De Laatste Bus Zeepdistributie vanaf heden Zeven dooden bij ongeluk met de Waalbrug MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARÏVÜET Heeft iemand? BOiN No. 115 VOOR TOILETZEEP ETC. Bon 116 voor scheerzeep Bommen bij Soesterberg en het Keteldiep Nieuwe kameelen in Artis OPROEP AAN DE NEDERLANDSCHE JEUGD ROZEN NAAR DUITSCHLAND KINDERHOEKJE Post voor de represaille- geinterneerden PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Twee Amsterdamsche jongens zoek Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1S40 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijver, heid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder in de pers werd gepubliceerd, wordt op 31 Augustus een aanvang gemaakt met de distributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 24 September a s. geeft de met „115" genummer de bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling óf 120 gram huis houdzeep, óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 150 gram zeep vlokken óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen óf 200 gram vloei bare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeel ten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoud zeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behande ling van de gezinswasch gedurende bo vengenoemd tndvak de met „115" ge nummerde bon van hpt algemeen dis trihutiebonboekje van hun clientèle in ontvangst kunnen nemen voor liet koo pen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog wasrhgoed. De wasscherij zal ppr bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. De aandacht wordt er on gevestigd, dat wasrhpoedpr slechts verkocht wordt aan wasscherijen het product is niet in den detailhandel verkrijgbaar. De als extra-rantsoen door de dis- tribufiediensten uit te reiken bon nen voor „één rantsoen toiletzeep" geven gedurende het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 2i Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstel ling) van gemiddeld gewicht. Scheerzeep op bon 116 Voorts zal gedurende het tijdvak Van 31 Auglstus tot en met 31 De cember a.s. de met „116" genum merde bon, welke tegelijk met de fextielkaart is uitgereikt aan man nelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koopen van 50 gram scheerzeep óf voor zoover voorradig één tube scheercréme Öan wel één pot scheerzeep. FUSIE INGENIEURSORGANISATIES AANSTAANDE AMSTERDAM, 3 Aug. Het bestuur 'der Nederlanrlschc Vereeniging van In genieurs heeft zich afgevivagd of, ge zien het voorbeeld van zich samenvoe gende organisaties in Nederland, ook thans niet de tijd gekomen is om po gingen aan te wenden, om eenheid te brengen in de ingenieurs-organisaties in Nederland. Hij heeft zich tot het bestuur van het Instituut van Ingenieurs gewend of liet bereid zou zijn niet het bestuur der Ne- derlandsche Vereeniging van gedachten te wisselen over de vraag, of thans nipt de tijd gekomen is, om ook in Neder land te komen tot een Nederlandsche Vereeniging van Ingenieurs. Daarmede zou tevens 't tilelvraagstuk tot een goed einde kunnen worden gebracht. WAARDENBURG, 30 Aug. Vol gens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden. veroorzaakt door den val van de Waalbrug bij Zalt- bommel zeven. Er zijn drie zwaar gewonden en enkele lichter gewon den. Alle slachtoffers behooren tot het personeel van de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam. liet onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met het brugstuk bij Zalt- bommcJ is tot het donker met kracht voortgezet. Zooals wij reeds mededeelden, kon den de lijken van twee slachtoffers wor den geborgen. Vijf arbeiders worden vermist, zoorlat thans als vaststaand kan worden aangenomen, dat ook zij hij dezen ramp om het leven zijn geokmen. Drie man zijn zwaar gewond en vijf iets minder ernstig. Het onderzoek wordt moreen voortgezet. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben Engelsche vliegers verschei dene malen getracht een aanval op Soesterberg te ondel-nemen. Tot zesmaal toe weerklonk luchtalarm. Er werden eenige bommen uitgeworpen, die in open veld terecht kwamen en geen noemens waardige schade aanrichten. Militaire doelen werden niet getroffen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Den geheelen nacht was het afweergeschut te hooren en tot ver in de omgeving loeiden de sirenes. Tegen drie uur was het geveer geweken. Vanochtend omstreeks zes uur zijn op het Kampereiland bij het Keteldiep in de buurt van erf 70 eenige hommen ge vallen, waarvan er een ontplofte. Deze bom sloeg en gat in den grond mei een middplhjn van zes meter en een diepte van drie a vier meter. In het geheel zijn er drie trechters in den grond gesla gen. Men vermoedt, dat er zich nog eenige kleinere niet ontplofte hommen in de nabijheid bevinden. Scherven zijn gevonden tot op honderden meters af stand. Persoonliike ongelukken deden zich niet voor. De politip heeft een groot gedeplte van den omtrek afgezet. AMSTERDAM. 30 Aug. Na een langdurige, herhaaldelijk onderbroken spoorreis van Moskou naar hier, hebben de beide wijfjeskameelen, aangekocht voor rekening van het Artis Reddings Comité en al vóór ingebruikneming van het hoefdierenveld op 31 Juli j.l. ver wacht, thans haar intocht in „Artis" gedaan. i Na een korte quarantaine in een der daartoe bestemde stallen met. uitloop- perk, van waaruit ze haar nieuwe om geving opnemen en alvast kennis-op-af stand maken konden met de overige be woners, t.w. de lama's, haar naaste ver wanten. het kolossaal gehoornde watocs- sie-rund van Victoria-Nyanza, de Nubi- sche kruis-ezels, de Abessinische geiten, de Pampa-st missen en de pauwen, mochten ze vrij het veld op Als tweede heuglijke gebeurtenis noe men we de eerste geboorte in deze mooie, hijzonder geslaagde afdeeling. Tij delijk rustig afgezonderd in een der aangrenzende isolatie-verblijven, ver zorgt een lama-moeder haar tengere, karakteristiek langhalzige en rankpoo- tige boreling. BETALING WEGENS AANKOOP VAN DUITSCHE GOEDEREN \s-GRAVENHAGE. 30 Aug. Ter ken nis van belanghebbenden wordt, ge bracht, dat met ingang van 31 Augus tus a.s. betalingen wegens aankoop van Duitsche goederen, bestemd voor Neder landsche overheidsinstellingen niet meer door storting op postrekening nr. 6008 ten name van het „bestuur van den postcheque- en girodienst" (transferbe talingen). doch door storting in de Ne- derlandsch-Duitsche clearing moeien worden voldaan. Voor hulp bij den land arbeid in Duitschland •s-GRAVENHAGE. 30 Aug. Het hoofd van het bureau voor sociale aan gelegenheden bij liet Rijkscommissariaat maakt bekend: De eerste groepen Nederlandsche helpers in den landarbeid zijn ingevol ge den oproep aan do Nederlandsche jeugd en aan de ouders van 31 Juli, naar Duitschland vertrokken. Deze jeugd heeft acht geslagen op den oproep van den nieuwen tijd en zoekt den arbeid en tevens de stamverwante jeugd in het Duitsche Rijk. De Duitsche- en Ne derlandsche jeugd werken nu schouder aan schouder en hand in hand. De jeugd van beide landen houwt de bruggen tusschen de beide Gcrmnansche volken, nu zij zich aan den arbeid en het algeqieen welzijn wijdt. Vergeten zijn de standsverschillen, begraven zijn dc pijnlijke gebeurtenissen uit het jong ste verleden; deze jeugd heeft de groote gedachte van de toekomst voor zich. In het Duitsche Rijk zijn nog vele plaatsen in den arbeid voor jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar open. De jeugd kan zich daar bezighouden mot lichten land arbeid. De jarenlange ervaring in Duitschland betreffende de hulp op het land. geeft de zekerheid dat in elk op zicht voor de helpers en helpsters in den landarbeid wordt gezorgd. Als tegenprestatie voor hun arbeid ont vangen de helpers en helpsters, die ver spreid zijn ondergebracht, behalve vrije kost en inwoning, een zakgeld van 10 tot 15 mark in de maand, alsmede vrije heen- en terugreis, voorzoovcr dc jeugdigen ten minste 3 maanden op dc plaats van hun arbeid blijven. Wat verder op het loon be spaard wordtkan op dezelfde wijze als bij de andere in Duitschland werkende Ne derlandsche arbeiders, tot het volle bedrag naar huis worden gezonden. De wegen om de Nederlandsche jeugd aan liet werk te zetten, zijn dus ge- effend. De arbeidsbeurzen aanvaarden aanmeldingen. NAALDWIJK, 30 Aur. Op het oogenblik gaan beduidende kwanta ro zen uit het Westland en Aalsmeer naar Duitschland. Dit seizoen «►wordt aan bloemen vier maal zooveel naar Duitschland uitgevoerd, als over dezelf de periode van het jaar 1939. De binnenlandsche markt wordt hier door aanmerkelijk verlicht, wat in de prijzen duideliik tot uitdrukking komt. Verwacht wordt, dat wanneer in Oc tober a.s. het Westland met zijn mil- lioenen chrysanthen komt, hiervan ook een groot kwantum naar Duitschland z.al kunnen gaan, daar deze enorme aan voer van chrysanthen de komende maanden niet door het binnenland al leen verwerkt zal kunnen worden. DE VLIEGTUIGEN VAN DE NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. De Na tionale Luchtvaartschool meldt ons, dat zij met steun van de overheid en na vergunning verkregen te hebben van de Duitsche militaire overheid, haar zes beschadigde vliegtuigen in de komende, maanden gaat repareeren. Haar technische dienst geniet thans gastvrijheid in het proefstation van de Balaafsche Petroleum Maatschappij te Delft, waar een deel van het N.L.S.-per- soneel met het herstel is belast. Naar schatting zullen eenige maan den met dit werk gemoeid zijn. EERSTE VOLKSCONCERT TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 30 Aug. Zaterdag 7 September a.s. zal het eerste volkscon cert van het Concertgebouw in het nieu we seizoen worden gegeven. Dirigent is Eduard van Beinum, solist George van Renesse, die het derde pianoconcert van Beethoven zal spelen. Het concert wordt geopend met de ouverture „Fidelio" van Beethoven. Na de pauze wordt de derde symphonie van Anton Bruckner uitgevoerd. In verband met do verduis- tcringsmaatregelen zal het concert om kwart over zeven beginnen. 291. Het poesje is nog steeds alleen, daar Myra bij den koning logeert. Ze vindt het prettigdat ze gezelschap krijgt en laat zich rustig door Puntmuts aaien. Maar ze weet niet, dat hij in een van 2iin laarzen een touw heelt verstopt. 292. Opeens haalt Puntmuts het touw te voorschijn en bindt het arme dier aan een boom vast. Vlug verschuilt de deugniet zich achter een boom. Het ongelukkige poesje miauwt van aimst. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug, Het hoofdbestuu/ van het Nederlandsche Roode Kruis bericht, dat: 1. Bekend is geworden dat het kamp adres van zg. represaille geinterneei den is: Buchcnwalde, Thueringen. Hun adres moet dus luiden zoolang bijzondere aan wijzingen ontbreken: den heer K.Z.L. Buchenwalde Weimar Thueringen. Deze correspondentie kan dus zoowel rechtstreeks als door bemicUXitig van het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis (Zwarteweg 75) worden gevoerd. In beide gevallen is zij vrijgesteld van port. 2. De zg. eenhcidspakketten welke verzorgd worden door het Nederland sche Roode Kruis zullen zoo spoedig mogelijk aan eiken geïnterneerde ver zonden worden. De betrokken familiele den ontvangen hierover nader bericht. 3. Ten overvloede vestigt het hoofd bestuur nogmaals de aandacht erop dat de verzending van eenheidspakketten onverlet laat de bevoegdheid om pak ketten voor eigpn risico te sturen, wel ke uitsluitend dienen te worden aange boden aan de postkantoren. Op uit drukkelijk verzoek van het hoofdbe stuur van P.T.T. heeft het Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich ge nomen. Ook deze pakketten zijn vrijgesteld van port. ZWERVER OP SLAG GEDOOD BREDA, 30 Aug. Gisteravond om half negen is op dpn rijksweg tusschen Tilburg en Breda een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan een zwerver uit Am sterdam het slachtoffer is geworden. De man reed mcc in de auto van den heer Dijkstra uit Breda. De wagen kreeg pannec en moest door een vrachtauto naar huis worden gesleept. Tijdens de zen tocht sprong een band van de vrachtauto, waardoor deze begon te slingeren. De sleepketting brak met het gevolg, dat de personenauto tegen een boom reed. Hierdoor werd de zwerver op slag gedood. De stoffelijke resten wer den overgebracht naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda. De naam van den zwerver is onbekend. De heer Dijkstra liep slechts enkelec schaafwonden op. ADVIES VAN DEN MIDDENSTANDS- RAAD OVER DE WINKELSLUITING 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Na een uitvoerige bespreking in zijn laatste vergadering heeft de middenstandsraad thans aan het waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart doen toekomen een uit voerig uitgewerkt advies betreffende winkelsluiting in den komenden win ter. ZONDAG 1 SEPTEMBER St. Joriskerk 10 uur r.m. ds. v. d. Berg. 6 uur nam. ds. Pannebakker. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Donsselmann. 6 uur nam. ds. Dc Bel, Schiedam. Emmakerk 10 uur v.m. dr. J. C. Kromsigt, Zeist. 6 uur nam. ds. A. Wisgerhof, Schelluinen. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v. m. de heer de Jager. Wjjkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v m. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 v.m. ds. de Jongh. Vr(jz. Hervormden Foyer Amicitia 1030 uur: Ds. G. D. Goedhuis. Remonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. Miedema. (Extra collecte). Doopsgezinde Gemeente 10 30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. 'ds. Bruins, Soest. 5.30 n.m. ds. P. de Jong, Bunschoten. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. Holwerda. 5.30 n.m. ds. Bruins. Wcsterkerk 10 uur. v.m. ds. P. de Jong, Bunschoten. 5.30 n.m. ds. Holwerda. Gebouw „Bethel" (Ecmstraat) 10 u^r kinderkerk. Vrije Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhulzen 139a) 10 en 5.30 uur: Ds. Mallekote, dir. kinder- zorg. Eiken Dinsdagavond 8 uur bidstond. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.30 nam. dè. Drenth. Vrüe Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9 30 uur v.m. en 5.30 n.m. Godsdienstoefening Geref Gcmccnto (Stoovestrnnt 11) 10 en 5.30 uur; Godsdienstoefening. 5 Sept. 7 uur: ds. JI. Ligtcrfberg, Kampen. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.30 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieko Gemeente Leger des Hcils (Havik 25) 10 uur Hciligingsdienst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst bij de Kei n.m. 7 30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhcmschcweg 7.. lp uur Hollandscho dienst 11.15 English service. Onderworp: Christus Jezus. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5-30 uur. Amersfoortschc Bergkapcl Theosofische Loge Geen samenkomst. Deutschcr Gottcsdienst Gasthuiskerk Wostsingel 47 Geen dienst. Jcziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n.m. Evangclisaticzending N. Vetter. HOOGLAND 10 uur. v. m. 'rfs. Posthumes Mcyjcs. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30, 8 uur, 9.15 en 1045 gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur Hoog. mis. 6 uur: Lof. Paroohie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis t« 10-30 uur, 6 uur Lof. AMSTERDAM, 30 Aug. Van het Bureau Kinderpolitie is namens de ouders een oproep gepubliceerd voor de opsporing en aanhouding van twee min derjarige jongens, den 15-jarigen Gijs- bertiis Dorreboom en den 16-jarigen Jo- han Koster. Het zijn twee vrienden, die reeds verscheiden malen gezamenlijk er op uit getrokken waren en buiten kampeerden. Zij hadden elkaar op het werk loeren kennen. Op 10 Augustus zijn zij van huis ver trokken met de mededeeling, dat zij don Zaterdag en Zondag op kampeertocht zouden wegblijven. Koster had op den bagagedrager van zijn fiets dubbele lee- ren fietstasschen aangebracht, waarin hij eenige kampkleeding geborgen had. Men vermoedt, dat hun onderne mingsgeest ertoe geleid heeft, dat zij den boer zijn opgegaan in de hoop daar werk te vinden. AMERIKAANSCHE CONSUL TE BRUSSEL VERONGELUKT BRUSSEL, 30 Aug. (D.N.B.). De Amerikaansche consul-generaal te Brus sel, Sussdorf, is bij het terugkeeren van een dienstreis naar Keulen doodelijk verongelukt. Zijn auto werd door een trein gegrepen en vernield. De consul- generaal kwam hierbij om het leven. De Amerikaansche consul te Brussel, Broy, is zeer ernstig gewond last van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuivef bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers efi vakdrogisten. FEUILLETON door 53) Direct daarna verliet dc stoet van drie auto's het politiebureau. Higgins die den inspecteur als gids in zijn two sea ter had, reed voorop. De beide an dere wagens zouden op een behoorlijken afstand volgen, opdat dc- plaatselijke belangstelling niet gewekt zou wordem De inspecteur pen man naar Higgins' hart, die de zaak direct had doorgehad, bleek dadelijk na de eerste informatie een geroutineerd brigadier op onder zoek te hebben uitgestuurd. Deze had bericht, dat de twee mannen nog kort geleden in en om het huis gezien wa ren en dat zij, voor zoover bekend, er ook nu nog verbleven „Fijne wagen. Higgins." „Ja," zei deze, een beetje verstrooid ',',Hoe lang heb je erover gedaan om hier te komen?" „Iets meer dan twee uur' „H'm. Een compliment voor je wa gen als voor de wegen, maar misschien niet voor onze collega's, die verant woordelijk ziin voor het handhaven van de verkeershepalingen. Maar mis schien was je gesignaleerd?" „Neen." Glimlachend gaf de plaatselijke in specteur het op. Voor dc eerste maal van zijn leven had zijn poging om een gesprek te beginnen door het opheme len van de kwaliteit van een wagen te genover zijn eigenaar gefaald. De in specteur had zeker iets op het hart, tenzij hij zich bezorgd maakte over den afloop van den voor hem liggen- den overval De rest van de reis werd in de diep ste stilte afgelegd, totdat de inspecteur eindelijk zei „Je kunt beter stoppen, Higgins. Het huis ligt ongeveer een honderd meter hier vandaan." Zonder iets te zeggen liet Higgins den wagen langs den kant van den weg stil honrlrn. waarna zij op de andere wagens wachtten, die oHite» hen a -n kwamen. Na een vruchtelooze drie minuten wachten, kregen heide inspec teurs hpt onaangename gevoel, flat er iets niet in orde was. Eindelijk zei de piaatse'ijke chef: „Er hapert iets. Higgins. We kunnen heter omkeeren om te zien wat er gaan de is" „Je kunt doen wat je wilt, maar ik blijf hier wachten. Ze zullen nog wel komen. Ik heb ten slotte nog al hard gereden en den onderlingen afstand meer vergroot dan wij danken. Ik ga vast eens een kijkje nprnen." „Ook goed," gaf de ander weinig op zijn gemak toe. Handley House lag in een complete duisternis gehuld. Het was een oud ver vallen bezit en de plaatselijke inspec teur vertelde Hiegins. dat hij tot dus verre altüd gedacht had. dat het onbe woond was Een nauwkeuriger onder zoek van buiten af deed hen geen spoor van eenigen bewoner ontdekken en ein delijk staken zij tezamen den strook grond over, die ben van het huis scheid de. „Wel verdraaid." De voordeur stond wijd open. „Goeie help! Wij zijn te laat! Dat zwijn is ons weer netjes ontglipt!" „Luister eens. Higgins. Ik kan er niets aan doen, maar ik ben er zeker van dat mijn mannen iets is overko men. Als je het goed vindt, zou ik graag terug willen gaan om te kijken. Ga je mee?" „Neen, ik blijf hier wachten tot je terugkomt." „All right," De inspecteur had de oorzaak van de vertraging spoedig gevonden. Op den hoek van Hartford Road en Hunding- ton Highstreet vond hij een belangstel lende menigte verzameld. Ondanks de activiteit van den verkeersagent, die hier gewoonlijk op post stond, was er een aanrijding geschied. Een snelheidsduivel op een motor was er juist in geslaagd een kort geleden gedane uitspraak van een kantonrech ter waar te maken, maar gelukkig voor hpm, was hij er niet in geslaagd zelf moord te plegen Hij was in botsjng gekomen met de politie-auto, die achter Higgins reed en had die builen gevecht gesteld. Dc bestuurder van den tweeden pulitie-wagen. wiens begrip van „een be. hoorlijken afstond" niet verder ging dan een meter of vijf, had met volle kracht inoefen remmen was geslint en had ziin rechter voorwiel verbogen Niemand was gewond, maar beide wagens waren tijdelijk onbruikbaar. Ondanks de identiteit van de inzitten den ging er heel wat tijd mee verloren met 'het verzamelen van bijzonderheden van het ongeval, en toen de inspecteur op het tooneel verscheen, was men juist bezig over te stappen in twee andere auto's die de brigadier, welke de lei ding had, had weten te bemachtigen. Zoo kon men dan eindelijk de reis naar Handley House voortzetten. Inspecteur Higgins staarde naar de open voordeur, terwijl hij in den geest de beteekenis van dit wonder overwoog. Het scheen op een plotselinge vlucht te wijzen, maar als dat zoo was, wat had Mapell en Heckenstein dan op het na derende gevaar opmerkzaam gemaakt? Was het dat fijngevoelige zesde zintuig, dat sommige groote misdadigers bezit ten? Het deed er overigens weinig toe wat het was, het feit bleef bestaan, dat de deur wijd open stond en dat inspecteur Higgins buiten stond, als het ware bang om binnen te treden. Het huis was stil als het graf en de inspecteur bleef onmogelijk lang weg op zoek naar zijn verloren schapenMisschien waren ze wel gaan visschen, dacht hij cynisch, goed op de 'hoogte van den ge liefkoosden plaatselijken vorm van ont spanning. De openstaande deur oefende een vreemde aantrekkingskracht uit op Higgins. Met een driftig schouderophalen liep hij eindelijk pardoes naar binnen. Er gebeurde niets! Zijn zaklantaarn te voorschijn halend onderzocht hij dc hall. Heel gewoon. Geen enkel leeken van een bewoner Voorzichtig probeerde hij de knop van een deur, die op de hall uitkwam. Deze ging gemakkelijk open. Met zijn zaklantaarn zocht hij den schakelaar van het electrisch licht en kniptp dat aan. De kamer was hel verlicht, maar loonde geen enkel teeken van leven. Higgins draaide het licht, weer uit een begaf zich naar een volgende kamer. Leeg. Vijf minuten later was hem ge bleken, dat de heele benedenverdieping leeg was. Zachtjes ging hij de trap op naar bo ven. Zachtjes, louter uit gewoonte, want hij deed geen speciale moeite om leven maken te voorkomen. Boven was het. pikdonker, en de in specteur zette zijn onderzoek van de kamers voort. De eerste was een slaap kamer, maar zoowel het bed als de overige meubels waren afgedekt met s to flak ene. Higgins stond op het punt na een haastigen blik te hebben rond- geworpen, de kamer te verlaten, toen hij dc lucht opsnoof. Er was in deze kamer gerookt! Waarschijnlijk een ci- caret. Terstond was hij volledig op zijn hoede. Hij onderzocht dc kamer nu nauwkeuriger en zijn blikken bleven weldra pjp een dun rookspiraaltje rus ten, dat' fan 't rooster van den open haard af omhoog kringelde. Oogenblik- kelijk draaide Higgins het licht uit, ter wijl hij zijn revolver trok. Van den haard af zag hij gedurende een heel kort oogenblik een zacht roo- den vuurschijn, welke echter spoedig was verdwenen. Nog niet langer dan een kwartier geleden was er iemand in deze kamer geweest. Higgins verzamelde al zijn koelbloe digheid en opende voorzichtig de deur. In den geest gaf hij zichzelf een schroh- beering voor zijn optreden, daar de voorzichtigheid gebood, dat hij op de anderen zou wachten, maar... die wijd open voordeur had zulk een vreemde aantrekkingskracht op hem uitgeoefend dat-hij er geen weerstand aan had kun nen bieden... Het kon natuurlijk mogelijk zijn, dat degene, die een kwartier geleden in de kamer was. sinds dien was verdwenen, maar... Higgins kroop de kamer uit. Op handen en voeten onderzocht Hig gins nog twee kamers, die beide leeg bleken te zijn. Dan De deur van de volgende kamer was gesloten. Op de gang overdadht Hig gins de situatie. Een gesloten deur be hoefde nipt noodzakelijk te beteekencn, dat er iemand in die kamer was, hoe wel dit toch zeer waarschijnlijk was. De inspecteur legde zijn oor tegen het sleu telgat en luisterde gespannen. Gepn ge luid! Wanneer de deur gegrendeld was, zou de zaak er natuurlijk heel anders voorstaan. Een deur van binnen gren delen, terwijl men er zpU buiten stond was een kunststuk, dat hij nog niet had zien uitvoeren! Higgins wachtte vijf minuten, gedu rende welken tijd van binnen niet het minste geluid lot hem doordrong. Ten laatste richtte hij met een vastbesloten uitdrukking op zijn gelaat den loop van zijn revolver op het sleutelgat en haal de den trekker over. Behalve dat het een geweldig lawaai maakte, bracht liet schot hom niet veel verder. Een tweede schot scheen al even weinig te helpen en eerst nadat hij voor de derde maal geschoten had. besefte Higgins dat het slot eindelijk buiten werking \vas*gcsteld. Wa?ydoor werd de deur dan nog te gen gehouden? Probeerde van binnen iemand hem huiten dc kamer te hou den? Als dat zoo was, zou het de beste nolitiek zijn zich voorloopig terug te trekken en te wachten op de weldra ar- riveerende versterking. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7