ENGELSCHE HAVENS ZWAAR GEBOMBARDEERD Engelsche bommen op vele plaatsen in Nederland Geweldige branden braken uit in Portsmouth en Bristol Roemeensch-Hongaarsche besprekingen onderbroken en hervat LAATSTE BERICHTEN Met Bulgarije is Wederom groote luchtgevechten boven Engeland Een Engelsch vliegtuig neergehaald Alexandrië weer gebombardeerd overeenstemming bereikt Radio-Programma's Britsche bommen op ons land Balans der «laatste dagen DE BOTERLETTER loopt geen gevaar Gevaarlijke belang stelling Inzameling van afval Groote materieele schade in een Deventer fabriek en te Slagharen Britsche vliegers opgepikt bij Nederlandsche kust Pakketten en brieven voor de kinderen in de Ostmark BREDASCHE VLUCHTE LINGEN OP WEG NAAR HUIS Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 25 Aug. (D.N.B.) De sedert Zaterdagochtend elkaar opvolgende bomaanvallen op Engeland zijn ook in den nacht van Za terdag op Zondag voortgezet Buitengewoon hevige aanvallen richtten zich tegen de havens Portsmouth en Bristol. Kaden, havenwerken, pakhuizen en in de havens liggende schepen werden door bommen ge troffen In beide havens braken geweldige branden uit, die de vlieg tuigen op de thuisvlucht nog van grooten afstand konden zien. De luchtafweerbatterijen in de nabijheid van deze havens werden met bommen, echter ook in glijvlucht met succes aangevallen. Twee schijn werpers werden vernield en verscheidene kanonnen tot zwijgen ge bracht. TT ET opperbevel der Duitsche J- weermacht deelde Zondag mede: De luchtmacht heeft den 24sten Augustus de stelselmatige vernieling van strategisch belang rijke werken van den vijand met groot succes voortgezet Zaterdag hebben Duitsche vliegtuigeskaders bij verrassing aanvallen op de Brit- sche eilanden ondernomen. Daar bij gelukte het onderkomens, hal len, werkplaatsen en opslagplaat sen op de vliegvelden Northweald. Hornchurch, Manston, Canterbu ry en Ramsgate grondig te ver nielen. De oorlogshaven.van Portsmouth werd met talrijke bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, bestookt en ha ven- en werfinstallaties werden in brand gestoken. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen in vlammen opgingen. alsmede op militaire barak ken in de buurt van Dover In den loop van den dap kwam het tot verscheidene hevige luchtgevechten, waarin onze jachtvliegers wederom hun superioriteit bewezen. Talrijke nachte lijke aanvallen van onze gevechtsvlie- pors veroorzaakten aanzienlijke vernie lingen aan de havenwerken van Bristol branden en ontplof fint? en in het groote oliedepot van Thameshaven alsmede ern stipe beschadigingen aan verscheidene fabrieken der Brjtsche vliegtuigindu strie, o.a. in Derby. Birminpham. King ston en Rochester. Tiet leppen van mij nen voor Britsche zeehavens werd voort gezet. Britsche vliegers-wierpen in den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-. West en Zuid-West Duitschland bommen op onbebouwd terrein en in woonwijken van twee Zuid-Westelijke Duitsche ste den. In een stad -werden verscheidene woonhuizen getroffen, twee burgers ge dood- en twee gewond. Elders vernielde een bom een gebouw waarin'krijgsge vangenen waren ondergebracht. Acht •hunner werden gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen Zaterdag 64 vliegtuigen, waar van er 57 in luchtgevechten en 7 door het afweergeschut neergehaald of op den beeanen grond vernield werden Twintie eigen vliegtuigen worden ver mist Een duikboot heeft pen Britsche torpedojager van de ..Viscount" klasse tot zinken cebraeht alsmede een koop vaardijschip van 7.000 brt dat in ren krachtig beveiligd convooi voer Duitsche zeestrijdkrach ten in Australische wa teren Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in Australische wateren het bewapende Engelsche koop vaardijschip „Turakina" (8706 b.r. t.) tot zinken gebracht. Het duikboot w apen heeft de laatste acht dagen weer ruim 100.000 brt. vijan- deltike scheepsruimte tot zinken ge bracht, waaraan een duikboot heeft deel genomen voor ren hoeveelheid scheeps ruimte van 15.000 brt. Een andere duik boot heeft de bewapende Britsche koop vaardijschepen „Severn Levgh" (5242 b.r.t.) de „Brockwood" (5100 b.r.t.) en noe een ander bewapend koopvaardij schip van 4.000 b.r.t tot zinken gebracht. Een derde onderzeeër heeft een bewa pend vijandelijk koopvaardijschip van 11 000 b.r.t. getorpedeerd. De Duitsche vliegtuigen hebben op 23 Augustus en in den nacht op den 24ston Augustus in heel Zuid- en Midden-En- geland havens en dokken, vliegvelden, fabrieken der bewapeningsindustrie en troepenconcentraties aangevallen. Tijdens de bewapende verkenningen overdag wierpen zij o.a. bommen uit op een munitiefabriek in Banburv. waar branden en hevige ontploffingen wer den waargenomen. Door talrijke nach telijke bomaanvallen werden vooral in de havens van Bristol, Avonmouth, De- vonport en Great Yarmouth alsmede op het vliegveld van Cambridge tot op grooten afstand zichtbare branden en ontploffingen veroorzaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen wier pen des nachts hommen uit in West- Duitschland. welke geen uitwerking van b.eteek'cnis hadden. Gisteren werden drie vijandelijke vliegtuigen door jagers en vier door luchtdoelartillerie neerge schoten. TURNU SEVER IN, 25 Aug. (Stefani). Zaterdagavond om 22 uur 10 heeft de chef van den persdienst van het mini sterie van buitenlandschc zaken den journalisten het volgende officieele com. muniqué voorgelezen uit naam van de beide delegaties, „Nadat de leiders der beide delegaties persoonlijk rapport hadden uitgebracht aan hunne resp. regeeringen over den loop der onderhandelingen, hebben de Hongaarscheen Roemeensche delega ties een derde vergadering gehouden op 24 Augustus om 10 uur 30 De delegaties kwamen overeen de Duitsche taal te ge bruiken als taal der conferentie onder voorbehoud, dat liet protocol der ver gadering van lieden zal worden opge steld in hot Duilsch «m in het Fransch terwijl de Duitsche tekst als authentiek zal worden beschouwd Minister Hory las een memorandum voor van de ko- ninkluke Hongaarsche regeerlng, ter be- studeering waarvan de vergadering voor twee en half uur werd geschorst. Nadat de vergadering heropend was antwoord de minister Valer Pon op het memoran dum. dat in den loon van de ochtend was voorgelegd floor de Hongaarsche delegatie. Gezien het fpit. dat men geen grondslag voor hesnrekingen heeft kun nen vinden, werden de besprekingen op verzoek van den lewler der Fongaarsrhe delegatie voor gesloten verk'aard. Het vooruitzicht bestaat echter dat de he snrekingen in zeer korten tijd hervat zullen worden." De Hongaarsche delegatie heeft Turnu-Scvcrin Zaterdagavond laat per speclalen trein verlaten om naar Boedapest terug te keeren. De Roe- rneensche delegatie is vanochtend vroeg naar Boekarest vertrokken. In officieele Roemeensche kringen be oordeelt men den stand van zaken optimistisch en verwacht men on danks alle moeilijkheden, dat de onderhandelingen zullen worden hervat. Zaterdagochtend vroeg is Hory met de leden der Hongaarsche delegatie uit Turnu-Severin te Boedapest terugge keerd. Onmiddellijk na zijn aankomst bracht hij den minister-president en den minister van buitcnlandsche zaken ver slag uit. Naar van betrouwbare ziide ver luidt, is tusschcn Roemenië en Bul garije bii de onderhandelingen ie Krajowa overeenstemming bereikl over den termijn voor de ontruiming \an de Zuidelijke Dobroedsja. Het einde van den termijn is volgens dit bericht vastgesteld op 10 October De leiders der Roemeensche en Bul- gaarsche delegaties te Krajowa zijn naar hun hoofdsteden vertrokken om hun re- peeringen verslag uit Ie brengen over den stand dor onderhandelingen. Men verwacht, dat zij Maandag naar Krajo wa tcrugkcercn en dat de besprekingen weldra geëindigd zullen ziin. De technische commissies der beide delegaties hebben haar arbeid ook Zondag ver\olgcl. In welingelichte krin gen verluidt, dat Roemenie de Zuidelij ke Dobroedsja in étappen zal ontruimen en dat het slot te Balsiik aan de Zwarte Zee. particulier bezit van den Roemeen schen koning, waarschijnlijk een Roe meensche enclave in Bulgarije zal blij ven. Te Silistra aan den Donau zou Roemenië een vrijhaven krijgen. Verder zal Bulgarije belangrijke faciliteiten toe staan voor het Roemeensche transito- verkeer langs den straatweg Boekarcsf- en__Constanza. die door de Zuidelijke Dobroedsja leidt Roemenië echter zal zich verbinden binnen zekeren termijn een directen weg over Roemeensch ge bied aan te leggen. BERLIJN, 25 Aug. - Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, hebben zich bij de bom aanvallen van Zondag, die op ver rassende wijze door deelen van de luchtvloot Hl tegen het Zuid-Wes ten van Engeland ondernomen werden, verscheidene groote lucht gevechten ontwikkeld. Daarbij zijn 51 Britsche vliegtuigen neergescho ten. Twaaf eigen toestellen worden vermist. De onderstaatssecretaris in het En gelsche ministerie van luchtvaart. Bal four, die op het oogenblik te Washing ton vertoeft, heeft voor vertegenwoordi gers der Amerikaansche ners verklaard, dat Eneeland ongetwijfeld ineen zal storten, wanneer Duitschland de heer schappij in de lucht verovert. Reuter heeft Zondagavond het volgpn- de bericht uitgegeven: „Minister Arthur Greenwood heeft lieden de geldzakken bewaakt, die gered werden uit een bank instelling, die tijdens de Duitsche lucht aanvallen door een voltreffer gedeelte lijk werd verwoest. Dat de bankbeheer Ier en ziin gezin zijn gered moei wor den toegeschreven aan het feit. dat de bom reeds was gevallen vóór de sirenes klonken. Ware het anders geloopen. dan haddpn deze personen zich reeds naar de srhuilker begeven, welke juist in dat dëel van het gebouw ligt. dat is getroffen. Het meeste celd is terugge vonden." KLEINKIND VAN HEGEL GESTORVEN BERLI.1N, 26 Aug. (A. N. P.). Het Nederlandsche Perskantoor meldt: Te Gottingen is in dm ouderdom van S0 jaar Sophie Hegel, liet laatste klein kind van den wijsgeer Ilegcl, overle den. Zij wac- de schoonzuster van den wiskundige Felix Klein, in wiens huis zij vele jaren woonde. DINSDAG 27 AUGUSTUS" JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uit- zending- 8.00 Berichten ANP. Hicrna.Gram.muziek 40-00 ..Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor dc vrouw. 10.35 Pianovoordracht 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 AVKO- Aeolian-orkest en soliste. 12.00 Gram.muziek 12.45 Berichten ANP. en gram.muziek. 1.00 AYRO-Amusemcntsorkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest cn so liste. (2.50-3.05 Cyclus: „In den Schijnwer per". 3.40-4.00 Causerie over Charivarius). 4.30 Gevarieerd doneert (opn.). 5.15 Be richten A.N.P. 5.30 De Vagebonden en so listen. 6.^0 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Vragen van den das (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gram.muzie.-.. 7.35 Causerie: „Dc nieuwe diergaarde ïr. Rotterdam en Ouwehand's Dierenpark in Rhenen". 8.00 Beridhtcn ANP. 8.15 AVRO Amusements-orkest. 8.30 Cabaret-program ma. 9.15 Causerie: „September nadert". 9.35 Gram.muziek. 10.15-10.30 Berichten ANP sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7 30 Wjj beginnen den dag. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gram.muziek. 11.15 Be richten (Engclsch). 11.30 Gram.muziek. 12.00 Frans -Wouters en z(jn Calicnte-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. I.00 Gram.muziek 1.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.- nluziek. 3.13 Berichten (Engelsch). 3.30 Gr.-* muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Be richten ANP. 5.30 KRO-Melodisten en so list. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 RVU: Cyclus „De Natuurkunde van het vrjje veld". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Re portage. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Be richten (Engelsch). 8.45 KRO-K3mcrorkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 KRO-Kamer- orkest. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Be richten fDuitsch). 10 15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch), sluiting II.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). NIEUWE TONGE, 25 Au*. - Heden- nacht om half twee zijn onder de ge meente Nieuwe Tonge in de Oudeland- sche polder zes bommen gevallen in landerijen aan den Duivenwaartsche- weg. De bommen kwamen terecht op de ie velde staande gewassen, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Ook een nabijgelegen hofstede liep eenige schade op. De balans der laatste drie dagen is als volgt: te Westerland op Wie- ringen 2 dooden en 1 zwaar gewond, te Rotterdam 11 dooden en 13 zwaai gewonden, op Texel 1 zwaar gewon de. te Hengelo 6 dooden en 9 min of meer zwaar gewonden, te Zeist 1 doode. totaal 20 dooden en 29 min of meer zwaar gewonden in drie dagen tijds. Amandelspijs en sucade worden geregeld uit Italië aangevoerd De banketbakkers en de consumenten behoeven zich «teen zorg te maken over een eventueel ontbreken van boterlet ters bij de komende Sinterklaas. De Tel. weet te melden, dat amandelen ge regeld uit Italië worden aangevoerd, terwijl er thans ook Livorneesche su cade en andere Italiaansche artikelen onderweg zijn. Deze zendingen kornen regelmatig binnen. De uitstaande orders wor den vlot uitgevoerd. De Italiaansche regeering stelt voldoende wagonruimte voor dit vervoer ter beschikking. Voor amandelen worden ijlwagons beschik haar gesteld, terwijl de andore produc ten veel met verzamelwagons in samen- ladingen worden aangevoerd. Zoo ko men er den laat Men tijd ook regelma tig versche citroenen binnen. De ver wachtingen voor den winter duiden op een uitbreiding van den aanvoer. Men tracht thans ook nog goederen uit Spanje aan te voeren. Dit is even wel nog niet geheel geregeld, aangezien er met Spanje niet znoals met Italië een clearingregeling voor de betaling getroffen is. Dc aan\oer uit Spanje zal natuurlijk eveneens per spoor plaats vinden. Dit zou dan geschieden via den weg Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Duitschland, aangezien een directe ver binding door Frankrijk en Belgic nog niet mogelijk is. AMSTERDAM. 25 Aug. In Amster dam-Noord moest Zaterdag het afweer geschut in werking treden, hetgeen ten gevolge had, dat op enkele plaatsen lichte projectielen neerkwamen. Een hiervan ontplofte in de Leeuwerikstraat op het plaveisel, waarbij twee voor hel raam kijkende personen door scherven werden geraakt, zoodat zij zich moes ten laten verbinden. De verwondingen bleken van lichten aard te zijn. Een tweede projectiel kwam in een perceel aan de Kanariestraat (waarvan de bewoners niet thuis waren) tot ex plosie en richtte daar eenige beschadi ging aan het meubilair aan. Men zij nogmaals gewaarschuwd om bii luchtgevaar niet op straat te blijven en niet voor het raam te gaan kijken. Roemeensche verklaring inzake de Dobroedsja Het Roemeensche ministerpresidium heeft de volgende officieele verklaring uitgegeven: „De autoriteiten hebben den inwoners van de districten Caliacra en Duroster (Zuidelijke Dobroedsja) hun have en goed, voor zoover niet voor hun dagelijkschcn arbeid noodig, reeds thans naar het binnenland te zenden. Deze maatregel is genomen, daar de onder handelingen der regeering met onzen Bulgaarschen nabuur over den bevol kingsruil, welke ook eenige territoriale consessies omvatten, aan den gang zijn en de autoriteiten de latere ontruiming, wanneer de wegen door den regen zacht geworden zijn en het verkeer.mat groo- tere moeilijkheden gepaard zou kunnen gaan, vergemakkelijken willen. Dit beteekent evenwel niet. dat de Roemeensche bevolking den oogst en haar hofsteden in den steek moet laten en overhaast dient te vertrekken De oogst op dc velden behoort ons en moet door de eigenaars op tijd worden bin nengehaald. De onderhandelingen wor den in een geest van wcderzijdsch he grip gevoerd en niemand zal den Roe menen, die vertrekken willen, beletten, later hun vermogen mede te nemen Leger en autoriteiten staan op hun nost en er is geen reden tot bezorgd heid. De regeering raadt derhalve allen Roemeonschcn imvoners der genoemde districten aan. op hun boerderijen te blijven en rustig den oogst binnen te ha len en pas dan voorgoed te vertrekken wanneer zij daartoe .instructie ontvan gen, welke tijdig zal worden gegeven Overigens kan de ontruiming slecht* dan in volkomen orde geschieden, wan neer ieder gezinshoofd zich strict hond' aan de bevelen en het door de autori teitcn vastgestelde plan." Handelaren zijn verplicht de enquête-formulieren in te vullen 's-GRAVENHAGE. 26 Aug. De se cretaris-geneiaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart deelt mede, onder verwijzing naar zijn bekendmaking van 7 Augustus j.l., dat de medewerking van hen, die betrokken ziin bii de in zameling en den handel in oude mate rialen en afvalstoffen aan de enquête, welke daarnaar is ingesteld door het Centraal Bureau voor de statistiek over het algemeen zeer onbevredigend is ge weest. Vele formulieren, welke door genoemd bureau rechtstreeks aan inzamelaars en handelaren werden toegezonden, bleken na indiening zeer onvolledig en onjuist te zijn ingevuld, waarna de formulieren weder aan de betrokkenen ter verhete ring werden teruggezonden. Ook voor dc tweede maal werden door velen nog niet alle vragen beantwoord, terwijl anderen het formulier nog steeds niet opnieuw bij het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben ingediend. Ook een groot aantal van hen. die niet rechtstreeksch een formulier toe gezonden kregen en die zich moesten wenden tot het gemeentebestuur ter plaatse van hun inwoning ter invulling van de aldaar verkrijgbaar gestelde formulieren, hebben aan deze taak nog steeds niet voldaan. In verhand hiermede is in de Neder landsche Staatscourant \an heden een beschikking afgekondigd, waarin aan bovenbedoelde inzamelaars (zoowel klein cn tusschcn- als groothandelaren') de verplichting wordt opgelegd de be treffende formulieren naar waarheid, volledig en zonder voorbehoud ingevuld gedagteekend en onderteekend voor ot op uiterlijk 61 Augustus 1940 in te die nen. resp. bii bet Centraal Bureau voor de Statistiek, indien bet formulier 'echtstreeks van dit bureau werd ont vangen en bij het gemeentebestuur, in dien bet formulier aldaar verkrijg! aar werd gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, Schade aan woningen te Helmond Gistermiddag om twee uur heeft een Engelsch vliegtuig bommen geworpen op de fabriek van de N.V. Noury cn Van der Lande's Meelfabrieken te Deven ter. Twee van de drie bommen sloegen in de fabriek en veroor zaakten hier zeer ernstige be drijfsschade, doordat juist de ma chine. waar het eerste stadium van het maalproccs geschiedt, werd vernietigd. Het kan maanden du ren voordat deze molen is her steld. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De directie deelt mede. dat zil maat regelen getroffen heeft om de bloem- voorziening normaal voortgang te doen vinden. In de gemeente Ambt-Hardenberg zijn de bewoners Zondagmorgen tegen drie uur uit hun slaap opge schrikt door het vallen van zware bommen, gevolgd door een groot aantal brandbommen. .Een der bommen viel in de nabij heid van de woning van den land bouwer Oelen neer en richtte be langrijke schade aan. Alle bewoners kwamen met den schrik vrij en von den bii omwonenden een gastvrij onderkomen. Nog twee andere bommen vielen in de omgeving neer. Men neemt aan. dat een vierde bom tusschen landbouwgewassen is gevallen. Met het ook hierop zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Tengevolge van de explosieve kracht dor bommen 9prongon de ruiten bij tal van ingezetenen. Ver der werd geen matericclo schade aangericht. Een groot aantal brandbommen, dat word uitgeworpen, doofde tusschen de .nndhouwgewassen. De Duitsche autoriteiten zijn gewaar schuwd \oor het instellen van een on derzoek. In de omgeving bevinden zich geen militaire objecten. In don nacht van Zaterdag op Zondag nebben Engelsche vliegtuigen vier bri santbommen en tien kleine brandbom men uitgoworpen aan den rand der ge meente Helmond. Zo kwamen terecht in het open veld. doch vrij dicht hij een woonwijk. Door schorven werd aan enkele particuliere woningen eenige schade aangericht. Do brandbommen veroorzaakten geen brand. Er werd tien minuten luchtalarm gegeven Vliegtuig neergehaald In den nacht van Zaterdag op Zondag is omstreeks drie uur aan den Yweg onder Vijfhuizen in de Haarlemmermeer een Engelsch vliegtuig door het Duitsche afweer geschut in brand geschoten. Het toestel stortte neer op het land van den landbouwer H. de Rijk. Het toestel brandde uit. De inzittenden kwamen allen om het leven. Een bom. die vlak bij het vliegtuig lag, is later tot ontploffing gebracht, in verband waarmee de gezinnen in de omgeving hun woningen eenigen ttid hadden verlaten. Materieelc schade werd niet aangericht. BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B - Hedenmorgen in de vroegte heeft de Duitsche reddingsdienst in het zeegebied voor de Nederland sche kust drie Britsche vliegers opgepikt. De vliegers behoorden tot twee vlieg- tuigen, welke vannacht over Noord Duitschland hadden gevlogen en, vol gens mededeeling van de bemanning boven Stettin geweest zouden zijn. Ge vraagd naar de oorzaak van het onge val deelden de F.ngelschen beschaamd mede, dat er 6poedig nadat ze over Ne- derlandsch rechtsgebied gevlogen had den twijfel bij hen ontstaan was of de voornaad benzine wel voldoende zou zijn om Engeland te halen. Kort daarop was het met de benzine werkelijk afgeloo- pen, -waarop zij S.OS-tcekens gaven en op open zee neeretreke i. Zij dreven on geveer twee uur op het wpter rond en wérden toen door de Duifschers, die op bun noodseinen waren opgestegen, ge red. ftnliqqnsch leperbericht ERGENS IN ITALIË, 26 Aug. (Stefani). In legerbericht no. 80 deelt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende mede: De vioolbasis van Alexandrië is opnieuw door onze lucht formaties gebombardeerd. Een Eogelsche bom menwerper moest een noodlanding verrichten op zee bii Lampedusa en is gezonken. De bemanning, be staande uit een officier en twee on derofficieren is gered en krijgsge vangen gemaakt. Een van onze duikbooten heeft in den Allan tischen Oceaan een groot vijandelijk tankschip getorpedeerd en zwaar beschadigd. ïn Oost-Afrika ziin bii luchtaan vallen op Mogadiscio vjer personen gewond. Te Gallabat werden acht inlanders gedood en een veertigtal gewond, te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien Askaris gewond. De materieele schade is onbelangrijk. dat het niet voldoen aan bovenbedoelde verplichting kan worden gestraft met gevangeni«straf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 's-GRAVENHAGE. 26 Aug. De regeling, welke is getroffen ten aanzien van het zenden van liefde- gavenpakketten aan Nederland sche kinderen in de Ostmark, als mede ten aanzien van correspon dentie met deze kinderen zeer onlangs werd deze regeling nog uitvoerig gepubliceerd wordt nog niet in alle opzichten nage leefd. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met nadruk er op gewezen, dat hoewel het zenden van bedoelde pakketten feitelijk overbodig is - het is toegestaan eenmaal in de veertien dagen eon pakket te sturen. Het ge wicht van dit pakket mag maxixmaal een pond zijn. In de toekomst zal aan de getrof fen regeling streng de hand worden gehouden. Mochten de moeilijkheden, die zich thans nog in grooten getale voordoen, voortduren, dan zal moe ten worden besloten de zending van dergelijke pakketten heelemaal stop te zetten. Ten aanzien van het briefverkeer tus schen ouders en kinderen wordt er op gewezen, dat men zich niet ongerust behoeft te maken, indien een kind ge- ruimen tijd niets van zich heeft laten hooren. E.rst wanneer de ouders gedurende een periode van drie weken geen be richt hebben ontvangen, kunnen zij zich met de betreffende instanties in verbinding stellen. Practise!) zal een bericht nimmer zoo lang uitblijven. Zou een kind ziek worden, dan ontvangen de ouders onmiddellijk bericht. 'a-GRAVENHAGE, '26 An*. Van ba- voegde Duitsche ziide vernemen wij, dat vanochtend uit Parijs tien autobus sen, waarin 251 vluchtelingen uit 0 *eda en omgeving, naar Nederland zijn ver trokken. Deze vluchtelingen komen uit het onbezette deel van Frankrijk, uif dc buurt van Toulouse. De leider van dit eerste transport uit onbezet Frankrijk verwacht, dat men vanavond nog in Breda zal aankomen. IJMUIDEN, 26 Aug. Deensche ennrignn- tievisch; zetachol 32—80, kleine schol 3021, bot 2624. schar 21.5018, wijting 1914, makreel 22.5017, haring 249, allen per 50 kg.; zoetwatervisch per kg.: snoekbaars 0.580.54, baars 0.28, blei 0.24.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3