Reichsnaehrstand op de Jaarbeurs Zij schrijven: „Het gaat ons goed" De werktijden in verband met de verduistering PLUNDERINGEN TOEGELATEN? Brieven aan verwanten Aan- en verkoop van effecten Afwijkende bepalingen Moeder trachtte haar kind te redden Communisten uit Amsterdams raad „Ordening van de macht" Kapitein vrij- gesproken 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 Med. arbeiders in Duitschland Het geheele loonoverschot kan naar Nederland worden overgemaakt 's GRAVENHAGE. 4 Sept. - De werkloosheid is niet alleen een euvel, omdat zij voor den staat en daarmede voor de gemeenten een belangrijke economische en socia le belasting met zich medebrengt, maar voor alles, omdat zij op den duur de oorzaak van het zedelijke en moreele verval van een geheele generatie kan worden. De werk loosheid zoo wordt ons van be voegde zijde medegedeeld kan zoodoende de grondoorzaak zijn van veel kwaad. Wanneer men dit overweegt, kan er slechts een pa rool zijn, namelijk: de werkloos heid zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Op het oogenblik is het Neder- landsche economische leven niet in staat de vele duizenden mannen en vrouwen, die reeds jarenlang ge doemd waren zonder arbeid en zon der voldoende inkomsten te moeten leven, wederom in het arbeidspro ces op te nemen. Dit behoeft niet te verwonderen, daar ook in norale tijden een niet gering aantal Neder landers zonder werk was. Niettegen staande dezen ongunstigen economi- schen toestand in Nederland is het niettemin mogelijk loonenden ar beid te vinden en daardoor weder om tot geordende sociale en econo mische verhoudingen te komen. Duizenden Nederlandsche arbeiders hebben reeds door bemiddeling van de Nederlandsche arbeidsbeurzen, waar thans ook Duitsche deskundi gen werkzaam zijn. hun weg naar Duitschland gevonden en een hun passende arbeid ter hand genomen. Zij werken in streken, die niet ver van hun land liggen met Duit sche arbeiders samen, die hun in wezen verwant zijn. Hun sociale en economische positie is in Duitsch land precies dezelfde als die van de Duitsche arbeiders. De Neder landsche arbeiders en employè's, die in Duitschland werkzaam zijn, kunnen hun geheele loonover schot naar hun land overmaken en ontvangen in het kader van de desbetreffend^ bepalingen ook een vacantie met behoud van loon. Het is bekend, dat juist de Nederlan der niet gaarne zijn failie en zijn land verlaat, daar juist hij de behagelijkheid en de sfeer van een eigen woning, zeer waardeert. In het Duitsche rijk is er echter voor gezorgd dat den Nederland- schen arbeiders goede werkplaatsen met in de meeste gevallen goede woningen ter beschikking staan en verder smake lijke maaltijden, die in vele arbeiders kampen door Nederlandsch keukenper- soneel worden toebereid. De verzor ging van de Nederlanders, die in Duitschland in handen is van de ar beidsbeurzen en het Duitsche arbeids front. wordt nog bevorderd doordat dik wijls Nederlandsch kamppersoneel, dat tegelijkertijd als tolk dienst doet. aan wezig is. Het is maar al te goed bekend, dat -zekere elementen, wien het niets doen blijkbaar aangenaam is en die er zich niet van bewust zijn hoe zij door een zoodanige houding hun volk in zijn geheel schaden, hun vrijen tijd benutten om over Duitschland kletspraatjes te verkoo- pen en kwaadwillige geruchten rond te bezuinen. Deze geruchten worden echter op wel zeer ondub belzinnige en afdoende wijze weer legd door talrijke waardeerende brieven en dankbetuigingen, die van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland bij de arbeidsbeurzen zijn binnengekomen en ook door familieleden zijn ontvangen en waaruit duidelijk blijkt, dat de Ne derlandsche arbeidskrachten het goed maken en dat zij zelfs andere werklooze vrienden er toe aansporen zoo spoedig mogelijk hun voorbeeld te volgen. Verscheidene van deze Nederlandsche arbeiders hebben reeds bij hun echt- genoote erop aangedrongen dat ook zij zoo spoedig mogelijk overkomen zoodra voor hen een geschikte woning gevon den en ingericht is. Den inhoud van eenige dezer brieven, welke de arbeids beurzen ons toezonden, laten wij hiér volgen: Lieve vrouw. Als zwakstroomtechnieker ben ik thans in Politz aan het werk. Het is een heel goede betrekking en ik ver dien ook flink. Het gaat mij uitstekend, alles is goed. Je behoeft ie, om mii geen zorgen te maken. Het is in Duitschland beter dan in Nederland. Vriendschap ziet men overal en de menschen hier zijn voor ons heel goed. Het eten is ook zeer goed. In geen geval te weinig, het geen ik krijg kan ik zelfs nog niet in een keer opeten. Je moet met Johan in Frankfurt komen, dan kan ik ie het geld daarheen zenden. Je kunt er daar dan iets mee beginnen, meer dan in Rotterdam. Er worden hier nieuwe mooie steenen woningen voor ons ge bouwd. Wanneer ze klaar zijn. kan je bij me komen en hier wonen. Je kunt nu naar Lize gaan en je zult er zeker geen spijt van hebben. Schrijf je mij even als je gaat? Tk heb Hendrik ook reeds geschreven, dat je zult komen. Hartelijke groeten van je liefhebben den man. Jan. Lieve jongen. Je vader gaat het goed. Het is hier best. Ga naar je tante. Brief en geld volgen. Je vader, (J. W. M. van Dijk). Muehlheim-Ruhr 8-7-40. Lieve ouders, broer en zuster, Hierbij wil ik jullie even schrijven, dat het ons nog altijd goed gaat en dat wij allen goed gezond zijn. Ik hoop, dat het ook met jullie allen goed is. Het werk hier bevalt ons goed. De tweede week be gint nu. Wat het eten betreft, daarover kunnen wij niet klagen. Ook de huisves ting is goed. Het spijt me. dat ik mijn hengelstok ken niet heb meegenomen, want deze zijn hier namelijk duur. Vijf en zes rijksmark voor een gewoon bamboestok, dat is niet goedkoop, nietwaar? Wan neer jij ook hier komt Bul. moet je je hengelstokken niet vergeten mée te ne men. Hier in de omgeving is prachtig vischwater. Wij zijn van plan de in de omgeving liggende steden, als Dort mund. Duisburg, Essen en Oberhausen, eens spoedig te bezoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Muelheim. Zoodra we ons eerste loon zullen hebben gekregen, zullen wij jullie het geld toesturen. Wij verdienen circa 50 rijksmark in de week. met ver pleging en huisvesting. Dat is best dus. Hartelijke groeten. Jullie Jan. Aan mej. Joh. te Boekhorst, p/a van Krimpen, Taamderstraat 74d. Wesseling, 13-7-40. Beste Jo. Wij hebben een heel prettige reis ge had. in Duitschland zelfs in tweede klasse-wagons. Je weet. ik heb nooit alle kletspraat jes van Duitschland geloofd, maar tot nu toe is nog geen enkele bewaarheid B.v. krijgen wij geen zwart brood, maar gewoon brood en zelfs meer dan in Nederland. Ook krijgen wij rijkelijk genoeg boter. Het spijt me, dat. ik niet reeds eerder naar Duitschland ben ge gaan. De eetzaal op het terrein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotel: aardige vriendelijke meis jes met sneeuwwitte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter, dan ons des tijds bij de arbeidsbeurzen is verteld Menschen. die anders vertellen, zijn luiaads of lijntrekkers, die liever, steun- frekken en niet van hun moeder weg willen. Wij worden op dezelfde wijze behandeld als de Duitsche arbeiders en zijn volkomen vrij. Wij zijn in nieuwe steenen gebouwen gehuisvest, waar dou ches met heet en koud water aanwezig zijn. Deze kaart mag je bij de afdeeling bouwvakken van de arbeidsbeurs too- nen. Zoodra ik hoor. dat ie deze kaart gekregen heb. zal ik je uitvoerig schrij ven. Wij hebben hier van den oorlog nog niets gemerkt. Hoe bestaat het, niet? Met hartelijke groeten. Johan. Eet meer mosselen. Aan den gemeentelijken vischafslag te Amsterdam wer den Dinsdagmorgen de eerste Zeeuwsche mosselen aangevoerd. (Foto Pax-Holland). 's GRAVENHAGE. 4 Sept. Overeen komstig artikel 35 derde lid. der devie zenverordening 1940 heeft het deviezen- instituut bepaald: A. Aankoop van effecten door of voor rekening van niet-ingezetenen. 1. De vergunning van het deviezenin stituut. vereischt voor den verkoop van effecten door een ingezetene aan een niet-ingezetene. kan behalve door den verkooper ook door de bank. bankier commissionnair of anderen tusschenper- soon. die den aankoop voor den niet-in- gezetene bewerkstelligt of bij den aan koop zijn tusschenkomst verleent, wor den aangevraagd en verkregen. Het is aan een bank. bankier, commis sionnair of anderen tusschenpersoon niet geoorloofd tot den aankoop van ef fecten voor een niet-ingezetene over te gaan noch bij den aankoop van effecten door een niet-ingezetene zijn tusschen komst te verleenen. zoolang de in de vo rige alinea bedoelde vergunning niet is verkregen. B. Verkoop van effecten door of voor rekening van niet-ingezetenen. 2. De vergunning van het deviezen- instituut, vereischt voor den aankoop door een ingezetene van effecten van een niet-ingezetene dan wel voor de be taling van de koopsom dezer effecten aan een niet-ingezeente. kan door de bank, bankier, commissionnair of ande ren tusschenpersoon. die den vérkoop voor den niet-ingezetene bewerkstelligl of bij den verkoop zijn tusschenkomst verleent, worden aangevraagd en ver kregen. Het is aan een bank, bankier, commis sionnair of anderen tusschenpersoon niet geoorloofd tot den verkoop van ef fecten voor een niet-ingezetene over te gaan noch bij den verkoon van effecteD door een niet-ingezetene ziin tusschen komst te verleenen. zoolang de in de vo rige alinea bedoelde vergunning niet is verkregen. Ook des Zaterdagsmiddags zal kunnen worden gewerkt 's-GRAVENHAGE. 4 Sept. De waar nemend secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Sociale Zaken, heeft bepaald: a. Aan hoofden of bestuurders van ondernemingen in alle ge meenten des rijks, in wier fabrie ken of werkplaatsen in verband met de bestaande verduisterings voorschriften moeilijkheden wor den ondervonden, toe te staan, dat in die fabrieken of werkplaat sen: lo.: In het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Zater dag 11 Januari 1941 in afwijking van het bepaalde in artikel 23 der arbeidswet 1919 door arbeiders op Zaterdag arbeid mag worden ver richt tusschen 1 uur des namid dags en zonsondergang; 2o.: In het tijdvak van Zaterdag 2 November 1940 tot en met Zater dag 30 November en in het tijdvak van Zaterdag 18 Januari 1941 tot en met Zaterdag 22 Februari 1941 in af wijking van het bepaalde in artikel 23 der arbeidswet 1919 door arbei ders op Zaterdag arbeid mag wor den verricht tusschen zonsopgang en bVz uur na zonsopgang of, indien de arbeid op Zaterdag wordt onder broken door een rusttijd van ten minste een half uur, tusschen zons opgang en ten hoogste zes uren na zonsopgang; 3o.: In het tijdvak van Maandag 16 Sep tember 1940 tot en met Maandag 31 Maart 1941, ;n afwijking van 't bepaalde in artikel 24 der arbeidswet 1919 door arbeiders van 16 jaar of ouder, voor zoo ver door hen in dit tijdvak tengevolge van de verduisteringsvoorschriften een aantal weken minder dan 48 uren per week wordt gewerkt, in de overblijven de weken de op deze wijze verloren uren worden ingehaald tot een maximum van ten hoogste 38 uren. waarbij de werktijd voor de mannen niet meer mas hedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd voor de jeugdige personen en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. een en ander onder herinnerine aan het bepaalde in artikel 70. tweede lid. van het werktij denbesluit voor fabrieken of werkplaat sen 1936. krachtens hetwelk, zoolang van de vergunning wordt gebruik ge maakt. naast de arbeidslijst of den roos ter een door het hoofd of den bestuurder der onderneming of een door dezen daar mede belast persoon, als bedoeld in arti- ker 75 der arbeidswet 1919. onderteekend geschrift is opgehangen, dat de op grond der vergunning te volgen werktiidrege ling aangeeft. Hoofden of bestuurders van onderne mingen wordt er aan herinnerd, dat in gevolge artikel 31. eerste lid. der Ar beidswet 1919. hii het volgen van een normale werktijdregeling de na 4V? uur arbeid te eeven rusttijd niet meer dan V? uur behoeft te bedragen en dat, in dien krachtens dpze vergunning langer dan 8% uur per dag wordt gewerkt, in eevolge het henaalde in artikel 63. Ie lid van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936. volstaan kan wor den met het geven van e*>n half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. Tragisch ongeval te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 4 Sept. Op den Antwerpschen straatweg is van middag om vijf uur een ernstig on geluk gebeurd. Ter hoogte van de wielerbaan Raayberg wandelde me vrouw de Groot—de Nijs met haar 2V2-jarig kind. Op een gegeven oögenblik struikelde de knaap, ruk te zich van de moeder los en liep den rijweg op. De moeder zag een vrachtauto naderen en ging even eens den weg op, om haar kind in veiligheid te stellen. De chauffeur week nog uiterst links uit maar kon toch niet verhinderen, dat beiden onder zijn wagen terecht k\Vamen. Toen de dokter arriveerde, bleek het knaapje reeds te zijn overleden. De moe der was ernstig gewond. De slachtoffers zijn naar het algemeen burgerlijk rust huis overgebracht. AMSTERDAM. 4 Sept. In de heden gehouden zitting van den hoofdstelijken gemeenteraad deelde de voorzitter, dr W. de Vlugt, bij den aanvang mede. dat de communisti sche raadsleden, t.w. de heeren Wijnkoop. Seegers. Beuzemaker, me vrouw Teeboomvan West, L. Jans sen, van Brederode en J. H. Janzen en de R.S.A.P.-er Sneevliet uitgeslo ten zijn van deelneming aan de raadszitting, zoodat zij niet meer ter vergadering zullen verschijnen. Het aantal raadsleden is dus van 45 te ruggebracht tot 37. De agenda, die zeer kort was. bevatte geen belangrijke punten. Behandeld wer den eenige grondtransacties. vaststelling van rooilijnen en vaststelling van de be grooting voor den keuringsdienst van waren. Tot directeur van den centralen dienst voor de levensmiddelenvoorzïening be noemde de Raad den heer J. Th. Smeets. PARTIJ LOOD IN BESLAG GENOMEN HAARLEM. 4 September. De politie heeft bij een handelaar in metalen een partij lood van ongeveer 13.000 k.g.in beslag genomen, aangezien de hande laar zich schuldig maakte aan prijsop drijving door den prijs van het lood met 7.50 per 100 k.g. te verhoogen. Het lood zal ter beschikking van den handel wor den gesteld. KNAAP OVERREDEN EN GEDOOD VLAARDINGEN. 4 September. Vanmiddag is de 9-jarige J. Hoogen- dam bij het weifelende oversteken op den hoek van De tweede van Leij- den Gaalstraat en Nieuwe Kerk straat door een personenauto aan gereden. Hii liep daarbij zware ver wondingen op en overleed kort na dat hij in het ziekenhuis was opge nomen. LIJKENBEROOVERS AANGEHOUDEN UITHUIZEN. 4 September. De ma rechaussee en de gemeentepolitie heb ben vandaag twee mannen. J. B. en J W.. aangehouden, die er van worden verdacht een lijk. dat onder deze ge meente was aangespoeld, te hebben be roofd. Beiden zijn voor den officier van justitie te Groningen geleid en daarna in bewaring gesteld. Bij den wederopbouw van het normale zakenleven, h adverteeren een der machtigste hulpmiddelen. Door de bescherming, die de Duitsche boer geniet, is de prestatie van den boer verhoogd Omtrent de inrichting van de zeer in teressante inzending van den Duitschen Reichsnabrstand op de Agrarische Jaar beurs, waarop we gisteren reeds op merkzaam maakten, laten we nog on derstaande beschrijving volgen: De expositie is ondergebracht in de Beatrixhal, waar zij een aanzienlijke ruimte beslaat. Zij is eenvoudig doch smaakvol ingericht. Door sprekende illustratieve voorstellingen wordt het licht geworpen op de oplossingen voor vele problemen, die men in Duitschland vond. In de eerste plaats zijn aangegeven de succesen, die men wist te behalen met de ordening van de markt, markt dan genomen in zeer algemeenen zin. Door den reichsbauemfuehrer R. Wal- ther Darré. is een doorloopende markt voor de landbouwproducten ontwikkeld, waaraan de volgende principes ten grondslag liggen: Bescherming van den producent door vaste prijzen en afzetgarantie. Redelijke verdienste van den koopman. Garandeering van de voorziening door zekerstelling en voorraadvor- ming van de productie door den staat. Billijke en vaste prijzen voor den consument. Geordende en zich gelijkmatig ontwikkelende buitenlandsche han del op de vaste basis van de orde ning der markten. Deze verschillende grondslagen wor den door sprekende teekeningen in beeld gebracht. Er wordt bijv. op gewe zen, dat de boer niet meer aan het spe- culantendom is blootgesteld, dat de vaste prijzen den handelaren een vaste verdienste en een veilige calculatie-ba sis geven, dat in de huishoudingen der gezinnen orde en regel worden gescha pen, waardoor het economisch leven be stendig wordt gehouden en dat door de ordening der marktgebieden de hooge transportkosten worden voorkomen, waardoor ook ververwijderd liggende bedrijven, wien dit ten goede komt, tot grooter productie konden geraken. Tenslotte wordt erop gewezen, dat de handel met het buitenland werd inge steld op het beginsel van prestatie en tegenprestatie. Daardoor kan Duitsch land voor ingevoerde producten prijzen betalen, welke den boer in het buiten land een veilige economische basis bic den. Door voorraadvorming wordt een gelijkmatige levensmiddelenvoorziening der bevolking mogelijk, terwijl de re serve dient voor tijden van nood. De nriizenpolitiek heeft verder tot gevolg gehad, dat de totale opbrengsten van 1932/33 tot 1938/39 stegen van ruim 6 tot bijna 11 milliard R.M. In een volgende afdeeling, die de me dewerking van den boer aan- den Duit schen wederopbouw illustreert, wordt erop gewezen, dat voor 1933 dé Duitsche boerenstand tot. verval kwam. Door „reiehserhhofgesetz" en marktordening is aan dit verval een eind gemaakt. Door de bepalingen van deze wet wordt het blijvend bezit van den grond voor het geslacht van den boer veilig gesteld. Door de bescherming, die de Duit sche boer geniet, is de prestatie van den boer verhoogd. In 1928 was slechts 65 procent van de Duitsche 1 evensmiddel envoorjiening door ei gen productie gedekt, terwijl in 1939 84 procent werd bereikt. Het spreekt vanzelf, dat de sterk geworden land bouw den nijverheid heeft bevor derd, hetgeen ook weer met een il lustratie en cijfers wordt aange toond. Tenslotte brengt de derde afdeeling de belangrijke resultaten van de produc tieveldtocht tot uiting. Ofschoon de vee voederimport terugliep stegen de pres taties van de veehouderij, hetgeen tot uiting komt in de verhoogde melkpro ductie. De rundveestapel steeg van 19.1 millioen tot 19.9 millioen, het aantal varkens van 23 millioen tot 25 millioen, het aantal schapen van 3.4 millioen tot, 4.8 millioen, al deze cijfers betrekking hebbende op 1932 en 1939. De import van veevoer werd vervangen door zgn. hak- vruchtenverbouw, aardappelen en an dere knolgewassen). De verbouw van tusschengewas diende verder tot ver mindering van den import, het gras land werd economischer gebruikt door beter onderhoud en wisselbeweiding, in welk laatste geval de melkproductie per h.a. met meer dan 90 procent steeg.. Ook werd de veevoeropbrengst verhoogd door hetere stalmest-behandeling en ver hoogd kunstmestgebruik. Tegelijk wer den door betere oogstmethoden hoogere voedingswaarden verkregen wat even eens op den veevoeder-import van in vloed was. Tenslotte is men overgegaan tot betere conserveering van de ver- groote veldprodïictie. waardoor de op brengst ook in veel sterker mate inder daad kon worden verbruikt. Dit ge schiedde door aardappelenstoomerijen en groenvoedersilo's die men resp. aan vankelijk in Duitschland in het geheel niet vond en aanzienlijk in aantal en ruimte uitbreidde. De geheele tentoonstelling wordt nog aantrekkelijker gemaakt door modellen van grootere landbouwwerktuigen en door eenige schilderijen, terwijl deze officieele stand tenslotte nog wordt, op*- geluisterd door. een afgietsel in brons van een geboetseerden kop van den Duitschen fuehrer Adolf Hitler. „Ik heb nu geen tijd om mij met zulke kleinigheden te bemoeien" Voor den militairen krijgsraad te Utrecht stond gisteren terecht een reserve kapitein, die zich in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei zou hebben schuldig gemaakt aan het toelaten van plunderingen door de soldaten. Het was op 11 Mei in Wouden berg gebeurd, dat tijdens de evacua tie van de burgers eenige militairen een bij het station staande kiosk door middel van het ingooien van ruiten waren binnengedrongen en daar allerhande artikelen, zooals si garen, pepermunt, chocolade en koe ken. hadden weggenomen. De soldaten hadden grootendeels deze lekkernijen onder de burgers verdeeld en slechts een klein gedeelte zelf ge houden. Een ambtenaar van de belastin gen, die aanwezig was bij deze plunde ring, maakte den kapitein. A. van W., op dit feit opmerkzaam, waarop deze hem zou hebben toegevoegd: „Als de jon gens het niet doen. dan doen anderen het wel. Ik heb nu geen tijd om mij met zulke kleinigheden te bemoeien." Ook een assistent-telegrafist van de Nederlandsche Spoorwegen verklaarde, dat de kapitein zich in dezen geest had uitgelaten. President: Het komt mij toch raadsel achtig voor, dat u. terwijl u wist, dat militairen aan het plunderen waren ge slagen. niet eens de moeite nam om naar een agent uit te zien, of om de zich nog in Woudenberg bevindende burgemees ter te waarschuwen. Beklaagde: Ik mocht mijn post niet verlaten en ik vond op dit mo ment plundering van een kiosk zoo onbelangrijk in vergelijking met de ontzettende dingen, die zich uur na uur aan de Grebbelinie afspeelden, dat ik mij er eerlijk gezegd geen zorgen over gemaakt heb, of mijn jongens zich al of niet daaraan schuldig maakten. President: Dat is alles heel goed mogelijk, maar u had moeten begrijpen dat. waar een paar van uw soldaten de vrijheid kregen om te plunderen, er op den duur geen houden meer aan was geweest en er nog veel meer dingen zou den gebeuren, welke beslist ontoelaat baar zouden zijn geweest. De commandant van den kapitein, een majoor, verklaarde op een vraag van den president, dat de kapitein inderdaad in Woudenberg was ge domicilieerd, dat aanwezigheid op zijn post zeer noodzakelijk was en dat hij het beslist zeer kwalijk zou hebben genomen als de kapitein uit de stelling zou zijn gekomen, om zich te gaan bemoeien met een zaak, welke de gemeente-politie had moe ten behartigen. De auditeur-militair zeide in zijn re quisitoir dat beklaagde opzettelijk heeft nagelaten in te grijpen, toen zijn solda ten aan het plunderen waren. Hem kan dus ten laste worden gelegd medeplich tigheid. Na een nauwkeurig onderzoek zijn vier feiten komen vast te staan. Ten eerste, dat er in Woudenberg uit veel huizen levensmiddelen werden gehaald om die aan de evacueerende bewoners uit te deelen, daar men meende, dat an ders de vijand er zich meester van zou maken. Ten tweede is gebleken, dat militai ren zich, evenals de burgers, hebben schuldig gemaakt aan het leeghalen van diverse winkels. Vervolgens kwam vast te staan, dat beklaagde wist, wat er ge beurde in Woudenberg en ten slotte bleek, dat hij ook-geen maatregelen had genomen om een einde te maken aan de rond hem plaats vindende plunde ringen. De majoor heeft echter gezegd, dat de kapitein zijn post niet mocht ver laten. dat deze op dien dag wel iets anders had te doen dan voor politie agent te spelen. Spr. eischte daarom wegens ge brek aan bewijs vrijspraak. Na afloop van de zitting deed de krijgsraad uitspraak en sprak hem vrij. Een eerste luitenant, die eveneens voor den krijgsraad was gedaagd en wien ten laste was gelegd, dat hij had toe gelaten dat er groote hoeveelheden limo nade werden gestolen uit een fabriek, werd eveneens op grond van dezelfde overwegingen, vrijgesproken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6