbereiding waren om de productie van de Engelsche ko lenmijnen te bevorderen, ook met het oog op de toenemende vraag uit het buitenland. Men gaf er hoog van op, dat ten ge volge van het verloren gaan van Frank rijk als afnemer de aldus vrijgekomen groote hoeveelheden kolen naar Spanje en Portugal zouden worden uitgevoerd, evenals naar Zuid-Amerika. Alle aan vragen uit het buitenland, beweerde men, zouden onmiddellijk kunnen wor den uitgevoerd, dank zii de enorme voorraden, welke nog dagelijks in om vang toenamen en die Engeland zelf niet noodig had. Dat men den toestand te Londen evenwel veel te gunstig heeft af geschilderd. blijkt uit een aantal feiten, die inmiddels bekend zijn geworden. Deze toonen onomstoote- lijk aan, dat de Engelsche kolen mijnen en -handel volstrekt niet meer in staat zijn om kolen aan het buitenland te leveren afgezien nog van de omstandigheid, dat door de Duitsche blokkade een eind is gemaakt aan alle verschepingen. Gebrek aan mijnhout belemmert den mijnbouw UIT de jaarverslagen van tal van Engelsche mijnbouwmaatschappijen is duidelijk gebleken, -dat hun bedrijven achteruitgaan en dat het in de afge- loopen maanden zelfs onder de gunstig ste omstandigheden niet mogelijk is ge weest, boven de productie van vóór den oorlog te komen. Dit spruit o.a. in niet geringe mate voort uit de omstandig heid, dat er nijpend gebrek heerscht aan piijnhout, een onontbeerlijk hulpmiddel. Zooals men weet kwam dit materiaal vroeger in enorme hoeveelheden uit Scandinavië, de Baltische staten en Rusland. Nu deze bron is verstopt, moet bet worden aangebracht uit Canada. De prijzen van dit Canadeesche mijnhout zijn echter veel hooger, evenals d,e trans portkosten, terwijl uit den aard van de zaak de aanvoer slechts voor een klein deel kan tegemoet komen aan de voort durende vraag. Bovendien komt uit de verslagen van de ijzer verwerkende industrieën vast te 6taan, dat deze aanmerkelijk meer ko len verbruiken dan vroeger, ten gevolge van het feit, dat zij thans zoo goed als uitsluitend voor de bewapeningsindus trie werken. Doen zelfs voor een zoo ge wichtige tak van industrie gaat de le vering van voldoende kolen met de grootste moeilijkheden gepaard. In geen geval is het de ijzerindustrie mogelijk geweest, groote kolenvoorraden aan te leggen, wat met. het oog op den voor de deur staanden winter veel zorg baart. De wil is goed, maar de macht ontbreekt UIT het voorgaande blijkt meer dan voldoende het propagandistische karakter van de verspreide geruchten, wat het binnenland betreft. Doch ook in het buitenland ontbreken de bewijzen daarvoor niet. Zoo is in de kringen van Portugeesche reeders de klacht alge meen, dat er in Engeland reeds vóór de Duitsche blokkade bijna geen kolen te krijgen waren. liet is voorgekomen, dat Portugeesche schepen een volle maand moesten wachten in Cardiff, voordat zij met een lading kolen konden vertrekken, omdat er niet voldoende voorraad was. Ook in Zuid-Amerika heeft men zich geen illusies gemaakt over de Engel sche toezeggingen, want slechts korten tijd te voren hadden Engelsche officiee- le instanties met den meesten nadruk verklaard, dat levering van kolen aan de Zuid-Amerikaansche staten ten eenenmale uitgesloten was daar de In Engeland sterk toegenomen behoefte aan kolen geen uitvoer gedoogde. Bo vendien bleek de onmogelijkheid van uitvoer, daar Engeland geen schepen beschikbaar kan stellen voor zulke ver re reizen. Het beste bewijs daarvoor is, dat het zelfs niet eens voldoende sche pen heeft, om de goederen, die het in Zuid-Amerika heeft gekocht, te komen balen. Thans is het bovendien onmogelijk geworden, om de kolen uit Engeland naar Zuid-Amerika te transporteeren met behulp van schepen onder de vlag van het betreffende land, daar deze on- nerroepelijk zouden vallen als slachtof fer van de Duitsche blokkade. Zelfs als Engeland kolen bezat, die aan het bui tenland konden worden aangeboden, bestaat er dus geen mogelijkheid om ze te leveren. T AAN DE EGYPTISCHE GRENS. 24 Augustus. (D.N.B.) De Suezkanaal- maatschappii heeft de loonen en slaris- sen van haar arbeiders en employé's niet 10 tot 20 gekort. Tegelijkertijd is een aantal arbeiders en employé's ontslagen, terwijl de anderen slechts een halve maand kunnen werken. Te Port Said is het tot werkloozcnrelletjes gekomen. De scheepvaart ligt geheel stil en het aantal werkloozen neemt van dag tot dag toe. De districtsgouverneur van de Suez-kanaal-zóne, tot wien de werkloozen zich hadden gemeld voor ondersteuning heeft daar zijn eigen budget geheel in beslag is genomen door uitgaven voor de bewapening en voor werkzaamheden in de kanaalzone van de ondernemers der scheepvaart maatschappijen en bedrijven in de ka naalzone geëischt een hulpcomité te vormen voor de ondersteuning dezer werkloozen. TOKIO, 24 Aug. (D.N.B Offi cieel wordt meegedeeld, dat de mi nister van handel Kobayasji tot bij zonderen gezant voor Nederlandsch Indië is benoemd. De oorspronkelijk voorgenomen reis van generaal Koi- so schijnt daarmede vervallen te zijn. In politieke kringen alhier meent men daaruit de gevolgtrekking te kun nen maken, dat het zwaartepunt van de komende onderhandelingen op economisch terrein zal liggen. Tij dens afwezigheid van minister Ko bayasji zal zijn departement worden beheerd door minister Hosjano, voor zitter van het bureau voor economi sche ontwikkeling. PORTUGEESCH GOUD NAAR AMERIKA NEW YORK. 24 Aug. (D.N.B.) Aan boord van het Amerikaansche vracht schip „Exetcr". dat heden uit Lissabon in New York aankomt, bevindt zich naar de Associated Press meldt, voor 2.89 millioen dollar goud van de Portu geesche bank voor de Federal Reserve bank. Het vrachtschip „Exochorda", dat Donderdag uit Lissabon is vertrokken, heeft voor 2.9 millioen dollar goud van de Bank van Portugal aan boord. GAAT TSJANG-KAI-SJEK UIT TSJOENGKING VERTREKKEN? TOKIO, 24 Aug. (D.N.B.). Volgens berichten uit Hongkong zou Tsjang-Kai- Sjek wegens de veelvuldige bombarde menten van Tsjoengking door Japan- sche vliegtuigen besloten hebben den zetel naar Yaen in het Westelijke Chi- neesche achterland van de provincie Sjetsjoean te verplaatsen. BRAND IN ATHEENSCHE MILITAIRE DEPOTS ATHENE, 24 Aug. (D.N.B.). Gister avond is brand ontstaan in de oude mi litaire depóts. De oorzaak is onbekend. Stoffen en dekens ter waarde van tien millioen drachmen zijn verbrand. Er is een commissie benoemd om een onder zoek naar de ramp vast te stellen. Duitsche U-booten, gelegen een Fransche haven, worden gereed gemaakt voor den strijd. „Duitschland beheerschte de Noorsche kust en de lucht op een wijze, dat de Britsche vloot machteloos was" OSLO. 24 Aug. (D.N.B Het boek van den Noorechen kolonel Getz, den commandant van de vijfde Noorsche bii gade, dat over den veldtocht in de Noor ache provincie Troendelag handelt, is thans in druk verschenen. Dit boek, dat het Engelsche verraad van Namsos beschrijft, wordt in politieke kringen in Noorwegen als een belangrijk krijgshis torisch documentair werk bestempeld. Het Noorsche telegraafagentschap vat den eersten indruk, die het boek op d.j Noorsche openbare meening maakt, sa men in de constateering, dat het juist wegens zijn onkreukbare zakelijkheid de onverantwoordelijkheid der geallieerden onthult. De Engelschen landden 19 April te Namsos, zoo schrijft de Noorsche kolonel Getz. Reeds den 22sten April om 20 uur kwam bij de Noor sche brigade het volgende bericht binnen: „Engelsche afdeelingen vloeien in volkomen ontbonden toe stand terug". Een ander bericht, dat tegelijkertijd binnenkwam, luidde: „De Duitschers rukken Steinkjer voorbij, de Engelschen volkomen ver slagen". Nog geen drie dagen duurde derhalve de zoogenaamde Engelsche hulp, waar over Noorwegen zoo verbitterd is. Viel het den Noren in de eerste dagen reeds zwaar, alleen tegen de snel oprukkende Duitsche weermacht stand te houden, na het verschijnen der geallieerden be gon een vertwijfelde- strijdDe Engel schen verlangden a'ie soorten steun. levensmiddelen, auto'6„ spoorwegmate riaal, verplegend personeel enz., doch zij waren niet bereid, de ernstig bedreigde Noren werkelijk te helpen. Toen de Noorsche commandant drin gend verzocht om afdeelingen te dek ken, kreeg hij een ontwijkend antwoord. Zelfs moet hij melding maken van een onmiskenbaar geval van door de En gelschen gepleegde sabotage. „Men heeft den indruk, dat de Engelschen en Fran- schen niet wenschen, dat onze berich- tentroep in deze streek werkt," schrijft kolonel Getz. Doorgesneden Noorsche lei dingen en nu en dan Engelsche waar schuwingsschoten op Noorsche soldaten van den berichtendienst worden als aan wijzingen hiervoor in de militaire be richten van het Noorsche leger ge noemd. De heimelijke vlucht bij Namsos toont thans, waarom de Noorsche berichten- troepen den Geallieerden zoo onaange naam waren. Op het Engelsche verraad volgde de capitulatie van Noorwegen, nadat de Duitsche troepen, zooals in de bekende dagorder van kolonel Getz van den derden Mei werd gezegd, reeds een omtrekkende beweging rond den Noor- schen vleugel hadden gemaakt. In het bijvoegsel van liet boek merkt kolonel Tale, bekend Noorsch militair, op: „Duitschland beheerschte de Noor sche kust en de lucht op een wijze, dat de Engelschp vloot tot machteloosheid was gedoemd." In een uitvoerige bespreking van het boek wijst Aftennosten op de belang rijke punten, zooals die uit de militaire documenten blijken: (1) De sjechtp voorbereiding en ge brekkige uitrusting van het Noorsche leger. (2) De zwakke, volkomen ontoereiken de hulp der Geallieerden, en (3) De vlucht der Engelschen uit Nam sos. Tidens Tegn bestempelt de door kolo nel Getz gepubliceerde oorlogsdocumen ten als opzienbarend. Oogsttijd in de Wierlngermeer. Tien juar geleden twaalfde provincie. Thans neemt het landbouwbedrijf plaats in. ontstond Nederlands er een voorname (Foto Pax-Holland) BINNENLAND Bizondere maatregelen verschenen 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1 Ds Rijkscommissaris voor (het bezette Nederlandsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambtenaren en andere functionarissen: 1. De secretarissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur. 2. Den vice-president en de leden van den Raad van State; 3. Den president, de vice-presidenten en de raadsheeren van den H^ogen Raad der Nederlanden, alsmede den procu reur-generaal en de advocaten-generaal bij genoemd college; 4. De presidenten der gerechtshoven, alsmede de procureurs-generaal bij ge noemd college; 5. Den inspecteur der rijksveldwaclrt en den inspecteur der Nederlandsche marechaussee; 6. De hoofdcommissarissen van poli tie; 7. De commissarissen der provinciën; S. De burgemeesters van de hoofd steden der provinciën en van de ge meenten met meer dan 50 000 inwoners; 9. Den president der Nederlandsche Bank; 10. Den president der directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen; 11. Den inspecteur-generaal van het loodswezen; 12. De directeuren van het staatsbe drijf der artillerie-inrichtingen, alsmede van de rijkswerf; 13. Den commandant van den Ne- derlandschen opbouwdienst. Artikel 2 1) Voor zoover overigens het benoe men, aanstellen of ontslaan van ambte naren of andere functionarissen voor heen lot de taak van den Koning be hoorde, geschiedt dit door den secreta ris-generaal van het betreffende depar tement van algemeen bestuur. Voor zoover tot het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen andere Nederlandsche autoriteiten, instanties of lichamen be voegd zijn, blijft deze bevoegdheid on verminderd bestaan. 2) Het bepaalde in lid 1) geldt ook voor het benoemen en ontslaan van den voorzitter pn de leden van bestu ren. examen-commissies en commissies van onderzoek, alsmede van alle andere soorten van commissies, raden van ad vies, bijstand en anderszins, zoolang de rijkscommissaris niet bepaalt, dat zij hun werkzaamheden neerleggen. Artikel 3. De rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de in artikel 2 genoemde personen in bepaald© gevallen zelf te benoemen, aan te stellen of te ontslaan. ONBEKEND SCHIP IN OOSTZEE VERGAAN KOPENHAGEN, 24 Aug. (D.N.B.) Ritzau meldt uit Stubbekoebing, dat het s.s. „Plulo" verscheidene geredden aan land heeft gebracht van een onbekend vrachtschip, dat in de Oostzee is ver gaan. De geredden waren door de „Pluto" voor de Oostkust van Falster in veiligheid gebracht. Het schip bracht ook een doode mee. ENGELSCHE VERSPERRINGSBAL LONS OP DRIFT BERLIJN. 24 Aug. (D.N.B.) Het zeer stormachtige weer boven Zuid-En- geland en het Kanaal heeft de laatste dagen verscheidene Engelsche versper ringsballons losgerukt. Op 22 Augustus dreven des middags in het kustgebied Somnie—Seipe ongeveer zeven tot. acht Engelsche ballons, die alle werden om- laaggeschoten. 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. In een heden uitgevaardigd besluit van de se cretarissen-generaal van de departemen ten van handel, nijverheid en scheep vaart, van landbouw en visscherij, ven justitie, van hinnenlandsche zaken, van onderwijs, kunsten en wetenschappen, \an financiën, van waterstaat en van sociale zaken worden de ge noemde secretarissen-generaal, ieder voor de onder zijn departement ressorteerende aangelegenheden be voegd verkalard om, indien zulks naar het oordeel van den betrokken se cretaris-generaal in overeenstemming is met het algemeen belang, zonder eeni- g© formaliteit, met inachtneming van de regelen, bij het besluit gesteld, de terbeschikkingstelling van goederen, hetzij aan den Staat, hetzij aan een an deren persoon of ander li:haam, te vor deren of te doen vorderen. Een derge lijke vordering gesohierlt niet dan in overeenstemming met den secretaris generaal van het departement, van han del, nijverheid en scheepvaart. Alle goe deren behalve zeeschepei vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schrif telijke last, onderteekend door dengene, die de vordering doet en wordt, indien zij niet aan den betrokken persoon rechtstreeks kan worden gedaan, aan den burgemeester der gemeente go- richt. Degene die een goed ter beschikking heeft gesteld, ontvangt daarvan terstond schriftelijk bewijs. Een vordering kan strekken tot terbeschikking stelling in eigendom en in gebruik. De inbezitne ming kan zoo noodig niet behulp van den sterken arm geschieden. De rechthebbenden ontvangen schade loosstelling volgens vaste regelen, ge steld door de genoemde secretarissen-ge neraal. Indien overeenstemming met den belanghebbende wordt bereikt, wordt ter stond betaling gedaan Indien geen over eenstemming is bereikt kan dc belang hebbende zijn vordering aan den betrok ken secretaris-generaal toezenden. Speci ale commissiën zullen uitspraak doen in gevallen, waarin de secretaris-generaal het bedrag der schadeloosstelling beslist. Voorts bevat het. besluit regelen om trent. het. recht van terugkoop en straf bepalingen tegen overtredingen. 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus Openbare geld- en goedereninzamelin gen, in den ruimen zin d^s woords, mo gen volgens een verordening van den rijkscommissaris voortaan slechts wor den gehouden met toestemming van den procureur generaal, of. indien de inzameling in het ressort van meer dan een gerechtshof wordt gehouden, van het departement van justitie. De toestemming kan afhankelijk ge steld worden van de vervulling van voorwaarden. Van inzameling is ook sprake, wan neer: onder mededeeling, dat de opbrengst (ontvangst, winst) geheel of ten deele in het algemeen belang of voor liefda dige doeleinden aangewend zal worden. Een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, wrartegenover of in het ge heel geen tegenprestatie staat of slechts een dusdanige, waarvan de waarde in geenerlei verhouding tot liet gepresteer de staat. De toetreding tot een vcreeniging of de ondersteuning (bevordering) van een vereeniging of stichting wordt ver zocht, i idien uit. het verzoek daartoe op te maken is. dat het den verzoeker uit sluitend te doen is om de aan de toe treding of de ondèrsteuning (bevorde ring) verbonden prestaties in gelcj of goederen. Goederen verkocht, of bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of an derszins gehouden worden: Loterijen of kansspelen (Ausspiclun- gen) gehouden worden. JONGEN ONDER DEN TREIN GOUDA. 24 Aug. Gisteraxcmd om kwart voor tien is door den laatÖln van Boskoop komenden trein op den over weg, bij de splitsing der spoorlijnen onder rte gemeente Moordrecht, een 15- jarige jongen, die per fiets den over weg kruiste, gegrepen en op slag ge dood. OMTREK Opslagplaats van levensmid delen geheel uitgebrand DRIEBERGEN-RIJSENBURG. 24 Augustus. Hedenochtend om streeks halfvijf is do brandweer van Driebergen gealarmeerd voor een uitslaande brand in een opslag plaats van levensmiddelen en klee- ren aan den Arnhemschen Boven- weg. Het vuur woedde in een groote houten loods en aanvankelijk liep het aangebouwde woonhuis ernstig gevaar. Door het doortastend optre den van de brandweer, die het vuur met drie stralen bestreed, kon uit breiding voorkomen worden. Toch moet men van geluk spreken, dat het de laatste dagen zoo geregend heeft, daar anders een groote bosch- brand niet uitgesloten ware geweest Nu bleef het vuur beperkt tot de loods, welke geheel uitbrandde. Hierin bevon den zich een groote voorraad levens middelen en schoenen, die geheel in de vlammen opging. Ook een nieuwe auto werd een prooi der vlammen. Om streeks halfzes had men het vuur, dat met groote hevigheid had gewoed, be dwongen. ROTTERDAMSCHE KINDEREN NAAR BUITEN HILVERSUM, 24 Augustus. De N.C. R V. zal hedenavond te 21.30 uur een reportage uitzenden van een der trans porten Rottcrdamsfhe kinderen, die in cb? Oostelijke en Noordelijke provincies van ons land hun vacantie hebben door gebracht. Het werk in de keuken is het stadscha meisje niet vreemd, al is die keuken er dan ook een van een der groote boerderijen in de Wieringermeer, waar de jeugd thans de helpende hand biedt (Foto Pax-Holland) AMERONGEN, 23 Aug. In de gis termiddag gehouden raadsvergadering kwamen verschillende vergoedingen, verhoogingen van loonen enz. aan de orde. De eerste die de revue passeerde was de eerste ambtenaar ter gemeente- scretarie, terwijl en passant dc tweede door een verzoek van den eerste even eens besproken werd. Dc tegenwoordige salariecring in vergelijking van ge meenten van gelijke grootte, was laag. De Raad was deze meening toegedaan maar kon de juiste norm niet vinden. Het was een gepuzzel met cijfers en nog eens cijfers totdat tenslotte ir. J. Tenge den knoop doorhakte en een voorstel .deed dat even verder ging als het voor stel van B. en W. De raad kon de ziens wijze doelen en gaf de in het voorstel verwerkte verhooging. Het basis uur loon in de werkverschaffing werd op 30 cent. gebracht, ook al mede in veruand met de tijdsomstandigheden, waarin deze menschen verkeeren. De gratifica tie aan den gemeente-architect ging zon der aanmerkingen er door. Ook de ver goeding voor het personeel van den dis- tributiedienst, gaf geen aanleiding tot vragen. Hier werd een vergoeding van 18 en 10 toegekend. De toren-restauratie eischte tenslotte 1000—, waarvan men hoopt dat 500 terugkomt van Overheidswege Het cre- diet van 2000.was reeds bijna ver bruikt voor de schade die het tijdens den oorlog opliep. „Karei, heb je een cigar et voor me?" „Natuurlijk Max. maar jc moet tien minuien wachten lot ik bij ie ben." Tidens Tegn)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3