Geen aardappeltekort te verwachten De Laatste Bus Engelsche bommen op het platteland Vier vliegtuigen neergeschoten De vluchtelingen uit den Helder Concentratie van overheids personeel Zomerzegel van 1V2 cent MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Van distributie geen sprake Administratieve leiding van den opbouwdienst Nederlandsche Unie 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 's-GRAVENHAGE. 1 Sept. - Geduren de de laatste nachten hebben Engelsche vliegtuigen boven verschillende plaat sen van ons land gevlogen. Dezen keer hebben zij nu eens Reen Rroote steden voor het uitwerpen van bommen uitge kozen, maar het vredige platteland, ten RevolRe waarvan een aantal boerderijen is heschadiRd en verscheidene koeien zijn Redood of Rewond. Zoo werden bij Broek op Waterland en het Bilt boerde rijen beschadied. Bij het Friesche dorp je vielen in totaal 13 bommen. Zij kwa men in het vrije veld terecht. Een koe werd Redood. een paar anderen Rewond Ook bij Hoofddorp werden enkele bom men Rrworpen. De schade was onbetee kenend. F.en boerderij werd licht he schadiRd Bij Assendelft en Nieuwen hoorn viel een aantal bommen in wel landen, zonder schade aan te richten. F.rnstiRer waren de eevoleen in Schip luiden, waar de uitgeworpen F.ngelsch'* hommen 5 koeien doodden en 5 andere dieren verwondden. In Den Helder kwa men eeniRe bommen on reeds ontruim de wonincen terecht. Twee andere pro jectielen vielen in het water. In Juliana dorp sneuvelde een proof aantal ruiten, toen eenige hommen in een weiland hii een huizenenmnlex explodeerden. Tenslotte hebben de F»crelsrhe vlie pers petrarht boven Den Haap bommen uit te werpen. Het i« hij een nopinp ge hieven. Drie brandbommen kwam in een tuin in het Noorden van de stad terecht zonder schade aan te riehten. Voorts zijn hommen pevallen te Velp. Een seinhuis vlak hii het station werd petroffen. De arbeider-telegrafist M Mever werd licht pewond. Het pension ..De drie Eiken", dat ook !n de nabijheid van het station staat, werd eveneens petroffen. Het huis werd door vier hommen becchadipd. Hier kwamen peen persoonlijke oncelukken voor. Van vele buizen in den omtrek spronpen de ruiten en sloepen de pan nen van de daken. Fr zijn peen militaire obierten in de buurt. Zondapmiddap zijn in den Boezempoï- der onder Berkel uitJ.Vi Enpelsch vliep- tuip 11 bommen neertreworpen, velkc in een weiland terecht kwamen, waarbij twee koeien werden pewond. Overipens werd peen schade nanpcrieht. De politie heeft de omgeving afpezet. 7n den omtrek zijn peen militaire doe- i°n. Vier Engelsche vliegtuigen neergehaald Bij het overzetveer naar Giesbeek, achter het station van De Steep, is een Enpelsche machine neerpehaald. De drie inzittenden werden pedood. Bij Lo- bith is evenons een Enpelsche machine neerpehaald. Aan den wep tusschen Zelhem en Halle is een Enpelsch bomhardements- vlieptuip neerfeehaald. Het aantal slachtoffers is nop niet. bekend, doch men vermoedt dat vijf k zes personen om het leven zijn pekomen. Zaterdapnarht is een Enpelsch ver kenningsvliegtuig door het luchtaf weergeschut op het eiland Rozenburp neerpehaald. Het toestel stortte bran dend neer. Een der inzittenden wist zich met een parachute te redden en Is pevanpen penomen. De andere is in het toestel verbrand. Vergeefsche aanval op Amsterdam AMSTERDAM. 1 September: Za terdagavond en in den loop van den nacht is viermaal luchtalarm pemaakt Omstreeks kwart over tien kwam plotselinp het luchtaf- wecrpcschut in werking. dat met onpekendo hevipheid het vuur op vijandelijke toestellen opende. Het zware gedreun der kanonnen en het ontploffen der granaten van groot kaliber in de lucht, deed den wandelaar ijlinp3 schuilplaatsen tegen neerkomende scherven op zoeken. Even later klonk voor het eerst sedert 15 Mei het luchtalarm. Vele menschen, vooral in de buiten» wijken, waren echter zoo onvoor zichtig buiten te paan kijken, en moesten door den luchtbescher mingsdienst worden bevolen in de 'huizen te paan. Voor twaalf uur is er nop twee,maal luchtalarm geweest. Het bleef dien nacht echter niet rustig, want tegen half een werden do slapende hoofdste delingen op nieuw door het lucht alarm gewekt De luchtdoelartillerie vuurde zeer hevig, rondom de stad zap men op vele plaatsen het lichten der kanonnen. Om kwart over vier probeerden Enpelsche vliegtuigen, die zeer hoog vlopen en die men nauwelijks kon hooren. voor het laatst de hoofd stad te naderen. Drie kwartier lang dreunde en knalde het bijna onaf gebroken boven de huizen. De En pelsche vliegtuigen slaagden er ech ter niet in boven de stad te ko men. Het geschut dwong de toe stellen op zeer groote hoopte te blij ven en tenslotte om te keeren. Er zijn peen bommen op de stad uit geworpen. Door granaatscherven liepen echter drie personen lichte verwondingen op. Zij werden door den G.G. en G.D. ver bonden. De brandweer rukte eenmaal uit en wel naar de Jacob van Lennepkade 109 waar een vader en zijn zoon door gra naatscherven waren getroffen. Beiden waren licht pewond en werden ter plaatse verbonden. De secretaris-generaal, hoofd van het departement van binnenland- sche zaken heeft aan de burgemees ters een brief gezonden waarin wordt medegedeeld dat bij brief van 22 Juli 1940 het verzoek werd ge daan te willen bevorderen, dat de tengevolge van de luchtbombarde menten uit Den Helder gevluchte bevolking, voor zoover zii nop niet naar haar woonplaats terugkeert, zich tijdelijk in een van de in de bij lage bij den brief genoemde vlucht oordgemeenten vestigt. Aan deze aandrang is op bevredigen de wijze tegemoet pekomen. Thans eischt het herstel van het socia le en oeconomische leven in den Helder dat verdere stappen worden gedaan om algemeen den terugkeer van de tijdelijk uitgewekenen naar hun woonplaats te bevorderen, opdat het normale leven in die gemeente weder voortgang kan vin den. Deze terugkeer is trouwens ook gebo den met het oog op de te verwachten moeilijkheden met betrekkine tot de woningtoestanden in de vluchtoorden. In de naderende wintermaanden kan de thans bij zomerdag nog toelaatbare over- bevolking van deze vluchtoorden niet langer gedoogd worden. De secretaris-generaal voornoemd heeft daarin aanleiding gevonden de burgemeesters thans met klem uit te noodigen on de in de gemeente vertoevenden ingezetenen van Den Helder aandrang uit te oefenen naar Den Helder terug te keeren. Tevens heeft gemelde secretaris-gene raal. na gepleegd overleg met het ge meente terugkeeren, na 8 September a.s. dat de vluchtelingen, die niet in die ee- meenteterugkeeren. na 8 September a.s. zuilen worden uitgesloten van de onder steuning. welke zii ingevolge de circu laire van 20 Juni 1910. sedert gewijzigd, genieten. Na dien datum zal mede geen reisgeld meer voor terugkeer naar Den Helder voor rekening van het departement van sociale zaken ter hand kunnen worden gesteld aan hen, die overigens volgens de betrokken aanschrijvingen nog daar voor in aanmerking komen. De A.C.O.P. deelt mede: Dezer dagen kwamen vertegen woordigers van bonden van over heidspersoneel. aangesloten bij de Centrale van Nederlandsch over heidspersoneel (C.N.O.P.) en het co mité ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidsperso neel (A.C.O.P.), alsmede van de Ne- derlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, te 's-Graven- hage in vergadering bijeen tér be spreking van maatregelen, welke.;: kunnen leiden tot een belangrijke concentratie van bovenbedoelde bon den. D?ze bespreking houdt verband met de samensmelting van de Nederlandsche Vakcentrale, waarvan de C.N.O.P. deel uitmaakt, en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. De voorzitter der vergadering, de heer H. M. Roos, opende met een' kort woord en zette daarna de situatie uiteen, welke het bijeenroepen der organisatieverte genwoordigers noodzakelijk maakte. Vervolgens werd het vraagstuk der concentratie van het over heidspersoneel door de bondsafge- vaardigden grondig besproken, welke bespreking heeft geleid tot het belangrijke, eenstemmig geno men besluit, om gemeenschappe lijk over te gaan tot stichting van één gyot verbond van overheids personeel op de basis van zes a zeven organisaties met aan het hoofd een kleine topleiding met ruime bevoegdheden. Deze nieuwe in het leven geroe pen combinatie zal onder den naam van „Verbond van Overheidsperso neel (V.V.O.)" rond 75.000 werkne mers in overheids- en semi-over- heidsdienst omvatten, welk verbond als zoodanig deel zal uitmaken van het N.V.V. in zijn nieuwe samenstel ling. Na het aldus genomen besluit deelde de voorzitter mede, dat op den grondslag van het bereikte accoord nieuwe be sprekingen zullen volgen. De wijziging der binnenlandsche posttarieven heeft in de dit jaar uit gegeven serie Zomerzegels een leem te doen ontstaan: voor de frankee ring der interlocale brieven tm. 20 gram k Vh cent bestaat geen Zo merzegel. Daarom worden thans met spoed zo merzegels in deze waarde gereed ge maakt. Deze zegels worden verkregen door de bestaande 5 centszegels, nu groen, met afbeelding van Jan 'Steen in rood af te drukken met zwarten opdruk der nieuwe waarde. De nieuwe Zomerzegels met opdruk van Vh cent zullen voor 10 cent worden verkocht. De bijslag van 234 cent. welke aldus wordt geheven zal, evenals de bij slagen op de andere Zomerzegels ten goede komen gedeeltelijk aan sociale doeleinden (tuberculose- en rheumatick- bestrijding en de zorg voor lj,pbamelijke gebrekkigen, waarbij in de eerste plaats zal worden gedacht aan hen, die als ge volg van den oorlog lichamelijk gebrek kig zijn geworden) en gedeeltelijk aan cultureele doeleinden (cultureel werk ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers). De verkoop der nieuwe 7J£ cents ze gels zal waarschijnlijk in het midden der komende week kunnen beginnen. De verkoop van alle zomerzegels eindigt op 31 October a.s. Zij blijven tot. 31 Decem ber 1945 voor frankeering geldig. KINDERHOEKJE 293. Tegen den avond gaat My ra een wandeling door het bosch maken. Daar hoort ze opeens een klagend miauw en ze laat van schrik haar staf vallen. Wat ziet ze daar? Haar poesje doet angstige pogingen, om in den boom te klimmen en Puntmuts ziet ze hard weghollen. 294. Vlug maakt ze het arme dier los en loopt er mee naar Zwartvoet. „Wat moet dit bet eekenen, kunnen jullie me nog niet met rust laten," roept ze kwaad. Als er niet dadelijk een eind aan die plagerijen komt, dan kunnen jullie voorgoed uit dit bosch vertrekkenZe is vreeselijk boos. Daar in sommige streken van ons land geruchten de ronde doen over een eventueele distributie van en een mogelijk tekort aan aardappe len, wordt het van de zijde van het departement van landbouw en vis- scherij op prijs gesteld, ter gerust stelling eenige mededeelingen te doen over de aardappel posit ie en een overzicht te geven van de maat regelen, welke de overheid noodig acht om de aardappelvoorziening veilig te stellen. De normale aardappelenopbrengst in Nederland is veel groot er dan de con sumptie. In normale jaren bedroeg de uitvoer eenige honderdduizenden tons, terwijl voor veevoeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd be stemd. Zeer zeker zal dit jaar met een toene mend verbruik van aardappelen moeten worden rekening gehouden. Neemt men daarbij echter in acht, dat de export grootendeels of geheel wegvalt en dat door de overheid een veevoederverbod van alle aardappelen, welke voor men- schelijke consumptie geschikt zijn, wordt, uitgevaardigd, dus dat alle voor menschelijke consumptie geschikte aard appelen ook werkelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aardappeltekort niet te vreezen is. Het moet dan ook ten sterkste worden ont raden in de maanden Augustus en Sep tember wintervoorraad op te doen. Im mers de aardappelen, welke dan aan de markt komen, zijn in de eerste plaats de middel vroege aardappelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late -aardap pelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor opslag voor eenigszins langen duur en nu reeds opslaan zou tot gevolg heb ben; verloren gaan van waardevol voed sel, wat thans zeer zeker vermeden moet worden. In de maanden October en Novem ber. wanneer de houdbare aardap pelsoorten beschikbaar zijn, zal het publiek, dat zulks gejVbon was, in de gelegenheid worden gesteld, de normale winterprovisie op te doen. Hierbij moet echter een ernstige waarschuwing gericht worden tot het publiek in de groote steden,, waar geen of onvoldoende bergruim te aanwezig is. Het moet ten sterkste ontraden worden, aardappelen op te slaan in daarvoor geïmproviseerde voor dit doel absoluut ongeschikte plaatsen. Het opslaan van winterprovisie i9 rouwens voor de groote steden niet noo dig, daar behalve dat alle aardappe len, welke voor consumptie geschikt zijn, door de overheid worden vastge legd er voor gezorgd wordt, dat in de groote steden steeds voldoende aardap pelen aanwezig zijn. Er is een regeling getroffen, dat voor het geval van op treden van vorst de sfeden vóór dien tijd beschikken over een aardappelen- voorraad ter plaatse, toereikend voor minstens twee maanden, terwijl deze voorraad steeds zal worden aangevuld. Verder zal de overheid voor deze groo te steden een voorraad reserveeren voor de voorjaarsmaanden. Ten slotte wordt er met den mees ten nadruk op gewezen, dat het geenszins in de bedoeling ligt en het ook niet noodig is, tot een aardap peldistributie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aardappelhandel van groot tot klein kan de overheid bovendien er voor zor gen, dat «1e prijs voor den consument tot het redelijke beperkt blijft., zoodat ook in dit opzicht geen reden voor ongerust heid aanwezig is. JEUGDORGANISATIE VAN NAT. FRONT De persdienst van het Nationaal Front meldt: Bij besluit va'n den Leider is de jonge renbeweging van Nationaal Front thans erkend als een zelfstandige jeudgorga- nisatie, genaamd „Fronterbeweging". Tot algemeen jeugdleider is benoemd dr. F. H. J. Picard, tot algemeen secre taris G. A. Harsen van Neerland en tot algemeen penningmeester G. K. Wes- terouen van Meeteren. Aan de algemeene leiding zijn toege voegd als paedagoeisch adviseur dr. H. L. F- J. Deelen, inspecteur bij het L.O. en als technisch adviseur J. Hogewind, lt.-kol. K.N.I.L. b. d. De benoeming van commissarissen voor de geestelijke verzorging is in voor bereiding. Het doel van de Fronterbeweging is de jeugd op to voeden tot leden van een hechte, krachtige, Nederlandsche volks gemeenschap door in een nationale sportbeweging de harmonische en zede lijke vorming van den jongen Neder- landschen volksgenoot te verzorgen. De Fronterbeweging is onderverdeeld in een padvinders-organisatie en een or ganisatie voor sport en spel. waarbij de jongens- en meisjesafdeelingen geschei den zullen werken. Speciale aandacht zal worden besteed aan het turnen, den volkszang en de folklore. De jeugd wordt gegroepeerd naar hun leeftijd: 9 tot 12 jaar. 12 tot 15 jaa»r. 15 tot 18 jaar. Zooals onlangs uit de desbetreffende gepubliceerde verordening bleek, staat de Opbouwdienst onder de algemeene leiding van het waarnemend hoofd, den waarnemenden secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. Direct onder hem staan, aldus leert diezelfde verordening, een commandant èn een hoofd der administratie. Majoor commandant van den Opbouwdienst ia, gelijk bekend majoor Breunese. Naar thans van bevoegde zijde aan de N.R.Ct. wordt medegedeeld, zou binnen kort de benoeming tot hoofd van de ad ministratie van den Opbouwdienst te verwachten zijn van dr. D. G. Draayer, oud-luitenant-generaal van het Neder- landsch-Indisch leger, laatstelijk direc teur-generaal der werkverschaffing en steunverleening. Voorloopig zal deze zijn bureau hebben in een der vertrekken, welke zich bevinden in het gebouw, waar de Raad van State gezeteld is. Bij het opbouwen van de administra tie, zoo vernemen we verder, zou het hoofd van dezen tak van dienst zich ver zekerd hebben van de medewerking van de heeren W. Wagenaar en mr. L. Aj Kesper, respectievelijk oud-administra teur van het departement van financiën en griffier van de Tweede Kamer. In de afgeloopen week heeft de Nederlandsche Unie jongere krach ten belast met enkele belangrijke functies op het centraal secretariaat. Ter assistentie van dr. H. G. W. v. d. Wielen, algemeen secretaris, is tot adjunct-secretaris benoemd H. Roelfsema, die tot nu toe secretaris was van de Groninger gemeenschap. Met de leiding van den inwendigen dienst, opbouw van de beweging en discipline is belast Jef de Brouwer, lei der van het secretariaat van Brabantia Nostra. Met de leiding van de.afdeeling studie, pers en propaganda zijn belast dr. E. W- Hofstee en Geert Ruygers. Dr. Hofstee is secretaris van de N.E.T.O. (Noordelijk economisch-technisch organisatie) en privaat-docent in de sociographie aan de universiteit te Groningen. Geert Ruygers is hoofdredacteur van Brabantia Nostra. Voor jeugd, onderwijs en volksopvoe ding is benoemd dr. P. Bouman uit Mid delburg. Dr. Bouman is bekend gewor den door talrijke publicaties op histo risch en sociologisch gebied. Ten slotte is met de technische leiding van het algemeen secretariaat belast P. G. S. Guermonprez. De heer Guermon- prez is o.pi. docent aan de technische afdeeling van de academie van beelden de kunsten in Den Haag. Een reeks nieuwe benoemingen, o.a. betreffende de gewestelijke secretariaten kan de volgende week worden verwacht. FEUILLETON dooi Cecil Freeman Cregg 5-4) Hij ging een paar pas achteruit en overdacht de situatie. Plotseling schoot hem een logische verklaring te binnen Fr zou waarschijnlijk eep automatische dranger op de deur zijn of iets derce lijks. dat haar dicht hield. Higgins be sloot zijn theorie aan de werkelijkhe'd te toetsen. Hij liet zich op handen en voeten neervallen, drukte de deur open en kroop naar binnen. Op hetzelfde moment dat hij de deur losliet, klonk er een zacht protesteerend geniep van den drancpr. Bijna op het zelfde oogenblik werd de duisternis aan de andere ziide van de kamer voor een moment verscheurd door een lich'straal terwijl het schot van een revolver weer klonk. HOOFDSTUK XXXVII. Waarin strijd gevoerd wordt. Tnsppcteur Hiapins zat in een hoekje gehurkt, terwijl hij nauwelijks dorst alemhalen Hii was er inwendig zoo ze ker van geweest dat de vogels waren gevlogen, dat het schot hem een doode- liiken schrik had bezorgd Indien hll niet op handen en voeten had gekro pen had hei schot hem wel kunnen ra ken. Stilte! Dc situatie was tamelijk griezelig. In zijn hoekje gehurkt was Higgins ten prooi aan het onaangename gevoel, dat er iemand naar hem toegekropen kwam. Tegelijkertijd besefte hij, dat het gevaarlijk voor ihem kon zijn te blij ven waar hij was. Hij moest daar weg. 'Heel voorzichtig stak hij een tastende hand vooruit welke geen tegenstand on dervond en daarom kroop hij een eind je verder. Daar hij absoluut in het duis ter tastte omtrent de plaatsing van meubelen, was hij doodelijk beangst in de duisternis met Ihet een of andere voorwerp in botsing te komen en zoo zijn positie te verraden. Want hij twij felde er niet aan dat de ander bij het minste geluid dat hij maakte onmiddellijk zijn revolver zou gebruiken. Zijn hart stampte als een stoomhamer en leek de heele kamer mei lawaai te vervullen. Met de uiterste behoedzaamheid kroop hij verder langs den vloer. Daar wat was dat? Iets levends raaktp zijn arm aan en hij voelde hoe zijn haren van ontzetting overeind re zen Het was een kat. een doodgewone huis- tuin of keukenkat en toch slaakte hij van opwinding bijna een diepe zucht. Ja! Zonder twijfel was het een kat en één die bovendien blij was gezelschap te vinden! Dat bleek doordat het dier terstond op de bekende kattenmanier he gon te snorren. Het leek wel een soepel loopende motor van een krachtige auto of een verwijderde vliegmachine. Met zijn hand veerde Higgins zich het angstzweet van hei voorhoofd. Even dacht hij erover om op. zijn politiefluit te blazen, in de hoop daardoor den plaatselijken inspecteur gelegenheid te geven eindelijk eens een teeken van le ven te geven. Maar hij was bang, dat ieder geluid terstond een kogel in zijn richting zou.veroorzaken. Het. was niet zoo zeer een kwestie van vrees dan wel van gezond verstand. In ieder geval was de heele geschie denis een nachtmerrie. In die absolute, ondoordringbare duisternisdat ontbreken van elk geluiddat Zachtjes duwde hij de kat weg. Die kwam echter even prompt weer terug er op uit dat mcnschclijk gezel schap niet te verliezen. In normale om standigheden hield de inspecteur veel van dieren, maar nu zou hij er een maand salaris voor over gehad hebben, indien hij dit aanhalige beest een goed gemikte trap had kunnen verkoopen. Opnieuw schoof hij met zijn voet de kar zachtjes weg, met geen ander re sultaat dan dat deze met verdubbelde hardnekkigheid terugkwam, zoo moge lijk nog harder snorrend dan tevoren. Bah! Daar voelde hij dc natte snuit van het dier in zijn gezicht! Toen kreeg hij een ingeving. Hii pak te de kat beet en ging dan zoo ge- mischloos mogelijk overeind staan. Daarop klemde hij de revolver tus schen zijn knieën, terwijl hij de kat voorzichtig in heide handen nam. Zijn adem inhoudend, wierp hij de kat zoo ver mogelijk van zich af. er op rekenend dat het dier op spreek woordelijke wijze op zijn pooten terecht zou komen en dan greep hij onmiddel lijk zijn revolver weer beet. Zijn poging bleek terstond succes te hebben want er klonk tegelijk een woest geblaas van de kaf en een onder drukt gevloek van zijn tegenstander. Higgins vuurde zijn revolver af in de richting van het geluid, daar hij hier aanval de beste verdediging vond. terwijl iemand aan het andere eind van de kamer er eenzelfde theorie op na scheen te houden wanter klonk een tweede schot eveneens in de richting van het geluid! De inspecteur leidde dit, althans af uit de richting van de vuurstraal die hij even waar nam. Ze zijn met z'n tweeën dacht hij terstond. Dan heerschte er Weer ab solute stilte. Behalve hijzelf waren er dus nog twee menschen in de kamer. Dat zou den dan zonder twijfel Mapell en Hec- kenstein zijn. Nu, als dé plaatselijke inspecteur arriveerde als hij dit nog ooit zou doen zou hij tenminste nog beide misdadigers in het huis vinden. Dat was tenminste iets. Tenzij hij en zijn mannen te laat kwa men en niets anders zouden vinden dan het nog maar kort geleden ver moorde lichaam van een veelbelovend politie-inspecteur van de hoofdstede lijke politie! Opnieuw likte Higgins zijn lippen af- Wat een dwaas was hij geweest om in zijn eentje op een dergelijk avontuur uit té gaan' Ditmaal had hij zich lee lijk vergaloppeerd. Twee desperado's behoorlijk gewapend en hij met hoe veel kogels had hij nog tot zijn be schikking? Waren het er twee of drie? La?lt eens kijken! Hij had drie keer ge scholen om het slot huiten werking te stellen en één keer op de kat. ViérHij had dus nog drie kogels over of «aren hei or twee? Hadden de offici- eclc poli tierevol vers zes of zeven ka mers. Ilij wist het hcusch niet. Hij kon beter aan den veiligen kant blijven en zeggen, twee. Eén voor Mapell "n één voor Heckenstrin. Aangenomen na tuurlijk dat hij geen enkelen keer zou missen! Fn het ergste van dit alles was, dat hij slechts in uitersio nood zaak mocht schieten en dan nog maar alleen om buiten gevecht te stellen! Heckenstein noch Mapell hadden zich om dergelijke belemmerende bepalin gen te bekommeren. Wanneer zij scho ten deden zij dat om te dooden! Een gezellige gedachtel En wat voerden die andere twee in hun schild? Waarschijnlijk kropen ze in dc duisternis op hem toe. Dat zou niet gaan! Hij moest, hier op de een of andere manier vandaan! Het was een slechte tactiek van de anderen ge weest om htm krachten te verdeelen. Dat gaf hem nog een zeker voordeel ook, want nu kropen ze met hun drie- en over den grond, onbewust van el kaars positie, zoodat Mapell of Hecken stein. wanneer die iemand ont moetten terstond zouden hebben uit te maken of het vriend of vijand was, t< rwijl Higgins van een dergelijke on zekerheid geen last had. Wie hij ook ontmoette, het zou een vijand zijn. Maar tooho, goeie help! Het was gevaarlijk om op dezelfde plaats te blijven maar om zich te be wegen was nog gevaarlijker. Hij had vroeger al eens in een der gelijke situatie Verkeerd en de zenu wen van den ander hadden het het "crst bpgeven pn hij had zich verraden. Maar nu waren er twee anderen! Toen kreeg de inspecteur een nieuwen inval. Voorzichtig en geruischloos haalde hi.' zijn zaklantaarn uit zijn zak. druk te het knonje bijna geheel omlaag en zette het geval op den grond. Daarop schoof hij zoo ver mogelijk weg. Vroe- -ger of later zou een van de beide man nen er op trappen of er op knielen en zoo zijn positip verraden. Met een grim- migen humor bedacht Higgins dat hij zou worden neergeschoten, indien hij er niet in slaagde terstond boven de dan ontbrandende lichtstraal te raken. Hij bleef doorkruipen. Eindelijk kon hij niet verder hij tastte achter zich en met een schok van verrassing be merkte hij dat hij tegen de deur leun de. Hij moest in een cirkel hebben rondgekropen. Ware het niet, om de piepende dranger dan zou hij gepro beerd hebben do kamer ongemerkt te verlaten. De hulptroepen konden nu toch niet ver meer weg zijn. Maar als de anderen schoten, afgaande op het geluid van de deur liep hij kans een kogel in den rug te krijgen. En een vende agent is nog steeds beter dan een doode inspecteur! Opnieuw een periode van wachten eindeloos naar het scheen! Inspecteur Higgins hield zijn blikken gespannen in de' richting waar hii dacht zijn lantaarn te hebben achtergelaten, terwijl hij z'n ooren inspande om elk geluid op te vangen. Hij had echter een dergelijken afstand afgelegd dat hij er heelemaal niet zeker van was waar hij de lantaarn werkelijk had neergezet. Met alle zenuwen gespannen, gereed direct te vuren of om, zoo noodig. d'- rect opzij te springen, stond hij ua-ar. Toen een van zijn tegenstanders ein delijk in de door hem opgezette va. liep. trof het hem toch nog onverwachts want toen een van de mannen op de lantaarn trapte of het ding op een of andere wijze aanraakte, hleek de daar door ontstane lichtstraal juist op den inspecteur gericht te zijn. die geduren de één seconde, verblind door het licht, onbeweeglijk bleef staan, een duidplijke prooi voor de anderen. Daarop wierp hij zich terstond opzij, terwijl hij in de richting van het lioh' vuurde. Twee 'ichfstralen. bijna gelijktijdig gevolgd door het geluid van twee schoten en Higgins voelde een stekende pijn in zijn kuit. <\V-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6