Haast ononderbroken alarm in Groot-Londen LAATSTE BER1CHTE1\ Het verbod tot verlaging van loonen en salarissen Groote activiteit der Italiaansche luchtmacht Verbindingswegen van Zuid-Londen zijn door de luchtaanvallen geteisterd Groote drukte op vliegvelden in Nd. Frankrijk Hitiers rede: de eigenlijke oorlogsverklaring Betoogingen in Boekarest MOEILIJKHEDEN IN GIBRALTAR Dalton belooft den Franschen koffie.... Politieke gevangenen op een schip gebracht De Zwitsersche neutraliteit ITALIAANSCHE COMMENTAAR Auto-ongeluk te Barneveld NADERE TOELICHTING Malta reageerde niet op bom aanval Duitsch leger- bericht ALLE VOETBAL WEDSTRIJDEN AFGELAST Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG S SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 6 Sept. TT EDENOCHTEND hebben Duitsche vliegtuigen opnieuw militaire doelwitten in Zuid-Engeland aangevallen. Na succesvolle luchtgevechten zijn zij in de ge bieden, die als doel gekozen waren, doorgedrongen en hebben zij hun opdracht vervuld. In het gebied van Londen is vanmorgen om 7.49 Greenwich-tijd voor de tweede maal luchtalarm gemaakt. Het vierde en laatste luchtalarm, dat gisteren in Londen gegeven werd, duurde tot in de vroege morgenuren van vandaag, en had een tijdsduur van in totaal 5|/2 uur. Reuter verspreidt een gemeenschappelijk communiqué van de Britsche ministe ries van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid over den Duitschen luchtaanval van Donderdagochtend op Zuid-Oost-Engeland, Hierin wordt toegegeven, dat deze aanval ..wijzigingen" in de verbindingswegen van Zuid-Londen tot gevolg heeft ge had. Om het effect van deze fatale bekentenis te verzachten, wordt overigens haastig beweerd, dat de schade verder van weinig beteekenis is geweest. SEDERT 24 uur heerscht, naar het D.N.B. verneemt, groote drukte op de Duitsche vliegvelden in Noord-Frankrijk. In stralenden zonneschijn mogen jonge piloten voor de eerste maal mee boven het front vliegen. Door de oude, er varen oorlogsvliegers worden, zij ingelicht over de laatste resultaten der luchtgevechten. Een bijzondere gebeurtenis viel op een vliegveld op te merken, waar een nieuw Engelsch vliegtuigtype een toestel, dat tot een noodlanding gedwongen was nauwkeurig onderzocht en beoor deeld werd. Het oordeel scheen niet bij zonder gunstig uit te vallen. Een der jonge vliegers kenmerkte het met een uitdrukking uit. het dialect van zijn ge boortestreek als „belachelijke hemelluis". Reizigers uit Liverpool melden, dat de havens zwaar geleden hebben onder de luchtaanvallen van de laatste twee we ken. De stad heeft in den loop van zes dagen niet, minder dan 22 maal lucht alarm gehad, meermalen uren achter een, waardoor zakenleven en verkeer ge heel stilgelegd werden. De voornaamste aanvallen waren gericht tegen de groote voorraadschuren en oliereservoirs in het havengebied, die urenlang brandden en in verren omtrek voor toeschouwers af gesloten waren. Ook in de havenbassin hebben bom men zware verwoestingen aangericht, vooral in het. bekende Birkenhead-dock. waar tal van schepen met zware averij liggen. Het goederenverkeer van de ha ven is tot een minimum gedaald en het lilden en lossen moet. meermalen buiten het havenbassin met behulp van lich ters uitgevoerd worden, daar het. binnen- loopen in de bassins te gevaarlijk blijkt. Schepen onder buitenlandsche vlag zijn sedert weken niet meer binnengeloopen. met uitzondering van enkele kleine Iersche schepen doch er varen tal van Nederlandsche, Noorsche en Deensche schepen onder Britsch com mando. De bevolking van Liverpool is voor een groot deel naar het platteland gevlucht, daar het verblijf in de stad ten gevolge van de talrijke luchtaanvallen steeds on houdbaarder wordt. Een hooge officier van liet Brit sche luchtwapen heeft gisteravond voor de radio gesproken over het on derwerp „bliksemoorlog in de lucht". Hij moest toegeven, zoo verklaarde hij, dat door de Duitsche vliegtuigen aan vliegvelden en verkeersknoop punten eenige schade is aangericht. Sedert eenigen tijd doen de Duit- schers omvangrijke nachtelijke aan vallen op Engeland. Hierbij hebben zij zelfs zeer veel schade aangericht. Des nachts is de Britsche afweer tot dusverre niet bijzonder succesvol geweest. Het komt er daarom oo aan. nog meer ervaringen op té doen. De New York Times publiceert een ooggetuigenverslag van zijn correspon dent te Londen, die de Engelsche gebie den heeft bezichtgd. welke door het Duitsche luchtwapen zijn aangevallen. Uit zijn overzicht blijkt, dat niets er op wijst, dat Duitschland de burgerbevol king meedongen loos bombardeert. In mi litair opzicht concludeert de correspon dent op grond van hetgeen hii met eigen oogen gezien heeft, dat het gevaarlijk is aan te nemen, dat de Duitschers Enge- lands verdedigingsinstallaties niet kun nen indrukken. De Londensche correspondent van de ABC meldt, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft een verordening uit te vaardigen, welke het opzoeken van schuilkelders en het voortdurend bij zich hebben van gasmaskers verplicht stelt. De correspondent meldt verder, dat vele Londenaars er een gewoonte van maken géheele nachten in schuilkelders of stations door te brengen, onverschil lig of er luchtaanvallen komen of niet. Er heerscht groot gebrek aan veldbed den en matrassen. SLOWAAKSCHE STAATSLIEDEN BEZOEKEN DE WIENER MESSE WEENEN. 6 Sept. (D.N.B.) De Slo waaksche minister-president Tuka en de Slowaaksche minister van binnen landsche zaken, Sano mach alsmede de Slowaaksche zaakgelastigde in Zwitser land, Gaspar, zijn in antwoord op een uitnoodiging van den rijksstadhouder, von Schirach, in Weenen aangekomen om een bezoek te brengen aan de Wie ner Messe. BERLIJN, 6 Sept. (D.N.B.) De rede van Hitier wordt nog door een gedeelte van de Duitsche bladen van commentaar voorzien. De Völ- kischer Beobachter noemt de Führerrede de eerste rede van Adolf Hitler sedert den dag van de machtovername, waarin Engeland niet meer een hand tot verzoening werd geboden. Hetgeen vroeger als een waarschuwing en vermaning werd uitgesproken, is op het oogen- blik als een onwrikbaar besluit ver kondigd: „Engeland zal ineenstor ten". De geschiedschrijvers zullen eens vaststellen, zoo gaat het blad verder, dat de Fiihrer met deze woorden de eigenlijke oorlogsverklaring aan Groot- Brittannië heeft uitgesproken. De tijd van woordenwisselingen is voorbij. Van nu af aan zullen tusschen Duitschland en Engeland nog slechts bommen, gra naten en torpedo's hun taal spreken. Churchill tart een macht, waarvan hij bij rustig nadenken moet weten, dat zij de vernietigingskracht van een na tuurramp bezit, aldus schrijft de Ber liner Lokal Anzeiger. Het blad maakt dan toespelingen op de verklaringen van Curchill in het Lagerhuis en schrijft" dan verder: „Doch wanneer hij het wil, dan zal het zoo moeten rijn, dat Engeland, te aanmatigend en te dom om zich te verstaan met het nieuwe Duitschland en om diens rech ten te erkennen, in die mate geslagen zal worden, -waarin het vijandschap tegenover ons toont." BOEKAREST, 6 Sept. (D.N.B.). Naar de radio mededeelt, is het gister avond in het centrum van Boekarest tot een demonstratie van de IJzeren Garde gekomen. Vreemde individuen probeerden aan deze demonstratie deel te nemen. Hiertegen is de politie op getreden. De radio spreekt van een doode en verscheidene gewonden. Op het plein a oor het nationale thea ter in de Roemeensche hoofdstad de monstreerden gisteravond eenige dui zenden aanhangers van de IJzeren Garde. Zij zongen volksliederen en spraken zegewenschen voor de IJzeren Garde uit. Daarna verklaarde een spre ker. dat om liet doel der betooging was voldaan en verzocht alle aanwezigen naar huis te gaan. Terwijl de menigte zich verspreidde, werd door een poli tieauto met water op de menigte ge spoten, die daarop de politie begon te hoonen. De politie antwoordde hierop met het schieten uit machinegeweren. Het in de onmiddellijke nabijheid van het nationale theater gelegen ko ninklijk paleis werd direct door sterke troepenafdeelingen afgesloten. Later op den avond trokken nog steeds zin gende groepen gardisten door 'de stad. Daar zij echter niet probeerden in het afgesloten centrum binnen te dringen, bleien verdere incidenten achterwege. ALGECIRAS, 6 Sept. (D.N.B.). Be halve het. slagschip „Resolution" be vinden zich in de haven van Gibraltar nog twee linieschepen, een kruiser, drie torpedojagers en drie torpedobooten. Lit de richting Gibraltar werden Don derdag in Algeciras verscheidene lievige ontploffingen gehoord. Het offieieele orgaan van Gibraltar publiceert een nieuwe bepaling, waar bij als laatste dag voor inschrijving in het evacuatieregister 17 September is bepaald. Het Spaansdhe Cifra-agentschap meldt hierover, dat de achtergebleven bevolking van Gibraltar hardnekkig weigert haar huizen te verlaten. De Engelsche autoriteiten hebben derhalve voor het ten uitvoerleggen der evacua tie drastische maatregelen aangekon digd. Voor (het gerechtshof in Gibraltar werden thans zelfs reeds vijf vrouwen gedagvaard, die het bevel tot evacuatie niet hebben opgevolgd. BERLIJN. 5 Sept. (A.N.P.) De Brit sche minister van levensmiddelenvoor- riening Dalton heeft de smakeloosheid begaan, voor het geval van een Britsche overwinning aan ieder Fransch gezin een pond koffie te beloven. Dit onbe schaamde aanbod, zoo verklaart men in Berlijnsche politieke kringen, bewijst opnieuw de werkelijk ziekelijke gering schatting en eigendunk, waarmede de doorsnee-Engclschman op de bewoners van het vasteland neerziet. Dalton is blijkbaar van meening, dat de Franschen voor het verlies van den oorlog, die dit land door Engeland is opgedrongen, voor het offer van eenige honderdduizenden dooden en gewonden en de verwoestingen van den oorlog in stad en land door een paar kopjes kof- fi: schadeloos gesteld kunnen worden. Eenige koffieboonen moeten de Fran- sche vrouwen en kinderen weer op de been helpen, nadat zij den op het oogen- blik door Engeland gekoesterden wensch door de blokkade te verhongeren, ver vuld hebben. Het eenige wat Dalton in zijn overmaat van goedheid vergeten heeft te overleggen, is of de achtergeble venen van Oran niet het dubbele rant soen Engelsche koffie verdiend hebben. NEW YORK, 6 Sept. (D.N.B.) De Irish Times meldt uit Londonderry in Noord Ierland, dat daar 140 politieke ge vangenen op een schip zijn gebracht, dat op het oogenblik in Stragford Lough voor anker ligt. Eerst had men in Lon donderry geloofd, dat een invasie de stad bedreigde en daarom was de poli tie en troepenbezetting versterkt. De met de gevangenen synipathiseerende menschen werden binnen de bewaakte stralen gehouden. Arbeiders en" school kinderen moesten gebruik maken van den rijweg. Het transport der 140 gevan genen. vermoedelijk jiehoorende tot de door Engeland vervolgde Iersche natio nalisten, geschiedde onder zeer stejke bewaking van politie en militairen. In Killy Leagh werden zij als zware mis dadigers op een gevangenenschip ge bracht, waar zij tot het einde van den oorlog zullen blijven. De Irish Times vermoedt, dat in Belfast nog honderd gevangenen in arrest zijn. Het standpunt van enkele Berlijnsche bladen BERLIJN. 6 September. (D.N.B.) Den laatsten tijd wordqn de geval len veelvuldiger, dat machines van het Britsche luchtwapen over het souvereine gebied van Zwitserland vliegen om boven woonwijken en ziekenhuizen in Nóord-Itaiië hun bommen uit te werpen. De Berlijn sche bladen bepalen hieromtrent uitvoerig een standpunt. De Lokalanzeiger schrijft, dat aan Zwitserland geen voorstellen moeten worden gedaan omtrent de middelen, die het met het meeste effect voor het behoeden van zijn neutraliteit kan ge bruiken. Vast staat in ieder geval, dal Zwitserland, vergeleken met vroegere gevallen volstrekt nog niet alle moge Dikheden benut, die het voor den af weer der Britsche neutjaliteitsschendin- gen ter beschikking staan. Het blad ver wacht, dat in het vervolg ook Zwitser sche. jagers zullen opstijgen, vooral daar geenszins alle gevallen van het passee- ren van Engelsche machines zich des nachts voordoen. De Angriff schrijft, dat het de krin gen rondom den Zwitscrschen bonds raad wel nauwelijks zal verbazen, wan neer noch de Duitsche rijksregeering, noch de Italiaansche regeering zich ac- coord kunnen verklaren met een dus danig inactief optreden tegenover een voortdurende schending der neutraliteit. ROME, 6 September. (D.N.B.) De Romeinsche avondbladen lateq bij hun bespreking van de rede van Hitler in het. bijzonder het licht vallen op de woorden betreffende de zekerheid van de totale overwinning der spil. De Tri- buna schrijft, dat de Führer van het nieuwe Duitschland op zijn duidelijke, vastbesloten en tegelijk bijtend ironische wijze een aantal argumenten naar vo ren heeft gebracht, waartegen Engeland noch eenigerleï andere macht of poli tieke tendentie iets kan inbrengen. Wanneer er nog menschen zijn, die zich illusies maken, of het onmogelijke wer kelijkheid, willen zien worden, dan zijn Hitlers woorden op het juiste oogenblik gekomen om den toestand en de eischen der toekomst met ijzeren consequentie te schetsen: „Engeland moet ineenstor ten". Duitschland en Italië, aan welks heldhaftige en zegevierende acties de Führer volledige erkenning heeft ge schonken, zullen het noodige doen, op dat in de wereld nooit meer een mo gendheid zich het recht kan aanmati gen het geheele continent te willen uit hongeren. Tegenover de Engelsche ca ricature» van een „generaal revolutie", een „generaal honger" en een „generaal winter" stellen de spilmogendheden de ijzeren gestalte van den „generaal daad" en zij laten het aan den Engelschon „generaal bluf" over Groot-Brittannië en zijn rijk in den zekeren afgrond te lei den. BINNENLAND OMTREK 's-GRAVENHAGE, 6 September. De leider van de afdeeling sociale zaken bij den commissaris-generaal voor fi nancien en economie deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlanclsohe gebieden heeft eenige dagen geleden een verordening uitge vaardigd over het verbod van het ver lagen van loonen en salarissen. Deze verordening is gepubliceerd in het Verordeningenblad van 29 Augustus 1940. In overeenstemming met artikel 3 de zer verordening heeft de secretaris-ge neraal van het departement van socia le zaken de voor de uitvoering ver- eischte voorschriften in de Nederland sche Staatscourant van 2 September 1940 bekend gemaakt. De verordening van den Rijkscommis saris heeft <le bedoeling de werkne mers te beschermen tegen* willekeurige verlaging van hun ontvangsten, d.w.z. tegen kortingen, die niet geboden zijn door de economische verhoudingen in het bedrijf. Zij is uitgevaardigd na over leg met de werkgevers- en werknemers organisaties. Zij treedt, wat de kern betreft, in de plaats van het besluit, van den Neder- landschen opperbevelhebber van Land en Zeemacht van 24 Mei 1940. De bedoeling van dat be sluit was ongetwijfeld ook, den werk nemer te beschermen tegen ongerecht vaardigde vermindering van zijn in komen; de er in genoemde rechtsmid delen zijn -echter voor dit doel ontoe reikend gebleken. Het besluit van den Nederlandschen Opperbevelhebber gaf weliswaar den werknemer het recht, tegen ongerecht vaardigde loonsverlagingen bezwaren in te brengen bij het, college van rijksbe middelaars, doch het schiep niet de mo gelijkheid, ook zonder uitdrukkelijke bezwaren van den betrokken werkne mer, op te treden tegen willekeurige in- komenverlagingcn. De" ervaring beeft echter geleerd, dat. de werknemer dik wijls. hetzij om persoonlijke redenen, hetzij op grond van zijn economische afhankelijkheid, in het geheel niet in staat is van het. hem gegeven recht ge bruik te maken. Daartegenover eischt de verordening van den Rijkscommissaris voor het door voeren van een loonsverlaging van den werkgever het bewijs, dat, (leze in den voorgenomen omvang door den econo- mischen toestand van het bedrijf drin gend noodzakelijk en met de sociale verhoudingen van zijn werknemers ver- eenigbaar is. In de plaats v^n het recht tot beklag van den werknemer stelt de verordening den eisch van goedkeuring en draagt hierdoor de bewijslast voor de noodzakelijkheid van de korting op den werkgever over. De verordening ontkent echter ander zijds niet, dat onder den tegenwoordi- gen economischen toestand some het blijven bestaan van een bedrijf slechts door een, zich binnen zekere grenzen bewegende vermindering van de loon kosten kan worden veilig gesteld. Zij bepaalt dat in zulke gevallen zonder in grijpen van de overheid door een over eenkomst tusschen de beide belangheb bende partijen een regeling tot stand moet komen, die zoowel met de belan gen van het bedrijf als met de sociale omstandigheden van den arbeider be hoorlijk rekening houdt. Nieuw is echter dat de werkgever niet zelf zonder meer tot een loonsverlaging kan besluiten, maar zich hierover eerst met zijn werknemers beraden moet, 'een eisch, die, wanneer zii door de beide partijen juist wordt begrepen, tegelijker tijd geschikt is om de gemeenschapsge dachte in het bedrijf te bevorderen en daardoor tenslotte slechts het algemeen belang van alle betrokkenen dient. Onder het geldigheidsgebied van de verordening van den Rijkscommissaris vallen alle landbouweconomische, in- dustrieele- en handelsbedrijven met in begrip van vi6scherij- en scheepvaart bedrijven. De verordening is verder van toepassing op de arbeidsverhoudingen in de vrije beroepen. Onder „geldende loon en salaristarieven", voor korting waar van toestemming vereischt wordt, wor den verstaan de in feite betaalde loonen en salarissen met inbegrip van alle re gelmatige toeslagen en andere vergoe dingen. Niet onder het verbod vallen b.V. toe lagen en vergoedingen, die slechts een enkelen keer worden verstrekt en die slechts zoo nu en dan om bijzondere re denen worden gegeven. Daartegenover zijn vergoedingen, zooals verlofsgelden. alsook toeslagen voor overwerk, toelagen voor zwaren arbeid, toelagen voor bij zondere verontreiniging, enz. in de ver ordening opgenomen. De wijze van goedkeuring zelve is in de uitvoeringsvoorschriften zoodanig ge regeld, dat. verdere toelichting overbo dig is. Voor het verstrekken van toe stemmingen is bevoegd het college der rijksbemiddelaars, dat. ook tot dusver met de behandeling van bezwaarschrif ten op grond van het besluit van 24 Mei 1940 belast was. Overigens is het van zelfsprekend, dat alle tot de uitvaardi ging van de verordening van den Rijks commissaris ingediende bezwaren door de rijksbemiddelaars nog op den ouden rechtsgrond zullen worden afgewikkeld. ERGENS IN ITALIË, 6 Sept. (Stefani) Het 91ste weermachtsbericht luidt: Gisteren is tweemaal een luchtaanval op Malta, ondernomen. Tijdens den eer ste, die des morgens werd ondernomen voor verkenningsdoeleinden, kon de taal geheel volbracht worden, daar de Engelsche jagers, die voor bescher ming rondkruisten, door onze begelei dende jagers werden aangevallen en zich door de vlucht aan het. gevecht onttrokken. Twee vijandelijke jagers werden door mitrailleurvuur bescha digd. Tijdens den in den namiddag on dernomen aanval verscheen boven het eiland plotseling een formatie „Pichiatelli" (duikbommenwerpers), die het fort Delïmara wisten te be reiken en het gedeeltelijk verwoest ten en in een opslagplaats van brandstoffen brand veroorzaakten. De jagers en het afweergeschut van den vijand reageerden in het ge heel niet. In het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee heeft onze onvermoeibare luchtmacht zich opnieuw op een con- vooi geworpen, dat reeds gisteren hevig was aangevallen. Geconstateerd werd, dat een vrachtschip zwaar beschadigd werd. Een ander vrachtschip, dat wel licht reeds gisteren getroffen was, werd met zware slagzij in een baai aange troffen. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen de brandstofdepots te Suez aangevallen en automobielen, die op den weg nabij Solloem ston den, werden verrast. Alle vliegtui gen, die aan de voorgaande acties hebben deelgenomen, zijn op hun bases teruggekeerd. In de Roode Zee hebben onze vliegtuigescadril les een vijandelijk convooi aange vallen en twee schepen ernstig ge troffen. Voorts werden vijandelijke schepen, die in de ha\en van Aden voor anker lagen, gebombardeerd en getroffen. Al onze vliegtuigen keerden op hun basis terug, hoewel zij door vijandelijke ja gers waren aangevallen. Een vijande lijke jachtvliegtuig is in een gevecht neergeschoten. Ëen andere Italiaansche formatie heeft met succes twee vijandelijke troe penkampen nabij Aehic in het gebied van Tocar (Boven-Soedan) gebombar deerd. De vijand heeft opnieuw Assab gebombardeerd, als gevolg waarvan on der de inboorlingen vier dooden en acht gewonden vielen en eenige scha de aan de hangars werti aangedicht. Vannacht is door vijandelijke vlieg tuigen, die, zooals steeds, uit Zwitser land kwamen, een luchtaanval op Tu rijn ondernomen. Aan particuliere wo ningen werd eenigszins belangrijke schade aagericht. De twee bovenste éta ges van een pand in de volkswijk St. Paulus werden verwoest, doch de be woners, die terstond na het alarmsig naal de schuilkelders hadden opgezocht, zijn allen ongedeerd gebleven. In een station brak in verscheidene wagons brand uit. Andere bommen kwamen in het open veld nabij de stad terecht zon der echade aan te richten. BUITENLAND BERLIJN, 6 Sept. (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht deelt mede: Duit sche zeestrijdkrachten hebben in over- zeesche wateren koopvaardijschepen met een totalen inhoud ven 41.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Zooals reeds ge meld, heeft een flottielje motortorpedo- booten jn .den nacht van 4 op 5 Septem ber voor dè Britsche Oostkust, een Britsch convooi aangevallen. Daarbij werden 5 bewapende vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 b.r.t., waaronder een tank schip van 12.000 b.r.t., alsmede een tor pedojager der „Imogen'Vklasse tot zin ken gebracht. Nog een. ander schip is ernstig bescha digd. Een duikboot, heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 19.100 b.r.t. tot zinken gebracht. Onze formaties gevechts- en jacht vliegtuigen hebben op 5 September de bomaanvallen op vijandelijke vliegvel den in Zuid-Engeland voortgezet en treffers geplaatst op gebouwen en on derkomens. Het groot oliedepot van Thameshaven werd in brand geworpen. In den loop dezer aanvallen ontstonden luchtge- eehten, die voor ons gunstig verliepen. In den nacht hebben formaties ge vechtsvliegtuigen verscheidene vliegvelden in de buurt van Lincoln, havenwerken te Liverpool. Ports mouth, Sunderland, Blyth, Hull, fa- Twee Barneveldsche scholieren het slachtoffer BARNEVELD. 5 September. Bij het uitgaan der school ziin vanmid dag twee zoons van den landbouwer Broekhorst uit de buurtschap Dron- keiaar resp. tien en elf jaar oud. door een auto overreden en ernstig gewond. De jongens reden op de fiets naar huis achter een auto. wel ke plotseling remde voor een ver kef rsopstODping. De knapen zwenkten om de auto heen om een botsing te vermijden. Zii reden echter recht op een van de tegenoverge stelde richting komende vrachtauto in. De bestuurder poogde door krachtig rammen een aanrijding te voorkomen, doch slaagde hierin niet. De jongens kwa men onder den wagen terecht en werden ernstig gewond. In zorgwekkenden toe stand zijn zij naar het Academisch zie kenhuis te Utrecht overgebracht. Floralia-tentoonstelling te Soest SOEST. Woensdagmiddag werd in Hotel Eemland de Floralia-ten toonstelling geopend, welke aldaar tot en met Vrijdag wordt gehouden onder auspiciën van de Floraliaver- "eeniging alhier. Geëncadreerd door de kweekpro- ducten van de vakmenschen. prijkte een schat van bloemen in het mid- denperk. met zorg en toewijding op gekweekt door de schoolkinderen. Burgemeester mr. A. L. des Tom be. sprak een openingswoord waar in hij getuigde van zijn liefde voor bloemen en planten, terwiil spr. de resultaten ten zeerste prees. Spr. wees er vervolgens op dat ons volk van bloemen en planten houdt, daar is het o.m. om bekend, dat. is een van onze nationale deugden; Soest, een. gemeente die zich altoos aantrekkelijk maakte om den vreemdeling te behagen vindt hierin ook haar aantrekking. Dit pogen van Floralia om de jeugd liefde voor bloemen en planten bii te brengen aldus spr., heeft dan ook niet alleen een cultureel doch ook een economisch nut. Ook is dit het geval met het werk van de kweekers-vakmenschen zeide spr.. die hij mede namens het gemeentebestuur zijn gelukwensehen en dank betuigde. De heer L. Vriens. voorzitter der ver eeniging. dankte den burgemeester, de jury: de heeren Nijhof, Kraayenhagen en v. d. Lugt, het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van den eere- priis (het traditioneele spaarbankboekje met 10). Spr. verwelkomde de oprich ters der vereeniging. de oud-bestuursle den, J. Langelaar en M. C. v. d. Plas en mede den heer J. v. d. Have. die eenige jaren geleden de vereeniging van een wissen dood heeft gered. CONTROLE OP DE VERDUISTERING SOEST. Naar men ons mededeelt zijn de vrijwilligers die iederen avond patrouilleerden om de verduistering van de woonhuizen te Controleeren, naar huis gestuurd. Waren vorige week maatregelen geno men om het aantal van deze „verduis teraars" van 72 op 144 te brengen, tevens het aantal ploegcommandanten van 13 op 24, thans ziin deze maatregelen niet uitgevoerd geworden. Slechts vier man in vasten betaal den dienst zullen thans iederen avond op pad gaan en de verduistering van de perceelen controleeren. brieken te Newcastle, haven- en dokwerken in het Oostelijk deel van Londen, alsmede opnieuw het groote oliedepot te Thameshaven doeltref fend met bommen bestookt. Engel sche havens werden verder met mij nen afgesloten. Britsche vliegtuigen zijn des nacht* het Duitsche Rijksgebied binnengevlo gen en hebben op enkele plaatsen bom men geworpen zonder noemenswaar dige schade, aan te richten. Slechts op een plaats werd een boerenwoning ge troffen. Daarbij zijn vijf burgers op weg naar den schuilkelder gedood en twee gewond. De totale verliezen van den vijapd be droegen gisteren 46 vliegtuigen. Daar van werden er twee in den nacht dopr. luchtdoelgeschut neergehaald. Het ge lukte voorts, 6 versperringsballons te vernietigen. Zestien eigen vliegtuigen keerden niet terug. Behalve vier reeds genoemde of ficieren hebben in de luchtgevechten der laatste weken nog drie jacht- vliegers 20 of meer luchtoverwinnin gen behaald, en wel kapitein Mayer, kapitein Oesau en kapitein Tietzen. Aan het hoofd der overwinnaars in de luchtgevechten staat majoor Moelders met 32 overwinningen. 's-GRAVENHAGE, 7 Sept Het be stuur van den Nederlandschen Voet- bestuur van den Nederlandschen Voet balbond heeft alle door hem en door de verschillende onderafdelingen op Za terdag 7 en Zondag S deze vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. De vei- leene toestemmineen voor het spelen van seriewedstrijden op deze beide da- gen zijn ingetrokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3