NIEUWE GRENZEN TUSSCHEN Hongarije en Roemenië zijn vastgesteld WEER MASSALE AANVAL OP ZUID-ENGELAND ROEMENIE AANVAARDT Duitsch-Italiaansche garantie voor zijn grenzen Recht van optie voor bewoners van Zevenburgen De nieuwe grens Felle strijd boven Kanaal Berlijn, Rome en Athene Minderheden- overeenkomst Wasliingtons rol in vorig jaar Recht en herstel voor Ylaamsche activisten ARBITRALE UITSPRAAK DER AS Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1S40 LIJK VAN EEN ENGELSCHE MILI TAIRE AVIATRICE GEVONDEN BERLIJN, 30 Aug. (D.N.B.). Aan de Westkust van SleeswijkHolstein is liet reeds in ontbinding verkoelende lijk van een vrouw aangespoeld. De klep derresten waren van een typische mi litaire stof. Op het luk werd een horloge gevonden, waarop een vliegtuig gegra veerd stond. Uit de gegevens blijkt, dat hier kwestie is van het lijk van een Engelsche militaire aviatrice. Het offi- cieele resultaat van de sectie en het horloge zijn door de Duitsche regeering aan het internationale Boode Kruis af gedragen. T 7RIJDAGM1DDAG zijn te NVeenen het hoofdprotocol en de aan- vullende protocollen tot regeling van de Hongaarsch-Roemecn- sche kwestie door de ministers van buitenlandsche zaken van Duitsch- land, Italië, Hongarije en Roemenië onderteekend. In dit document worden de nieuwe grenzen tusschen Roemenië en Hongarije definitief vastgesteld. De besprekingen zijn Vrijdagmiddag om drie uur in de gouden zaal van hel Betvedère-paleis geëindigd met een arbitrale uitspraak van de asmogendheden. De scheidsrechterlijke uitspraak werd gegeven op verlangen van de Hongaarsche en de Roemeensche regeering. toen een succesvolle bilaterale regeling tusschen de rechtstreeks betrokkenen geen kansen bleek te IiPhhen. Rij deze uitspraak krijgt Hongarije een gebiedsuitbreiding van ongeveer 45.000 K M.2. welke in Klauscnburg en de Szekler drie komitatcn omvatten. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uitspraak zijn tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der as eenerzijds en den Roemeen schen minister van buitenlandsche zaken anderzijds nota's uitgewis seld. waarin Duitschland en Italië de integriteit en onaantastbaarheid van het Roemeensche staatsgebied waarborgen en de Roemeensche regeering deze garantie aanneemt. Naar aanleiding van bet einde der besprekingen heeft de Weensche bevolking vanavond den ministers Vnn Ribhentrop en. Ciano voor Hotel Imperial een geest driftige ovatie gebracht. De Hongaarsche en Roemeensche delegaties waren bij dit huldebetoon aanwezig. OVER de scheidsrechterlijke uit spraak te Weenen wordt nader Re- melcl: De regeeringen van Roemenië en Hon garije hebben zich tot de Duitsche en Itahaansche regeeringen gewend met het verzoek, de kwestie van het gebied dat aan Hongarije zou worden afge staan, door scheidsrechterlijke uit spraak te regelen. Op grond van dit ver zoek en van de door de regperingpn van Hongarije en Roemenië afgelegde ver klaringen, dat zij een dergelijke uit spraak zonder metjr als bindend zouden erkennen, hebben de Duitsche en de Italiaansche minister van buitenland sche zaken, von Ribhentrop en graaf Ciano na nieuwe besprekingen met de Roemeensche en Hongaarsche ministers van buitenlandsche zaken, Manoilescu en graaf Csakv. Vrijdag te Weenen de volgende uitspraak gedaan: ..Ten eerste: Als definitieve grens tusschen Roemenië en Hongarije wordt de op de bijgevoegde kaart aangeteekende grens vastgesteld. De nauwkeurige plaatselijke afbake ning wordt aan een Rocmeensch Hongaarsche commissie overgela ten. Ten tweede: Het volgens deze uit spraak aan Hongarije komende Roe meensche gebied wordt binnen een ter- mijn van veertien dagen door de Roe meensche troepen ontruimd en in orde lijken toestand aan Hongarije overge dragen. De étappes van ontruiming en bezetting en andere regelingen daarvoor moeten onmiddellijk door een Roe meensch-Hongaarsche commissie wor den vastgesteld. De Roemeensche en Hongaarsche regeeringen hebben er zorg voor te dragen, dat de ontruiming en bezetting zich in volledige orde en rust voltrekken. Ten derde: Alle Roemeensche bur gers, die thans gevestigd zijn in het ge bied, dat door Roemenië wordt afge staan. verkrijgen zonder meer de Hon gaarsche nationaliteit. Zij hebben het recht binnen een termijn van zes maan den de Roemeensche nationaliteit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie gebruik maken, moeten het Hongaarsche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar ver laten en worden door Roemenie overge nomen. Zij kunnen hun roerende bezittingen vrijelijk met zich meenemen. Zij kunnen verder hun onroerende bezittingen tot het tijdstip van hun vertrek liquidee- ren en de opbrengst daarvan eveneens vrijelijk medenemen. Indien de liquida tie niet gelukt, moeten zij door Honga rije schadeloos worden gesteld. Honga rije zal alle kwesties, die met de ver huizing der optanten samenhangen, op grootmoedige en tegemoetkomende wij ze behandelen. Ten vierde: De Hongaren van oor sprong, die de Roemeensche nationali teit bezitten en wonen in het gebied, dal in 1010 door Hongarije aan Roemenië is afgestaan en dat thans aan Roemenie blijft hebben het recht binnen een ter mijn van zes maanden de Hongaarsche nationaliteit te verkiezen. Voor de per sonen, die van dit recht van optie ge bruik maken, gelden de onder ten der de vastgestelde beginselen. Ten vijfde: De Hongaarsche regeering verbindt zich plechtig, de personen, die on grond van deze uitspraak de Hon gaarsche nationaliteit verkrijgen, dorh van Rocmeonsehen oorsprong zijn. in ieder opzicht gelijk te stellen met de andere Hongaarsche burgers. De Roe meensche regcerine neemt plechtig de zelfde verplichting op zich ten aanzien van de op Rocmeensch gebied blijvende Roemeensche burgers van Hongaarsche afkomst. Ten zesde: Do règeling van andere kwesties, voortvloeiende uit de gphieds overdracht, blijft overgelaten aan recht streeksche onderhandelingen tusschpn de Hongaarsche en de Roemeensche re geering. Ten zevende: Indien zich bij de tenuitvoerlegging van deze uit spraak moeilijkheden voordoen of twijfel zou rijzen, zullen de regee ringen van Roemenië en Hongarije zich rechtstreeks met elkaar ver staan. Indien zij daarbij tpn aanzien van een kwestie niet tot overeen stemming kunnpn komen, zullen zii haar voorleggen aan een definitieve beslissing door de regeeringen van Duitschland en Italië". WEENEN, 30 Aug. (D.N.B.). Naar van welingelichte zijde vrijblijvend ver luidt zal de nieuwe en definitieve Roe- meensch-Hongaarsche grens ongeveer als volgt loopen: Zij begint ten Zuid-Westen van Na- guszalonta (Salonta) aan de tot dusver beslaande Hongaarsch-Roemeensche grens, loopt in Noord Oostelijke richting ongeveer op 10 K.M. ten Zuid-Oosten langs Grosserwardein, vervolgens a in Oostelijke richting, dicht ten Zuiden van de Spoorlijn van Grosswardein naar Klausenhurg, ten Zuiden van Klausen- hurg, dat eveneens Hongaarsch wordt, tot een punt op ongeveer 30 k.m. Noord Noord West van Neumarkt. Vandaar loopt de nieuwe grens ten Zuid-Westen langs Neumarkt naar het Zuid Oosten, waarbij de spoorlijn van Schaesbtirg naar Kronstadt bij Roeme nië blijft. Ongeveer 22 k m. ten Noord Oosten van Kronstadt, dat zelf ook bij Roemenie blijft, keert de nieuwe grens lijn zich in een naar het Zuiden uitge hogen bocht in Oostelijke richting naar den voornaamsten kam der Karpathen, welken zii volgens de oude Roe meenscch Hongaarsche grens uit. den tijd van voor den Wereldoorlog naar het Noorden volgt tot het punt, waar zij de nieuwe grens tusschen Roemenië en Sovjet Rusland bereikt. TURKIJE GAAT PARACHUTISTEN OPLEIDEN ISTANBOEL. 30 Aug. D.N.B.)De Turksche luchtvaartliga heeft heden de opleiding van drie bataljons valscherm jagers aangekondigd. Ook burgervlie gers worden tot de oplpiding toegelaten. De duur van de opleiding is drie maan den. VERSTERKING DER PORTUGEESCHE KOLONIALE TROEPEN LISSABON. 30 Aug. (D.N.B.). Het infanterieregiment no. 08 uit Lissabon is thans in Lourenco Marques aange komen. Een compagnie is in Moanba gestationneerd. bataillon no. 7i bevindt zich sedert 2? Aug. in Nova Lisboa. Een compagnie daarvan is in Luanda. WEENEN, 30 Augustus. De speciale correspondent van Stefani meldt: Graaf Ciano heeft den Roemeenschen minister van buitenland sche zaken Manoilescu een nota overhandigd van den volgenden in houd: „Excellentie, uit naam en op bevel van de Italiaansche regeering heb ik de eer U het volgende mede te deelen: Italië en Duitschland nemen van af heden de garantie op zich van de integriteit en onaan tastbaarheid van het gebied van den Roemeenschen staat". De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, heeft hierop geantwoord: „De Roemeensche regeering neemt met vol doening kennis van de mededeeling en aanvaardt de garantie, die Roe menië is verleend." De plannen voor een nieuwen luchtaanval worden besproken. Manschappen van 'n Duitsch eskader in qesprek op een der vliegvelden voordat het sein tot den start wordt gegeven (Foto Weltbild) BERLIJN, 30 Aug. (D.N.B.) Afzonderlijke groepen Duitsche vliegers hebben Vrijdagmiddag in stallaties van de Royal Air Force in Zuid-Engeland met het zwaarte punt in het graafschap Hampshire aangevallen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, bewezen de Duitsche vliegtuigen weer hun su perioriteit en schoten in totaal 51 Britsche toestellen neer. Er wor den 21 Duitsche vliegtuigen ver mist. Omtrent de luchtgevechten Vrijdag bo ven Zuid-Engeland \erneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Een kleine voorhoede Duitsche Iweemotorige jachtvliegers, vernielingstoestellen ge naamd, verscheen boven de Britsche kust en trachtte den weg voor 'n achter hen volgende Duitsche groep bommen werpers vrij te maken van de Engelsche afweer. Nadat deze voorhoede met de Engelsche vliegtuigen van het tpe Spit fire en Hurricane in gpvechlscontact was getreden, braken de Duitsche bommen werpers door de Engelsche luchtafweer versperring heen en vlogen naar hun doel ten Zuiden van Londen. De Duitsche bommenwerpers werden door sterke groepen jachtvliegtuigen be schermd. Een deel van deze convóieeren- de vliegtuigen raakte, evenals de voor hoede, gewikkeld in een taai gevecht met de Engelsche iagers. In liet geheele gebied tusschen Dover en F.n'slbournc werden vooral op groote hoogte op vel schillende plaatsen gevechlcn gpleverd die vaak vijf tot tien minuten duurden. Een groot deel der neergestorte vliegtui gen Kwam neer in het Nauw van Calais. Aan heide zijden van het Kanaal wa ren schejien onderweg om te trachten de drijvende vliegers te redden. Een Duit sche vliegboot, die behoorde lot den z.g. zpenooddienst, heeft reeds drie Engel sche en twee Duitsche piloten opgeno men. Volgens de verslagen van de tot dusverre gelande Duitsche groepen jacht vliegers zijn reeds dertig vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Van de Duit sche groepen iagers, die reeds zijn ge land. ontbreken zes machines Vliegveld. Farborough bij Aldershot bestookt Een groep Duitsche bommenwerpers heeft vanmiddag het Engelsche vlieg veld Farborough bij Aldershot met bom men bestookt. Er werden verscheidene treffers geplaatst op de hangars en schuilplaatsen. Verscheidene vijandehj ke vliegtuigen werden op den grond ver nield. Een Duitsch vliegtuig werd op den terugweg bij Hastings door Britsche ja gers neergeschoten. Op den terugweg on. dernam de Duitsche groep vliegers op verscheidene plaatsen laagvliegende aan vallen op BritscTie stellingen luchtaf weergeschut, welke buiten gevecht ge stelo werden. De nachtelijke aanvallen op Londen Naar de Evening Standard meldt, snel len de nachtelijke aanvallen LonrJen voor een nieuw probleem. „Zij beroovcn ons van onzen slaap" schrijft het blad „De leden van de luchtbescherming loo pen, als zii hun dienst doen. geeuwend op straat. Van een school in de I.onden sche City wordt gemeld, dat van de 1ö0 leerlingen slechts 12 op de lessen ver schenen. De zenuwachtigheid neemt toe en de menschen reageeren op alles slechts langzaam." Bij de jongste Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in de omgeving'van Londen is volgens de eerste berichten uit de Engelsche hoofdstad groote schrik onder de Lonciensche bevolking teweeg gebracht door verscheidene „huilbom- men". Het gieren van deze bommen ver spreidde onder de menschen ifi de schuilkelders vaak zulk een grooten schrik, dat zij zich plat ter aarde wier pen, tot zij de homontploffingen op groo ten afstand hoorden. Duitschland geen bemidde laar tusschen Italië en Griekenland BERLIJN. 30 Aug. (A.N.P.). De Ita Iiaansch-Grieksche perspolemieken over den huidigen stand der betrekkingen tusschen beide landen worden in de Duitsche bladen nauwkeurig weerge geven. In den aard van de Duitsche be richtgeving, welke zich evenwel van een rechtstreeksch Duitsch standpunt ont houdt, valt op te nierken, dat Duitsch land ook dit vraagstuk in den geest van zijn hartelijke betrekkingen van hond genoot met Italië beschouwd. Wanneer men de houding van de Duitsche balden als maatstaf voor de opvattingen van Berlijn beschouwen mag zal men alle vermoedens, flat Duitschland de rol van bemiddelaar tusschen Rome en Athene op zich zou nemen, als onjuist moeten beschouwen. Gezaghebbende kringen te Rome ver klaren niets te weten ten opzichte van geruchten, welke in het buitenland ver spreid zijn en \olgens welke de minis ter van buitenlandsche zaken, graaf rjano, na de conferentie te Weenen zich naar Tirana zon hegeven, waar hij epn redevoering zou uitspreken voor het Al baansche parlement. Positie der Duitsche volks groepen in Hongarije en Roemenië verbeterd WEENEN, 30 Aug. (D.N.B.) Naar aanleiding van de besprekin gen in Weenen over de Hon gaarsch-Roemeensche geschilkwes ties, neeft de Rijksregeering met de Hongaarsche en de Roemeen sche regeering overeenkomsten aangegaan ter bescherming van de Duitsche volksgroepen in de ge noemde landen. De overeenkom sten hebben betrekking op de be kende, door de Duitsche volks groepen reeds lang naar voren ge brachte en nagestreefde eischen. Da Duitsch-Roemeensche minder- hedenovereenkomst, die Vrudag in Weenen gesloten is, bepaalt onder meer: De Roemeensche regeering neemt de verplichting op zich om de leden van de Duitsche volksgroep in Roemenië in alle opzichten gelijk te stellen met de leden van den Roe meenschen volksaard en de positie van de Duitsche volksgroep in den zin van de besluiten van Karlsburg tot behoud van hun Duitschen aard verder tot ontwikkeling te brengen. Tusschen Duitschland en Hongarije is Vrijdag eveneens een minderheden over eenkomst gesloten. Daarin wordt onder meer gezegd: De Hongaarsche regeering garan deert den leden van de Duitsche volksgroep de mogelijkheid hun Duitschen volksaard onbeperkt te be houden. Zij zal er zorg voor dragen, dat voor de leden der Duitsche volks groep uit het feit, dat zij tot. deze volksgroep behooren en de nationaal socialistische «wereldbeschouwing aanhangen, op geenerlei wijze en op geenerlei gebied nadeelen van wel ken aard ook ontstaan. Lid van de volksgroep is wie zich uit spreekt voor het „Deutschtum" en door de leiding van den volksbond der Duit- schers in Hongarije als volks-Duitscher erkend wordt. De leden van de Duitsche volksgroep hebben het recht zich te or- ganisceren en bonden te vormen voor speciale doeleinden, zooals bijv. voor jeugd verzorging, voor sport, voor artis tieke bedrijvigheid, etc. De leden der volksgroep kunnen in Hongarije ieder beroep uitoefenen onder dezelfde voorwaarden en omstandighe den als de andere Hongaarsche onder danen. De leden der volksgroep zullen in overeenstemming met hun percentage in de totale bevolking van Hongarije hij de bezetting van Hongaarsche overheids posten en de samenstelling der zelfbe stuurslichamen functies hekleeden. in zooverrp de bekleeding dier functies door benoeming geschiedt. De volks-Duitsche ambtenaren moeten bij voorkeur gebruikt worden hij de over beid in dp volks Duitsche nederzettings gebieden en de centrale overheid, die daarboven staat. Alle kinderen der le den van do volksgroep moeten de moge lijkheid hebben onder dezelfde voorwaar den als «voor de Hongaarsche 'scholen gelrlpp, een opvoeding te krijgen op volks-Duitsche scholpn. De leden der volksgroep hebben het recht op vrij ge hruik van hun taal in woord en schrift, zoowel in hun persoonlijke en eronomi srhe betrekkingen als ook in openbare vergaderingen. De uitgevers van dagbladen, tijd schriften, en verdere publicaties in de Duitsche taal zullen niet aan be- pprkingen worden onderworpen, die niet ook voor de uitgave van over eenkomstige publicaties in de Hon gaarsche taal gelden In de bestuurs gebieden, waarvan de leden der Duitsche volksgroep minstens een derde van de totalp bevolking uit maken, kunnen zij zich voor het of- firieele verkeer in deze districten hedienen van dp Duitsche taal. De volksgroep heeft de bevoegdheid tot economische eigen hifip en vorming van haar vakvereenigingswezen. Van Hongaarsche zijde zullen alle maatrege len worden vermeden, dip een gedwon gen assimilatie, in het bijzonder door makijariseering van rle volks-Duitsche eigennamen, ten doel zouden kunnen hebben De leden der volksgroep hebben het recht een vroeger in hun familie Resultaten van een Duitschen luchtaanval op een Engelsch vliegveld ten Zuid-Oosten van Londen. Men ziet de bomin slagen in en bij de hangars gedragen naam weer aan te nemen. De leden der volksgroep hebben op cultu reel gebied het recht van vrii verkeer met, het groot-Duitsche moederland. Tusschen de Rijksregeering en de Hongaarsche regeering bestaat er vol komen overeenstemming over, dat de bovenstaande beginselen op geenerlei wijze den plicht der leden der volks- gropp tot loyaliteit jegens den Hongaar- schen staat mogen raken. Voor de leden der Duitsche volksgroep in de met Hongarije hereenigde, tot dusverre Roemeensche gebieden, worden de volgende speciale overeenkomsten getroffen: de Hongaarsche regeering zal don in deze gebieden wonende volks- Duitschers pp hun verzoek de mogelijk heid gevpn om naar het Duitsche Rqk te verhuizen. NEW YORK. 30 Aug. (A.N.P.). In een polemiek met de New York Times, uit Nye het ernstige verwijt, dat het verleden jaar September in Europa niet tot het uitbreken van den oorlog zou zijn gekomen, als niet de Vereenigde Staten hier toe het sein hadden gegeven. De ge schiedenis zal leeren, dat de regee ring der Vereenigde Staten aan En geland en Frankrijk reden heeft ge geven om aan te nemen, dat de Vereenigde Staten hen zouden bij staan ingeval aan Duitschland de oorlog werd verklaard. De overweldige zege van den isolatio- nisuschen senator Hiram Johnson bij de voorloopige verkiezingen in Califor- nié is in kringen, die het Witte Huia na staan, met merkbaar onbehagen op genomen. Johnson gold reeds in den Wereldoorlog als een onverschrokken strijder tegen inmenging der Vereenig de Staten en sedert het uitbreken van dezen oorlog is hij een scherpe criticus van de interventionistische politiek van Roosevelt. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Onder voorzitterschap van den oudste der ie Berlijn wonende Vlamingen pro fessor dr. J. Hal Ier von Ziegesar is opge richt een „comité voor recht en herstel", dat zich ten doel stelt den Vlaamschen activisten uit den tijd der Duitsche be zetting in België gedurende den Wereld oorlog eindelijk recht te laten geschie den. In hot verdrag van Versailles staat uitdrukkelijk vermeld, dat Vlamingen, die gedurende de bezetting in het be lang van hun volk met de Duitsrhers hebben samengewerkt, door de Belgische overheid geen haar gekrenkt mocht wor den. Voor de Franschen, die gedurende de bezetting van Noord-Frankrijk met de Duitschers voeling hadden genomen, gold overigens hetzelfde. Terwijl Frankrijk zich nu wat dit be treft aan ne bepalingen van het verdrag van Versailles hield, meende Belgie de rechten der activisten met voeten te kunnen treden. De activisten werden in den kerker geworpen, voor zoover zp niet waren uitgeweken, hun huizen verbrand of geplunderd en hun bezit in beslag ge nomen en verbeurd verklaard. In 1910 wprd ondpr voorzitterschap van Jan Wannvn een commissie ge vormd,, die op dit punt de stipte uitvoe ring van het verdrag van Versailles eisr hte. Door de halsstarrigheid der Bel gische regeerine kon het werk der com missie niet worden voortgezet, terwijl de Duitsche regeering uit de twintiger ja ren met betrekking tot de Ylaamsche ac tivisten placht te zeggen: „ïk ken die menschen niet." Thans meent men in Vlapnisehe krin gen. dat het oogpnblik gekomen is om den. strijd voor recht en herstel te her vatten. Het eerherstel is hierhii hoofd zaak Op verzoek van Wannyn hepft rlr. von Ziegesar rle leiding on zich geno men. Algpinpen secretaris is de heer Ja- genau te 's-Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2