ROZENDAAL'S LAATSTE BERICHTEN LEGITIMATIEPLICHT VOOR ALLE INWONERS „In den roep om vernieuwing is geen enkel nieuw element aanwezi g" J. THIER Beperkingen voor het verkeer en voor zwervende kooplieden Geen vliegers meer! NIEUWE BONS: Britsch Koninklijk huis naar Canada? L. Onvlee Sr. 90 jaar Advertentiën B. Rombach Handelsschool - Giessen HEEFT DE LESSEN H E R V AT!! AANVANG NIEUWE CURSUSSEN Erkend H andelsinstituut H. E. Wensink Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 's-GRAVENHAGE. 7 Septem ber. Op bevel van den commis saris-generaal voor de openhare veiligheid, den hoogeren S.S.- en politieleider, zijn vier verordenin gen uitgevaardigd, die in het laat ste verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied ge publiceerd zijn en die belangrijke en ten deele ingrijpende voor schriften inhouden. Alle inwo ners hebben den plicht deze voor schriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoe lige straffen en strenge dwang maatregelen. In de eerste plaats is door de secreta rissen-generaal van de departementen van binnenlandsclie zaken en van justi tie voor a I I e Nederlandsche staatsbur gers boven 15 jaar die in Nederland wo nen of er verblijven, met ingang vafi 1 October 1940 een algemeene ligitimatie- plicht ingevoerd. Dit verplicht lederen Nederlander in het bezette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien offi cieel identiteitsbewijs (officiéél foto legitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde be hoorlijk te Iegitimeérèn, Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatiebewijs mag" niet worden uitgegeven voor een lange- ren tijdsduur dan een jaar. Een uitzon dering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zijn geldigheidsduur voor behoorlijke legitimatie kan wor den gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve 'den naam en de voornamen bevatten dèn geboortedatum, de geboorteplaats, het beroep, de gemeente van inwoning en het adres, zoomede-de handteeke- ning van den houder, voorts den datum ,van uitgifte, het dienstzegel van de in stantie, die het bewijs "heeft uitgereikt, alsmede de handteekening van den be voegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoo danig officieel bewijs, kan zich er een doen uitreiken door de bevoegde ge meentelijke instantie op het raadhuis. De plicht van de buitenlanders en statenloozen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich tè dragen, wordt, door deze verordening niét ter zijde gezet. Zooals gezegd, moet iedere inwoner een dergelijk officieel bewijs altijd bij zich dragen. De houder is Verplicht het bewijs onverwijld terug te geven aan de instantie, die het uitgegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep ver andert of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering in zijn per soonlijke gegevens intreedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd worden, wan neer 'een nieuw bewijs wordt, uitgereikt. Eenslotte moet iedere houder het ver lies van zijn geldige bewijs onverwijld- melden bij de instantie, die het beeft uitgereikt. Wie zijn legitimatieplicht niet nakomt, moet rekening houden met naast de alegemeene bestraffing, een voorloopige gevangenhouding ter identificatie van zijn persoon. De kuststreek Terwijl deze verordening over de legitimatieplicht voor het geheele be zette Nederlandsche gebiedt geldt, heb ben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordeningen uitgevaardigd, die, wat betreft het gebied van hun werking, slechts betrekking hebben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Nederland sche gebied, dat begrensd wordt door 'de lijn (met inbegrip van de plaatsen) Den Helder. Nood-Hollmdsch kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velzen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Ben- nebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Leid- schendam, Veenweg, Vlieland. BerkeL Bergechenhoek, Oudeverlaat. Nieuwer- kerk, Schinkel. Kapelle. Kinderdijk, Al- blasserdam, Papendrecht, Dordrecht, 6poorlijn tot Breda, Ulvenhout en Zuid waarts tot de Belgische grens in de richting van Meerle en van hier langs de Belgisch-Nederlandsche grens tot aan de zee. De voornaamste verordening is die van den secretaris-generaal van het de- parlement van justitie over de beper kingen van het verkeer. Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijks- Duitschers zijn. tot nader order verba den zich tusschen 22 uur en 4 uur bui tenshuis te begeven inde bovenom schreven gebieden. Deze verordening vormt een belang rijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus uitgevaardigde verordening omtrent bijzondere maatregelen in het belang van de luchtbescherming, welke verordening zich vooral bepaalde tot een beperking van het motorrtjtuieen- verkeer en tot een verbod van het be treden van het duingebied tijdens den nacht De nieuwe verordening over verkeers- beperkingen is practisch een algemeen uitgaansverbod in de genoemde gebie den voor de nachtelijke uren. Niet ge troffen door het uitgaansverbod worden de leden van de Nederlandsche politie en brandweer, van de Nederlandsche grensbewaking en van den luchtbescher mingsdienst, personen die in ambulan ces en reddingsdiensten werkzaam zijn. dokters en vroedvrouwen, voor zoover hun verblijf in de open lucht voor de vervulling van ambtsplichten of van beroepsplichten noodig is. en wel slechts voor zoover daarbij de ambtelijke be voegdheidskring of de normale arbeids sfeer niet .wordt overschreden. In dit verband moot in het bijzonder de aandacht worden gevestigd op het feit, dit degenen, die tot de bovenge noemde groepen van personn behooren, zich tusschen 22 en 4 uur slechts binnen hun territoriaal ambts- of beroepsgebied mogen bewegen. Zoo is het ook b.v. noodzakelijk, dat een inwoner, die des nachts een dokter noodig heeft, zich in beginsel wendt tot den meest nabij wonenden arts en niet bijvoorbeeld een dokter ontbiedt, die door het bezoek aan dezen patiënt zijn normaal territoriaal arbeidsterrein moet overschrijden. Bijzondere wenschen moe ten in de huidige omstandigheden ter zijde worden gesteld. Het verbod" tot uitgaan heeft voorts geen betrekking op hulpzoekenden in aantoonbare gevallen van zware ziekte of ongeval. Tenslotte is voor -diegenen, voor wie in zeer bijzondere gevallen, zooals b.v. dringende beroepsgronden, het nako men van het verbod tot uitgaan niet mogelijk is. een regeling getroffen door het beschikbaarstellen van meer spe ciale vergunning, welke moet worden aangevraagd bij den voor de betreffen de provincie bevoegden districtscom mandant van de rijksveldwacht, met bijveefing van twee pasfoto's. In de ste den Rotterdam en Den Haag moeten deze aanvragen worden gericht tot den hoofdcommissaris van politie. De beslissing omtrent 'het uitreiken van deze speciale vergunning berust bij den stafofficier van de Duitsche Ord- nungspolizei bij den gevolmaohtige van den Rijkscommissaris. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de uitreiking van een dergelijke speciale vergunning alleen in zeer bijzondere gevallen moge lijk is, zoodat het aanvragen van ver gunningen, die niet voldoende gegrond zijn, en waaraan geen algemeen open baar belang gemoeid is, moet worden gekomen. De. speciale vergunning is slechts geldig tezamen met een ambte lijke fotolègitimatie. Per^pnen, die naar den maatstaf van bovenbedoelde verordening van 28 Augustus 1940 toestemming hebben voor bet bestrijden van motorvoertuigen in den tijd tusschen 22 en 4- uur hebben behalve deze toestemming even eens noodig een dergelijke speciale ver gunning van ontheffing van het verbod tpt uitgaan. Wie evenwel voor den nacht een rijvergunning heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook vanzelfspre kend op aanvraag deze speciale vergun ning. De controle op dit uitgaanverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. De strafbedreigingen voor handelingen in strijd met het verbod gewagen er van, dat degenen die in strijd hiermede han delen, rekening hebben te houden met de zwaarste straffen. Tegelijkertijd wordt het misbruik van een uitgereik te speciale vergunning met straf be dreigd. Wie ter verkrijging van een bijzondere vergunning onware opgaven doet, stelt zich eveneens aan straf bloot. Een andere verordening van den se cretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, van den secreta ris-generaal van het ministerie van jus titie en van dien van handel, nijverheid en scheepvaart verbiedt met ingang van 9 September voor de Waddeneilanden en voor het boven omschreven kustge bied de uitoefening van plaats tot plaats trekkende kooplieden en andere onder nemers ('rondtrekkende ondernemingen) Wat onder een rondtrekkende onder neming te verstaan is kan als alge meen bekend worden verondersteld. Voorzichtigheidshalve is in deze veror dening echter nog een nauwkeurige be gripsdefinitie van de rondtrekkende on derneming opgenomen, zoodat alle twij fel daaromtrent is opgeheven. De rond trekkende ondernemer, die van nu af er van afziet van plaat6 tot plaats te trekken en zijn bedrijf in zijn woon plaats, of in de plaats waar hij op dit oogenblik vertoeft voortzet, kan met dit bedrijf voortgaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijfplaats in de boven omschreven kuststreek verlaten. Als een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen de kuststreek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend bedrijf verder te kunnen uitoefenen. Door een andere verordening van den secretaris-generaal van het departe ment van justitie is uit een oogpunt van veiligheid van het luchtverkeer het oplaten van vliegers van welke söort ook. in heel Nederland tof. nader order verboden, en is op overtreding van dif verbod straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zekeren nieuwe instelling van de bevolking vereischen en min of meer belangrijke beperkingen voor het per soonlijken economische leven ten gevolge zullen hebben. Het algemeen belang ech ter, dat bij de uitvaardiging vin de ver ordeningen heeft voorgezeten, vcreischt dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen de hier opgelegde verplichtin gen en verboden nauwgezet na te ko nten. Aan de Duitsche organen van politie en weermacht en aan de Nederlandsche politie is opdracht, gegeven streng te waken op de nakoming van deze veror deningen en zonder pardon tegen over treders op te treden. Bij een verstandige houding der bevolking zal de uitvoering van ingrijpende bepalingen der verorde ningen wel niet op moeilijkheden stuiten TIJDELIJK DUITSCHE TELEFONISTEN Op de grootste Nederland sche telefoonkantoren 's-GRAVENHAGE, 7 September. Ten behoeve van een vlotte af wikkeling van het telefoonverkeer van en met de Duitsche bezetting in Nederland zijn bij wijze van t ij del Ij ken maatregel op de grootste telefoonkantoren Duitsche telefonisten ingeschakeld, die be schikken over een zeker aanlal te lefoonverbindingen, welke op afzon derlijk daarvoor ingerichte telefoon posten zijn verbonden. De afwikkeling van het Nederland sche telefoonverkeer zal onder de zen maatregel niet lijden, aangezien met de ter zake bevoegde Duitsche autoriteiten is overeengekomen, dat het mede tot de taak van de Duit sche telefonisten behoort voor zoo ver daartoe gelegenheid bestaal, haar zorg te wijden aan de afwik keling van het Nederlandsche tele foonverkeer, ingeval dit dreigt te vertragen. Zij zullen die afwikke ling in voorkomende gevallen op de zelfde zorgvuldige Wijze behartigen al6 het telefoneerend publiek van de Nederlandsche telefonisten ge wend is. Petroleum 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van •het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de duur van de eerstkomende distributie- periode voor petroleum, in verband met het beschikbaarhouden van een zoo groot mogelijken voorrraad gedurende de wintermaanden, wordt gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van 9 Septem ber a.s. tot en met 3 November a.s. zal de met „periode 6" gemerkte pctroleum- zegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. Extra brood 's-GRAVENHAGE. 7 Sept. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat aan manne lijke arbeiders belast met het aardap pelen- en bietenrooien tot 1 November a.s. extra broodrantsoenen op basis van 100% mogen' worden verstrekt. Deze tijdelijke extra verstrekking heeft alleen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode andere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmerking. AANGETEEKENDE ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND 's-G-RAVÈN1IAGE, 7 Sept.. In het postverkeer met Duitschland was het tot nog toe alleen mogelijk, brieven en briefkaarten aangeteekend te verzenden Van heden af is ook aanteekening van drukwerken, monsters, acten, gemengde zendingen en pakjes toegelaten. BEZOEK AAN WINSCHOTEN WINSCHOTEN, 7 Sept. De Beauf- tragte des Reichskommissars für die Provinz Groningen, dr. Conring, verge zeld door den commissaris der provin cie rnr. J. Linthorst Iloman, bezocht gisteren Winschoten. Begeleid door den burgemeester begaf het gezelschap zich allereerst naar de school voor hijzon der lager onderwijs voor geestelijk on- volwaardigen, welke door kinderen uit Winschoten en. omstreken wordt be zocht.. Vervolgens werd de nieuwe drukinkt- fabriek van de N.V. chemische industrie Gembo bezocht, waarna ten stadhuize dr. Conring werd ingelicht over de ont wikkeling en de huidige positie der stad. STOCKHOLM, 7 Sept. (D.N.B.) Volgens in Zweden ontvangen be richten doen in de Ver. Staten hard nekkige geruchten de ronde, volgens welke de Britsche koninklijke fami lie zeer binnenkort naar Canada zou verhuizen. De meeste leden van het koninklijk»huls hebben Londen ver laten en vertoeven op het oogenblik in Schotland. De Britsche Admirali teit heeft nauwkeurige plannen uit gewerkt voor het overbrengen van het Koninklijk Huis naar de Nieuwe Wereld. In verscheidene havens van de West- Schotsche kust worden twee groote kruisers en een groot aantal torpedoja gers tot dit doel in gereedheid gehou den. Zou het vertrek noodzakelijk wor den dan zullen eerst de koningin-moe der en de kinderen van het koningspaar weggebracht worden. liet koningspaar zelf wil met het oog op de stemming der bevolking zoo lang mogelijk blijven. Onder alle omstandig heden zou de vlucht van het Koninklijk Huis pas dan aan het Engelsche pu bliek worden medegedeeld, wanneer alle leden der familie veilig op Cana- deeschen bodem zouden zijn aangeko men. De koning zelf zal in dit geval waarschijnlijk Toronto als residentie kiezen. PLECHTIGE BIJZETTING VAN VLAAMSCHEN KARTELAAR BRUSSEL. 7 Sept. (V.P.B.) Het stoffelijk overschot van Joris van Seve- ren zal van Abeville naar Brugge wor den overgebracht, waar een plechtige lijkdienst zal worden gehouden en waar een iéder, die dat wenscht, hem de laat ste eer zal kunnen bewijzen. Na deze kerkelijke nationale plechtigheid zal het worden bijgezet te Bakkem, het geboor tedorp van dén Ylaamschen martelaar. Prof. Slotemaker de Bruine: 's-GRAVENHAGE, 7 Septem ber. Hedenmiddag zijn in. het Kurhaus te Scheveningen verga deringen gehouden, uitgaande van de A.R. Kieskringcentrale te *s-Gravenhage en de Kamerkring- vereeniging der C.H.-Unie. De eerste vergadering ving aan te 2 uur, de tweede vergadering begon te halfvijf. In de beide vergaderin gen hebben prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine en dr. H. Colijn redevoeringen uitgesproken. Prof. Slotemaker de Bruïne zeide o.m. het volgende: Er gaat een algemeene roep om ver nieuwing rond; daarvan zullen zich al len moeten doordringen. Het is dan ook wel zeer waarschijnlijk, dat wij midden in de geboorte van nieuwe dingen staan. Alleen is het onmisbaar, dat zulk een oordeel gegrond is op de lessen der his torie, niet op de fantasie. De wereldge schiedenis in tijdvakken verdeelen is niet ieders werk. De historie leert, dat uitge breide oorlogen een enorme wijziging brengen op politiek, economisch en so ciaal erf; ja, dat zij de gansche geestes gesteldheid omzetten. Dit mag dus ook thans worden verwacht. •Hier ligt dan een speciale roeping voor christenen, d.i. voor hen, die de leiding der historie niet zien in de handen van menschen, doch van God. De eisch en verwachting van het nieu we moet echter gevuld zijn en dus-meer wezen dan een frase of een mode. Wie nu den roep om vernieuwing ont leedt, wordt teleurgesteld; want daarin is geen enkel nieuw element aanwezig. Er zijn wel stok-oude dingen, b.v. dat be langhebbenden in een groote vergadering met aplomb eischen stellen zonder cenig oog voor de hndgetaire zijde. Indien zoo iets eindelijk werd nagelaten, zou dat een nieuw en zeer gelukkig element beteeke- nen. De onderwerpen, waarover het gaat, zijn vooral vier in aantal: werk loosheidsbestrijding, economische or dening, staatkundige heroriëntee ring, cultureel-geestelijke vernieu wing. Op geen dezer gebieden wordt iets gevraagd, dat niet reeds lang be pleit is. Soms trachten zij, die nimmer een voet aan den grond 'kregen, van de omstandig heden gebruik te maken, hetgeen Poch nieuw, noch voornaam is. Soms zijn per sonen eri groepen thans voorstander van hetgeen zij tot nog toe steeds bestreden hebben. Is hier een wezenlijke verandering van overtuiging in het spel, dan kan spr. zich daarover verheugen; hij vreest echter voor een al te haastige bekeering, die in haar tegendeel zou omslaan, in dien de wind keeren zou. De bestrijding der werkloosheid is een zaak van de eerste orde. niet enkel om economische maar vooral ook om mo- reele redenen. De regeering heeft zich reeds jaren in deze beijverd. Spr. las uit den mond van een Nederlander de bewering, dat veel gedaan is voor de werkloozen. doch niets tegen de werk loosheid; zoo iéts signaleert men alleen. Op het gebied der economische orde ning zijn nieuwe dingen groeiende. Vol gens spr. is het geen fantasie, dit te voor spellen: doch hij acht dit onderwerp on geschikt om er een grootsche volksbe weging mede te stuwen. Op staatkundig terrein is een dub bele vernieuwing onmisbaar.'De ver splintering in het partijwezen moet worden tegengegaan; met name be langengroepen zijn op politiek erf uit den booze. Echter pleit spr. geenszins voor de vorming van één partij, dié allen zou omvatten; de onmiskenbare verscheidenheid in ons volk zal in de geleding van par tijen haar weerslag moeten vinden; een kunstmatige eenheid zou ons verarmen. Behalve de bestrijding der versplin tering is bestrijding van de ontaarding der democratie onmisbaar. Naast een sterk regeergezag acht 'spr. volksinvloed onmisbaar. Op staatkundig terrein is grootsch vemieuwingswerk te verrichten. Eindelijk de cultureel-geestelijke vra gen. Hier is de eigenlijke vernieuwing onmisbaar, omdat alle echte yolksver- nïeuwing van binnen uit verkregen worden moet en noch door wetten, noch door organisatie verkregen kan worden. En deze kan niet verkregen worden zonder geestelijke krachten in den die pen religieusen zin van dit woord. Daarmede is als onvoldoende af gewezen het streven om cultureel- geestelijk te helpen met verwerping van geestelijke kracht en het stre ven om de volkseenheid ie bereiken door onderschikking van het gees telijke aan het nationale. Hieruit volgt een afwijzing van de fu sie-gedachte, die het karakteristieke van de onderscheiden groepen wil oplossen. Ook samenbinding van allen, die op geestelijk beginsel hun arbeid doen, is noodzakelijk doch is mede in vollen gang. Tusschen al de protestantsche ker ken bestaat een levendig contact; even zoo tusschen de christelijke kringen, die werken inzake school, jeugd, sociaal werk, politiek werk, inwendige zending enz. Tot een gezamenlijk werken in deze richting roept spr. allen op, die de waar de der geestelijke goederen erkennen en branden van begeerte óm het volksge heel te dienen. Rede van dr. Colijn Dr Colijn's rede bewoog zich rond een drietal punten: Nederland in het verleden in het heden en in de toe komst Wat het eerste punt aangaat treft nog immer, dat er zoovelen zijn, die een veroordeelend vonnis uitspreken over het Nederland van vóór Mei 1940. Dat zulks in de eerste verwarrende weken na 14 Mei het geval was, behoeft geen verwondering Je wekken, in die eerste dagen heeft ieder van ons wel eens wat gedaan, gezegd of geschreven, wat hij nu niet of althans niet op die wijze zou hebben gedaan. Maar dat de veroordee- Ifng van het Nederlandsche verleden, sociaal, zelfs wat het geestelijke leven betreft, aanhoudt, dat verwondert wel. Spreker blijft nog altijd van oor deel en hij zet dat nader uiteen, dat ons land onder de volken van Europa met eere mocht worden genoemd, al is hij geenszins blind voor de gebreken. Men behoeft zich niet onnoodig te beroemen op wat wij èn in Europa èn in Azië beteekenden om vol te houden, dat er geen grond is voor een ver oordeeling van het verleden op de wijze als veelal geschiedt. Wat de toestand van Nederland in het heden aangaat, waarmede spr. bedoelt den tijd waarin het land door den over winnaar bezet is, deze wordt gekenmerkt door een roep van alle kanten om her vorming. om herstel, om vernieuwing. Uit welken hoek deze vernieuwings drang ook komt, in een opzicht, is bij vrij wel gelijk, n.l. in zijn afkeer van degenen die vroeger het land hebben bestuurd. Het merkwaardige daaibij is ver der, dat de vernieuwers in Nederland waarschijnlijk onder eikaar niet min der verdeeld zijn dan de oude poli tieke partijen waren. Wat. spr. betreft, hij zou buitengewoon verblijd zijn," wanneer wij op. het gebied van sociale wetgeving, woningbouw, volksgezondheid, onderwijs, geestesvrij heid zullen kunnen houden, wat wij had den. En indien degenen, die na ons ko men, ons 'koloniaal bewind in de toe komst, op even voortreffelijke wijze zul len voeren als in het verleden het geval was. Alleen ons staatsbestel zal, ook als wij volledige onafhankelijkheid verkrijgen, op de helling hioeten. Alleen is spr. van oordeel, dat men gedurende den 'bezettingstijd zidh niet kan bezig houden met hervormin gen in ons staatswezen. Dat zal tot later moeten wachten. Velen meenen, dat men wat moet doen, vooral om gevaren die men duchtte kee ren. Uit zulk een onbestemde vrees voor toekomstige gevaren is de Nederlandsche Unie geboren, Spr. betoogt, dat de twee de Ned. Unie een soort schuilkelder ge worden is voor ben, die bevreesd zijn voor de groep, die door den heer Mussert wordt geleid. Spr. zette nogmaals uiteen, waarom zijn geestverwanten zich met den opzet der tweede Ned. Unie niet kunnen ver eenigen. Aan de eerste Ned. Unie heeft hij krachtig medegewerkt, omdat daar uitgegaan werd van de saambinding van de krachten, stroomingen, organisa ties, die in het Nederlandsche volk werk zaam waren, terwijl de tweede Ned. Unie zeer duidelijk zich richt op verdwijning van het bestaande en de vorming van eenhcidsinstituten, waarin het geheele Nederlandsche volksleven behoort te worden opgesloten. Dit brengt natuurlijk mee, dat de die pere levensovertuiging geen invloed meer hebben kan op de staatkundige en sociale wilsvorming. Op zichzelf erkent spr. de wenschelijkheid van een alge meene uiting van den geest des volks voor zoover deze niet met het Neder landsche^ extremisme meegaat. En dat is stellig 85 a 90 procent van het volk. Maar dat kan alleen slagen, wanneer men rekening houdt met de gecompli ceerde geestelijke structuur van het Ne derlandsche volk. Op dat doel had de eerste Ned. Unie zich ingesteld en daar mede houdt de tweede Nederl. Unie geen rekening. Wat de toekomst aangaat, zal onze positie bij het sluiten van den vrede worden geregeld. Hoe die vrede tot stand zal komen, hoe de vredesver dragen er zullen uitzien, niemand die het zeggen kan. Toch zijn wij niet ge heel zonder aanwijzingen over de toe komst. Spreker herinnerde aan de redevoe ringen van den Rijkscommissaris d.d. 29 Mei en 27 Juli en brengt uit. elk dier redevoeringen enkele gedachten naar voren. Spreker concludeert, dat door de bezettende macht niet gevorderd zal worden, dat wij ons eigen Nederland sche karakter zullen verloochenen en dat wij bij onze politieke wilsvorming zelf den weg zulien kunnen bepalen, dien wij begeeren te volgen. Maar aan den anderen kant zullen wij ook goed doen die beteekenis niet te overschatten in dien zin, dat wij alle toestanden en verhoudingen na den vrede zullen zien terugkeeren, zooals ze waren vóór den lOden Mei. Hef zal noodig zijn. dat wij met beide voeten op den grond blijven staan en een open oog hebben voor de veranderingen, die op het continent van Europa reeds in getreden zijn of nog intredèn zullen. Men zal verstandig doen met. de ge dachte te aanvaarden, dat nu Frankrijk als groote mogendheid weggevallen is de Duitsche stem op het vasteland van Europa de sterkste worden zal. Spr. kan evenmin als iemand anders den sluier, die de toekomst bedekt, wegnemen. Maar dit baart hem niet de meeste zorg. Wie steunt op den Bijbel en de historie van zijn volk kent, die kan met vasten tred door het leven gaan. En voorts zullen wij wijs handelen wanneer wij de re aliteit van de nieuwe verhoudineen niet uit het oog verliezen, want alleen als wij ook met die realiteit rekenen kun nen wij het den Bilderdijk van 1811 nazeggen: Holland uit. het stof eerezen. zal opnieuw ons Holland wezen. OMTREK BAARN. De heer L. Onvlee Sr. al hier, rustend hoofd van de oudste Chr. school, hoopt Donderdag 12 September den 90-jarigen leeftijd te bereiken. De jubilaris, die nog een uitstekende gezondheid geniet, heeft een heelen staat van dienst achter den rug. Op 1 Februari 1878 trad de heer On vlee op als hoofd van de op dien dag geopende School met den Bijbel te Ber gen op Zoom. Vandaar vertrok hij naar IJlst om in 1889 het Christelijk onder- wijs te Baarn te gaan dienen. De heer Onvlee heeft naast zijn ge wone dagtaak nog heel veel werk mogen verzetten, uitnemende leerkrachten voor het Chr. onderwijs- opgeleid en op alle terrein des levens medegearbeid. Zoo vroeg naast de school de kerk zijn krachten in het ambt van ouderling. Van de Antirev. Kiesvereen. was hij voorzitter, waarvan hij nog eere-voorzit- ter is. Van het Provinciaal Couiité der A.R. Partij'nam hij jarenlang het secre tariaat waar. Ook het werk der Evan gelisatie en dat van de Ge'ref. Drankbe strijding, evenals de actie voor de V.U. en de Jeugdorganisaties, hebben van zijn werkkracht, kennis en gaven pro fijt mogen trekken. (Standaard) Mensendieck-leeraar BILDERDIJKLAAN 4 heeft zijn lessen HERVAT BEEKENST. LAAN 39 Anno 1924 TYPEN (uitsl. clubjes v. 4 pers. Sinds jaren 'door ons jnet succes toegepast!). STENO, svst. PONT Groote BOEKHOUDEN, TALEN (Oude tarieven gehandhaafd) Dir.: A. v. d. GIESSEN, Examinator/Accountant Zie ex. uitsl. A.B.K.O. d. bl. MAGNETISEUR Amersfoortschestraat 126 BARNEVELD houdt zitting Arnh.straat 31 ingang Calé Taria. Dinsdag van 2—4 uur IMachineschrijven Stenografie (Groote) Ned. Alph. Kortschrift Handelscorres pondentie Ned. en Mod. talen Secretaresse Middenst Diploma Algem. Handelskennis Examinator Arnh.weg 19 TeL 4638 H. v. GALEN LAST Utrechlscheweg 79. Tel. 4729 EEN NIEUWE KLAS... EEN NIEUWE TASCH... Voor de School EEN SCHOOLTASCH van LANGESTRAAT 199. TeL 5971. KOESTEEG 5 TEL. 3G6G

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3