Wandelen en zingen hooren bij elkaar uit mooi Amersfoort i DrnJhcdte' Geestelijke en lichamelijke opvoeding- der Nederlandsche jeugd Spijkers met koppen DM medte r Dankbaarheid Üqsmda Tennistournooi op 't Stort Kapitein Paters vertelt Een goed plan wordt overgelegd aan de vereenigingen En het timmerhout? Des winters Het pl an Waarom niet? Voor den gewonden soldaat BURGERLIJKE STAND jegens Alkmaar Onderlinge tienkamp A.A.V. 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 if\E wandelsport heeft zich in het gansche land de laatste jaren sterk i-J ontwikkeld. De invloed daarvan vindt men ook in onze stad. Het aantal tippelaars, dat om der wille van de sport of voor genoegen alleen ettelijke honderden kilometers per jaar aflegt is hier waarlijk niet gering. Statistieken zijn ons niet bekend, maar we gelooven, dat onder de „wandelsteden" Amersfoort een belangrijke plaats inneemt, hetgeen wel goeddeels verklaard zal worden door de bijzonder ge schikte omgeving, waarin wij ons verheugen. Düs: Amersfoort telt vele wandelaars. Deze tippelvrienden verslijten aan hun sport ten- naastebij ieder jaar een paar schoenen en jammer genoeg is dat niet precies het eenige, dat al wandelende versleten wordt, want zij verslijten meestal ook hun stembanden. Nu kan men het werkwoord verslijten op verschillende wijzen gebruiken bijvoorbeeld als volgt: „Heele volksstammen verslijten hun geschreeuw voor zingen". En nademaal tot die volksstammen ook wel eens wandelaars behooren, doet hel zeer veel deugd, wanneer men verneemt, dat er weldenkende lieden zijn, die aan dezen vorm van slijtage een einde willen maken Alzoo: gisteravond kwam er ten huize van den heer Hans Scheifes, muziekpaedagoog, een klein gezelschap in vergadering bijeen. Het punt van bespreking was „Hoe kunnen we in Amersfoort georgani seerd ten strijde trekken voor de verbetering van den zang in de wan- delvereenigingen?" DE vergadering was ontstaan op inia- tief van den heer P. v. Mourik, Jeeraar Lichaamsoefeningen M.O., en zij werd bijgewoond door mejuffrouw F. Koning (Ons Belang), den heer W. ter Wolbeek (Z.U.T.)., den heer E. Huisman (Wilhelmina) en door den heer Chr. v. d Linden (St. Hubertus). Er waren meer vereenigingen uitgenoodigd, doch helaas was de belangstelling om rede nen, die wij niet kennen, niet grooter. We kregen een papier in handen, waarop de onderstaande drie voorstel len stonden vermeld: le. Alle wandelvereenigingen houden zoo mogelijk gezamenlijk twee of drie maal per maand een zangavond, waarbij een zangleeraar de leiding heeft. 2e. Alle wandelvereenigingen wijzen enkele vertegenwoordigers aan, die onder leiding van een zang leeraar de liederen instudeeren, welke daarna onder leiding van de ze geschoolden weer worden geleerd aan de andere leden der vereeni- ging. Dit zou clan kunnen geschie den op clubavonden of speciale zangavonden. 3e. De voorgaande punten worden gecombineerd, terwijl de genoemde „vertegenwoordigers" tevens onderwijs ontvangen in ihet bespelen van luit of guitaar. Dit korte programma is door de aan wezigen kort maar krachtig onder de loupe genomen. Er werden verschillen de pro's en contra's te berde gebracht, maar tenslotte kwam punt 2 als favo riet uit de bus. TOEN kwamen de moeilijkheden na tuurlijk pas. Men vroeg zich af, of de leden wel genoeg tijd beschikbaar zouden willen stellen voor dit doel (dat overigens met alle recht een goed doel genoemd mag worden). Hoe het ook zij: de tij d is er! Immers, het winterseizoen staat voor de deur en het zal dus wel niet zoo lang meer duren of vrijwel iedereen hangt z n wandel schoenen tijdelijk aan de wilgen. Het is natuurlijk wel waar, dat ve len 's winters een andere sport beoefenen of andere liefhebbe rijen, maar het is minstens even waar, dat des winters meer „vrijen tijd" overblijft dan 's zomers Bovendien zoo zei men ter vergadering kunnen de club avonden aan het schoone doel dienstbaar worden gesteld, terwijl het evenmin onmogelijk is om tij dens eveniueele indoor-training een lied te zingen. Van deze waarheden voelden zich geluk kig de aanwezigen overtuigd. We con stateerden trouwens met eenige vreug de, dat nog vóór het plan tot deze ver gadering geboron werd, verschillende vereenigingen zich reeds ernstig bezon nen hadden op de mogelijkheden, om den zang te bevorderen. Mei andere woor den: het arbeidsveld bleek gisteravond rijp orn het zaad te ontvangen. Er zijn dan ook koppen niet spijkers geslagen en we hopen nu alleen maar, dat er goed timmerhout aanwezig zal zijn T N* principe werd het volgende plan -*■ aangenomen: Er zal aan alle wandel vereenigingen een schrijven worden ge richt met het verzoek om op z'n (hoogst een drietal muzikale leden aan te wij zen, die ten huize van den heer Schei fes de noodzakelijke „eerste oefening" zullen ontvangen. Er zal dan gewerkt worden volgens het voorstel, dat we als punt 2 reeds vermeld hebben. Het is zeer wel mogelijk, dat deze instructeurs" die elke week een zangles van twee uur zullen krijgen na een maand ver genoeg gevorderd zijn om het geleerde in hun vereeniging verder te dragen. Is men eenmaal zoo ver, dan zal iedere vereeniging drie maal per maand een oefenavond beleggen onder leiding van de instructeurs, terwijl een maal per maand een ge zamenlijke zangavond gehouden zal worden met de verschillende vereenigingen. Zeer zeker mag men aannemen, dat de verwerkelijking van dit plan reeds na één winter rijke resultaten zal afwerpen. Om het maar eens precies te zeggen: vindt dit uitstekende plan verwe zenlijking, dan hebben we een goe de kans, dat we volgenden zomer heel wat minder last zullen hebben van „den blerrenden booze", die nu zoo vaak tijdens marschen meeliep in de rijen onzer wandelvereenigin gen EP N waarom eigenlijk zou dit plan ^—'niet verwezenlijkt kunnen wor den Om de kosten zeer zeker. Sympathie bestaat er genoeg voor, althans dien indruk kregpn we gisteravond. Niet al leen van de zijde der op het appèl verschenen vereenigingen, maar ook van de andere kanten. We vernamen, dat de A. B. v. L. O. reeds zijn waardeering met dit streven uitgesproken heeft en zelfs lijkt een subsidie van dien kant te verwachten met „aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid". Een globale rekening bracht aan het licht, dat de kosten zeer laag zullen zijn. In totaal zal dit uitgebreide zang onderwijs de vereenigingen voor den ganschcn winter niet meer kosten dan 10.-. Dus: de wil is er, de plannen zijn goed. de kosten laagmogen er zoo spoedig mogelijk (want de tijd dringt!) stappen ondernomen worden om den zang in de rijen onzer wandelaars de hoogte in te stuwenl „Wandelen en zin gen Qiooren bij elkaari', zoo schreven wij enkele weken geleden in een artikel in ons blad... Welnu: aan de wandelver eenigingen in onze stad de oer om als promotor van den volkszang op te treden. Het comité voor den gewonden en zie ken soldaat schrijft ons het volgende: De vorige week zijn de volgende gif ten ontvangen: G. H. v. d. B. A. F. B. Mej. J. M. B. D. M. A. S. A. ter C. 2.50 2.50 5. „2 50 1.50 VAN ZONNEDAUW IpR komen slechts drie soorten zonnc- dauw in ons land voor en wel de ronde, de lange en de kleine zonnedauw. De ronde en de kleine zonnedauw zal men hier bijna uitsluitend ontmoeten. Ze zijn van elkaar te onderscheiden, doordat van de eerste de blaadjes rond en grooter zijn en tegen den grond liggen, terwijl die van de kleine meestal langwerpig zijn. aanvankelijk tegen den grond liggende, maar later opgericht. Een goed kenmerk van de kleine is. dat de bloemstelen, van de rozet uit, eerst een eindje horizontaal of schuin loopen, terwijl ze zich dan plotseling omhoog buigen. Hoewel de lange zonnedauw zeldzaam voorkomt, kan men hem vinden bij het Treeker Meertje. Zijn blaadjes zijn meestal veel langwerpiger dan die van de kleine. Een goede onderscheiding is. dut haar bloemstelen rechtop staan midden in de rozet. Alleen bij zeer gunstig, aanhoudend zon nig weer, ontplooien zich de kleine vitte bloemen, die zich prachtig aan het einde van breinaald dikke bloeistengels bevin den, doch ze openen zich een enkelen voor middag. Ook schijnt slechts om de twee dagen een bloempje open te gaan. Ze zijn dan ook hoofdzakelijk op zelfbcstuiving aangewezen. Zoo eenvoudig en bescheidenzoo merk waardig cn wonderlijk ook is dit plantje. Toch kunnen de rozetten van 5—6 blaadjes den donkeren grond van de moerassige en vochtige heide van 't Hazcnwater en links en rechts van den Buurtweg naar Bavoort prachtig rood kleuren. Eigenlijk zijn de langgesteclde komvor mige blaadjes groen, maar zij zijn aan den bovenkant bezet met talrijke roode, dikke haren, zoodat het lijkt alsof ze rood zijn Deze haren zijn het langst aan den rand van de blaadjes. Zij worden naar het mid den toe korter, terwijl zii tenslotte geheel in het midden van het blad niet meer zün dan een klein rood knopje. Zoo'n blaadje van den zonnedauw zon men kunnen vergelijken met een spelden kussen. Maar aan de knoppen van die roode spelden bevindt zich een druppel waterhelder vocht, dat als dauwdruppels blinkt en schittert in den zonneschijn. Van daar den naam zonnedauw. Nu is dit vocht in het geheel geen water en het is ook geen honing. Water zou door de warmte van de zon spoedig verdampen en voor honing mist het den zoeten smaak. Door de toppen der haren wordt het vocht afgescheiden, dus door kliertjes, die op lange stelen staan. Aangelokt door de roode kleur der ha ren en de op honing gelijkende vonkelende druppels strijken vele vliegen en muggen op de blaadjes van den zonnedauw neer. Dan blijkt, dat zii er ingevlogen zijn als een vogel in een lijmboom. Zij blijven vastzitten aan het zeer kle verige vocht, dat bovendien door de aan raking van het insect rijkelijk gaat vloeien uit de roode tentakeltjes, die zich als vin gers naar het midden van het blad buigen, zoodat de vlieg of mug als 't ware door vangarmen van een poliep wordt gegre pen. Zoo wordt het insect naar het mid den van het blad geschoven, waar het m het daar aanwezige vocht verdrinken moet. Het wonderlijke is, dat de vloeistof, die na de vangst van het insect door de knop jes wordt afgescheiden, een bestanddeel bevat, dat een werking heeft als het maag sap in onze maag- De prooi wordt dan ook door dit maag sap verteerdDan zuigen dezelfde klieren het vocht en het verteerde voedsel op en zoo gaan de bestanddeelen van het lichaam van het diertje over in de plant. Na een paar dagen vinden wij op zoo'n blaadje van den zonnedauw, waarvan de haren zich intusschen weer hebben opge richt. niets meer dan de onverteerbare resten, zooals de harde huid van het spin netje. de mier. vlieg of mug, zoodat deze door den zonnedauw zijn opgegeten. VIRfDIS oooooooooooooooooooo Afd. Bonneterie Zijden en Wollen Shawls Kantstoffen voor Japonnen Handschoenenin wolin zijde, in leder Garnituren, Vesten, Kragen voor Garneering Corsages Een harmonie-orkest heeft in de re creatiezaal van het Militair Hospitaal een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Er werd geestdriftig door allen meege zongen. Dc directie van het Grand Théutre bood de verpleegde militairen een bios coopavond aan. Vruchten werden door. eenige dames uitgereikt. Giften kunnen worden gestort op giro 25017 ten name van H. A. Fischer, luit.- kol. b. d., Mauritslaan 4, Amersfoort. OPLICHTING VAN EEN TANDEM Door een rij wiel verhuurder is bij de politie aangifte gedaan van oplichting van een tandem te zijnen nadeele. O o O O oooooooooooooooooooo GEBOREN: Johanna, d. v. Hendrik de Vries en Grietje Visser. Jakoba, d.v. Hcnri Diderik Alexander Götz en Gccrtruida Hes sels. Geboren: Hans Hendrik Jan, z. van Ger- rit Aric Beenhakker en Alida Gerarda van den Brink; Gjisbertha Petronella, d. van Petrus Hendrikus van Rotterdam en Josina van Kooten. Overleden: Hendrik Jacobus Horn, oud 80 jaar, echtgenoot van Petronella Jacoba Christina de Liefde. i\j A AR wij vernamen, is een -L V commissie aan het werk gegaan, om gelden in te zame len bij onze stadgenooten, die tot de tien groepen behoor den, welke tijdens de oorlogs dagen in Alkmaar zijn ge- evacueerd geweest. Het plan bestaat, de gemeente Alkmaar een geschenk aan le bieden, dal een blijvende herinnering zal zijn aan de huisvesting, die op zoo hartelijke wijze tien duizend Amersfoorters werd verleend. Overwogen wordt, de ge meente een gebrandschilderd raam aan te bieden naar de fraaie ieekening van onzen stadgenoot Willem J. van Dam: „Evacuatie"die in het Cildehuis geëxposeerd is. De burgemeester Graaf van Randwijck zou reeds zijn in stemming met het plan heb ben betuigd. - J GRAND THéfiTRE. Van Vrijdag 30 t. ra. Donderdag 5 Sept. vertooning van dc film „Nacht der beslissing". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6 en 8.15. Overige dagen matinee om 2.30 en 's av. om 8.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 30 Aug. t.m. Donderdag 5 Sept. vertooning van de film „Hocr3, ik ben Papa." Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag om 2.30, 6 en S.15 uur. Overige dagen om 2.30 cn 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van dc film „Centraal Rio". BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 7 Sept. Opvoering van het openluohtspel „Elckei- lyc". 3 uur n.m. SPORT EN SPEL Het B. en C.-tennistournooi op 't Stort nadert het einde en daarmede het meest spannende gedeelte. Vanmiddag en morgenochtend wor den de halve finales gespeeld, terwijl de finales in den loop van den Zondag middag zullen plaats vinden. De halve finales heeren enkelspel B gaan zeer vermoedelijk tusschen Weitses en Van Loon eenerzijd* en L. v. d. Veer en R. Leenknegt, anderzijds. Leenknegt won met 61 60 van M. v. d. Veer, terwijl L. v. d. Veer in de halve finale kwam na een zeer benauwde zege op Meh- rengs. In de tweede set kreeg hij b.v. liefst drie matchpoints tegen zich. Des ondanks wist hij de partij te winnen. Weit-ses en Van Loon moesten van middag nog hun plaat* verdedigen. De verwachting is, dat zij in de halve fina le tegen elkaar komen. Morgenochtend staat de halve finale heerendouble B tusschen de gebroeders v. d. Veer en de gebroeders "Leenknegt op het programma. De winnaars daar van komen zeer waarschijnlijk in den eindstrijd tegen de double Weitses— Mantel. De mixed-double, levert vermoedelijk een eindstrijd op tusschen mej. Wil- ming en Van Loon eenèrzijds en de heer en mevr. L. v. d. Veer anderzijds. Het is althans niet te verwachten, dat eerst genoemde sterke mixed uitgeschakeld wordt door R. Leenknegt en partner. Ook in de damespartijen is nog aar dige strijd te verwachten. De publieke belangstelling is eiken dag zeer groot geweest en zal dit zeker ook vandaag en morgen zijn. Maandag volgen de gedetailleerde uit slagen. Zaterdag cn Zondag organisert de A.A.V. haar jaarlijkschen onderhngen tienkamp. Voor dezen tienkamp, die het vorige jaar wegens omstandigheden geen doorgang vond, is eenige jaren ge leden dooi' den Garnizoenscommandant een wisselbeker beschikbaar gesteld, die driemaal achter elkaar of vijfmaal in het geheel gewonnen moet worden. De athleet J. Wiegmink heeft dezen beker zoowel in 10:197 als in 1938 gewonnen. Indien hij hem,.dit keer weer wint, is de beker dus zijn eigendom. Of hij daar in zal slagen is echter een groot e vraag. Jonge krachten als Hardonk en Mol huizen. zullen het hem lang niet mak kelijk maken. Niet minder dan 15 A.A.V.-ers hebben voor dezen zwaren wedstrijd ingeschre ven, welke op het A.B.v.L.O.-terrein aan de Rubensstraat gehouden wordt 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. In een dezer dagen gehouden perscon ferentie heeft kapitein Paters, chef van de hoofdafcleeling geestelijke en lichamelijke opvoeding van den Op- bouwdienst, een belangwekkende uiteenzetting gegeven van het Werk, dat door deze hoofdafdeeling wordt verricht en van de resultaten, die tot nu toe zijn bereikt. Kapitein Paters begon zijn voordracht met te vertellen, dat de onder zijn lei ding staande hoofdafdeeling is gesplitst in de volgende afdeelingen: de afdeeling sport- cn lichamelijke opvoeding, de af deeling muziek, de afdeeling pers- en propagandadienst, de afdeeling cen traal cantinebeheer, de afdeeling ont spanning, de afdeeling lectuurverstrek- king en de afdeeling spaarwezen. Ten einde de taak van de hoofdafdee ling „geestelijke en lichamelijke opvoe ding" goed te verstaan, is het nuttig om met enkele woorden vast te stellen op welke wijze de opbouwdienst den arbeid ziet, omdat zonder een juist begrip van het woord arbeid het wel zeer moeilijk* is te spreken over de geestelijke en lichamelijke opvoeding. U weet, aldus kapitein Paters, dat voor ons het crite rium is, dat de arbeid de gemeenschap ten goede moet komen en dat wij dus als opbouwers alleen arbeid aanvaar den, die aan dat criterium voldoet. De arbeid verschaft ons inzicht, niet alleen in de oplossing van het werkloos heidsvraagstuk, maar ook in de vorming %an een nieuwe gemeenschap, omdat de grondslag van de samenleving nu een maal in den arbeid verankert ligt. Daar waar gearbeid wordt, zal men al heel spoedig bemerken, dat die arbeid dan alleen rendabel kan zijn, wanneer be paalde geestelijke eigenschappen aan Nvezig zijn en dat met name die arbeid alleen rendabel wordt, wanneer de ar beid beheerscht wordt door tucht, vooral zelftucht.. De geestelijke en lichamelijke opvoeding van den opbouwdienst is in de eerste plaats er op gericht den man een juist inzicht te geven van den ar beid, welke hij ten dienste van de ge meenschap zal hebben te verrichten en de voor de juiste uitvoering van den arbeid onmiskenbare eigenschappen aan te kweeken. Als eerste hulpmiddel daartoe, hebben wij gegrepen naar de geestelijke en lichamelijke opvoeding. Lichamelijke opvoeding en sport De lichamelijke opvoeding en de sport zijn sedert onheuglijke tijden het stief kind van het Nederlandsche volk ge weest. Onze taak is in dit opzicht bijzon der moeilijk. Wij kunnen hier de licha melijke opvoeding en de sport niet zien als een „Ausgleich", een nivelleering van de beroepshouding, maar wij moe ten den achterstand inhalen. Dc licha melijke opvoeding heeft in ons volk een dubbele taak: het inhalen van den ach terstand en het geven van een nivellee- rende opvoeding, die door de beroeps houdingen nu eenmaal noodzakelijk zijn. Er zijn in de sport tal van opvoedkun dige elementen aanwezig, die niet ver- Nvaarloosd mogen worden, zooals: orde, arbeidzaamheid, arbeidslust, behendig heid, uithoudingsvermogenen saamhoo- righeid, alle eigenschappen, die door de lichamelijke opvoeding en sport in hooge mate worden gestimuleerd en gevormd Men heeft in werking zien treden liet centraal opleidingsinstituut en op 29 Juli vier districtssportcentra. Op deze wijze was het mogelijk om onmiddellijk onge veer 700 sportleiders te doen opleiden voor hun moeilijke taak. Deze opleiding is thans zoo ver, dat zii Maandag a.s. hun taak kunnen aanvangpn. Zijn de resultaten voor het oogenblik hoopgevend, even duidelijk is het, dat wij er nog lang niet zijn en dat vooral op mentaal gebied nog heel wat moet worden omgeschakeld. Er zullen maat regelen moeten worden genomen, om de lichamelijke opvoeding in de toekomst blijvend te stimuleeren. Daartoe zullen wij komen tot de samenstelling van een aantal vaardigheidseischen, die na een behoorlijke training voor een ieder te halen zijn. Het halen hiervan zal beloond worden met een onderscheidingstéeken, dat dus voor dc mannen het uiterlijke kenteeken is, dat zij inderdaad op het gebied van de lichamelijke oefening wat bereikt hebben. Een tweede stimuleeren- de factor is de organisatie van wedstrij den en een derde uitermate belangrijke factor is het verkrijgen van een unifor me sportkleeding. Zang en muziek Een ander belangrijk middel om orde en tucht, maar vooral gevoel voor ge meenschapszin en saamhoorigheid aan te kweeken is de beoefening van zang en muziek. Men mag nooit zeggen, dat het Nederlandsche volk niet kan zin gen. Dat kan spr. ieder uur van den dag bewijzen. Laai men maar komen op het centrale muziekinstituut. Daar zijn 52 jongelieden verzameld, zoo uit den opbouwdienst en spr. hoopt binnenkort in een openbare les kaptein Tiggers in de gelegenheid te stellen daarvan meer te laten hooren. Spr. weet het: het be kende liedje van „Blonde Mr entje heeft een hart van prikkeldraad" zit hier en' daar nog dwars, maar ook daarvan ko men wij wel af. Spr. gunt den opbou wers hun blonde Mientje, doch laten zij het niet met de mond belijden, maar in hun hart rond dragen. Het is niet noo dig dat langs de straat to kraaien. Dit is een hymne, die spr. in de toekomst niet langer wil hooren. Daarmede is te gelijkertijd het ontstaan van het cen traal muziek opleidingsinstituut ver klaard. Ook hierin, evengoed als op liet gebied van sport en lichamelijke opvoe ding is een centraal instituut nu een maal noodzakelijk De taak van het in stituut is in enkele woorden weer te geven. Het muziekopleidingsinstitiiut moet richtlijnen geven en smaakvor- mend optreden en wanneer men nu vraagt naar de middelen, waarmede dat instituut zijn doel tracht te bereiken, dan zijn die in enkele punten op le som men. Dit is in de eerste plaats de sa menstelling van een bundel van op de juist wijze gerangschikte goede Neder landsche liederen. In de tweede plaats zal worden ge zorgd voor een uniforme en deskundige opleiding van muziek- en zangleiders. In de derde plaats zal gezorgd worden voor de samenstelling van een bundel van voor harmonie en fanfare bewerkte mar schen en pbouNvliederen, tenvijl in de vierde plaats zal worden zorggedragen voor een goede leiding bij het spelen van marschmuzick en voor het oprichten van muziekcorpsen. In de vijfde plaats zal van te voren toegelichte lichte klas sieke muziek ten gehoore worden ge bracht. Pers en propaganda Het spreekt vanzelf, dat een opbouw dienst zonder propaganda ondenkbaar zou zijn. Wij moeien natuurlijk zorgen zoowel voor inwendige als uitwendige propaganda ,zoo ging spr. verder. In de eerste plaats de inwendige propaganda, want men moet niet gelooven, dat op het oogenblik alle leden van den op bouwdienst zich volkomen realiseeren welke taak zij hebben te vervullen. Wij zullen dat kunnen bereiken in de eer ste plaats door het uitgeven van het weekorgaan „Pak aan". Het is een uit gave, die van de zijde der corpsen wordt voorzien van een inlegblad met corps- nieuws. Het is de spreektrompet van de leiding. fn de tweede plaats door de samen stelling van brochures, uiteraard be stemd voor intern gebruik en ten doel hebbende de leden van den opbouw dienst een juist inzicht te geven in de taak van dezen dienst. In de derde plaats zal de inwendige propaganda moeten Nverken in woord en beeld door oprichting van een foto- en filmdienst over eigen werk. Ontspanning en cantines In de ontspanning zal voor een aan zienlijk deel worden voorzien door zelf werkzaamheid. waarbij uiteraard ook weder richtinggevend zal worden opge treden. Er zijn verschillende mogelijk heden: vertooning van cultureele en amusementsfilms en opvoering van goede tooneelstukken. Het cabaret heeft geen zin. Wanneer de menschen zelf zorgen voor cabaret, dan vindt spr. dat prettig, doch het heeft geen zin dit van buitenaf op te dringen. Het centrale cantinebeheer is een ingewikkelde quaestie. Wij willen den man zijn can- tine laten behouden, maar het zal dui delijk zijn, dat onder de huidige om standigheden met zijn distributiemaat regelen een centraal cantinebeheer' noodzakelijk is. Lectuurverschaffing en spaarwezen De lectuurverstrekking zal ook stecK ingesteld worden op den Nederlandschen geest. Het doel van de afdeeling lectuur verstrekking is de uitgifte van onpoli tieke romans, passende amusementslec tuur en degelijke lectuur en vooral lec tuur van Nederlandschen bodem. Wij hebben een schat van vaderlandsche lec tuur, boeken over ontdekkingsreizen van Nederlanders in het ver verleden. Spr. denkt slechts aan de tochten naar Nova Zembla, Zuid-Afrika en Amerika, boeken die wij allen in onze jeugd gelezen heb ben. En ten slotte het spaarwezen. In hef Nederlandsche volk is de zucht tot spa ren aanwezig. Ook bij het personeel van den opbouwdienst bestaat de zucht om van de enkele centen soldij toch nog iets weg tc leggen. Men durft het echter ook niet in zijn zak te houden. Men zoekt naar een middel, naar een moge lijkheid van belegging. Een en ander heeft ons ertoe gebracht een spaarwezen on te nemen in den opbouwdienst. Op bet oogenblik is het nog niet de tijd om daarover veel te zeggen. Wij vragen zoo besloot kapitein Pa ters zijn belangwekkende uiteenzetting geen waardeering voor hetgeen nog niet gepresteerd is. Wij vragen in de eerste plaats erkenning van het feit, dat wij niet bij do pakken ziin blijven neer zitten, in de tweede plaats vertrouwen en in de derde plaats rust. Het lijkt spr. niet geslaagd, dat wanneer bijv. een af deeling van den Opbouwdienst door stramme orde-oefeningen zich zelf tracht terug te vinden, zij omringd wordt door een gapende menigte. Men moet den Opbouwdienst bij deze oefeningen de rust laten, die bij noodig heeft. Res. kapitein P. Tiggers dirigeert zijn jongens tijdens den propaganda-dag, dien de Opbouwdienst te s-Graven- ha ge hield op het terrein van de Sin- telbaan. (Foto Pax-Holland)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6