De tewerkstelling van WAT DOEN ONZE K.L.M.-PILOTEN? Nederlandsche arbeiders in Duitschland Gesprekken met vliegers G. M. H. FRIJNS De zorg voor de oorlogsinvaliden UITEENZETTING VAN Ir. R. A. VERWEY SINDS BEGIN MEI TOT 20 AUGUSTUS J.L. HEBBEN ER IN TOTAAL CIRCA 35.000 PERSONEN Bekende Nederlanders RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANOEL MAXIMUM-PRIJZEN VOOR KAAS De bedragen vastgesteld DIEFSTAL TIJDENS DE OORLOGSDAGEN WERKGELEGENHEID GEVONDEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 T7 R werken echter veel meer Neder- landers in Duitschland. Bij deze 35.000 moeten uiteraard gevoegd wor den de Nederlanders, die reeds vóór 10 Mei in Duitschland een arbeidsveld hadden. Het vraagstuk der arbeidsbe middeling naar Duitschland zoo ver telde ir. Verwey is als het er op aan komt niets nieuws. Ons land is eeuwen lang een groote koloniseerende mogend heid geweest, overal zijn Nederlanders heengetrokken om een arbeidsveld te zoeken en speciaal Duitschland had pen groote aantrekkingskracht. De sta tistiek geeft aan, dat het aantal Neder landers, dat sinds 1000 naar Duitsch land trok. steeds is toegenomen. Kort voor het uitbreken van den wereldoor log bedroeg dit aantal rond 100,000. In 1914 keerde men op groote schaal naar het vaderland terug. In 1935 waren er circa 20.000 Nederlanders in Duitsch land werkzaam en sindsdien is het aantal belangrijk toegenomen. Dit werd bevorderd door de bemiddeling, die de Duitsche regeering in samenwerking met de Nederlandsche autoriteiten ver leende. De stroom, die in 1933 over de grens trok,bedroeg rond 20 000 perso nen. In het vorige jaar liep het aantal terug, waaraan natuurlijk de interna tionale omstandigheden niet vreemd zijn geweest. Thans echter zoo vervolgde ir. Ver wey is er in Duitschland weer werk gelegenheid en de zaken staan thans zoo, dat de noodzaak, deze gelegenheid van Nederlandsche zijde te benutten, grooter is dan vroeger. In dit zeldzaam dicht bevolkt land en in verhand met de huidige omstandigheden is het uit gesloten in Nederland voor alle Neder landers werkgelegenheid te scheppen. Daarom moet van elke gelegenheid om in Duitschland werk te vinden, gebruik worden gemaakt. Dat is niet alleen het belang van het individu, dat is vooral een Nederlandsch belang. Duifsch-Nederlandsche samenwerking P) E samenwerking tusschen Neder- landsche en Duitsche instanties op dit terrein is bijzonder hecht. De voor waarden, waarop Nederlandsche arbei ders in Duitschland te werk worden ge steld, zijn dezelfde als die, waarop de Duitsche arbeiders zelf werken en juist gisteren is ten aanzien van het over maken van loonoverschotlen naar Ne derland een regeling bekend gemaakt, die de belanghebbenden in een belang rijk gunstiger positie plaatsen dan tot dusver. Arbeiders, die naar Duitschland vertrekken, ontvangen twee weken steunuitkeering, met welk geld zij en hun gezin in de dagelijksche le vensbehoeften kunnen voorzien tot het oogenblik, dat d,e betrokkene het eerste loonoverschot naar huis heeft gezonden. Maatregelen worden ge troffen om deze tegemoetkoming, in dien dat noodig mocht zijn, uit te breiden. Eveneens zijn maatregelen getroffen voor het zoo spoedig mo gelijk doorzenden van loonover- schotten naar de gezinnen. Aan de zorg voor de in Duitschland werkende Nederlanders is alle aandacht besteed. Waar onze landgenooten in groepen werken, is gezorgd voor Neder landsche koks en Nederlandsche admi nistratieve krachten. Laatstgenoemden heffen moeilijkheden, die het taalver schil eventueel zou kunnen brengen, op Zij zijn als het ware vertrouwensman nen. In de grensstreken aldus ir. Ver wey is er groote belangstelling voor het werknemen in Duitschland Door de organen der arbeidsbemiddeling zijn thans in totaal 14.550 grensarbeiders ge plaatst, Verder werden in de periode van 20 Juni tot 20 Augustus 20.000 per sonen, die niet onder de categorie grensarbeiders kunnen worden gere kend, door dezelfde organen in Duitsch land te werk gesteld. Men ziet het: de werkloosheidsbestrijding wordt krach tig ter hand genomen. In ons land zelf werken in de werkverruimingsobjecten rond 50.000 personen In de steunrege ling waren in de periode van 12 tnt 19 Aug. rond 64 000 personen opgenomen ter\\ii 1 in dezelfde periode rond 28 000 personen een uitkeering kregen uit werkloozenkassen. Het vorige jaar wa r^n in derelfde periode in dp steunrege ling opgenomen rond 90.000 personpn Ondanks de ongunstige omstandighe 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Ir. R. A. Verwey, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft dezer dagen in een persconferentie een uiteenzetting gegeven van het vraagstuk der arbeidsbemiddeling naar Duitschland. Hij heeft daarbij enkele belangwekkende cijfers medegedeeld. Daaruit blijkt, dat sinds de oorlogsdagen, in Mei circa 15000 grensbewoners door de organen der arbeidsbemiddeling in Duitschland te werk zijn gesteld en dat behalve deze „grensarbeiders" in de periode van 20 Juni tot 20 Augustus rond 20.000 andere Nederlandsche arbeidskrachten naar Duitschland zijn gegaan om op verschillende plaatsen vooral in Bremen, Hamburg, Brunswijk. Berlijn en in het Rijnland te werk te worden gesteld. In totaal dus rond 35.000 personen. den van het oogenblik is dit een aan merkelijke verbetering van den toe stand. Circa 1000 arbeiders teruggekeerd T R. VERWEY nam tenslotte stel ling tegen de geruchten als zou den de naar Duitschland getrokken arbeiders om welke redenen dan ook bij groote aantallen terugkee- ren. De cijfers, die hij noemde, spreken boekdeelen. Van de rond 35.000, die gedurende de laatste maanden naar Duitschland zijn ge gaan. keerden 994 terug. De redenen hiervan zijn zeer verschillend. Som migen hebben vrees voor bombarde menten of kunnen niet tegen een langdurig verblijf in schuilkelders, hetgeen af en toe en op bepaalde plaatsen nog wel eens voorkomt. Anderen kunnen aan de Duitsche keuken niet wennen, enz. enz. Oók zijn er, die ziek geworden zijn of wier gezondheid reeds te wenschen overliet, toen ze van huis gingen, in welke gevallen zij natuurlijk worden teruggezonden. Al de klachten worden nauwkeurig onderzocht. Zijn ze ongegrond, dan is nel uitgesloten, dat de betrokken ar beider hier weer in de steunregeling wordt opgenomen of in en werkvemii- mingsobject wordt geplaatst. Het aantal, dat den laatsten tijd naar Duitschland vertrekt, varieert tusschen de 2000 en 2.500 per week. De reiskosten worden betaald, ook wanneer de arbei ders in het genot van vacantie worden gesteld. Deze 6telt gehuwden eenmaal in de drie maanden en ongehuwden een maal in een halfjaar in de gelegenheid 5 6 dagen thuis te zijn. Aan het slot van de conferentie werd pertinent tegengesproken, dat het waar is, dat er vele arbeiders door luchtbombardementen zouden zijn gedood. Déze bewering zoo werd medegedeeld is absoluut on juist. Geen enkele Nederlandsche arbeider is onder dergelijke omstan digheden om het leven gekomen. Wel zijn eenigen teruggekeerd we gens bedrijfsongevallen. Ten aanzien van de loonen, die wor den verdiend, werd medegedeeld, dat een timmerman en een metselaar door gaans 70 tot 85 en een grondarbeider 58 tot 72 pfennig per uur verdienen. In de metaalindustrie zijn deze bedragen nog hooger: 1,tot 1,20 mark per uur. Aangezien in de bouwvakken zeer veel in accoord wordt gewerkt, wordt het loonbedrag voor ófi in dit vak werkzame arbeiders nog beduidend hooger. In de metaalindustrie profiteeren velen van de z.g. prestatietoelage. Voor Nederland sche arbeiders is er bijna altijd een be langrijke toeslag, niet zelden IOV2 mark per dag. Over het algemeen dekt het de kosten voor de voeding. De werktij den varieeren. Zij hangen af van de streek of de plaats en van het. werk, en liggen tusschen de 48 en 60 uur per week. Tenslotte kan nog w-orden medege deeld ook ten aanzien van deze kwes tie bestaan er vele onjuiste voorstellin gen dat 15 tot 20 procent van. het ver diende loon moet worden afgestaan voor verzekeringspremies en belastin gen. Tot zoover de mededeelingen, welke in deze belangwekkende persconferentie werden verstrekt. Mogen zij verhelde rend werken voor al degenen, die wer ken kunnen en werken willen, maar die om welke reden dan ook gelouf schonken aan hen, die het Nederland sche belang, dat bij dit vraairstuk in zoo groote mate is gemoeid, schaden door onware praatjes en valsche oorstellin gen betreffende de omstandigheden, waaronder Nederlandsche arbeiders in Duitschland te wérk worden gesteld. De nieuwe secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, ontving Woensdag in het tegenwoordige gebouw van het Departement, aan den Raam weg te den Haag, de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers in een conferentie over de arbeidsvoorwaarden der Nederlandsche werkkrachten in Duitschland Tijdens de conferentie Op den achtergrond ir. Verwey (Foto Pax-Hclland» NATIONAAL VERBOND VAN DANS- LEERAREN AMSTERDAM. 29 Aug. Het be- stuur van het Nationaal Verbond van Dansléeraren deelt naar aanleiding van de mededeelingen als zou een nieuw bestuur zijn gevormd, mede, dat het bestuur hiervan onkundig is. Het op 25 Juli gepubliceerde bericht, waarin van de oprichting werd gemeld, en het vol ledige bestuur werd bekend gemaakt, is nog onveranderd van kracht. Den betrokken Néderlandèchen en Duit- schen instanties is hiervan eveneens kennis gegeven. T? RIJNS u'as juist bezig met het verduisteren van zijn woning, wel- -* ke ik, alle verduistering ten spijt, badend in het bijna zeldzame Augustuszonnetje best kon vinden. „Je moet toch wat doen" tvas zijn ongevraagd bescheid, als wilde hij zich verontschuldigen voor zijn besognes met schaar, papier en lijmpot. „En als je w at doet, moet je het goed doen" gaf hij voor commentaar, onderwijl zich haastend om den rommel zooals-ie het zelf noemde op te ruimen. Natuur lijk deed hij dit laatste toch nog niet volledig genoeg, naar den zin van z'n vrouw, maar dat neemt een krantenman wel op den koop toe. Schaar, papier en lijmpot zijn in dezen tijd van ratelende telex-appara ten die kopy per meter plegen te leveren, geen onbekende attributen. Frijns verduistert, en als hij dat niet doet, schoffelt en knipt-ie wat in z'n tuin of bestijgt hij bij gebrek aan een kistje van de K.L.M., zijn stalen ros. En als ook dat hem verveelt, is er ook nog het gezel schap van zijn vrouw en een drietal vroolijke rakkers, twee meisjes en een jongen van drie, die me heel parmantig een bijna compleet uittrek- se' wist op te dreunen van wat er over hem in de registers van den Burgerlijken Stand staat opgeschreven. Een aardig jochie, dat net als pappie he e t en over zeven maal zooveel lentes als hij nu oud is, wel licht ook net als pappie doet. FRIJNS is een van die\K.L M.-piloten die op het nippertje aan een door den oorlog gedwongen verblijf buitenslands ontkomen zijn. Hij zou aanvankelijk op 9 Mei naar Lissabon ziin gevlogen, maar door bepaalde omstandigheden ging van Balkom voor hem. Met het gevolg dat h ij nu in Portugal en Frijns in Heem stede zit! Louter toeval, waarop nie mand rekenen kon. Frijns vraagt zich af, wanneer hij weer vliegen kan Was de oorlog er niet tusschen ge komen, dan zou Friins begin Juni zijn vijftigste reis naar Indië heb ben gemaakt. Dat is geen kleinig heid en hij stond daarmee langen tijd aan de spits. Voorloopig zal z'n gouden reis nog wat moeten wor den opgeschort, maar zoo komt z'n vrouw er tusschen als het eenmaal zóóver is, dan is het dub bel feest. Want dan is het zijn 50ste reis. maar bovenal: we vliegen dan weer! Frijns was van nlan. na die vijftigste Indië-reis een maand écht vacantie te nemen. Dat is een niet geringe zeld zaamheid, om niet te spreken van onge kende luxe voor onze K.L.M.-mannen Nu heeft hij zonder die i.ubileumvtucht tóch vacantie. Voor onbepaalden tnd nog wel En in dien tijd zegt Frijns hou den we onze vliegerswijsheid bij op de schoolbanken van den K.L.M.-cursus. Prettig is die cursus wel. al is hij nog maar één week gehouden en werd-ie weer even snel afgebroken voor een „vacantie". Je ziet elkaar nu dagelijks, je leert elkaar hoe langer hoe beter kennen en het onderricht is nuttig. Frijns wil weer vliegen T AAR Frijns verlangt toch vóór alles naar het oogenblik waarop hij weer vliegen kan. Hij heeft er ook al heel wat jaartjes in de lucht opzitten. In 1922 kwam hij bij de Mi litaire Luchtvaart op Soesterberg en vijf jaar later ging hij over naar de K.L.M. Het was in dat zelfde jaar bij de KLM. dat hij voor het eerst naar Indié vloog. Dat was in den tijd dat er van een K.L.M.-dienst in de verste verte geen sprake was. Maar hii vloog, daartoe in staat gesteld door het Holland-Indië-co- mité onder presidium van wijlen gene raal Snijders, de Postduif naar onze Oost. Wat een enthousiasme was er niet. voor die eerste vlucht, die aanvankelijk even fabelachtig leek, als dat het nu tot de meest normale dingen behoorde, dat de K.L.M-machines met de regelmaat van een klok, tweemaal per week naar Indië vertrokken Ja zegt Frijns die regelmaat in ons bedrijf was mooi. Nu is er óók een regelmaat. Maar een regelmaat in het negatieve. Er gebeurt niets en wij zit ten thuis, met. volgende week weer de cursus, die goed en nuttig is. Natuurlijk Maar wij, vliegtuighestnurders, ziin niet geschikt om langen tijd achtereen op den beganen grond te zitten. Tweemaal naar Perzië T? RIJNS weet veel te vertellen uit zijn bijna twintigjarige vliegersloopbaan. Tot de meest in teressante reizen rekent hij altijd nog zijn beide vluchten naar Per zië. Dat was in 1934 en '37, toen een gezelschap Amerikaansche archeologen een studiereis naar het land der Oostersche historie maakte. De K.L.M. was beide keeren de gastvrouw der Ameri kanen en Frijns hun toeverlaat door de lucht. Dat waren interes sante reizen, vertelt Frijns en niet zonder risico's, vanwege de slech- 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. On der leiding van den wnd. secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Z-aken, en met inschakeling van den mili tair-geneeskundigen dienst, het staatstoezicht op de Volksgezond heid- en de Vereeniging tot bevor dering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten (A.V.O.), is thans, in aansluiting op een in leidende Vergadering in Juni, een aanvang gemaakt met de uitvoe ring van de toen beraamde plan nen ten behoeve van de oorlogsin validen. Deze plannen hebben ten doel het be vorderen van een zoo groot mogelijk her stel van de maatschappelijke geschikt heid van hen die door oorlogsgeweld zijn getroffen. militairen en burgers en het verleenen van bijstand om 'n bij hun nog behouden gebleven arbeids geschiktheid passende plaats in het ar beidsproces te vinden. De geneeskundige zorg voor de mili taire slachtoffers is in handen van den militair-geneeskundigen dienst. Wat de burgerlijke oorlogsverminkten betreft, wordt vanwege de inspectie van de Volksgezondheid een enquête bij zieken huizen ingesteld naar hen, die vermoe delijk invalide zullen blijven. Hierop volgt een onderzoek, of de geneeskun dige behandeling in alle gevallen ge schikt is om een maximaal herstel van de validiteit te bewerken. Zoo noodig wordt in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen, het verleenen van spe cialistische huln bevorderd. Wanneer bii de gewonden 't „medische stadium" ten einde is. zoodat genees kundige behandeling in het algemeen niet langer is vereischt, begint de zorg om hen allen te helpen bij de moeilijke opgave om weer een maatschappelijke functie, die voor hen geschikt is, te vinden. Dit geldt wederom zoowel voor gewezen militairen als voor burgers. Deze laatste zorg wordt uitgeoefend in samenwerking met de Nederlandsche Vereeniging tot. bevordering van den ar beid voor onvolwaardige arbeidskrach ten (A.V.O.). te vliegvelden ofheelemaal geen vliegvelden en het absolute gebrek aan hulpmiddelen, als ra dio, weerberichtendienstenzoo- voort. Veel houdt. Frijns ook van de Indië-rei- zen en hij vraagt zich in gemoede af, hoe de moessonwolken boven Britsch- Indië het nu wel zullen stellen zonder K.L.M.-machines! Die regens zijn in de zen tijd om den drommel niet gemakke lijk en eischen altijd weer bijzondere stuurmanskunst van onze gezagvoer ders. Van de kort voor den oorlog geopende lijn AmsterdamLissabon had Frijns zich veel voorgesteld. Dat was een heele sprong van ongeveer tweeduizend kilo meter door de lucht. Het was ook een mooie lijn. die hii veel gevlogen heeft. Een lijn, waar veel aankwam op de as tronomische navigatiekennis van den bestuurder. In de toekomst zal deze kennis nog veel meer te pas komen Vooral als we aan oceaanvluchtcn toe komen. Daarom is die K.L.M.-cursus van belang, opdat de bemanning gereed zal zijn. als ze weer kan gaan vliegen. Wanneer? Maar... wanneer zal dat zijn? Dat is nog heel moeilijk te zeggen en ook Frijns verkeert daaromtrent uiteraard in het duister. Zij het een ander duister als waarvan hij zijn woning thans voor ziet. Er ziin zoo zegt hij in den loop der jaren zeer veel K.L.M.-passa giers „gekweekt". Mcnschen, die het vliegen nog moesten loeren en de vreug de van een luchtreis nog ervaren. De Burgerluchtvaart heeft landen en afstanden overbrugd. En al is die over brugging dan tijdelijk onderbroken, ook Frijns gelooft in de toekomst der bur gerluchtvaart en is er van overtuigd, dat straks veel. héél veel gevlogen zal worden. En dandan komt er een nieuwe, een hetere tijd voor de K.L.M. én voor onze piloten. Palingsoep Benoodigdheden: 114 L. water met zout; 400 gram dunne paling; stukje Spaansche peper, foelie; wat kervel en peterselie; drie eetlepels bloem; een stukje boter; een ei. Bereiding: Snijd, de schoongemaakte paling in mooten van ongeveer 3 cM. lengte en kook ze gaar in het kokende water, waaraan de kruiden zijn toege voegd. Neem de visch met een schuim spaan uit de pan (het duurt slechts ongeveer vijf minuten tot ze gaar is), neem de kruiden uit. den bouillon. Breng boter en bloem roerende aan de keok, zorg, dat er geen klontjes in ko men. Voeg er bij kleine scheutjes tege lijk de vischbouillon bij. daarna de goedgewasschen en fijngesneden kervel en peterselie. Laat de soep roerende gaar koken, ongeveer tien minuten. Doe er de stukjes paling in, laat ze goed heet worden. Klop het ei in de soever- rine en giet er heel voorzichtig de soep bij. Oppassen voor sdhiften. Bij deze soep kan men, als ze voor handen zijn, stukjes geroosterd brood geven. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4492 De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Land bouw en Viseherij heeft goedgevonden te bepalen: De maximumprijs voor kaas bij ver handelen en afleveren door den produ cent volgens normaal handelsgebruik aan groothandelaren bedraagt, exclusief verpakking en exclusief omzetbelasting, voor de na te noemen soorten de navol gende prijzen, verminderd met 2 pet.: boerenkaas v.v., voorzien van een Rijkscontrólemerk met serieletter Z of U: 0.78 per kg netto; fabriekskaas vv., voorzien van een Rijkscontrólemerk met een andere seXe- letter dan Z of U; 0.74 per kg netto: kaas 40-f, voorzien van een Rijkscon trólemerk met serieletters NH: 0.64% per kg netto; kaas 40+. voorzien van een Rijks contrólemerk met andere serieletters: 0.61V2 per kg netto; kaas 20+ 0.64 per kg netto. Deze prijzen gelden voor jonge markt- rijpe kaas van zeer goede qualiteit, zon der gebreken en van een volgens han delsgebruik normaal gewicht Voor kaas van uitzonderlijk goede qualiteit of van een gewicht, waarvoor ook voorheen bijzonder hooge prijzen zouden zijn ge maakt, mogen vorengenoemde bedragen worden verhoogd met ten hoogste 0.03 per kg. Voor kaas, niet vallende onder boven genoemde. wordt als maximumprijs vastgesteld de prijs, welke geldt voor do kaas, welke, wat ouderdom en-of soort betreft, daarmede het meest overeen komt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging en eindigt met ingang van 1 Januari 1941. Het kan worden aangehaald onder den titel: Cri- sis-Zuivelbesluit 1940 (Maximumprijs Kaas). ZUTPHEX, 29 Aug. De Zutphen- sche rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen den 23-jarkren chauffeur J- D. uit Rhenen, die terecht stond wegens diefstal in oorlogsnood. Op 11 Mei had hij in samenwerking niet J. K. te Olbur- gen, gemeente Steenderen, een auto met manufacturen weggenomen, welke daar onbeheerd aan don weg stond. Het O. M. eischte zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis De raadsman van ver dachte achtte K. den aanstichter en hoofdschuldige van, dezen diefstal en wees op den oorlogster-stand, waarin sommige denken, dat a'le wetten ver vallen zijn Dit is een der hoofdoorza ken van Verdachte s misstan. D* recht bank zal op 5 September a.s. uitspraak doen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6