STADSNIEUWS Bijna duizend armbanden Gebrs. DIJKMAN De Laatste Bus Politie-varia dqunda MEN REED NAAR ONBEKENDE BESTEMMING Een langdurig brandje Post voor de in Duitschland geïnterneerden A^TMnwmn ctrHclictifeamp Maarin de bekende stemming Merkwaardigerwijs regende het niet Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. 'Bonnen, die ni? geldig zijn Floralia - bloemen werden geprijsd Vierde lustrum van „Wit-Rood" Raadsvergadering ALLE SOORTEN MATRASSEN REP ARATIEN IN EEN DAG Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 DOOR Het Sticht en 't Gooi hebben gisteren bijna duizend blauwe A. N. W. B.-armbanden gezworven. De tweede rijwiel tocht met onbekende be stemming zit er nu dus weer op en dat is eigenlijk heel jammer. Want hoe on bekend de bestemming ook mocht zijn: 'de stemming was de bekendevroo- lijke, gezonde sportiviteit heerschte er op alle wegen, hoe moeilijk ze soms ook te vinden waren. Het was een speurtocht naar we gen. Als eenige wapen had men een routebeschrijving en het woord be schrijving moesten we eigenliik tus- schen aanhalingsteekens plaatsen, want een aangiftebiljet voor de be lasting kan moeilijk onduidelijker zijn. Toch slaagde men er in, de puzz le te ontwarren, hetgeen zeker pleit voor de intelligentie van het leger der Nederlandsche wielrijders. Maar ook voor hen, die voor de sa menstelling van de route de verant woording dragen, want zij hebben de deelnemers precies de juiste proble men voorgelegd. Zij hadden een cock tail van schijnbare onvindbaarheden gemixed, en deze cocktail smaakte voortreffelijk, om de woorden van een enthousiasten deelnemer weer te geven. Het aantal kilometers, dat officieel moest worden afgelegd, bedroeg 50 h 55, maar heel wat fietsbanden hebben veel grootere afstanden verslonden om aan den tocht te kunnen .deelnemen. Er word vertrokken van Amersfoort, Baarn, Hil versum en Zeist, doch er waren er ge noeg, die daags te voren per rijwiel startten uit ver verwijderde plaatsen, zooals Rotterdam, Gouda, Den Haag 01' uit Twen the De parcoursen waren schitterend, om nu maar ineens het goede woord te noemen. Men reed over prettige wegen, door bosschen en soms langs de beide. Afwisseling te brengen ie altijd de moeilijke taak bij het samenstellen van dergelijke routes. We kunnen niet an ders zeggen dan dat men daar won derwel in geslaagd is. De kleine scha duwzijde, dat. men ditmaal beperkt, was ln de keuze van wégen, is dus glans rijk overwonnen. Men liet eenvoudig de verschillende routes voor een flink deel samenvallen, hetgeen een prima oplossing was. Opstoppingen op de rij wielpaden waren niet te verwachten, daar op verschillende tijden vertrokken werd. Het vertrek te Amersfoort ge schiedde op het terras van De Hoo- ge Witte, waar de heeren Knotten belt en Blom de contróle verricht ten. Men kon zijn kaart laten stem pelen op ieder willekeurig tijdstip tusschen acht en twaalf uur 's mor gens. Op het terras was het gezel lig en sportief: We zagen enkele veteranen die de revers decoratief getooid hadden met de herinne- ringsteekens aan vorige tochten van den A.N.W.B. en we zagen ook een paar deelnemertjes \an een be perkt aantal turven hoog, die met niet minder animo op hun kar retjes sprongen om de vijf en vijf tig kilometers alsmede het route mysterie te bestrijden. D E pers van 't Sticht en 't Gooi werd te Amersfoort opgewacht door den pers-chef van den A.N.W.B., den he<_r Aghina. We hebben den tocht onder zijn leiding gereden, hetgeen in sportief op zicht geen bevoorrechting inhield, want bet was en bleef ook \oor „de krant" een tocht met onbekende bestemming. Een gezellige rit. We reden over De Birkt, Soest, Soestdijk, Hilversum, Lage Vuursche, door de Ridderoordsche bos schen, over Billhoven. Huis ter Heide, Auoterlitz. het prachtige landgoed Den Treek en Oud Leusden naar de Hooge Witte terug. In het bosch hingen de takken van sparren loom en bronsgroen omlaag en ruischten er tusschen de dennen soms plotseling de eiken. Deze tocht met on bekende bestemming leidde door een symfonie van groen, over wirwarrende wegen, langs vriendelijke, landelijke be huizingen, onder een hemel, die kalm en rustig was en gelukkig uit den toon ven Augustus-1940 viel, want geregend heeft het (merkwaardigerwijs) niet! In hotel Heidepark te Bilthoven was de centrale controlepost, waar dus een kleine duizend blauwe A. N. W. B. arm banden tezamen zijn gekomen De com missie van aankomst en vertrek had het hier dan ook razend druk met stem pelen. In dit, hotel werd door vele wielrijden- de landgenooten gistermiddag een kop je koffie gedronken, dat. wonderen deed en nieuwe energie voerde naar ietwat verstijfde kniegewrichten. Zoo mogelijk met nog meer ener gie werd later de terugtocht aan vaard. Ook retour heeft men volop genoten. Het was geen wedstrijd, geen prestatietocht in den gewonen zin des woords dus, maar een pret tige gang door mooie gedeelten van ons mooie land. De schoonheid van ons land zij is gisteren weer eens geopenbaard aan zeer velen: Het is een mooi werk, dat de A.N.W.B. ver richt. Werk. dat niet genoeg aan dacht kan vinden! De groote belangstelling voor dit soort puzzle-tochten is dan ook volko men verdiend. Gisteren reden er. zoo als we reeds zeiden, ongeveer duizend wielrijders onder de speciale auspiciën van den A.N.W.B. door de omgeving. Uit Amersfoort vertrokken er 140, uit Baarn 55, uit Zeist 315 en uit Hilver sum 440 zooals men ziet, nam de Gooische hoofdstad bijna de helft voor haar rekening. We vernamen, dat er op 15 Septem ber een druiventocht zal worden ge houden door het Westland, eveneens in het wazig raam der „onbekende be stemmingen". „En daarna...?" vroe gen we toen. Wat we daarop hoorden mogen we eigenlijk niet verklappen, maar het lijkt ons niet onmogelijk, dat we nog eens een mysterie-tocht krijgen, die ons voert over dc ijzeren banen van de spoorwegen en het strakke weg dek van de A. N. W. B.-wegen. Het zou een interessante tocht kunnen worden v.h. Fa. KHAAYENEST 8LOEDAENOAÖSCHESTR. 9 TEL. 5571 Van 26 Aug- t.c.m. 1 Sept. zijn de met „3" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekle geldig- De bonnen, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 5 September. Bons 05 l.e.m. 12 (boterkaart) 2lJ* ons boter. Bons 05. 06. 07 (vetkaart) 2xi* ons margarine of 21/» ons boter. Bon 08 vetkaart2lD ons gesmolten vet of 2!/i ons boter. Bons 09. 10. 11 en 12 vetkaart21/» ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Sept. tot en met 18 October. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 74: extra-rantsoen van lYi kg. suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 V» pond koffie of V» ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 40: 1/j pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: Vi pond rijst of rüstemeel tot en met 6 Sept. a s. Bon 27: l/t pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maizena of gries- mecl of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot cn met 11 Sep tember. Petroleumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN ..J Zaterdag had. de keuring van de bloe men voor de Floral iaten toonstelling plaats. De uitslag werd: Eereprijzen: Evert Smink, A. Kils- donk, Henk Nijzink, Timo Krijnen, S. H. de Vree. Eerste prijzen: Gerrit de Valk, Jopie Veencndaal, Greet je v. Nijkerk, Gerard van Beek. Bep Wilson, Marinus Noorda- nus, Bertus Bovee, Bep v. Vulpen, A. Rozendaal, Evert Donker, Jan Bleijen- berg. Fcnnie de Wilde, Treesje v. Vul pen, A. van HamersvelcL. Gerrit Mosterd. Tweede prijzen: Jacob Veer, Piet Overdijk, Truus van Eempelen, Gijs Nab, Wim van Vulpen, Bertus Hout veen, Dini v. d. Meer, Marinus Radstok, W. Jekel, W. Verhagen, F. van Lier, Dora Lablans, Francina Papenhuizen, Riekie Jansen, Corrie v. d. Baan, .Tan Veer, Nettie de Wilde, Dina Swiers, Herman Waanders, Bep Verwoerd. Leendert de Man, Hes Koedam, Bertus Krijnen, Gerard Bosman, Hans Donath. Derde prijzen: Cor v. d. Tweel, Rita de Vrije, L. Merkens, Corrio Bleijenberg, Nellie Seijens, Sjouke Fennema. Henry Rijkers, Kitty Meeuwsen, Gerrie Schui ten, J. de Vries, Johanna den Ouden, Teuni Bruggink, Martinus Brink, Ger rie Spec. U M. Schukking. B. Hulzinga, Jopie Bloemhof, Janny Wassink, Geja Souwerbren, Hennv Gijtenbeek, G. W. Jekel, Dora van Wandelen, Dirk Mid delman, Piet Slootweg, Wim v. cl. Klas horst, Henny Hilhorst, N. Hornsveld, Jans Burgsteden, Wim Oerlemans, H. Brester. We kunnen meedeelen, dat er tot Dinsdag a.s., 11 uur v.m., nog gelegen heid bestaat tot het inleveren van plan ten in „De Valk". De planten die morgenochtend mo gen worden ingeleverd, zullen ook nog gekeurd worden. JUBILEUM DS. VAN HENGEL Ter aanvulling van ons bericht over het 40-jarig predikantsjubileum van ds. van Hengel in ons blad van Zaterdag j.l. deelen wij mede, dat het de uit drukkelijke wensch van ds. van Hen gel is, om dezen jubileumdag Woens dag a.s. ongemerkt voorbij te laten gaan. Op feestelijke wijze Zaterdag avond in de danszaal van het het R.O.G. herdacht pvE voetbalvereeniging „Wit-Rood" heeft Zaterdagavond in de dam- zaal van hèt R. O. G. op eenigszins feestelijke wijze het twintigjarig bestaan gevierd. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit lustrum in eigen kring te geden ken, maar later is men er loch toe overgegaan, om de besturen van de verecnigingcn en den U. P. V. B., waarmede „Wit-Rood" geregeld in contact is geweest, kennis te geven van den herdenkingsavond. Na het openingswoord, ging men over tot het programma van den avond, dat opgeluisterd werd door piano-muziek van den lieer Beiier, declamatie van de heeren Prins en Koolaard en vertooning van een sportfilm. Voor de pauze be stond er voor de aanwezige afgevaar digden gelegenheid om namens de ver- eenigingen gelukwenschen aan te bie den. De U.P.V.B. was vertegenwoordigd door den heer Repelius terwijl de heer Mosterd als districtscommissaris aanwe zig was. De heer Krol, die een kort maar krachtig openingswoord gesproken heeft, is in den loop van den avond door den heer Repelius gehuldigd voor het feit, dat hij oprichter van dc Vereeniging is en sindsdien immer als bestuurslid zijn beste krachten gegeven heeft aan Wit- Rood. Bij wijze van onderscheiding bood de heer Repelius den heer Krol een pak ket aan. Het slotwoord werd uitgespro ken door den directeur van het ROG., den heer A. L. A. Wensten, die zeidc ge troffen te zijn door de sympathie welke Wit-Rood immer, en vooral in deze da gen, alom ondervonden heeft en waaruit wel hlijkl hoe goed de onderlinge ver standhouding van de betreffende voetbal- vereenigingen is. Spreker uitte zijn dank baarheid daarvoor. Vertegenwoordigd waren verder: C.J.V.V. en Spoorvogels. Bloemstukken waren gezonden door H.V.C., Amsvorde, C.J.V.V., Amersf. Boys' en Spoorvogels; van Ouick was er een felicitatieschrijven Van tal van winkeliers en ingezetenen had Wit-Rood giften gekregen waardoor het mogelijk was 'n tombola te houden. Begrijpelijk, dat deze geste van de win keliers door de vereeniging op hoogen prijs gesteld werd. Des middags werd een wedstrijd ge speeld tusschen Wit-Rood en C.J.V.V., welke met 6—0 in het voordeel van de 20-jarige eindigde. OP den hoek Leusderweg-Javastraat had een aanrijding plaats tusschen een dricwielige bakfiets en een wielrij der. Laatstgenoemde, G., kreeg eenige kneuzingen aan het rechterbeen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht ter medische behandeling. Een vijftal personen, dat te veel aan Bacchus geofferd had. werd ter ont nuchtering in arrest gesteld. Eon van hen had nog een oude rekening met de politie te vereffenen. Hij heeft de ver schuldigde 5.betaald. Een hotelhouder werd geverbaliseerd, omdat hij zijn hotelregister niet bijge houden cn zijn nachtlijst niet op het po litie bureau ingeleverd had. Zaterdagmiddag steeg er rook op uit een kelderluik van een woning aan de Lange Bergstraat. Eenig waschgoed bleek aan het smeulen te zijn geraakt. Met, behulp van enkele emmers water heeft men erger weten te voorkemen. t Een ijscoventer, die zonder vergun ning een verboden standplaats had in genomen, werd geverbaliseerd. De politie is ervan in kennis ge steld, dat uit een woning aan de Koningin Wilhelminastraat een DE VALK. 27 Auj?. t/m 29 Aug. Tentoon stelling van Floralia. Geopend van 2.30 uur tot 9 uur. GRAND THéaTRE. 30 Aug. Prijsuitrei king n. a. v. de Floralia-tentoonstelling. •1.15 uur. pakje met kleedingstukken ont vreemd is. Eén rijwiel en een rijwielbelasting- merk werden gestolen. Eenige dagen geleden hebben wij bericht, dat de gebroeders C. aan gehouden waren, verdacht van dief stal en heling van een rijwiel. De oudste C. is inmiddels naar Utrecht overgebracht en ter beschik king gesteld van den Officier van Jus titie. C. jr. is op vrije voeten gesteld en wordt niet vervolgd wegens heling. 'Zaterdagavond kwam men tot de ontdekking, dat in een van de schuil- ncsten van de stelling, welke in een weiland achter het gebouw van de Shell aan de Nijverheidsstraat gelegen is, brand uitgebroken was. Zeer waar schijnlijk als gevolg van het vliurtje stoken door jongens. Hoewel het \nur geen grooten om vang had en dien ook niet kon aanne men, heeft het toch lang geduurd al vorens men het gebluscht had. Men is er van 's avonds zes tot elf uur druk mee geweest. Politie en ook een aantal brandweer lieden zijn er aan te pas gekomen. Met zand en water is men er tenslotte in geslaagd het brandje meester te wor den. De politie onderzoekt, welke jongens de hand aan dit „vuurwerk" gehad heb ben. De Raad dezer eemeente zal in open bare vergadering bijeen komen op Vrij dag 30 Augustus, des namiddags 4 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. '2. Voorstel van B. en W. inzake clas sificatie voor de heffing der personeele belasting. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 63 gr. F. is 17 gr. C. OMTREK Mr. P. A. L. van Ogtrop waarnemend burgemeester van Hoogland EEMNES, 26 Aug. In verband met het verleenen van eervol ont slag per 1 September 1940 aan den heer L. O. U. I. S. Grippeling als burgemeester, der gemeente Hoog land is door den commissaris van de provincie Utrecht met de tijde lijke waaraeming van het ambt van burgemeester van die gemeente be last mr. P. A. L. van Ogtrop, bur gemeester der gemeente Eemnes. BINNENLAND Verzending op eigen risico van brieven en postpak ketten is mogelijk De „Indische Verlofganger" bevat o.a. de volgende mededeelingen aan de le den der Vereeniging van Indische Ver lofgangers en Gercpatrieerden: De Nederlandscho geïnterneerden in Duitschland worden onderscheiden in drie groepen, n 1.: a. do Indische geïn terneerden (represailles); b. do Neder landsche geïnterneerden, dat zijn de Ne derlanders, die vóór 10 Mei in Duitsch land verbleven en daar zijn geïnter neerd; c. de krijgsgevangen officieren. Naar door de Duitsche autoriteiten aan het orgaan wordt medegedeeld, zal over eenige dagen wel bericht van do Indische geïnterneerden worden ontvan gen. Voor zoover bekend is. is de behan deling goed en is ook de ligging en voe ding, rekening houdende met de om standigheid. dat de geïnterneerden niet voor hun genoegen in Duitschland ver blijven. behoorlijk tc noemen. Het is intusschen mogelijk brie ven te zenden, via den Duitschen Postdienst. De brieven dienen in open couvert, alleen den naam van den geadresseerde vermeldende, te worden afgegeven aan den Duit schen Postdienst. Zoolang niet officieel bekend is, waar de geïnterneerden verblijf hou den, is het feitelijk niet mogelijk pakketten te zenden. Men kan zulks echter doen voor eigen rekening en risico. De pakketten dienen te wor den bezorgd bij liet. Roode Kruis, Zwarteweg 75, Den Haag. Het adres moet luiden: Den Heer K. Z. L. Buchenwalde Thüringen. Indien een pakket niet als brief (dus zwaarder is dan 2 kg.), wordt verzon den, dienen meer formulieren te worden ingevuld. Het eenvoudigste is dan ook, pakketten, niet zwaarder dan 2 kg, te zenden. Het adres dient te luiden: Ziviel Internierten Naam Gefanger Nr. I.L.A.G. XIII. Wülsburg bij Weissenburg (Bayern), Ook aan de krijgsgevangenen kunnen brieven en pakketten portvrij worden gezonden, als hierboven voor de Neder landsche geïnterneerden is aangegeven. Het adres dient te luiden: Offizierslager Naam Gefangener Nr. O.F.L.A.G. VI A. zonder verdere aanduiding. Een uitzondering hierop vormen eenige hoofdofficieren. Behalve naam en nummer, dient te worden vermeld: O.F.L.A.G. IV B.Z. MISHANDELING VAN EEN KIND BAARN. De politie heeft proces- verhaal opgemaakt wegens mishande ling van een kind, tegen den eigenaar van een terrein. Een kleine jongen had zich op dit terrein begeven hoewel dit afgesloten was. De eigenaar die het knaapje op zijn grondgebied ontdekte, werd zoo woedend dat hij den schuldigen met een emmer op het hoofd sloeg. De jongen kreeg dusdanige kwetsuren dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. WONINGINRICHTERS LANGESTRAAT 63TEL. 3324 AMERSFOORT TEU1LLE1 ON door 481 Onmogelijk! Het moest onmogelijk zijn! Eén afdruk was gevonden in het groote huis. Kon worden aangenomen, dat Mappil de handschoenen genragen had, terwijl hij zich temidden van zijn medeplichtigen bevond Dat was nau welijks aan te nemen Neen. De man had natuurlijk maar wat gezegd toen hij vertelde dat hü altijd handschoenen droeg om zijn vingerafdrukken te ver bergen. Higgins leefde weer wat op bij deze gedachte. Het volgende oogenblik belde de telefoonjuffrouw op met de mededee- ling van waaruit MapeJl het Uveede gesprek gevoerd had. Het was even eens in het West End, maar een halve mijl van de eerste cel verwijderd. Twee minuten later was deze informatie doorgegeven aan beide mannen van het Strandbureau, die zich terstond op weg begaven, vooruit wetende geen succes te zullen hoeken. Een klopje op de deur en de bode kondigde aan: „De jonge dame, meneer." ,.Ha! Kom binnen, juffrouw Craw ford Het doei me het grootste genoe gen. dat u in stnat was te kom.m. De stem van den inspecteur drukte een groot gevoel van opluchting uit „Natuurlijk kon ik dat, maar wat is er aan de hand?" „Het gaat over den man, dien u ach ter mij het leege huis in Horton Road naar binnen hebt zien paan: de beschrij ving, die u van hem gegeven hebt. zou ongeveer op iederen man passen. De zaak is deze: bent u er zeker van, dat u hem weer zoudt herkennen wan neer u hem terug zag?" „Wel, dat weet ik werkelijk niet Er was geen ander licht dan van de maan. maar ik geloof toch wel. dat het zou gaan." „In dat geval moet ik u vragen te gaan verhuizen. Ik zou u zelfs willen uitnoodigen een paar dagen hier te blijven Onze huisbewaarster zal blij zijn u te kunnen herbergen." „Maar waarom „Kijk eens, juffrouw Crawford. Ik wil u niet bang maken. maar. voor een zekeren wanhopigen misdadiger.... weet u te veel." „Het spijt me. maar ik kan niet." „In dat geval het spijt mij ook moet ik geweld gebruiken." „Dat durft u niet!" stocf Jill Craw ford op. „H'm." Inspecteur Higgins wendde zich tot den wachtenden bode. „Arresteer deze jonge dame wegens het zich bevinden in een afgesloten huis in Horton Road met., eh met pen bedoeling. Dat Is het. Met een be doeling. Vaag maar nuttig." De uitdrukking van den man was een studie van verrassing en ontstel tenis, en zonder een nadrukkelijk ge baar van den inspecteur zou hij waar schijnlijk uren lang onbeweeglijk zijn blijven staan. „Kom mee, juffertje." „O, ik zal wel blijven, inspecteur." „Dat is heel verstandig, Jill." „Juffrouw Crawford, als 't u belieft." „Ik eh bedoelde juffrouw Crawford, Jill." Ha, Tommy. Je hebt den advocaat zeker gesproken en je hart eens uitge stort. En wat is het resultaat?" „Ik... Ik heb niets te zeggen, me neer." „Wat? Hebben ze je gezegd je mond te houden?" vroeg Higgins met prach tige verbazing in zijn stem. „Ja, meneer." „Wie heb je gesproken?" „Mr. William Succour, meneer Een man van uw leeftijd. Hij was erg be- «slist. Hij zei me, dat ik geen letter van 'hetgeen ik hem vertelde aan u moest loslaten. Eu de dingen, die hij over jullie politiemannen zei..." Tommy grinnikte van plezier. „Hè? Wat voor dingen?" „Oh. ik zou het niet graag overver tellen, meneer." „H'm" De volgende maal, dat hij Bill Suc cour zag, besloot Higgins hem eens een paar ongezouten waarheden te vertel len over advocaten in het algemeen en over don jongsten firmant van de fir ma Succour Zoon in het bijzonder „Wel, het spijt me Tommy, maar we zullen je een paar dagen moeten vast houden." „Gearresteerd, meneer?" „Ja,., je weet eh.. dat je geen revolver mag dragen zonder wa penvergunning." Het jachtgeweer door inspecteur Higgins achter de plint in het huis aan de Horton Road 70 gevonden, was terdege door den wapenexpert van Scotland Yard onderzocht. Hoewel het met de uiterste nauwgezetheid onder de loupe was genomen, was er geen vingerafdruk op te bespeuren geweest. De loop was na het laatste schot niet meer schoongemaakt en de kogel, wel ke op het lijk van den man op de bus was gevonden, paste in het geweer. De naam van den fabrikant en het serie nummer waren zorgvuldig verwijderd waarschijnlijk langs chemischen weg maar de fabrikant was dc Eureka Gun Manufacturing Corpora tion. De directeur van deze firma was de belichaming van hoffelijkheid en gaf de politie alle assistentie. Het geweer was een van de laatste modellen van de firma en dergelijke wapenen waren aan honderden firma's gezonden meest in commissie. Hoofdzakelijk deden zij echter direct zaken met schietbanen en clubs, hoewel en daarvoor was de politie dankbaar geen enkele club nog dit model ontvangen had. Wat de in commissie gezonden wa penen betrof, het model was nog maar zoo kort uit, dat er nog geen enkele afrekening betreffende evcntueelen verkoop was binnengekomen, zoodal overal ter plaatse zou moeten worden geinformcerd of zij reeds geweren van rJit model verkocht hadden Meer dan tachtig firma's bleken er nog geen verkocht te hebben en van de rpsteerende twintig hadden er vijftien elk een verkocht, terwijl de laatste vijf geen telefoon hadden. Deze vijftien verkoopep moesten worden nagfgaan en zoodra de namen en adressen der koopers verstrekt werden, was het een voudig gpnoeg verdere inlichtingen in te winnen, (lp deze wijze werden alle vijftien koopers bezocht, die ieder hun wapen konden toonen, en het tooncn van het wapen was al alibi genoeg. De resteerende vijf winkels, die zoo antiek waren, dat zij geen telefoon be zaten, vroegen om een persoonlijk be zoek en inspecteur Higgins, besloot dat zelf ter hand te nemen. Drie waren er in Londen en twee in de provincie. De twee laatste werden aangeschreven, terwijl de drie in Lon den betrekkelijk dicht bij elkaar woon den. Inspecteur Higgins ging op weg naar dc eerste van zijn lijstje, J. Blount Co., wapenhandel. Het Co'1 was blijkbaar maar voor het de corum, want de eigenaar was de heer Blount zelf en hij begroette den inspec teur opgewekt. „Neen, mijnheer. Wij hebben er nog geen enkel verkocht, hoewel ze mij verteld hebben, dat het een buitenge woon goed geweer moet zijn. Erg ac curaat en zoo". „Inderdaad, en wie vertelde u dat?" vroeg Higgins rustig, terwijl hij den heer Blount onverschillig aankeek. „Eh... eigenlijk weet ik het van de fabrikanten zelf". Blount lachte harte lijk. „U moet maar niet te veel aan dacht schenken aan mijn toonbank- praatjes, inspecteur" Higgins raadpleegde een lijst en vroeg of hij de in voorraad zijnde ge weren van dat model mocht zien. „Zeker, mijnheer", blount begaf zich naar een rek en wenkte met de hand „Daar staan ze, vier op een rij „O ja, dank u wel. Ik moet nu gaan". Een beetje teleurgesteld verliet Hig- rins den winkel, want volgens de hem door de fahrick( verstrekte lijst, moes ten er vier stuks van dat model aan de firma Blount Co. zijn afgeleverd. De volgende op de lijst was de heer Tyndall, wapensmid en patronenfabri- kant in Shoreditch. Geen Co." dit maal. De winkel was vuil en stoffig, hoe wel de letters op het raam tamelijk uieuw schenen. Langs de muren be vonden zich rekken waarin geweren van allerhande modellen stonden, ter wijl de toonbank niet anders was dan een lage glazen kast welke alle moge lijke lederen uitrustingen bevatte. Rie men, koffers en zelfs parapluies lagen daar tentoongesteld en het was duide lijk, dat het verkoopen van geweren geenszins de eenige bron van inkom sten was van den eigenaar. Achter dn glazen kast. dio als toon bank dienst deed, stond een luguber individu van een jaar of veertig. Hij was van middelbare groote en droeg een akelig afhangende snor. Zijn hou ding was moedeloos en somber. Toch leefde hij zichtbaar op bij hot binnen komen van den inspecteur. „Goeden middag, mijnheer. En wat mag ik het genoegen hebben u te la ten zien?" Er lag een noot van ver wachting in de stem van den man. „Wel, ik ben eigenlijk niet gekomen om iets te koopen". begon Higgins. en bij die woorden versomberde het ge laat van den man weer. „Goeie help!" zei hij vermoeid. „Nie mand schijnt dat in dezen akeligen winkel ooit te doen. Ik word er ziek van. Ik ben hiermee opgelicht." Terwijl hij van het hem aangedane onrecht in deze vertelde, klaarde het gelaat van den man weer eenigszins op en gedeeltelijk uit medelijden en ge deeltelijk ook in de hoop, dat hij iets zou vernemen indien hij den man liet pralen, deed Higgins geen poging don woordenvloed te stuiten, noch om ter zake te komen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5