Door perken en stal ien van Artis In gesprek met den heer A.F.J. Portielje Pétain en Lavai vormen een nieuwe regeering Spreken met de dieren Volmachten voor Weygand om Fransche koloniën te verdedigen Een conclusie van Le Matin Jos. Goudswaard 70 jaar 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 De wetenschappeli|ke beteekenis van de diergaarde voor de dierpsychologie ^7 ELDEN heb ik een merkwaardiger en ook interessanter gesprek gehad in deze reeks dan datgene dat hieronder geboekstaafd wordt. Het is mij nog niet eerder gebeurd dat 'n Livingstones eland- antilope mij m'n notitieboekje uit de vingers probeerde te eten en dat terwijl ik in gesprek ben met mijn slachtoffereen kameel mij heel vriendschappelijk de hals uit likt. Maar dat kan je gebeuren als je op bezoek bent en praat met den inspecteur van de levende have in Artis, den heer A. F. J. Portielje. Ik had mij juist op mijn gemak geïnstalleerd in zijn gezellige en karakteristieke werkkamer in een van die oude huisjes van Artis die de vroegere Plantage nog gekend heb ben, ik had mijn blocnote en het potlood voor den dag gehaald en nog geen vijf woorden gesproken toen de heer Portielje het plan opperde om „den tuinmaar door te wandelen en dan zoo het gesprek te voeren. Ik kan niet anders zeggen dan dat het een aangename ver rassing was, zoon wandelend interviewmet af en toe de al dan niet bescheiden tusschenkomst van een van Portielje's pleegkinderen. J^INNEN de minuut zijn we van de werkkamer verhuisd naar de Eland-antilopen en sta ik met mijn gastheer niet buiten maar bin nen de afrastering, oog in oog met twee kolossale exemplaren van deze soort. „Blijf nou maar rustig staan, en maak vooral geen onver wachte bewegingen, dan zult U wel eens zien wat er gebeurt"Ik ga rustig een paar aanteekeningen staan te maken en zie onder de hand dat de beide antilopen kalm op ons afkomen, nieuwsgierig als zij zijn< ons eens van onder tot bo ven beruiken, en passant probee- ren mijn blocnote mee te gappen en dan, hun nieuwsgierigheid be vredigd, weer nèar elders wande len. verschil in toonhoogte, volkomen mis lukken kan". Maar de massale stier met zijn gewel dige horens reageert er prompt op en komt met den kop zwaaiende op ons af. en de uit Abessinië geïmporteerde leeu wen hollen op het hooren van Portielje's „auoem" naar het hek. geven aanhalig kopjes aan de tralies en laten zich over de kop aaien. ..Kijk. dit is nou het typische. Dit zijn geïmporteerde leeuwen die uit de wilder nis komen en die tegenover mij volko men handelbaar zijn. Maar de ionee leeuwtjes die hier hij de leeuwin groot gebracht rijn reageeren er niet zoo on middellijk op. Die blazen en slaan met de klauwen. Die moeten bij het hooren van het sociale geluid waarvoor ze van nature ontvankelijk zijn eerst nog hee- lemaal aan den omgang met den mensch wennen. Want al zijn ze hier geboren, er werden toch in ieder geval leeuwen en peen op menschelijk ver keer ..ingestelde" Amsterdammers ge boren." ..Zijn die leeuwen zoo mak meneer?" vraagt een dame uit het publiek. „Voor mij wel mevrouw, maar U moot het toch maar niet probeeren." j?00 wandelen v)e langs de kooien. Alle dieren worden toegesproken in hun taal en alle reageeren zij er op. de groote neushoorn komt naar het hek wandelen, twee Koningstijgers laten zich evèn op de flanken kloppen, de apen zijn dol van plezier, zelfs de groote Condor, de gier van de Andes die een donsiong te ver zorgen heeft, kort geleden uit het ei ge- A. F. J. PORTIELJE in het stamboek, dat van ieder dier is aangelegd, en dat uitge werkt wordt in de wetenschappe lijke publicaties, die hier het licht hebben gezien." A RTIS is dus ook nog wel iets meer een dierentuin tout court." „Inderdaad, men heeft in Artis ook te zien een zeer belangrijk wetenschappe lijk instituut dat in Nederland met eere genoemd mag worden. Waar b.v. is men „Dat is nou heel typeerend zegt Por tielje ze zijn nu volkomen gerustge- eteld en hebben onze aanwezigheid ge accepteerd zonder meer. Maar als we nou een plotselinge onverwachte beweging maken, dan zijn ze weer volkomen op hun qui vive en zouden we best eens een peut kunnen krijgen met die ho rens. Het is maar dat je weet hoe je met die dieren om moet gaan. En ga je sociaal-vertrouwe lijk met ze om. dan zijn de dieren van zelf ook min of meer sociaal ..ingesteld" en „afgestemd". Als ik een antilope ach ter zijn oor kriebel, zooals ze elkaar zoo dikwijls maar dan likkend doen, dan is dat, een vriendschapsbewijs dat het dier gaarne accepteert, ook van den mensch. Daar hebt u bijvoorbeeld de apen. Een heeleboel menschen lachen als ze bij de apenrots of voor een apen kooi staan... dat is fout. Want bij het lachen ontbloot men de tanden en als een aap kwaad is trekt hij óók z'n lippen omhoog en Iaat zijn tanden zien. Een lachend mensch is dus voor een aap een vijand met wien gevochten moet wor den. Daarmee moeten wij ift den omgang met onze apen wel degelijk rekening houden. En zoo geeft onze dierlijke in ventaris in Arris ons allerlei mogelijk heden tot het.doen van dicr-psychologi- sche studies. Wij letten op het gedrag van de dieren, wat schuilt er in dat dier. wat voor eigenschappen ontwikkelt het, wat voor driften openbaren zich in strevingen en uitdrdukkingsbewegingen. Onze oppassers merken dat alles door ondervinding, maar wij paan het weten schappelijk na. Zoo is Artig dat altijd al een belangrijk instituut is geweest voor wetenschappelijk onderzoek, dit langzamerhand ook speciaal op het ge bied van de dier-psychologle geworden, het terrein waarop ik mij altijd zoo graag heb bewogen." Y\7 E zijn van de antilopen alweer ver v der gewandeld naar den stal van de Alpen-steenbok met zijn vervaarlijke naar achter gedraaide horens. Als de heer Portielje de deur van het buiten- perk opendoet komt het dier in een draf op ong af. blijft even nieuwsgierig staan te kijken en dan gooit Portielje plotse ling met een slag de deur weer dicht, want in het volgende oogenblik bonken De olifanten vooral mogen zich steeds in een groote belangstelling verheugen de steenbokhorens met kracht tegen het hout. Net op tijd. ..Kijk, daar hebt u nou een ander typisch roersel in de dierenziel; de vechtdrifl. In hei algemeen zijn ook de herten om streeks den bronsttijd niet best te vertrou wen. De mannetjes hebben dan als gebo ren kampvechters de vechtdrift in zich en bij gebrek aan een mededinger van de zelfde soort moet dan een ander levend wezen dat in de buurt is het maar ont gelden." Na dit incident wandelt de heer Steen bok weer rustig naar het hek en laat zich door eenige Artisbezoekers heel kalm een lekker beetje voeren. „Hoe is dat nu te verklaren, dat hij met ons vechten wil en zich daar laat voeren zonder te dreigen?" „Heel gemakkelijk, dé hand die daar door het hek steekt., is een hand, gevuld met voer en de onze was leeg. En een „voerhand" doe je als Artis-dier prin cipieel geen kwaad." De dieren en hun taal \\7E zetten de wandeling verder V V voort langs de kameelen en de Afrikaaneche ezels, langs de jonge leeuwen, langs de apen, en overal spreekt de heer Portielje de dieren in hun eigen taal aan, d.w.z. hij imi teert zoo goed mogelijk het geluid dat ze maken; hij loeit als een stier, gromt als een leeuw die het naar zijn zin heeft en maakt de be kende typische geluidjes van de apen. „U bent een baas in dierenimitaties." „Ja. dat moet ik wel zijn, wil mijn om gang met de dieren zoo effectief moge lijk zijn. Want kan ik in hun bijzijn een geluid maken dat spreekt tot hun so ciaal gevoel dan zullen zij mij ook zoo vriendschappelijk mogelijk tegemoet ko men. Het spreekt vanzelf dat dat niet gemakkelijk is omdat de imitatie door een kleinigheid b.v. door een minimaal Een prince-uapje, afkomstig uit Columbia derscheidt door zijn dat zich van zijn soortgenooten on bijzonder langen staart kropen, draait het imposante hoofd om eq geeft blijken van herkenning. ,.Een heeleboel menschen denken dat de apen altijd jeuk hebben en dik onder de vlooien zitten omdat ze veel zichzelf krab ben op pluizend met eikaars huid bezig ziin. Hun zich zelf de huid krabben, komt dikwijls op afreageeren van een of andere spanning neer. Ik zeg u, onze apen heb ben geen vlooien. En het „vlooien", dat ze elkaar met vingers en lippen doen, is ook alweer een uiting van gezelligheid, van sociale gezindheid. Als een van onze apen zich bij mij aansluiten wil. gaat hij mij „uitnoodigend" op de mouw van mijn las zitten vlooien. En als ik dan den arm weg trek maakt hij soms nog dezelfde bewegingen met. ziin vingers en lippen, maar dan in de lucht. Zulk „vlooien" is dan min of meer willekeurige uitdrukkings beweging of gebaar." Dier-psycholögie Langzamerhand is onze wande ling weer ten einde en keeren we te rug in 'sheeren Portielje's werkkamer, waar het gesprek nog even wordt voort gezet. Onze gastheer merkt op; „De dier psychologie is daarom zoo belangrijk, omdat, zij voor de studie van de men schelijke psychologie zooveel sleutels geeft. Wij dier-psychologen leveren door onze studies, zooals wij ze hier zoo prachtig kunnen maken, veel koren op den molen van de psychologen en psy- chopathologen. die met de kronkelpa den van het menschelijke driftleven te doen krijgen. De uitingen van een dier zijn in vele gevallen veel ongecompli ceerder dan die van den mensch. Zij ko men meer overeen met die van kinde ren. die nog niet aan denken en soreken toe zijn of van krankzinnigen, bij wien bepaalde verstandige „remmen" ontbre ken. De studie van de apen b.v. heeft zeer veel steentjes bijgedragen tot het gebouw dat de menschelijke psycholo gie heeft opgetrokken vanwege de over eenkomst die er in hun driftleven en dc primaire roerselen hij den mensch bestaat. In hun intelligente uitingen komen zelfs de menschachtige anen njet verder dan nog zepr jeugdige kinderen. Wij hebben hier een geweldenaar van pon oran-oetang. die in zijn „vrije tijd" spelendenvijs van allerlei probeert en o.a. heel kinderlijk met een strootje en een apenootje kan zitten spelen. Vandaar dat ik zei: Wij bestu- deeren het gedrag, wij doorvor- schen de uitingen van het dier bij meer dan één gelegenheid, als het eenzaam zoowel als wanneer het in sociaal of gezinsverband leeft, of als het jongen heeft. Zoo 'oen- de is een groote schat van zeer waardevol wetenschappelijk ma teriaal verzameld in den loop van de jaren dat allemaal is neergelegd voor het eerst in de gelegenheid geweest de broedbiologie van den Casuaris te be- studeeren? In Artis. de eerste dierentuin waarin deze vogel gebroed heeft, nu al voor de tweede maal. Zoo wordt er ook eiken dag gekeken naar onze broe dende Condors om daar wetenschappe lijke waarnemingen te doen, ook wat betreft het kuiken dat na 59 dagen uit het ei kroop. ..Anderzijds heeft een diergaarde als Ar tis toch ook een groote sociale waarde". „Natuurlijk. Ziet U maar eens naar de bedrijvigheid op onze kinderboerderijwaar de kinderen rustig rondloopen te midden van de kalfjes, de biggen, de schapen, de kalkoenen, en allerlei andere - hoenders. De kinderen, die daar komen en met al deze dieren mogen omgaan, hen .zelfs in hun handen kunnen nemen, krijgen van den oppasser 'allerlei aanwijzingen over den juisten omgang met deze overigens nog totaal ongevaarlijke en aan menschen ge wende jonge- diereft. Hier wordt dan ook volop genoten en allerlei al doende ge leerd. Geen dier doet kwaad, merken ze. als je je maar behoorlijk gedraagt en rustig met hen omgaat. Zoo is daar in ons boerderijtje al aan duizenden kinde ren de goede omgang met dieren geleerd tot groot voordeel van beidepartijen Maar ook onze Biologische Artisfilm, door den heer H. C- Yerkruysen met groot geduld en technisch kunnen ver vaardigd. heeft al heel wat bijgedragen tot een juister kijk op het gedrag van dieren. Ieder jaar zien duizenden schoolkinderen in het bijzonder alle gymnasiasten, Hoogere Burgerscholieren leerlingen van M.U.L.O. en hoogste klas sen der Lagere scholen van Amsterdam een nieuwe serie van vijf deel en de zer boeiende en leerzame film. Voorts kunnen des zomers ook de Artisbezoe kers. tijdens hun wandeling of daarna, een tweetal deelen gaan bewonderen. En denkt U dan nog eens aan het druk ke schoolbezoek, aan de leerlingen van het Kunst- en Kunstnijverheidsonder wijs en van de Montessori-opleidings- cursussen. die hier geregeld werken. Aan de studenten van onze Uni versiteit en aan de kunstenaars, die zooveel van Artis en zijn le vende have profiteeren. Voor Op voeding en Onderwijs is een goed beheerde biologische instelling als Artis van werkelijk onschatbare waarde, om hier van het natuur genot, dat zoowel ouderen sis jongeren in onzen tuinmet zijn prachtig aquarium, bibliotheek en musea kunnen beleven, verder maar niet te spreken. PARIJS. 7 Sept. (A.N.P.) - Her bekende Fransche blad Le Matin schrijft: „Wij zijn verslagen en moeten om die reden de gevolgen van de nederlaag en alle onaange naamheden op ons nemen Deze noodlottige dag had vermeden kunnen worden. Wij moeten er kennen, dat Duitschland gelijk heeft, wanneer het beweert tot de laatste minuut gepoogd te hebben om den vrede in Europa te bewa ren en dat het tegen eigen wil de wapens tegen Frankrijk heeft op genomen." De Fransche regeering is gisteravond na een onder voorzitterschap van maar schalk Pétain gehouden ministerraad afgetreden. Er is daarna een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Met het oog op de versterking van het regeeringsgezag heeft maarschalk Pétain besloten een ministerraad tè be lasten met de taak. de leidende begin selen van de politiek der regeering vast te leggen en ze in wetten tot uitdruk king te brengen. De leden der regee ring. die tot dezen, door maarschalk Pétain gepresideerden ministerraad behooren en de volmachten van minis ters hebben, zijn: Plaatsvervangend minister-president.: Laval. Justitie: Alibert. Buitenlandsche zaken; Baudouin. Productie en arbeid: Belin. Financiën; Bouthilier. Binnenlandsche zaken: Peyrouthon. De besluiten van den ministerraad worden door een kabinetsraad, die door den plaatsvervangenden minister-pre sident Laval geleid wordt, uitgevoerd. Tot den kabinetsraad behooren ook alle staatssecretarissen met en zonder den rang van minister. Laval is belast met, de voorlichting en met de coördi natie der ministeries. De kabinetsraad zal de loopende bestuursaangelegenhe den en de aangelegenheden, die niet voor den ministerraad gebracht wor den. afhandelen. Generaal Weygand heeft in zijn hoedanigheid van generaal-gedele- geerde der regeering in Fransch- Afrika de meest uitgebreide vol machten gekregen om de' verdedi ging en de veiligheid van het Fran sche koloniale rijk te waarborgen. Door het overdragen van deze mis sie om de verdediging in Afrika te centraliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij vastbesloten is. zich met alle middelen te verzetten te gen de intriges, die erop gericht zijn, het moederland en de kolo niën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk in gevaar te brengen." Volksfront in Lyon steekt hoofd weer op Het Fransche weekblad „Candide" bespreekt opnieuw het merkwaardige feit. dat de bekende Tinksradicale poli ticus Herriot nog steeds de belangrijke post- van burgemeester van Lyon. op twee na de grootste stad van Frankrijk, bekleedt. In Lyon steken de aanhan gers van het volksfront het hoofd weer op, meent het tijdschrift. Ambtenaren, die vrijmetselaars zijn. deelen openlijk biljetten uit. waarin zij hun logebroe- ders verzoeken alle bij kracht van wet eeöischte verklaringen tegen de gehei me genootsrhanpen rustig te ondertee kenen zonder iets aan hun praktijken te \eranderen. De bevolking van Lyon, zoo betoogt het hlad wordt in haar scepticisme tegen de revolutie van Vichv nog versterkt door het feit, dat Herriot. Paul Reynaud en Vincent Auriol er niet voor terugdeinzen elkaar in de bekendste restaurants van de stad- openlijk te ontmoeten. OMTREK BAARN, 6 Sept. Morgen viert de bekende genealoog Jos. Goudswaard zijn zeventigsten verjaardag. Als genealoog heeft hij de laatste "25 jaar naam ver worven. Voordien was hij jarenlang woonachtig en werkzaam in Vlaande ren, als vertegenwoordiger van den Ne- derlandschen boekhandel, speciaal voor den verkoop van letterkundige werken. Dat hij veel van Vlaanderen hield, ge tuigt zijn boek: Uit het leven van een leurder. In 1914 heeft Goudswaard met vela vrienden, o. w. den dichter Karei v. d. Oever, Vlaanderen moeten verlaten en vestigde hij zich te Baarn. Hier koos hij als beroep de genealogie, waarmede hij in ons land naam heeft gemaakt. Een die op de hoogte ven zijn lijd wil blijven Een asp uit den dierentuin te Rome, die menschei^e ailures heeft aangenomen (Foto Weltbild) Üe eendenvijver bij de oude bastion» te Maastricht krijgt door den dienst van gemeentewerken in samenwerking met de Ned Heide Mij een grond-ge schoonmaakbeurt Nadat het water is weggepompt, wordt de een meter dikke sliblaag weggegraven (Foto He» Zuiden)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8