Zuid - Oost - Europa houdt den vrede Groote uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen Polen, Roemenen en Tsjechen grepen boven hun krachten Tragische rij van gemiste kansen Italiaansche pers over de luchtaanvallen op Engeland Regeling van rechts toestanden LAATSTE BERICHTEN Eden rekent met ernstige gebeurtenissen in de komende weken Luchtgevecht boven Londen Bij den verjaardag der Engelsche oorlogs verklaring Reclame met geruchten over bombardementen Een nieuw begrip „Kransstaten" De nieuwe lichtingen in Londen opgeroepen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 UID-OOST-EUROPA is tegen veler verwach ting in en tot teleurstelling van sommigen voor den oorlog gespaard gebleven. Hetgeen Londen en Parijs, en door hen gerugsteund ook Warschau, niet wenschten ten aanzien van de Poolsche grenzen, namelijk een vreedzame revisie, is ten aanzien van de Roemeensche grenzen thans wel mogelijk ge bleken. Het Roemenië van 1919 heeft meer dan eenigen anderen staat door den wereldoorlog gewonnen. Geen Europeesche staat zag zijn gebied percentsgewijs zóó vergroot. In 1913 ontnamen de Roemenen aan Bulgarije de ZuidelijkeBobro.edsja, na den Wereldoorlog, in de jaren 1918 en 1919, verwierven zij er goedschiks en kwaadschiks het. voormalige Russische Bessara bi en het. voormalige Hon- gaarsche Zevenburgen bij, terwijl zij van de Oostenrijksch-Hongaarsche Donaumonarchic voorts nog een deel van de Boe ko win a erfden. Zoo werd de Roemeensche staat een afgerond geheel. Maar het zou blijken, dat de Roemenen, evenals Tsjechen en Polen, boven hun krachten hadden gegrepen. Hun staten hadden teveel minderheden, politiek en economisch stonden zij bloot aan sterke ontbindende, centrifugale krachten, militair waren zij te zwaar belast, immers omringd door revisionistische buren, met wie geen samenwerking in vertrouwen op langen termijn mogelijk bleek. \~X 7ANNEER men terugblikt op de politieke ontwikkeling na 1918 kan men aan het tragi- s c h e in den gang van zaken niet onopgemerkt voorbijgaan. Tel kens waren er groote kansen, tel kens weer bleken de menschen ,van goeden wil niet bij machte om ide omstandigheden met gunstig resultaat te beheerschen. Van Ver sailles tot het jongste verleden: hoeveel gemiste kansen! Voornaamste fout van de staatslieden der overwinnende landen was wel, dat zij zich te Versailles meer door angst en wraakzucht, dan door den wil om te ge nezen en voorkomen hebben laten lei- iden. Londen en Parijs" hadden een kans, .*velke zij ongebruikt hebben gelaten, om tnet de hen ten deel gevallen enorme •machtsmiddelen een politieke en econo mische. men kan zelfs zeggen sociale organisatie op het Europeesche vaste land te scheppen, welke een vreedzame samenleving op langen termijn moge lijk zoti hebben gemaakt. Instedè daarvan werden de volkeren blijgemaakt met een Volkenbond, welke langzaam maar zeker degenereerde tot een debatingclub van diplomaten po litiek. niet cultureel; er is door den Vol kenbond op sociaal gebied zeer vëel goeds tot stand gebracht Instede van een verzoening der volkeren ging vooral Frankrijk voort met een wraakzuchtige politiek, welke tot basis had Clémen- eeau's befaamde woord, dat er eigenlijk twintig millioen Duitschers te veel op jaarde waren. Engeland had de handen vol met zijn Empire, het zag geen kans in Midden- en Oost-Europa een goede ordening tot stand te brengen of zelfs maar te bevor deren. De volkeren als Polen en Tsje chen zagen de grenzen van hun kunnen niet juist; zoo ontstonden gespannen verhoudingen'fot hun huren. Duitschers en Russen, welke tenslotte tot een cata strophe hebben geleid. Het is door vele 'deskundigen, op wier woorden geen acht werd geslagen, reeds in 1919. reeds tij den s de Versailler conferentie, voor speld dat een catastrophe moest volgen, als men op den ingeslagen weg voort ging. De catastrophe is gekomen. Het tragi sche is. dat dit menscheliikenviis blijk baar. onvermijdelijk, moest komen. Moge het zoo zijn. dat de overwinnaars in dezen oorlog zich zullen weten te hoe den voor de fouten van 1919. en dat zij Wèl in staat zullen blijken om Europa tot een ordening te brengen, welke op langen termijn den vrede en daar mede rust en welvaart in ons wereld- eicel garandeert. ARRESTATIE IN BRÏTSCHE-INDIE LONDEN. 4 Sept. (D.N.B.). Uit 'Allahabad wordt gemeld, dat de Brit sche politie den leider van het door de Congrespartij opgerichte kamp voor de opleiding van vrijwilligers te Allahabad wegens overtreding van het door de Britsche regeering in Indië uitgevaar digde verbod inzake het dragen van Uniformen en het. houden van militaire oefeningen gearresteerd heeft. ENGELSCHE OFFICIEREN GEDECOREERD LONDEN. 4 Sept. (Reuter). Koning George heeft gistermiddag in het Buc kingham Palace tijdens het luchtalarm drie officieren mei het Victoriakruis on derscheiden. De plechtigheid geschied de niet, zooals gebruikelijk, op het bin nenplein, maar in het paleis. SECRETARIS GENERAAL VAN NIEUW CALEDONIE AFGEZET GENEVE, 4 Sept. (D.N.B.). Het Fransche Journal Offiriet publiceert een verordening van 1 September, waarbij de koloniale ambtenaar Bayardelle van zijn functie van secretaris-generaal van de Fransche kolonie Nieuw Cale- donië wordt ontheven. Hij wordt voor- loopig vervangen door Nauvel de la Cloche, die reeds werkzaam is bij het bestuur aldaar. ROME. 4 Sept. (D.N.B.). Het offen sief der Duitsche luchtmacht tegen de „belegerde vesting Engeland" vormt het hoofdthema der Romeinsche ochtendbla den. De schitterende samenwerking der Duitsche jachtvliegtuigen en bommen werpers en het stelselmatig toebrengen van vernietigende schade aan vliegvel den, hiduslrieele bedrijven en havenwer ken, wordt door de Messagero als een „meesterwerk van militaire organisatie' gekenmerkt. De Popoio di Roma verklaart, dat de beheersching van het luchtruim van den vijand, de vernietiging van zijn militaire organisatie door de herhaalde bombarde menten in vele gevallen, een nog veel grootcre beteckenis krijgt dan de mili taire bezetting van een deel van het vijan delijke gebied. Dat het Duitsche offensief vooral ten aanzien van de innerlijke weerstandskracht en het denkvermogen van de Engclsche regeering een vernie tigende werking uitoefent, ziet men zon der meer aan do beklagenswaardige trucs, waarmede Engeland propagandis tisch opereert. Zoo bijv. in het geval van het kindertransportschip, dat, naar be weerd wordt, tot zinken is gebracht. Daarmede wil men blijkbaar de piëtisten aan gene zijde van den Oceaan beïnvloe den. De Duitsch-Russische overeen komst van 31 Augustus BERLIJN, 4 Sept. (D.N.B.). Om trent het. verdrag, dat op 31 Augus tus in Berlijn is onderteekend door Duitschland en de Sovjet-Unie, be treffende de regeling van de rechts toestanden aan de grens, verneemt het D.N.B. nog nadere bijzonderhe den. Het verdrag vormt het slot van een reeks moeilijke werkzaamheden, die afgehandeld moesten worden bij de practische regeling van de Duitsch-Sovjet-Russische grens. Het betreft daarbij vooral de opmeting en afbakening, welke met de ondertee- kening van het „Grensoorkondenwerk" van 17 Augustus 1940 eindigden en de .Duitsch-Russische overeenkomst over de regeling van conflicten en inciden ten aan de grens" van 10 Juni 1940. In verband met de genoemde verdra gen werd in een tijdsbestek van slechts tien maanden een grens van 1389 K.M. vastgesteld en geplaatst op de noodzake lijke staatsrechtelijke basis. Dit resul taat werd vooral mogelijk gemaakt door de samenwerking vol begrip van de Duitsche en de Sovjet-Russische grens- commissie en door de wederzijdsche technische prestaties bij de opmeting en afbakening, die ondanks den ongunsti- gen weerstoestand van den afgeloopen winter zonder onderbreking zijn uitge voerd. MEVROUW TSJIANG KAI SJEK NAAR AMERIKA?- TOKIO. 4 Sept. (D.N.B.). Mevrouw Tsjiang Kai Sjek, die op het oogenblik te Hongkong vertoeft, zou zich volgens de Tokio Asa'hi Sjimboen een dezer dagen met een „clipper" vliegtuig naar Manilla, begeven, waar zij eenige Ame- rikaansche persoonlijkheden zou ont moeten. In welingelichte kringen wordt aan genomen. dat mevrouw Tsjiang van Manila zal doorreizen naar de Vereenig- rie Staten, waar zii wellicht president Roosevelt zal ontmoeten. REPUBLIEK SAN MARINO 1640 JAAR OUD SAN MARINO, 4 Sept. (Stefani). De republiek San Marino heeft gisteren het. feit herdacht, dat zij 1640 jaar ge leden werd gesticht. De plechtigheden werden bijgewoond door een groot aan tal touristen, De bestuurders der repu bliek waren met 'hun gevolg aanwezig bij de godsdienstige plechtigheden in de kathedraal en bij de processie der relie ken van San Marino, den beschermhei lige der republiek. SPAANSCHE AANDACHT VOOR FR. MAROKKO MADRID. 4 Sept. (D.N.B.) - Het Spaansche blad Informaciones wijdt een hoofdartikel aan de Engelsche intriges in Franseh Marokko. Engeland hoopt zich hier een „bruggehoofd" te verzeke ren. De gebeurtenissen in en om Franseh Marokko moeten (jerhaive met aandacht, gadegeslagen worden. Wan neer Frankrijk niet in staat mocht zijn voor de inschakeling van Marokko in de continentale nieuwe orde te zorgen, moet zoowel in het Europeesche belang als in dat van de Arabische bevolking van Marokko die staat ingrijpen, welke door zijn geografische ligging en zijn geestelijke orienteering geroepen is. hier orde te scheppen. BRITSCHE INTRIGES IN ARABIE BERBEIU, 1 Sept. (D.N.B.). Uit de Yemenitische havenstad Hedeida komt het bericht, dat de Engelschcn sedert eenigen tijd hebben getracht om met beloften en'dreigementen de sultanaten van Hadramaut tegen Yemen en Saoe- disch Arabie op te hitsen. Sedert het begin van den oorlog trachten de En- gefschen den Imam Jehia van Yemen met beloften'uit zijn neutraliteit te lok- kpn. De belangrijkste diplomatieke 6tap. dien de Engelschen in de Yemenitische hoofdstad Sanaa hebben ondernomen, zoo wordt verder gemeld, was het staats bezoek .van kolonel Lyall in zijn eigen schap van militair chef van Aden aan den Imam in Februari. Lvall had ech ter even weinig succes ais zijn voor gangers en zijn opvolger. Verder hebben de Engelschen gepoogd door provocaties in Hadramaut de aan dacht van Ibn Saoea van Akaba af te leiden. I-Iet kwam tot overvallen op Yemenitiscihe karavanen op den weg naar Aden, maar ondanks de Engel sche "ponden ontstonden nooit ernstige incidenten. Na den Engelschen tegenslag in So- maliland keerde het getij ten ongun ste van Engeland, naar blijkt uit ver dere berichten. Het kwam herhaaldelijk tot overvallen op Engelsche forten dooi de bevolking van Hadramaut, die de bombardementen van haar dorpen dooi de Engelschen bij het begin van den oorlog nog niet heeft vergeten. ITALIAANSCH BLAD OVER FRANKRIJK MILAAN, 4 Sept. (Stefani) De Popoio d'Italia merkt op, dat de geheele oude leidende klasse in Frankrijk, wel ke aansprakelijk is voor de misdadige politiek, die het land de laat6te twin tig jaar gevoerd heeft, en samengesteld is uit vrijmetselaars, joden, politieke ophitsers, bankroetiers, verraders en natuurlijk a-nti-facisten, weer aan de oppervlakte ;komt en opnieuw in Frank rijk begint te woeden. Desondanks hoopt een oude maar schalk van tachtig jaar zijn land te hernieuwen ën het met een nieuw ge waad voor de overwinnaars te doen verschijnen op den dag, waarop deze het zullen roepen om het (hun besluiten mede te deelen. Deze hoop is slechts een ijdele illusie. Pétain kan er niet in slagen in Frankrijk liet gezwel uit te snijden, waardoor het aangevreten wordt, want zijn oude hand beeft, on der zijn helpers bevindt zich tuig en het gezwel is van kwaadaardigen oor sprong. Bijgevolg groeit het steeds weer aan. HANDELSACCOORD RUSLAND— HONGARIJE MOSKOU, 4 Sept. (D.N.B.). Tus- schen de Sovjet-Unie en Hongarije is gisteren te Moskou een accoord over het goederen- en betalingsverkeer on- derteekend. Het accoord voorziet in een jaarlijkschen goederenruil tot een be drag van .7 millioen dollar. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT ERGENS IN ITALIË, 4 Sept. (Stefa ni). Weermaohtsbericht nr. 89. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Normale bedrijyigtieid van de verkenningsafdee- lingen en van de vooruitgeschoven pos ten aan alle fronten. RECHTSZAAK IN DEN SCHUIL KELDER BEHANDELD LONDEN, 4 Sept. (D.N.B.). Gis teren is hier de eerste rechtszaak in een Schuilkelder gehouden. Rechters, beklaagden, getuigen en advocaten wa ren genoodzaakt, toen het luchtalarm weerklonk, ihet proces in den kelder voort te. zetten. LONDEN, 4 Sept. (D.N.B.). De Engelsche bataljons-comman dant Copeman schrijft in de Evening Standard, dat Duitschland met zijn voortdurende luchtaanvallen en door het gebruik maken van zijn uitputtings-methode reeds de gevaarlijkste resultaten in Engeland heeft bereikt. Reeds is een aanzienlijk deel van Engeland's industrieele productie stilgelegd en is een groot aantal huishoudens als gevolg van slapelooze nachten volkomen in de war. De luchtaanvallen van gisteren op Engeland hebben, naar het D.N.B. verneemt, zoo hevige branden doen ontstaan, dat de Duitsche vliegers zich des nachts zonder raadpleging van hun kaarten konden oriëuteeren. Op vele plaatsen hebben de Engelschen daarom zelf vuur aangelegd om de Duitsche vliegers in hun oriëntee ring te misleiden. Ook in den afgeloopen nacht waren Duitsche gevechtsvliegtui gen naar Engeland onderweg en hebben zij op verscheidene doelen die van mili tair belang zijn, gelegen op de Zuidelijke helft van het Engelsche eiland, bommen van het zwaarste kaliber geworpen. cenig opzicht minder dreigend is. De ko mende weken kunnen zich nog veel ern stiger gebeurtenissen dan tot. dusver af spelen. Engeland heeft evenwel nog nooit een beter leger gehad. Eden heeft voorts een boodschap tof. het leger en de lucht- afweei-troepen gericht, waarin hij naar aanleiding van den verjaardag der oor logsverklaring hen met hun taak geluk wenscht. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). De Britsche ministeries van lucht vaart en veiligheid deelden Dins dag mede: „Groote groepen vijan delijke vliegtuigen zijn vanmorgen over onze Zuid-Oostkust gevlo gen. Volgens tot dusverre ontvan gen berichten zijn eenige bommen in de graafschappen Kent en Essex neergeworpen." Het Britsche persbureau Reuter meldt voorts: Dinsdagochtend is in Londen luchtalarm 'gemaakt, terwijl boven de stad een buitengewoon hevig luchtge vecht woedde. Aangenomen wordt, dat minstens twee Duitsche machines daar bij zijn neergeschoten. Dit. was het groot ste luchtgevecht, waarvan tot dusverre melding is gemaakt in dit district. Groote formaties Duitsche bommenwerpers vlo gen. begeleid door jachtvliegtuigen over de Zuid-Oostkust Britsch gebied binnen. Van officieele Britsche zijde is aan Britsche verzekeringsmaatschappijen" en andere organisaties verboden om zonder peciale vergunning registers bij te hou den betreffende in Engeland aangerichte schade. Het is bekend geworden, dat ver scheidene maatschappijen dergelijke re gisters hadden aangelegd. Op grond van de defensichcpalingen is dit t'hans niet meer veroorloofd, aangezien de.registers, wanneer zij in handen van den vijand vielen aldus de motiveering voor hem uiterst waardevol zouden zijn. Eden verwacht span nende weken Naar uit. Londen gemeld wordt, heeft de minister van oorlog, Eden, ter gelegen heid van een groot noenmaal verklaard, dat het zeer onvoorzichtig is aan te ne men, dat het gevaar voor een inval in Ziekteverschijnselen bij lange afstand-vliegers De vermindering in het aantal lange afstandsvluchten van de Royal Air Force over Europa, welke de laatste dagen valt waar te nemen, is volgens een bericht dér Philadelphia Daily News daaraan te wijten, dat bij de overwerkte Engel sche vliegtuigbestuurders voor den lan gen afstand ernstige stoornissen in hun gezondheid zijn opgetreden. De uiterlijke verschijnselen van deze vliegersziekte zijn voortdurende hoofd pijnen, een lichte verzwakking van het oog, hartkloppingen, die in sommige ge tallen reeds tot verval van krachten go leid hebben en een stekende pijn in de borst. Het „Institute of Medical Research te Londen is bezig de oorzaken van de vliegersziektc na te gaan en tracht daar voor een genezing te vinden door een speciale aanvulling in de zuurstofmen ging en door behandeling in een kliniek. Steenkoolproductie hopt achteruit Naar uit het rapport van de commissie- Ridley blijkt, die in opdracht van het En gelsche ministerie voor het mijnwezen de mogelijkheden voor de verhoogde Engel sche productie van synthetische benzine heeft onderzocht, blijft de Engelsche steenkoolproductie aChteruitloopen. Dit is volgens het rapport van de commissie vooral daaraan te wijten, dat een groot aantal mijnwerkers geweigerd heeft door te werken. Door stakingen en door den slechten gezondheidstoestand zijn in ver gelijking met de overeenkomstige maan den van het vorige jaar nog slechts 81 procent van de mijnwerkers de mijnen ingegaan. „Eigenlijk moet deze dag voor Churchill en de zijnen een vreudedag zijn", meent de Diplo „Nu Hansje, hoe was het?" ..Verschrikkelijk, papa. U heelt gezegd, dat ik zooveel kon eten als ik wilde, maar ik heb het niet gekund." (Buen Humor) Suggestie en realiteit BERLIJN, 4 Sept. (D.N.B.) De Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz bespreekt den 'verjaardag van de Engclsche .oorlogsverklaring aan Duitschland en schrijft daarover: De dag van heden moest eigenlijk voor het Engeland van de Churchills, Edens, Duff Coopers en consorten een soort vreugdedag zijn, want een jaar geleden werd hun oude droom verwe zenlijkt. Jarenlang waren zij bezig ge weest met de omsingelingspolitiek te gen het Duitsche Rijk. Door een royale uitdeeling van even onvoorwaardelijke als waarde- looze veiligheidsgaranties was een moreel onevenwichtig volk als het Poolsche in een toestand gebracht, waardoor alle vroegere gevoelens van bereidwilligheid tot overleg veranderd waren in een matelooze grootspraak. Niets scheen te zijn verzuimd om het Britsche Empire voor eens en altijd de hegemonie in Europa en elders ter wereld te verzekeren. Het afgeloopen jaar heeft vervolgens voldoende getoond of de werkelijke Britsche waarde ook met de Britsche pretenties overeenkomt.' Groot-Briltan- nië, dat zich eens met bijzondere voor liefde als de beschermheer van -ie klei ne volkeren voordeed, heeft thans her wezen onbekwaam te zijn om werkelij ke hulp te verleenen en aangegane verplichtingen na te komen. Vooral heeft dit afgeloopen jaar de Britschs beschermersrol in een licht geplaatst, waarin geenszins de Britsche wensch den kleinen landen vrede en veiligheid te verschaffen doch integendeel open lijk het streven voor den dag kwam, zooveel mogelijk landen als slagvelden en hulpvolkeren alleen voor Engelsche belangen te winnen. Ja, het ware Engeland openbaarde zich aan zijn teleurgestelde vrienden als een „helper", die zijn hondgenooten smadelijk in den steek liet en hun na hun ineenstorting, zooals bij Oran, nog don dolkstoot in den rug toebracht. Verder toonen de tegen het volken recht indruischende hongeroorlog, de moedwillige miskenning van het Roo- de Kruis en de poging om door aan slagen van allerlei soort neutralen in den oorlog te betrekken ook den graad aan van den moreelen ondergang van het Britsche wereldrijk. De regeerders van Engeland hebben thans lang genoeg geprobeerd hun volk en andere met brutale leugens den waren toestand te verheimelijken. Ook nu nog worden op de meest onver antwoordelijke wijze overwinningen aan de wereld voorgelogen om door suggestie een wegzinkende werkelijk heid te vervangen. LONDEN. 4 Sept. (D.N.B.). De Daily Telegraph keert zich in een scherp artikel tegen het steeds toe nemende rondstrooien yan geruch ten. hetgeen echter naar het blad zelf toegeeft een uitvloeisel is van de „onvoldoende officieele Engelsche berichtenpolitiek". Het artikel bevat voorbeelden van dergelijke geruchten en brandmerkt o.a. zakenlieden, die door verspreiding van onware beweringen reclame voor zich zelf maken. Zoo zou de herberg „De Ko- ningseik" verwoest zijn, waarop vele nieuwsgierigen er heen reden, consta teerden. dat de uitspanning volkomen onbeschadigd was en er een vertering maakten. De zaken wapen er nog nooit zoo goed gegaan als na het zoogenaam de bombardement. De schrijver meent, dat menige melkwinkel en bakkerij op overeenkomstige wijze klanten lokt. MIJNEN- EN DUIKBOOTGEVAAR IN BRITSCH-INDISCHE WATEREN MOSKOU, 4 Sept. Volgens een be richt yan het Russische persbureau Tass uit Kaboel, waarin het blad „The Civil and Military Gazette" wordt geci teerd. hebben de. Indische Marine-auto riteiten zich genoodzaakt gezien om maatregelen te treffen ter bestrijding van het mijnen- en duikbootgevaar in de Indische wateren. Te Bombay is een speciale school voor zee-officieren op gericht, welke zich bezighoudt met de stTijdmethoden tegen duikbooten en mij nen. Voor koopvaardijschepen zijn be wapende convooien ingesteld. De Indi sche koopvaardijschepen is men gaan bewapenen. BERLIJN. 4 Sept. (V.P.B.). In de Duitsche pers circuleert op het oogen blik een artikel, waarin de naaste toe komst van de Duitsche buurstaten wordt besproken en waarin uiteraard ook Nederland, wordt het rokken. Een enkele passage daaruit nemen wij hier letterlijk over: „De kleine slaten en die van middel bare grootte ten Westen en ten Noor den van Duitschland hebben bij al hun wezenlijke verschillen toch ook bepaal de punten van overeenkomst, welke door de jongste geschiedenis scherper geaccentueerd worden. Het zijn alle hu ren van Duitschland. zij staan onder een sterken, politieken, economischen en socialen invloed en hebben geen g£ meenschappelijken verzamelnaam. Maar een dergelijke verzamelnaam is onmiddellijk noodig, wanneer men te spreken komt over deze staten al» een complex. Wellicht zou men ze „kransstaten" kunnen noemen. Hoe slaan deze er nu in economisch op zicht. voor? In welke positie bevinden zij zich bijv. ten opzichte van den ko menden winter, voor zoover hel de voed selvoorziening betreft? In deze reeks denken wij natuurlijk alleréerst aan Holland en wel juist daarom, aangezien hierover veel goeds valt te berichten. De voormalige Hol- landsche regeering heeft met echt huis houdelijke spaarzaamheid (velen spre ken zelfs van gierigheid) aanzienlijke voorraden opgehoopt, waardoor het dit land mogelijk is bij de aanpassing aan de tegenwoordige omstandigheden, ge durende twee jaar in de voorziening van levensmiddelen een ruim rantsoen le bepalen. Natuurlijk kunnen hier en daar wrijvingen niet vermeden worden, maar over het geheel genomen, ver loopt hier alles in goede orde. In België staan de zaken er wel iet wat anders voor, daar destijds in pers en parlement oneindig veel gepraat, maar weinig gedaan werd De voor raden zijn er beperkt, om niet te zeg gen krap. Een sterk gestimuleerde aard appelteelt is noodzakelijk en sluit vol komen aan bij de vroegere voedings wijze. Hier heerscht bovenal gebrek aan veëkoeder. De veestapel, die zeer on gelijkmatig van bouw, moet aan de om standigheden worden aangepast. Ook krijgen dc bierbrouwerijen niet, zooveel gerst meer als voorheen. Op bepaalde gebieden zal aanvulling van de voor raden geboden zijn waarvoor trouwens reeds de noodige maatregelen zijn ge nomen. zoodat men ook in België geen catastrofes behoeft te vreezen". MOSKOU, 4 Sept. (D.N.B.). De bla den publiceeren een order van den volkscommissaris van oorlog, maar schalk Timosjenko, waarin de jaarlijks gebruikelijke oproep voor het Roode Le ger. de Roode Vloot, alsmede voor de grenstroepen en de troepen voor de binnenlandsche bescherming geduren de d,en tijd van 15 September tot 10 Oc tober bevolen wordt. Opgeroepen wor den de volledige lichting 1920, alsmede de recruten van de lichting 1921, die tusschen 1 Januari en 31 Augustus van dat jaar geboren zijn, voorts de recru ten van cte lichtingen 1921 en 1922, voor zoover zij een middelbare school afgeloopen hebben, henevens de recru ten van oudere lichtingen, die uitstel gekregen hadden. DE WERKLOOSHEID IN DE VEREENIGDE STATEN NEW YORK. 4 Sept. (D.N.B.) Vol gens een raming van de National In dustrial Conference Board is net aantal werkloozen in Juli met 54.000 tot in totaal 8.235.000 toegenomen. Dit. is de eerste stijging nadat de laatste vier maanden een daling was waargenomen. VLIEGTUIGEN ZONDER BEMANNINO VOOR AMERIKAANSCHE DEFENSIE LOS ANGELES. 4 Sept. (D.N.B.). Een onbemand vliegtuig zal volgens de Amerikaansche scheepsradio als leger vliegtuig voor de V.S. ontworpen worden om vijandelijke steunpunten te kunnen bombardeeren. Lee de Forest, de heken- de televisie- en radio-specialist, heeft volgens dit bericht verklaard, dat leger- ingenieurs te Dayton (Ohio) thans een proefmodel van dit vliegtuig bouwen. SYRISCHE NATIONALISTEN VRIJ GELATEN VAN DE SYRISCHE GRENS, 4 Sept. (D.N.B.). Pa6 thans wordt vernomen, dat de Fransche autoriteiten in Syrië na bemiddeling van de regeering van Irak reeds voor eenigen tijd de heide Syriscihe nationalisten Emid Adil Ars- land en Safwat el Huseini uit de ge vangenschap ontslagen hebben. FRANCO'S VACANTIE TEN EINDE MADRID, 4 Sept. (Stefani). De va cantia van Franco is ten einde. De cau- dillo is in zijn residentie, het Prado bij Madrid, teruggekeerd. DE ONTPLOFFING BIJ BOLOGNA ROME. 4 Sept (Stefani). In een officieel communiqué wordt medege deeld, dat het aantal slachtoffers, dat tengevolge van de ontploffing in een kruitfabriek bij Bologna om het leven gekomen is. is gestegen tot 28. Bijna alle 174 gewmiden ziin aan de beterhand. CANADA NEEMT VIER FRANSCHE SCHEPEN IN BESLAG STOCKHOLM. 4 Sept. (D.N.B.). De Canadeesche regeering heeft volgens een bericht uit. Ottawa vier Fransche koop vaardijschepen van in totaal 13.789 ton, die bij de ineenstorting van Frankrijk in Canadeesche havens lagen, gerequl- reerd. De schepen zijn bij de staats- koopvaardijvloot van Canada gevoegd. JAPANSCHE MINISTER VAN MARINE TREEDT AF TOKIO, 4 Sept. (Domei). De minis ter van marine, vice-admiraal Zengo Yosjida zal, naar van betrouwbare zij de vernomen wordt, om gezondheidsre denen zijn functie neerleggen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3