Ministers op de conferentie te Weenen Luchtalarm tijdens de zitting van het Lagerhuis Inlijving van Canada bij de Ver. Staten? OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Speaker schorste de vergadering De verliezen van de jachtvliegtuigen Vijf schepen tot zinken gebracht Vluchtelingen- trein verongelukt Churchill in het Lagerhuis Washington waarschuwt Neutraliteit geschonden BERNARD SHAW EN DE MUILKORF SCHOTEJRMAN'S OUDE GÉNEVER Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 LONDEN. 5 Sept. (D.N.B.). Voor de derde maal weerklonken vanmiddag in de straten van Londen de alarmsirenes, juist toen het Lagerhuis met het gebruikelijke vraag en antwoordspel was begon nen. De toeschouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, verklaarde de Speaker van het Muis. dat een luchtaanval dreigde en de zitting moest worden opgeheven De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting hervat worden om de aangekondigde verklaring van Churchill aan te hooren. De vliegvelden van Biggin Hill en Kenley zijn, naar het D.N.B. verneemt; van daag hei doel van het Duitsche luchtwapen. Talrijke gevechtsformaties, verge zeld van jagers zijn vanmorgen al vroeg gestart, begunstigd door het mooie herfstweer. De verdediging der vijandelijke jagers was aanvankelijk zwak. In middels zijn er evenwel luchtgevechten ontstaan en in het verloop daarvan valt reeds melding te maken van talrijke neergeschoten Engelsche machines. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.). - Een officieel Reuterbericht van gisteren publiceert een verklaring „uit gezaghebbende kringen in Londen", d.w.z. van het Engelsche ministerie van luchtvaart, welke de opmerkelijke constateering behelst, dat het eenige doeltref fende verdedigingswapen, dat En geland op het oogenblik nog bezit, zijn jachtvliegers, reeds gevoelig is getroffen. De leiding van het Engelsche lucht wapen heeft de haar nog ter beschik king staande jaehttoestellen, behalve voor de bescherming van zekere vloot- steunpunten. in het Noorden van het eiland, samengetrokken in het Zuidoos ten van Engeland ter bescherming van Londen en voor den afweer van Duit sche aanvallen van af de nabije Fransch-Belgische Kanaalkust. Dat het Britsche luchtwapen reeds re kening moet houden met een hoog ver liespercentage van zijn jachtvliegers, wordt thans ook door het ministerie van luchtvaart toegegeven. Al heeft men ook de eskaders jachtvliegers uit het Zuidoosten van Engeland tot dusverre nog niet teruggetrokken, de luchtvaart- correspondent van Reuter erkent, toch, dat „verscheidene vooruitgeschoven vliegtuigen ernstig te lijden hebben ge had." Voorts wordt toegegeven, dat speciale colonnes hebhen moeten worden opge roepen om in dit eebied nog vliegvelden voor de Engelsche jagers in stand te houden. En al verzekert Reuter nu. dat de Britsche jagers niet zullen ophou den den strijd aan te binden met de Duitsche formaties, voor wie tus- schen do regels door leest, blijft toch de eveneens in opdracht van het ministerie van luchtvaart gepubli- ceerde zin .beslissend: „Nogal groote belemmeringen werden veroorzaakt door het verlies van personeel van het luchtwapen". De Londensche correspondent van de New Vork Times bevestigt, dat de Duit sche groenen bombardementsvliegtuigen bii hun vlucht over de Zuidoostkust van Engeland niet meer door Engelsche jagers worden aangevallen tot zij den beschermingsrirkel van Londen berei ken. De luchtafweer aan de kust en ook de verder het land in staande afweer batterijen, zoo wordt in een beschrijving van een aanval gezegd, hebben binnen vliegende Duitsche bommenwerpers wel iswaar beschoten, maar de Duitschers kwamen er zonder eenig verlies door heen. De correspondenten bevestigt verder de vernielingen op de vliegvelden Mansion. Hawkingo en Lympne. die hij zelf bezocht heeft. Officieren van het luchtwapen achten deze vliegvelden echter „niet onvoor waardelijk noodig. daar andere vliegvel den in het gebied van Londen slechts 50 miil van het Kanaal af liggen en de Engelsche jagers even goed daar kun nen opstijgen." De correspondent geeft in dit ver band als zijn meening het volgende te kennen: Het voortdurende ge bruik der kustvliegvelden is wel licht voor de verdediging van Lon den niet noodig. Hun verlies kan echter ernstige gevolgen hebben, wanneer de Duitschers trachten aan de kust van Kent te landen. Aange zien de Engelsche jagers veël 'ben zine verbruiken en slechts 50 minu ten met topsnelheid kunnen vlie gen. is in geval van een invasie de start van de Londensche vliegvelden een groote belemmering. Grooten indruk heeft op den. corres pondent de volledige afwezigheid van scheepvaart in het Kanaal gemaakt. Tijdens een tocht van Dover naar Fal mouth langs de kust. heeft hij geen en kel convooi gezien. De koopvaardij schijnt ver te blijven van de Zuid- en Zuidoost-kust van Engeland. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.). - Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den nacht van 4 op 5 Septem ber heeft een flottielje motortor- pedobooten voor de Britsche Oostkust een Britsch convooi aan gevallen. Vijf bewapende volgela den vijandelijke koopvaardijsche pen met een totalen inhoud van 39.000 br. t., waaronder een tank schip van 12.000 br. t. werden door torpedo's tot zinken gebracht. Een ander schip werd zwaar bescha digd. Het geheele convooi werd volkomen uiteengejaagd. Een der motortorpedobooten slaagde er in, een torpedojager van de Imogen- klasse, die het convooi bescherm de, door een torpedo tot zinken te brengen. BRUSSEL, 5 Sept. (D.N.B.). - Aan de Sambre is een vluchtelin- gentrein, waarmede 1.200 perso nen uit Zuid-Frankrijk naar België en Nederland vervoerd werden, door een goederentrein achterop gereden. Het laatste personenrij tuig van den vluchtelingentrein werd volkomen verbrijzeld. Een aantal andere wagons werd zwaar beschadigd. Ongeveer 15 personen kwamen om het leven, terwijl om streeks 50 personen gewond wer den. - De Britsche hulpkruiser .Dunvcgan-Castle", die op 1 September jih door een Duitsche U.-boot tot zinken werd gebracht. (Foto Scherl). Voorbereiding op den scherpsten strijd LONDEN, 6 Sept. (D.N.B.). In zijn verklaring in het Lagerhuis over den oorlogstoestand heeft Churchill toespelingen gemaakt op de overdracht der Amerikaan sche torpedobootjagers aan de Britsche marine. De torpedoboot jagers, zoo zeide hij, zullen zonder verwijl in actieven dienst geno men worden. Het zou een vergis sing zijn, wanneer men in de offi- cieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zeide Chur chill: Ik ben steeds van meening ge weest, dat het Zuiden der Dobroedsja aan Bulgarije moest worden teruggege ven en ik ben nooit zeer verheugd ge weest over de wijze, waarop Hongarije na den vorigen oorlog is behandeld. De premier voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale Wijzigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wanneer zij niet geschieden met vrije instem ming van de betrokken partijen." Omtrent den luchtoorlog zeide Chur chill: „Wij moeten ons in deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdub beld of verdrievoudigd is, gelooven wij toch w eerstand te kunnen bieden. Churchill kondigde een wijziging in het systeem van de luchtalarmsirenes aan, waardoor onnoodig alarm moet worden vermeden. Betreffende het Midden-Oosten zeide Churchill, dat Engeland daar verdacht moet. zijn op zwaren strijd. Alvorens Churchill zijn verklaring af legde, deelde hij mede, dat het Huis na de bijeenkomst van vandaag verdaagd wordt tot 18 September. Dan zal het twee dagen vergaderen en zoo noodig zal Churchill een regeeringsverklaring afleggen. WASHINGTON, 5 Sept. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche za ken Cordell Huil, heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat de regeering der Ver. St., alsmede die van verscheidene an dere staten, waaronder Japan, de laatste maanden uitdrukking gege ven hebben aan haar wensch, dat in den Stillen Oceaan en inzon derheid in Nederlandsch-Indië en Fransch-Indo-China het beginsel van den status quo behouden blijft In het licht van het feit, dat een of- ficieele bevestiging van. bepaalde ge ruchten omtrent een zoogenaamd Ja- pansch ultimatum aan Fransch Indo- China ontbreekt, heeft de Amerikaan sche regeering er bezwaar tegen aan deze geruchten geloof te hechten. De politieke situatie en het voorwerp van deze geruchten zijn evenwel een aangelegenheid, waaraan de Ameri- kaansche regeering heteekenis toekent. Het is duidelijk, dat indien deze ge ruchten gegrond mochten blijken, de uitwerking op de openbare meening i de V.S. „ongelukkig" zou zijn. ITALIAANSCHE DUIKBOOT BESCHA DIOT ENGELSCHEN HULPKRUISER LISSABON. 5 September (D.N.B.). - De gisteren in de haven van Lissabon binnengeloopen Engèlsche hulpkruiser „Avoceta" heeft naar gemeld wordt in een gevecht met een Italiaansche duik boot zware beschadigingen opgeloopen EEN AARDAPPEL ALS RECORD BREKER! KOPENHAGEN. 5 September. (D.N.B.) L'it Aabenra wordt gemeld, dat daar in een tuin een reusachtige aardappel ee rooid is. die in grootte en gewicht alle Deensche records slaat. Men zegt. dat de aardappel 1200 gram weegt. De aardap pel. op welks naam het oude record stond, woog 950 gram. mmINISTERS plaatsen hun handteekeningen onder de geslo- M TEN OVEREENKOMSTEN, IN HET SLOT BELVEDERE TE WEENEN. Op de foto links ziet men het oogenblik afgebeeld, waarop de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, Graaf Csaky, zijn handteekening zet, terwijl de links van hem gezeten Hongaarsche Minister-president, Graaf Teleki belang stellend toeziet. Op de middelste foto is het moment vastgelegd, waarop de mi nisters van buitenlandsche zaken van Italië en Duitschland, resp. Graaf Ciano en von Ribbentrop, hun signatuur plaatsen. Op de foto rechts bestudeeren de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Manolescu (links) en het mede lid van de Roemeensche delegatie Popp (rechts), de landkaart. (Foto's: Scherl). NJ ROME, 5 Sept. (D.N.B.). In politieke kringen te Londen is men volgens berich ten der Italiaansche pers uit San Sebastian van mcening, dat de Engelsch-Amerikaan- sche transactie (steunpunten tegen torpedojagers) slechts beschouwd moet worden s/s een voorlooper van de inlijving van Canada bij de V.S., waarop Washington het in het geheim al lang toelegt. De Engelsche plutocratie, zoo verneemt men, die tijdens den wereldoorlog Canada en West-Indië nog als het zwaarste geschut en de sterkste stelling tegen eventueele hegemonieverlangens van de V.S. beschouwde, heeft de laatste maanden met het toe nemend verval van het Engelsche wereldrijk deze traditioneele politieke opvatting laten varen en beschouwt thans Canada en de Antillen als een podium voor een Engelsch- Amêrikaansche fusie en voor de schepping van een groot Angelsaksisch statenconglo- meraat, dat in geval van ineenstorting van het Engelsche wereldrijk in plaats daarvan zou moeten treden, maar natuurlijk door Washington beheerscht zou worden. De hu welijksgift van de Engelsche plutocratie voor dit nieuwe statenconglomeraat zou 'dan moeten bestaan uit de resten van den uitverkoop van het Britsche wereldrijk, die reeds aan den gang is. dat neutrale staten hun neutraliteit schen den, wanneer zij aan een oorlogvoerende oorlogsschepen leveren eh verkoopen. Men zal moeten afwachten, of de Amerikaan- sche senaatscommissie van buitenlandsche zaken, zooals in de Alabamakwèstie, met dezelfde vasthoudendheid de neutraCiteits- schennis zal aan den kaak stellen, gepleegd door een mogendheid, die uitgeruste oor logsschepen verkoopt aan een partij in het Europeesche conflict, in strijd met de heer- schende volkenrechtelijke opvattingen. NEW YORK, 5 September (D.N.B.). - Volgens een bericht van de New York Times uit Londen wordt door het Engel sche publiek de vraag, of Engeland bij zijn ruilhandel met de Vereenigde Sta ten alleen vijftig torpedojagers krijgt druk besproken. In verantwoordelijke Engelsche kringen wil men overigens niet gelooven. dat de Engelschen hel slachtoffer van Amerikaansche paarde- koopers zijn geworden. De ruilhandel is in Engeland met gemengde gevoelens vernomen. De meerderheid juicht de overeenkomst toe. de minderheid oefent critiek op .de methode en de détails. Op langen tefjnijn gezien hebben de Ver eenigde Staten naar alegemeene opvat ting betere zaken gedaan dan EngelancL BERLIJN. 5 September. (D.N.B.). In een opmerkelijk artikel verge lijkt het Hamburger 'Fremdenblatt den laatsten Engelsch-Amerikaan- schen ruilhandel met de beroemde „Alabamakwestie" uit den Noord- Amerikaanschen burgeroorlog. En geland had zich toen bereid ver klaard den zuidelijken staten oor logsschepen te verkoopen. waar mede deze den handel der noorde lijke staten jarenlang ernstig kon den benadeelen. Van bijzondere beteekenis werd daar bij het oorlogsschip, dat in Liverpool be steld werd. De verontwaardiging in de noordelijke staten over de verlen ging van den oorlog, die het gevolg was van interventie van het .neutrale' Groot- Brittannië, liep zoo hoog. dat Engeland zich gedwongen zag toe te stemmen in vereffening van de door de noordelijke staten geleden schade door een ge meenschappelijke commissie. Uit de bij- legging van deze kwestie tusschen En geland en de Vereenigde Staten, dat wil zeggen uit de boete,,gedaan"voor het verkoopen van oorlogsschepen door een mogendheid, die buiten den oorlog staat een schending der neutraliteit dus heeft zich later een jurisprudentie ont wikkeld, die vrijwel woordelijk is opge nomen in de Haagschê conventie over de rechten en plichten van neutrale sta ten bij een zee-oorlog (October 1907). Sedertdien is het internationale norm, BERLIJN, 5 September (D.N.B.). Toen ongeveer een maand geleden in de neutrale pers de bewering opdook, dat de Britsche regeering zich onttrok ken had aan den onaangenamen spot van Bernard Shaw door hem met een publi catieverbod den mond te snoe ren, publiceerde het Britsche mi nisterie voor de inlichtingen een energiek demen ti. Er kon geen sprake van zijn, zoo verzekerde men, dat een dergelijk ver bod tegen Ber nard Shaw, be staat. De ler- sche dichter heeft intusschen hel ministerie voor de inlich tingen gelogen straft. Langs omwegen is een editie van het Britsche tijdschrift Illustrated News in Berlijn aangekomen. Het „blad publiceert een vraaggesprek met den schrijver naar aanleiding van zijn 84-sten verjaardag. Daarbij verklaarde Shaw.. op de vraag, of hij niet van meeting was, dat hij van onschatbare waarde kon zijn voor het Britsche ministerie voor de inlich tingen: „Mijn werk is van de groot ste internationale beteekenis, van zoo groote beteekenis, dat de regeering het niet waagt het mij te laten ver richten. Ik ben er niet boos om, dat men mij een muilkorf heeft aangedaan. Ik zou alleen willen, dat ook bekend werd, dat ik zoo'n muilkorf draag." ENGELAND VERLENGT ZOMERTIJD LONDEN. 5 Sentember. (D.N.B.). Naar de radio bekend maakt, zal de zo mertijd in Engeland verlengd worden om licht te sparen. Zelfs de meest zelfingenomen Engel schen moeten thans toegeven, dat de be slissing over het lot van het Britsche rijk niet een kwestie van jaren, maar misschien slechts van dagen is en dat derhalve de toeneming van de jagers- vloot slechts op korten termijn voor de Engelsche heerschappij ter zee van be teekenis kan zijn. per kruik f 3.25 bij 6 kr. a f 3.= bij 12 kr. a f 2.85 Jtr.str. 17 Tel. ETETTI Ao 18 78 KINDERHOEKJE Het huishouden van vader cn moeder Bol in Puffeltjes- dorp was hopeloos in de war. Moeder Bol liep te huilen, dat de tranen over haar holle wangen rolden en het wa ren zóóveel tranen, dat zé zeen zakdoeken eenoez had. om ze te drogen. Toen nam ze maar een handdoek. 2. Vader Bol stond voor hei venster van zijn kleine huisje met de handen op zijn dikke buikje en keek den langen zandweg af. die naar de stad voerde Hii floot daarbij het treurigste wijsje, dat hij kende en het was zóó treurig, alsof hij zelf ook al huilde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2