De Laatste Bus Symboliek en werkelijkheid LAATSTE BERICHTEN Vijf Britsche torpedojagers tot zinken gebracht in Rotterdam's binnenstad „HET HART VAN ROTTERDAM" ORDENING IN HET advertentie-acquisitie wezen kinderhoekje MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER* ZWARTVOET Engelsche bom in schuilplaats voor arbeiders Gevechtsactie in Egeische Zee Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 r\E harteslag van Rotterdam gaat sneller. Onstuimig bruischt reeds U het leven in de tweede stad des lands, die zich met steeds toe nemende kracht aan het werk zet om groot en sterk een toekomst met ongekende mogelijkheden tegemoet te treden. Het is goed luiste ren naar dien harteslag van Rotterdam. Men hoort er reeds het be drijvige geluid van den toekomstigen arbeid in, de arbeid, die Rot terdam zijn grootheid gaf en die haar thans een machtiger grootheid zal hergeven. T N het Arena-theater aan de Kruiskade -1 te Rotterdam hebben wij de première beleefd van „Het hart van Rotterdam," spel in revue-trant in vijf tafereeien door A. Koolhaas. B. Stroman. Albert van Waasdijk. W. A. Wagener en G. Zals- tnan. Muziek van Anton Schweitzer, pro loog van Willem. Landré. Met Jan Musch, Matfhieu van E.vsden, Rob Mil ton, John Gobau. Ceesje Speenhoff, Tatia Wyma, Mela Soesman, Sophie Stein, Ben Aerden, Folkert Kramer, Ko van den Bosch. Balletten van Corrie Hartong en Nettie van der Valk. Orkest leden van het Botterdamsch Philharmo- nisch orkest onder leiding van den com ponist Schweitzer. Enscèneering van Prof. Rosse in samenwerking met de Rotterdamsche schilders Nico Ben schop, Joop van Hoorn en Louis van Roode. Het geheel onder leiding van Anton Koolhaas. Dat is ongetwijfeld een mond vol. En nog is de opsomming niet vol ledig, want er ontbreekt nog één naam, een belangrijke naam zelfs, en wel die van Koos Speenhoff, de oude. oer-Rotterdamsche Koos Speen; (hoff.die daar met den grijzenden haar dos, de guitaar in de hand en zicht baar aangedaan in het laatste tafe reel van dit wonderlijke spel ten tooneele gevoerd werd. om in Rotter- dam's beursgebouw, symbool van Rotterdam's welvaart, enkele van zijn oude liedjes ten gehoore te brengen. Dat was het hoogtepunt van deze door climax bezielde revue. Niet een hoogte punt door groot kunstgenot, niet een finale met pracht en praal, maar de eenvoudige verschijning van den Rot- terdamschen dichter-zanger en zijn echt- genoote als voorbeeld van mooi huwe lijksleven. Oude. maar niet vergeten lied jes hebben zij gezongen, die iets van „oh, ja" bij de ouderen te berde brach ten en die vreemd, maar toch met warmte in het hart, door de jongeren .werden aangehoord. Symboliek DAAR zit syüiboliek in", verklaarde John Gobau herhaaldelijk in zijn kostelijke creatie' van een der drie puin ruimers uit het derde tafereel. Zijn woorden konden van toepassing zijn op dit geheele spel, waaraan vijf mannen in opzet, en meer dan zeventig in uit voering, spontaan en enthousiast ge werkt hebben. „Het hart van Rotter dam" zelve ie trouwens te beschouwen als een symbool. Het is een symbool van Rotterdam's ongebrokenheid, van zijn kracht om de slagen te boven te komen, materieel en cultureel. Het en thousiasme waarmede „Het Hart van Rotterdam" is gebracht, de verscheiden heid der kunstenaars, die er aan heb ben medegewerkt, de harmonie, die des- ondank®, enkele kleine uitzonderingen daargelaten, de voorstelling kenmerkte, dat alles is een luid pleidooi voor de eenheid, waarnaar wij allen thans met zoo brandend verlangen uitzien en die wij dringend van noode hebben voor den succesvollen wederopbouw in den ruimsten zin van het woord. In de beteekenis, zooals Musch die in den soberen, voortreffelijk gezegden proloog ontwikkelde; in den vorm zoo als die in het eerste tafereel, spelend in 1440 ten tijde van het honderdjarig be staan van Rotterdam, t"t uitdrukking werd gebracht door den reeder, die den magistraat een breedcren kijk op Rot terdams behoeften bijbracht. De kaleidoscopische gedachten uit het tweede tafereel brengen ons in de stem ming van humor-met-ernstigen-inslag, gezond optimisme en tintelende oogen, de stemming, die het spel bedoelt en die het weet vast te houden, tot het doek voor het laatst valt. We beleven dan achtereenvolgens de malaise van vóór den oorlog met zijn tegenstrijdigheden van werkloosheid en toenemenden groei van de stad; we zien en hooren de catastrophe gebeuren, simpel voorgesteld door flikkeringen van de schijnwerpers en illustratieve mu ziek. We zien dan ook het puinruimen in Rotterdam en we maken kennis niet kostelijken Rotterdamscherf humor, door het trio Milton. Gobau en Van Eysden met veel verve ten tooneele gebracht. Milton, vindt, dan tusschen het puin het uithangbordje „De Welvaart", waarin Gobau en allen met hem de symbo liek ziet van Rotterdam's in het puin hervonden welvaart. Aan die welvaart wordt in Rotterdam nu reeds gewerkt. We zien het dagelijks om ons heen en we beleven het ook in het spel „Het hart van Rotterdam", waarin een koopman in hart en nieren het hoofd drijvende houdt, alle concur rentie ten spijt en waarin op voor ieder een begrijpelijke wijze het is zeker niet de geringste verdienste van dit spel, dat het zoo bevattelijk gehouden is, ook voor eenvoudigen van geest de be teekenis van goodwill wordt uiteengezet. Tenslotte beleven we in het laatste tafereel de herboren drukte in het be houden gebleven beursgebouw, die naast het spel staande en er toch juist zoo bij behoorende verschijning van Rotterdam, misschien wel een specula tie opt het effect, maar dan een ge slaagde" en geoorloofde, en ten slotte het van leefkracht sprankelende lied „Het Hart van. Rotterdam". In Rotterdam's hart INTUSSCHEN verandert Rotterdam's werkelijke hart. zijn stadscentrum, met den dag. De invoering van een ta riefstelsel, een soort stukloon, heeft het tempo van het puinruimen ten zeerste versneld, zoodat de binnenstad thans meer en meer het beeld gekregen heeft van groote kale vlakten. Toch blijkt, dat dit versnelde tempo ook bij den eenvoudigen Rotterdamschen puinrui mer de zin voor cultuur niet kan doo- den of verslappen. Zoo treft men thans in verscheidene keeten keurige rekken aan. waarop tallooze oude, zorgvuldig uitgegraven tegeltjes verzameld wor den. Onder de puinruimers bevindt zich 'n zekere Bezemer, een kenner van oude tegels, die wijd en zijd zijn ad viezen verstrekt en wiens werk een sti mulans is gebleken voor de anderen. Men denke intusschen niet bij al het releveeren van deze kunst- en cultuurwaarden, dat Rotterdam thans een stad van droomers ge worden is. De snelheid, waarmede de noodwinkels zijn gebouwd, de groote belangstelling hiervoor en de nog immer voortgang vindende stroom van adres-wijzigingen, be wijzen. dat telkens meer bedrijven zich weer vestigen, toonen met on miskenbare duidelijkheid aan. dat ook arbeidend Rotterdam zichzelve is gebleven. Orde en regelmaat is er geschapen in de zoo ontredderde stad, wier aloude, witgeblakerde Laurenstoren zich nog immer trotsch ten hemel strekt. Ir. Witteveen werkt nog immer aan zijn groot plan, dat een wereldstad zal ma ken van Rotterdam's thans zoo vlakke centrum; aan de Botersloot wordt in Bibliotheek en Telefoongebouw onder nog altijd moeilijke omstandigheden veel en belangrijk werk verzet. Reeds is een lijvig noodtelefoonboek verschenen. AMSTERDAM, 5 Sept. De Xeder- landsche vereeniging van advertentie- acquisiteurs, deelt mede. dat er een vol ledige samenwerking tot stand is geko men met de vereeniging van de Neder- landsche Dagbladpers, de Periodieke Pers. het Genootschap voor Reclame en de Vereeniging van erkende advertentie- bureaux, met als doelstelling, ordening re brengen in het advertentie-acquisitie- bedrijf. Het bestuur van de „Venada", waar van het secretariaat is gevestigd Nas- saukade 85 te Amsterdam-W. heeft een vragenlijst gemaakt, waaruit meteen de sociale positie van den advertentie-ac quisiteur bepaald kan worden en een uittreksel omtrent de doelstelling, waar op de genoemde organisaties tot samen werking zijn gekomen. Zoowel den wer kenden als den zonder emplooi zijnden idvertentie-acquisiteurs geeft het be stuur den raad, de vragenlijst en het uit treksel bij het secretariaat aan te vra- g°n- Er is een raad van toezicht, die met de uitvoering van de diverse bemoeiin gen belast ie, gevormd, bestaande uit de heeren: Jhr. dr. J. C. Mollerus, te Haar lem, als voorzitter, mr. H. de Bloeme, Rotterdam, H. D. G. Coppens, Amster dam, C. G. Th. van Gink. Voorburg, mr. M. I. C. Vrij, Amsterdam, K. R. van Staal, Amsterdam en mr. J. J. P. Tonino, Amsterdam, al6 secretaris. MARKTBERICHTEN MARKT TE SCHERPENZEEL SCHERPENZEEL. 5 Sept. Eieren. Aan voer 280.000. PrijB witte 6.60—6.70, ge mengde 6.706.80, bruine 6.806.90, hen eieren 3.504.50, eendeneieren 4.20—4.50k Handel stroef. PAARDENMARKT TE BARNEVELD BARNEVELD, 4 Sept. Op de heden al hier gehouden paardenmarkt waren ruim 200 stuks aangevoerd. Weeldepaarden gol den 500625, werkpaarden 250—450, lj^-jarige paarden 225400, hitten 130 —325. veulens 100—300, alles per stuk. Slachtpaarden 2835 ct. per pond slacht- gewicht. Handel matig. MARKT TE BARNEVELD BARNEVELD. 5 Sept. Pluimveerasrkt. Oude kippen 4652, oude hanen 701.25, N.H. Blauwen per kg. 60—80, jonge hennen 401.15, duiven per paar 2025, tamme eenden 20—35, jonge woerden 25—55, gan zen 1.802.20, kalkoenen per kg. 6075, tamme konijnen 12.50, wilde konijnen 35 45, aanvoer 32.500 stuks, handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren 6.506.70, ge mengde 6.506.70, bruine 6.506.80, een deneieren 55.25, aanvoer 1.096.000, han del traag. Veemarkt: Zeugen 5070, dr. zeugen 80 90, schrammen 2428, biggen 1520, zware varkens 2832 ct., vette kalveren 3642 ct. per pond; nuchtere kalveren 5S, mestkal- veren 812, handel redelijk. zoodat het telefoonverkeer zich geleide lijk herstelt en zeer velen weer telefo nisch bereikbaar zijn. Noodadresboeken circuleeren nog steeds en blijkens de hierin en in de plaatselijke dagbladen roorkomende advertenties hebben ook de winkeliers nog niets aan durf verlo ren. Zij zijn in den strijd des levens ge hard en zij hebben al vorm weten te ge ven aan hun streven naar een mooier en beter Rotterdam. De geestkracht der Rotterdammers is méér dan een ver schijnsel, dat met mooie woorden kan worden verheerlijkt. Het is een sterk en machtig, door eeuwen gegroeid stadsbezit, dat thans in verborgen krachten sluimert, oen waarborg is oor overijlde handelingen en een ver klaring voor de rust, de vastberaden heid en de orde, die men in Rotterdam aantreft en die oorzaak zijn, dat men zich zoo spoedig heeft kunnen herstel len van de mokerslagen, die op de fiere Maasstad zijn neergekomen. ROTTERDAMMER. 299. Den volgenden dag rijdt Myra samen met den koning op een praalwagen, welke door Zwartvoeters getrokken wordt, naar haar nieuwe woning, leder een loopt uit, om den stoet te zien. Puntmuts heeft beterschap beloofd en helpt de wagen duwen. Ook koning Inktzwpm is de rivier over gestoken om de nieuwe elfenkoningin toe te Juichen. 300. Myra is heel blij met haar paleis en bedankt de Zwart voeters hartelijk. Nog eens vragen zij haar om vergeving. Tot Zwartvoefs groote vreugde mag hij voortaan in Myra's oude huisje wonen. En sindsdien zijn zij de beste vrienden. Nooit is hij meer jaloersch en iedereen komt even graag bij hem als bij Myra, de elfenkoningin. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt me de: De marine heeft de laatste da gen vijf Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Behalve de beide torpedojagers, die, zooals reeds op 2 September medegedeeld, door Duitsche onderzeebooten op de Noordzee vernietigd werden, zijn de drie moderne Britsche torpedojagers „Express", „Eek" en „Ivanhoe" tot zinken gebracht. Een onderzeeboot heeft uti eer krachtig beschermd convooi verscheidene gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 27.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Op den 4en September hebben onze formaties gevechts- en jachtvliegtuigen herhaaldelijk vliegvelden, en vliegtuig fabrieken alsmede een muinitiedepót doeltreffend met ommen bestookt. In de vliegtuigmotorenfabriek te Rochester en in de vliegtuigfabriek te Weybridge werden treffers geplaatst op hangars en gebouwen. Bij deze aanvallen ontston den verscheidene 'luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Des nachts hebben formaties ge vechtsvliegtuigen hoofdzakelijk ha ven- en dokinstallatlies aan de West- en Oostkust van Engeland, alsmede verscheidene vliegvelden aangevallen. Te Liverpool, Swan sea. Bristol, Weymouth, Poole, Chat ham, Tilbury, Great-yarmouth en Hull ontstonden talrijke branden. Het leggen van mijnen voor Brit sche havens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zijn vannacht we der het Duitsche Rijksgebied binnenge vlogen. De poging om de Rijkshoofdstad aan te vallen, strandde op den krachti- gen luchtafweer. Slechts op twee plaat sen slaagde de vijand er in, boven het stadsgedeelte bommen uit te werpen, die hier, evenals op andere plaatsen in het rijk, slechte onbeteekenende schade aan richtten. In een Noord-Duitsche stad viel een bom in een schuilplaats voor arbei ders, waarbij 18 burgers, die zich buiten den schuilkelder ophielden, gedood wer den. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vliegtuigen, waarvan 54 in luchtgevech ten overdag, en een door afweergeschut des nachts neergeschoten en twee vlieg tuigen op den beganen grond vernield. Zeventien eigen vliegtuigen worden ver mist. 4 Italiaansch legerbericht Vele Engelsche schepen door bommen getrof fen ERGENS IN ITALI, 5 Sept. (Stefahi). Weermachtsbericht no. 90. Het (hoofd kwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Drie Engelsche krui sers en twee torpedojagers, die voeren ter hoogte van de kust van Algerije, zijn hevig door onze vliegtuigen- met bommen bestookt. Twee kruisers wei*- den door bommen van groot kaliber ge troffen en men kon een grooten brand waarnemen op de brug van een dei- vaartuigen. Op 3 September is een'groot vij- delijk convooi, diat door vlootstrijd- krachten werd geëescorteerd, in de Egeische Zee waargenomen en ach tervolgd. Teneinde tegen eiken prijs de veiligheid van dit convooi te ver zekeren, probeerden vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten gister morgen een aanval te ondernemen op onze lucht- en vlootbases in de Egeische Zee. Dé aanval wred geopend door twee luchtformaties, die zich richtten naar de vliegvelden van Godurra en Mariza, waar twee van onze vliegtuigen op den beganen grond werden geraakt, alsme de door een vlootformatie, die Scarpan- to bombardeerde, waar' lichte schade werd teweeg gébracht aan de woonhui zen en verscheidene personen van de burgerbevolking gewond werden. Door het optreden van onze jagers en onze luchtdoelbatterijcn werd de aanval snel afgeslagen. Zeven vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald. De bemanning van toestellen, acht personen in totaal, wre- gevangen genomen. Toen de vijand aldus verdreven was, gingen onze luchtstrijdkrachten tot een tegenaanval over. Vanaf 7 uur tot 17.35 uur werden achtereenvolgens bombar dementen tegen de vijandelijke forma ties ontketend. Ondanks het optreden van vijandelijke jagers en luchtdoelge schut vverdne vier schepen ernstig ge troffen en beschadigd, en werden vijf jachttoestellen neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Aan boord van de an dere toestellen waren eenige gewonden. Te zelfder tijd deden onze motortor- pedobooten een aantal op een vlootfor matie in het kanaal van Caso (Egische ze), te weten op een vijandelijke kruiser en twee torpedojagers, die met succes bestookt werden. Een van onze motor- torpedobooten is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika heerscht een groote bedrijvigheid van de beide luchtmach ten. Vijandelijke luchtaanvallen veroor zaakten lichte schade alsmede één doo- de en elf gewonden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald, waarvan twee door het 'af weergeschut. Al onze vliegtuigen keer den op hun bases terug. In Ooet-Afrika is tijdens een vijande lijken luchtaanval op het vliegveld van Javello een toestel va nhet type Hamp den neergehaald en een ander toestel waarschijnlijk omlaag gehaald. Een van onze formaties bommenwerpers heeft in de Roode Zee een Engelsch schip zwaar getroffen. De verwoestingen in Belgie BRUSSEL. 5 Sept. (D.N.B.).. De lei der van het secretariaat-generaal voor den wederopbouw in België, Verwil- ghen, heeft Dinsdagmiddag aan verte genwoordigers van de pers een diep gaand overzicht gegeven van zijn plan nen voor den wederopbouw van het land. Daarbij wees hij er op. dat de bij de vijandelijkheden in België ontstane verwoestingen aanzienlijk geringer ziin dan het geval was in den wereldoorlog. AMERIKAANSCHE REACTIE OP REDE VAN HITLER NEW YORK. 5 Sept. (D.N.B.) De gisteren door Adolf Hitler in het Sport paleis te Berlijn gehouden redevoering heeft overal in de Ver. Staten een sen sationeel opzien verwekt. De rede is nog in de New Yorksche avondbladen on der enorme koppen uitvoerig ver schenen. ENGELAND HEEFT GEBREK AAN SCHEPEN LOCANDA, 5 Sept. (D.N.B.) In de twaalf havens van Angola liggen dui zenden tonnen exportgoederen, die als gevolg van gebrek aan transportmidde len niet vervoerd kunnen worden. FEUILLETON door 57) Verheugd stemde Jill daarin toe cn zoo bleven Higgins en Thomas Ham per alleen. Er kwam een zonderlinge beklem ming over hen beiden. Higgins had deze gelegenheid rustig afgewacht (cn wel een beetje geënsceneerd ook) maar nu het zoo ver was, wi%t hij niet goed hoe te beginnen. Wat den jongen Hamper betreft, die 'draaide op zijn stoel, keek onrustig de kamer in het rond, naar zijn schoenen, overal behalve naar de ernstige oogen van den inspecteur. Eindelijk verbrak deze de stilte. „Er hiijkt nog een tweede hezit op naam van je a ader te staan, Tommy. „Ja?" Higgins knikte. „Ja, een verlaten landhuisje, buiten. Ken je het?" „Nee." „Het ligt op eenigen afstand van Medhurst; ik had er vlak bij een auto ongeval cn moest een dag lang daar in bet ziekenhuis blijven. A Propos. Tom my, ik heb nog iets, dat ik je terug wilde geven." Inspecteur Higgins stond op en liep naar zijn bureau, vanwaar hij een paar oogenhlikken later terugkwam met. een enveloppe, welke hij ernstig aan den jongen overhandigde. Het was de laatste brief van Henry Hamper, welke Jill Crawford had probeeren te vinden, maar die den inspecteur in handen ge vallen was. Tommy herkende hem dadelijk en met een gemompelde dankbetuiging greep hij den brief, welke hij terstond opnieuw begon te lezen. Higgins wachtte tot hij daarmee gereed was en zei dan: „Ik zou je graag een geschiedenis willen vertellen. Tommy, als je er naar wilt luisteren.'' De jonge Hamper gaf geen antwoord en de inspecteur keek hem even stil zwijgend aan, waarna hij vervolgde: „Het is misschien niet zoo'n interes sant verhaal, maar ik zou toch graag willen, dat je het hoorde." Opnieuw maakte de ander geen en kele opmerking. Higgins zat hem zwijgend aan te sta ren. Naar het oordeel van den inspec teur had de jongen eigenlijk nooit een behoorlijke kans gehad in het leven. Er zat werkelijk wel iets goeds in hem, maar hij bleef de zoon van zijn vader en er zouden nog heel wat overgeërfde kwade neigingen moeien worden uit geroeid Het is waar, dat Henry Ham per, volgens zijn laatste brief, het pad der misdaad verlaten had maar de jonge Hamper had heel wat wilde din gen gezegd en gedaan. Hij was bezeten geweest van een wraakzuchtig plan en Higgins wilde zijn karakter eens op den proef stellen. „Dit is mijn verhaal. Denk eraan, dat het niet heelemaal waar is, hoewel het aan den anderen kant. wel moge lijk zou kunnen zijn." Hij zweeg, als om de juiste woorden te kiezen. Toen vervolgde hij: „In de eerste plaats is het noodig een paar weken terug te gaan, naar het oogenblik, waarop een gemaskerde jonge man een melodramatisch entrée maakle en een zekere eh voor aanstaande politieman uit een hache lijke positie redde." De jonge Hamper schoof heen en weer op zijn stoel, maar zei niets. „De komst van den jongen man kwam zeer gelegen zij het' dan on verwacht, want hoe hij daar kwam, ontdekte de eh vooraanstaande politieman eerst veel later, toen een zekere brief in zijn handen kwam, waarin de jonge man gewaarschuwd werd een dergelijk huis tc betreden. De inspecteur zweeg en haalde in ge dachten verzonken een zwart geblaker de pijp uit zijn zak, met een gevulde tabakszak en een doosje lucifers Uiterst kalm vulde hij zijn pijp, streek een vlammetje aan en hield dit bij de tabak. Terwijl hij een dikke rookwolk naar het plafond blies, scheen hij zich den ander plotseling weer te herinne ren, en een cigarettendoos openend, bood hij hem er' een aan. Tommy nam een cigaret, maakte gebruik van de lucifer, welke de inspecteur hem voor hield cn zakte dan weer zwijgend in zijn stoel achterover. „De jongeman beheerschte de situa tie echter niet heel lang, want rle bordjes werden verhangen en spoedig daarop bevond het tweetal zich in een heel moeilijk parket. Toen volgde een heel spannende episode in een schoor steen, een ouderwetsche Tommy huiverde onwillekeurig welke over ging in een komische episode op het dak." Een pauze, gedurende welke de in specteur den jongen onder de beschut ting van dikke rookwolken nauwkeu rig gadesloeg. „Er volgde een brand en nadat de politieman reeds ontsnapt was, werd de melodramatische jongeman netjes gered door een ijverige hrandweerbri- gade, en om zijn erkentelijkheid daar voor te betuigen, verdween hij spoor loos, zonder zijn redders zelfs ook maar te bedanken. „Ik eh ik deed dat wel." „Wij hebben het niet noodzakelijk over jou, Tommy. Maar om verder te gaan. De jongeman verdween. Waar ging hij nu naar toe? Dat was con punt, hetwelk de pojitie had te onder zoeken. Waar ging nie jongeman naar toe? Dit, Tommy, is het waarV;e«dsge- trouwe begin van mijn verhaal. Mis schien is het in alle details niet pre cies, maar... deze jongeman slaagde er in, na gered te zijn, onmiddellijk spoorloos te verdwijnen. Hij rende wev van zijn bevrijders cn kwam weldra in con lang gebouw, blijkbnar onbewoond en daarom schijnbaar een veilig toe- viuchtsooid. Wat, was dit'voor een go- Louw Eou onderzoek, mogelijk mei bohulp van lucifers, leerde hem, da. l et cm schietbaan was. In ?on ho-k van hot gr bouw hing een r- k. ..p 1a t rek stonden zes geweren. Jachtgewe ren. Van hetzelfde soort als dat, waar- nu e de man Raymond was doodge schoten. Nu weten jij en ik, Tommy, dat die Raymond vermoord werd door Mapeil. Wij verwonderen ons er na tuurlijk over, waarom hij zich de moei te gaf een geweer te konpen, wanneer hij er reeds eenige van hetzelfde soort in zijn schietbaan hij het groote huis te Medhurst had. Wanneer wij er ech ter over nadenken is de oplossing heel eenvoudig. Door regelmatig oefenen in zijn schietbaan, had Mapell zich met het wapen vertrouwd gemaakt. Mapell was reeds van plan zich van Raymond te ontdoen en hij wist dat de man dien fatalen nacht opdracht had een geld som in ontvangst te nemen. Natuurlijk wilde hij voor de andere leden van de bende niet weten, dat hij van plan was éón hunner te dooden. Zij zouden daar door wel eens minder op hun gemak geworden kunnen zijn, wat hem moei lijkheden zou kunnen veroorzaken. Wat doet hij dus? Wel, hij gaat naar zijn winkel in Shoreditch en neemt eenzelfde geweer om zijn plan ten uit voer te brengen. Aldus wordt Raymond uit den weg geruimd. Maar ik'dwaal af. Ik sprak van een zekeren jongen man, die zich in een schietbaan bevond met zes eendere geweren in een wa penrek, Wat doet hij? Wel, hij leent er één en laat er, volgens de rekening van Bartjes. vijf achter. Toen de poli tieman die vijf geweren vond, kreeg hij een schok. Volgens zijn berekening hadden er maar vier m'oeten zijn. Eén weggenomen door den rechtmatigcn eigenaar Mapell en één door den reeds meer genoemden jongeman. Maar er was er maar één verdwenen je ziet dus de moeilijkheid?" Higgins pauzeerde even. Voor een buitenstaander zou het geleken heb ben alsof hij noodeloos de ontknooping verschoof, voor zijn eenige toehoorder beteekende het een marteling. Toch had Higgins een bepaald doel op het oog. Hij had het karakter van den jongen-" Hamper onderzocht en ont- dekt dat het nogal wankel was. Hij was van plan dien jongeman een lesje to geven, dat hij nooit zou vergeten en dat hem in de komende jaren cp het rechte pad hopelijk zou houden. „Mapell zou dat half dozijn geweren natuurlijk nooit in dien dorpswinkel gekocht hebben, wanneer hij ze even gemakkelijk in zijn eigen winkel in Shoreditch had kunnen krijgen. Ik voor mij ben er dan ook van overtuigd, dat die zaak één van zijn privé-achter- deurtjes was, alleen aan hem zelf be kend en hij was bang dat de anderen er achter zouden komen als hij daar van te veel betrok. Bovendien waren die geweren tenslotte blijkbaar voor een heel ongevaarlijk doel noodig en de winkel in Shoreditch was een heel eind weg. Ik heb uitgezocht, dat Sanderson de geweren gekocht heeft, wat natuurlijk ook al een reden kan zijn, dat ze niet uit Shoreditch be trokken werden. Hoe dit ook zij wat deed de jongeman toen hij zich in het bezit had gesteld van één van de gewe ren en wat bijbehoorende munitie?" Een pauze ter verhooging \an het dramatisch effect. „Wel plotseling denkt hij aan een leeg huisje, hetwelk Ik ik". Een ongearticuleerde uitroep van den jongen Thomas Ham- per, die zeer opgewonden schijnt te zijn. „Het is in orde. Tommy. Ik weet heel goed, dat je me een oogenblik geleden verzekerde, dat ie van h*t bestaan van dat huisje niets afwist. Je ziet dus dat. jij onmogelijk dien jongeman kunt zijn." De ander verviel weer in een gespan nen stilzwijgen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3