Felle luchtgevechten boven Kent TWEE DAGEN EN NACHTEN VAN LUCHTAANVALLEN OP LONDEN De Laatste Bus Times verwacht aanvallen op nog grootere schaal Nieuwe periode in aanvallen op Engeland Gevolgen van de scheepvaart moeilijkheden Luchtaanvallen op 38 plaatsen in Engeland Uit het dagboek Duitsch leger- bericht Britsch-Indische eischen DE JAPANSCHE MISSIE NAAR NED.-INDIE Jagers in strijd, terwijl Duitsche gevechts- toestellen Engelsche vliegvelden bombardeeren TWEE MINETEN LUCHTAFWEER VUUR van een Britschen jachtvlieger Overeenstemming bereikt door Russen en Japanners Cecil Freeman Cregg m Ir BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 derstelling, dat de sterkte van de Duitsche luchtmacht zou ziin afge nomen. Men mag ook niet gelooven. aldus het blad, dat de vijand niet in staat is aanvallen óp grootere schaal dan tot dusverre te onderne men. Engeland heeft nog een langen weg af te leggen en waarschijnlijk onder veel lijden. NEW-YORK, 26 Augustus. (D.N.B.) De Amerikaansche pers publiceert uitvoerige beschrijvingen van tie luchtaanvallen op Portsmouth, Ramsgate, Dover en Londen, waarbij in weerwil van de s'renge censuur de doeltreffendheid der Duitsche bombar dementen wordt toegegeven. De verslagen constateeren algemeen dat de aanvallen heviger en de schade grooter dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog zijn geweest. Volgens ooggetuigen uit Ramsgate zijn de havenwerken daar niets meer dan een puin hoop. Nya Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat het aantal te Lon den werkende buitenlandsche journalisten steeds kleiner wordt. De vertegenwoordigers van nog slechts zes landen zitten op de banken in het ministerie van voorlichting. Over de stemming, die na de laatste luchtaanvallen onder de bevolking van Londen heerscht, schrijft de- zefde correspondent: „Ik geef dit bericht uit den schuilkelder van het Britsche ministerie van voorlichting en heb het gevoel, dat veel van datgene, wat wij buitenlandsche correspondenten voortaan uit Lon den zullen zenden, in dezen schuilkelder geschreven zal worden." Aandachtig maken de Duitsche bladen melding van 'de verslagen van neutrale corres pondenten over het verschrikkelij ke weekeinde, dat Londen heeft beleefd. Belangstelling wordt voor al gewekt door het feit, dat Reuter heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapen de zwaarste zijn ge weest van den oorlog. De „Angriff" citeert het verslag van een Amerikaansch correspondent, voor zoover het roode potlood van den Engel sehen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hieruit echter toch nog aan zijn lezers laten hooren dat de nachtelijke hemel boven Londen door de branden, die waren uitgebroken aan den Oostelijken rand der stad. bloed rood was gekleurd, terwijl telefoon- en stroomleidingen vernield waren. Za terdagavond is driemaal luchtalarm ge maakt in Londen, duidelijk waren de in slaande zware bommen te hooren. De ,3erliner Boersen Zeitung" haalt een Zweedschen correspondent aan. die meldt, dat tijdens een Duitschen aanval op militaire objecten aan de beneden- Theems ten Oosten van Londen zoo he vige branden ontstonden, dat de geheele binnenstad door den grooten vuurgloed was verlicht en de brandweerploegen verscheidene uren werk hadden om de vlammen te blusschen. zoodat nog des Zondags in den ochtend een dikke rook- 6luier over de Engelsche hoofdstad lag. Naar de Londensche correspondent van de Tokio Asahi Sjimhoen aan zijn blad meldt, vas de hemel boven het Westend van Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bomaanvallen op militaire objecten in de omgeving van Londen bloedrood. Van het gebouw der Times konden vlammen- zuilen gezien worden, die urenlang op rezen. terwijl steeds nieuwe ontploffin gen gehoord werden. Onophoudelijk huil- den de sirenes der brandweerauto's tij dens het urenlang durende luchtalarm Er is echter niets bekend geworden over de objecten, die werden bestookt of over het aantal slachtoffers. Te middernacht was in het Oosten van Londen een geweldige vuurgloed te zien nadat een bommenwerper zijn la ding bommen had uitgeworpen. Vreese- lijke ontploffingen, afweervuur en schijn werpers -«brachten de bevolking in pa niek. Het bombardement moet worden beschouwd als het ernstigste waarvan Londen getuige is geweest. De Times waarschuwt voor de on- 1 TOKIO, 26 AUK (D.N.B.) Ten aanzien van het uitzenden van den minister van handel, Kobayasji, naar Nederlandsch-Indië, heeft de woord voerder van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken ver klaard, dat Kobayasji als lid van het kabinet natuurlijk ook over andere dan economische problemen kan on derhandelen met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië. Berichten van de Japansche pers. vol gens welke de besprekingen tusschen de autoriteiten van Fransch Indo-China en daar vertoevende leden der Japansche delegatie zonder succes zijn afgebroken, noemde de woordvoerder niet voor 100 juist. Japan onderhandelt niet slechts met den gouverneur-generaal, maar ook rechtstreeks met Vichy. MADRID. 26 Aug. (D.N.B.). De Londensche correspondent van de A.B.C. heeft op grond van de laatste Duitsche luchtaanvallen den in druk. dat een nieuwe periode in het offensief aanstaande is. Zelfs de Times schrijft, aldus het Spaansche blad, dat de Duitschers zich beper ken tot het bombardeeren van mi litaire objecten en niet de methode van de terroriseering toepassen. De aanvallen, die als tweede periode van het offensief gekenmerkt worden, hebben in onophoudelijke nachtelijke bombardementen bestaan. Dat de Duit sche toestellen in kleine afdeelingen naar Londen gevlogen zijn, nadat de luchtverdediging daar doorbroken was, doet echter denken, dat alles slechts voorbereiding en verkenning voor den eigenlijken grooten aanval is. Boven Dover heeft een wolk van Duitsche vliegtuigen gevlogen. Men gelooft, dat de nieuwe periode in den slag om Engeland zal samenvallen met een krachtige actie tegen de Brit sche vloot in de Middellandsche Zee en tegen de Engelsche strijdkrachten in het Naburige Oosten. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 26 Aug. (D.N.B.). Te Ceylon zijn 4S00 balen Britsch-Indisch vlas, die bestemd waren voor Egypte en met een En- gelsch schip naar Suez gebracht zouden worden, weer gelost. De Egyptische im porteurs, die koopwaar, vracht en ver zekering reeds betaald hadden, hebben daartegen geprotesteerd. Zij kregen de mededeeling. dat zij het volgende schip moesten afwachten, doch de kosten moesten zij nogmaals voldoen. De halen liggen thans nog te Colombo en de Egyptische juteweverijen hebben geen grondstoffen. Uit Simla wordt gemeld, dat in de Indische pakhuizen reusachtige hoeveelheden suiker op vervoer naar Engeland wachten. De ver keerswegen zijn echter afgesloten. De suikerpriis is in Britseh-Indió tot een recordlaagte gedaald. Plan ters en fabrikanten staan voor den ondergang. TT OVEN het graafschap Kent heeft, naar het D.N.B. verneemt, L-) Maandag een felle strijd gewoed, tusschen Duitsche en Britsche jagers, terwijl de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegelijkertijd de vlieg velden bombardeerden. Het luchtafweergeschut was niet doeltreffend, Hier en daar zweeft nog een versperringsballon, zonder dat de Duit sche vliegers zich daardoor van de wijs laten brengen. Volgens de tot dusverre bnnengekomen berichten is boven Deal, Folkestone, Canterbury, Cambridge en ook boven het Kanaal, een reeks Britsche vliegtuigen neergestort. De verliezen der Engelschcn verhouden zich volgens de tot dusverre ontvangen cijfers tot de ver liezen der Duitschers als 10 2, waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Duitschers is gewijzigd. Tot dusverre had zij 8 2 bedra gen. Vandaag staan tegenover één verloren Duitsch toestel vijf ver loren Engelsche machines. Bovenstaande interessante foto toont de sporen van luchtafweergeschut in een tijdsverloop van twee minuten bij een Engelschen luchtaanval op een Duitsche stad (Foto Scherl) TT ET frontbericht van het D.N. B. meldt: Naar achteraf be kend wordt, zijn in den nacht van 24 op 25 Augustus, behalve de reeds gemelde aanvallen nog ver dere Duitsche luchtaanvallen on dernomen op vliegvelden, haven installaties, wapenfabrieken en luchtafweerbatterijen, op niet min der dan 38 plaatsen in Engeland. In den loop van 25 Augustus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij Port land het vliegveld Warmwell met goed succes aangevallen. De luchtgevechten, die zich daarbij en op andere plaatsen ontwikkelden, bewezen evenzeer de su perioriteit van het Duitsche vliegtuig- materiaal, als de volstrekte strijdvaar digheid van de Duitsche vliegers. De verhouding der wederzijdsche verliezen is daarmede in overeenstemming. Omtrent het bormbardement op de wapenfabrieken in Birmingham door Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht, waarbij 60 tot 70 bommenwerpers gemiddeld elk 1000 k.g. bommen neer wierpen, meldt een Duitsche verkenner het volgende: „Heb Birmingham vandaag om 8 uur 45 bereikt. Dikke nevellaag, wol ken. Zag in de omgeving van het goederenstation Oost evenals tus schen Astor en Castle Bromwich tal rijke brandhaarden met sterke rook ontwikkeling. Afzonderlijke effecten door slecht zich nog niet Volstrekt vast te stellen. Heb infraroode foto's genomen." THEATER BIJ TURIJN AFGEBRAND MILAAN, 26 Aug. (D.N.B.). In het Politeamatiheater te Chieri bij Turijn is in den afgeloopen nacht een brand uit gebroken, die het gebouw in korten tijd geheel in de asch legde. Al het mate riaal, dat op het tooneel stond en de muziekinstrumenten gingen verloren. Het vuur sloeg over naar een hout op slagplaats, waar ongeveer vijf ton hout verbrandde. De schade is aanzienlijk. DE VERLIEZEN BIJ DE LUCHT GEVECHTEN VAN MAANDAG BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.). Bij de luchtgevechten, die zich Maandag op nieuw hoven Zuid-Engeland hebben af gespeeld. heeft het Engelsche luchtwa pen, voor zoover tot dusver hekend, 39 vliegtuigen verloren, tenvijl de eigen verliezen 10 bedragen. MILITAIRE DIENSTPLICHT IN BIRMA LONDEN. 26 Aug. (D.N.B. De regee ring van Birma heeft volgens radiobe richten den dienstplicht ingevoerd voor alls Europeesche inwoners des lands. BERLIJN, 26 Aug. Naar aan het D.N. B. wordt medegedeeld is bij een Engelsche vlieger een dagboek gevon den, dat een belangwekkend beeld geeft van de stemming bij het Engelsche luchtwapen. In dit dagboek leest men o.a: 7.6.1940. Verneem heden, dat een offi cier der R.A.F. door den krijgsraad is gestraft met zes maanden gevangenis. Hij heeft gezegd, dat alle officieren der R.A.F. boven den rang van group-com mander moesten worden neergeschoten. Ik geloof, dat hij gelijk heeft. 21.6.1940: Verneem heden, dat. een af- deeling heeft geweigerd te starten, daar dit gelijk zou staan met zelfmoord. 20.8.1940: Heb met Bill gesproken. Zijn afdeeling jagers zal worden overge plaatst. Overigens had hij vandaag een scherpe woordenwisseling met z'n „boss" hij heeft hem gezegd, dat de huidige afmatting van de jachtvliegers op den duur niet langer mogelijk is. „Boss" wees er op, dat Zijner Majes- teits jachtvliegers thans geen rekening hebben te houden met zich zelf en met hun gezondheid, want Engeland moet zijn quantilatieve minderheid tegenover Duitschland verkleinen door meer van Ie vliegers te eischen. Bill wierp tegen, dat elke Engelsche jachtvlieger weet, dat het gaat om beslissende maanden voor Engeland en dat elke piloot het uiterste doet om Engeland te doen over winnen. Men mag van de lichaams krachten echter niet meer eischen dan wat verdragen kan worden, daar zulke methoden ten gevolge hebben, dat <1 eigen piloten steeds meer gevaar loopen te worden neergeschoten. Ik geloof, zoo schrijft de vlieger ten slotte, dat wij nog meer gebruik van onze bommenwerpers moeten maken. Zal dat echter nog nut hebben? HSINKING, 26 Aug. (D.N.B.). Kringen van het departement van buitenlandsche zaken deelen mede. dat de conferentie van Tsjita met succes is geëindigd. De gedelegeer den van Japan. Mandsjoekwo, Sov jet-Rusland en Buiten-Mongolië zijn in Mantsjoeli aangekomen en zullen zich naar Nomonhan begeven om de grenslijn af te bakenen. Als re sultaat van de conferentie van Tsjita wordt officieel gemeld, dat na zes bijeenkomsten van de vertegen woordigers van Mandsjoekwo en Buiten Mongolië volkomen over eenstemming is bereikt over de de finitief vast te stellen grens in het gebied van Nomonhan. BERLIJN. 26 Aug. (D.N.B). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Een duikboot, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee Roesing heeft 46.170 h.r.t. vijandelijke scheeps ruim te tot zinken gebracht. De duik boot, heeft daarmede op twee reizen 88.856 h.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot heeft vier koopvaardijschepen van in totaal ongeveer 30.000 b r.t. uit een sterk be veiligd convooi weggeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden gisteren een aanval op bet vliegveld Warmwell. ten N.W. van Portland. De aanval had de goede uitwerking en er ontstonden hevige gevechten. Op 350 K.M. ten W. van Lands End heeft een Duitsch vliegtuig een koe- vaardijschip van 4000 br.t. tot zinken gebracht. Voor de Britsche havens werden weer mij nen gelegd. 'In den nacht van 25 op 26 Aug. heb ben talrijke vliegtuigen in Birmingham alsmede in Kingstown en Coverntry fabrieken van de vliegtuig- en wapen industrie met hommen bestookt. Men kon hevige ontploffingen en zware branden waarnemen. In denzelfden nacht vlogen voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog eenige vijan delijke vliegtuigen boven Berlijn en wierpen verscheidene brandbommen uit aan den rand der stad. In het verdere deel van het Rijksge- biel vielen op verscheidene plaatsen luk raak uitgeworpen bommen op niet mi litaire doelen. Noch hier. noch in Ber lijn, werd schade aangericht. Een der vliegtuigen welke boven Berlijn had gevlogen, werd op den te rugweg door afweergeschut neerge haald. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 72 vliegtuigen. Daar van werden er 51 in luchtgevechten neergeschoten, 21 door het afweerge schut of op den beganen grond vernield. Veertien eigen toestellen worden ver mist. Het, jachteskader Richthofen heeft in de luchtgevechten van gisteren het aan tal van 250 neergehaalde vliegtuigen overschreden. De eerste luitenant Wieck behaalde zijn 19e en 20e overwinning in de lucht. KABOEL, 26 Aug. (D.N.B.) Volgens berichten uit Britsch-Indië wordt het verzet van de nationalistische beweging in Indie tegen het nieuwe Engelsche project van wetgeving sterker. Ook de meest gematigde kringen in Indië eischen van de Engelschen, dat onmid dellijk een termijn wordt vastgesteld, waarin Indië tot Dominion zal worden verklaard. Voorts eischen zii, dat het Indische le ger onder Indisch opperbevel wordt ge plaatst, opdat worde vermeden, dat Indi sche troepen buiten hun vaderland wor den opgeofferd voor doeleinden, die uit sluitend het Engelsche imperalisme die nen. De Engelschen beantwoorden de In dische reserves ten opzichte van het vraagstuk, van wetgeving met nieuwe maatregelen van onderdrukking. In afgeloopen dagen zijn 200 Indische natio nalistische vereenigingen ontbonden. DUITSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR MOSKOU BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.). Een. Duitsche delegatie onder leiding van den gezant dr. Schnurre naar Moskou gereisd om de halfjaar- lijksche besprekingen te voeren over de loopende zaken van het Duitsch-Russische handelsverkeer, zooals is overeengekomen in het Duitsch-Russische economische ac- coord van 11 Februari 1940. BULGARIJE ROEPT RECRUTEN OP SOFIA, 26 Aug. (D.N.B.). tegen 5 en 15 September zijn uit geheel Bulga rije dienstplichtigen van verschillende lichtingen, die nog niet waren geoefend, opgeroepen om een militaire opleiding Ic ontvangen. Die oefening zal 75 dagen duren en omvat ongeveer 10.000 man. FEUILLETON door „I'k heb mijn heele leven hard ge werkt en toen heb ik deze zaak ge kocht. Nu heb ik nog maar nauwelijks drie honderd pond over. Ik verkoop den boel en ga het. land uit. Weet u wel, dat ik de heele week nog maar één hals hand heb verkocht En daarop heb ik twee pence verdiend!" .Met duide lijk zichtbare inspanning hield de man zich verder in, tenvijl hij den inspec teur flauwtjes toelachte. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, dat ik u zoo met mijn moeilijkheden lastig val. Wat is er eigenlijk van uw dienst?" „Het gaat over een geweer, een nieuw model van de Eureka Sport Gun Fa briek, dat hier gekocht kan zijn." „Er is toch niets verkeerds mee, hoop ik. Ik kan het geld werkelijk niet terug geven. U begrijpt „U hebt dus zoo'n geweer verkocht?" vroeg de inspecteur haastig. „Nu de man wist blijkbaar niet wat te zeggen. Ongetwijfeld probeerde hij er achter te komen, wat de beste politiek zou zijn. Indien hij het ontken de, kon hem wel eens een order voor hagel of patronen ontgaan, terwijl aan den anderen kant, als er iets met het geweer niet in orde zou ziin. „Waarom?" vroeg hij voorzichtig. Inspecteur, haalde zijn JegitLmatie- kaart tevoorschijn. De man kwam be hoorlijk onder den indruk. „Het is een feit, mijnheer, dat ik een paar weken een van de Eurekageweren verkocht heb. Het i6 zoowat de eenige order boven het pond, welke ik hier ge boekt heb. Vuile afzetter, die kerel, die me de zaak verkocht heeft. Niets te doen. Geen loop Geen woest brak hij den zin af. „U hebt dus zoo'n wapen verkocht, lie?" Higgins wist zich kalm te houden. „Zoudt u den man herkennen, denkt u, aan wien u het hebt verkocht?" „Denk het niet", antwoordde de man onlmoedigd en zonder belangstelling. „Mogelijk maar de man haalde mismoedig de schouders op. „Denk eens goed na, man!" zei In specteur Higgins dringend. „Indien het toch de eenige verkoop van beteekenis is „Houd daarover op, inspecteur. Het is al pijnlijk genoeg dat ik er tusschen genomen hen zonder dat er nog wat an ders achter me gezocht behoeft te wor den." „Geloof me, mijnheer, dat ik er niet op uit ben om uw moeilijkheden te ver- grooten, maar als verantwoordelijk burger heeft de politie uw hulp noodig. Nu dan, mijnheer Tyndall ik ver moed. dat u de heer Tyndall bent?" „Dat is mijn naam. U zult het wel op het raam gezien hebben. De schilder is nog niet eens betaald, mijnheer." ant woordde de man somber. Inspecteur Higgins haalde uit zijn zak de eenige foto, die de politie van Ma- pell bezat en gaf hem aan den heer Tyndall en vroeg: „Is dat de man, die het geweer ge kocht heeft?" De ander bekeek de foto langdurig en zei toen: „Ik weet het niet. Het kan best zijn. De man was in elk geval ongeveer van denzelfden leeftijd." „Zelfde leeftijd?" vroeg de inspecteur ongeloovig. „Ja, misschien nog een beetje jonger." En de foto was minstens twintig jaar oud! Onwillekeurig gingen de gedach ten van Higgins naar den eenigen man van dien leeftijd, die met de zaak in verband stond. De Jonge Thomas Ham per. HOOFDSTUK XXXIV Waarin de inspecteur gewaarschuwd wordt Eenige oogenblikken heerschte er ab solute stilte, slechts verbroken door 't zenuwachtige vingertrommelen van den heer Tyndall en het vlugge ademhalen van inspecteur Higgins. Dan slaakte de inspecteur een zucht van verlichting. Hij had geen bewijs dat het bewuste ge weer datgene was, dat gebruikt was hij den moord op Raymond. Het kon ten slotte niets dan een toevalligheid zijn. In ieder geval kon de kooner iedere jongeman van Hamper's leeftijd zijn ge weest. die misschien in het geheel niets met de zaak te maken had. Maar persoonlijke gevoelens moeten terzijde worden gesteld. De wet verlang de een slachtoffer. Plicht voor alles. „Wilt u den man komen identificeeren indien u wordt opgeroepen?" „Ik... eh... ik zal niet goed kunnen Zaterdag vertrek ik naar Canada. Ik heb mijn biljet en zoo al gekocht. Het is moeilijk om op mijn leeftijd weer op nieuw te moeten beginnen, maar dal moet wel, wanneer je bedrogen bent zoo als ik. Het is toch wat! Al mijn spaar centen in deze verloopen zaak gestoken' Het... het breekt mijn hart! Het..." De man zweeg, schijnbaar op het punt in tranen uit te barsten. Inspecteur Higgins was pijnlijk verrast. „Wel..we... zullen het u vergoeden. natuurlijk. Hoewel, als wii wilden, kon den wij natuurlijk beletten dat u vertrok, indien het in het belang van de justitie was, dat wij dat deden." „Dat begrijp ik, inspecteur. Als u mijn onkosten vergoedt..." De ander leefde op bij het voorstel van een vergoeding voor verloren tijd, hoewel hij niet veel scheen te voelen voor het vooruitzicht, zijn voor genomen vertrek naar het buitenland te moeten uitstellen. „Enfin, dat is wat an ders. Wat moet ik. doen?" „Ik zal het u morgenochtend laten we ten." „Goed. Ik ben hier. Ik woon hierbo ven." Inspecteur Higgins vertrok, maar ter stond verzocht, hij aan het hoofdbureau om een mannetje, die .voortdurend de gangen van den heer Tyndall moest na gaan. Het zou een mooie grap zijn. als de man liet land verliet zonder aan het offi- cieele verzoek om te probeeren den koo- per van het geweer te herkennen te vol doen. De antwoorden van de wapenhandela ren uit de provincie kwamen weldra bin nen. Het eene vertelde den inspecteur dat er nog geen enkel wapen van het be wuste type verkocht was, maar de an dere brief is wel waard om in zijn ge heel te worden overgenomen: Weled. Heer. In antwoord op uw schrijven van he den kan ik u berichten, dat van het dozijn geweren Eureka no. 7 jacht mo del, ons in commissie gezonden door de fabrikanten, slechts zes stuks zijn verkocht. Deze werden op don derden October j.l. tegelijk met een doos ko gels afgeleverd aan den heer Hamper, Medhurst. Mocht u nog verdere inlichtingen verlangen, dan zal het ons een genoe gen zijn u te kunnen helpen. Hoogachtend. Dan volgde een niet te ontcijferen krabbel. Hals over kop begaf de inspecteur zich naar het groote huis in Medhurst, dat nog steeds bewaakt werd door de politie en aan den brigadier op wacht verklaar de de inspecteur het doel van zijn komst. „Neen. mijnheer, het wapenrek is niet aangeraakt. Maar ik dacht dat u het al onderzocht had." „Dat heb ik ook, voorloopig. Maar ik wil het nog eens zien." „Dat kan. inspecteur." Higgins herkende het model terstond. Toen hij het rek den vorigen' keer onderzocht had, had hij het wapen in Horton Road nog niet gevonden. „Dat is het, brigadier. Zijn er nog meer?" „Nog vier, mijnheer. Vijf in totaal." „Vijf. Ben je daar zeker van?" Een nauwkeurig onderzoek bracht echter geen verder wapen van hetzelfde model aan het licht. Higgins was teleur gesteld. Hij had gehoopt er slechts vier van de zes te vinden. Vijf gooide zijn theorie in de war. „Een brief voor u... eh... hoofdinspec teur!" „Hoofd?" Higgins fronste de wenk brauwen. Hij had een hekel aan vleie rij, vooral \an een ondergeschikte en toch had brigadier Mercier 'n reputa tie op te houden. „Zoo staat het op de enveloppe, mijnheer. Hoofdinspecteur Higgins.*' Mercier kuchte. „Ik dacht misschien dat u promotie gemaakt had." „Geen kans hoor," antwoordde Hig gins goedgehumeurd. „En er is drie cent port op." Higgins grinnikte vroolijk en betaal de de port omdat er geen postzegel op de enveloppe was geplakt. „Als de promotie maar zoo goedkoop was, Mercier!" Inspecteur Higgins sneed de enve loppe open en haalde er een vuil stuk je papier uit, hetwelk hij fronsend be keek. „Blijft uit de buurt van de Mansions! F.en vriend." Inspecteur Higgins grinnikte vroo lijk, terwijl bij het papier aan Mercier overhandigde. „Een heel duidelijk document, Mer cier. Ik ben benieuwd wie onze „vriend" is. Kijk eens of je de vinger afdrukken kunt thuisbrengen. Er staan er wel een half dozijn op. En waar de Mansions zijn, waar ik uit de buurt moet blijven... wel, ik heb er geen llauw idee van" Brigadier Mercier glimlachte en ver dween. Vijf minuten later kwam hij, nog steeds glimlachend, terug. „Uw „vriend" meneer, is de Gladde Sudd." „De Gladde, hè?" Higgins keek met plotseling gewekte belangstelling op. „Juist meneer. Drie vingers van zijn linkerhand waar hij hef papier vast hield, terwijl hij dit moois neerschreef, en een van zijn wijsvinger en duim van zijn rechterhand, waarschijnlijk gemaakt toen hij het papier in de en veloppe stak". „Arme ouwe Gladde. Wanneer zal hij verstandig" worden en leeren hand schoenen dragen?" „Joost mag het weten, meneer. Het is er een van de oude school en hij houdt er niet van zich van zulke mo derne beschermingsmiddelen te voor zien. Zooiefstals een oude batsman die weigert battinghandschoenen aan te trekken, hoe vaak hij zich ook de knokkels bezeert". (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2