HET BELANG VAN ONZE BODEMPRODUCTIE De Laatste Bus 4000 Boodschap van Petain Britsche vliegtuigen weer boven Berlijn 43STE JAARBEURS Inzending van de voorlichtingsdiensten voor land-, tuin- en boschbouw Uiteenzetting van ir. A. Roebroek MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET WILLY WAS TE JONG! Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 Het Amersioortsch Dagblad is aangesloten bi] de Vereeniging voor Publiciteitswaorde {Bureaui Tournooiveld 4, 's-Gravenhage), welke op aanvraag aan adverteerders volledige, door accountants gecontroleer de, gegevens omtrent de verspreiding van •ns blad verstrekt. Dit blad heeft een dagelijk- sche oplaag van EXEMPLAREN I Aan de bevolking der over- zeesche bezittingen BERN, 3 Sept. (D.N.B.) Maarschalk Pétain heeft volgens berichten uit Vi chy een boodschap gericht tot de bevol king der Fransche overzeesche bezittin gen. In die boodschap wordt gezegd: Frankrijk heeft den oorlog verloren. Groote beproevingen staan het land nog te wachten. Toch blijft zijn eenheid on wrikbaar en Uan zij van geen enkele zijde worden verstoord, welke idealen ook worden voorgespiegeld. Pétain eischt in zijn boodschap voorts onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. Eerste plicht van de burgers is de re geering bij haar arbeid te steunen, zon der tegenspraak en zonder bijgedachten. Maar bommen zijn niet gevallen BERLIJN. 4 Sept. (D.N.B.) Alzon Üerlijke Britsche vliegtuigen hebben na middernacht op groote hoogte boven de rijkshoofdstad gevlogen. Er werd lucht alarm gemaakt. Luchtdoelartillerie en nachtjagers kwamen in actie. De vijan delijke toestellen kwamen afzonderlijk op bepaajde afstanden en wierpen op verscheidene plaatsen lichtkogels uit. Er zijn geen bommen gevallen. Tijdens hun vluchten naar Duitsch- land zijn de Engelschen in den afge- loopen nacht door de Duitsche artille rie. die blijkbaar haar posities deels ge wijzigd had. en in vele gevallen het vuur op den vijand niet eens behoefde te openen, misleid. Boven een vliegers kamp ten Zuiden van Berlijn is een luchtgevecht tusschen Duitsche nacht vliegers cn een Bristol-Blenheim-toestel ontstaan. Door handige op stelling van de zoeklichten konden de Britsche vlieg tuigen in deze streek geruimen tijd in de stralenbundels worden vastgehou den. Op deze wijze gelukte het een Duitsche Messerschmidt-machine van groote hoogte uit. het duister verrassend op de Blenheim af te komen. Na een verwoede schietpartij slaagde de Brit er In door lager te gaan vliegen' aan het licht van de schijnwerpers te ontkomen en zoo den Duitschcn achtervolger te ontvlieden. Bij Maagdenburg is. naar vernomen wordt, een Engelse he machi ne tegen een versperringsballon opge vlogen cn omlaag gestort. DE ONTPLOFFING BIJ BOLOGNA ROME. 4 Sept. (Stefani). In een o/firieel communiqué wordt medege deeld, dat het aantal slachtoffers, dat tengevolge van de ontploffing in een kruitfabriek bij Bologna om het leven gekomen is. is gestegen tot 28. Bijna alle 174 gewonden zijn aan de beterhand. Dr. Fentener van Vlissingen over het belang van onze industrie f N de persconferentie, die gisteren ter 1 gelegenheid van de opening van de 43e Ned. Jaarbeurs werd gehouden, heeft de heer W. G r a a d t van R o g- g e n in een boeiend betoog de moeilijk heden geschetst, waarmee men bij de organisatie van deze najaarsbeurs te kampen had, om vervolgens te beioogen, dat juist in dezen tijd het Nederland sche bedrijfsleven het jaarbeursinter- mediair meer dan ooit noodig heeft. De rede begon na de begroeting van de autoriteiten met een treffende her denking van de gesneuvelden. Deze pas sage. die in ons verslag in ons avond- blac!„van gisteren wegviel, waardoor de aativniAg van dit verslag eenigszins on duidelijk werd, willen wij hier alsnog vermelden. Spreker dankte allen, die voor Nederland gestreden hebben in de dagen, toen ons volk zich zijn eenheid als bron van nieuwe volkskracht op nieuw bewust werd, en herdacht hen die vielen voor de Nederlandsche zaak en die. om met ons oude Wilhelmus te spreken, „Lyf en goedt altesamen, ons niet hebben verschoont." Na deze-woor den. die door de aanwezigen staande wei-den aangehoord, vervolgde de heer Graadt van Roggen zijn inleiding met er op te wijzen, dat het leven voortgaat, ook het leven in een bezet gebied, om daarna omvang en karakter van deze najaarsbeurs te schetsen. Nadat het gezelschap in groepen ver deeld. een rondwandeling over de beurs had gemaakt, vereenigde men zich aan een lunch, waar nog door verschillende sprekers het woord werd gevoerd. p\R. F. H. Fentenervan Vlis- s i n g e n, voorzitter van den raad van beheer, herinnerde aan het spreekwoord „Goed begonnen, half gewonnen." Dat goede begin was er reeds, want aan de lunch kon worden meegedeeld, dat op dat oogenblik 935 dagkaarten waren verkocht tegen 228 in den zelfden tijd in 1939, voorts werden er 208 catalogi verkocht (v. i, 37). Bij de voorjaarsbeurs had spr. ge waarschuwd niet te veel een parallel te trekken met de jaren 19141918 en die waarschuwing is, naar spr. gelooft, wel op haar plaats geweest. De moeilijk heden zijn van geheel anderen aard cn helaas ook veel grooter dan in den vori ge» oorlog. Uitvoer naar en invoer uit overzeesche landen is onmogelijk. Toch moeten bedrijfsleven cn handel gaande worden gehouden .zooveel als mogelijk is'. Daarom is het goed ook in dezen tijd de jaarbeurs te houden. Spr. wilde een blik in de toekomst werpen, maar dan op een verder tijdstip, dat eens zal aan breken, namelijk als het weer vrede is. Spr. gelooft, dat in die toekomst de jaar beurs een groote rol zal spelen. Dr. Fentener van Vlissingen schetste de beteekenis van het jaarbeursinsti tuut voor den landbouw, den handel en industrie, waarbij hii nog eens nadruk kelijk het belang van de Nederlandsche industrie onderstreepte. Er wordt vaak verkondigd, dat ons land een landbouwstaat is en dat de industrie ingaat tegen de structuur van ons volk. Daartegen moet spr.. hoe belangrijk de land bouw ook is, wijzen op een belang rijke industrie, die zich riog 6teeds verder ontwikkelt en waarvoor wij ons niet behoeven te schamen. Spre ker is als Nederlander trotsch op de wijze en het tempo, waarin de in dustrialisatie plaats had. Als er één fout gemaakt is, dan is het die. dat er te weinig reclame is gemaakt door dé industrie. Voor deze industrie is de jaarbeurs van belang, evenals voor den handel. Ook voor den handel ziet spr. de toe komst niet donker in. De Nederlander staat bekend als een scherp, maar be trouwbaar zakenman, die ook in den wereldhandel eenmaal een groote rol zal spelen. Er hangt thans een mist, maar deze verbergt, naar spreker hoopt, een goed beeld en hij vertrouwt, dat het niet al te lang zal duren of er kan worden overgegaan tot den bouw van een nieuw jaarbeursgebouw. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heeren dr. L. Rademaker, namens de Nederlandsche pers, Paul Derjeu. namens de Buitenlandsche Pers- vereeniging en P. J. van Megchelen. Inleiding van ir. Roebroek A AN het einde van de lunch heeft i r. A. R o e b r o e k, directeur-generaal van den landbouw, een voordracht ge houden ter inleiding van de deelneming van de voorlichtingsdiensten voor land-, tuin- en boschbouw, zooals deze onder leiding van de directie van den land bouw in het parterre-gedeelte van het derde jaarbeursgebouw aanwezig zijn. Op deze jaarbeurs aldus spreker konit de directie van den landbouw voor de eerste maal als een eenheid met een inzending. Toen wij deze voorbereid den, is in de allereerste plaats er aan gedacht om alle aandacht te concentree- ren op één zaak, n.l. het geven van een beeld van de bodemproductie en de wijze, waarop deze gestimuleerd wordt De beteekenis van de bodemproductie immers is onder de nieuwe omstandig heden van groote waarde voor onze ge- heele Nederlandsche volksgemeenschap. De situatie waarin we ons momenteel bevinden, dwingt allen, die op de een of andere wijze aan het economisch leven meedoen, tot de uiterste krachts inspanning. Op het gebied van de agra rische productie moet met <Je grootste energie worden gewerkt Vervolgens besprak ir. Roebroek de inzending zelf. De hoofdaandacht is ge vraagd voor de landbouwproductie als zoodanig. De inzending bewijst duidelijk de belangrijke stijging van de land bouwproductie in de laatste jaren. Ver schillende factoren zijn hier van betee kenis. Men denke in de eerste plaats aan vergrooting van de oppervlakte cul tuurgrond v;an ons land. Wij hebben aan het water vruchtbare gronden ont nomen. Wij denken slechts aan onze indijkingen en aan onze Zuiderzee. In den Wieringermcerpolder zijn meer dan rijke oogsten gewonnen. Daarnaast wer den duizenden hectaren ontgonnen, zoodat veel nieuwe oppervlakte werd toegevoegd aan de bestaande. Door groote openbare werken en door den aanleg van verkeerswegen werden ech ter weer belangrijke uitgestrektheden W. K. VAN ROSSUM 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding KINDERHOEKJE 297. En terwijl Zwartvoet aan Puntmuts een flink standje geeft over zijn laatste ondeugende streek, zijn de andere kabouters bezig het nieuwe paleis prachtig te versieren. Wat zal Myra er blii mee zijn. 298. En als Myra op een avond door 't bosch loopt, valt er opeens een brief voor haar voeten. Verbaasd maakt ze die open envan plezier over het goede nieuws maakt ze een danspasje en vindt, dat de Zwartvoeters flinke kerels zijn geworden. kostbare landbouwgronden aan de bodemcultuur onttrokken. Wij wonnen aan oppervlakte, wij verloren aan open bare werken. Ruilverkavelingen, ont wateringen enz., welke wij aanduiden met cultuurtechnische werken, hebben, naar spr.'s meening. meer hijgedragen tot verhooging van onze Nederlandsche bodemproductie, dan de directe winning van nieuwe gronden, wijl deze reeds noodzakelijk waren om het verlies te dekken. Het brengen van onze bestaande gronden tot een verhooging van op brengst, zal in de komende jaren in de eerste plaats onze zorg dienen te hebben. Vergis ik mij niet. zoo zeide ir. Roe broek, dan is een aanvang voor om streeks 60.000 hectare voor ruilverkave ling in studie. Een tweede punt, waarop het bij de verhooging van onze landbouw productie aankomt is de kwestie van landbouw, die intensief wordt uitge oefend. Drie factoren spelen hier een belangrijke rol. n.l. onder wijs. voorlichting en voortdurend research. Het landbouwonderwijs heeft zich ru& tig en voortdurend ontwikkeld. MerK- waardig is, dat dit onderwijs niet bij de wet geregeld is. Het kan zich vrij ont wikkelen cn zich aanpassen aan de wis selende behoeften van het bedrijfsleven. De inzending ter jaarbeurs geeft hier een beeld van Het aantal instellingen van land bouwonderwijs is belangrijk geste gen en het aantal deelnemers nam toe met duizenden Zoodat thans reeds ongeveer 40.000 pei'sonen deel nemen aan een of anderen vorm van landbouwonderwijs. Het aantal in stellingen van onderwijs is van 1442 tot 2065 gestegen, met 39832 leerlin gen. Wij mogen dan ook trots zijn op on zen ontwikkelden boerenstand, waar mede wij op het. gebied van land- en tuinbouw iets bereikt hebben. Toch mogen wij niet stil blijven staan en ik heb aldus spr.den indruk, dat bij het landbouwonderwijs soni6 te veel gelet wordt op de techniek van het. be drijf. En in de toekomst zullen wij mede het, oog er op moeten houden, dat. het onderwijs ook meer algemeen vormend moet. zijn. Het landbouwkundig onderzoek zal niet mogen worden verwaarloosd. Want juist de landbouwkundige research is de voedingsbodem voor het landbouwonder wijs. Tah'ijke instellingen zijn reeds jaren lang op dit terrein werkzaam en tal van nieuwe instellingen zijn tot stand gekomen. Het is voor ons land bijzonder gelukkig dat dit landbouwkundig on derzoek gedaan wordt in nauwe sajnen- wefking niet de praktijk zelf. Moge deze jaarbeurs de belangstelling voor ons werk verhoogen, want deze be langstelling immers zal leiden tot waar deering van onzen landbouw en den boerenstand en deze waardeering ook tot, nauwere en betere samenwerking op allerlei gebied in het economisch leven en tot behoud en verhooging van de ge meenschappelijke kracht, aldus besloot ir Roebroek zijn rede Concertzanger van dertien jaar rV „Rose Marie", hetwelk op het oogenblik in Carré te Amsterdam gaat, trad tot Vrijdag „Holland's jong ste tenor", Willy Albcrti, op. Hij zong in deze operette het liedje van een kleinen zwerver „Ik ben zoo alleen" van Chris Reumer. De knaap, die vol gens zijn zeggen 15 jaar oud was, had met dit liedje veel succes en meerma len kreeg hij geschenken uit de zaal. Wie schetst echter de ontsteltenis van den directeur, Alex Wunnink, toen de politie kwam vertellen, dat Willy nog geen veertien jaar was en dus niet mocht optreden. Hij liet den knaap bij zich komen en deze viel weldra door de mand. „Nou, dan zit ik er in", was het eenige antwoord, dat de 13-jarige den verbaasden directeur gaf, alvorens hij zijn spullen pakte en verdween. Voor den jongen, die aan het begin van zijn loopbaan staat, was het alles behalve prettig. Hij verdiende goed en had tevens uitzicht op eenige aardige contracten. Op 13 October a.s. wordt hij echter veertien jaar. Wellicht zal vanaf dien datum zijn ster opnieuw willen gaan rijzen. Tot dien dag houdt de politie een oogje in het zeil. „Hoe vindt ge den wijn?" „Hel water komt ]e er bij in den mond!" DONDERDAG 5 SEPTEMBER JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitzen- SjOO Berichten ANP. gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang en orgel. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Omroeporkest (12.0012.15 Gram.muziek). 12.45 Berich ten ANP, gram.muziek. 1.00 AVRO-Amuse- mentsorkest en solist. 2.00 Voor 'de vrouw. 2.10 Hc't Nieuw HoHandsch strijkkwartet. 3.00 Cyclus „Vrouwenberoepen in Neder land". 3.30 Secco en zijn ensemble en .gram. muziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 De Vage bonden en solisten. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bü'oel". 6.45 Gram.muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Be richten. 7.20 Gram.muziek. 7.45 Gram.mu ziek of reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel, de „Song Singers" en ds „Ha waiian Serenaders". 9.00 Cabaretprogram ma. 9.30 Omroeporkest en solist. 10.15 Be richten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek (Om 8.00 Be richten ANP). 10.00 Orgelspel. 10.45 Gram. muziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA- orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram- muziek (2.15—3.30 Berichten Engelsch). 3.45 Vooj de vrouw. 4.15 Gram.muziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram.muziek. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6115 Berichten (Engelsch). 6.30 Esmeralda. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram.muziek. 7.25 Reportage. 7.45 Gram.muziek, eventueel reportage, 8.00 Be richten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest (9.159.30 Berichten Engelsch). 10.00 Be richten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) en slui ting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). NIEUWSBERICHTEN: De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch op den zender Kootwijk, 1875 M. zijn als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A-N.P. 9.009.15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13.4514.00 berichten in het FransCh. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch. 17.00—17.15 berichten in het Duitsch. 18il518.30 berichten in Ifret Engelsch. 20.00—20.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N.P. 21.15—21.30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.30—23.15 geen uitzending. 23.15—23.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld cn Kootwijk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Ffansch. yesfeaaM.. UTR. STRAAT U TEL. 5294 FEUILLETON Cecil Freeman Cregg Hoofdinspecteur Dryan, die met zijn ellebogen op zijn bureau geleund, aan dachtig naar de schoenen van zijn as sistent had zitten staren, keek op. „En hoe staat het met Tyndall's win kel in Shoreditch?" Het schijnt dat Mapcll die zaak al jaren lang dreef. Al do mannetjes uit East End en heel wat vreemde schut ters plachten hun wapenen van hem te betrokken. Er ging nog heel wat om, vermoed ik. En er werden geen lastige vragen gesteld. Ook verkocht hij inbre kerswerktuigen en zoo. Ja, het was be paald een lucratief zaakje!" „F.n denk je, dat Tyndall, Mapell of hoe hij in werkelijkheid ook heetcn mag, aan het eind van deze week toe stemming gekregen zou hebben om naar Canada te gaan?" „Ik ik weet het heusch niet. Mis schien wel. Ik koesterde nog geen ver denking tegen hem Wij zouden taem als getuige noodig hebben gehad, wat den datum van zijn vertrek vertraagd zou hebben. In ieder geval met een grimmige lach is hij niet vertrokken, war het voornaamste is." „En hoe staat het met juffrouw Hick? Verdronken gevonden, luidde meen ik, het oordeel." „OI Juffrouw Hick! Daar ben ik naast geweest. Zij placht voor Mapell te werken toen zij in Notting Dale woon de. Ik ben er vrij zeker van dat zij hem in zijn vermomming aio politieagent niet. als Mapell Qterkende, maar Mapell zelf moet haar herkend hebben en nam waarschijnlijk eh de noodigo maatregelen." ,,Manr dat zullen we nooit weten. F.n Sanderson is nu weer heelemaal heter, hè? Ik vermoed dat het Mapcll was, die toen op hem schoot. Iets an ders zullen wij er wel nooit van hoo ien. Fr is in dit treval een verdraaide hoop, waarvan wij nooit zullen hooren. Higgins". merkte de chef nadenkend op. Inspecteur Higgins zei niets. „Hoe staat het met Sanderson?" Kun nen we de een of andere aanklacht te gen hem indienen?" „Waarlijk, mijnheer, ik weet het niet. Maar we kunnen hem uitleveren." „Hè?" „De Yankees verlangen vurig naar hem, geloof ik „Prachtig. En de uitspraak irizake Henry Hamper. Moet die nog herzien worden?" „Ik ben er niet zeker van, maar ik denk het niet. Voor zijn veiligheid is Sanderson natuurlijk verplicht bij zijn eens opgedi6chte verhaal te blijven hoewel ik sterk betwijfel of het over eenkomstig de waarheid is." „En wat is dan volgens jou de waar heid, Higgins?' „Och, mijnheer", antwoordde Hig- gins, een beetje aarzelend. „Het is zui ver gisw erk, natuurlijk ik heb er geen enkel bewijs voor maar ik geloof dat zoowel Mapell als Raymond, die later op de bus vermoord werd, den dood van Henry Hamper op hun geweten hebben. Ik zou denken dat de ongeluk kige kerel met gas vergiftigd was toen hij buiten bewustzijn was waarschijn lijk terwijl hij sliep want. ik twijfel er niet aan, dat hij, nadat hij eerst met de bende had gebfoken, met een specia le bedoeling nog eens naar het groote huis in Medhurst was gelokt, of zij had den ontdekt, dat hij in Bulstroade's Buildings woonde en hem gedwongen om daar te komen. Daar zoowel Ray mond als Mapell nu dood zijn, zie ik het nut van een nieuwe uitspraak niet in. Vooral niet, daar Sanderson moet vast houden" aan de fabel,welke hij mij heeft opgcdischt." Er heerschfe gedurende eenige oogen- biikken stilzwijgen, terwijl hoofdinspec teur Dryan over een en ander scheen na te denken. „Ik zal het nog eens overwegen. Hig gins. Het is een ernstige zaak om een onjuiste uitspraak te handhaven. Ik denk, dat ik het eens met den hoofd commissaris zal bespreken. Er is zeker geen ander bewijs dan Sanderson's ver klaring?" „Neen. Behalve dan een klein stukje gummieslang, dat, ik in de asch van het fornuis daar vond. Maar dat helpt ook al niet veel, vrees ik." „Hm. Ik zal er nog eens over den ken." Weer een stilzwijgen en toen vroeg de hoofdinspecteur: „En Bobby Buntcr? Is er iets wat wij voor den armen drommel kunnen doen?" Inspecteur Higgins lachte kort. „U kunt er op rekenen mijnheer, dat Bobby onverbeterlijk is." „H'm. Een goed man. die op het ver keerde pad is geraakt." „Van dat „goede man" is mij niet6 bekend, mijnheer," antwoordde Higgins een beetje onvriendelijk, „maar dat hij op het verleerde pad is, staat vast". „Waarvoor houden wij Heckenstein vast? Moordaanslag? Jij bent natuur lijk de eh aangevallene." „Zooiets, hoofdinspecteur, tenzij we hem tegelijk met Sanderson aan dp Amcrikaansche politie uitleveren." „Misschien nog het allerbest. Hoe zit het met den jóngen Hamper? Is hij ontslagen?" „Zeker, mijnbeer, evenals Jill Craw ford." „Ik veronderstel, dat je dien Adams zijn compromitteerende brieven of wat het ook was, hebt teruggegeven?" „Natuurlijk, mijnheer." „Dan, Higgins, veronderstel ik, dat het als gewoonlijk mijn plicht is je te feiiciteeren met het succesvolle einde van je onderzoek." Hoofdinspecteur Dryan stond op met uitgestrekte rech terhand en een glimlach op zijn gelaat. „De heele bende te pakken, hè?" „Wel, mijnheer, niet eh do heele bende." „Wat zullen we nu hebben? O, ik snap het. al. De Gladde, die arme, ouwe Gladde. Te denken, dat van de heele bende boeven de Gladde de eenige is, die nog op vrije voeten rondloopt. Och, ik herinner mij de Gladde nog uit mijn rijd." Dryan lachte zachtjes. „De Glad de. De simpelste van het heele stel. Het is vreemd, verdraaid vreemd!" De chef liet zijn vroolijkheid nu den vrijen loop. „Ja, mijnheer, ik geef toe, dat het uiterst geestig is." Dryan hield op met lachen en keek Higgins lang en strak aan. „H'm". Don een lange pauze. Opnieuw „h'm", een langer zwijgen tot de chef eindelijk ten derden male een ongeloo- vig gebrom liet hooren. Hoofdinspec teur Dryan was geen haar minder scherpzinnig dan de meeste mannen in zijn positie. HOOFDSTUK XXXIX. Waarin de inspecteur een verhaal vertelt. Dé vrijgezellenflat. van Higgins vorm de een tooneel van heel wat vroolijk heid, want de inspecteur ontving bij uit zondering een paar gasten*. De jonge Thomas Hamper, die zich erg onwennig toonde met een boord en das om, was een hunner, evenals juf frouw Jill Crawford, die er keurig uit zag in een nieuwe gckleede jurk. Er waren nog twee gasten. De^ eene, me vrouw John Smell, enkel en" alleen ge- inviteerd om zijn op decorum gestelde hospita gerust te stellen cn als gezel schap van Jill, had haar handen vol aan den tweede, haar zoontje. De thee was een ongeëvenaard suc ces geweest wat betreft de beide dames en dien kleinen jongen; Thomas Ham per scheen echter niet. zeer op zijn ge mak wat toch alleen aan het boordje kon liggen. Inspecteur Higgins had zijn gasten onthaald op eenige boeiende, zij het dan al niet volkomen waarheidsgetrouwe geschiedenissen van zijn vele avontu ren. Hij was niet altijd de held en ver schillende van de door hem benauwen de situaties, welke gewoonlijk wel een grond van waarheid bevatten, veroor zaakten groote vroolijkheid. „En krijgt de politie den misdadiger nog altijd te pakken mijnheer Higgins," vroeg Jill Crawford, die zich buitenge woon scheen te amuseeren. .„Absoluut!" Dit was misschien niet heelemaal waar, maar onder deze om standigheden begrijpelijk, en... te ver geven. „Dat is een heel geruststellende ge dachte", merkte mevrouw Smell op, een beetje hatelijk, want daar zij de doch ter \va6 van hoofdinspecteur. Dryan wist zij waarschijnlijk wel, wat zij ervan ge- looven moest. I-Iet was onvermijdelijk dat de zaak, waarbij Hamper, zoowel als Jill zoo nauw betrokken waren geweest, ook ter sprake kwam. Inspecteur Higgins vertelde aan Tom my. dat de eigenaar van het huis, waar in hij zoo'n ongemakkelijke dertig uren had doorgebracht was opgespoord „Wie was het?" „Je vader. Tommy." „Vader?" „Ja, maar maak je maar geen illusies, dat het bezit eenige waarde heeft. Om te beginnen is het door de bevoegde autoriteiten onbewoonbaar verklaard. Dan zijn er zonder twijfel nog de noo- diee onbetaalde belastingen. Zoo op het perste gezicht zou ik dan ook zeggen dat het bezit eerder tot de passiva dan rot de activa behoort en dat in ieder geval het geld, waarmee het huis ge kocht is, niet, van je vader was, of, in dien dat wel het geval was, dat het was eh Higgins zweeg. Hij kwam op gevaarlijk terrein. Wat hij wilde zeggen, was, dat de oude Ham per het huis slechts ten behoeve van. de bende gekocht had. De. anderen bleken echter zijn aarzeling te begrij pen. Even heerschte er zwijgen, hetwelk door mevrouw Smell verbroken werd. „Ik ga eens even met habv in den tuin wandelen. Gaat u mee. juffrouw Crawford?" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2