„Geen gebrek aan nieuwe films in ons land Groei in de diepte Amlrsfgdrt UIT MOOI PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Beleediging van de Duitsche weermacht Honderdjarig bestaan van de Bensdorp-fabrieken Nieuw laboratorium voor den tuinbouw Mijnen bij Westkapelle I// Dr. Borms te Amsterdam De wereld van ilm de fil Walter Hasenclever t STERREN VAN DIT JAAR 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 VAN GENTIAAN EN ZONNEDAUW PP EN der fraaiste midzomervcrschijnin ■L-* gen is wel de klokjcsgentiaan. Zij heeft het blauw van den hemel in haar bloemkroon opgenomen. Op vochtige plaatsen in onze heidestreken vertoonen de hemelsblauwe klokjes zich tusschen de rozcroodc bloempjes van de struikhei en de urntjes van de erica. Van du rozeroode en blauwe kleuren- festijn kan men genieten bij het onvolpre zen Hazenwater achter de algemeene be graafplaats bij Oud-Leusden. achter Hotel Waterloo en langs den Buurtweg. Maar vooral in de stukjes heide in Asehgat en langs de wegen tusschen Barneveld en Nijkerk komen ze in groot aantal voor. in het bijzonder op de Appelscheheide bij Voorthuizen, bij Terschuur en in den om trek van het Aanschotcrgat. Het is verleidelijk om een tuiltje van deze groote bloemen te plukkenvooral ook omdat ze alleenstaand zijn aan den top van den stengel en bovendien nog eenige in de bovenste oksels van de lijn vormige tegenoverstaande en soms ver spreide bladen. Maar toch moeten we dit ontraden, al is het alleen maar om het feit. dat een vol gende bezoeker niet meer kan genieten van deze sierlijke verschijningen en van hun biologische bijzonderheden. Bekijkt men Gentiana Pneumonanthe wat nader dan blijkt, dat de rechtopstaan de bloemkroon van buiten nog 5 groene strepen heeft en van binnen ook. met vele kleine groene vlekken en dat de helm- knopjes zijn samengekleefd, terwijl de stempels omgerold zijn. De bolvormige verdikte voet van het vruchtbeginsel heeft 5 knobbels, die rijke lijk honig afscheiden en die in den voet van den bloemtrechter wordt bewaard. Deze wordt tegen regen beschut, doordat dan de bloemkroon zich sluit, hetgeen ze ook des nachts doet- Ze ziin op kruisbestuiving ingesteld, om dat de helmknoppen hun stuifmeel ontlas ten vóórdat de stempels geschikt zijn om het op te nemen. Door de lengte der bloemkroonbuis zijn alleen hommels ge schikt om bij den honig te komen. Deze zetten zich op den zoom en dalen dan in de wijde buis. waarin zij soms geheel ver dwijnen. Intusschen hebben ze uit andere bloemen stuifmeel meegenomen, zoodat ze dan de bezoekende bloem bevruchten Ook de vouwen der trechtervormige bloejnkroon spelen een rol bij de bestui ving. Zü verwijden zich bij het opengaan der bloem des morgens, doch bij het slui ten des avonds steken ze zich meer naar binnen, terwijl ze zich dan meteen wat draaien. Daarbij komen de nu vrij sterk inspringende vouwen met de buitenzijden der hclmknopjes in aanraking en ont vangen stuifmeel. Door het rekken van stijl en bloemkroon komen de met stuif meel bedekte vouwen op de hoogte van den stempel te liggen, zoodat zelfbestui- ving mogelijk is. Ook de in de bloemen gekropen kevers kunnen kruisbestuiving bewerken. Zoo opvallend de gentiaan is. zoo een voudig en bescheiden is de zonnedauw, die in groot aantal op dezelfde vochtige heide- plaatsen voorkomt. Zeker, de rozetten van de ronde blaadjes kunnen den donkeren grond prachtig rood kleuren, maar de langgestrelde zeer kleine bloempjes vallen toch niet op. Maar des te meer spelen de blaadjes met de roode tentakeltjes een merkwaardige en wonderlijke rol. Zij kun nen vliegjes en mugjes vangen en deze als het ware opeten, maar daarover een vol gende maal. VIRIDIS ZONDAG 25 AUGUSTUS St. Joriskerk 10 cur v.m. ds. J. Cirkel, Leerbroek. 6 uur nam. ds. Syfcrandy, Nu'megen-Hees. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Pannebakker. 6 uur nam. ds. Blok. Emmakerk 10 uur v.m. ds. IJsscling, Hilversum. 6 uur nam. ds. Koch, Maasdam. Jeugdd. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer de Vries. Wjjkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m- Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth- Kerk 10.30 v.m. Gecomb. dienst met Vr'yz. Her vormden. Vrjjz. Hervormden (Luthersche Kerk) 10.30 uur: Da. Elink Schuurman. Remonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. Popma. 5.30 n.m. ds. Hamming, Siegerswoude. Gersf. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. Hamming. 5.30 n.m. cand. v. Buuren Westerkerk 10 uur v.m. cand. v. Buuren 5.30 n.m. ds. Popma. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk Vr'u'e Evangelische Gemeente Gebouw ..Eben Haezer" (Muurhuizen 139a) 10 en 5.30 uur: Br. L. Kranenburg, Utrecht F.lken Dinsdagavond 8 uur bidstond. Geref Kerk in Hersteld Verband 10 en 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr- Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.30 nam. ds. Drenth. Vrije (Jercl. Gemeente (Muurhuizen 53) 9 30 uur v.m. en 5.30 n.m. Godsdienstoefening 26 Aug. 7 uur: ds. Baay, Tholen. Geref Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5.30 uur; Godsdienstoefening. 26 Aug. 7 uur: ds. Fraanje, Barneveld. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m H- Dienst. 6.30 uur n.m. Vesper. Vrye Katholieke Gemeente Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open luchtsamenkomst bij de Kei n m. 7 30 uui Verlossingssamcnkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: Gemoed. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie.samenkomst 5-30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loee 10.30 uur: Ds. Vunderink, Zeist. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n m Evangelisatiezending N Vetter. Vrjjr. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. de heer D. Mallekote, dir Kin- derzorg". LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaveriu9 't Zand 31 H.H. Missen om 6 30, 7.30, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 5 uur Lof. Parochie O L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uui gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10 uur Hoog mis. 6 uur: Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H, Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis te 10-30 uur, 6 uur Lof. binnenland Soldaat van Opbouwdienst tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld ARNHEM, 24 Aug. Het Duitsche krijgsgerecht heeft gisteren in de zaal van het Arnhemsche gerechtshof de eer ste zitting gehouden ter behandeling van een tweetal zaken. Het gerecht werd gepresideerd door dr. Lehmann en bestond voorts uit majoor Von Schlicht en Obergefreiter Schuck. Terecht stonden allereerst de 22-jarige D. H. en de 20-jarige A. F. F., beiden soldaat van den opbouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Renkum af komstig. Beide soldaten stonden op li Juli j.l. bij een ijsco-wagen op de Erica laan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. passeerden, die met Duitsche soldaten omgang hadden. Beiden had den de meisjes deswege bedreigd, ter wijl de verdachte H. zich bovendien be- leedigend over de Duitsche weermacht had uitgelaten. Zij hadden tegen de meisjes o.m. gezegd, dat hun namen genoteerd zouden worden en dat zij, „als de Duitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden." Tegen den verdachte H. eischte de aanklager acht maanden gevangenis straf, tegen verd. F. twee maanden. Na raadkamer werd H. wegens beleediginc van de Duitsche weermacht veroordeeld tot zee maanden gevangenisstraf, ter wijl F., wien alleen bedreiging was ten la6te gelegd, werd vrijgesproken. Zes maanden wegens ver spreiden van valsche ge ruchten Vervolgens stond terecht de 43-jarige gent van politie A. G. te Arnhem we gens Int verspreiden van valsche ge ruchten. Op 11 Juli j.l. had hij tegen ieman-l uit Vaasscn gesproken over ge ruchten, om. o\er „groote transporten Duitsche dienstweigeraars." De verdaan- te gaf dit feit toe, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij in Juli volkomen in de war was gt.vee^i door enkele sterfgevallen in zijn familie. De aanklager verklaarde niet aan te kunnen nemen, dat verdachten zenuw gestel niet in orde zou zijn geweest. Een politieman in uniform behoort met het eerste het beste kletspraatje aan een vreemde verder te vertollen. Bovendien kent de Duitsche weermacht geen dienstweigeraars. Spr. ci6ch!o een jaar gevangenisstraf. Het gerecht legde na raadkamer den agent zes maanden gevangenisstraf met aftrek van ze6 weken voorarrest op. HET MERWEDEKANAAL GESTREMD s-GRAVENHAGE, 24 Aug. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Utrecht te Utrecht deelt mede, dat ten behoeve van het leggen van een waterledingzinker door het Merwedekanaal. ongeveer 300 meter ten Noordwesten van de sluizen in het Merwedekanaal bewesten Utrecht op 28 Augustus 1010 do scheepvaart ter plaatse zal zijn gestremd van des voor middags 6 uur tot des namiddags 12 uur, of zooveel korter of langer als noo- dig zal blijken. EEN SCHIP GEZONKEN. WILLEMSTAD, 24 Aug. Gisteren om 4 uur is met het Hellegat in zicht bij den Strekdam in het Ilollandsch Diep. gezonken het sleep?chip „Rubens" groot 1136 ton, van de reederij Pluvier te Antwerpen, kapitein schipper Bosch, woonachtig te Capelle a.d. IJsel. Alle onvarenden zijn gered en opgepikt dooi de sleepboot „Eem" van P. Smit te Rot terdam Huldiging van jubilarissen en directie BUSSUM. 24 Augustus. Gisteren herdacht de N.V. Bensdorp's Cacao- en Chocoladefabrieken te Bussum het bon derdjarig bestaan van dit bedrijf. Hoe wel de tijdsomstandigheden zich niet tot feestelijkheden leenen, heeft de di rectie echter gemeend, 18 jubilarissen die 50, 40 en 25 jaar bil de firma in dienst zijn. te moeten huldigen. De oprichter van de firma Bensdorp die in 1S12 in Amsterdam werd gebo ren, de heer Gerard Bensdorp, vertrok in 1S31 naar den vreemde om daar het chocolade en suikerwerk-vak te leeren Hij verbleef daartoe negen iaar in het buitenland en werkte in Brussel. Parijs Milaan. Rome, Napels, München en Weenen. In 1840 keerde hii met een rijke vak ervaring naar Amsterdam terug, waar hij zich tezamen met zijn jongeren broer in de Kerkstraat vestigde onder den naam: Gebrs. Bensdorp Pariische dessertwerken. In 1844 zette de heer Gerard Bens dorp de zaak alleen voort. Deze groeide steeds en moest derhahe verplaatst worden. Zoo kwam de zaak op de Hee rengracht cn den Amstel. In 1870 droeg do heer Gerard Bensdorp de zaak over aan zijn zoon Frans, waarop de zaak verder gedreven werd onder den naam Bensdorp Co. In 1844 toen de ruimte in Amsterdam aan den Amstel te klein werd. bouwde men de bekende groote fabriek aan de spoorlijn te Bussum. waar later het ge heele bedritf gevestigd werd. Nadat de zaak in 1898 was omgezet in een N.V. onder den naam „Ilollandsche Cacao en Chocoladefabrieken v.h. Bensdorp en Co." werd in 1900 een fabriek in Kleef gebouwd, in 1907 een in Weenen en in 1932 in Genua. Zes jaar geleden is de firmanaam veranderd in Bensdorp N.V. De huidige algemeene directeur, de heer L. T. M. Bensdorp. is een klein zoon van den oprichter. Om half elf vond in een der expc ditielokalcn der fabriek de huldiging van de 18 jubilarissen plaats door de directie, waarna de directie door per soneel en anderen gehuldigd werd. Van zeer vele zijden waren fraaie bloemstukken ontvangen, zoodat de ge- heele fabriek in een bloementuin her schapen was. NAALDWIJK, 24 Aug. Gisteren brachten persvertegenwoordigers een bezoek aan het nieuwe laboratorium voor den tuinbouw, dat aan den Zuid- weg te Naaldwijk op Rijkskosten wordt gebouwd en thans bijna gereed is. De directeur, rijketuinbouwconnulent ir. t. M. Riemens, leidde hen rond door het gebouw en vertelde een en ander van de inrichting en de taak van dit nieuwe laboratorium, dat voor Nederland eenig in zijn soort ie. Gelijkvloers is het laboratorium voor het grondonderzoek gelegen, benevens verschillende andere afdcelingen ten dienste van het tuinbouwkundig onder zoek. Op de eerste verdieping is het la boratorium voor plantenziekten geves tigd, de bibliotheek, de vergaderzaal, etc. Het twaalf meter hooge gebouw is heel practisch ingericht en zal van alle moderne instrumenten, als spectograaf, etc. worden voorzien. Ir. Riemens deelde verder mede, dat het nieuwe laboratorium voor den tuin bouw zich in hoofdzaak met, de volgen de drie onderwerpen zal bezig houden: voeding der planten, plantenziekten en verbetering der cultures in den tuin bouw (selectie en invoeren van nieuwe gewassen). Het doel zal o.m. bestaan in het opvoeren der productie in den tuin bouw, verbetering der tuinbouwproduc ten en vermindering der kosten voor de kweekers. Het gebouw zal waarschijnlijk eind September officieel in gebruik kunnen worden genomen. WESTKAPELLE, 23 ~ug. Gisteren zijn hier twee mijnen aangespoeld en tot ontploffing gekomen. Een ervan ont plofte bij het zoogenaamde ijzeren to rentje, waar veel schade werd aange richt aan de lichtwachtershuisjes onder aan den dijk, terwijl aan den Noord kant van het dorp verscheidene ruiten het moesten ontgelden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar het Noor- den, maar richtte geen schade aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle. Door het slechte weer is het niet mogelijk ze te demonteeren. ALLEEN DE U.F.A. BRENGT ER AL 45 UIT 171 R is in het Nederiandsche bioscoopwezen zeer veel veranderd in Lz de laatste drie en een halve maand en de grootste verandering die lot stand gekomen is, tvas wel, dat onze programma's nu geheel en al op de Duitsche film zijn ingesteld. En we zullen ons vertrouwd moeten maken met het denkbeeld, dat deze toestand, naar de zaken zich thans laten aanzien, bestendigd zal blijven. Dat beteekent dus, dat we met hernieuwde belangstelling de Duitsche filmindustrie zul len gaan gadeslaan en haar producten afwachten. „Gebrek aan nieu we films behoeft er het komende seizoen in Nederland niet te zijn." Deze uitspraak is van Carl O pit z, den chef van den buiteniand- schen persdienst van de allen welbekende UFA, die tijdens een be zoek aan ons land het een en ander over de nieuwe plannen van zijn maatschappij heeft verteld. Alleen de UFA zal in ons land het ko mende jaar 45 nieuwe films in ons land uitbrengen en zooals men weet bestaat er ook nog de TOB1S, de andere maatschappij, die Duit sche werken importeert en die eveneens een respectabel programma heeft samengesteld. AMSTERDAM. 21 Aug. Maandag 26 Aug. 1940 te halfacht zal dr. August Borms, de Ylaamsche voorman en mar telaar, in Bellevue (ingang Marnix- slraat) gehuldigd worden na zijn terug keer uit Franscho gevangenschap. Te vens spreekt de bekende strijder voor de taalrechten in Vlaanderen. Florimond Grammens Deze Dietsche avond, iilgc- richt door de afdeeling Amsterdam der stichting Noord-NederlandVlaanderen wordt opgeluisterd door massazang on der den bekenden leider fier iaarlijksche Vlaamsch-nationale zangfeesten Willem de Meijer en zijn medewerkster Wieske Aerts. BIJSTAND VOOR OORLOGSSCHADE Bij het comité van bijstand voor oor- IO"sschatle door gereformeerde kerken geleden kwam over de maand Juli in- aan giften 1.688.54, aan collecten 73.203.08. ET merkwaardige is, dat de UFA in haar eigen studio's maar ruim der tig films vervaardigt. Dat ons land er zooveel meer krijgt beteekent niet, dat er oude paarden van stal gehaald zul len worden, maar spruit voort uit 'het feit. dat de Ncderlandsche tak van de Duitsche maatschappij ook werken van andere film- f maatschap pijen in cir culatie brengt. Bijvoorbeeld van de Terra, een naam. die zoo langza merhand ook al bekend is bij de bios coopbezoekers en van de Wien Film. een Weensche maatschappij. Van al deze maatschap pijen krijgen we in ons land de beste werken te zien. iets wat vroeger ook ge beurde ten aanzien van de Amerikaan- sche studio's, die zoodoende zelfs maar een gering percentage van hun produc tie in ons land konden slijten. Een van de merkwaardigste mededee- lingcn. die de Duitsche perschef deed wa^ wel die, dat het film- en bioscoop wezen in Duitschland tijdens den oorlog geen nadeclige ervaringen heeft gehad, maar dat integendeel de belangstelling voor de film gestegen is en dat alle cij fers van de afgeloopen oorlogsmaanden hooger zijn dan die van de vredes-maan- den van bet vorige jaar. De werkzaamheden van de UFA zelf vormen daar trouwens een levendig be wijs voor. De maatschappij, die tot nu toe op Neu Rabelsberg 24 groote studio's bezat, is van plan. om a raison van 25 millioen Rijksmark. die geheel uit eigen middelen verschaft zullen worden, haar terreinen en ateliers aanzienlijk uit te breiden, zoodat er in de toekomst 38 studio's zullen zijn, ongeacht nog de noodige werkplaatsen, machinegebou wen en speciale inrichtingen, zooals een bassin om opnemingen onder water te doei*. In totaal zullen in dat groote stu- dio-comp'ex 90 films kunnen worden ge maakt. Een ander voorbeeld van de Duitsche activiteit is het groeiende aan tal vertakkingen van de UFA in het buitenland. De cijfers worden werkel'ik Amerikaansch, want een omzet van 170 millioen per jaar is z^lfs voor een film industrie veel, terwijl het aantal van 8000 menschen, dat de UFA in haar ate liers, werkplaatnen en theaters werk geeft, ook niet laag is. Belangstelling voor de journaals EEN van de afdeelingen, die tijdens den oorlog het meeste en het snel ste giaeidc. is hot iournaalbedrijf. Vroeger hadden de Duitsche journaals niet veel te beteekenen. Ze waren soms maanden oud en met Paschpn zagen de hioscoopgangcrs in een klein plaatsje hij wijze van spreken nog Kerstmisge beurtenissen. Onder invloed van de re geering is dat met. het begin van den oorlog snel veranderd. Niet alleen wer den de journaals langer van 3 400 meter tot 1200 meter soms ze werden ook actueeler. dat wil zeggen er wer den maatregelen genomen, waardoor de bezoekers ook in hef meest provinciale plaatsje in Duitschland nooit film- nicuws kondpn zien, dat ouder was dan vier weken. In zeshonderd Duitsche theaters lege- lijk loopt nu het UFA-journaal dadelijk nadat het van het front binnengekomen is „in eerste week", dat betgekent dus, dat de copieerin6tallaties in enkele da gen een geweldige hoeveelheid filmpo- sitief moeten hebben afgeleverd, want ook het buitenland en do militaire theaters bij de troepen krijgen hun aan deel. De A FIFA. een tak van de UF-\. die uitsluitend copieert en foto's af drukt, heeft op die manier een extra zware taak gpkregen, temeer, omdat door de mobilisatie vele deskundige ar beiders zijn weggeroepen. Groei in de diepte TV/TET de toekomstige uitbreiding van iVi haar productiemogelijkheden zal de UFA, volgens de mededeelingen van haar vertegenwoordiger, nog verder gaan met een verandering in haar werk methode, die reeds op het oogenblik te jaardag vieren. merken is. Er zal aan elke film veel meer aandacht besteed wórden, opdat het peil der werken hooger zal kunnen worden. Er wordt meer tijd aan gespen deerd, er wordt een langere voor-studie gemaakt, en alle onderdeelen worden met grooter zorg uitgewerkt. De Maria Stuart film. met Zarah Leander, die op het oogenblik haar voltooiing nadert, heeft niet minder dan acht maanden werk geëischt, hetgeen in vergelijking tot den middelmatigen duur van een productie lang is. De Hollywoodsclie sta tistieken melden bijvoorbeeld als gemid delde draaitijd voor een film 40 dagen waarbij de voorberendingen dan niet inbegrijpen zijn. Deze „groei in de diepte" is waar schijnlijk een der opvallendste aspecten van de Duitsche film. die trouwens toch den geestelijken achtergrond van haar werk niet over het hoofd heeft gezien getuige de oprichting van de Duitsche filmacademie. De tijd, dat de filmwereld alleen maar een avonturierswereld was, is wèl voorbij P, KUNST De Frankf. Zeitung meldt, dat de too- neelschrijver Walter Hasenclever in het Spaansche plaatsje Port Bou is overle den. Zoo moeilijk het is, een „Gesamtbild" van den „Denkspieler" Georg Kaiser te schetsen, zoo merkwaardig afwisselend is ook het oeuvre van den dichter en tooneelschrijver Walter Hasenclever over wien in ons land indertijd veel ge rept is vanwege zijn „Ehen werden im Himmel geschlossen". Onschuldiger was zijn persiflage od de mode der nieuwe zakelijkheid: „Ein besserer Hcrr" (Rot- terdamsch-Hofstad-Tooncel: „Heer van Goeden Huize"). Was dit dan toch de auteur van „Jenseits", eveneens in ons land gespeeld? En nog verder terug gaande komt men tot den schrijver van „Der Sohn". die zich. na „Der Bettler" van Reinhard Sorge, met Kaiser („Die Burger von Calais") opwierp tot eerste gelid der expressionisten. Wie was Hasenclever? „Op S Juli 1890 ben ik te Aken geboren" heeft hij in „Menschheitsdammerung" medegedeeld. .Ik sta er nog altijd slecht bekend. In het voorjaar van 1908 heb ik eindexamen gedaan, ging naar Engeland en studeer de te Oxford. Daar heb ik mijn eerste stuk geschreven; met. pokeren verdiende ik de kosten van het drukken. In 1909 \ertoefde ik te Lausanne en ging van daar naar Leipzig, waar ik Kurt Pinthus leerde kennen. Door hem ingewijd in de gebieden van liefde en wetenschap, over vleugelde ik weldra den meester. Ik trok met hem naar Italië en was een dank baar object voor de doctoren. In 1013 ver scheen „der Jüngling", in 1914 „Der Sohn" Voor den bundel lyriek had hii nog ziin dialogisch gedicht „Das unendliche Gc- sprach". eveneens uit 1913. kunnen noe men. In den oorlog diende Hasenclever als tolk, fouragier en koksmaat. De oorlog wekte den dichter van: „Sind wir nicht alle Menschen. Brüder und Schwestern. Wpi- rettet den andern im Leben! Wer hilft ihm im Tod!" Toen het drama „Der Sohn" voltooid was, adviseerde dr. Eloesser aan een schouwburgdirectie: „Speel het dadelijk, he heeft maar tijdelijk waarde als docu ment van een voorbijgaande stemming" Na de gedichten „Tod und Auferste- hung" verscheen in 1917 zijn bewerking van „Antigone" in 1929 ter gelegenheid \an het lustrum der Groningsche hooge- school in de openlucht vertoond onder regie van Ad. Hooykaas. Een opstandig drama, maar tiideloozer dan „Der Sohn". We noemen nog de tooneehverken „Die Menschen", „Gobseck": „Mord" en „Napoleon creift ein". In 1917 i.s Haspnclever bekroond met den prijs der Kleiststiftung. ZAR.W LEANDER WILLY BöRGEL MARIKA RÖKK MAT Hl AS WIEMAN C. VREEDENBURGH 60 JAAR LAREN, 21 Auk. De Larenschc schil- der C. Vreedenburgh zal morgen Zon dag 25 Augustus ziin zestigsten ver- HILDE KRAHL (Foto's UFA)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6