15 schendingen van de Zwitsersche grenzen DE EEMLANDER Hongaarsch - Roemeensche onderhandelingen zijn zeer gecompliceerd LUCHTAANVAL OP EEN GROOT CONVOOI Zevenburgen is Algemeene Stakingen in Britsch-Indië Bombardement op Liverpool Donderdag 29 Augustus 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 52 DE BESPREKINGEN TE WEENEN het voornaamste geschilpunt Ook Honkong in het teeken van den oorlog VELE SCHEPEN GERAAKT DE REIS VAN DE „AMERICAN LEGION" verontwaardiging Londen wijst nieuwe Roemeensche gezant af AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR CANADA LUCHTALARM IN BERLIJN DE VERDUISTERING AMERSroORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per m week f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AOVERIEnTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertcntiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 WEENEN, 29 Aug. (D.N.B.). De Hongaarsche minister van bui- tenlandsche zaken graaf Csaky is .vanmorgen om 10 uur met een staf ,van deskundigen op het Ooster station alhier aangekomen. Met hem is ook de Hongaarsche minis ter-president Paul Teleki meege komen, die als waarnemer bij de besprekingen te Weenen tegen woordig zal zijn. Zij werden op het station door den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop verwelkomd. Bij de ontvangst waren voorts aanwezig de rijksstadhouder en gouwleider van Weenen, rijksleider Baldur von Schirach, de chef van de luchtvloot 4, generaal der vliegers Loehr. generaal der infanterie von Stuelpnagel, generaal der luchtdoel artillerie Hirschauer. de Duitsche gezant te Boedapest von Erdmannsdorff, de Hon gaarsche gezant te Berlijn Sztojay, de Hongaarsche consul-generaal te Weenen van der Venne, alsmede talriike vertegen woordigers van staat, weermacht en par tij. In het gezelschap van graaf Csaky be vonden zich o.a. de staatssecretaris voor de minderhedenkwesties Pataky en de perschef van het ministerie van buiten landsche zaken Ullein-Reviczky. Een bijzondere correspondent meldt ons heden uit Berlijn: DE aankondiging van de ontmoeting van de ministers van buitenland sche zaken van Italië, Hongarije en Roe menië te Weenen is te Berlijn met be langstelling vernomen. Verrast heeft het besluit overigens niet omdat, gebleken was. dat de Hongaarsch-Roemeensche onderhandelingen zoo gecompliceerd ■waren, dat zij niet, zooals die tusschen Roemenië en Hongarije, tot onmiddellij ke overeenstemming konden leiden. De ontmoeting te Weenen heeft, op een ge-1 meenschappelijke uitnoodiging van Duitschland en Italië plaats. De as Rome-Berlijn treedt dus ook in deze kwestie als een eenheid op. en legt haar gewicht in de schaal, teneinde een Roe- meensch-Hongaarsche overeenstemming te bevorderen. Dienovereenkomstig gaat aan de be raadslaging te Weenen een interne conferentie van de asgenooten vooraf. Met het oog op de gecompliceerdheid van het. probleem neemt de Duitsche pers klaarblijkelijk een groote reserve in acht. In het algemeen wordt verwe zen naar de beginselen, waaromtrent onlangs te Berchtesgaden en te Rome overeenstemming is berèikt, en men herinnert er aan, dat toen reeds voor op is gesteld, dat onderling begrip tus schen de Oost-Europeesche volken op den grondslag van gezond verstand, billijkheid en rechtvaardigheid, onmis bare voorwaarden waren, naast ae eer lijke bereidheid van allen, om loyaal offers te brengen. Dat de as thans haar goede diensten aanbiedt, komt als van zelf uit de te Salzburg en Rome met de Hongaarsche en Roemeensche staats lieden gesproken grondstellingen voort. Van een scheidsrechtelijke uitspraak is hier in politieke kringen dan ook geen sprake. Er wordt de aandacht op ge\estigd, 'dat het vraagstuk RoemenieBulga rije betrekkelijk eenvoudig is. Het ge bied, dat aan Bulgarije moet worden teruggeven, is oer-Buleaarsch gebied. Daar hebben steeds Bulgaren gewoond. De weinige Roemenen, die er verblijf houden, zijn er eerst na 1913 versche nen. Beide betrokken landen zijn het gelukkig eens geworden. Roemenië heeft ingezien, dat het onmogelijk was, dit Bulgaarsch gebied langer in zijn bezit te houden en begrepen, dat het nieuwe Europa dergelijke oorlogshaar den niet kan dulden. Het probleem van de technische bijzonderheden, die nu nog geregeld moeten worden, acht men te Berlijn niet ingewikkeld. Het, probleem RoemeniëHongarije is daarentegen niet zoo eenvoudig. Hier staan om te beginnen twee begin selen scherp tegenover elkaar. Roeme niè houdt vast aan het verdrag van Trianon, dat door Hongarije en ook door Duitschland niet wordt aanvaard Hongarije steunt aan den anderen kant op een zuivere historisch stand punt, dat evenwel ook niet voor 100 procent mag worden aanvaard. De groote moeilijkheid ontstaat door het feit, dat de meeste Hon garen in het Oostelijk deel van Zevenburgen wonen, dat dus het verst van Hongarije afligt. In het Westelijk deel van Zevenburgen, dat in de nabijheid van Hongarije ligt, wonen echter weinig Honga ren en veel Roemenen. De Hon garen in Zevenburgen vormen als het ware een ethnografisch eiland. Invloed der Westelijke mogendheden T/"ENMERKEND voor de Europeesche politiek van Parij6 en Londen was vooral de niets ontziende sluwheid waarmede hun diplomatie steeds weei de ontevredenheid en de rivaliteit on der de Europeesche volkeren aanwak kerde, teneinde door het uitspelen van de verschillende landen de hegemonie in dit gebied te waarborgen. Daarente gen achten Duitschland en Italië, die nu eenmaal onafscheidelijk met het Europeesche werelddeel verbonden zijn het een noodzakelijkheid, dat met dit onwaardige en noodlottige stelsel defi nitief gebroken wordt. Aldus constateert in een commentaar op de besprekingen van Weenen de „Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz". welke hieraan toevoegt, dat het niet voldoende is alleen de scha delijke invloeden der Westelijke mo gendheden in deze gebieden weg te ne men. Naast deze noodlottige invloeden zijn het maar al te dikwijls de gekweekte verhoudingen niet in de laatste plaats van territorialen aard ge weest, die in haar huidigen vorm een keer ten goede verhinderen. Niettemin, zoo vervolgt de „Korrespondenz", was het in dezen oorlog als zoodanig niet mogelijk in alle hoeken en uiteinden van Europa het mes te zetten, het ongezonde weg te snijden en in plaats daarvan de door de natuur gegeven oplossingen te brengen. Dit is vooral van betrekking op Zuid- Oost-Europa, dat thans volgens de wet ten van gerechtigheid en verstand zijn inwendige rust en zijn natuurlijk ken merk zal krijgen. Voor het verantwoordelijkheidsgevoel De teekenen van den oorlog zijn overal in de wereld te vinden. In de Engelsche bezitting Hongkong, waar de vrouwen en kinderen reeds geëvacueerd zijn, worden barricades van zandzakken opgericht. (Foto Scherl) BERLIJN, 29 Aug. Thans zijn meer bijzonderheden bekend geworden van den aanval op een convooi op de Noordzee, waarvan het weermachtbe- richt van Dinsdag kort melding maak te. In de Morray Firth aan de Noord- Oostkust van Schotland vielen Duit sche vliegers dit convooi aan; zij ver strooiden het volkomen. Talrijke sche pen werden gebombardeerd en daarbij ernstig getroffen. Een vrachtschip van 5000 ton kreeg een zwaren treffer op het voorschip, een ander van 10 000 ton werd op het achterschip getroffen, Een derde schip van 6000 ton werd zóó nauwkeurig midscheeps geraakt, dat onmiddellijk dichte zwarte rookwolken werden waargenomen. Een vierde Britsch vrachtschip, welks inhoud niet van de asmogendheden was het van zelfsprekend. dat de ontwikkeling naar betere en gezondere toestanden niet mocht worden vertraagd en zeker niet door het feit, dat Engeland zijn kansloo- zen strijd tegen Europa voortzet. Daar om het initiatief tot de besprekingen te Munchen, Salzburg en Rome, die aan leiding moesten worden voor de regee- ringen van Hongarije. Bulgariie en Roe menië, (het conflict onder elkaar door we- derzijdsch loyaal begrip te begraven. Terwijl het in den Bulgaarsch-Roe- meeiibchen sector spoedig gelukte den grondslag voor een overeenkomst te vinden, welke met de eischen van ge rechtigheid overeenkwam, hebben de onderhandelingen tusschen Roemenië en Hongarije tot dusver niet er toe geleid zelfs ook maar het punt van uitgang voor een accoord te vinden. Het moest daarom in den geest der kalmcerende politiek van de asmogendheden liggen, een verscherping van den toestand te voorkomen en niets na te laten, wat tot een oplossing van de hangende vraag stukken kon bijdragen. De ontruiming van Bessarabië In een officieel communiqué wordt te Boekarest medegedeeld, dat in ver band met de ontruiming van Bessanabië en de Noordelijke Boekowina bepaalde inrichtingen van het leger, naar het bin nenland zijn verplaatst. Deze verplaat sing behoeft niet tot bezorgdheid aanlei ding te geven, daar het leger en de auto riteiten op hun plaatsen blijven. De ont ruiming dezer militaire inrichtingen ge schiedt, omdat bepaalde kampen niet in de nabijheid der grens mogen blijven. Generaal der vliegers R-"er von Greim (midden) bestudeert met de officieren van zijn staf de kaart voor een luchtaanval op Engelsch gebied (Foto Weltbild) NEW YORK. 29 Aug. (D.N.B.) Van boord van het inmiddels te New York aangekomen Amerikaansclie s.s. „Ame rican Legion", meldt een correspondent van de „New York Times", dat het schip de gevaarlijk reis goed en wel doorstaan heeft, maar dat de zenuw achtige spannipg tijdens den critieken overtocht, het te groot aantal personen aan boord en het slechte weder de passagiers sterk heeft aangegrepen. Talriike passagiers hadden tijdens de stormachtige nachten aan de Schot- sche kust in het eeheel niet geslapen of de kleeren aangehouden. De bemanning heeft in de gevaarlijke zóne 24 uur dienst cedaan en de reddingsbooten hingen klaar voor het gebruik, hoewel zij on de onstuimige zee weinig bevei liging zouden geboden hebben. De pas sagiers hadden oefeningen met de red- rlingsfrooten gehad en zelfs de officie rpn waren zoo opgewonden geweest, dat zij. naar zij zelf toegaven, opschrikten, wanneer er een zware golf over het schip sloeg of er een deur hard dicht viel. Iedereen aan boord was zeer ver wonderd geweest, waarom het schip door de gevaarlijke zóne moest en ook voor de terugreis niet de Noordelijke route gebruikte,waar deDuitschersvei ligheid gewaarborgd hadden. Nog tot Kirkwall had de kapitein instructies verwacht om den koers te wijzigen, maar er gebeurde niets en hij moest zich houden aan de route welke in Washington was bepaald. Aan hoorrl heeft men aangenomen, dat de Noorde lijke route met mijnen versperd was en dat Washington door den Zuidelijken koers te nemen, welke Engeland had aanbevolen, de volle verantwoording voor eventueele gebeurtenissen aan Duitschland in do schoenen wilde schuiven. Daardoor is het schip tot een schaakstuk in het doodenspel der lan den geworden. Geheimzinnig, zoo be sluit de correspondent was het ook. dat de scheepszender steeds gezw-pgen heeft. Alleen alle vier uren is aan Washington de positie medegedeeld. Particuliere radioberichten, zelfs van diplomaten, zijn tot op den laatsten dag niet aan genomen. BERN, 29 Aug. (A.N.P.). De te Bazel verschijnende „National Zeitung" geeft uitdrukking aan de zeer groote bevreem ding van de bevolking over de schen ding der Zwitsersche neutraliteit door Engelsche vliegers. „De van oudsher cor recte en vriendschappelijke betrekkin gen van Zwitserland met Groot-Brittan- nie," zoo schrijft het blad. „worden door dit gebrek aan eerbied voor onze positie zwaar belast." Aan het inmiddels ingediende offi- cieele energieke protest heeft het blad de opmerking doen voorafgaan, dat Zwitserland deze geringschatting niet verder kan aanvaarden. Noch in den Wereldoorlog, noch in den huidigen oorlog is de integriteit van Zwitserland dermate bewust en herhaaldelijk ge minacht. De „Basler Nachrichten" schrijft: „Men moet aannemen, dat de rechten der kleine volkeren eenvoudig met voeten worden getreden. Dat is in het geval van Zwitserland des te ergerlijker, daar de militaire toestand op gcenerlei wijze welke noodzakelijkheid ook biedt om op deze krasse en provoceerende wijze onze neutraliteit te schenden." Door neerkomende granaatsplinters zijn eenige personen gewond. Naar ach teraf is vastgesteld, is de grens Maan dagnacht op 15 verschillende plaatsen geschonden. Het bericht, dat het station van Thun door splinters beschadigd is, wordt tegengesproken. De bladen publiceeren ook de com mentaren der Duitsche en Italiaansche bladen, waarin er op gewezen wordt, dat scherpere protestacties gepast zijn. De Italiaansche eisch. dat het Zwitsersche afweergeschut en de schijnwerpers actie ver zouden optreden, is in den afgeloo- pen nacht nagekomen. BOEKAREST, 29 Aug. (D.N.B.) Naar hier verluidt heeft de Engel sche regeering het agrement van aan den nieuwen Roemeenschen gezant te Londen, Stoica, geweigerd. In welingelichte Roemeensche krin gen beweert men te weten, dat deze weigering niet is gericht tegen den persoon van Stoica. maar dat En geland hierdoor uitdrukking wil ge ven aan zijn ontstemming over de nieuwe Roemeensche buitenland sche politiek. DRIE ITALIAANSCHE VLIEGERS ONDERSCHEIDEN ROME, 29 Aug. (D.N.B.). Naar het ministerie van luchtvaart hekend maakt zijn aan drie vliegers, die in luchtgevechten zijn gevallen, de eerste gouden medailles voor buitengewone prestaties in dezen oorlog verleend. Deze hoogste Italiaansche oorlogsonder scheiding is ook toegekend aan een boordwerktuigkundige, die zijn eigen leven opofferde 031 zijn commandant te redden. NEW-YORK. 29 Aug. (D.N.B.). Do „Chicago Herald American" meldt, dat in verband met de overeenkom sten tusschen de Vereenigde Staten en Canada, Amerikaansche troepen gelegerd zullen worden te Halifax, in Nieuw-Schotland en in New- Foundland. Het blad meldt dat vier divisies der Amerikaansche nationa le garde in het Noorden van de Vereenigde Staten opgeleid worden in de oorlogvoering op ski's en dat een deel van de aldaar opgeleide troepen na afloop van den cursus in genoemde Canadeesche gebieden in garnizoen komt te liggen. Lichte schade in de voorsteden aangericht BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.) Van nacht is in Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duurde van 24 minuten na midder nacht tot 17 minuten na drie uur. Eeni ge Britsche vliegtuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsgebied van Groot-Berlijn en wierpen op ver scheidene plaatsen van de Rijkshoofd stad brand- en brvsantbommen op woon wijken en voorsteden. Militaire doelen werden niet aangevallen. De aangerich te schade is onbeteekenend. Op verschei dene plaatsen in de binnenstad ontston den dakbranden, welke door den \eilig- heids- en hulpdienst snel gcbluscht wer den. Tien personen zijn gedood en 23 gewond. Niemand van de gedoode of gewonde personen had tijdens het lucht alarm de schuilgelegenheid opgezocht KABOEL. 29 Aug. (D.N.B.). De toe stand in Britsch-Indië wordt steeds meer gespannen. De algemeene onrust heeft zich thans ook van de fabrieks arbeiders meester gemaakt. In Calcutta is. zooals reeds gemeld werd. een sta king uitgebroken, waarbij 15000 arbei ders zijn betrokken. Te Bombay, Delhi en elders staan groote stakingen voor dc deur. De EngeNche autoriteiten hphben in Calcutta vrijwel alle stakingsleiders gearresteerd. Van week tot week worden meer personen, die op politieke gronden verdacht worden, in de gevangenissen gebracht. GEÏNTERNEERDE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND BERLIJN, 29 Aug. Het aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders, dat thans nog geïnterneerd is, bedraagt 291. Sedert 18 Juli j.l zijn 153 Nederlan ders uit de interneering ontslagen. wordt opgegeven, bleef na den aanval met zware slagzij liggen. Dat ook in de overzeesche gewes ten de Duitsche vlootstrijdkrachten rle Engelschen steeds gevoelig we ten te treffen, blijkt uit de mede- deeling van het weermachthericht, dat in den Indischen Oceaan het gewapende Britsche tankschip „Britisch Commander" (6901 ton) lot zinken gebracht is. De luchtaanvallen van gisteren. Woensdag heeft het Duitsche lucht- wapen slechts op twee plaatsen in het Zuiden van Engeland met eenige vlieg tuigen op twee vliegvelden aan de mon ding van de Theems bommen uitgo- worpen. Groote afdeelingen Duitsche vliegers waren naar het Britsche eiland niet onderweg, zoodat er ook geen groo te luchtgevechten hebben plaats gehad. Alleen boven de monding van de Theems ontstonden er twee luchtge vechten. waarbij eenige toestellen wer den omlaag geschoten. Britsche duikboot- aanval Een Britsche duikboot heeft naar het D.N.B. verneemt, getracht een Duitsch convooi aan te vallen. Voor de duikboot echter een schot kon lossen, voer een schip, dat het convooi vergezelde in volle vaart op de duikboot af om den aanval te pareeren. Den onderzeecr werden beide periscopen afgerukt. Naar uit een Reuterbericht blijkt, be treft het de Britsche duikboot „Soa Lion", die tot dezelfde klasse behoort als de „Spearfish", welks ondergang de Britsche admiraliteit in den nacht van Dinsdag op Woensdag officieel be kend gemaakt heeft. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.). Naar vernomen wordt, hebben Duitsche bommenwerpers van nacht groote verwoestingen aan gericht in de haven van Liverpool. De branden, die door de talrijke uitgeworpen bommen veroorzaakt werden, hebben de Duitsche pilo ten als geweldig groot gekenmerkt. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die bij het aanbreken van den dag over de plaatsen van de nachte lijke aanvallen vlogen, vertellen hoe dikke zwarte rookwolken bo ven de rivier de Mersey hingen en slechts zelden een blik op de ver woestingen onder de havenwer ken toelieten. Liverpool vormde hel zwaartepunt van de Duitsche aanvallen, doch daarnaast hebben Middlesborough, Thameshaven en Chatham aan he vige bombardementen blootgestaan. In massa uitgeworpen bommen ver oorzaakten in de havengebieden van Liverpool en Birkenhead geweldige ontploffingen, waarop spoedig groo te branden volgden. Bevestigd wordt, dat de branden in den loop van den nacht zulke afmetingen aannamen, dat nog hedenmorgen een vuurgloed en zware rookwolken boven de nachtelijke aanvalsobjec- ten hingen. SLOWAKIJE EN HONGARIJE PRESBURG, 29 Aug. (D.N.B.) Te Tatra-Lomnitz zijn de onderhandelingen tusschen Slowakije en Hongarije over pen wederzijdsche amnestie van politie ke gevangenen en over eenige juridische regelingen gesloten. DE KINDERTRANSPORTEN WASHINGTON, 29 Aug. (D.N.B.) De wet, waarbij aan Amerikaansche schepen het bevaren der Europeesche oorlogszones ten behoeve van kinder transporten wordt toegestaan, is van daag in werking getreden door de hand- teckening van president Roosevelt. Zonsondergang 20.16 uur. Zonsopgang 6.47 uur. (Zooals mep weet is iedereen ver plicht tusschen zonsondergang en zonsopkomst te verduisteren).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1