Horden-record en -titel voor Hellas De organisatie van de sport in Duitschland Op weg en baan CONCENTRATIE IN DE ATHLETIEK Jaarvergadering van den Ned. Korfbal Bond Handbal competitie in het zicht Concours hippique te Den Haag J. Pol winnaar der Zomercompetitie OM DE F. K. 55 TE SOESTERBERG BOSLAND DE BESTE STAYER Alle takken in één bond vereenigd 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 AUCUSTUS 1940 Onder gunstige weersomstandigheden zijn gistermiddag op de sintelbaan te Amsterdam de nationale juniores club kampioenschappen om den Wouter Groenesteyn-heker en de wedstrijden den Herman van Leeuwen-beker gehou den In dit programma waren tevens twee senioresnummers opgenomen, welke golden voor het kampioen schap van Nederland. Een hiervan was het nummer 200 meter horden, waarin de titel behaald werd door F Butselaar van Hellas. Na het verloopen van de drie series was dé verwachting echter anders. Immers in de tweede serie slaagde de ath- leet A. Wellerdieck eveneens van Hellas er in het record op dien af stand met 0 1 sec. te verbeteren en te brengen op 25.4 sec. Het stond sedert 6 September 1936 op naam van B. Mêsman-Schultz met eén tijd van 25.5 sec. In de finale moest de nieuwe re cordhouder echter de mèerdërhèid erkennen in Butselaar, die een tijd van 25.6 sec. maakte. De kampioenstitel op de 10.000 méter ging naar den P.S.Y -er Slegt. De strijd om de bekers was eveneens zeer spannend. In beide gevallen moest het laal-ste. nummer de beslissing bren gen. De Herman van Leeuwen-beker werd met een punt Verschil door de Trekvogels gewonnen, de Wouter Groe nesteyn-heker met een half punt vel schil met A.A.C. door Vlug en Lenig. Dc tijden, gemaakt door de juniores, zijn zeer goed te noemen, getuige de 11.3 sec. over de 100 meter en 2 min. .6.4 sec. over de 800 meter. Dé uitslagen luiden als volgt: Om het juniores clubkampioenschap van Nederland: Kogelstooten: 1. Van der Hoeven, Hel las 13.50 meter; 2 Verhuls Dónk, VI. en Lenig 12.86 meter. 3. Ut, A.A.C. 12.16 meter. 800 meter: 1. Evers, A V. 1923 2 min 6.4 sec. 100 meter: 1. Spree, Vlug en Lenig 11.3 sec. Speerwerpen: 1. Wolvetang, A.A.C., 54.08 meter. 300 meter: 1. Martini, A.V. 1923, 37.8 seconde. Hoogspringen: 1. Wolvetang, A.A.C., 1.65 meter. 2. Truyers, Hellas, 1.60 M. Verspringen: 1. Spree, Vlug en Lenig, 6.IS meter. Discuswerpen: 1. Van der Hoeven, Hel las, 38.95 meter. 2. Ut. A.A.C.. 35.08 M. 4 x 100 meter éstafette: 1. A.A.C. 45.4 sec 2. Vlug en Lenig 45.7 sec. 3. Hellas 48.4 sec. Totaal uitslag voor de Wouter Groe- nestevn-beker: 1. Vlug en Lenig 57 pun ten. '2. A.A.C. 561/2 punt. 3. A.V. 1923 37V-> punt. 4. Hellas 35 punten. 200 meter horden om het kampioen schap van Nederland: 1. serie 1. Hage- doorn, Trékvogels, 26.7 sec. 2e série 1. Wellerdieck, Hellas 25.4 sec. tevens nieuw Nederlandsch record. 2. Nelissen, Vlug en Lenig 25.5 sec. 3e série 1. Butse laar. Hellas 26.8 sec. Finale 1. en kampioen Butselaar 25 6 sec. 2. Wellerdieck 25.8 sec. 3. Hage doorn 26.00 sec. 10.000 meter om het kampioenschap van Nederland: 1. en kampioen Slegt, P. S. V. 33 min. 45 sec. 2. Bakker, AA.C 33 min. 54.3 sec. 3. Overdijck, A.A.C. 31 min. 2.8 sec. 4. Van den Berg, Hellas 35 min. 16.3 sec Polsstokhoogspringen seniores: A- klasse: 1. Lamore, Haarlem. 3.60 meter, 2. Mosies, Trekvogels 3.60 meter. 3. Butselaar, Hellas 3.50 meter. Op initiatief van rnr. J. J. C. P. van Kuyk, voorzitter van de Nationale Stich ting voor Lichamelijke Opvoeding, heeft Zaterdagmiddag te Amsterdam een be spreking plaats gehad tusschen dé be sturen van den Arbeiderssportbond en de K.N.A.U. De vergadering die onder leiding stond van den K.N.A.U.-voorzitter den heer G. E. van der Werff. bad een vlot en vriendschappelijk verloop. De athletièk-groep van den Ned. Ar beiders Sport Bond heeft zich onmiddel lijk en zonder eenige restrictie bereid verklaard zich aan te sluiten bij de K.N.A.U.-organisatie. De arbeiders athletiek clubs zullen in dezelfde formatie blijven bestaan. Zn zullen zich echter allen bij de K.N.A U. aansluiten. Een bestuurslid van den N.A.S.B. zal toetreden tot het bestuur van de K.N.A.U., alsmede een technisch leider vanden N A S R. tot de Nat. Tecbn. Cie van de K.N.A.U. Binnenkort zullen verdere besprekin gen worden gevoerd met de overige ath- letiekbonden zonals de R.K de Christe lijke, het K.N.G.V. KORFBAL AMSTERDAM, 25 Aug. In Krasna- polsky heeft de Nederlandsche Korfbal- bond de 37ste jaarvergadering gehouden. Ondanks het feit, dal verschillende ver eenigingen juist op dezen dag serie- en vriendschappelijke wedstrijden georga niseerd hadden, was de belangstelling toch zeer groot. Afgevaardigden van 63 vereenigingen. van 13 erkende bonden en van alle districtscommissies waren aanwezig, toen voorzitter S. A. Wilson de vergadering opende niet zijn lang zamerhand zoo bekende voortreffelijke overzicht van het afgeloopen jaar en van de plannen voor het komende sei zoen. Er is, gezien de omstandigheden, geen reden tot pessimisme. Uitvoerig ging de voorzitter daarna in op het probleem van het adspirantén- korfbal. Ernstig bezorgd maakt het bondsbe- stuur zich over het feit. dat de Amster- damsche speeltuinen waarschijnlijk bin nen afzienbaren tijd betegeld zullen worden. Wat de eenheid in de korfbalsport be treft, merkte de heer Wilson op, dat de Nederlandsche Korfbalbond niet den Christel ij ken Korfbalbond reeds eenige besprekingen gevoerd bad, welke nog niet tot een resultaat geleid hebben. De mogelijkheid van een federatie werd onder oogon gezien, maar voor verdere plannen zal men afwachten, wat de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding zal doen. In het laatste deel van zijn rede be sprak de voorzitter het werk van den hond, waarhij hij het uittreden van de heeren Parfumeur en van dr. ir. J. P Mazure naar voren bracht. Voor het vele werk, dat zij in het belang van den bond gedaan hebben, kreeg eerstgenoemde het bondseereteeken. terwijl de laatste tot lid van verdienste werd benoemd. De agendapunten worden vervolgens vlot afgehandeld, het bestuur werd her kozen. alleen in de plaats van den heer Mazure, die zich niet meer herkiesbaar stelde. wercU-mevr. M. J. Stempels-Piet gekozen. De competitie zal waarschijnlijk 15 September pen aanvang nemen, en om het komende jaar geheel opnieuw te be ginnen heeft het. bestuur besloten allé straffen, behalve de royeeringen, kwijt te schelden. LEIMONIAS—D.D.V. Te Scheveningen speelden Leimonias en D.D.V. den wedstrijd om het club kampioenschap van Nederland. Het resultaat werd 55. Met de competitie in het zicht begin nen de handballers een steeds grooterc activiteit te toonen. Amsterdam begon een soort competi tie voor adspiranten en heeft daarvoor een aardige deelname. In de meisjes klasse spelen D.O.S., Simson en Zeeburg en in de jongens afdeeling Amstels, Amsterdam-Zuid, D O.S., Simson en Zeeburg. In Rotterdam is de situatie nog wat onzeker, doch men voelt in de Maas stad veel voor combinatie met Den Haag, wat een grootere speelgelegenheid zou brengen en daardoor meer animo. De Meeuwen is door den oorlog dermate gedupeerd, dat deze vereeniging finan cieel zeer zwak staat. Olympia liet nog niets van zich hooren, doch Jahn, Rot terdam en D.W.S. zullen behoorlijk voor den dag kunnen komen. Mede spelen in de Maasstad Rotterdam 2 en Jahn 2 als mede Minerva en Dynamo, welke ho- penlijk in B.H.C. competitieverband be trokken kunnen worden. In Utrecht wordt terdege gewerkt aan nieuwe vereenigingen en daartoe spe len de K.N.G.V.-clubs tegen buitenstaan ders. Zoo kwam Attila reeds tegen „Utrecht" in het veld en gaan de dames en heeren van Sport Vereent en Attila bij „Amersfoort" op bezoek. Het. is wel aan te nemen dat „Utrecht" en „Amers foort" aan de B.H.C. competitie zullen gaan deelnemen en wie weet slepen zij dan Zeist en A.A.V. mee. Athleta en Longa uit resp. Utrecht en Jutphaas zullen mogelnk eveneens nieuwe gezich ten in de Stichtsche afdeeling zijn, waarin mede de dames van Attila zullen debuteeren. 2 WEMMEN Nationale wedstrijden te Heemstede HEEMSTEDE,. 23 Aup. De Heem- steedsche Polo-Club hield hedenmiddag in de zwemvijver „Groenendaal" natio nale zwemwedstrijden, welke voor een belangrijk deel golden als revanche van de Nederlandsche kampioenschappen. De uitslagen luiden: 100 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (R D.Z.) 1 min. 8.6 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1 Ho ving (R.Z.C.) 1 min. 2.5 sec.; 2. Scheffer (D.K.J.) 1 min. 2.6 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jo Waalberg (A.D.Z.) 2 min. 59.2 sec.; 2. Tonv Bijland (H.Z.C.) 3 min. 2.9 sec. 100 meter schoolslag heeren: 1. Smits- huysen 1 min 18 2 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Ida van Feggelen (De Meeuwen) 1 min. 18 sec.; 2. Nida Scheffer-Senff (A.D.Z.) 1 min 21 sec. 3 x 50 meter wisselslag dames: 1 Rot terdam 1 min. 48.8 sec.; 2. Meeuwen 1 min. 51.2 sec.; 3. A.D.Z. 1 min. 52 6 sec. 3 x 50 meter wisselslag heeren: 1. D .T K. 1 min 40.4 sec.; 2. D.W.R. 1 min. 41.6 sec.: 3. Haarlem 1 min, 42.2 sec. Kring - competitie Het koude wafer heeft een spaak in hef. wiel van het competitieracl gesto ken, zoodat helaas slechts weinig wed strijden konden worden gespeeld. Toch doet de competitieleider zijn uiterste best de competitie ten eindp te brengen, doch daarbij zal de watertemperatuur hem moeten helpen. De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden luiden: Dames: Afd A. A.Z. P.C. 1Brandenburg 2 (Brand, niet opgek.) Afd B. U.ZC. 4—De Liesbosch 1 0—1 Heeren: Afd A. Neptunes 1—A.Z P.C. 2 1—3 Woestduin 1V.Z.C. 2 12 Voor de komende dagen zijn de navol gende wedstrijden vastgesteld. Dames: Afd. A. U.Z.C. 3—Woestduin 1 (26 Aug.). A.Z. P.C. 1—D.K.R. 2 (28 Aug.) Heeren: Afd. D. Meent 1—U.Z.C. 5 (27 Aug.) U.Z.C 5—de Fuut 2 (6 Sept.) Adsp. Afd. ZwemlustU.Z.C. (4 Sept.) Zwemkampioenschappen thans 7 September De Utrechtsche zwemkampioen schappen, welke Zaterdag door het koude water geen doorgang konden vinden, zijn nu vastgesteld op Za terdagmiddag 7 September in de Zwemschool De Kromme Rijn. PAARDENSPORT 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. In het Westbroekpark is Zaterdagmiddag een aanvang gemaakt met het twee-daag- sehe Haagsche concours hippique. Bij het concours voor eenspannen werd in de afdeeling Oldenburgers deel genomen met 7 paarden. De uitslag hier van is: 1. Ronald van A. Stehouwer te Dubbeldam; 2. Excellent van Piet van der Touw te Den Haag; 3. Sinus van H. G. van Straaten te Utrecht; 4. Orry van H. Hoejenbosch te. Utrecht. In de afdeeling hackney's waren 4 deelnemers. Het resultaat hiervan was: I. Dainty Lady van gebr. Van der Haar te Zeist. Bij het damesspringconcours versche nen 15 deelneemsters aan den start. De vastgestelde tijd was 90 seconden en op het parcours van 520 meter moes ten 13 hindernissen van niet meer dan 1.15 meter worden genomen. De uitslag hiervan was als volgt: 1. mej. Homoet op Picolo Amore van de Tattersall ma nege te Scheveningen, foutloos in 75 se conden; 5 en 6 mej. J. M. Bos uit Utrecht op Red Pearl en mej. Homoet op Compe- ador van de Tattersall manege te Sche veningen, heide 4 fouten in 69 seconden. De uitslagen van den tweeden dag luiden: Springconcours M. A. O. en wisselbeker, aangeboden door het centrale comité, (verleden jaar gewonnen door luitenant Egter van Wissekerke met Shuggy) in tweede ronde over verhoogde hindernis sen over 315 m. voor de foutlooze rijders der eerste ronde: 1. Sir eig. D. H. Pas man: 2. Piccolo Amore, eig. Tattersall manege, Scheveningen (K. Heusen) en Shuggy, eig. Luit. Egter van Wisseker ke, Den Haag (eig) of, 43 sec. Barrièrespringen om wisselbeker, aan geboden door D. Modderman (winnaar 1939 D. H. Pasman met Dünenbank 1, tot 1.60 m 1. St. Georg. eig. D. H. Pas man, Scheveningen (eig.); 2. Königsliu- sar. eig. D. Modderman. De Steeg (eig.); 3. Sellö eig. D. H. Pasman, Schevenin gen (eig.) WIP f Qt-hiKPK In de B-klasse eindigde H. Brons als eerste In verband met de op komst zijnde kampioenschappen van de vereeniging de Pedaalridders, had gisteren voor de leden een trainingsrit plaats over een afstand van 75 K.M., waaraan 8 ren ners deelnamen. Van deze renners gaven wegens rij wieldefect, Panhuis, v. d. Laan en de Winter den strijd op. Het waren Pol en Cornelissen die in een eindsprint om de eer streden. Eerstgenoemde passeerde als eerste de finish. Op onderlingen afstand volgden als 3e W. v. d. Panne, 4 H. Brons, 5 J. v. Ouwerkerk. Zondag a.s. zal een trainingsrit ge houden worden over een afstand van 100 K.M. Vorige week had de laatste rit der competitie plaats met den volgenden einduitslag. A Klasse: 1 J. Pol, 2 J. de Gans, 3 J. v. Ouwerkerk, 4 J. van Veldhuizen. B-klasse: 1 H. Brons, 2 G. Panhuis, 3 A. de Winter. De eerste dag van het door de ver eeniging Soesterberg georganiseerde tournooi om het F.K. 55 model mag als bijzonder geslaagd worden aangemerkt. Het spel stond op een goed peil en zoo als we dat in Soesterberg gewend zijn. werd er zeer fair gespeeld door de deel nemende elftallen. De publieke belang stelling was ook zeer groot mede door het gunstige weer. Om twee uur werd begonnen met den wedstrijd: U.V.V.Zeist Jammer dat de geblokten niet met hun eerste elftal konden spelen. Men bleek in technisch opzicht wel de meer dere van de Zeistenaren. doch het spel werd te kort gehot den en vooral het schot ontbrak. Even voor rust had Zeist onverwacht succes. Bii een aanval stompte keeper Valkenburg den bal weg. daarna kon middenvoor de Jong dezen opvangen en onhoudbaar inschieten. 01. Het bleef in de U.V.V. voorhoede te peuterig gaan. In de middenlinie viel de centerhalf op en ook de backs speelden goed. Na de hervatting zakte U.V.V. af en Zeist gooi de er een schepje op. Goed doorzetten van Bonman had als resultaat een voor zet. waaruit de middenvoor inschoot. 20. Goeü samenspel tusschen de mid denvoor en linksbuiten de Jong gaf laatstgenoemde de kans die ook werd benut, 03. Vervolgens een voorzet van rechtsbuiten Bekkers waaruit de mid denvoor inschoot. 40. U.V.V. kwam daarna in actie en de middenvoor scoorde met een prachtig schot via de paal onhoudbaar voor keeper Postma tegen. 1—4. Toen even later een Zeist- achterspeler hands maakte benutte de spil de penalty en was het 24. Hierbij is het gebleven. Hierna kwamen de elftallen in het veld van: H.V.C.—B.V.C Beide elftallen waren vrijwel in hun competitieopstelling. Er ontwikkelde zich een uitstekend spel met B.V.C. iets meer aanvallend. Doch de H.V.C. ach terhoede bestaande uit keeper Brits en de backs v. d. Pol en Malestein bleken voor de B.V.C. voorhoede te sterk. Al leen met goed open spel had hier een kans geweest, spel over de vleugels, dat bij de Biltenaren te zwak bleek in te- gensteling met I-I.V.C. dat juist in open spel de kracht zocht. Daarbij viel het op dat het niet geheel klopte in de Bilt- sche achterhoede, rechtsback Borra werd teveel gepasseerd en mede hierdoor kreeg keeper Annema nogal moeilijk werk te verrichten. B.V.C. was deson danks eenigen tijd meer aanvallend ge weest. tot doelpunten leidde dit evenwel niet. Toen H.V.C. bovendien het tempo ging verhoogen, bleek dat de Amers- foorters een klasse beter speelden dan de B.V.C. ploeg.Middenvoor Prinsenhof, een invaller op deze plaats, benutte van dichtbij een kansje, passeerde Annema kansloos, 10. Vlak voor de rust kon de H.V.C. mid denvoor door een fout van de backs den stand op 20 brengen. In de tweede helft hadden de Amersfoorters dadelijk weer succes, de middenvoor alleen voor keeper Annema komende schoot in, 3—^0. Dezelfde, speler bracht eenigen tijd later de voorsprong op 40 en uit een fraaie voorzet van Apeldoorn maakte van Keeken er 50 van. Het gelukte tenslotte Hup den bal in het verlaten H.V.C. doel te plaatsen. 5—1. In den res- teerenden tijd werd niet gedoelpunt. In de finale komen nu a.s. Zondag H. V.C. en Zeist en gezien het vertoonde spel geven we de Amersfoortsche club de beste kansen op het fraaie vlieg tuigmodel F.K. 55, een schitterende prijs dat meteen eigendom wordt van den winnaar van het tournooi. SCHAKF- N BONDSWEDSTRIJDEN N.S.B. In de afgeloopen dagen zijn te Hil versum de bondswedstrijden van den Nederlandschen Schaakbond gehouden, waaraan ook eenige stadgenooten deel namen. In groep 13 bezette de heer A. Geu- deke met 2 punten de zesde plaats, terwijl de heer M. Barneveld de achtste plaats innam mei 1 punt. In de vetera- nengroep eindigde „Raadsheer" (Amers foort) met 2Vt punten op de vierde plaats. IN TE GELEN Zaterdagmiddag heeft alhier voor de vijfde maal de Ronde, van Tegelen plaats gehad. De, uitslagen luiden: Nieuwelingen, 26 K.M. in 20 ronden: 1. W. Schenkelaars (Eindhoven) in 50 nun., 2. A. Jansen (Eindhoven), 3. C. van Hoften (Rotterdam), 4. A. S pronk (Utrecht), 5. R. de Kort (Amster dam). Amateurs: 60 K.M. over 45 ronden: 1. C. Smits (Rotterdam), in 1 uur 40 min. 43 sec. 2. J. Liebregts (Eindhoven). Profs en onafhankeliiken: 1. C. Pelle- naars (Terheiden) in 2 uur 45 min., 2. Van Amsterdam (Merxem). IN DEN BOSCH Aanvankelijk was gemeld dat Jan Pij nenburg op 8 September met een wed strijd achter motoren afscheid van het wielrennen zou nemen. De directie van de Bossche wielerbaan heeft echter met de distributiemaatregelen te kampen. In verband hiermee is besloten, dat Jan Pijnenburg op dien datum een omnium- wedslrijd zal rijden tegen Schulte en te gen zijn oude koppelgenoot. Cor Wals. In den koppel wedstrijd zal Pijnenburg met Van der Voort uitkomen. IN NIJMEGEN Zondag a s. worden op de wielerbaan in het Goffertstadion te Nijmegen weer revanchewedstrijden tusschen de stayers van de. nationale, kampioenschappen gehouden. Aan den start zullen komen: Zwartepoorte (gangmaker Van der Bom). Schulte (Bustraan), Wals (Kae- scr). Van Amsterdam (Slesker) en Bos- land (Wiersma). AMSTERDAM, 25 Augustus. Het slechte weer der laatste dagen zal er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen, dat de belangstelling voor de revanche wedstrijden der nationale kampioen schappen maar matig was. De grootste belangstelling ging na tuurlijk uit naar de verrichtingen van onzen nationalen stayer-kampioen Adri Zwartepoorte, die thans onder bijzon der moeilijke omstandigheden zou moe ten bewijzen, dat hij zijn titel niet lou ter aan toevallige omstandigheden te danken had. Schulte bleek niet in goe de conditie en staakte ontijdig den strijd. Bosland ontketende van het be ging af een jeugdige vechtlust, waar door de overige renners gedwongen werden door een hoog lempo gedurende den geheelen wedstrijd zich tot het uiterste te geven. Hierbij gingen zoo wel Zwartepoorte en Wals ten onder. Een verrassender verloop bad ongetwij feld niemand zich kunnen denken. Ver wacht werd, dat onze nationale beroeps sprinter A. van Vliet onbedreigd als overwinnaar uit deze revanche zou komen en inderdaad heeft Derksen geen kans gekregen van Vliet's prestaties te benaderen. Minder zeker kon Klink zijn van zijn zaak. De Utrechtenaar Van der Yoort had immers in Utrecht bewezen niet alleen van gelijke kracht te ziin, doch tot een behoorlijke overwinning in staat In de eerste rit behaalde v. d. Voort een «remakkelijke en overtuigende zege op Van Egmond. In de 2e rit leed Klink een verrassende nederlaag tegen Groe- newegen. In de heslissingsrit zag v. d. Voort zich dus gesteld tegenover Groe nen egen, waarbij de laatste zonder veel strijd een eindoverwinning wist te be halen. Groenewegen maakte hierbij den snellen lijd van 6 min. 36 sec. en de rit om de 3e en 4e plaats, toonde. Klink zich absoluut de meerdere van Van Eg- mond. jVT U alom naar eenheid m de Ne- derlandsche sportbeweging ge streefd wordt, is het dunkt me niet ondienstig om eens nader de organi satie van de lichamelijke opvoeding en de sport in Duitschland te be lichten. Wellicht zal veel aan het goede, dat hier in schuilt, dienstbaar ge maakt kunnen worden aan het doel, waaraan thans wordt gewerkt. In elk geval is het nuttig te weten hoe daar te lande een en ander is geor ganiseerd. Zooals heden ten dage nog hier in ons land het geval is, kende Duitschland voor eenige jaren ook zijn diverse bon den op turn- en sportgebied, ook zijn Christelijke en arbeiders sportorganisa ties. Talrijke organisaties, een doel be- oogende, waardoor zij elkaar vaak meer tegen- dan meewerkten, en daardoor niet beantwoordden aan het doel, dat zij zich hadden gesleld, in het belang van de zaak zelve en de lichamelijke ontwik keling van het volk. Toen de nieuwe re,- geeringsvorm in Duitschland kwam, was een van de eerste maatregelen om hier in verandering te brengen. Men heeft toen alle bestaande turn-, spel- en sport bonden samengevoegd en deze in één verband gebracht, namelijk in de N.S.R.L. „Nationaal Soz. Reichsbund für Lei- übesbungen", kortweg genoemd de Hierbij zij echter opgemerkt, dat het praedicaat N. S pas vorig jaar is ver leend, voordien was het „Deutsche Reischbund für Leibesüngen". Aan liet hoofd er van staat de Rèichssportführer (Rijkssportleider) de bekende heer von Tschammer und Osten. In Duitschland wordt deze beschouwd als de minister van sport, die bij de Duitsche jeugd en sportmenschen zéér populair is. Vermelding verdient het zeker in tegenstelling met de meening van velen dat dit ambt een eerefunctie, dus een niet betaalde is. Het eigenlijke beroep van den heer Von Tschammer is secre taris van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken. Zijn onmiddellijke chef is Dr. Frick, en zooals nu begrijpelijk is de geheele sportbeweging staatszaak, m.a.w. volkszaak. De centrale organisa lie heeft haar zetel in Berlijn in „das Hau* des Deutschen Sport", een prach tig gebouw in de onmiddellijke nabijheid van het Olympisch Stadion. De N.S.R.L. telt ongeveer 300 medewerkers, allen sportmenschen', in de sport opgegroeid en op den voorgrond getreden. Ieder vanzelfsprekend in zijn eigen onderdeel. Diverse af deelingen Deze N.S.R.L. heeft diverse afdeelin- gen, o.a. Ie. Ausland-abteilung (afdeeling bui tenland). Graaf von Schullenburg is hier met de leiding belast. Hij houdt connecties met naar het buitenland gaande en met in het buitenland wonende Duitschers 2e. Sport-abt. Hier stelt men leeraren aan en treft men voorbereidingen voor groote natio nale wedstrijden, b.v. Olympische Spe len enz. 3e. Wirtschaft-abt (Huishoudelijke bedrijftsafd.) De inkomsten van de N.S.R.L. zijn alsvolgt: a. Ieder lid van een vereeniging be taalt jaarlijksch als bondsbijdrage twee Rijks Mark, d.i. ongeveer 1.10 Ned. geld. In totaal zijn er 4.000.000 leden, dat maakt dus een bedrag van rond 8.000.000 R.M. of 6.000.000. b. Toelage van het Rijk (subsidie). c. Recettes van de wedstrijden, die de N.S.R.L. zelf organiseert (interlandwed strijden, voetbal, athletiek, etc., etc.). d. 5 pet. der bruto recettes van alle wedstrijden, die in Duitschland worden gehouden. Bij onbelangrijke wedstrijden, waar weinig publiek komt, wordt een een heidsbedrag groot. 3 R.M. betaald. e. De winst van uitgegeven boeken, films, speldjes enz. Alles tezamen ontvangt men daardoor jaarlijks één milliard R.M. Dat zulks vanzelfsprekend ook van zéér groote beteekenis is op het bedrijfs leven, b.v. turn-, sport- en spelartikélen- fabricage en handel, behoeft niet nader te worden aangeduid. 4e. Reiehssportambt (Rijkssport- bureau). Alle sportgebouwen, stadions, speel velden enz., die.aan het Rijk behooren, worden door dit bureau beheerd, ver huurd. onderhouden enz. 5e. Deutsche Sporthilfe (Sporthulp). Deze afdeeling heeft tot taak om hen die. door sportongevallèn zijn getroffen en niet kapitaalkrachtig zijn, steun te verleenen; dokters- en verplegingskos- ten. De middelen hiertoe worden verkre gen uit een toeslag, die op alle entree- kaarten bij wedstrijden wordt gehevèn (in bewerking is thans een groot ver zekeringsplan. Wanneer zich 2 000.000 ieden laten verzekeren, dan kost dit een ttalve Rijks Mark, f 0.31 per persoon per jaar). 6e. Propaganda- en Presse-abt (Prop.- en Persafdeeling). Hier worden alle artikelen voor cou ranten. radio, recensies, teekeningen. statistieken enz. verzorgd. Er worden van iedere sport, en de monstraties films gepiaakt, ook spéciale technische films voor onderricht. De vereenigingen kunnen tegen ver zendkosten deze films huren, die van groot nut zijn bij het onderricht voor den leerkracht of vereenicingsleider. 7e. Rechtsreferat (Juridische afd.) 8e. Referat für Jugendsport (Jeugd werk). Hiertoe behoort de Hitlerjeugd (H.J.) 9e. Referat für Frauensport. Aan het hoofd hiervan staat een vrouw. Hier worden de belangen en pro blemen van het meisje en de vrouw behartigd. Zij werkt samen met de „Nat. Soz. Frauenschaft" en dén „Bund Deut sclien Madchen". Deze gezamenlijke afdeelingen staan onder leiding van een General-Referent (Referendarjs-beoordeelaar). Indien nu de Reichs-Sportfuhrer iets wil weten omtrent een en ander, dan stelt hij zich met dezen Referendaris in verbinding. Door deze afdeelingen wordt de sport in algemeenen zin behandeld en op zoo breed mogelijke basis. De „Fachamter" doen dit yoor iedere tak van sport afzonderlijk. Zoo is er een Fachamt Voetbal, Handbal, Zwemmen, Turnen, enz. Ieder Fachamt heeft, in „das Haus des Deutschen Sports" een eigen home (kan toor, bureau, zooals men het noemen wil). De leiding van iedere sport, behoort bij een „Reichsfachamtleiter". B.v. voor athletiek is dit Dr. Ritter von Halt, voor handbal Hcrr Richard Hermann. Onder deze personen staat de Geschaftsfuhrer, die de leiding van de administratieve werkzamheden en het verdere perso neel heeft. Dit is een gesalarieerde be ambte. Verdeeling Het Duitsche rijk is verdeeld in IS Gauen (gewesten, districten) en weer onderverdeeld in ongeveer 200 Kreise (kringen). Tien a veertien kringen vor men een Gau. Deze Gauen omvatten meestal oude Koninkrijkjes, b.v. Beieren, Pommeren énz. Aan het hoofd van één Gau of Kreis staat respectievelijk éen Gauführer of Kreisführer. Zij hebben de leiding van alle sporten, die er beoefend worden. Verder kent men de Gau- of Kreisfach- wart. Deze personen bemoeien zich al leen met de tak van sport, die zij bc- heeren. De organisatie is dus precies in Gau en Kreis als in de hofdleiding van dc N.S.R.L. Ziehier een globaal overzicht van de Duitsche sportorganisatie, waarmee men ongetwijfeld zéér vèel heeft weten te bereiken, aldus de heer H. Drenth, voorzitter van de Bonds Handbal Com missie in „Het Turnblad". OM DE ZILVEREN PONT Op het Mosveld werd door de Vole wijckers het toumóoi om de Zilveren Pont georganiseerd. De uitslagen luiden: B.F.C.—Vriendenschaar 29; De Vole wijckersHilversum 3—3 (na straf schoppen door de Volewijckers gewon nen). Het programma voor Zondag a.s. is als volgt: 12.30 B.F.C.—Hilversum. 2.30 De VolewijckersVriendenschaar. A.R.O.L.-BEKER De uitslagen van den eersten dag van het A.R.O.L.-tournooi te Amsterdam luiden: H.F.C.—Zeeburgia 1—0; A.F.C.—U.V.V. 4—0; D.W.V.—D.W.S. 0—3; Ajax—H.B.S. 0—5. N.A.C.-TOÜRNOOI Op de nieuwe terreinen van N.A.C., die eerst op 15 September officieel ge opend zullen worden, is heden het tour nooi om den zilveren beker van de ge meente Princenhage gespeeld. De uitslagen waren: N.A.C.Willem 2 21; LongaN.O.A. D. 0—2. Verliezersronde: LongaWillem 2 2—3 Eindwedstrijd: N.A.C.N.O.A.D. 2—0. WEENEN—BERLIJN 3—2 WEENEN, 25 Aug. Meer dan 50.000 toeschouwers waren hedenmiddag in het Praterstadion getuige van den ste- denwedstrijd WeeneiiBerlijn. Nadat de rust met 11 ingegaan was, slaagde de Weensche ploeg er ten slotte in om met 32 te winnen. In Krakau won een tweede Weensche ploeg van het stedelijk elftal van Kra- kau met 8—2. DRIELANDENWEDSTRIJD FINLAND, ZWEDEN EN DUITSCHLAND BERLIJN, 25 Aug. Aan den landen- wedstrijd tusschen Zweden en Finland, welke op 7 en 8 September zal plaats vinden, zal ook Duitschland deelnemen. Deze drielandenwedstrijd wordt waar schijnlijk de meest belangrijke gebeur tenis in het athletiekwezen van dit sei zoen. WATERPOLO BESLISSINGSWEDSTRIJDEN Ingevolge het besluit van de waterpo- locommissie om alsnog kampioenen van de Noodcompetitie 1940 in te stellen zijn de navolgende beslissingswedstrijden vastgesteld voor die vereenigingen, die met een gelijk aantal punten de compe titie hebbèn beëindigd. De wedstrijd ForelW.Z.C. de Woer- densche dèrbv zal op 29 Augustus te Gouda op het terrein van G.Z.C. worden gespeeld. De wedstrijd P.C.G. 1 en Sfar 2 is vastgesteld óp 8 September op het ter rein van de Merwede te Dordrecht. MARKTBERH HTEN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT AMSTERDAM, 26 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 659 vette koeien, waarvan de prjizen waren; lé kw. 91100, 2e kw. 78—90, 3e kw. 64—70 ct. per K G. slachtgewicht. 80 melk- en 'kalfkoeien 220 300 per stuk.' 39 vette kalveren, 2e kw. 80—94, 3e kw. 6S—78 ct. per K.G. levend gewicht. 59 nuchtere kalveren 1118, 127 schapen en lameren 2045 per stuk. Overzicht. Slachtrunderenaanvoer ruim, handel stug, prijzen onveranderd. Melk koeien geringe aanvoer, prijzen onveran derd. Nuchterê kalveren aanvoer kort, handel vlug, prijzen onveranderd. Vette kalveren, aanvoer matig, handel stug, prijzen hooger. Schapen aanvoer kort, handel stug, prij zen hooger. PRIJZEN VAN DEENSCHE VISCH SCHEVENINGEN. 26 Aug. Kabeljauw 16, schol 810. Deenrche haring 10 11, makreel 14, alles per Deensche kist. Hedenochtend is de geheele kustvloot weer ter versche vischvangst naar zee ver trokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6