PUZZLE-RUBRIEK m m m m m a m V orderingen wegens geleden oorlogsschade Stuitende proefneming in Amsterdamsch abattoir Verduistert goed en.... tijdig! Gedenkteeken op een soldatengraf MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Het ritueel slachten Dr. Aug. Borms in Amsterdam L! a 11 1 s§ 72 H Nog geen algemeene KINDERHOEKJE V erkeersongelukken in Leidschendam Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSr OORTSCH DAGBLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 194q Moeten bij bet Afwikkelings bureau van Defensie worden ingediend Het hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van Defensie deelt, in aansluiting op de bekendmakingen, reeds in de pers gepubliceerd door de advies commissie-vorderingen en door de commissie-Oorlogsschade (com missie-Van Leeuwen, het volgen de mede: Rechtstreeks tot het afwikkelings bureau van het departement van Defen sie wende men zich: 1. Terzake van vorderingen door Ne- derlandsche autoriteiten, gegrond op de inkwartieringswet en op de zeeschepen vorderinsvvet (voor zoover van het de partement van Defensie uitgegaan), zoo mede ter zake van vorderingen door Franschc, Engelsche of Belgische troe pen; 2. Terzake van het naar het buiten land doen vertrekken of doen zinken van zeeschepen op last van militaire autori teiten; 3. Terzake van schade veroorzaakt door het onrechtmatige medenemen van goederen door Nederlandsche militairen; 4. Terzake van schade, onrechtmatig toegebracht aan personen, huizen en goederen hii huiszoeking, etc.. (evenwel met uitzondering van de schade, toege bracht aan de goederen van tijdens den oorlog geinterneerd geweest zijnde per sonen) 5. Terzake van door Nederlandsche autoriteiten gevorderde, doch nadien als krijgsbuit aan den bezettenden staat ver vallen goederen: Terzake van burgers, van wie per soonlijk diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd, (chauf feurs als anderszins) en die tijdens de bevolen diensten zijn gesneuveld of ge wond: 7. Terzake van schade, geleden tenge volge van de toepassing van de wet op den staat van oorlog en van beleg, an ders dan door wegruimingen en inge bruiknemingen; 8. Terzake van wegruimingen of ver nielingen door bondgenootschappelijke legers. Geen toezegging tot ver goeding der geleden schade b. De aandacht wordt er met na druk op gevestigd, dat in het boven staande geenerlei positieve toezeg ging kan worden gezien tot vergoe ding van de geleden schade. Voor de onder a. genoemde aan gelegenheden wende men zich u i t- slutend schriftelijk tot het afwikkelingsbureau van het departe ment van Defensie le afdeeling; slechts voor spoedgevallen van personen buiten 's-Gravenhage woon achtig. mondeling Maandags. Woens dags en Vrijdags van 24 uur tot de eerste afdeeling van voornoemd de partement. gebouw Petrolea. Be- noordenhoutscheweg 7, 's-Gravenha- ge. AMSTERDAM. 26 Aug. Er blijkt nog steeds eenige verwarring te bestaan omtrent het tijdstip, waarop geen licht meer uit de huizen naar buiten mag uit stralen en op de wijze, waarop deze ver duistering geschieden moet. Voortdurend zijn er nog bewoners, die in de meening verkeeren, dat zij hun ramen eerst een half uur na zonsonder gang behoeven af te schermen, en een zekere achteloosheid is hier niet geheel weg te cijferen. Echter is de situatie zoo, da' de verduisteringsbepaling van kracht is van het oogenblik van zonsonder gang tot dat van zonsopgang. Tusschen die beide tijdstippen mag dus geen licht uitstralen, en dat wel met dien verstande, dat ook het ontsnappen van licht door kie ren niet toegestaan kan worden. Wordt dit immers bij den een getole reerd, dan zou men een ander moei lijk terecht kunnen wijzen. Willekeur dient te worden tegengegaan,, vandaar deze raadgeving: Verduistert uw ramen goed en tij dig. en doet dat óók aan de achter zijde van uw woning. landbouworganisatie in Nederland 's-GRAVENHAGE, 26 Auk. On- der voorzitterschap van den heer H. D. Louwes, Nieuw-Midhuizen te Ui- rum, werd de maandelnksche ver gadering der eerste afdeeling te Utrecht gehouden. Ingevolge het besluit van de vo rige vergadering, is met de confes- sioneele Centrale Landbouworgani saties van gedachten gewisseld om trent de tot standkoming van een algemeene landbouworganisatie, in Nederland Het resultaat was teleur stellend; het bleek niet mogelijk op dit gebied tot overeenstmming te ko men. Als resultaat van de gevoerde bespre kingen werd aan de vergadering een schema overgelegd, op grond waarvan in de toekomst een nauwere samenwer king tusschen de drie centrale land bouworganisaties? en verschillende spe cifieke organisaties op landbouwgebied zou kunnen worden verwezenlijkt. De ergadering, ten volle overtuigd van de noodzakelijkheid eener organisatorische eenheid op landbouwgebied, kon zich echter met dat schema niet vereenigen Besloten werd de in den vorm van een noodverband tusschen de drie een trale landbouworganisaties bestaande samenwerking in het belang van een lotte afdoening van zaken voorhands tc handhaven. FUSIE VAN N.S.N.A.P.-GROEPEN 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Naar men ons meldt, hebben een aantal tot de N.S.N.A.P.-groep-Kruyt behoord heb bende functionarissen besloten tol fusie met de groep-van Rappard. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. De wnd. secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van financien, heeft met ingang van 1 December 1940 opgeheven de controle der grondbelasting te Tiol en de kadestrale gemeenten behoorende tot het kantoor van de hvporheken, het kadaster en de scheepshewijzen te Tiel gevoegd bp de controle der grondbelas ting te Arnhem. De kadastrale gemeenten behoorende tot het kantoor van do hypotheken, het kadaster en do scheepshewijzen te Go- rinchem zijn gevoegd bij de controle der grondbelasting te Rotterdam. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij zijn voor het tijdvak van 1 September 1940 tot 1 Se.ptemher 1941, weder benoemd tot tij delijk leeraar aan de Rijkstuinbouw- school te Boskoop. G. Bleekcr te Sant poort, W. C. van Gelderen te Rotterdam, B T. d. Meeuse t? 's-Gravenhage, W. L Olthof te Leiden en A. Schuit te 's-Gra venhage. Dc burgemeester van Sassen- heim in het ongelijk gesteld 's-GRAVENHAGE. 26 Aug. Eenige dagen geleden maakten wij melding van de uitspraak van den president der Haagsche Rechtbank in het kort geding waarin de heer B. te Sassenheim de ge meente Sassenheim gedagvaard had omdat de burgemeester een gedenktee ken had doen plaatsen op B's terrein, waar een aantal Nederlandsche solda ten, die in den oorlog gesneuveld zijn, ligt begraven. De heer B. had nameluk bezwaar tegen het eedenkteeken, dat een stcenen kruis van 2,75 m. hoog zou worden. De president heeft toen deze vordering afgewezen omdat de burgemeester niet had gehandeld in opdracht van de ge meente. De burgemeester had namelijk betoogd, dat hii op last der toenmalige militaire autoriteiten had gehandeld. Hierop heeft de heer B. den bur gemeester persoonlijk gedagvaard en vandaag hepft de president uit spraak gedaan. Thans heeft de pre sident overwogen, dat uit de begra feniswet niet is af te leiden, dat iemand bevoegd zou zijn, zonder toe stemming van den eischer een ge denkteeken te plaatsen op het on derhavige graf. dat zich ingevolge artikel 2 der wet op zijn grond be vindt. Ook de oorlogswet geeft om trent het oprichten van gedenktee- kenen geen richtsnoer. De burgemeester werd mitsdien in het ongelijk gesteld. Hem is verbo den verder te doen bouwen aan dit gedenkteeken, in afwachting van de beslissing des gewonen rechters. Hpt vonnis is uitvoerbaar bij voorraad. AMSTERDAM, 26 Aug. (A.N.P.). Korten tijd geileden is het Amster- damsche abattoir het tooneel ge weest van een hoogst stuitende proefneming, die ten doel had de bepalingen, die door den Rijks commissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart getroffen waren ten aanzien van het slachten van vee, op slink- sche wijze te ondergraven. De Jood- sche slagers immers zien door deze bepaling een eind gemaakt aan het ritueele slachten, tengevolge waar van in den loop der eeuwen ontel bare millioenen dieren een pijnlij ken en harden dood zijn gestorven. Volgens den Joodschen ritus immers moet om „koscher" vleesch te verkrijgen het dier bij het volle bewustzijn de halssnede worden toegebracht. Een halssnede dus, die niet doodelijk is, doch slechts een groot bloedverlies ten gevolge heeft en waarna hij het te slach ten dier nog vele handelingen moeten worden togepast, die wij niet zullen be schrijven, doch ten gevolge waarvan het heest geruimen tii.d onduldbare pij nen krijgt te doorstaan. Reeds van vele zijden is vroeger, zij het dan niet krachtig genoeg, aange drongen op een verbod van ritueel slach ten. De vereenigingen tot bescherming van dieren hebben herhaaldelijk een poging gedaan om aan dit bedrijf een einde te maken, echter zonder resultaat tot de bepaling van den Rijksminister werd afgekondigd. De Joodsche slagers hebben ech ter getracht onder deze bepaling uit te komen door electrische bedwel ming toe te passen. Kort geleden zijn op dit gebied proeven genomen, die tot een stuitende vertooning leidden en die na heftige protesten van weldenkende toeschouwers ein delijk werden stopgezet. Op een Maandagmiddag verscheen op het terrein van het abattoir een wagen met electrische instrumenten en kabels. Joodsche slagers, het rabinaat, de di recteur van het abattoir, de heer Ree- ser, en de directeur van het marktwe- zsn, de heer Van der Laan. verschenen in een van de slachthallen tot verba zing van de vele slagers, die er nog geen idee van hadden, welke tooneelen hen te wachten stonden. Nadat de slacht hal volkomen was schoongemaakt, zoodat geen druppel niet-„koscher" bloed de tegels bevuilde, werden twee koeien, twee vette kalveren en twee schapen „voorgeleid". Het was. of de dieren begrepen, wat hen van dc zijde van de plechtig in het zwart uitgedoste heeren tp wachten stond. Zij waren onrustig, doch weldra stond de eerste koe met de kop aan den ring gebonden. De slapen van het beest werden nat gemaakt, de polen werden om den kop bevestigd en eenigen tijd later werd de stroom ingeschakeld. De bedoeling van dp proefneming was om het dier onmiddellijk volkomen bewus teloos te maken. Dit gelukte echter in gecncn opzichte. Wij spraken den heer Kanpelhof, epn slager, die reeds jarenlang het abattoir bezoekt en die zich aan liet ritueel slach ten herhaaldelijk heeft geergerd. Hij heeft de proefneming van het begin tot het einde bugewoond en met het hor loge in de hand controleerde hii hoelang het duurde, voor het dier in een toe stand was, die met bewusteloosheid is te vergelijken. Precies zeven minuten later viel het beest neer, doch van be wusteloosheid was geen sprake, want nog geen minuut later sloeg het gemar telde dier naar alle kanten de pooten uit Het bloed stroomde uit de neus en tenslotte wist het beest zich in zijn doodsangst weer op te richten. Het rab- binaat had nauwkeurig toegezien, hoe lang het beest „bedwelmd" was geweest. Het resultaat was slechts een bloedende en gemartelde koe geweest. Ten einde raad besloten de heeren het dier maar met het schietmasker, dus op de gewone normale wijze, af te ma ken. Bij de tweede koe ging het al even min voor den wind. De installatie ha perde aanvankelijk, het dier sloeg en trapte om zich heen, toen het den stroom voelde, doch van bedwelming was geen sprake. Doch ook dit beest kwam er hij deze stuitende proefneming niet zonder verwondingen af door een hevigen val op het achterdeel. De man nen, die reeds jaren lang gewend zijn op de goede wijze snel een dier af te ma ken, zoodat iedere marteling wordt voorkomen, begonnen rumoerig te wor den en op te dringen. De heer Kappelhof, aldus vertelde hij ons, ging naar den directeur, den heer Reeser, met de vraag, onmiddellijk ver dere proefnemingen te verbieden. „An ders komt er moord en doodslag van", waarschuwde hij. De directeur verzocht hem op het kantoor te komen en voeg de erbij, dat het „slechts" een proefne ming betrof, op verzoek van het rabbi- naat. Ook de menschen, die de electrische toestellen bedienden, werden door den heer Kappelhof gewaarschuwd om zich zoo gauw mogelijk van het abattoir te verwijderen, temeer daar er al kreten opgingen „slaat dien wagen in elkaar". Ook de leden van het rabbinaat waren korten tijd later spoorloos verdwenen. De heer Kappelhof, in gezelschap van de slagers Van Boven en Rodia, ging naar den directeur om te vragen, of dit ritueel „geheul", zooals zij het uitdruk ten, nog eens zou worden herhaald, waarop de heer Reeser volmondig toe gaf, dat de proefneming mislukt was en dat hii nooit meer hoopte te zien, wat dien middag op het hoofdstedelijke abat toir den volke was getoond. Zoolang, zeide hij, geen absoluut doeltreffend apparaat is geconstrueerd, dat onmid delliik volmaakte bewusteloosheid ten gevolge heeft, zal de proefneming zeker niet worden herhaald. Naar wij echter vernemen van den heer Kappelhof, wordt in Assen nog wel degelijk op deze wijze „koscher" ge slacht. Het vleesch wordt zelfs per auto, waarvoor benzine beschikbaar schijnt te ziin, vervoerd naar Amsterdam, waar jongstleden Vrijdag nog een zending aankwam. Ook in Dordrecht heeft men ciergeluke tegen de horst stuitende proe ven willen nemen, doch daar is men verstandig geweest en zijn zij niet door gegaan. Naar wij nog vernemen, heeft ook de Sophia-vereeniging tot bescher ming van dieren te Amsterdam zich op deze materie geworpen en \erbaal van het gebeurde op het abattoir opgemaakt. Dat er van sommige zijden niet tegen op wordt gezien brutaalweg de voor schriften van den Rijkscommissaris, ge geven inzake slachtingen, te overtreden wordt zelfs geadverteerd in de „Vee- en Vleeschhanrlel", algemeen weekblad voor het slagersbedrijf en den handel in vee en vleesch. In het nummer van Vrij dag 23 Augustus immers op bladznde 12 komt een opvallend gezette advertentie voor, die als volgt luidt: „Verkrijgbaar Koscher geslachte schapen of lammeren Men wende zich daartoe tot S. van Has selt, grossier. Oosterhaven 2. Groningen, telefoon 2297." Ook schijnt het voorgekomen te zijn, dat Joodsche slagers in kleine gemeen ten huiten Amsterdam „koscher" heb hen laten slachten op de oude. voor de dieren zoo pijnlijke wijze. Een bevesti ging hiervan konden wij echter niet krijgen. De politie in de hoofdstad ziet zeer streng toe op de slachtverordenlng 283. Iedereen komt My ra nu gelukwenschen. De Koning zit bij haar. Hij is toch zoo blij, dat zij weer veilig teruggekeerd is. Eerst komen de dieren naar Myra toe. Peter bekijkt dit al les uit de verte. Hij vindt, dat hij er nu niet meer bijhoort en maakt plannen om naar huis te gaan, zonder dat Myra het merkt. 284. Intusschen zijn Kortsik en de andere Zwartvoeters weer met hun schip teruggekeerd. Voorzichtig loo pen ze door 't bosch. Daar zien ze, vanachter een boom, Peter loopen. „Hé, wat doet die jongen hier? Zou Myra toch kans hebben gezien hier terug te keeren?" fluisteren ze elkaar toe. AMSTERDAM, 26 Aug. Van avond is in een der zalen van Bel- levue een bijeenkomst gehouden door de stichting Noord-Nederland- Vlaanderen, waarop ook het woord gevoerd is door den bekenden Vla ming dr. August Borms. Dr. J. Smit, voorzitter der afdee ling Amsterdam van bovengenoemde stichting, heette de aanwezigen wel kom en nadat eenige Dietsche liede ren waren gezongen onder de muzi kale leiding van Willem de Meyer, leidde hij den eeregast in. Allereerst wees dr. Smit op den smar- telij ken levensweg van dr. Borms, den strijder voor het Vlaamsche volk. Se dert jaren reeds werd Vlaanderen on derdrukt. aldus spreker Steeds voerden de Walen den boventoon, steeds gingen de Vlamingen gebukt onder het juk \an de Fransche kliek. In dit verband wees dr. Smit op de taalkwestie, welke reeds voor den oorlog van 1914-'18 een kwes tie van het uiterste belang was. Met de komst van de Duitschers in Belgie maakte het streven naar een werkelijk Vlaamsche hoogeschool te Gent uitste kende vorderingen, terwijl ook de moge lijkheid voor Vlaamsche tijdschriften openstond. Doch nóg was Duitschland niet verslagen en een Belgische regee- ring weer aan 't bewind, of het was uit met hoogeschool en persmogelijkheid. Reeds kort na het sluiten van het vre desverdrag, moest dr. Borms als strijder voor de Vlaamsche zaak voor het ge recht verschijnen. Het doodvonnis, dat over hem uitgesproken werd, zou echter nooit ten uitvoer gelegd worden. Na tien jaren bevrijdde een tusschentijdsche verkiezing voor de volksvertegenwoor diging hem uit de gevangenis. Met een waarschuwing, ook in de toekomst waakzaam te zijn, gaf dr. Smit vervol gens het woord aan dr. Borms. Evenals Zaterdagavond in zijn rede te 's-Gravenhage. gaf deze uiting aan zijn vreugde zoovele malen te hebben kun nen samenwerken en samengaan mei zijn Nederlandsche broeders. Nogmaals hood hij zijn aandachtige toehoorders een uitvoerige schildering van de zwa re ontberingen, waaraan hij en zijn lot- genooten hebben moeten blootstaan, vanaf het oogenblik, dat Belgie, mede door de partijdige politiek van 's lands regeering, in den oorlog gesleurd werd. Hij bracht verslag uit van de beschim pingen en de beleedigingen, die hij en ziin vrienden hebben moeten ondergaan, niet zoozeer in eigen land als wel in dat land, dat het Vlaamsche volk geduren de langen tijd zijn politieke leerstellin gen had opgedrongen. Met den vurigen wensch, „Los van de Walen, afgekeerd van 'het Zuiden, gericht op het Noor den", beëindigde dr. Borms onder luide toejuichingen zijn rede. Rotterdamsche vluchtelinge het slachtoffer LEIDSCHENDAM, 27 Aug. Gister middag heeft aan den Vlietweg een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waar van de Rotterdamsche vluchtelinge mevrouw Ravesteyn, tijdelijk woonach tig aan de Tedingerstraat 46 alhier, het slachtoffer is geworden. Mevr. R. reed op haar rijwiel daar ter plaatse, toen een vrachtauto geladen met zand, van den expediteur Z. te Vobrschoten, naderde. Blijkbaar is me vrouw R. daardoor zenuwachtig gewor den en zig-zag gaan rijden. De bestuur der van de auto probeerde op verschil lende manieren haar te ontwijken, doch helaas zonder gevolg. Een botsing volg de, waardoor mevr. K. kwam te vallen en de wielen van de zwaar geladen wa gen over de borst kreeg. Dr. Revers, die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer, dat zwaar inwendig ge kneusd was, naar St. Antonius Hove te Voorburg vervoerd. Het feit is des te tragischer, als men WOENSDAG 28 AUGUSTUS JAARSVELD. 414 4 M. KRO-Uitzendinj 8.00 Berichten ANP. S.05 Wjj beginnen den dag. 8.15 Gram.muziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gram.muziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Be richten ANP en Gram.muziek. 1.15 KRO-Me- lodisten en solist. 2.00 Voor dc vrouw. 3.00 Musiquette. 3.30 Gram.muziek. 3.45 KRO- Melodisten en solist. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gram.muziek. 5.45 KRO-Naehtegaaltjes. 6.05 Gram.muziek 6.15 KRO-Mclodisten en solist. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 KRO- orkest. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest. S.45 Reportage. 9.00 KRO- orkest. 9.20 Cyclus: „Uitingen van Nationa le cultuur". 9.40 KRO-Kamcrorkest 10.10 Wjj sluiten den dag. 10.1510.30 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek (Om 8.00 Be richten ANP). 10.00 Morgenwijding. 10-15 Gram.muziek. 10.30 Renova-scptet (opn.). 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 AVRO- Amusementsorkest. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP. 1.00 Ensemble Males- cu. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroep orkest en solist. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Zang en piano. 4.00 Concertgebouw-or kest en soliste fopn.). 4.30 Gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Ber. (Eng). "6.30 Onderwysfonds voor de Scheepvaart: „Stoomketels en stoommachi nes aan boord van schepen", causerie. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 AVRO- Amusementsorkest. 7,45 Reportage. 8 00 Be richten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gram.muziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.mu ziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Be richten ANP. 10.3010.45 Berichten (En gelsch). 11.15—11.30, 0.150.30 en 1.15 1 30 Berichten (Engelsch). in aanmerking neemt, dat de echtge noot dezer dame verpleegd wordt in een inrichting voor zenuwlijders. De talrijke kinderen, die nu beide ouders moeten ontberen, zijn bij omwonenden onderge bracht. VAN LJNKS NAAR RECHTS I deel van het jaar 8 officieel 15 drank 16 munt 18 bjjwoord 19 dier 20 noot 21 toiletartikel 22 voorzetsel 24 lof 25 administratietroepen 26 gast 28 spruit 30 maanstand 31 lofzang 32 godin 35 gehoororgaan 36 voorzetsel 38 vrachtschip 40 trede 42 bevel 43 priem 45 krul 47 een weinig 48 paard 49 strook 51 boom 53 regel 54 voedsel 55 speelgoed 56 gewas 57 dans 59 dakbedekking 61 plaats in Overijsel 62 beweging m. d. tong 64 strik 66 terug 67 rijkstelegraaf 68 maat 70 prod. v. bladwccfsri 72 gewicht 73 hond 74 muze 76 spits 77 nummer 79 plantenvoedscl 81 orgaan S3 maat 84 Europeaan 86 ambtshalve 87 godin 89 bijwoon! 90 insecteneter 91 zijrivier v. d. F 93 verleiding 96 gast 97 dom 98 vocht v. BOVEN n. BENE. 1 inborst 2 gezwel 3 maat 4 godsdienst 5 groet 6 water in Frankr. 7 vernis 8 administratie 9 pers. voornw. 10 oorsprong II titel 12 afwatering 13 trotsch 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 m 59 mm 60 61 62 63 64 65 67 69: 70 71 73 HB:74 m 75 76 77 79 80 j 82 83 84 85 86 87 88 ViïSiK! 89 90 91 92 lei 93 94 95 96 97 98 plaats in Limbjig bergplaats hoog ingang plaats in Gelderland werktuig hoofddeksel kom onder het noodige voor behoud naschrift sierljjk makker koning van Thcbe geduw rij maat eiland ln de Middoll. Zee visch bijwoord sneeuwschoen rivier in Rusland zeesoldaat 58 voegwoord 60 evenwijdig 62 militaire macht 63 loods 64 plaats in Frankrijk 65 boschgod 6S masker 69 rcgeeringsrcglement 70 stilte 71 prul 75 dokter 78 verstand S0 alleen 82 b\j 83 leider 85 redactie 87 bijl S8 plaat 90 klein plantje 92 noot 94 militair 95 persoonlijk 96 laatst komende SNELLE UITBREIDING VAN VER BOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN AMSTERDAM. 26 Aug. Naar ons mededeelt, neemt 1*»<1 aantal jour nalisten, dat zich heeft aangemeld voor liet zoo juist opgerichte Verbond van Nederlandsche Journalisten, snel toe. Maandagmorgen bedroeg het aantal ver zoeken om toelating reeds 350. Blijk baar waren velen nog niet in de gele genheid zich op te geven door vertra ging met de post.' Verschillende tele grafische verzoeken"" van groepen jour nalisten -kwamen binnen om de lijst van aanmelding nog niet te sluiten en den aanmeldingstermijn te verlengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6