Nederlandsch officier beleedigde den Fiihrer De Laatste Bus Een kwetsende rede Visschersbootop mijn geloopen OUD-STRIJDERS VAN 8 R.I. Verdacht van berooving RESTITUTIE 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 KRIEGSGERICHT VEROORDEELT HEM TOT ANDERHALF JAAR GEVANGENISSTRAF Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft het Duitsche Kriegsgericht gisteren opgelegd aan een Neder- landschen beroepsofficier, wegens beleediging van den Führer van het Duitsche Rijk. Als kapitein der 4e afdeeling van het 54e corps Opbouwdienst hield hij op 15 Juli van dit jaar een rede voor zijn manschappen, on geveer 45 in getal. Het was de tweede toespraak in korten tijd welke hij meende te moeten hou den om het moreel der manschap pen te versterken na de deprimee- rende gevolgen der capitulatie. Een drietal minderen die deze toe spraak uiteraard ook hadden aange hoord. meenden dat deze hen allen in gevaar bracht omdat zij beleedigende woorden zou inhouden aan het adres van het Duitsche Rijk en zijn Führer. Een dier manschappen is Duitscher van geboorte, doch uit Nederlandsche ouders en dus in Nederland militair dienst plichtig. Vandaar ook dat hij tijdens den oorlog in Nederland soldaat was en na de capitulatie bij den Opbouwdienst te recht kwam. De heide andere soldaten die met, hem naar de Deutsche Staats- polizei waren gegaan om den kapitein aan te klagen, waren Nederlanders van geboorte. Den kapitein nu, was ten laste gelegd, dat hij over Adolf Hitler op kwetsende wijze had gespro ken. Voorts zou hij gezegd heb ben: „Ik wil niet zeggen dat de Duitsche soldaten minderwaardig zijn, maar ik wil ook niet zeggen dat zij dat niet zijn", en tenslotte zou hij er zijn ontstemming en ver bazing over hebben uitgesproken dat Nederlanders luisteren naar de muziekuitvoeringen der Duit sche militaire kapellen. De beschuldigde kapitein, die reeds zes weken in voorloopige hechtenis zit. kreeg bij den aanvang der zitting, het eerst het woord voor het houden zijner verdediging. Hij ^.eide, dat hij gevoeld had dat zijn soldaten zeer gedeprimeerd waren na den oorlog en twijfelden aan de toekomst. Ze kwamen bovendien in weken niet huis en hij wilde nu zijn manschappen moreel opbeuren en daar toe een toespraak houden van hart tot hart. Ik ben zoo zeide hij ai sedert 1914 officier en voel me een goed vaderlan der. Ik was door mijn chef voorgedragen voor de Militaire Willemsorde. In mijn rede sprak ik over de historie van ons Vorstenhuis en ik wilde de jongens wij zen op de Koningin die voor Haar volk veel geleden heeft. Ik dacht daarbij niet aan de verordeningen van den Rijks commissaris en toen ik zei dat woorden van onze Koningin op een Nederlander uiteraard grooter indruk maken dan de woorden van den Führer. heb ik geens zins de bedoeling gehad, den Führer van het Duitsche Rijk te beleedigen. De kapitein zeide voorts, dat hij zijn toespraak had geïmproviseerd en het daardoor dus mogelijk is. dat hij zich wat onduidelijk of verkeerd heeft uitge drukt. Hij zou echter in ziin toespraak- den Führer als voorbeeld hebben gesteld van orde en discipline daar hij hewon- dering heeft vbor hetgeen een man. uit het volk voortgekomen, to^ stand heeft welen te brengen. Het getuigenverhoor Hierna werd het getuigenverhoor aan gevangen. Eerste getuige was de in Dnitschland geboren soldaat. Deze ver telde ter illustratie, hetgeen kort voor de bewuste redevoeringen was voorgeval len. Getuige diende op zekeren dag hij den. kapitein een verzoek in ter verkrij ging van een visum voor DuitschlanrJ. Dit. verzoek echter, was in de Duitsche taal gesteld. Hierover was de kapitein kwaad geworden en had den soldaat ge straft met 6 dagen zwaar arrest. Getui ge. die wel Nederlandsch leest en spreekt, zii het met Duitsch accent, zegt geen Nederlandsch te kunnen schrijven, omdat hii dit nooit geleeerd heeft. In de redevoeringen van den kapitein had hij zich geërgerd aan de hierboven reeds geschetste diskwalificaties van den Fjlhrer en de Weermacht en met twee kameraden was hii het gebeurde gaan aangeven hii de Duitsdne Staatspolizie. Volgens deze getuige, heeft minstens twee derde dei* manschappen zich aan de rede geërgerd. Hierna werd een soldaat gehoord, koopman van beroep, thans bij den Opbouwdienst. die bevestigde dat de kapitein twee redevoeringen heeft gehouden waarin hii de historie van het Oranjehuis had behandeld en de Koningin had geschetst als een vro me. hoogstaande vrouw. Ook de ge wraakte woorden over den Führer heeft hij gehoord, maar niet den in druk gekregen dat de kapitein daar mee had willen beleedigen. doch ze meer bedoeld had in den zin van ..bij wijze van spreken". Bovendien had deze getuige den indruk gekre gen. dat de zenuwen van beklaagde in den loop van den tijd, geschokt waren. Manschappen in gevaar? Een sergeant van den Opbouwdienst' werd als derde getuige gehoord. Deze man wist zich alles niet zoo precies meer te herineren. Hij was althans zeer vaag en onnauwkeurig in zijn verklarin gen. De geïncrimineerde woorden, die door den kapitein zouden zijn gespro ken. werden door hem bevestigd. Hij voegde daar nog aan toe. dat de kapi tein zijn manschappen had aangeraden zich tegenover de Duitsche soldaten cor- Talrijke Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland tewerk gesteld kunnen wor den, vertrekken dagelijks uit verschillende sleden naar hun plaats van bestem ming. Een hartelijk afscheid op het station te Amsterdam. Foto Pax-Holland). reet en voorbeeldig te gedragen. Maar wel had deze getuige sterk den indruk gekregen, dat, als de kapitein met dit soort redevoeringen doorging, hit de manschappen tezamen wel eens in ge vaar zou kunnen brengen. Daarom werd de zaak aangegeven. Een waardevol betoog Waardevol voor den beschuldigden kapitein was hetgeen een majoor van de vroegere Militaire Lucht macht verklaarde. Deze schetste do groote verdiensten van den beklaag de. die hij heeft leeren kennen als een voortreffelijk officier, buitenge woon innemend Voor ziin minderen. Beschuldigde heeft drie jaar onder hem gediend en hij weet wat hij waard is. De kapitein heeft zich o.m. toegelegd op de studie der vroegere landsverdediging, de vroegere plaat selijke omgeving van 's Hertogen bosch, om daarbii na te gaan in hoe- vere deze nog van strategisch belang was voor dezen tijd. Bij de herden kingsfeesten van Willem den Zwij ger werd hem opgedragen een groo te rede te houden in aanwezigheid van tal van militaire-, burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Bovendien heeft spr. den kapitein meegemaakt als oorlogskameraad. Hij was toen commandant van een afzonder lijke staf in Dordrecht. Daarbii muntte hij uit in corectheid, was hii vlot en hel der van geest. Daarna is ook hij, als zoovele anderen, diep geschokt geweest door de capitulatie. Ten overvloede zei- Oe opening van de Wiener Messe. Rijksminister Funk en Rijksstadhouder Baldur von Schiraeh tijdens een rondgang door het tentoonstellingsgebouw (Foto Weltbild) de getuige nog. dat het niet beklaagde's gewoonte was. in het officierscorps den Führer te beleedigen. Het requisitoir De openbare aanklager hield vervol gens zijn requisitoir. Hii noemde de rede, welke de kapitein gehouden heeft onverantwoordelijk; hij verzuimde, de verplichting na te komen, de Duitsche Weermacht te respecteeren cn heeft bo vendien don Fü'hrcr en in hem het ge- heele Duitsche volk beleedigd. Daarvoor past een zeer hooge straf, al wil spr. ei rekening mpe houden, dat verdachte im pulsief gesproken heeft en wellicht ner veus was. De openbare aanklager eisch- te een gevangenisstraf van drie jaar. Hierna was het woord aan den verde diger, die den kapitein schetste als een officier in hart en nieren, als een recht schapen mensch die niemand wilde kwetsen of beleedigen. Nadat, ook de kapitein zelf nog het een en ander ter zijner verdediging had aan gevoerd, ging het Gericht in raadska mer. Na geruimen tijd kwam het terug en werd het vonnis uitgebracht, dit luid de: anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van 2 maal 3 weken voorarrest. UIT DE STAATSCOURANT Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie van 2 September 1940 is aan mr. H. J. Kist in verband met het he reiken van de"n pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 16 September 1940 eervol ontslag verleend als griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden onder dankbetuiging voor dc in rechter lijke betrekkingen bewezen diensten.- Na achtereenvolgens als griffier van de kan ton gerechten-'te Bergen op Zoom en te Gouda in de rechterlijke macht te. hebben gediend, werd mr. Kist 15 Jan. 1915 tot, substituut-griffier hij den Hoo gen Raad aangesteld, waarna 2 Augus tus 1927 zijn benoeming tot griffier volg de. Mr. Kist is dus meer dan een kwart eeuw bij den Hoogen Raad werkzaam geweest. Bij besluit van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van justitie van 7 September 1940 is met ingang van 1 October 1940 aan A. Faber op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het eerste gesticht van- de rijkswerkinrichtingen Veenhuizen on der dankbetuiging voor de bewezen diensten. TIJDENS DE JACHT GESTORVEN LOSSER, 6 Sept. Vanmiddag is pastoor Ch. E. Ossc van de parochie te Bekkum, toen hij met zijn jongsten broer in het Lossersche zand jaagde, door een beroerte getroffen en kort daarop over leden. Pastoor Osse werd te Losser ge- horen en bereikte den leeftijd van 72 jaar. Vier dooden Donderdagmiddag is in het Brou- wershavenschegat de motorbotfer Dolfijn. Brouwershaven 9. schipper W. van Reeden. bij het garnalen- visschen op een mijn geloopen en vergaan. De vier opvarenden zijn omgekomen. Men hééft reeds twee lijken kunnen bergen. Een vereeniging in oprichting Plannen zijn in een gevorderd sta dium om te komen tot oprichting van een „Vereeniging van Oud-strij ders 8 R.I.", Aan de opstelling der statuten tot verkrijging van de goed keuring van den Procureur-Generaal wordt gewerkt. De vereeniging. waarvan allendie in de oorlogsdagen tot 8 R.I. (stamre- giment en daaruit voortgekomen onder deden) hebben behoord, zouden kunnen deel uilmaken (dus zoowel officieren, onderofficieren, korporaals als man schappen), stelt zich o.a. ten doel, le. eenmaal per jaar. in beginsel op den 2en Pinksterdag, in Rhenen bij elkaar te komen, ter herdenking van de geval lenen; 2e. eventueele hulpverleening aan diegenen van 8 R.I., verminkten en an deren. die als slachtoffers van den oor log zijn te beschouwen. Adhaesiebetuigingen voor de op te richten oudstrijdersvereeniging gelieve men te richten aan den res.-kapitein 'A. Zwarts (Joh. de Wittlaan 2, Arnhem, telcf. 26594). die zich wel met het secre tariaat heeft willen belasten. De Commissie bestaat uit: Res.-maj. mr. B. G. A. Smeets, voorzitter; res.-kap. A, Zwarts, secretaris; res.-kap. A. Wier- si nga, res.-kap. J. Hulleman, res.-paar- denarts le kl. F. J. M. Roelvink. res.- off. v. gez. le kl. C. H. Paris, 2e luit. der mil. adm. L. H. M. Verhoef, penning meester; A.O.O. A. Assies. A.O.O. F. A. Pieper, S.M.I. S. Pas, S.M.A. W. Th. Tol- huiscn, serg. le kl. B. P. Grisol, sergt. H. Buijs. sergt.. F. H. E. Joosse. korpl. L. Koerntjes, korpl. B. G. Hottinga, sold. H Willemsen, sold. F, L. de Keyser, sold. K. Th. Scholten. A.R. EN C.H.-VERGADERINGEN TE 'S GRAVENHAGE GAAN WEL DOOR •s-GRAVENHAGE, 6 Sept. Het bericht, dat de tegen morgen in het Kurhaus te Scheveningen belegde vergaderingen, uitgaande van de A.R. kieskringcentrale „Nederland en Oranje" te 's-Gravenhage en de kamerkringvereeniging 's-Gravenha ge der Chr. Hist. Unie, niet zouden doorgaan, berust op een misver stand. Deze bijeenkomsten gaan w e 1 door. EEN RIJK BEUKENJAAR OP DE VELUWE Naar het zich laat aanzien, zal de oogst van beukennootjes op de Veluwe dit najaar bijzonder groot ziin. De krui nen der meeste hoornen zijn bruin van de duizenden stekelige napjes, waaruit straks de glimmende, driekantige vrucht jes zullen neerregenen. De handel in beukennootjes zal dit jaar. evenmin als die van eikels en kas tanjes. vrij zijn, omdat men van plan is deze boomvruchten op groote schaal in te zamelen. In verschillende centra van ons land zijn daartoe oficieele opkoopers van overheidswege aangewezen. De eikels en kastanjes zijn voorname lijk bestemd voor veevoeder; uit de beu- kenootjes wordt de olie geperst, welke geschikt is voor en gebruikt zal worden bij de voedselvoorziening. Tc verwachten valt, dat de jeugd hij de inzameling een groot aandeel zal heb ben en wellicht zal deze campagne voor vele gezinnen nog een extra-bijverdien ste kunnen worden. (N.R.Ct.). AMSTERDAM. 0 Sept. - De oil- cier van justitie, mr. J. W. Bo*c.h. vorderde vrijspraak tegen den 36- jarigèn Hilversumschën handelsrei ziger, die voor de rechtbank terecht stond, verdacht van berooving van een dronken man, dien hij in een auto thuis gebracht had. Op 12 April, tegen sluitingstijd, zat de bejaarde Bussunimcr H. in een café te Hilyersum. Hij had veel meer gedronken dan goed voor hem was en de caféhou der vond het niet verantwoord, dat hij alleen huiswaarts toog. Een Hilversum- sche handelsreiziger, die ook niet meer geheel brandschoon was. doch die toch nog wel wist wat hij deed. bood zich als geleider aan. Weldra stond een taxi voor, doch de chauffeur vertrouwde het naar alcohol riekende gezelschap, dat zijn diensten inriep, niet bijster, zoodat hij vooruitbe taling verlangde. De Bussuramer ver trouwde zijn portemonnaie een oogen* blik aan zijn „oppasser" toe en deze maakte voor de start de zaak met den chauffeur in orde. De Bussummer werd uitgeladen in de buurt van zijn woning en in een plant», soentje genoot hij nog eenige rust vóór hij zich hij zijn echtgenoote aanmeldde. Den volgenden dag miste hij vijf bank biljetten van tien gulden. De handelsreiziger had met den chauf feur nog een kop koffie gedronken om wat bij te komen, voor ook hij zich weer onder het huisvrouwelijk gezag stelde. Den volgenden dag kwam*de Bussum mer opdagen, om zijn geld terug te vra gen. Maar de handelsreiziger ontkende ook maar een cent meer uit de portemonnaie te hebben genomen, dan hij noodig had gehad om de taxi te betalen. Wel wer den in zijn woning eenige bankbiljetten van 10 gevonden en ook de met den chauffeur gedronken koffie had hij met een tientje voldaan. Van het. in zijn woning gevonden geld kon hij op een hetrekkelijk gering be drag na de herkomst opgeven. Zijn vrouw bevestigde zijn verklaringen. Haar man was erg dronken thuisgeko men. de chauffeur had hem tot de deuf gebracht en zelf had zij hem zoo goed als het ging naar zijn bed getranspor teerd. In de diverse verklaringen van den caféhouder, den chauffeur en de vrouw van verdachte zag de officier van justi tie geen voldoende bewijsgronden. De verdediger mr. H. Keune sloot zich gaarne bij dit requisitoir tot vrijspraak aan. maar bovendien was hij van oor deel. dat zoo er al iets ten laste had moeten worden gelegd, dit niet diefstal was, doch verduistering. PI. is er van overtuigd, dat zijn cliënt het slachtof fer is van dronkemanspraatjes. WEGENBELASTING 'g-GRAVENHAGE. 6 Sept. - De K. N. A. C. deëlt het volgende mede: De beschikking vanwege het Departe ment van Financiën, waarbij het verkrij gen van 60-dagen kaarten voor de motor rijtuigenbelasting werd vergemakkelijkt, gaf door haar redactie aanleiding tot het feit, dat verschillende inspecteurs der directe belastingen zich niet meer gerechtigd achtten terugbetalingen te doen geschieden op jaar- en kwartaal- kaarten vnor motorrijtuigen, welke bui ten gebruik moesten worden gesteld. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de K.N.A.C. werd thans van het departement van financiën be richt ontvangen, dat deze terugbetaling toch kan geschieden, indien voor de des betreffende motorrijtuigen een rijver gunning door de rijksverkeersinspectie is geweigerd. Bovendien blijft de bepaling van kracht dat hun, die kunnen aantoonen op bepaalde dagen in de maanden Juni, Juli, Augustus en/of September 1940, niet met hun voertuig op den openharen weg te hebben gereden, op verzoek terug gave kan worden verleend over de des betreffende dagen. Op bon van uw dokter FEUILLETON door Cecil Freeman Cregg 59) Ik probeerde de anderen te hel pen den inspecteur kwijt te raken. Dat kon ik heel gemakkelijk doen, want de anderen zouden er toch de schuld van krijgen niet ik. Maar Higgins schijnt onder een gelukkig ge sternte geboren te zijn. Toen hij bijv. dien ladder naar binnen haalde, liet ik het ding plotseling schieten, maar het ding miste hem. Toen probeerde ik hem in den schoorsteen naar om laag te werken, maar zonder succes. Toen liet ik hem van het dak afglij den, maar op het laatste moment greep hii /»e goot. Het was onbegonnen werk. In ieder geval moet hij later het Med- burst huis nog eens nauwkeurig on derzocht hebben. Vond daar waar srhijnlijk ook eenige vingerafdrukken van mij. Gord dat hij me daar gezien had. Ik hoop. dat hij er geen een op onwaarschijnlijke plekken vond. Dat is wel niet mogelijk, want anders zou een man mot Higgins' hersens dat wel verder onderzocht hebben." „En juffrouw Hick?" „Mapell" antwoordde hij lakoniek. „van ons wist ze niets". „De auto stond op jouw naam is het niet?" „Ja", zei Hamper, fronsend. „Mapell haalde me daartoe over. In de toekomst moet ik dergelijke fouten vermijden, hoewel ik me herinner, dat het destijds mijn ijdelheid streelde." Er volgde een korte stilte, welke ten slotte verbroken werd door de vrouw die inspecteur Higgins gekend had als Jill Crawford. „Weet je Tommy, dat ik je bijna ver ried. toen ze me op Scotland Yard vast hielden. Ik acteerde een beetje en ging te ver. Een bijna echte flauwte redde echter de situatie. Die ouwe tante op Scotland Yard, was echter een goeie, moederlijke ziel", voegde zij er cynisch aan toe. „Doet er niet, toe. Siss. Ik heb het aan jou te danken, dat je mij uit een groote moeilijkheid gered hebt. Higgins moet zich wel verwonderd hebben afge vraagd hoe ik op de hoogte was van het bestaan van het groote huis in Med- hurst. Jij bracht me op het idee om me zelf een brief te schrijven en het te doen voorkomen alsof die van mijn vader kwam. Ik geef toe, dat het idee om den hrief een oud adres te geven, van mij was. maarIn ieder geval was jij het. Siss. die hem Higgins in handen speelde," „Dat ls waar ook. Tommy. Heb je het met je hospita in orde gemaakt?" „Ja". Na een pauze vervolgde hij koud en dreigend: „Het is voor haar maar heter dat ze niet gaaf-piepen." „Ren je er ooit achter gekomen, waar om Mapell ons in dat huis in Horton volgde?" „Neen. Waarschijnlijk was het maar toevallig, maar Mapell kan goed gissen of liever kon goed gissen. Hij begreep wel, dat Raymond van dat huis uit was doodgeschoten en waarschijnlijk kwam hij daar eens rondneuzen om te kijken of hij mij niet verraden kon. Van San derson kwam hij ook netjes af. Daar maakte ik echter een leelijke fout." „Hoe kwam je ertoe op Sanderson te schieten? „Ik handelde een beetje overhaast Siss. Na den brand nam ik een geweer en wat ammunitie mee uit de schiet baan en begaf mij naar het landhuisje, om me daar eenigen tijd schuil te hou den. Ik kwam er net aan, toen er nie mand anders uit te voorschijn kwam dan Sanderson met een stelletje agen ten. Natuurlijk dacht, ik. dat Sanderson gepraat had en dat. de politic me daar was komen zoeken. Ik bemerkte niet dat hij geboeid was. Het was een kwestie van zelfverdediging. F.n een mooie ge legenheid om het plannetje, dat ik in den zin had toen ik naar het huis in Medhurst, ging, alsnog uit te voeren. Ik moet. echter toegeven dat het een slecht schot was. Niets vergeleken hij dat waarmee ik Raymond naar de andere wereld 'hielp. Maar ik ben altijd boter met een bewegend doel. Inspecteur Hig gins was heel dicht bij de waarheid met zijn sprookje, zooals hij het noemde. Ik had een buitengewoon ènaangpnaam kwartiertje en het was allpen de ge dachte dat jij daar buiten was met die vrouw, welke me moed gaf. Ik had slechts om hulp te roepen." Een nieuwe pauze, waarin Hamper zijn glas weer vulde, terwijl zijn zus t"r een cigaret opstak. Toen vervolgde hij: „Het was verdraaid grappig, dat Higgins mij naar dien advocaat stuur de. Op den terugweg telefoneerde ik hem met Mapei I's stem en deed net alsof ik hem wilde omkonpen. Alsof die onschuldige Higgins zijn „Ziel" zou verkoopen. Ik wilde, dat die stem goed tot hem zou doordringen. Ik ver telde hem ook van die handschoenen met Mapell'?. vingerafdrukken erop. Ik wist, dat hij me' niet zou gclooven." „Vertelde je hem dat?'' Verschrikt kwam de vrouw overeind. „Wat gaf het? Toen vader die hand schoenen liet maken, wist hij wat hij deed. Hij droeg ze altijd als hij aan het werk was. Mapell wist. het natuur lijk niet, want clan zou hij er wel een stokje voor gestoken hebben." „Toch hadden ze ons bijna verraden, Tommy.'' „Ja, ik had een moeilijke vijf minu ten, toon ik de douane moest wijsma ken. dat ik veel met chemische stof fen werkte en ze moest dragen om mijn handen te beschermen.'' „Je had ze moeten vernietigen, Tom my. Hoe kwam je er in vredesnaam toe. om ze mee te nemen hier naar toe?" „Ze zijn heel wat waard. Siss. ik kan ze hier prachtig aan een van de linke jongens verkoopen." „Ik was verschrikkelijk hang. toen Higgins ons beiden op Scotland Yard vasthield op die absurde beschuldigin gen. „Hij wilde ons tegen Mapell bescher men. Ha, ha. Ik moet tot Mapell's eer toegeven, dat hij dPn moed had als Tyn- dall naar Scotland Yard te komen en mij daar bij de identificatie aan te wij zen." „Waarom heb je hem toen niet ver raden?" „Dat was te gevaarlijk voor me, lieve. Als ik hem verried, stond dit voor mij gelijk met de bekentenis. Mapell kon ik altijd krijgen. Ik had alle maatregelen genomen. Ik had bij je onvolprezen hos pita reeds een prachtigen brief achter gelaten, geadresseerd nan den heer Hen ry Adams^met volledige instructies be treffende een advertentie in dc Times al die noodzakelijk zou blijken. Inspec teur Higgins had toch moeten weten, dat geen zichzelf respecteerende misda diger (excuseer me de uitdrukking) zulk een fout zou maken als den brief naar den heer Adams te zenden en die te la ten volgen door een advertentie, waarin hij zijn adres verraadt. Handley House behoorde aan de bende en ik wist dat Mapell en Heckcnstein zich daar eeni gen tijd zouden ophouden. De brief aan Adams was dus een ingenieuse manier om hen te verraden. En het slaagde terwijl ik veilig in de gevangenis zat". „F.n die wijsgeerige speech over het huwelijk tegen een broer en een zus ter, Tommy, dat U'as me bijna te mach tig". „Ja, Siss. Wanneer zeiden we ook weer, dat we zouden gaan trouwen? Dp dertiende Juni. niet? Och. wat is die man een sufferd!" Een uitbarsting van vroolijkheid van hen beiden volgde, totdat de vrouw ein delijk weer wat kalmer werd. „Toch. Tommy, moeten we dit alle maal vergeten. Het is gevaarlijk om aan deze dineen te denken laat staan er over te sprpken." „Gevaar? Wat is gevaar?" zei Tommy. Je kunt in ons beroep alleen maar suc ces hebben, indien je geen zenuwen hebt geen geweten en goed tooneel kunt spelen. Dat was een van de stel regels van den ouden heer". „Je bent een wonder. Tommy". Hamper glimlachte een zelfvoldaan lachje. „Drommels, Siss, als dat ouwe wijf van een Higgins ons nu eens hier kon zien zitten!" „Dat kan hij". Bij het hooren van die stem draaide het tweetal zich verschrikt om. In de deuropening stond de stevige figuur van den inspecteur, een revolver in zijn rechterhand, terwijl er een paar handboeien aan den wijsvinger van 7:'n linkerhand bengelden. Achter den in specteur waren verschillende figuren in diversp uniformen zichtbaar. Higgins wenkte met den wijsvinger van zijn linkerhand. De handboeien rammelden welluidend. Hamper had die veelzeggende hand schoenen moeten verwisselen, want de douaneautoriteiten hadden de zaSk be hoorlijk gerapporteerd en Higgins be schikte toch nog over meer intelligentie, dan Hamper hem toeschreef. Het was een toevallige omstandigheid dat Hamper op den dag, welke hij ge noemd had als datum voor zijn huwe lijk met Jill Crawford, het twijfelachti ge privilegie genoot zijn verlangens kenbaar te mogen maken betreffende zijn laatste ontbijt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7