VOOR VREDE, RUST EN ORDE IN Z. 0. EUROPA BEES De Laatste Bus Systematische aanvallen op Engelsche vliegvelden Doel der as: basis voor vergelijk Groote branden in havenwerken van Liverpool BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Crisis dreigt in Frankrijk Versterking der Amerikaansche defensie HERINNERING AAN DEN STRIJD BIJ NARVIK KINDERHOEKJE HAVENPLAATSEN IN ENGELAND FEL BESTOOKT doet schoenen langer meegaan Strijd om de macht in de regeering Het Isenheimer altaar weer Duitsch bezit Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 WEENEN, 29 Augustus, (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: De ministers van buitcnlandsche zaken der mogendheden var de as. Yon Ribhcntrpp en graaf l'iano, hebben Donderdagochtend bespre kingen gevoerd met den Hongaarschen minister-president, graaf Tele- ki en den Hongaarschen minister van buitcnlandsche zaken, graaf Cssky. In den namiddag zijn de besprekingen met den Roemeenschen minister van buitcnlandsche zaken, Manoilescu, begonnen. De infor matieve besprekingen tusschen de ministers van buitcnlandsche zaken der as en de Roemecnsche delegate hebben ongeveer anderhalf uur geduurd. Zij waren over 17 uur geëindigd. 7AN toonaangevende zijde worden de thans te Weenen gehouden besprekingen geken merkt als een soort arbeidsconfe- rentie. Uiterlijk wordt dit reeds zichtbaar doordat geen vast pro gram is opgesteld. Zuiver zakelijk gaat het er bij de besprekingen in de eerste plaats om een basis te vinden, vanwaar de verdere kan sen op succes der onderhandelin gen kunnen worden overzien. Door de ministers van buitenlandsche zaken van Groot-Duitschland en Italië zijn aan beide delegaties, zoowel die van Hongarije als van Roemenië talrijke nieuwe gezichtspunten' ter overweging voorgelegd. Doordat dc asmogendheden er eerlijk naar streven de heide betrok ken partijen de vormingsbeginselen van hun meer intieme levensruimte zelf te laten vinden, wordt het streven van Ber lijn en Rome als mogendheden der or dening voor den nieuwen Europeeschen opbouw ondubbelzinnig duidelijk om de betrokkenen niet bel voorwerp te laten worden van een machtspolitiek, maar onderwerp van hun eigen levensvor ming. Van semi-officiecle zijde wordt voorts nog gemeld: Over het besprokene zijn geen berichten beschikbaar, doch het is bekend, dat Duitschland en Italië het als een gemeenschappelijk belang be schouwen in Zuid-Oost Europa een toe stand verwezenlijkt te zien. die op den duur vrede, rust en stabiliteit waar borgt. Terwijl de onderhandelingen tus schen Bulgarije en Roemenië, waartoe de as-mogend heden indertijd den stoot hebben gegeven, de hoop rechtvaardigen dat een voor beide partijen bevredigen de regeling der tusschen beide staten hangende kwesties bereikt wordt, heb ben naar mèn weet de Honganrsch-Roe meensche onderhandelingen zulke moei lijke vraagstukken opgeworpen, dat aan oplossing er van in tweezijdige bespre kingen niet meer gedacht kan wórden Duitschland en Ttalië staan, naar in dit verband vernomen wordt, op hel standpunt, dat de juiste oplossing van deze problemen een bestanddeel van de nieuwe F.uropeesebe ordening van het geheel moet vormen. Tiet doel van de thans gevoerde besprekingen zal waar schijnlijk in de eerste plaats zijn aan het licht te brengen, welke mogelijkhe den tot toenadering tusschen dp stand punten van Hongarije en Roemenië aan wezig zijn. De besprekingen worden niet volgens een bepaald programma ge voerd en vinden voorloonie in het Hotel Imperial nlaat.s. Of zii later verder ge voerd zullen worden in het Slot Belve dère staat nog niet vast. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.) - Ter herinnering aan den hcldhaftigen strijd der eenheden van legei, marine en lucht macht bij Narvik heeft de Fuehrer liet Narvik-schild gesticht, bevattende edel- wcis. anker, propeller en liet opschrift „Narvik 1910" met bel rijkswapen, liet wordt aan alle leden van de weermacht verleend, die aan de landing te Narvik of aan de gevechten der groep Narvik hebben deelgenomen De uitreiking ge schiedt namens den Fuehrer door den hevel hebber der groep Narvik, den ge neraal der bergtroepen Dictl AUSTRALISCH PARLEMENT ONTBONDEN LONDEN. 29 Aug. (D VB.). De gou vemenr-generaal van Australië, Lord Gowrie. heeft het Australische parle ment ontbonden. Op den 21sten Septem ber zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. BERLIJN, 29 Aug. (Frontbericht van het D N.B.) Terwijl de af- deelingen Duitsche gevechtsvlie- gers op den voorgaanden dag hun actie tegen Britsche vliegvelden hadden geconcentreerd op de Westelijke verdedigingszone van Londen, waren de aanvallen van Woensdag gericht tegen een reeks vliegvelden in het Oosten en het Noorden van de Britsche hoofd stad Buitengewoon zwaar getroffen zijn, zooals het weermachtsbericht van *29 Augustus meldt, de vliegvelden Sou thend en Eastchurch. waar verscheidene rechtstreeksche treffers op de vliegtuig- loodsen en talrijke bominslagen in de piloten-verblijven en op andere onder komens geconstateerd konden worden. Li het Noorden van Londen zijn in het begin van den nacht nog de vliegvelden van Hatfield en Hemswell met succes gebombardeerd. Andere aanvallen zijn volgens het weermachtsbericht ondernomen op de havenwerken en de dokken van Middles- borough. Thameshaven en Chatham en vooral op Liverpool en het naburige Bir kenhead. De verwoestende uitwerking der bommen juist hier aan den Mersey- mond kon volledig worden bevestigd door Duitsche verkenners, die van verre de branden konden zien. Het zwaarte punt van de hevige aanvallen op het Britsche bewapeningscentrum in het binnenland lag ditmaal op de lijn Shef fieldBirminghamCoven trv, terwijl meer aan de kust de vliegtuigfabrieken van Norwich doeltreffend gebombar deerd werden. Bij de gevochten, die zich in den loop van deze krijgshandelingen .ontwikkelden, zijn 44 Britsche vliegtui gen en een versperringsballon neerge schoten Vijftien Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vluchten hoven ha vens aan de Fransche Kanaalkust hebben even weinig succes gehad als twee Britsche vluchten in de huurt van Hamburg. Ook bij de Leu- nafabriek hebben de vijandelijke vliegers geen noemenswaardige scha de aangericht. Daarentegen moet de gisternacht herhaalde luchtaanval op Berlijn beschouwd worden als de eerste stelselmatige actie der F.ngel- schen tegen woonwijken. Verscheidene vliegtuigen wierpén brandbommen en explosieve bommen over het stadsgebied, troffen eenige woonhuizen en veroorzaakten hier cn daar zolderbranden. Tien burgers wer den gedood en 28 gewond, doch gecon stateerd moet worden, dat de slachtof fers uitsluitend personen zijn. die heb hen nagelaten de schuilkelders op te zoeken. De luchtbeschermingsmaatrege- len te Berlijn zijn bii dezen aanval in elk opzicht voldoende gebleken. Mili taire objecten zijn niet getroffen. Een der Britsche vliegtuigen is door hel luchtdoelgeschut neergehaald voor he1 de stad bereikt had. Aanvallen op convooien Terwijl de Duitsche luchtmacht door het voortdurende mijnen leggen voor Engelsche havens en voor uitgestrekte deel en van de kust de Britsche scheep vaart steeds meer verliezen toebrengt, heeft ook de Duitsche marine haar aan deel in den handelsoorlog tegen Groot Brittannié. Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Schepke meldt zoo juist, dat hij zeven gewapende vijan delijke vrachtschepen met een gezamen lijken inhoud van 43.000 ton tot zinken heeft gebracht. Dit bericht zegt voorts, dat vijf dezer schepen, die in één convooi voeren, door steeds herhaalde aanvallen tot zinken werden gebracht. Van denzelfden strijdgeest der Duit sche duikbootvloot getuigt het even kra nige optreden van twee andere duikhoo ten, dat eerst, nu bekend is geworden: passagiers van het 6792 ton metende Britsche m.s. „New-Foundland" van de Furness-tijn hebben hij aankomst ver klaard. dat hun convooi van ongeveer 50 schepen den 16den Augustus op on geveer 800 zeemijlen van de Engelsche kust hardnekkig is aangevallen door twee Duitsche duikbooten. De duikboo- ten slaagden er in, hoewel het convooi zeer door Britsche oorlogsschepen werd beschermd, vier groote schepen tot zin ken te brengen, en wel twee Engelsche. een Nederlandsch en een Zweedsch. Een treffend bewijs voor de toenemende on veiligheid in de Britsche convooien. GROOTE POLITIEKE AMNESTIE IN ROEMENIE BOEKAREST, 29 Aug. (D.N.B.). De Roemeensche regeering heeft een nieu we, groote politieke amnestie voor allp tusschen 1 Januari 1937 en 26 April 1910 gepleegde politieke vergrijpen afgekon digd. De amnestie zal vooral toepassing vinden voor de leden der voormalige IJzeren Garde. AMERIKAANSCHE SCHEPEN ONDER PANAMEESCHE VLAG WASHINGTON, 29 Aug. (D.N.B.). De Federal Shipping Board heeft het verzoek van de American South-Afri can Line goedgekeurd om haar vracht schip „Atlantic" onder Panameesche vlag te registreeren en aan een Pana meesche maatschappij te verkoopen, als mede eenzelfde verzoek van de Stan dard Oil Company of New Jersey be treffende het tankschip „Warden". 2S9. Zwartvoet is Myra zoo dankbaar, dat hij zijn vrienden bijeenroept en zegt: Wannen, luistert goed. Ik heb. een reu zen plan. Wij gaan met z'n allen een nieuw paleis voor de Elfenkoningin bouwen." Doch Puntmuts vindt dit plan maar half. 290. Want hij vindt het mcls aardig van Myra, dat hij z'n zware laarzen moet aanhouden Hij besluit daarom, niet mee te helpen bouwen aan 't paleis Als iedereen druk bezig is, sluipt hij naar het oude huisje van Myra en lokt haar poes naar buiten. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Formaties gevechtsvliegers hebben gisteren de vliegvelden van Eastchurch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor-Regis aan de Engelsche Zuidkust met goed ge volg aangevallen. In den nacht werden in versterkte ma Ie de havenwerken van Liverpool. Car liff. Bristol. Middlesborough Chatham en Thameshaven, alsmede wapenfabrie ken in Sheffield, Norwich en Coventry met bommen bestookt. Het leggen van mijnen uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaat sen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vijandelijke en 12 eigen vliegtuigen werden neergescho ten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken der Rijkshoofdstad aangevallen.. Door brand- en brisantbommen werden talrijke burgers gedood of gewond, terwijl in verscheidene huizen zol derbranden en andere schade ver oorzaakt werd. Een der aanvallende vijandelijke vliegtuigen werd door het afweergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte van Ber lijn bereikt had. Ook de Leunafabriek was het doel van een Britschen aanval. De hier aan gerichte schade is gering. Op verschei dene andere plaatsen in midden- en West-Duitschland, die met bommen aangevallen werden, ontstond- eveneens geen noemenswaardige schade. De vij and verloor gisteren in totaal 44 vlieg tuigen en een versperringsballon, terwijl le eigen verliezen in totaal 15 vliegtui gen bedragen. Een onderzeeboot onder commando van luitenant ter zee le klasse Schepke heeft 7 gewapende vijandelijke koop vaardijschepen in totaal 43.000 br. t. tot zinken gebracht, waarvan 5 uit een krachtig beschermd convooi. FRANSCHE ZEELIEDEN UIT AMERIKA TERUG LISSABON, 29 Aug. (D.N.B). Met het Grieksche s.s. „Nea Hellas" zijn hier uit de Vereenigde Staten 260 leden der bemanning van de Fransche stoom schepen „Normandië" en „Pasteur" aan gekomen, Zij zullen van Lissabon naar Frankrijk terugkeer en. GENEVE, 29 Aug. (D.N.B.) - De reeds sedert eenige weken la tente regeerings-crisis in Frankrijk is, naar uit Vichy gemeld wordt, in de laatste 48 uur tijdens de af wezigheid van den vice-president Laval buitengewoon verscherpt. Naar het schijnt gaat het hier om een strijd om de macht binnen de regeering. In het bijzonder schij nen militaire kringen critiek uit te oefenen op de door vice-president Laval gevoerde politiek. Het te Marseille verschijnende week blad van Doriot, de „Emancipation Na tionale" schrijft dat men bii de zuivering van het openbare l$ven niet halverwege mag blijven steken. Het parlement is weliswaar dood, doch in de steden en gemeenten leeft het oude systeem ver der. Menige afgevaardigde, of hij nu voor of tegen de nieuwe grondwet ge stemd heeft, is in zijn gemeente terug gekeerd, waar hij als burgemeester in het klein de partijdictatuur voortzet. Volgens een Havas-bericht uit Vichy heeft maarschalk Pétain op voorstel van den minister van koloniën besloten lot mutaties op verschillende koloniale pos ten. In Kameroen is de gouverneur-gene raal, Burnot, van zijn functie van com missaris ontheven en vervangen door generaal Annet. In Nieuw-Caledonië is de gouverneur Pelicier afgezet. Zijn functie wordt voorloopig hekleed dooi den opperbevelhebber der troepen in dal gebied, luit. kol. Denis. In Equatoriaal Afrika is de gouverneur Ebouc van zijn post ontheven. Vice-admiraal Decoux die onlangs tot gouverneur-generaal van Indo-China ad interim benoemd werd is belast met het gouverneurschap van het eiland Réunion. BERLIJN. 29 Aug. (D.N.B). Het Isenheimer altaar is weer Duitsch bezit geworden. Tijdens den wereldoorlog 19141918 was het bii wijze van voor zorg naar Miinchen overgebracht. In het dictaat van Versailles werd de uit levering \an dit groote Duitsche kunst werk aan Frankrijk voorgeschreven. Met den Elzas is dit geweldigste werk van oud-Duitsche schilderkunst weer in Duitsch bezit teruggekomen. Jaarlijks zijn veile duizenden opgetrokken naar het meseum te Kolmar om dit drieluik uit de glansperiode van de gothiek te zien. „Wien dit werk niet ontroert verdient niet mensch te heeten". heeft een der grootste kunsthistorici gezegd. Matthias Grünewald uit Aschaffenburg gold als de schepper, totdat kort geleden de kunstgeleerde Zweich bewijzen kon. dat er nooit een matthias Grünewald be staan heeft, wel echter Matthis Neit- hardt genaamd Gothardt uit Würzburg. Hij heeft dit meesterwerk gewrocht. WASHINGTON, 29 Aug. (D.N.B.) Naar in Congrèskringen vernomen wordt, heeft de regeering der Vereenig de' Staten het voornemen land aan te koopen voor het aanleggen van lucht en vioolsteunpunten ter verdediging van het Panamakanaal. Leger en vloot zijn speciaal geinteresseerd bij de inrichting van steunpunten op de Cocoseilanden, die aan Costa Rica behooren en op de Galapagoseilanden, die in het bezit van Ecuador zijn. Naar verluidt zou ook in de genoemde landen zelf land worden aangekocht voor dergelijke steunpunten. De door den Senaat aangenomen wet op den militairen dienstplicht behelst in haar tegenwoordigen vorm het vol gende: (1) De registreering van alle manne lijke personen inch in de Vereenigde Staten wonende vreemdelingen tus schen 21 en 31 jaar, (2) De dienstplicht van alle hieronder vallende Amerikaansche burgers of ge naturaliseerde vreemdelingen, waarbij de keuze door loting geschiedt. (3) Een maximale sterkte van het le ger der Vereenigde Staten in vredestijd van 900.000 man, die niet buiten het Westelijk halfrond gebruikt mogen wor den, behalve in bezittingen der Vereenig de Staten, waaronder de Philippijnen. (4) Opleiding van een jaar van alle opgeroepenen. (5) Bezoldiging volgens het gewone soldijstelsel. (6) Opneming van de opgeleiden in de tienjarige legerreserve. Uitgezonderd zijn personen die niet voor den dienst geschikt zijn, alsmede personen wier werkkring in het belang is van de volksgezondheid of van de na tionale veiligheid, waaronder werklieden in de bewapeningsindustrie. Zij, die om godsdienstige redenen den militairen dienst weigeren, moeten zich voor ande re openbare dienstverrichtingen aan melden. De wet loopt, zoo zij niet verlengd wordt tot 15 Mei 1945 cn staat den president o.a. toe fabrieken, welke voor het leger van belang zijn, met welker eigenaren het ministerie van oorlog het niets eens wordt, in beslag tenpmen. Dienstweige raars dreigt een maximum-straf van vijf jaren gevangenis en 10.000 dollar boete. FEUILLETON door 52) P P.S. Ik reken natuurlijk op uw eer gevoel, dat u deze kwestie niet bij de politie bekend maakt, want ten slotte verkeer ik in eenzelfde positie als u, behalve dan dat ik zoo gelukkig ben geweest de brieven terug te krijgen. Inspecteur Higgins knikte goedkeu rend. Een pracht brief! Degene, die aansprakelijk was voor di| moois was .volkomen op de hoogte van het zwakke afhankelijke karakter van den heer Adams Hel P.S. dpod hem glimlachen, terwijl het P.P.S. een v rooi ijk gegrinnik ontlokte. „O! Muriel! Muriel! Wat prachtig!" Inspecteur Higgins greep de telefonn en ga* instructies dat de origineels brief tot nader order moest worden vastgehouden. Dan dicteerde hij een advertentie voor de Times* „Muriel hen verpletterd: zullen on kosten deelen; zeg vijf honderd liefde Kathleen De inspecteur vond het voorlaatste woord een meesterstukje ironie. HOOFDSTUK XXXVI Waarin een deur open staat Inspecteur Higgins bad zich ervan overtuigd dat het origineel van den brief aan den heer Adams in het W. 9 district was gepost, waaruit hij conclu deerde dat dit geschied moest zijn \lak nadat de Gladde gebonden in de flat in Sunningdell Mansions was achtergela ten. Misschien was dit een waarde volle inlichting, misschien ook niet. Aan den eenen kant zou Mapell zoo'n brief gepost hebben als hij er niet zeker van was geweest dat deze niet in han den van de politie zou komen; terwijl aan den anderen kant Mapell alles wist wat er te Ireren viel uit een poststem pel en als de brief gestempeld was W 9, scheen dit erop te wijzen, dat het Paddington en Maida Vale. district de laatste plaats was waar Mapell te vin den zou zijn. De door Higgins opgegeven adverten tie verscheen den volgenden morgen in de Times Higgins had er nog over gedacht of het \erslandig zou zijn een np het krantenhureau te posteeren voor bet geval het antwoord door Mapell of Heckenstein persoonlijk zou worden ge- bracht, maar hij besloot dit niet te doen, toen hij dacht aan de talrijke ad verlenfiebureaux. die als tussrhenpci- ■ioon optreden bij bet plaatsen van ad verten ties Ken andere factor was dat hij beii heiden wt-nschto te grijpen. Irv dien de één gepakt werd zou de ander erdoor gewaarschuwd zijn en de in specteur giste dat degene die het risi cn zou loopen (onbewust natuurlijk) Heckenstein zou zijn, on Higgins wilde de makreel en niet de sprot En ook was Higgins ep niet zoo zeker van dat hij den brenger van dat ant woord op de advertentie wilde vatten —liet kon wel een onschuldige buiten staander blijken te zijn of pen klein oiis dadigertje hoogstens Neen. zün boon was erop gevestigd dat het tweetal zich m bun antwoord zon serraden En dat bleek niet vergeefs gehoopt, want zijn verwachting werd volkomen vervuld. Den volgenden dag werd hem uit zekeren bron medegedeeld, dat er een antwoord op zijn advertentie was opgegeven, hetwelk den volgenden mor gen zou worden gepubliceerd liet was met de middagpost binnengekomen en er was een bedrag ter dekking van de kosten bij ingesloten. De tekst luidde als \nlgt: ..Kathleen morgen Hanclley House Hundington Muriel". Inspecteur Higgins kon zijn oogen nauwelijks gelooven. Hier had hij een adres waar waarschijnlijk Heckenstein zoowel als Mapell te vinden zouden zijn. Wat had hen ertoe gebracht een dergelijk risico te loopen? Het ant woord was tweevoudig. Ten eerste Hen- rv Adams kennend zooals zij hem ken den, konden zij nooit vermoed hebben dat de politie den brief in handen zou zien te krijgen dien zij hem gezonden hadden; de tweede reden was waar schijnlijk een dringend gebrek aan con tanten Zii moesten geweten hebben, dat de politie van Mid tot tijd 1 le code advertenties uit de kranten onderzoekt en zij waagden het er toch on. Ja, het moest wel de criticke toestand van hun financiën zijn. welke hen ertoe bracht het risico te loopen. Er was natuurlijk nog een derde al ternatief, en wel dal de brief werkelijk echt kon zijn. Deze gedachtp temperde bet enthousiasme van den inspecteur Higgins helde dadelijk den inspec teur van Hundington op, dip hij een beetje kende en terwijl hij op de aan sluiting wachtte, hield hij zich bezig met het voorbereiden van den raid op Handley House. De eerste a raag was of er al dan niel een raid moest worden uitgevoerd, ert daarop kon slechts één antwoord zijn. Daarop kwam de vraag wanneer het daartoe de beste tijd was. Op niets be dacht, zou Mapell de eerste twee dagen zeker nog geen bezoek van Adams ver wachten en het zag er dan ook op het oog naar uit dat et' direct, zonder uit stel een overval moest worden gepleegd; ook bleef er het simpele feit, dat uitstel gevaarlijk was. Toch zou morgenoch tend de advertentie verschijnen, v.aarin de afspraak tegen den volgenden dag gemaakt werd en dan moest toch óf Ma pell óf Heckenstein aanwezig ziin om Adams te ontvangen en hem van zijn vijf honderd pond le verlossen. En toch bestond het gevaar dat Mapell gedu rende die dertig uur van wachten achterdochtig zou worden en er' van door gaan. Op dit oogenblik belde de telefoon en Higgins nam nu terstond een besluit, waarna hij den inspecteur vroeg hem een bevel tot huiszoeking uil te schrij ven en een dozijn mannetjes Ier be schikking te stellen, die dien avond bij den overval op Handley House «uden kunnen helpen. De inspecteur beloofde tegen tien uur een politieauto gereed ti zullen hebben, nadat hij er Higgins op gewezen bad. dat 'I huis een paar kilomotor buiten de stad lag. Tevreden gestemd over bef vooruit zicht, dat hit direct aan den sla z zou kunnen gaan legde Higgins den hoorn weer neer Hij had n.l. heelemaal vergeten, dal 11ij met den beer Tyndall den wapen handelaar van Shoreditch.' bad afge sproken. dat deze op Scót fa nd Yard zou komen voor de identificatie-para' de Als de inspecteur geweten,ba i hoe veel zorg het hem zou geven.' is .het fe bof wiifolrtn of bii zelf dp vertoon in is zou hebben afgewacht: maar aan den onderen kant is het zeer de vraag of de' zaak ooit een bevredigende oplos sing zou hebben gekregen, wanneer hij niet gewacht had. De inspecteur had den man gevraagd dien dag te komen, hoofdzakelijk om een verdenking, welke hij bij zichzelf had voelen opkomen en welke zich niet liet wègiedeneeren, te zien vernie tigen De tmer Tyndall, even luguber als altijd, had aarzelend aan de uit- noodigiiig gevolg gegeven, terwijl hij de hoop uitsprak, dat alles sleet.ts een valsch alarm zou blijken en hij niets met de zaak te maken had, daar hij zijn vertrek naar Canada niet wensch- le uit te stellen. Higgins hoopte even zeer dat de parade geen resultaat zou opleveren, hcewel hij voelde dat nu de zaak zoover gegaan was, hij moest blij ven om het resultaat waar te nemen. De parade werd gehouden op een binnenplaats van Scotland Yard. Twaalf mannen, die in uiterlijk, li chaamsbouw en lichamelijke conditie zooveel mogelijk overeenkwamen ston den op epn rij opgesteld en staarden weinig op hun gemak naar den nade renden heer Tyndall. Zonder eenige aarzeling pikte hij er een uit. „Deze man, inspecteur, is degene die dat geweer bij mij gekoch' heeft". „Dat is een leugen! Een vervloekte leugen!" De protesteerende Thomas Hamper werd weggeleid. Inspecteur Higgins zat vermoeid op zijn stoel en staarde doelloos in de ruimte Vóói hem lag de beétdigde verklaring van den heer Tyndall wel ke de bewijsvoering tegen Thomas Hamper compleet maakt1. Higgins was ontevreden over hef resultaat In plaats dat zijn ernstige verdenkingen ongegrond bleken, waren zij in absolute zekerheid veranderd. Maar ja, Plicht as Plicht! Met een zucht stond hij uit zijn stoel op. De raid, ja de raid moest worden uitge voerd. Zijn opgewekte stemming van een half uur geleden was geheel om geslagen. Hij wist dat de uitgezochte mannen hem reeds opwachtten cm het onderzoek te beginnen Laat ze wachten!... Te denken dat Tommy... De insppcteur vertrok in zijn two seater van Scotland Yard naar Hun dington, de hulp van een chauffeur af slaande en zijn eigen auto preferee- rend boven den officieelen dienstwa gen, omdat hij nu bïjna automatisch kon rijden en tegelijkertijd zijn ge dachten den vrijen loop kon laten 1 had een agent opgedragen te telefo- neeren naar Hundington. dat hij een half uurtje later kwam, maar ctat zij terstond na zijn aankomst zouden ver trekken. Tommy! Nog niet veel meer dan een jongen, en toch... Tallv-ho Corner Haifield HitchinBiggleswade Sandy... langs de pooit van Tlinchinbroke Cast- l-"> eindelijk Hundington.... Vijf minuten later zat Higgins op het privékanfoor van den inspecteur. De uitgezochte mannen stonden klaai, het hevel tot huiszoeking was uitgeschre ven en de twee auto's stonden voor om de mannen naar Handley House te brengen. Had de inspecteur een bevel tot in hechtenisneming van de man nen meegebracht? Dat had Higgins. Wat zou hij er dan van denken? (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2