Taak en positie van den journalist Toelichtingen en nieuwe voorschriften „De Vereenigde Staten Europa" van De toekomst van Nederland Het Verbond van Nederlandsche Journalisten heeft zijn constitueerende vergadering gehouden REORGANISATIE VAN HET PERSWEZEN Het lot van generaal Winkelman MOORDAANSLAG TE SWARTBROEK DE TEXTIELDISTRIBUTIE NOG TAL VAN PROBLEMEN NA DEN OORLOG: Demonstratie V elotype voor blinden Fabrieksaardappelen voor consumptie Rotterdammertjes te Harderwijk Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 AMSTERDAM. 26 Aug. In aan wezigheid van de leden van den raad van voorlichting der Neder landsche pers. de heeren A. Meyer- Schwencke, drs. W. Goedhuys, dr. A v. d. Poel en P. J. van Megche- len. alsmede van ruim 150 journalis ten, heeft, de president van den raad van voorlichting, dr. T. Goedewaa- gen. tot voorzitter van het verbond van Nederlandsche Journalisten benoemd den heer P. J. van Megche- len, hoofdredacteur van het A.N.P., en tot waarnemend-voorzitter den heer drs. W. Goedhuys. commissaris der redactie van de Arbeiderspers. In zijn installatierede schetste dr. T. Goedewaagen de wijze, waarop de raad van voorlichting tot stand is gekomen. De personen, die in den raad zitting hebben, waren reeds jarenlang over tuigd, dat de structuur der Nederland sche samenleving een verandering zou moeten ondergaan. Deze verandering is door den oorlog zeer plotseling en als een schok gekomen. De pers, die nood gedwongen haar standpunt van voor den oorlog moest verlaten, stond toon voor een zeer moeilijke taak. Zij stond voor een vacuum, de nieuwe vorm kan men niet opleggen en de raad stelde zich tot taak de pers in deze moeilijk heden te helpen. Spr. licht de samenstelling van den raad toe. waaromtrent veel misver stand heerscht. Het gezichtspunt van den raad is niet politiek geweest, doch zuiver ideëèl en wel in den geest van het Nieuwe Europa. De leden van den raad konden uiteraard geen vertegen woordigers van het oude öysteem zijn. Van de zes leden zijn er twee aanhan gers van de N.S.JJ. Sprekers positie als hoofd der afdeeling perszaken van de N.S.B. heeft niets te maken met. zijn posilie als president van den raad van voorlichting en als spreker tusschen heide posities een conflict zou zien rij zen. zou hij zonder twijfel een keuze maken. Spr. staat hier niet als zaak waarnemer van een politieke beweging, hetgeen ook duidelijk blijkt uit het con tact met de journalisten en uitgevers. De weg naar dc nieuwe vormen, zoo als deze thans zijn vereïscht, was den raad bekend, daarom had hij het recht de pers voor te lichten. Men verwijt den raad. dat hij de pers dictatoriaal wil or denen, het ideaal van den raad is ech ter ni"t de dictatuur, doch het leider schap, dat berust op het ethisch begin sel van het vertrouwen. Het streven van den raad zal gerechtvaardigg wor den door de samenwerking van de zeer vele journalisten, die zich achter den raad plaatstpn. Spr. preciseert de doelstellingen van de perskamer, waartoe de raad wil ko men. Deze zijn tweeledig: de behartiging van de idiecle belangen en die der ma- terieele belangen van alle takken en personen van bet. perswezen. De journa list is tot nu toe teveel werknemer ge weest. Ook was er in de pers een ware (klassenstrijd. In de perscorporatie ech ter zullen alle belangen worden samen gevat. De raad heeft, gepoogd den Nederland- schen Journalisten Kring in den nieuwen geest leiding te geven, door aanvulling van het bestuur, waardoor een geleide lijke overgang mogelijk zou zijn. Het be stuur van den kring heeft dit voorstel echter afgewezen en draagt daarom de verantwoordelijkheid van de split sing onder de journalisten. Spr. wijst erop, dat het Verbond van Nederlandsche Journalisten de trekken van den nieuwen tijd vertoont. Het is in het Verhond dus niet meer mogelijk, dat op een vergadering de helft plus één de waarheid proclameert. Spr. deelt tenslotte mede, dat reeds meer dan 250 journalisten zich als lid van het Ver bond hebben aangemeld. Rede P. J. van Megchelen Vervolgens nam de voorzitter van het [Verbond van Nederlandsche Journalis ten, de heer P. J. van Megchelen, het .woord. Spr. schetste de situatie hier te land voor den oorlog, waar de gedachte, dat men geestelijke resoluties met prikkel draad aan de grenzen kon tegenhou den, overheerschte. Het Nederlandsche volk bewoonde "een renteniershuis op den rand van een vulkaan en alle po gingen om rlit huis te doen ontruimen mislukten. Nu is plotseling de groote ommekeer gekomen. Nederland is met elementair geweld in de machtige ver nieuwingsbeweging getrokken. Nu een maal krijgt het een kans, geschokt door de hotsing der groote mogendheden, te breken met het duffe isolement en op nieuw een rol te spelen. Een nieuwe wereld gaat nu open. een wereld, waar in onderhandelen pn schipperen niet meer mogelijk is. Daarom hebben wij nu een nieuw verbond gesticht, al heb ben wij tegenover de leiding der jour- nalistenorganisaties genoeg geduld ge toond. De voorzitter geeft vervolgens een overzicht der besprekingen met de journalisten- en directeu ren-organisaties. Spr. verheugt zich, thans uitsluitend goedwillen de menschen voor zich te zien, al zal ieder zijn eigen meening heb ben over de wijze, waarop ons volk in dezen tijd geleid moet worden. Een ieder is tenslotte ook vrij in deze meening, daar het verbond als vakorganisatie geen politiek program heeft. Wel is zeker, dat het verbond de kenmerken van het nieuwe Europeesche regiem, zooals dit door Duitschland en Italië wordt aangegeven, moet overne men. De organisatie van het verbond is in gesteld op goed en effectief handelen. Aan den voorzitter wordt groote be voegdheid gegeven, maar tegelijkertijd zal uit alle kringen de 6tem der jour nalisten kunnen worden gehoord. Naast den voorzitter staat een raad van ad vies, als onderdeel van een raad van toezicht, waarin ook gewestelijke op plaatselijke vertegenwoordigingen en vakvertegenwoordigingen zitting heb ben. Het verheugt spr. een aantal voor aanstaande journalisten als leden van den raad van advies te kunnen benoe men. n.l. de heeren H. van den Broeck, hoofdredacteur van de Limburger Koe rier te Maastricht, dr. A. de Graaff, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad. J. ter Haar. hoofdredac teur van ihet Agrarisch Nieuwsblad te Meppel, mr. .1. Huijts, redacteur Nieuwe Rotterdamsche Krant, F. Primo, chef redacteur Oprechte Haarlemsche Cou rant, L. Thijssen, hoofdredacteur Neder- lanrlsch Dablad te Den Haag en II. Wijffels, hoofdredacteur Het Huisgezin te 's-IIcrtogenbosch. Spr. weidt voorts uit over reeds he- ganisatie van het verbond in het kader der Nederlandsche perskamer, naast het inmiddels tot stand gekomen ver bond der provinciale en periodieke pers cn nog andere te stichten verbonden. Het apparaat der perskamer zal slechts kunnen xverken ria verkregen wettelijke sanctie, waardoor willekeur wordt uitgesloten. De rechtspositie van den journalist Spr. wijdt voorts uit over reeds be staande regelingen der rechtspositie van den journalist, waarvan enkelen reeds 20 jaar geleden werden afgekon digd, doch nooit in werking zijn getre den. De Nederlandsche Journalisten Kring komt nu ineens met. deze zelfde oude wenschen naar voren in een voor- loopig ontworpen program van werk zaamheden. Spr. geeft een kort overzicht van de door hem gedachte rechtspositie van den journalist en deelt mede, dat ook de leden van het verbond, zelfs als zij uittreden uit den N.J.K. aanspraak zul- en kunnen blijven maken op de bij de Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam aangegane pensioenverzeke ring, terwijl leden van het. nieuwe ver bond dezelfde begunstigingstarieven zullen genieten. Breedvoerig wijdt spr. uit over den 6tand van den journalist, welke meer waardeering bij ons volk moet vinden. Een journalist moet bij ont vangsten niet geduld worden, maar als gast worden behandeld. De hoo- ge waardeering door het volk moe ten de journalisten verwerven. Onze plichten zullen, meer nog dan onze rechten, toenemen, daar wij een grootere verantwoordelijkheid heb ben tegenover ons volk. De oplei ding van den journalist zal, als ge volg daarvan, krachtig ter hand worden genomen. Spr. deelt tenslotte mede, dat de aan melding tot het lidmaatschap van het verhond binnenkort zal worden geslo ten, daar het verbond alleen de goed willenden en niet. de weifelmoedigen in zich vereenigd wil zien. Deze aanmel ding kan geschieden aan het voorloo- pig secictariaat van het verbond, post bus 310, Den Haag. Onder de pauze, welke na de rede van den voorzitter volgde, meldden zich ruim 50 nieuwe leden aan, zoodat het verbond tnans meer dan 300 leden telt Vragen gesteld Na de pauze werd gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven, waarvan o.m. de heer H. van den Broeck, hoofdre dacteur van de Limburger Koerier ge bruik maakte. Deze spreker merkte op, dat de laak van den journalist aller eerst dienend is. welke opmerking door de aanwezigen rnet applaus wordt on derstreept, Spr. geeft uiting aan zijn vertrouwen in de toekomstige leiding van de perskamer, omdat, hij weet, dal dit allereerst een Nederlandsche zal zijn, die alle facetten van het Neder landsche volkskarakter zal kennen. Toch zou hij, bij monde van den presi dent van den raad van voorlichting wil len vernemen, dat de. leiding der pers kamer, welke centraal zal zijn, ons na tionaal zal dienen. De president van den raad, dr. T. Goedewaagen antwoordt hierop, dat de president der Nederlandsche Perskamer iemand moet zijn, die het Nederland sche volkskarakter door cn door aan voelt, die weet, dat het godsdienstig le ven in Nederland de eerste plaats in neemt, die het bestaan der verschillen de confessies erkent en een standpunt inneemt, hetwelk recht laat wederva ren aan de uitingen en de belevenis der confessies. Dit is zoo belangrijk voor ons volk, aldus dr. Goedewaagen. dat zonder dit inzicht een Nederlandsche Perskamer absoluut onmogelijk moet wnrden geacht. De vergadering juichte deze uitspraak van dr Goedewaagen langdurig toe. Nadat nog verschillende aanwezigen vragen hadden gesteld, ging de verga dering uiteen. Men meldt het. Dagblad voor N.-Bra bant en Zeeland van hooggeachte zijde uit Den Haag: Reeds geruimen tijd doet in ons land hardnekkig het gerucht de ronde als zou generaal H. G. Winkelman, laatste lijk opperbevelhebber van de Néder- landsche land- en zeemacht, in Duitsche krijgsgevangenschap zijn overleden. Evenals zoovele andere dwaze ge ruchten, die van mond tot mond ge fluisterd worden, is ook dit gerucht in den meest volstrekten zin onwaar. Wij hebben ons in dit verband gewend tot een van de naaste familieleden van den generaal, van wien wij niet alleen de pertinente onwaarheid van het geruchl vernamen, maar die tevens verklaarde, dat de generaal in goede gezondheid verkeert en een behandeling geniet, die overeenkomstig zijn hoogen rang is. Zijne Excellentie bevindt zich in ge zelschap van eenige andere Nederland sche opperofficieren en van de betrok ken adjudanten. Mevrouw Winkelman slaat in regelmatige correspondentie met haar echtgenoot. Landbouwer het slachtoffer WEERT, 26 Aug. Zondagavond is nabij een café Ie Swaribroek bij Weert een moord gepleegd, waarvan de land bouwer T. van der Kruys, wonende le Leuken, het slachtoffer is geworden. Er was van te voren oncenigheid ontstaan over een ontvreemd rijwiel. Deze twist ging over in een handgemeen, waarbij de 26-jarige van Veldhoven uit Weert v. d. Kruys in het duister een slag toe bracht. liet bleek later dat v. d. Kruys de halsslagader was doorgesneden. Hij wist het café, dat in de huurt lag, nog te bereiken. Hier is hij doodgebloed.. Op aanwijzing van een getuige, die bij de twist tegenwoordig was, werd van Veldhoven als verdacht van dezen moord gearresteerd. Van Veldhoven be kende wel te hebben geslagen, doch geen mes te hebben gebruikt. Het par ket uit Roermond zal hedenmorgen ar- riveeren om een nader onderzoek in te stellen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zeven kinderen. T N het zoo juist verschenen num- A mer van het vakblad „De Manu- facturier" treffen wij een uitvoerig overzicht van de voorschriften over de textieldistributie aan. De nieuw ste gegevens, aanvullingen en toe lichtingen bij de officieele handlei ding van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel zijn hierin ver werkt, zoodat dit overzicht het vol ledigste is, dat. is verschenen. Daarbij is een alfabetische lijst afge- Door bemiddeling van .Monumentenzorg" Is bij de St. Jansbaslllek te 's Hertogenbosch een der bronnen aangeboord ten behoeve van watervoorziening bij eventueelen brand. Op een diepte van 65 meter heeft men voldoende water aangetroffen, dat met een capaciteit van 75 kub. meter per uur omhoog komt (Foto Het Zuiden) Rede van Ir. Mussert op districtsbijeenkomst der N.S.B. ZANDVOORT, 25 Augustus. Za terdag hield de N.S.B. een districts bijeenkomst in het wandelpark „Kostverloren" alhier. Na een openingswoord door den heer Kruyshop sprak allereerst de heer Ten Hoorn, plaatsvervangend leider van het Arbeidsfront. Er zijn nog velen die het niet willen leeren, aldus spreker en in het bijzon der blijkt men nog niet overtuigd te zijn van het feit. dat er na de bezetting door het Duitsche leger iets veranderd is. De oud-minister De Wilde toch, heeft gezegd, dat het Nederlandsche volk het nog niet zoo slecht heeft gehad. Maar de N.S.B. is van een andere meening. Wanneer de ex-leiders van de democra tie dit nu nog niet inzien, dan zal de N.S.B. zorgen, dat. de revolutie in ons volk gepredikt wordt. Uitvoerig besprak de heer Ten Hoorn de tien punten van het handvest van den arbeid. In het tweede gedeelte van de bijeen komst sprek ir. A. A. Mussert. Er zijn aldus spreker momenteel werelden die tegen elkander botsen: de democra tie en de. N-S.B., doch het resultaat zal zijn, dat de democratie spoedig zal ver dwijnen. De Nederlandsch reegeering is gevlucht en zal niet meer terugkeeren. Voor de revolutie in Europa moet alles buisen. zelfs Engeland. En ons volk zal sDoedig begrijpen, dat het nationaal-so- cialisme de redding zal brengen, aldus spreker. Den toestand van Nederland bespre kende. merkte spreker op. dat ons land thans door de Duitschcis is bezet. West- Indip wordt door Engeland „beschermd" terwijl Oost-Indiê binnenkort misschien door de Japanners ingenomen zal wnr den. Een resultaat, waarvoor de N.S.B reeds jaren gewaarschuwd heeft. De be zetting meende spreker is geen aange name toestand, doch de N.S.B. ziet ver der on weet zeker, dat er binnenkort een betere toestand zal komen. De vorige regeering heeft alle ver trouwen verloren. Do leiding van leger en vloot deugde niet, terwijl voorts groo» gebrek was aan materiaal. Duidelijk blijkt, dat ons volk in alle opzichten is bedrogen, ook door onze „bondgenooten" Engeland en Frankrijk. Volk en bodem zijn de fundamen ten, waarop Nederland moet rus ten. Met toestemming van de Duit- schers zal ons land over tien jaar een rijke staat zijn, waarin elk in- individu weer behoorlijken arbeid zal hebben. Na dezen oorlog zullen twee volkenbonden verrijzen en wel een Germaansche en een Romaan- sche bond. zoodat dan gesproken kan worden van de „Vereenigde Sta ten van Europa". Samenwerking tusschen alle landen van dit wereld deel is noodzakelijk en ook ons land zal zijn steentje moeten bijdragen. liet volk en het vaderland zal nu ge diend moeten worden, waarbij elk in dividu een volwaardig lid der gemeen schap moet zijn. De taak van de N.S.B. is het Nederlandsche volk ziende te maken. Wanneer dit gebeurd is. zal over tien jaar veel ten goede veranderd zijn en gaat Nederland een groote toe komst tegemoet- De bijeenkomst werd besloten met het zingen van „Alle man van Neerlands stam." Des avonds defileerde de W.A. op den Boulevard de Favauge voor den leider. Op Vrijdag 23 Augustus werden te Rotterdam dc eerste Yelografie-examens gehouden. De heer M. den Outer, uitvinder van de Velotype, heeft niettegenstaande de zeer moeilijke omstandigheden hij heeft, zijn fabriek in Rotterdam de goedkeuring van den bevoegden Procu reur-Generaal verkregen voor de oprich ting van de „Vereoniging Examinatoren in Velografie" (V.E.I.V.), zoodat het mo gelijk was het examen te houden. Dc heer den Outer heeft zijn proefne mingen energiek voortgezet. Volgde op de Tachotype de uitvinding van de V-2- lotype. thans, op dit eerste examen koi.-, digde hij in zijn openingswoord aan dat dezer dagen zal begonnen worden met het construeercn van een proefmachine, een Velotype speciaal voor blinden. Er zijn thans reeds verscheidene blinde be oefenaars van de velografie op het examens heeft een blinde candidate reeds met goed gevolg proeven van haar bekwaamheid afgelegd. Een groot be zwaar echter was, dat de blinde zijn of baar velogram niet zelf kon teruglezen. Door dc speciale constructie van de •licuwc velotype heeft dc heer den Outer dit bezwaar geheel opgeheven cn het is verrassend om te zien op hoe eenvoudige wijze dit geschiedde. 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt het vol gende mede: Het ligt in de bedoeling, een ge deelte der anders voor industrieele verwerking bestemde aardappelen zoo noodig voor de voeding der be volking te bestemmen of in ieder ge val voor dit doel te reserveeren. (Hiervoor zullen worden bestemd in de eerste plaats eeh gedeelte van de geel-vleezige aardappelen. Deze aardap pelen worden ook in andere jaren dik wijls voor consumptiedoeleinden ver kocht. Verbouwers, die in het bezit zijn van een uil poot- of maal vergunning voor fa- brieksaarappelen en die een gedeelte van deze aardappelen voor consumptie- doeleinden wenschen te reserveeren, dienen, als zij willen profiteeren van het nader te noemen sorteer- en be waar- loon, daarvan zoo spoedig mogelijk een opgave te doen aan de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendani, op een bij deze centrale aan te vragen for mulier. Deze centrale zal bepalen, welk deel van de aangeboden aardappelen voor deze bewaring kunnen worden toegela ten. Het risico van (het bewaren is voor den verbouwer, de aardappelen zullen moeten voldoen aan normale eischen voor consumptieaardappelen, o.a. maat 35/65, vrij van vuur en roest, terwijl misvormde en z.g. bonken evenmin worden toegelaten. Bij accoordbevinding zal de genoemde centrale voor bewaring tot 1 Maart 1941 een sorteer- en bewaarloon garandee ren van 1.10 per 10 kg. De garantie geldt alleen, indien en zoolang de aard appelen in geschiklen toestand voor consumptie verkeeren. Het zal den verbouwer veroorloofd zijn, deze# aardappelen vóór 1 Maart 1941 voor" consumptiedoeleinden te ver knopen. Als de aardappelen voor 1 Maart. 1941 niet zijn verkocht, zal de centrale of de door haar aan te wijzen instantie het recht hebben, de aardappe len voor consumptie over te nemen voor f 3.15 per 100 kg. Bij eventueel© afname na 1 Maart 1941 zal aan den houder een van 1.75 per 100 kg. overeenkomstig een later voor zandaardappelen vast te stellen bewaarloon worden gegeven. Als de aardappelen op 1 Maart of la ter niet voor consumptie worden gere serveerd dan zal de Nederlandsche aardappelmeelcentrale aan den houder een sorteer- cn bewaarpremie van 1.40 per 10 kg. uitkeeren en tevens ervoor zorgen, dat de aardappelen kunnen worden vermalen. Voor de te venverken aardappelen zal ten minste een prijs van 1.75 per 010 kg. overeenkomstig de normale voorwaarden, door de fa briek, die de aardappelen verwerkt, worden uitgekeerd. Mocht blijken, dat reserveering tot 1 Maart niet noodig is en de verkoop als consumptie-aardappelen voor 10 Dccem- berf 1940 niet mogelijk is, dan zal de ge noemde centrale het recht hebben, tegen het einde der fabrieksaardappelencam pagne, doch uiterlijk op 10 December 1940, zich van de aangegane verplichtin gen te ontslaan, onder toekenning van een vergoeding voor sorteer- en bewaar loon van 1.per 100 kg. drukt met honderden trefwoorden van alle textielartikelen, waarvan de pun- tenwaarde, de vrijstellingen of de spe ciale regelingen zijn aangegeven. On middellijk is hierop de regeling voor de' afzonderlijke artikelen te zien, ter wijl het daarbij gevoegde commentaar gedetailleerde toelichtingen verschaft. Overzicht en lijst zijn tezamen afge drukt, zoodat men de volledige gege vens terstond bij de hand heeft. Welk een gemak deze uitvoerige lijsten bie den. behoeft geen nadere uitleg. Mede is opgenomen een lijst van 57 punten, door bet Rijksbureau medege deeld als antwoord op gestelde vragen. Belangrijke verduidelijkingen en nieu we voorschriften zijn hierin vervat. Wel zijn thans nog niet alle vraag stukken opgelost. Er is n.l. nog een aantal artikelen bekend, waarvan de indeeling twijfelachtig is. Het Rijks bureau deelde echter aan „De Manu- facturier" mede, dat binnenkort ook daarover een beslissing zal worden ge nomen. Op de vraag of het aan een winke lier geoorloofd is goederen, die in zijn zaak niet meer of moeilijk verkoopbaar zijn, aan een collega over te doen, ont vingen wij een toestemmend antwoord, bericht „De Manufacturier". Een vraag, die door menigeen gesteld wordt, ging over de vrije artikelen cn de stof, noodig om deze te maken. Vooral voor hen, die de hoop koester den, dat de stof voor deze artikelen nog vrij of liever zonder punten zou mogen worden verkocht, is het, antwoord niet gunstig. De stof mag slechts op pun ten geleverd worden. Hier cn daar stui ten wij op een opmerkelijk verschil in de puntenwaardeering bij nagenoeg de zelfde artikelen. Zoo noteeren pyama's voor mannen en vrouwen resp. 45 cn 30 punten, tricotonderbroeken voor man nen 14, voor vrouwen 24 punten. Labo- ♦oriumjassen zijn 30 en lange stofjassen 35 punten. Voor deze verschillen in waardeering is geen redelijke verkla ring te vinden. Een ander geval doet zich voor bij lui ers. Deze zijn vrij van punten. In den regel zullen deze verkocht worden aan het stuk, terwijl ook afgepast geweven luiers in den handel zijn. Verkoopt de winkelier dit artikel gezoomd, dan is het vrij, ook afgepast, doch niet ge zoomd is vrij. Oogjesgoed per meter ge kocht dient echter met punten te wor den berekend. Wellicht zal bij rustiger beschouwing een andere oplossing mo gelijk zijn, want geheel juist, is het niet. Tot heden vonden wij geen punten voor gebreide borstrokken, lijfjes en corsetlijfjes voor vrouwen en meisjes. Vermoedelijk zullen deze bij „camiso les" ondergebracht worden, doch dit dient, nog te worden afgewacht. Waar tafelkleeden vrij zijn, rijst de vraag of de specifieke tafelklcedstof eveneens vrij is. Verder worden niet aangeduid: schoor- sleenloopers, pianoloopers, padvinders- kleeding, kastrand, schoorsteenvallen, waterproof keperhandbeschermers. ja ponhoezen, kamerschermen, nachtzak ken, gordijnenkoord, zadeldekjes, stroo- zakken en stroomatrassen. I-Ict hoofdartikel leVert een nabeschou wing over de inventarisatie en spreekt ten aanzien van de naaste toekomst voor het textielbedrijf de hoop uit, dat de toekomstige ontwikkeling niet zoo somber zal zijn, als de waargenomen voorteekenen voorspellen. Een gezellige middag HARDERWIJK. 26 Aug. Ondanks het ongunstige weer hebben de in onze gemeente vertoevende Rotterdamsche kinderen daartoe door een dames comité onder leiding van Mevr. Loos- je s in de gelegenheid gesteld zich zóó uitstekend vermaakt, dat zij 'dit gezellig uitstapje en genoeglijk samen zijn niet spoedig zullen vergeten. Nadat de jeugdige gasten in het Chr. Mil. Tehuis, dat voor deze gelegenheid welwillend door het bestuur was afge staan, getracteerd waren op krenten broodjes, chocolade en gebak, ja zelfs op pruimen, limonade en toffee's deze kindermagen bleken nog kernge zond!! en enkele aardige „gczel- schapspelen met prijzen" waren be oefend. reden twee echte Jan-pleziers voor, waarmede, een tocht naar Ermelo gemaakt werd. waar de groot-stedelin gen van nabij kennis maakten met een vriendelijk Veluwsch dorp. Na dit uit stapje werd wederom in het genoemd Tehuis aangelegd, waar de feestvreug de spoedig weer hoog oplaaide. Ér werd o.m. een leuk tooneelstukje opge voerd. Voor hun vertrek uit Harderwijk (3 Sept. a.s.) zal de kinderen een klein bedrag ter hand worden gesteld, waar voor ze een aardig souvenirtje kun nen koopen, dat hun aan de gastvrije dagen zal blijven herinneren. VASTE BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE OOK VOOR OLIE-STOOK INRICHTINGEN 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. In ver band met de omstandigheid, dat vele eigenaren van met olie gestookte cen trale verwarmings- of andere ketels voorloopig de nog in hun bezit zijnde voorraden olie zullen kunnen gebruiken cn dat bedrijven (bijv. bakkers) nog voor een gedeelte hunner brandstofbe hoefte olie-toewijzingen ontvangen, is de vraag gerezen, of door hen een der formulieren a tot en met e voor het ver krijgen van vaste brandstoffen dient te worden ingevuld. Dit moet inderdaad geschieden, doch in alle gevallen dient op het formulier te worden vermeld, dat-voorloopig nog hetzij geheel hetzij gedeeltelijk niet olie zal worden gestookt. De betreffende formulieren ziin ver krijgbaar gesteld bij de plaatselijke dis tributiediensten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2