Wat ook moge komen, Engeland zal ineenstorten!" Regiem van oorlogsopruiers dient uit den weg geruimd De Roemeensche regeering afgetreden „Sociale volksgemeenschap is het hoogste geluk" HITLER SPREEKT IN HET SPORTPALAST: De Britsche propaganda Verklaring van Csaky Dr. GOEBBELS SPREEKT: ;enige cijfers van de „winterhilfe" botsingen in britsch-indie Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 4 Sept. (D.N.B.). In een geweldige, groote betooging is Woensdag in het Sportpalast het achtste Winterhilfswerk van het Duitsche volk door den Führer geopend, die in een groote en mee- sleepende redevoering het Duitsche volk opriep om opnieuw te wer ken voor het geweldige sociale werk van alle tijden. Tevoren had rijksminister dr. Göbbels rapport uitgebracht over het eerste Winter hilfswerk van den oorlog, welks reusachtige getallen getuigen van de onwrikbare en innige verbondenheid tusschen front en vaderland. De Führer wees op de geweldige geographische ruimte, die thans door de Duitsche ^eermacht wordt beschermd en verklaarde o.m.: een aantal tegenstanders zijn uit den weg geruimd. Alleen aan zijn gelukkige geographische lig ging en aan zijn buitengewone snelheid in het vluchten heeft En geland het te danken, dat hetzelf de lot het nog niet ten deel is ge vallen. Want het is niet zoo, gelijk eenige Britsche politici dit zeggen, dat het Britsche leger als een wild paard aan den teugel rukt bran dend van begeerte om eindelijk te worden losgelaten tegen den Duit schen vijand. Zij waren immers zoo dicht bij ons en konden zon der meer hun begeerte bevredigen. Zij zelf hebben zich van ons ver wijderd en het bleef hun voorbe houden deze verwijderingen als groote overwinningen voor te stel len. Wij heieven steeds weer, dat de En gelsche propaganda van de hoogte inde «diepte valt. weliswaar om enkele dagen later op nog grootere hoogten te zweven. Zoo heb ik hijvoorbeeld eens gelezen: „Thans wordt de teerling van den oor log geworpen. Wanneer het den Duit schers niet gelukt naar Parijs te komen en dat zal hun niet gelukken dan hebben zij den oorlog verloren. Mochten zij echter toch naar Parijs komen, dan zal Engeland den oorlog winnen". Zoo heeft Engeland talrijke z.g. .overwinnin gen" bevochten. De roemrijkste overwin ning die weliswaar in onze oogen het smartelijkste wansucces was was de vlucht uit Duinkerken. Onbetrouwbare bericht geving Telkens onderbroken door het lui de lachen van zijn toehoorders, gaf de Führer eenige voorbeelden van Engelsche oorlogsherichtgeving. die haar onbetrouwbaarheid kenmer ken. Wij rukten juist, zoo zeide hij. Polen binnen, toen do Engelsche pro pagandisten verklaarden dat zij uit welingelichte kringen wisten, dat de Duitschers reeds een heele reeks zeer zware nederlagen hadden gele den en dat de Polen zegevierend naar Berlijn oprukten. Eenige dagen later, en stellig uit nog beter ingelichte kringen, hoorde men, dat het lot in het Oosten nu definitief gekeerd was. Daarop kwamen even wel ingelichte deskundigen, die opmerkten, dat zelfs wanneer Dultschland een suc ces zou hebben verworven, hetgeen in het geheel niet het geval was. dit suc ces in werkelijkheid toch slechts een wansucces was. gezien van een hooger strategisch standpunt En toen wij reeds voor Warschau stonden, wist men weer. dat men gerechtigd was om aan te ne men. dat thans in het Westen de aan val der Geallieerden zijn eerste groote en doorslag gevende succes bereikt had Vervolgens zeide men: ..Er is een groote nachtmerrie van ons weggenomen. Die Polen in het Oosten waren steeds onze zwakke ziide. Nu kunnen wij ons op het Westen concentreeren. waar wij met de Duitschors zullen afrekenen". Toen kwam een tild van kalmte. Die rust was natuurlijk ook een duurzaam succes der Britsche weermacht en een even constant wansucces van Duitsch land. Wat hebben de F.ngelschen in die maanden al niet gewerkt en wat heb ben wij al niet verslapen. Tot Noorwegen kwam! Toen de opera ties begonnen, verheugde de Engelsche oorlogsberichtgeving zich over den ont zagliiken foul, dien wij. Duitschers. bad den gemankt. En nien verheugde zich in Engeland er over. dat men eindelijk de gelegenheid kreeg om zich te kunnen meten met de Duitschers. Zli kregen de gelegenheid en de krachtmeting kwam ook Het is een Ironie van het lot. dat de voor de Engelschen toentertijd erg ste slae té danken was aan hun eigen propaganda. Toen wij n.l. de Noren ten slotte tot voorhij Hamar en Lilleham mer hadden verslagen, marcheerde een Britsche brigade zonder van lets b weten op den weg naar Hamar. Zij had naar achteren geenerlei verbinding, want die verbinding hadden onze duik bommenwerpers en gevechts-bombarde- mentstoestellen vernield. Zij luisterden dus allen naar de Britsche radio. En door de Britsche radio vernam de bri gade-commandant. dat wij nog ver ach ter Lillehammer zaten en dat wij een zwaren nederlaag hadden geleden. Nu marcheert de Britsche briga decommandant aan het hoofd van zijn brigade Lillehammer binnen en gaat daar rustig op een kist zitten, gevuld met documenten, waarop stond: „Geheim, niet den vijand in handen laten vallen". (Stormachtige vroolükheid). En hier werd hij nu nog denzelfden nacht met zijn kost bare winkel door onze troepen ge vat. Dat komt er van. wanneer iemand vertrouwt op de Engelsche berichtgeving. Zoo was het overal. Zij hebben gelo gen en gelogen. Zij zijn de zee in wor.pen en het was, zooals zij zeggen, een „heel groote overwinning". Toen kwam de trotsche krachtmeting in het Westen. Juist bij dezen veldtocht heeft de Geallieerde combinatie werkelijk niets anders dan alleen maar nederla gen moeten incasseeren. Nu is Frank rijk eveneens ineengeslagen. En wat heeft men thans voor een verklaring? Men zeide: „Thans kan Engeland zich eindelijk met zijn geheele kracht con centreeren, thans heeft Engeland de strategische positie bericht, die het voortdurend gewenscht en gehoopt heeft te krijgén. De ballast van Frank rijk heeft ons alleen maar kostbaar Britsch bloed gekost". Voorbereid op 5 jaar Men zeide, zoo verklaarde de Führer ten aanzien van Engeland verder, dat de oorlog drie jaar duurt en dat men zich instelde op drie jaar. Maar ik heb toentertijd tegen den rijksmaarschalk gezegd: Goering, bereid alles voor op vijf jaar. Wij handelen zoo niet, omdat ik geloof, dat de oorlog vijf jaar zal duren. Maar wat ook mogen komen, Engeland zal ineenstorten (minuten lang durend applaus). Ik ken geen anderen termijn dan al leen dezen (applaus). Wanneer men nu in Engeland zeer nieuws gierig is en vraagt: „Ja, waarom komen jelui dan eindelijk niet?" dan antwoord ik: „Stelt u gerust, wij komen" (donderend applaus). Men moet niet steeds zoo nieuwsgierig zijn. Deze wereld, zoo riep de Führer uit. zal vrij worden. Eens en voor altijd moet worden afgerekend met het schandaal, dat het één natie mogelijk kan zijh al naar believen een geheel vasteland te blokkeeren. Het moet in de toekomst onmogelijk worden gemaakt dal het een piratenstaat van tijd tot tijd steeds weer naar wensch en luim ver oorloofd wordt ruim 450 millioen men- schen min of meer aan armoede en el lende over te leveren. Ik vind het on verdraaglijk. dat hier een natie van 85 millioen menschen door een ander volk te allen tijde aan lichaam en leven be straft kan worden, wanneer het de een of andere horde plutocraten past. De Führer herinnerde er vervol gens aan. dat hij het Engelsche volk reeds zoo vaak de hand der overeenstemming had gereikt. Gij weet het zelf. zoo zeide hij: het was mijn buitenlandsch politiek pro gram. Na een korte verwijzing naar zijn laatste beroep op Engeland, ging Adolf Hitler voort: Ik prefereer thans te strijden tot ein delijk een volkomen duidelijke beslis sing tot stand is gebracht. En die dui delijke beslissing kan alleen deze zijn. dat het regime van erbarmelijke en laaghartige oorlogsopruiers uit den weg wordt geruimd en dat eon toestand in het leven wordt geroepen, waarin het onmogelijk is. dat een natie in het ver volg geheel Europa vermag te tyranni- seeren. Duitschland en Italië zullen er zorg voor dragen, dat dit zich in de ge schiedenis niet herhaalt. En hier zullen Engeland ook al zijn bondgenooten niets helpen, noch de plannen, die zij mogen ontwerpen. -Wij zijn tot alles bereid, tot alles vasthesloten en van zins te allen tijde te handelen. En vooral, men maakt ons door niets bang. Wij, Duitsche na- tionaal-sorialisten. hebben de hardste school doorloopen. die menschelijk slechts denkbaar is. Men kan ons door niets intimideeren. men kan ons door niets verrassen. Toen men in Engeland een jaar geleden ten oorlog trok. zeide men: Wij hebben een bondgenoot, hij heet generaal revolutie. Zij hadden geen begrip van den natlonnal-sociallstisehen Duitsrhen volksstaat. Deze generaal re volutie was niet te vinden. Toen zeiden zij, dat zij nog een anderen bondgenoot hadden, generaal honger. Wij hebben er van te voren rekening mee gehouden, dat de grootp ..mensrhenvrienden" even als in den wereldoorlog zouden probee- ren. vrouwen en kinderen uit te honge BOEKAREST, 4 Sept. (D.N.B.). De Roemeensche regeering is afgetreden. Generaal Antonescu is door den Koning belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft in den loop van den middag verscheidene besprekingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot resul taten te komen. Hijzelf zal de portefeuilles van binnenlandsche zaken en oorlog op zich nemen, om de eenheid der uitvoerende macht te waarborgen. Het is de bedoeling, dat George Bratianu vice-president en minister van buitenlandsche zaken wordt. De economische depar tementen zullen worden bezet met vakministers en de vroegere minis ter van economische zaken, Cancicov, zal op dezen post terugkeeren. Vanavond zou Antonescu een bespreking hebben met Horia Sima, leider der IJzeren Garde, om zich te verzekeren van diens medewer king aan de regeering. Antonescu geldt als een der kundigste Roe meensche officieren. Hij is minister van oorlog geweest in. de regeering-Goga en in het eerste kabinet van Miron Christea, doch trad af, toen onder de regeering-Christea het autoritaire regime werd ingevoerd. BOEDAPEST, 4 Sept. (Stefani). Graaf Csaky heeft in de parle mentaire commissie voor buiten landsche zaken een lange verkla ring afgelegd over den scheids rechterlijke uitspraak in Weenen, die Hongarije 45.000 km2 gebied en 2.300.000 zielen teruggeeft. Csaky verklaarde, dat Sovjet-Rusland begonnen was met een proces van her winning van nationale gebieden, het geen Hongarije verplicht was na te vol gen ln het belang van de Magvaren in Zevenburgen. Reeds in Juli deden de spilmogendheden weten, dat een con flict tusschen Roemenië en Hongarije niet opportuun zou zijn. De minister gaf vervolgens een uiteenzetting van de phases der on derhandelingen en der arbitrage. Sprekende over Mussolini en Hitier zeide hii. dat zij niet alleen gewerkt hebben voor Italië en Duitschland. maar dat geheel Europa haar dank baarheid zal moeten betoonen aan de beide geniale staatslieden. Het ANTONESCU. Hongaarsche volk zal nooit verge ten, wat zij hebben gedaan. Csaky besloot met den wensch uit te spreken, dat tusschen Hongarije en Roe menië betrekkingen tot stand zouden komen, die in staat zullen stellen tot een latere ontwikkeling van de beide natjes. Hongarije sal zijn best doen om dit doel te hereiken. In een plechtige vergadering van de Kamer heeft de minister-president, graaf Teleki, eveneens een uiteenzetting ge geven betreffende scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen. ren en wij hebben ons er op voorbe reid Ook de»o poneraal was slecht9 een verkeerde speculatie. Thans is er oen derde generaal on het snoor gekomen Het is generaal Wintpr. De Eneelschen moesten, wanneer zij al werkelijk z.ulke generaals npmen. niet vergeten hun he 'anTiiksten generaal misschien tot Brifschen rijksceneraal veldmaarschalk te benoemen, nl. generaal Bluff. Dat is hun eenige solide bondgenoot. Ons verslaat men echter met de zen generaal niet meer. Daarmede kan men het Britsche volk mis schien dom maken, maar het Duit sche volk hepft Engeland in feite leeren kennen. Met deze middelen zullen de heeren den oorlog niet winnen, en de andere middelen zijn, God zij dank, in onze handen en zullen ln onze handen blijven. En wanneer het uur geslagen heeft, zullen wij in de plaats van generaal honger, of revolutie, of winter, of bluff weer den generaal der daad stellen, d.w.z. de actie. F.n dan zul len wij zien. wie zich hier het beste houdt. De nachtelijke lucht aanvallen In zijn verdere uiteenzettingen gaf de Führer uitdrukking aan den dank van het Duitsche volk aan zijn soldaten. In deze dagen, zoo zeide hij. worden wij allen bewogen door dank jegens ons luchtwapen. Ik zou thans, zoo ging hij voort, vooral dank willen uitspreken aap het moederland voor dit achter ons liggende jaar. Het is iets wonderbaar lijks, ons volk in den oorlog te zien, in zijn gansche discipline. Wij beleven dat juist ook nu in dezen tijd, nu de heer Churchill ons een vertooning geeft van zijn uitvinding der nachtelijke lucht aanvallen. Hij doet dat niet omdat deze luchtaanvallen hiizonder effectief zijn. maar omdat zijn luchtwapen overdag nipt over Duitschland kan vliegen, ter wijl de Duitsche vliegers zich dag na dag hoven F.ngelschen bodem bevinden. De F.ngelschen komen in den nacht en werpen hun hommen lukraak en zonder systeem op burgerwoonwijken, op boe- rer.hofstedon en dorpen; Ik heb drie maanden lang daarop geen antwoord laten geven in de mee ning, dat zij dit schandaal zouden sta ken. De heer Churchill zag daarin een toeken van onze zwakheid. Gij zult be grijpen, dat wij thans nacht na nacht het antwoord geven en wel in stijgende mate. Wanneer de Britsche luchtmacht twee, of drie of vierduizend kilo gram bommen laat vallen, dan la ten wij thans in één nacht 150.000, 180.000, 230.000, 300.000 400.000 en meer kilogram vallen. Wanneer zij verklaren, dat zij onze steden op groote schaal zullen aanvallen, dan zullen wij hun steden wegva gen. Wij zullen dezen nacht piraten hun werk onmogelijk maken. Het uur zal komen, dat een van ons beiden ineen stort en dat zal niet het nationaal-socia listische Duitschland zijn. Ik heb reeds eenmaal een dergelijken strijd ln mijn' leven uitgevochten tot aan de laatste consequentie en de tegenstander is ge broken, die thans nog in Engeland op een laatste eiland in Europa zit. Juist ten aanzien van dezen strijd echter, zoo ging de Führer verder, is het noodzakelijk te be grijpen, hoe belangrijk de opbouw en vorming van onze Duitsche volksgemeenschap is. Wat den Duitschen soldaat sterk maakt, is het bewustzijn en het weten, dat achter hem in ijzeren aaneenslui ting en met fanatieken wil een ge heel volk staat. En wel een volk, dat vervuld is van zijn hooge doel stelling, die ver uitgaat boven het alleen maar winnen van den oor log. Neen, wij willen een nieuwen staat opbouwen. Daarom worden wij thans ook zoo ge haat door de anderen. Het zijn nu een maal plutocratieën, waarin een heel klein groepje kapitalisten de massa beheerscht, natuurlijk in het nauwste contact met de internationale Joden en vrijmetselaars. Zij haten ons om ons so ciale standpunt en alles, wat wij van dat standpunt uit aan plannen ontwer pen en uitvoeren schijnt hun gevaarlijk toe. Zij zijn er van overtuigd, dat men deze ontwikkeling moet opheffen. En ik ben er van overtuigd, dat de wereld, de toekomst aan deze ontwikkeling be hoort. Ik ben er van overtuigd, dat sta ten, die zich niet aansluiten bij deze ontwikkeliing vroeg of laat ineenstor ten. Het winterhulpwerk, deze geweldige so ciale hulpinstelling, de grootste op aarde, is een machtige demonstratie van dezen geest. Het is de geest van onze volksge meenschap, die ons alles doet verdragen cn die ons volk sterk doet zijn voor alle krachtmetingen en beslissingen der toe komst. Hoe meer de andere wereld ziet dat dit groote volk één enkele gemeen schap is, des te meer zal zij inzien, hoe kansloos haar onderneming is. Menschen die, van elkander gescheiden, ieder hun: weegs gaan, kan men breken, 85 millioen echter, die dcnzelfdcn wil hebben, hetzelf de bestuit en bereid zijn tot dezelfde daad, breekt niemand. Bij de opening van de achtste „Win lerhilfe" waren talrijke vooraanstaande mannen van staat, partij en weermacht aanwezig. Begeleid door den gevolmachtigde voor de „Winterhilfs" actie, Hilgenfeldt verscheen de Führer in het veldgrijs Hii werd begroet met een onvergelijk lijk gejuich, toen hii met den chef dei Duitsche politip. Himmler. rijksleider Bormann en zijn persoonlijken adjudant door het midden van de zaal ging. naai alle. kanten dankende voor de ovaties, die zich in sterkere mate herhaalden, toen dr. Goebbels den groet tot den Führer richtte. Een vergelijking met het Engelsche socialisme BERLIJN, 4 Sept. (D.N.B.). In zijn rapport over het Winter hilfswerk 1939'40 heeft rijksmi nister dr. Goebbels vandaag ge weldige cijfers genoemd, vrijwilli ge bijdragen van het Duitsche volk. .Wanneer men overweegt, zoo zeide hij o.m., dat de beide groote sociale hulpdiensten van het afge loopen oorlogsjaar, het „Oorlogs winterhulpwerk" en het „Oorlogs hulpwerk voor het Duitsche Roo- de Kruis" zijn opgebouwd op vol strekte vrijwilligheid, kan men daarin sociale plebiscieten zien, die alle door verkiezingsleugens tot stand gebrachte parlementare verkiezingen in de westelijke de mocratieën in waarde en effectivi teit ver in de schaduw stellen". De totale opbrengst van het eerste ..oorlogswinterhulpwerk" heeft 681 mil lioen R.M. bedragen (566 millioen het voorafgaande jaar) en kan dus een stij ging met 115 millioen worden geconsta teerd. Dienovereenkomstig zijn ook de prestaties vérhoogd tot 642 millioen R.M. Dr. Goebbels wees er in het bijzonder op, dat juist eenige gouwen, die eerst in het teeken van het nationaal socia lisme bij het rijk zijn gekomen, zich zelf hebben overtroffen in hun vrijgevig heid. De gouw Salzburg staat aan de spits van alle Duitsche gouwen. Vlak daarop volgen andere voormalige Oos- tenrijksche gouwen en de gouw Sude- tenland. Wanneer men het. totale resul taat van liet groote oorlogshulpwerk op telt. blijkt, dat het Duitsche volk ieder weekeinde voor sociale doeleinden rond 25 millioen R.M. uitgeeft precies zoo veel als volgens Engelsche gegevens het dagclijksche tekort is, dat Engeland in zijn oorlogshuishouding heeft. In Enge land, zoo zeide de minister, zijn de laat ste weken 2 millioen rijksmark uitgege ven om de kinderen der plutocraten, hun kostbare renpaarden en honden in veiligheid naar Canada te brengen, in Duitschland heeft de nationaal socialis tische Volkswohlfahrt 15 millioen ter beschikking gesteld voor de inrichting van oorlogskindertehuizen en voor de verzorging van kinderen uit alle krin- ren. Bij vijf collectes aan huis en twee op straat ten bate van het oorlogs hulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis is in totaal 221.5 millioen R.M. ingezameld. Bij de oprichting van dit oorlogshulpwerk had men een opbrengst van ongeveer 60 mil lioen vernacht. De vrijwillige to taalprestaties van het jaar 1039/40 bedroegen dus 681 millioen voor het oorlogswinterhulpwerk, 221,5 mil lioen voor het hulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis en 124 mil lioen bijdragen van leden voor de Nationaal Socialistische Volkswohl fahrt, zoodat het Duitsche volk als vrijwillige sociale prestatie in het eerste oorlogsjaar in het geheél 1026,5 millioen heeft opgebracht. Dr. Goebbels gaf verder antwoord op de vraag, wat er met deze reusachtige bedragen gebeurt, aangezien Duitsch land geen werkloozen meer heeft, die door het winterhulpwerk verzorgd moe ten worden. Van den aanvang af, zoo zeide spr., heeft men plannen gemaakt voor groote sociale inrichtingen, ten einde niet alleen den bestaanden acuten nood op te heffen, maar vooral komen den nood tijdig te verhinderen. Zoo zijn uit de middelen van het winterhulp werk voor het hulpwerk „Moeder en Kind" van 1935 tot 1940 rond 660 mil lioen rijksmark ter beschikking gesteld, die grootsch opgezette inrichtingen mo gelijk hebben gemaakt. De zuigelingen sterfte, die in het oude rijksgebied noR in 1933 7.7% bedroeg is in tusschen tot. 6% in 1939 verminderd. Van 1933 tot 1939 zijn alleen ruim 2 millioen kinde ren door de Nat. Soc. Volkswohlfahrt voor vacantia naar buiten gezonden en van 1934 tot 1939 zijn ruim 800.000 kin deren, die een kuur moesten doormaken naar tehuizen der Nat. Soc. Volkswohl fahrt gezonden. Deze getallen van den opbouw stelde dr. Goebbels tegenover het Engelsche „socialisme" dat zijn documenten vindt in bedroevende toestanden, in nood, el lende, honger en ziekte. „Niet in het bezit van geld", zoo riep dr. Goebbels uit, „ligt bet geluk van een volk. Het berust op de samenvatting van zijn kracht en op het gebruik in een een heid van zijn nationale reserves. De sociale volksgemeenschap is hel hoogste geluk. Indien wij door haar de overwinning bevechten en hoe zou het anders 'kunnen zijn? dan zal ons volk in vrijheid zijn eigen toekomst kunnen scheppen. Want eerst wanneer wij de noo- dige hulpmiddelen bezitten, wanneer wij niet meer, zooals tot dusverre, gedwongen zijn van den eenen dag in den anderen te leven, eerst dan zijn wij in staat, de we reld apn het Duitsche volk te bewijzen, jVat waar socialisme is. „Op de bon". Wanneer men tijdens de contrdle op de rijwielbelastingmer- ken niet in staat is, het plaatje aan den ambtenaar te toonen, is een pro ces-verbaal het onvermijdelijke gevolg hiervan. (Foto Pax-Holland). LONDEN. 4 Sept. .(D.N.B.) De Yorkshire Post meldt uit Simla, dat het tusschen Britsche troepen en volksstammen aan de Noord-Weste lijke grens van Indië tot zware ge vechten is gekomen. Vijftig Indiërs zijn gedood en een aanzienlijk aan tal werd gewond. De Engelschen hadden drie dooden en twintig ge wonden. T Ook de in het district Daur wonende stammen hebben den laatsten tijd een vijandige houding aan rten dag gelegd. Britsche troepen hebben daarop het dorp Tappi aangevallen. Een Engelsch offi cier is bij Mirali in Waziristan gedood, toen vijandige stammen het vuur open den op Engelsche troepen. VRIJDAG 6 SEPTEMBER JAARSVELD. 414.4 M. KRO-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Wü beginnen den dag. 8.30 Gram.muziek. 11-30 Godsdien stige causerie. 12.00 Berichten. 12.05 Gram.- muziek.- 12.15 W. Eberle en zijn orkest en soliste (12.451.10 Berichten ANP cn gram. muziek). 1.45 Gram.muziek. 2.00 Orgelcon cert. 2.30 Gram.muziek. 3.00 KRO-Operette- koor, KRO-Groot Amusementsorkest en so listen (opn.). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Ziekenpraatje. 5.45 Gramofoon-muziek. 6.30 VPRO: Lezing over J. P. Sweelinck. 6.45 Gram.mu- zoek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gram.muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-symphonie- orkest (9.009.15 Cyclus „Uitingen van na tionale cultuur"). 9-45 Koorconcert (opn.). 10.10 Wb' sluiten den dsg. 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Beridhten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Berich ten ANP. hierna: Orgelspel. 8.30 Gram.mu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.mu ziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Ensemble Jonny Kroon en gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, gram.mu ziek. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Cyclus „In de schijnwerper". 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek. 2.30 AVRO-Amusementsorkest. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Concertge bouw-orkest (opn.). 4.00 Kinderkoor „Zang- lust" (opn.). 4.20 AVRO-Aeolian-orkest. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Het Philharmonisch kwartet. 6.15 Be richten (Engelsch). 6.30 AVRO-Amusements- orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 AVRO-Musette-ensembla en solist (opn.). 7.45 Gram.muziek of reportage. 8.00 Berich ten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Be richten (Engelsch). 8.45 Solistenconcert. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.muziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en I.151.30 Berichten (Engelsch). NIEUWSBERICHTEN: De uitzendtijden van de nieuwsberichten ln het Nederlandseh, Fransch en Engelsch op den zender Kootwijk, 1875 M. zijn als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.N.P. 9.009.15 berichten in het Fransch. II.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.45—13.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13.45—14.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 16.1515.30 berichten in het Fransch. 17.00—17.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in het Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N.P. 21.1521.30 berichten ln het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1528.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.80, na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2