Nederlanders Berl in en om ijn WENDT CANADA ZICH VANENGELAND AF? Synthetische stoffen van velerlei aard Orchideeën en bloemkool... Handel verloopt gunstig De kabinetscrisis in Argentinië duurt nog voort Marsa - Matrouh zwaar getroffen Zij munten uit in groenten- en bloementeelt HOOGE UITGAVEN IN ZWEDEN Verontwaardiging bij het Fransche deel van de bevolking ANTI-ENGELSCHE DEMONSTRATIES SCHANDAAL BIJ LEGERORDERS DUITSCHLAND EN DE KOLONIËN Belgische taalwetten zullen worden nageleefd HERTZOG WIL VREDE VERWOESTINGEN TE ALEXANDRIE DE INTERNATIONALE DONAUCOMMISSIE VERDWIJNT Ie BLAD PAG. 3 AMERS." OORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, Augustus. (Bizondere correspondentie) d~\ E stad Berlijn met haar vier U en een half millioen inwoners en een uitgestrektheid, welke die van de geheele provincie Utrecht nabij komt, is zoo groot, dat niet alleen de vreemdelingen, maar ook de Berlijners zelf er in ver dwalen. Neem den eersten den besten bewoner van het Berlijn- sche Westen, blinddoek hem, zet hem in een auto en rijd met hem naar het Noorden, het Oosten of het Zuiden en honderd tegen één dat hij niet weet, waar hij zich bevindt, als hij uitstapt. De 3000 Nederlanders in de Duitsche hoofdstad loopen elkaar dus niet bepaald in den weg of tegen het lijf. Zij ontdekken elkaar eerstals zij lid worden van de zelfde vereeniging. "D ERLIJN is d.e stad van de groote afstanden Mén kijkt er niet op een kilometer meer of minder. Als Groot- Berlijn kan men eigenlijk slechts de ge meerite op zichzelf beschouwen. Spa 1- dau is, evenals Chariottenburg. Wil mersdorf, Pankow, enz. bij Berlijn „in gelijfd". Potsdam daarentegen is een gemeente op zichzelf gebleven. Zet men zich in den trein naar het Noorden of Oosten, dan komt men weldra in den „Kreis" Niederbarnim, die een geweldi gen omvang heeft. In dezen „Kreis" lig gen tal van gemeenten die, hoewel ze tiit. verkeers-technisch oogpunt een ge heel vormen met Berlijn, op zichzelf staan. Ook daar zit menige Nederlander De Nederlanders aan en buiten de grens dep gemeente houden zich niet zelden bezig met groententeelt en bloem kweekerij. Het zijn over fhet algemeen flinke ke%els, Nederlanders van het bes te soort De meesten hunner zijn reeds vóór jaren naar Duïtschland getogen, overtuigd, dat uit d/>n mageren bodem toch nog wat te halen was. Verschillen den hunner zijn door hun groententeelt en kweekerij te Berlijn zeer bekend ge worden. Het verste weg, n.l. in het „Oder burch", het vroegere stroomgebied van de Oder, waar de grond vetter is, heb ben zich de gebroeders Van Sponsen ge vestigd, een Westlandsche familie, die zich sedert tal van jaren te Berlijn voor namelijk heeft toegelegd op de bloem koolteelt. Zij heeft het hierin ver ge bracht. In den nazomer en den herfst beheerschen zij de markt voor dit arti kei volkomen. Het is een uitstekend product, dat zij aan de markt brengen; in hardheid, kleur, smaak en grootte doet 'bet niet onder voor het Nederland sche product. /N Babelsberg. niet ver van de terrei nen der UFA, is de heer Hendrik Kruvfi gevestigd, een gewezen tabaksplanter van Sumatra's Oostkust thans de grootste or- chideeënkweeker van Duitschland m'S- schien wel van het geheele vasteland. Zijn orchideeën, waaronder nok nieuwe soor ten, gaan niet alleen naar Berliin. maar naar alle groote Duitsche steden, terwiil er in normale tiiden ook een dagelijksche verzending oer vliegtuig naar Zwitserland en de Scandinavische landen plaats heeft. De vraag naar orchideeën is zeer groot. Bij Glienicke, even ten Noorden van Berlijn, bevinden zich de uitgestrekte cultures van den heer Jae. Heemskerk, een Nederlander, die kort na den we reldoorlog naar Berliin kwam, aanvan kelijk Nederlandscho bloemen invoerde zijn firma „Holblumver" werd een der grootste ondernemingen voor den invoer van bloemen van Duitschland daarna tevens bloembollen „trok en thans, ten gevolge van den oorlogstop stand, zich ook op vroege groenten toe legt. Als in het vroege voorianr zijn tul pen bloeien, gaan vele Berlijners de „Hollandische Blumenfelder" onder den rook van Berlijn zien. De heer Heems kerk is een van de steunpilaren van het Nedprlandsche vereenigingsleven in de Duitsche hoofdstad. Hij is bestuurslid van „Hollandia" en van de stichting „De Nederlandsche Kerk te Berlijn hij is lid van het „Nederland^ch Hulp comité", dat hier in Mei j.l. werd opge richt, om de Nederlanders in alle dee len van Duitschland met raad en daad terzijde te staan pn men kan geen Ne derlander le Berlijn spreken, of hij weet. wie Heemskerk is. Sedert den vorignn herfst bevindt zich ton Noorden \an Berlijn nog een bloe men- en groöntenberlrijf van een Ne dei lander, wiens naam in zijn vaderland, met name Amsterdam en aan de Vecht, zeer beland was, den heer Onnes van Nv en rode, oud-voorzit tor van de Ver eeniging voor dm Koffiehandel te Am sterdam, gewezen slotheer van Nyeu rode. Hij heeft tp Freienliagen, 68 km. tPn Noorden van Berlijn, nabil station Kassen heide opu landgoed van 400 moi gen, met een uitgebreide tuinderij. Op een bord a in den ingang kan men le zen- „Gemüseverkauf - BlumenverkatifM In een oud, landhuis zit nu de vroegere slotheer te midden van zijn bedrijf. Zijn bloemen en groenten worden dagelijks naar Berlijn ter markt gebracht. Dit voorjaar ontviel ons een Néder landsch tuinder- Dirk van Beveren. Ilij hield zich uitsluitend bezig met groen tpr.teclt Zijn tuinderijen bevonden zich ten Oosten van Berlijn, in Niederschön- hausen. Deze Rijswijker had in een lut tel aantal jaren bij Berlijn een model tuinderij tot stand gebracht, die als een der boste van Duitschland gold. I-Iet om vangrijke bedrijf wordt thans door zijn weduwe voortgezet. STOCKHOLM. 30 Aug. (D.N.B.). De minister van financiën Wigforss heeft gisteravond in een rede verklaard, dal de voortdurende militaire paraatheid, welke van hel Zweedsche volk gevergd wordt, niet alleen persoonlijke maar ook economische offers eischt. De kosten voor de aanschaffing van wapens en mu nitie zijn buitengewoon hoog en bedroe gen b.v. in de maand Augustus bijna 150 millioen kronen. Men moet zich af vragen, of ten aanzien van dergelijke uitgaven de belastingen of de leeningen welke het Zweedsche volk den staat vrij willig ter beschikking stelt voldoende zijn of dat er b.v. aanzienlijke prijsstij gingen dreigen, wellicht zelfs een in flatie. Niemand kan deze vraag op het oogenblik beantwoorden, maar voorloo- pig, zoo verklaarde de minister, zijn de middelen welke den staat door directe inkomsten ter beschikking staan, vol doende. Uiteraard zal de slaat nieuwe middelen noorhg hebben. Zweden, zoo besloot de minister, moet ook aan zijn binnenlandsche front denken, dat even belangrijk is als het buitcnlandsche. Elke Zweed begint de moeilijkheden in het economische leven des lands te ge voelen. Als het volk echter goed samen werkt zal bet alle moeilijkheden te bo ven komen. Een Duitsche ingenieur heeft een vreemdsoortige boot geconstrueerd, welke door een propeller wordt voortbewogenHet vaartuig heelt aan de zijkanten nog spe ciale draagvlakken. (Foto Scherl) (Speciale correspondentie) NEW YORK, Augustus. ENGELAND heeft Steeds het volste vertrouwen gehad in Canada err vooral op dit dominion was zijn hoop gevestigd voor krachtige hulp en bijstand. Na het opgeven van den strijd door Frankrijk valt evenwel in Canada, met zijn gemengde bevolking, een ommekeer te constateeren. De oppositie tegen verdere hulp aan Engeland wordt hoe langer hoe sterker. De medewerking der dominions, die in den wereldoorlog een zoo groote rol speelde, en waarvan de Engelsehe re geering ook in dezen oorlog zoo hoog gespannen verwachtingen had, laat trouwens toch veel te wenschen over. Meer en nieer blijkt, dat Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en in den laatsten tijd ook Canada er in de eer ste plaats op bedacht zijn, hun eigen belangen in het oog te houden. De plannen en de houding der En gelsehe rf-geering worden in de domi nions met de grootste reserve aan vaard en zijn vaak aan scherpe kritiek blootgesteld. L)it is vooral het geval in Canada, waar zich voortdurend meer voortcekener» beginnen te vertonnen dat het Fransche deel der bevolking, flat een belangrijke rol speelt in het Canadeeschc leven, gekant is tegen de plannen der Engelsehe regeering en aan de politiek van Churchill groote moeilijkheden in den weg legt. Het is een feit van algemeene be kendheid dat de Fransch-Canadeeschp bevolking zich nog steeds door tradi- tionecle banden verbonden voelt aan Frankrijk en zich niet heeft vermengd met het- Eogelsch sprekende deel der Canadéezen. Het is daarom licht te be grijpen, dat de ineenstorting van het oude moederland een enormen terug siag heeft gehad in Canada. Nu Frank rijk niet meer kan deelnemen aan den oorlog, heeft deze alte inter sse voor de Fransch-Canadoezen verloren. DE vijandige houding; door ie En gelsehe legeering en dis pers aan genomen tegenover den voormaligen bondgenoot, nadat maarschalk Fétain dc teugels van het bewind in handen bad genomen, heeft hier veel kwaa l bloed gezet. In verschillende steden van Canada, vooral in de hoofdstad Montr al. hebben heftige anti-Engel- se.he demonstralies plaats gevonden. Een groep van 12 Fransch-Canadeesche leden van het parlement heeft reeds enkele wéken geleden de Canadeesche regeering den eisch gesteld, om de naar Engeland gezonden Canarleesche troepen onmiddellijk terug te roepen. Natuurlijk is hieraan geen gevolg ge geven, en dat heeft verbittering in het leven geroepen. Volgens hier ontvangen berichten is de. tegenwoordige Canadeescbe regee ring onder Mackenzie King in open lijken strijd gewikkeld met de I-'ranschc bevolking, die van verdere deelneming aan rlen strijd zou willen afzien Het voorgevallene bij Mers-cl-Kebir, waar zooals men zich zal herinneren een deel van dc Fransche vloot door de Engelschen in den grond werd gescho len heeft natuurlijk gewerkt als olie in het vuur. De verbittering is nog aangewakkerd door latere directe of indirecte aanval len van Engeland op Frankrijk. In het midden van dc vorige maand scheen er een regeeringscrisis op komst te zijn. Minister-president Mackenzie King was gedwongen, leden van de conservatieve partij op te nemen in zijn kabinet, dat tut dusver louter li beralen had geleld- Op deze wijze hoopte hij, een „nationale unie" te vor men, ten einde de geschillen, te over bruggen welke fle regecring van de streng consenatieve bevolking van Ca nada scheidden doch tevergeefs. Toen eind Juli de diplomolieke be trekkingen tusschen Frankrijk en En geland werden afgebroken, zag de Ca nadeesche regeering zich daartoe gedwongen door do openbare meening genoodzaakt, die betrekkingen le handhaven, ondanks 'den op haar uit- geoefenden druk door de Londensche regeering. De laatste berichten spreken nu opnieuw van heftige anti-Engelschp manifestaties in verschillende Cana deescbe steden. De hoofdzetel van het verzet bevindt zich in Montreal, dat. zooals wjj reeds opmerkten, een voor namelijk Fransche bevolking heeft. Het is zelfs zoo ver gekomen, dat de burgemeester \an deze stad. Houde, in een openbare vergadering de Fransche burgerij er op gewezen heeft, dat het Canadeesche volk niet mag worden op geofferd „aan vreemde belangen". NAAR aanleiding van deze manifes taties zijn vele personen, waaron der ook burgemeester Houde, gearres teerd. Tenslotte heeft de houding van de Fransche bevolking er toe geleid, dat zelfs de liberale partij in een zit ting van het parlement aan de regee ring den eisch heeft gesteld, om toe te treden tot de Pan-Amcrikaansche unie. Deze eisch werd gegrond op het feit, dat thans het oogenblik is gekomen voor een ingrijpende herziening van de tot dus\er door de Canadeesche regee ring gevolgde gedragslijn. Betoogd werd, dat Canada zich voortaan als een Amerikaansche natie moet be schouwen Het spreekt vanzelf, dat de eisch door de regecring onvoorwaar deliik van de band is gewezen. Mackenzie King, de minister-presi dent, blijft onwrikbaar de door Lon den gevolgde politiek aanhangen. Het is slechts de vraag, hoe lang hij er in zal kunnen blijven s'agen, zijn stand •mint le handhaven tegenover de pu blieke openie. DE LEIPZIG ER NAJAARS-MESSF LEIPZIG, 30 Augustus. Deze herfst- heurs is vooral ook belangrijk wegens bet uitgebreide en rijk geschakeerde aanbod van Duitsche producten. Het meerendeel hiervan is bestemd voor de binnenlandsche markt, maar men ziet ook veel voor den verkoop aan het bui tenland. Wij behoeven slechts te wijzen op de goed bezette export-tentoonstel ling van de radio-industrie, waarvan de naam reed-? het karakter aangeeft. Van beteekenis is de afdeehng voor fextielgoèderen en confectiekleeding, waaraan ongeveer 700 firma's deelne men. Men ziet hipr o.a. de verdere ont wikkeling van de synthetische vezel stoffen en de nieuwste toepassingen van kunsthars voor regen kleeding enz. De tentoongestelde modellen vestigen den indruk, dat kunsthars voor dergelijke doeleinden ten zeerste bruikbaar is. De regenjassen onderscheiden zich door een fraai uiterlijk en een groote stevigheid, die ze geschikt maakt voor een lang durig gebruik. De verdere bekende nf- öeelingen voor glas, porcelein, aarde werk, verlichtingsartikelen, lederwaren, speelgoed, byouterieën, galanteriewa ren. kunstnijverheidsproducten. mu ziekinstrumenten, f»portbenoodigdhe- cion, kantoorbehoeften, emballage-arti kelen etc. zijn eveneens goed gevold en het geheel wordt druk bezocht. Reeds komen gunstige berichten binnen om trent tot stand gekomen zaken en met zekerheid wordt verwacht dat het eind resultaat naar omstandigheden geens zins zal tegenvallen. In het kort dient nog melding te wor den gemaakt van cenige speciale afdee hngen. Zoo is er een keuzc-tentoonslel ling, waar exposanten van huishoude 'ijke voorwerpen, lederwaren, ambachts kunst, enz. eenige exemplaren van bet beste uit hun collecties te bezichtiging hebben gesteld. Dit dient om den goe den smaak in het algemeen te bevor deen en de bezoekers op weg te helpen, waar zij artikelen van bijzondere hoe danigheid kunnen vinden. Als finale van de Gutenberg-hcrdonking heeft men een herhaling gegeven van de in Maart jI. gehouden jubileum-expositie van graphische voortbrengselen. De Bouwvak-Mesee dit jaar hij uitzon dering voor het eerst onderbroken heeft het contact onderhouden door middel van een tentoonstelling van di verse benoodigdheden, waarbij er ook zijn voor de industrie. Er worden ecni ge nieuwe materialen en verbeterde toe passingen naar voren gebracht. De ud vinders-afdeeling wint het in grootte van alle vroegere, die sedert de oprich ting tijdens de Najaars-Messen zijn ge houden. Octrooien voor tal van landen worden te koop aangeboden. Dit zijn geen zaken, die op stel en sprong kun nen geschieden, maar volgens de be richten zijn de vooruitzichten veelbelo vend en hebben deze in bepaalde geval len reeds vasten vorm aangenomen. BUENOS AIRES. 30 Aug. (D.N.B.). De regeeringscrisis in Argentinië is nog steeds niet tot een oplossing gebracht. Met de formatie van een kabinet heeft dr. Ortiz den vice president Castilo be last. Deze heeft besprekingen geopend met eenige persoonlijkheden. Volgens een verklaring .van Castilo zal het nieu we kabinet echter geen „bont mozaïek" vormen, maar een homogeen geheel, waarbij zoo ver mogehik rekening zal worden gehouden met de partijen. Ove rigens zal de principieele onënteering der regeering geen wijziging ondergaan. Verrassingen zijn derhalve niet te ver wachten. Om incidenten bii e\entueelo demon straties te voorkomen, heeft de politie alle bctoogingen in de open lucht ver boden. Op grond van een uitspraak van de eererechtbank is Ramon Molina, ge neraal op non-actief, voor den tijd van een jaar zijn rang ontnomen en het recht ontzegd uniform te dragen. Ra mon Molina had in een open brief aan de commissie van onderzoek van den Senaat scherpe critiek uitgeoefend op het officierscorps. Generaal Bautista Molina, tegen w ien een disciplinair ar rest was uitgesproken, is weer op vrije voeten gesteld. Groot opzien in de Ver- eenigde Staten NEW YORK, 30 Aug. (D.N.B.). Een iri zijn gevolgen nog niet te overzien schandaal bij het ver strekken van legerorders baart onder de openbare meening alhier op het oogenblik groot opzien. Naar uit het protocol van het Congres blijkt,'had de ingenieursfirma Roberl and Company te Atlanta,-waarvan de eige naar Robert tevens secretaris van de bij zonder invloedriikc nationale commissie der democratische partij is, niet minder dan acht, regeeringsopdrachten voor vlgötbewapening tot een gezamenlijk be drag van ruim 2G millioen dollar ontvan gen, welke voor de firma een winst van 031.560 dollar opleverden. Robert is een ijverig aanhanger van de New Deal. Hij bad van 1933 tot 1938 de leiding in het departement van financiën over de afdee- ling voor openbare werken en kreeg later zijn invloedrijke politieke positie. Reeds in Februari 1030 werd m het huis van afgevaardigden de beschuldiging geuit, dat de firma Robert voor opdrachten van de federale regeering tot een gezamenlij ke waarde van vijf millioen dolar een commissie van zes procent had gekregen Gisteren beeft nu in den senaat de repu blikein Bridges geéischt, dat president Roosevelt als leider van de democratische partij Robert van zijn politieke functie zal ontheffen en dat het ministerie van justitie de regeeringsopdrachten zal on derzoeken om na te gaan welke knoeie rijen er gepleegd zpn. De openbare mee ning wil weten, verklaarde Bridges, of :1e voor bewapeningsdoeleinden uitge trokken milliardenbedragen eerlijk zijn uitgegeven. L3GSRMANOEUVRES IN DE SOVJET UNIE MOSKOU. 30 Aug. (D.N.B). Naar de bladen melden, worden op het oogenblik in het „bijzondere westelijke militaire district" legermanoeuvres ge houden. De volkscommissaris van oor log Timosjenko en de nieuwe chef van dui generalen slaf van het Roode leger Merezkow, nemen aan de oefeningen deel. Nadere bizonderheden over den Italiaanschen aanval ERGENS IN ITALIË, 30 Aupr. (Slefa- ni). De bijzondere correspondent van Stefani verschaft bijzonderheden over het recente bombardement van de En gelsehe basis Marsa Matrouh door de Italiaansche luchtmacht. Deze aanval was de belangrijkste der aanvallen wel ke reeds ondernomen zijn op deze zoo belangrijke basis halfweg tusschen Alexandrië en de grens van Cyrenaica. De aanval geschiedde midden op den dag teneinde de doelen gemakkelijker te treffen. Natuurlijk werd hierdoor een Engelsehe tegenaanval vergemakkelijkt, maar de Italiaansche vliegers wilden die gevaren trotseeren. Het bombarde ment duurde vier uren in welke periode de Italiaansche vliegers meer dan 500 bommen uitwierpen die de voornaamste vijandelijke instanties raakten. Op ver scheidene plaatsen braken branden uit. In de basis lieerschte weldra de grootste wanorde. liet hevige Engelsehe afweer geschut had geen succes. De Engelsehe Gloster toestellen durfden niet op te stijgen, aangezien de Italiaansche jagers onophoudelijk rondkruisten om de Ita liaansche bommenwerpers te bescher men. Men kon waarnemen, dat het bombardement enorme schade lieeft aan gericht. Belangrijke vergadering in Neurenberg BERLIJN, 30 Augustus (V.P.B.) Te Neurenberg is, in den vorm van een arbeidskamp, een vergadering van ko loniale deskundigen gehouden. Uit ver schillende redevoeringen die in deze bijeenkomst gehouden werden, kwam de opvatting naar voren, dat Duitsch land zich lijnrecht plaatst, tegenover de imperialistische koloniale methoden, zooals Frankrijk en Engeland d.ie plegen toe te passen. Duitschland. en Italië vatten 'hun koloniale taak geheel anders op. De Hamburgsche professor dr. Fommenschein hield een referaat over „gezondheid, levens- en arbeidshy- giene in de tropen". Hij behandelde de eischen die, uit het oogpunt op het be smettingsgevaar, aan (ie levenswijze der Europanen in de tropen gesteld worden. Een lid van het rassenpolitiekbureau van de nationaal socialistische partij sprak over de invoering van het ras senrecht in de koloniale politiek. Tegen over het fot. dusver in de groote kolo niale landen toegepaste systeem stelde hij de rassenpolitiek, waarvan in Duitschland en Italië aanhangers zijn. WELLES LID VAN PAN AMERIKAAN SCHE COMMISSIE WASHINGTON. 30 Aug. (D.N.B.). De vice-minister van buitenlandsche za ken Welles is tot lid van de Pan-Ame rikaansche commissie benoemd. Volgens hel besluit van de conferentie van Ha vana zou deze commissie gevormd worden voor het voorloopige bestuur van landen in de nieuwe wereld en voor het overnemen van Europeesche bezit tingen op het Westelijke halfrond. Naar Minister Huil mededeelde, zal de com missie met haar taak beginnen zoodra tweederden van de Amerikaansche re publieken haar' leden benoemd hebben. SUB-STRATOSFEERVLIEGTUIGEN IN GEERUIK NEW YORK. 30 Aug. (D N.B.V De maatschappij Pan-American Airways opent Zondag een driemaal we kelijk schen dienst van Miami naar Buenos- Aires. Door het gebruik van sub-stratos- feervliegtuigen en van de rechtstreek sche roule over het binnenland van Bra zilië zal de van 5 dagen tot. 3V2 dag verkort worden. Grammens vertegenwoordiger van het Vlaamsche volksdeel BRUSSEL. 30 Auc. (D.N.B.) De bevoegde Belgische departementen hebben een verordening uitgevaar digd welke van groot belang Is voor de taalkundige en volköche vraag stukken van België. Het betreft de benoeming van een commissie, wel ke tot taak krijgt de taalwetten ingang te doen vinden ook op het gebied van het bestuur, van de rechterlijke macht en van het on derwijs. Deze commissie heeft ver strekkende volmachten en haar uit spraken moeten richting geven aan de Belgische ministeries. Tot voorzitter van de commissie werd professor de Vlecschauwcr van de Uni versiteit van Gent benoemd, tot ver tegenwoordiger van de Vlaamsche volksmeerderheid de Vlaamsche natio nalist Florimond Grammens en tot ver tegenwoordiger van het Waalsclie volks deel de ambtenaar van het provinciale bestuur Gix Gaillard. De commissie inoet de taalwetgeving, welke door de vroegere Belgische regeering nooit goed is nageleefd, definitief en volkomen laten uitvoeren. NEW YORK, 30 Aug. (D.N.B Volgens persberichten uit Kaapstad heeft de voormalige Zuid-Afrikaan- sche minister-president generaal Hertzog vooorgesteld, terstond vre desonderhandelingen met Duitsch land en Italië aan te knoopen, om dat Engeland den oorlog slechts „uit een gevoel van vertwijfeling" voortzet. Een juiste hcoordeeling van de militai re situatie toont aan. aldus Herlzog, dat de oorlog voor Engeland hopeloos verloren is. Zuid-Afrika moet zoo spoe dig mogelijk de gelederen der oorlog voerenden verlaten. Te land, zoo zeide Hertzog verder, is de meerderheid van Duitschland boven iederen twijfel ver heven en in de lucht heeft Duitschland zich iederen dag dc meerdere van En geland getoond. Op en onder water heeft Duitschland bewezen, dat het voor Groot,-Brittannië'geen angst behoeft te hebben. Hertzog werd daarop hevig aangeval len door minister-president Smuts, die verklaarde, dat de Unie haar vrienden niet in den steek zou laten. Smuts ver zocht het parlement, het indertijd geno men besluit tnt het afbreken der betrek kingen rnel Duitschland en Italië, op nieuw te bevestigen. ROME, 30 Augustus (D. N. B.) Daar de haven van Alexandrië al te zeer aan Italiaansche bombardemen ten bloot slaat, gebruiken de En gelschen, volgens berichten uit het Nabije Oosten, den laatsten tijd hoofdzakelijk de haven van Suez voor hun transporten. De havenwer ken, depóts en arsenalen van Alexandrië zijn reeds voor een groot deel verwoest Het vrachtverkeer wordt derhalve naar Suez verlegd. In de golf van Suez hebben talrijke Engelsehe vrachtsche pen, die tot dusver in de haven van Alexandrië lagen, een toevlucht gezocht. Volgens een bericht in de Popoio di Roma" is bij den laatsten luchtaanval op Haifa de olieleiding, die de olie uit Mosoel naar I-Iaifa brengt, vernield. Na dat de Irak Petroleum Company den Noordelijken tak van de olieleiding, die in Tripoli uilmondt. reeds eenigen tijd geleden gestolen heeft, zou na het jong ste bombardement van Haifa ook den Zuidelijken tak Irak—Haifa geslolen zijn. Zou dit bericht juist zijn, dan zou den de Engelschen in het Oostelijk deel van de Middellandsehe Zee volkomen van den olietoevoer uit Irak afgesneden zijn, waardoor de Britsrhe vloot en het Britsche leger in Egvpte in een moei lijke positie zouden komen. BERLIJN. 30 Auk. (D.N.B.) Terwijl het gemeenschappelijke streven naar een vreedzame oplossing van het geschil tusschen Roemenië on Hongarije gaan de is, zoo schrijft de Völkischer Be- obachter" heeft de internationale Do- naucommissie haar taak moeten neer leggen. Voor instellingen van dit soort is in het nieuwe Europa geen plaats meer. De internationale Donaucommis- sie was een schepping van den Parij- schen vrede van 1856, welke een einde maakte aan den Krimoorlog der Weste lijke mogendheden togen Rusland, en Engeland en Frankrijk tot eerste mo gendheden ook van Zuidoost-Europa moest maken. Dc vertegenwoordigers van die landen in (ie Dona.ucommissie hebben hun po sitie in dezen oorlog gebruikt om een wijdvertakte verkeersspionna.ee te be drijven. Voorts hebben de Engelschen begin Mei zelfs geprobeerd door hande lingen van sabotage den ITor.au op Roe- meensch grondgebied te versperren. Er is een eind gekomen' aan een toe stand. welke nog slechts een zinloos overblijfsel van voorbij gegane tijden was.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3