STADSNIEUWS Het medisch-opvoedkundig bureau Het nieuwe studio-gebouw van de A.V.R.O. Grepen uit het jaarverslag Bij het afscheid van den heer J. Tieks Koening Opbouwdienst uit de scholen! Parade van de S.S. Politie-varia Bonnen, die nu geldig zijn VJ Cacao- en melkpoeder Lijk te Roden gevonden EEN RIJWIELDIEF GEARRESTEERD officieel in gebruik genomen UITEENZETTING VAN DEN HEER VOGT Activiteit der reddings booten van de N.Z.ILR.M. Üqswjdn 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 Arbeid ten bate van het moeilijke kind W[J ontvingen het jaarverslag van het Medisch-Op.voedkundig Bureau dat gevestigd is in het Adler-huis aan het Kleine Spui 6. alhier. Omtrent de werkwijze van deze inrich ting lezen we het volgende: De meeste gevallen, waarvoor hulp werd gevraagd, werden niet slechts geestelijk, doch ook lichamelijk onderzocht. Veelal had een intelligentie-onderzoek plaats, terwijl de sociale gegevens betreffende 't kind wer den vastgelegd. Nadat, dit geschied was, gaf men een advies of ging men over tot een behandeling. Vooral in het laatste geval kwam aan het licht, dat kinderlijke eigenschap pen als verlegenheid, luiheid, prik kelbaarheid, koppigheid, baldadig heid en andere moeilijkheden van huis of school hun oorsprong vinden in gevoelens van minderwaardig heid, voortkomende uit lichamelijke en geestelijke oorzaken, waarbij ook het maatschappelijk milieu een be langrijke rol speelt. In dergelijke gevallen werden maatre gelen ter verbetering getroffen. Bespre king met ouders of wie verder met de op voeding belast zijn, werkte vaak verhel derend en gaf steun. „In vele gevallen maakt dit het uit den weg ruimen van schadelijke invloeden mogelijk", zoo con cludeert het jaarverslag. Het bleek voorts van groot belang, dat het kind zelf den oorsprong zijner moei lijkheden leert begrijpen en daardoor in staat wordt gesteld bewust mee te wer ken tot een betere levensaanpassing en het verkrijgen van meer moed en levens vreugde. Aanvragen om hulp werden gedaan door ouders, huisarts, school of sociale instellingen. Er kwamen 30 verzoeken van ouders, 11 van huisartsen, 2 van den voogdijraad, 2 van den ambtenaar der kinderwetten, 1 van een school en 3 van andere organisaties. Op 31 December 1939 bestond de staf van het bureau uit: Mevr. dr. M. Spaander Duyvis, arts: mevr. Heutinck, onderwijzeres, voor schoolbezoek; mej. J. Ph. Feikema, stu dente paedagogie, sociale werkster: mej. C. Wolf, leidster der meisjesspeel kamer en den heer W. Stuurman, leider der timmerkamer. Consultatief hebben zich beschikbaar gesteld: mevr. J. B. Stalling Swab, Kin derarts en mevr. Hagedoorn, arts inza ke erfelijkheid. Er werden drie speelmiddagen per week gehouden voor kinderen van 57, 7—10 en 10—14 jaar, die IX per week op bezoek kwamen. In December '39 kwamen er ongeveer 37 kinderen. Dit zijn niet alleen moeilijke kinde ren, daar enkelen een broertje of zusje, vriend of vriendin mochten meebren gen. Hierdoor blijft ihet geestelijk peil normaal en niet neurotisch gestempeld. Oudere jongens en meisjes (boven de 14 jaar) wórden op het spreekuur behan deld. Men schrijft ons: Op den 31sten Augustus ƒ.1. heeft 'de Directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier, de heer J. Tieks Koening, die wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd op 1 September den dienst moest verlaten het personeel in de gele genheid gesteld afscheid te nemen. Van de geboden gelegenheid werd een ruim gebruik gemaakt. Tijdens de middagreceptie toen het grootste gedeelte van het personeel aanwezig was, werden woorden van dank en afscheid gesproken door de heeren H. Schipper, Inspecteur P.T.T. te Zwolle, L. Meier, Hoofd van het Te lefoondistrict te Utrecht en L. T. Hool- boom. Referendaris P.T.T. 2e kl., secre taris van de afdeeling Utrecht van het hoogere P.T.T.-personeel, waarvan de heer J. Tieks Koening éenige jaren voorzitter is geweest. t Voorts werd door den heer H. Geiten beek, Referendaris P.T.T., namens het personeel een radio-toestel aangeboden en werden de gevoelens van het perso neel vertolkt door den heer K. Vos, commies P.T.T. Ten slotte werden door 'de Postfan- fare voor den scheidenden Directeur, haar eerevoorzitter, eenige nummers ten besté gegeven en door den voorzit ter namens de Fanfare een armstoel aangeboden. Daarna werd aan alle aanwezigen de gelegenheid geboden den scheidenden directeur de hand te drukken, waarbij menigeen een bijzonder woord van dank uitsprak voor de hulp en steun in benarde tijden, ondervonden. DE SECRETARISBRUG Het maken van een gemetselde boog brug over de Buitensingelgracht tus- schen Plantsoen en Wijersstraat, aan-, besteed op 23 Augustus, is gegund aan H. v. d, .Vijzel alhier voor 5390. EXAMEN Voor het diploma Duitsche handels correspondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen, slaagde onze stadgenoot de heer J. Smit. EDURENDE de vacantie waren verschillende scholen bezet door den Opbouwdienst. Nu het onder wijs weer overal hervat moet wor den, zullen de leden van dien dienst naar andere verblijfplaatsen moeten uitzien. Naar wij vernemen zullen alle openbare scholen uiterlijk Woensdag ontruimd worden, zoodat des Don derdagsmiddags weer een aanvang met het onderwijs gemaakt kan worden. Zaterdagmiddag trokken de gemoto riseerde afdeelingen van de S.S., welke hier ter stede gelegerd zijn, door onze stad. Op den Utrechtscheweg tegenover de Snouckertlaan nam Obe-rt Stand- ardführer Hansen, staande in zijn auto, de parade af. Tijdens het voorbij rijden liet het muziekkorps van de S.S. onder leiding van kapelmeester Oberst- leutnant Nickel, marschmuziek hoo- ren. Het schouwspel, dat groote belang stelling trok, duurde ongeveer een kwartier. De afdeelingen stonden onder leiding van Hauptsturmführer Wunder, com mandant van de vijfde afdeeling. Zaterdagavond werd iemand, die dronken op de fiets zat, ter ontnuchte ring in het politiebureau opgesloten. Tegen een fabrikant uit onze stad werd procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet. Een verlofhouder, die zonder vergun ning muziek deed hooren in zijn lo kaal. is op den bon gezet Eenige personen, die na zonsonder gang fietsten zonder een voldoende ver duisterde lantaarn, zullen voor den kantonrechter moeten verschijnen. Wederom zijn er eenige rijwielen ge- De Kinkerstraat te Amsterdam heeft na de bom-emoties haar gewoon aspect herkregen. Op de plaats, waar een projectiel in het plaveisel sloeg en .ingevroren" werd, rijdt weer de tram (Foto Pax-Holland) r Van 2 Sept. t.e.m. 8 Sept. zijn de met „4" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig- De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zün, blijven nog geldig t.m. 12 September. Bons 05 t.e.m. 12 (boterkaart) 2ll* ons boter. Bons 05. 06. 07 vet kaart)2'/i ons margarine of 21/» ons boter. Bon 08 (vetkaart) 2xh ons gesmolten vet of 21/» ons boter. Bons 09. 10. 11 en 12 (vetkaart) 21/ ons boter met reductieAlles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 72 een kilo suiker tot en met 27 September- Bon 73 pond koffie of V* ons thee tot en met 27 September. Bon 40: pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. Bon 14: pond rijst of rijstemeel tot en met 6 Sept. Bon 27: l/t pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons_ maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: I ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petroleumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 115 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) óf 120 gram huis houdzeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf. 250 gram zelfwerken de waschmiddelcn, óf 200 gram vloei bare zeep, tot en met 24 September. No. 116 van de bonnen welke tege lijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden ver strekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheef crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. UITKNIPPEN EN BEWAREN De directeur van den keuringsdienst van waren voor het gebied Utrecht schrijft ons: In den handel wordt gebracht cacao poeder met een cacaobotergehalte lager den 22% van den drogen stof. Een der gelijk product moet aangeduid worden als magere cacaopoeder indien het cacaobotergehalte ten minste 15 van den drogen stof bedraagt. Handelaren, die hieraan niet voldoen, stellen zich aan een strafvervolging bloot. Ook wordt taptemelk of magere melk poeder verkocht voor melkpoeder. Niet alleen koopt men dan een melkpoeder met te weinig vet, maar ook betaalt men een te hoogen prijs. Men dient dus op de Hollandsche aanduiding te letten en ook als zoodanig te laten fac- tureeren. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 64 gr. F. is 18 gr. C. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT, 2 Sept. Aangevoerd werden 32 wagens, bevattende 8000 kg. Prijs van 3739 per 50 kg. Handel matig. BINNENLAND Misdaad vermoed RODEN, 2 September. In een weiland achter een bosch nabij Ro den heeft een voorbijganger vanoch tend vroeg een vreeselijke ontdek king gedaan. Hij vond daar het lijk van het 22-jarige meisje E. M. uit Roderwolde, dat naar alle waar schijnlijkheid het slachtoffer van een moordaanslag is geworden. De dader is voortvluchtig. EDE, 2 Sept. In de omgeving van Ede werden den laatsten tijd herhaal delijk rijwieldiefstallen gepleegd. De politie van Ede heeft thans den arbei der A. P. gearresteerd, die bekende, me deplichtig te zijn aan diefstal van der.tig fietsen. Het onderzoek wordt voortgezet. VARKENSPEST TE MIJDRECHT MIJDRECHT, 2 Sept. De varkens pest heeft zich hier in de afgeloopcn week opnieuw uitgebreid. Bij tien vee houders heerscht thans deze gevaarlijke ziekte. BRAND TE ZUID BARGE EMMEN, 2 Sept. Gistermiddag half vijf ontstond vermoedelijk door kortsluiting brand in een met een grooten voorraad hooi en koren gevul de landbouwschuur te Zuid Barge. Het vuur sloeg spoedig over naar een met riet gedekte boerenwoning. Schuur en boerenwoning brandden geheel uit. Ze ven varkens kwamen in de vlammen om. De koren- en hooioogst en verschei dene landbouwwerktuigen gingen ver loren. De inboedel van de boerderij kon men tijdig in veiligheid brengen. HILVERSUM, 2 September. Het was vandaag voor de Alge- meene Vereeniging Radio Omroep en voor haar geboorteplaats Hil versum een hoogtijdag. Vandaag n.l. werd hét nieuwe studiogebouw aan den 's-Gravelandschcnweg no. 50, het „studiogebouw 2" zooals het zakelijk wordt genoemd, offi cieel in gebruik genomen. Een radio-omroep, zoo zeide de direc teur van het omroepbedrijf de heer Willem Vogt in zijn redevoering waarin hij de'uitbreiding van de A.V.R.O. stu- dio's toelichtte is een dynamisch be drijf, een instelling, die zicli voortdurend ontwikkelt, die altijd streeft naar ver nieuwing en verjonging in de uiteinde lijke verwachting dat. hiermede verbete ring wordt bereikt. Het is immers pas vier jaar geleden, dat de A.V.R.O. haar prachtig studiogebouw nu al weer de „oude studio" aan den 's-Graveland- schenweg in gebruik nam. Doch bij de A.V.R.O. ligt er tusschen bedenken van nieuwe, noodzakelijke plannen en het uitvoeren nooit een langen, stoffi- gen weg, zooddt reeds eind 1938 aan de architecten Merkelbach en' Karsten de bouwmeesters van de „oude studio" opdracht werd verstrekt voor den bouw van een nieuwe, om te voorzien in een dringende behoefte. De opdracht werd door de architecten uitgevoerd in samenwerking met architect A. Boden. Het nieuwe studiogebouw is een ge heel zelfstandig gebouw, dat door een ruimen tunnelgang, die onder, het Meik- pad doorloopt, met het oude gebouw is verbonden. Welke waren nu meer in het bijzonder de oorzaken, die tot deze uit breidingen noopten?", vroeg de direc teur zich in zijn rede ai. Ten eerste de openstelling van de studio voor het pu bliek, maar in engeren zin: de openstel ling voor de leden-luistêrvinken. De groote zaal, die ruimte biedt voor vijf honderd toehoorders, was weldra eenige malen per week dicht bezet met gasten. Voorts bezochten 138.000 personen de studio's, terwijl 137.000 bezoekers, ver deeld over 274 avonden, publieke voor stellingen in de studio bijwoonden. Wel dra kwam men in allo opzichten ruimte tekort. Aan al de wenschen en nood zakelijkheden is thans door het gereed komen van de nieuwe gedeelten volko men bevrediging geschonken. De garderobe is met 228 kapstoknum mers uitgebreid. Het nieuwe restaurant telt 280 zitplaatsen. Er is een tweede concertzaal gebouwd, uitsluitend vooi omroepgebruik, dus zonder accomoda te voor het publiek, die een inhoud heeft van 37S7 M3., d, i. 762 M3 meer dan de.„oude" groote zaal. Er is een nieuwe dansmuziek-studio met een inhoud van 928 M3. De tech nische dienst krijgt de beschikking over de „oude" discotheek voor meetkamer, terwijl een nieuwe discotheek van 95 M2 oppervlakte in het poortgebouw gereed staat, d.w.z. 58 M.2 groot er dan de tegenwoordige. Voor de muziekbi bliotheek is in het poortgebouw een ruimte gereserveerd van 191 M.2 opper vlakte, waardoor de stemkamer, die tij delijk in gebruik was genomen als mu ziekbibliotheek, aan haar oorspronke lijke bestemming kan worden terugge geven. Ten slotte zijn de begeerde werk kamers voor leden van den staf en voor de arrangeurs eveneens in het poortge bouw gereed gekomen. Deze kamers zijn alle op deugdelijke wijze geluids- vrjj gemaakt. Studiogebouw 2 is, behalve van een stemkamer voor het orkest, van twee dirigentkamers, van een recreatieruim te voor orkestleden en van een moder ne racfiotechnische bedieningsinstalla tie voorzien. Met deze installatie kun nen de uitzendingen onafhankelijk van die in het hoofdgebouw uit worden ge manipuleerd. Vier afzonderlijke pro gramma's (over vier verschillende zen ders) kunnen gelijktijdig worden be- heerscht. Dit geschiedt van de techni sche bedieningsruimte uit, waar men. door dikke glasruiten, vrij uitzicht heeft, in de heide-studio's, die men via kleine diensttrappen snel kan herei ken. Deze mogelijkheid is belangrijk voor de taak, die de A.V.R.O. reeds ver zorgt en die zij hoopt te krijgen voor de uitoefening van den wereldomroep. Met deze uitbreiding van haar werkruimten ig de A.V.R.O. thans volkomen toegerust voor de taak, waarvoor zij is gesteld en ook voor die, welke men haar in de toekomst, Vooraanzicht van het nieuwe Studio- gebouw van de A.V.R.O. op omroepgebied, zou willen toever trouwen- Zij is er van overtuigd, dat Ihaar geheel» omroepuitrusting wat moderniteit, uitgebreidheid en doel treffendheid betreft, voor die van geen enkele omroepmaatschappij ter wereld behoeft onder te doen. zoo besloot de heer Vogt rijn inleidend woord. Uiteenzetting van den architect Dij het bezichtigen van het fraaie nieuwe gebouw, dat architectonisch volmaakt, aansjuit bij en harmonieert met de oude studio, gaf de architect, de heer B. Merkelbach, een toelichting over de uitvoering van het bouwwerk en de daarbij geldende overwegingen. Men kwam tot de conclusie, den bouw van de beide studio's in een afzonderlijk ge bouw te doen geschieden, opgericht op het terrein, dat reeds eerder in het be zit der A.V.R.O. was gekomen. De groo te studiozaal plaatsten wij zoover moge lijk op de achterzijde van dit terrein, terwijl de dansmuziekstudio daarvoor werd geprojecteerd. Voor de isolatie van de studio's werd dezelfde bouwconstruc tie gekozen als bij den eersten studio- bouw met succes gebruikt was. De nieuwe groote studiozaal zou uit sluitend bestemd zijn voor een orkest van 3D tot 40 man zonder publiek, zoo dat de geluidprojecteerende vorm die de bestaande studiozaal heeft, hierbij niet bruikbaar was. Toen wij met den accoustisch adviseur, den heer J. W. Jan zen, deze problemen bespraken, bleek, dat hij een objectieve be6tudeering een zeer merkwaardige vorm voor de nieu we groote studiozaal ontstond. Deze, door den heer Janzen aangegeven, vorm vertoont nl. veel overeenkomst met een viool. Over. de acoufctiek en de technische apparatuur diende de heer Madeen, chef ven de technische inrichtingen van voorlichting. Gedurende den bouw zijn na iedere phase van de bewerking der studio's de nagalmtijden door den tech- nischen dienst van de A. V. R. O. geme ten, hebben de orkesten proef gespeeld en werden gramofoonopnamen gemaakt. Op deze wijze werd voor iedere studio stap voor stap den nagalmtijd voor het geheel -te meten frequentiegebied (van 60 tot. ca. 8000 per sec.) teruggebracht op voor de groote studio ca. 2 sec. en voor de dansinuziek studio op ca. 1.3 sec. AMSTERDAM, 2 Sept. De zomer maanden Juni, Juli en Augustus zijn over het algemeen de rustigste voor de N.Z.H.R.M. In de afgeloopen 10 jaar be droeg b.v. het aantal diensten van redr dingbooten gedurende deze drie maan den niet meer dan 68, d.i. nog geen 7 gemiddeld. 1940 vertoonde echter een geheel ander beeld. Ondanks het feit, dat er zeer weinig scheepvaart is langs onze kust, voeren de reddingbooten der N.Z.H.R.M. in de drie zomermaanten niet minder dan 20 maal uit. Van deze 20 tochten werden er drie verricht door de motorreddingboo't „Keeltje Jacoba" van IJmuiten, twee door elk der motor- reddinghooten ..Brandaris" (Terschel ling), „Dorus Rijkers' (Den Helder), „President Steyn" (Egmond aan Zee), „Abraham Fock" (Ameland), en door de roeireddingboot van Katwijk aan Zee, terwijl rte roeireddingboot van Noordwijk aan Zee de roeireddingvlet van Petten en de mötorreddingbooten ,.C. A. den Tex" (Harlingen), „ïnsulin- de" (Oostmahorn) „Nicolaas Marius" (Terschelling) „Arthur" (Scheveningen) en „Joan Hodson" (De Cocksdorp) een maal uitvoeren. In totaal werden in dit tijdvak 31 menschen gered, zoodat het totaal aan tal geredden sedert 1 Januari 1940 thans 85 bedraagt. Vele reddingtochten ge schiedden des nachts of tijtens zwaar stormweer onder bijzonder moeilijke omstandigheden. Dat het risico voor de reddinghootbemanningen veel grooter. is dan vroeger, behoeft geen betoog. Wel zijn thans te stalen motorredding- booten voorzien van een z.g. 'gausskabeï ter beveiliging tegen magnetische mij nen, doch het gevaar van verankerde en drijvende mijnen is allerminst denk beeldig, waarbij men tevens niet uit het oog moet verliezen, dat de zeegaten on verlicht zijn. De paraatheid der N.Z.H.R.M. is thans aanzienlijk opgevoerd. De in havens lig gende motorreddingbooten zijn gereed om onmiddellijk uit to varen, waartoe op sommige stations enkele leden van de bemanning dag en nacht op of vlak bij de reddingboot aanwezig zijn. Dat deze verhoogde paraatheid voor te N. Z.H.R.M. belangrijke extrakosteji met zich medebrengt, behoeft geen betoog, doch de N.Z.H.R.M. rekent het tot haac plicht het reddingwezen aan te passen aan de bijzondere omstandigheden, die snel handelen noodzakelijk maken. De reddingbootbemanningen trotsee- ren thans grootter gevaren dan ooit, doch allen zijn als vanouds bereid zee te kiezen, als de assistentie der redding boot wordt ingeroepen. DE VISSCHERIJ OP HET IJSSELMEER Met betrekking tot het toelaten van vaartuigen tot de visscherij op het IJsel- meer is, volgens De Standaard, thans volledige overeenstemming bereikt tus schen den Inspecteur der Visscherij, den heer Van Hengel, en de Duitsche autori teiten. Bepaald is dat de visschersvaar- tuigen met zware motoren, de zware Noordzeebotters, niet meer op het IJsel- meer mogen visschen. De B en C klasse, dit zijn de vaartuigen met motoren van 30—40 P K. (B) en 20—30 P.K. (C) die aanvankelijk tot 1 Septemher mochten visschen, zagen hun vergunning ver lengd tot 14 September. Er zal verscherpt toezicht geoefend worden op het visschen binnen de lijn die uitsluitend voor de beugvisscherij bestemd is. De Duitsche autoriteiten heb ben toegezegd dat zij desnoods militai ren bijstand zullen verleenen om de kuilvisschers buiten dit gebied te weren* De vergunning van do B en C klassen geldt, gelijk tot dusver, alleen voor de eerste drie werkdagen van de week* De groofe concert-studio in het nieuwe A.V.R.O.-gebouw GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 30 t. m. Donderdag 5 Sept. vertooning van de film „Nacht der beslissing". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30. 6 en 8.15. Overige dagen matinee om 2.30 en 's av. om 8.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 30 Aug. t.m. Donderdag 5 Sept. verto'oning van de film „Hoera, ik ben Papa." Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 4. 6.15 en 8.15. Zaterdag om 2.80, 6 en 8.15 uur. Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. Vortoonlng van de film „Centraal Rio". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alie meisjes iederen avond geopend dea Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. Zomcrtentoonstelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 cn 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 7 Sept. Opvoering van het openluchtspel „Elcker- lyc". 3 uur n.m. DE VALK. 7 Sept. Bal o.l.v. den heer Kamperman. uur. SUIKEHRANTSOENEERING IN GRIEKENLAND ATHENE. 1 Sept. (Stefnni). Mede gedeeld wordt:, dat na 10 September do suiker gerantsoeneerd zal worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5