uit mooi Amersfoort Arnold Meijer tegen de N.S.B. en de democratie Nieuwe bepalingen voor het verzekeringsbedrijf IN DEN PUZZLE-HOEK 1 B B B H B B H B B B B B B B B B B B H B B PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Van TtcuoJtb Velours Chiffon Kant-Stoffen Shawls Nederlandsche kijkers bleken koopers ter Leipziger Messe VERGADERING TE AMSTERDAM DRINGEND BEROEP OP ALLE BETROKKENEN fl fl fl fl m fl fl fl fl fl Waardeering voor ons land Dief ging met zijn tijd mee 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 ZONDAG 8 SEPTEMBER St. JorUkerk 10 uur v.rn. d«. Blok, Jeugddienst. 6 uur nam. da. Dünszelmann. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. da. Gerritsen. 6 uur nam. ds. v. d. Berg. Emmakerk 10 uur T.m. ds. v. d. Berg. 6 uur nam. da. Blok. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer Mallekote, directeur Kin- derzorg. WÜkgebouw Laurena Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth- Kerk 10.30 v.m. ds. de Jongh. Vrjjz. Hervormden Foyer Amicitia 10.30 uur: ds. van Rossum. Extra collecte voor afd. Middelburg van de Vrftz. Herv. Remonatr. Gemeente 10.30 uur: dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel! 10 uur v.m. ds. Popma. 5.30 n.m. ds. Holwerda. Gerei- Kerk (L. Vrouweatraat) 10 uur v.m. cand. J. v. Buuren. 5.30 n.m. ds. Popma. Weaterkerk 10 uur v.m. ds. Holwerda. 5.30 n.m. cand. J. v. Buuren. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrb'e Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhuizen 139a) 10 uur: dr. G. B. van Prattenburg, Drieber gen. Eiken Dinsdagavond 8 uur bidstond. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: M. Fokkcma, Amsterdam. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.80 nam. ds. Drenth. Vrfe Geref. Gemeente (Muurhulzen 53) 9 30 uur v.m. en 5.80 n.m. Godsdienstoefening 9 Eept. 7 uur n.m.: ds. W. Blaak, St. Philips- land. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5.30 uur; Godsdienstoefening. Oud Katholieke Kerk •t Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.80 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente Leger des Hells (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst b\j de Kei n.m. 7.80 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Soeleity Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsehe dienst 11.15 English service. Onderwerp: De Mensch. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5-30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur v.m. ds. A. C. Diederiks, Hilver sum. Onderwerp: „Bouwen aan de Ark". Deutscher Gotttfsdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n.m. Evangelisatiezending N. Vetter. HOOGLAND 10 uur. v.m. de heer J. L. D. v. d. Koest, oud zendeling te Utrecht. LEUSDEN" 10 uur v.m. de heer Haveman, diaeoon te Heemstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie d. H. Franciscus Xaverrius 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30, 8 uur, 9.15 en 1045 gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelveart Lengegrecht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. Parochie v- d. H. Henricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10 uur Hoog. mis. 6 uur: Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catalaan 28 H.H. Missen om 7 en 8.30 our. Hoogmis te 10 30 uur, 6 uur Lof. ZINGENDE HERFSTTREK TEGELIJK met den tooi van padde stoel. blad en bes komen de vogels den herfst verlevendigen met hun zang- Na den ruitijd, een goede maand van leeg heid cn stilte in de natuur, breekt plotse ling het vogelkoor weer los. Zeker, de zang is niet zoo uitbundig en hartstochte lijk als in het voorjaar, maar desniettemin verkwikkend en lielelijk. Een der ontroerendste uitingen is wel de tang van den boomleeuwerik, den vogel, waarvan onze onvergetelijke dichter Fr. v. Eedcn zoo een uitmuntend en treffend gedicht heeft gemaakt. Om het met onzen dichter te zeggen klinkt zijn ..verrukte kleine stem hoog bo ven bosch cn hei" in dc Soesterduinen en Lcusdchsche heide. ..Het klinkt vanuit dc vage verte, ulsof hij midden in 't gesterte. zijn zilv'rcn klokte luidt." Zijn liedje is een zeer lung aangehouden .lu-lu"-geluid maar het is heel mooi en liefelijk en het past zou innig bij de stille en in paarsen gloed verkeerende heide. Ook. vaak zittend op den grond of op ten p'oal of boomtopje. geeft Lullula arbo- rea ziin liedje ten beste. Het is een leeuwe rikachtig gekleurd vogelt ie met een lichte oogstrccp. dat nu in kleine troepjes over onze heide zwerft. En wanneer het kleurenspel der heide en gezoem der bijen op u inwerkt dan kun het plotseling gebeuren, dat een korhaan JUOOOOOOOOOOOOOOOOOO Afd. Sloffen O O O O O O O O O O O O O O O in mooie kleuren-keuze o o o o o O O O O in aparte dessins in taffet en in georgette o o oooooooooooooooooooo zijn koerend geluid laat hooren alsof hij in het voorjaar vertoeft en dan met zijn kornuiten op de balderplaats met uit ge- spreiden staart en roode oogwratten zijn liefdesroes uitvecht en -danst- De merels en lijsters doen zich te goed aan de zwart-glanzende bramen en oranje gekleurde lijsterbessenMen kun seen boschje ingaan of men hoort het „getiek van opvliegende lijsters. Onderwijl kunnen soms de zanglijsters in onzen plantsoen gordel en achter Randenbroek ingetogen hun prachtige strofe ten beste geven. Maar als zelfs de groote lijster'in Nim- merdor en Birkhoven zijn fenomenale stem laat hooren. ja, dan zou men uit lou ter aandoening en romantisch gevoel met hem willen meezingen en rondtrekken. Nog zwieren de boerenzwaluwen om de kerktorens cn langs gracht cn beek. waar zij een lente-achtige sfeer brengen m<!t hun aardig kwetterende liedje. Gulzig eten de spreeuwen de opval- vallende zwartvlolet gekleurde en u>od gesteelde bessen van de vlier in onzen plantsoenengordel en van de Conihchs- poort. Hun nabootsend levendig gekwetter brengt er veel gezelligheid, ook op onze huizen. In de polders en achter Stoatenbarg vormen ze indrukwekkende troepen, zelfs zoo. dat. indien ze in de hooge populieren vallen, het lijkt of er een storm door de boomen vaart en hun gezamenlijk gezang ruischl als een waterval. Voor ze gaan slapen maken ze belangwekkende spele- vluchten, waarbij de troep zich soms als een groote bal voortrolt. En dan het lielelijk en zacht gezang van de geel-groenachtige Fitis en Tjif tjaf. De ontroerende strofe van het fitisje en het innig gsslamel van het tfUtfafje passen zoo volkomen bij het prachtige herfstweer en bij de glimmend-roode bes sen van de Geldersche roos langs den liniedijk op den Driftakker en in tochtgat- Maar ook in de tuinen van 't Laantje, op onzen Berg bij den watertoren fn Randen broek en in de Birkt slaat dnze Tjiftjaf zijn triangel en roept hij steeds zijn eigen naam. Het meest op den voorgrond treden de roodborstjes, de sierlijke roodgebefte vo geltjes. die zulke prachtige groote oogen hebben. Zij orgelen hun liedje bij menig boerderij langs den Heiligenberger- en Hoogeweg. in vele tuinen en in het bosch op onzen Berg en Nimmerdor. VIRIDIS. BINNENLAND BERLIJN7,7 Sept. (V.P.B.) Het blijkt thans, dat de jaarbeurs te Leipzig door 872 Nederlanders is bezocht. Men kan aannemen, aldue deelde dr. Möller, de perschef van de Leipziger Messe mede. dat deze 872 Nederlanders ook allen koopers geweest zijn. Vroeger kwamen uit Nederland ook veel menschen, die slechts wilden kijken, om hun nieuws gierigheid te bevredigen, hetzij om nieuwe gedachten voor hun eigen zaak op te doen. Maar deze soort bezoekers zijn than#» van de jaarbeurs verdwenen. De Nederlanders kochten vooral bijoute rieën, glaswaren, klei- en aardewerk, houtwaren en keukengereedschappen, galanterieën, lederwaren, kantoorbehoef ten, papierwaren en textiel van allerlei soort. Wij hebben den indruk, dat de Neder landsche kooplust, zeer bevredigend is geweest, en niet voor die van het voor jaar of verleden herfst heeft onderge daan. In verschillende afdcolingen werd door de Nederlanders meer gekocht. De totale omzet van deze Mesee wordt thans op vijfhonderd tot vijfhonderd vijf tig millioen rijksmark geschat'. Dat is meer dan op de voorjiarsmesse. Het aantal jaarbeursgangers bedroeg in bet geheel honderdtien tot honderdtwintig duizend, waarvan vijfentwintigduizend een bezoek aan de Nederlandsche afdee- ling hebben gebracht. Do omzet on de vorige jaarbeurs be droeg 478 millioen rij kom ark. waarvan veertig millioen voor export. JONGEMAN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN "s-HERTOGENBOSCH, 6 Sept. Gis teren is in de zweminrichting „De IJze ren Man", de 17-jarige A. Logmans uit Vught plotseling in de diepte verdwe nen. Verschillende zwemmers brachten den drenkeling spoedig boven. Kunst matige ademhaling bleek niet meer te haten. Men vermoedt, dat de jongeman te vlug na den maaltijd is gaan zwem men. AMSTERDAM. 7 Sept. In het Con certgebouw heeft gisteravond de leider van het Nationaal Front. Arnold Mever. voor ruim duizend personen gesproken. Hij herinnerde er aan, dat zijn program niet tot geboorte was gekomen door de ontwikkeling van'de internationale ge beurtenissen, doch dat hij reeds ze9 ja ren lang de zelfde beginselen had na gestreefd, dit in tegenstelling met an dere bewegingen in ons land. Na gewezen te hebben op het on-Ne- derlandsche in het democratische stel sel. waartoe als bewijs de geschiedenis zelf aangevoerd kan worden, ging spr. over tot een beschouwing van de werk loosheid. Dat. deze kwestie nooit tot een oplossing gebracht is, ligt aldus spr. aan het partijstelsel, dat nooit is prijsgegeven. Er was een volledig gebrek aan rechtvaardigheidszin in de volks- en de staatsgemeenschap, welke onderhevig was aan de politiek der di verse partijen. Toch was de oplossing van de werkloosheid vooreerst een daad van gewone rechtvaardigheid. De gene, die niet tot werkloosheid ge doemd was, achtte zich niet belang hebbende bij de oplossing er van. Dit zou wellicht tot zijn nadeel gestrekt heb ben. Een tweede blijk van gemis aan kracht der democratie, aldus spreker, is het gesukkel met de defensie. Een volk moet met alle kracht voor zijn be staan vechten. Dit is niet geschied. Er dient een andere sfeer onder het volk haar intrede te doen. Het land moet bereid zijn gelden bijeen tc brengen voor de verdediging des land6, als ver schijnsel van den strijd en offervaar digheid van de volksgemeenschap. De soldaten, de verdedigers des lands, wa ren slecht geoefend en slecht gewa pend, als leeuwen hebben zij gevochten en voor hen hebben wij ons niet behoe ven te schamen, aldus spreker. Het zijn de nalatige politici en regeerders, die het volk niet de waarheid gezegd heb ben en die niet in staat bleken het Nederlandsche volksbelang near behoo ren te dienen. Vervolgens richtte Arnold Meyer zich in felle bewoordingen tegen de N.S.B., welke zich njet als Neder landsche beweging heeft ontwik keld, doch buitenlandsche ideolo gieën heeft nagestreefd. Hij stelde daartegenover vast, dat het de groote en zware taak der nationaal fronters is het volk bewust te ma ken van eigen kracht ten einde het eigen land een eervolle plaats te geven in het herordende Europa. Wij zijn een van het Duitsche volk onderscheiden natie. Wij reagee- ren andere en gelijkschakeling is derhalve niet doenlijk. Spreker wees op het belang van de vorming van een groot Nederland als een Nederlandsche oplossing. Volk en staat moeten zooveel mogelijk samen vallen, deze begrinpen zijn niet te scheiden. Leger en regeering zijn er niet meer, doch het volk is er nog, de volksgemeenschap bestaat nog, en die zal nooit wegvallen. Hierop ging spr. over tot de bespre- ging van het sociaal economisch stelsel der partij. Vakkundigheid zal hierbij een eersle noodzaak zijn. De sociale rechtvaardigheid zal tot uitdrukking komen in de belooning van den arbeid- Men moet kunnen spreken van een „souvereiniteit in eigen kring". Na een uiteenzetting van het stand punt van nationaal front fen aanzien van de Joden, welke als leden van een minderheid van een vreemd volk be schouwd zullen worden, drong hij nog maals aan op eenheid en concentratie, doch op goede en stevige grondslagen, niet op concentratie van verschillende programma's. DE commissie voor het verzekerings bedrijf heeft zich in eenige circulai res tot de diverse belanghebbenden bij het verzekeringsbedrijf gericht. Aan den inhoud ontleenen wi^het volgende: Ingevolge par. 9 tweede alinea van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezet Ie Nederlandsche gebied over de benandeling van het vijandelijke vermogen van 24 Juni 1940, wordt aan de gevolmachtigde agenten, vertegenwoordi gers en vertegenwoordigingen van vijan delijke verzekeringsmaatschappijen al gemeen machtiging verleend om: le. De loopende verzekeringscontrac ten op te zeggen; 2e. Opzeggingen van verzekerden te accepteeren; 3e. In een voortijdige beëindiging van loopende verzekeringscontracten toe te stemmen; 4e. Bij de onder 3e. genoemde voortij dige beëindiging een evenredig gedeelte van de premie terug te betalen. De commissie deelt nog ter toelichting mede, dat de boven geciteerde beschik king uitsluitend de V.V.V. betreft. Deze beschikking verleent ten aanzien van de in de beschikking genoemde handelingen ontheffing van het in artikel 8 van de V.V.V. opgenomen verbod om over het zich in het 'bezette Nederlandsche gebied bevindende vijandelijk vermogen te be schikken. De beschikking brengt, echter geen wijziging in de rechtsverhouding tusschen assuradeuren en hun verzeker de. De wederzijdsche rechten en verplich tingen van de partijen bij de overeen komst van verzekering blijven derhalve geheel onverlet bestaan. Aan de hand van de op de overeen komst van verzekering toepasselijke be palingen van Nederlandsch (casu guo van vreemd recht, indien de overeen komst aan vreemd recht onderworpen is) zullen de partijen hun rechten tot op zegging van de overeenkomst, op premie- restorno, enz. enz. 'moeten vaststellen. Verder deelt de commissie nog, naar aanleiding van de vraag, of de betaling van premie en schade van hier te lande door ingezetenen in vreemde valuta afge sloten verzekeringen in die valuta moge lijk is. het volgende mede: Voor deze betaling in vreemde valuta is een vergunning van het deviezeninsti- tuut noodig. Het is aan de commissie ge bleken, dat het deviezeninstituut zooda nige vergunning niet afgeeft. De com missie ziet derhalve geen andere oplos sing dan dat partijen in onderling over leg de in vreemde valuta verschuldigde bedragen, omrekenen tegen den officiee- len koers. Tenslotte hebben de Duitsche autori teiten met de commissie voor het ver zekeringsbedrijf de vraag besproken, welk aandeel de direct teekenende Duit sche maatschappijen zouden verkrijgen in de vroegere Engelsche en Fransche teekening. Van Duitsche zijde is daarbij als eisch gesteld, dat het aandeel der Duitsche maatschappijen in die teeke ning 50 procent zou moeten bedragen. Ofschoon de leden der beide makelaars vereniging reeds eerder in dezen geest werden ingelicht, meent de commissie toch goed te doen aan deze aangelegen heid ruimere bekendheid te geven, totdat alle betrokkenen daarmede rekening kun nen houden en wel volgens de navolgen de regels: 1. Van alle over te sluiten posten moet op zijn minst 50 procent van het vroeger bij Engelsche en/of Fransche assuradeu ren gedekte bedrag bij Duitsche maat schappijen worden overgesloten, (Bepa lingen op de sluitnota: „alleen Holland sehe dekking" e.d. zullen derhalve ach terwege moeten blijven). 2. Posten met eon totale som van min der dan f200.000, worden van den sub 1 genoemden regel vrijgesteld. De commissie doet, een dringend be roep. niet alleen op de makelaars, doch op alle betrokkenen, om zich vrijwillig aan de hierboven gestelde regels te ho-u den en alles na te laten wat de naleving daarvan in gevaar zou brengen. Het ligl in de bedoeling der Duitsche autoriteiten zich over eenigen tijd door middel van steekproeven te overtuigen of inderdaad medewerking is verleend fot 't bereiken van het door haar gestelde doel, n.l. dat 50 procent der vroegere Fransche en Ett gelsche "teekening over zal gaan aan de Duitsche maatschappijen. KINDJE ONDER BAKKERSKAR GERAAKT EN GEDOOD HEERLEN, 6 Sept.. In het woonwa genkamp aan den Heksenherg is gister middag het tweejarig kindje van de fa milie Nertens door een bakkerskar aan gereden. De kleine is korten tijd latei- overleden. KERKNIEUWS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Drachten: ds. D. Ringnalda te Weesp. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Middelburg-Goes: mej. dr. A. H. A. Bakker te Amsterdam. OPLOSSING De oplossing van de puzzle van vorige week luidt: VAN LINKS NAAR RECHTS: I slecht 6 plant 10 stad in Afrika 15 opwelling 16 bergvesting in Messeni» 17 oud gewicht in goud 18 dichterbij 19 vreemde munt 21 bloem 22 vreemde munt 23 rivier in Nederland 25 ingedijkt land 27 groet 28 maatstaf 30 gymnastiektoestel 32 gehucht 33 borgstelling 35 kleedingstuk 38 jachthond 39 wig 41 woede 44 trechter 46 onbep. voornaamwoord 48 graansoort 50 prul 51 aantal brfeenbehoorende gravures 52 houding 53 ergens anders 55 soort schildpad 56 volkomen ontwikkeld in sect 58 zachtaardig 60 dans 61 wig 63 specie 65 verpakkingsmiddel 67 dans 69 vrucht 72 water in Zeeland 75 soort papegaai 76 water in Nederland 77 stille haat 79 telwoord 80 veld 82 groot gebouw 84 zonder weerga 86 scheepvaartmagnaat 87 deel van het jaar 88 verdienste 89 braakliggende akker 90 stad in Duitschland 91 bevestigingsmiddel v. BOVEN n. BENEDEN: 1 wapen 2 bijwoord 3 telwoord 4 wees gegroet 5 ingewand 7 verkoopster van Denk sport 8 lichaamsdeel 9 onbekleed 10 gemeen II voegwoord 12 hoeveelheid 18 schandelijk 14 knoop 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 60 51 52 53 54 65 66 67 58 69 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 19 vreemde munt 20 kommer 24 drank 26 kleurstof 29 tijding 31 vervoermiddel 32 stad in Spanje 34 soort vleermuis 36 edelman 37 gebergte in Afrika 38 edelsteen 39 gereed 40 dierlijke hoofdtooi 42 gelijk 43 herkauwer 45 lijst 46 vaartuig 47 tennisterm 49 open wagentje 54 scherp 57 voegwoord 59 roem 61 gewicht 62 eilandbewoner 64 vlek 65 pit 66 inspanning 67 ingedijkt land 68 dienaar 70 geur 71 schrobdoek 73 buigzaam 74 snoes 76 Grieksche god 78 barst £1 plaats in Gelderland 83 opstootje 85 tijdperk (Auteursrecht „Denksport") Opmerkelijke bladzijden in Italiaansch aardrijks kundeboek Onderwijs als vredesfactor Dr. B. G. L. M. Tosseram. ieider van het onderwijswerk der vereeniging Ne derland in den Vreemde, schrijft aan de N.R.C.: Bij de Italiaansche uitgeversmaat schappij Unione Tipografico te Turijn is een aardrijkskundig werk Geografia Universale verschenen, waarin Neder land uitvoerig en met groote waardee ring wordt behandeld. Dit stemt tot verheuging, te meer daar verschillende traditioneel-verkeerde op vattingen over „Holland" buitenland sche aardrijkskundeboeken ontsieren. Het zal bekend zijn, dat de Ver- eeniging Nederland in den Vreemde bij voortduring onjuiste voorstellin gen over ons land in het buiten land bestrijdt. Zij wil evenwel in niet mindere mate de aandacht op goede boeken vestigen. De geestdrift, waarmede in het bovengenoemde werk over Nederland wordt geschre ven, moge hier uit enkele citaten blijken. Op levendige wijze word onze strijd tegen het water geschilderd. Het Wes ten van Nederland noemt de schrijver „een van de meest bewonderenswaardi ge scheppingen van menschelijk genie en menschciijken arbeid", terwijl de droogmaking van de Zuiderzee, „waarop de aandacht van de geheele wereld is gevestigd, de voortzetting is van een glo rierijke traditie". Onze kanalen zijn „een menschelijk meesterwerk", terwijl van onze moderne bruggen wordt gezegd, dat zij ware kunstwerken zijn en tot de grootste van Europa behooren. De ha vens en haveninrichtingen van Rotter dam wekken de bewondering van den schrijver op. „Zij vormen een indruk wekkend geheel door de uitgestrektheid en de grootschheid van gehouwen en in stallaties". Onze prestaties op het gebied der waterbouwkunde zijn zóó bekend, „dat de hulp van Nederlandsche inge nieurs in het buiten-land wordt ingeroe pen om daar havenwerken uit te voe ren". Ook onze nijverheid behoeft zich niet te beklagen over gebrek aan belangstel ling. De vliegtuigindustrie van Fokker wordt als zeer modern geroemd en heeft, evenals dc Philipsfabrieken te Eindho ven, een wereldreputatie. Voor de ont ginning van onze zandgronden prijst men het werk van de Nederlandsche Heidemaatschappij. „Niets is nagelaten om de productiviteit van den bodem te verbeteren en de cultuurmethoden te volmaken." Als dc auteur op de werelddepres sie wijst, welke de welvaart van ons Jand bedreigt, blijkt opnieuw zijn waardeering voor ons volk als hij schrijft: „Maar de werkelijke rijk dom, welken Nederland bezit in zijn bodem en in dien van zijn overzee- sche gewesten, in de outillage van zijn nijverheid, in zijn intellect en in den geest van werkzaamheid van zijn bewoners, is een erfdeel, dat geen enkele crisis het zal ontne men". Wij moeten het bij deze enkele citaten uit het boek, dat vaak met een verras sende nauwkeurigheid land en volk van Nederland beschrijft, laten. De aandacht willen wij vooral on het bovengenoemde Italiaansche werk vestigen, omdat er een geest uit spreekt, welken wij tegen woordig zoo buitengewoon behoeven. Het zal duidelijk zijn, dat wij ons slechts op den grondslag van onderlinge waar deering duurzame en goede nationale betrekkingen kunnen indenken. Meer dan men lot dusver deed. moet bij de be schrijving van de landen in de aard rijkskundige leerboeken de nadruk op dit waardcerende element worden ge legd, waardoor toenadering en onderling vertrouwen der staten in zoo hooge mate bevorderd kunnen worden. Alleen dón zal het onderwijs een vredesfactor van beteekenis zijn. Het spreekt, vanzelf, dat bet voor de Verecniging Nederland in den Vreemde welke steeds in deze richting werkt, een bijzonder genoegen was om. op verzoek van den uitgever, den proefdruk te cor- rigeeren en nadere gegevens te verstrek ken. terwijl het werk uit het foto-archiet der Vereeniging van typeerenden afbeel dingen kon worden voorzien. AMSTERDAM, 6 Sept. Van Woensdag op Donderdag is in een distributielokaal in de Balistraat al hier een brutale inbraak gepleegd. Een partij van 140 halve ponden vet en 200 halve ponden margarine zijn n.l. onder den grond door vervoerd met on bekende bestemming. Het distributielokaal is gevestigd in een schoolgebouw. In de vestibule van dit gebouw bevindt zich in den vloer een luik. De insluipers hebben het vet en de margarine door dit luik wegge haald. De recherche van het bureau aan de Linnaeusstraa» stelt een nauwgezet on derzoek in. Het zal echter een heel kar wei zijn de gestolen goederen te achter halen. aangezien zij met het nog on de distributie een belangrijk handelsartikel zijn geworden, dat wel snel zijn afne mers zal vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6