MASSALE AANVALLEN OP DE LONDENSCHE CITY Branden zijn in België en Frankrijk te zien Zeer ernstige politieke botsing in Den Haag Alle types van Duitsche toestellen nemen aan de bombardementen deel „Vergelding is begonnen' Ook aanvallen op Schotland Fransch-Japansche overeenkomst Ex-koning Carol vertrokken HetRoemeensch- Bulgaarsche verdrag Arrestaties in Vichy Hoofdcommissaris van politie in verband daarmede uit zijn ambt ontzet N.S.B.-er gedood Engelsche bommenwerpers teruggejaagd EEN MISLUKTE AANVAL Maastunnelbouw vordert steeds Geen restitutie meer bij eier-export Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 8 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft Zaterdagmiddag voor het eerst met sterkere krachten de haven van Londen en de stad aangevallen. De aanvallen geschiedden als vergelding voor de nachtelijke aanval len welke het Engelsche luchtwapen de laatste weken in versterkten omvang tegen niet-militaire doelen in het Duitsche rijksgebied heeft ondernomen. Van het stadscentrum van Londen tot aan de mon ding van de Theems strekt zich een enkele groote rookwolk uit. In den loop van Zondag hebben opnieuw talrijke Duitsche ge- vechts- en jachttoestellen aanvallen ondernomen op Londen op de zelfde wijze. De militaire doelen dezer formaties waren vitale indus trie- en haveninstallaties te Londen. slagplaats. Verscheidene loodsen en pak huizen ingestort. Krachtige afweer van jagers voor het bereiken van Londen, boven de stad zelf minder last. Een an dere afdeeling heeft doelen ten Noord oosten van mij aangevallen. Zware rook wolken boven het Albert-dok en de gas fabriek van Becton waargenomen. *59 DE sinds gisteren op elkander volgende aanvallen op Lon den hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, getoond, dat Engeland niet in staat is. zijn hoofdstad tegen Duitsche lucht aanvallen te beschermen. Men had van Engelsche zijde tot dus verre steeds verklaard, dat alle Duit sche aanvallen op Londen worden af geslagen. In werkelijkheid echter waren dergelijke aanvallen in het geheel niet ondernomen. De Duitsche aanvallen op Londen zijn eerst gisteren begonnen en hebben getoond, dat het den Duitschen vliegerformaties mogelijk is iedere wil lekeurige hoeveelheid bommen van alle soorten en ieder kaliber hij dag en bij nacht op militaire doelen van Londen te werpen. Londen zal roet millioenen kilogrammen bommen bestookt worden zooMng de aanvallen van vijandelijke vliegers op niet militaire doelen in Duitschland worden voortgezet Bij den «rooien aanval op de Brit- sche hoofdstad zijn aJle vliegtuig types gebruikt welke Duitschland bezit. Heinkelbommenwerpers. Jun- kers vliegtuigen, Messerschmitt-ma- chines hebben verderf naar het eiland overgebracht. Elke machine droeg tweeduizend ki logram ontplofbare stoffen naar den vij and. Verscheidene millioenen kilogram Ijzer zijn de laatste uren boven Lon den losgelaten. De Engelsche luchtversperring werd van het zuiden uit doorbroken. Het was moeilijk door den gordel van afweer rondom Londen heen te komen. De En gelschen verdedigden hun hoofdtad taai en verbeten. De geweldige schade, wel ke aan het hart van het Britsche rijk veroorzaakt werd. is met offers betaald moeten worden. Maar op dit oogenblik is het alleen van belang, dat het Duit sche luchtwapen op klaarlichten dag Londen met hommen heeft bestookt. Mi litaire waarnemers in Berlijn zijn het erover eens. dat dit het begin van de vergeldig is. welke Hitier heeft aange kondigd. Golf op golf vlogen de Duitsche bom menwerpers in den rook en,walm. die over Londen hingen en wierpen hun bommen. De uitwerking was alleen nog maar waar te nemen door de door den rook hoog opschietende vuurzuilen. En gelsche Spitfire toestellen joegen door de rookwolken. De Britsche luchtdoel-" artillerie schoot zonder eenig doel haar granaten in de door rook bedekte lucht, zonder een ernstig gevaar voor de Duitsche aanvallers te vormen» Branden zijn in Frank rijk te zien Duitsche verkenningsvliegtuigen be richten. dat de geweldige rookwolken, die na den «rooten aanval op Londen opstegen, nog steeds boven het gebied tuaschen Londen en het Kanaal han gen. Zij trekken langzaam naar het wa ter en naar de kust van Vlaanderen, van waar men gedurende den nacht de branden in Londen kon zien. Uit Lon den zelf stijgen zonder onderbreking nieuwe rookwolken op en verhinderen in groote gebieden der steden een nauw keurig vaststellen der schade door de Duitsche verkenningsvliegtuigen. Ken geweldige brandhaard ligt in het stads gedeelte ten Zuiden van de Tower, waar belangrijke en uitgebreide fabrieken zijn getroffen. Tn het centrum der stad woeden vele andere groote en kleine branden die voedsel geven aan de ge weldige rookwolken, die als een huive ringwekkend teeken der vergelding over het Engelsche land trekken. Naar van de Fransche kust ge meld wordt, heeft men gedurende den nacht.de ontzaglijke brand in Londen niet alleen kunnen zien van de kanaalkust bij Galais, maar zelfs de geheele bocht van de Seine tot aan Cherbourg tne. Even ver is overdag de geweldige rookmassa te zien. die van Londen naar de kust trekt De rookwolken schuiven tot wolkhanken ineen, welke reeds een hoogte van verscheidene duizenden meters hebben bereikt. Het geverhtseskader 220 meldde Za terdag reed?' Wij hehheh met alle afdeelingen ha ven en dokwerken van Londen aange vallen. Treffers in hef Silverton-dok. branden in de nabij gelegen benzine-op- Geweldige schade De verliescijfers van den aanval van Zaterdag op Londen bedragen volgens nog niet bevestigde inlichtingen 87 En gelsche vliegtuigen en 26 Duitsche toe stellen. Naar het D.N.B. verneemt, teisterden de Duitsche bommenwerpers voorname lijk de ten Oosten var Londen gelegen voor den oorlog belangrijke industriee- le doelwitten in Silverton. Woolwich en Greenwich. De aangerichte schade zou ontzaggelijk zijn. Het geheele verkeers- centrum van Londen is bij den aanval in het ongerecde geraakt. Schachten van den ondergrondschen spoorweg zijn, naar men heeft kunnen vaststellen, in gestort Twee gasfabrieken vlogen in de lucht en gToote entrepots en graanpak- huizen werden dor de Duitsche machi nes aangevallen. Zaterdag zijn ook Thameshaven en Chatham door Duitsche bommenwer pers aangevallen. In Thameshaven werden de West-In- dië-dokken doeltreffend met bommen bestookt in Chatham werd een munitie fabriek getroffen. Tengevolge van het concentreeren van de Britsche jagers boven Londen ont moetten de Duitsche aanvallers zoo goed als geen afweer. Alle vliegtuigen wier pen hun bommen uit en keerden zonder een enkel verlies terug. BERLIJN, 8 Sept. (D.N.B.). Boven Schotland zochten de Duitsche bom menwerpers, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht eveneens hun doelen. Bij deze gelegenheid bombardeerde een te- rugkeerende Duitsche vliegtuigformatie een konvooi, dat zich ten Noord-Oosten van Aberdeen bevond. Een koopvaardij schip van 6000 ton zonk terstond, een ander kreeg slagzij. Voorts werden twee schepen zwaar beschadigd, zoodat zij bleven liggen. Een Duitsche vliegtuig stortte op de thuisvlucht in zee. Vervoer van Japansche troepen zou thans mogelijk zijn SJANGHAI, 8 Sept. (D.N.B.). Vol gens een in Hongkong ontvangen klaar blijkelijk officieel bericht uit Indo-Chi- na is een Fransch-Japansche overeen komst tot stand gekomen, waarbij Ja pan het transport van troepen door de provincie Tonking (Indo-China) naar de Chineesche grens wordt toegestaan. Frankrijk heeft in de landing van Ja pansche troepen in Haiphong en het vervoer van deze troepen per spoor tot Yuennan toegestemd onder voorwaarde, dat de troepen onderweg de spoorlijn niet mogen verlaten. Japansche kringen alhier verklaren, dat zij als gevolg van het ontbreken van inlichtingen over de geKurteniaaen in Indo-China niet in staat zijn dit be richt te bevestigen of tegen te spreken. Volgens berichten uit Hanoi, die te Vichy zijn ontvangen, zijn op 5 Septem ber Chineesche troepen hij epn poging de grpn? van Fransch Indo-China te overschrijden, teruggeslagen. Bij het gevecht is aan Indo-Chineesche zijde een man gesneuveld, terwijl er tien werden gewond. Het grensincident heeft geleid tot een versterking van de grenswach ten. In militaire kringen te Tsjoengking verluidt, dat sinds geruimen tijd de beste divisies van het centrale Chinee sche leger geconcentreerd zijn aan de grens van Indo-China. waar op het oogenblik ook generaal Pal Tsioeng Hsi vertoeft. De Chineesche strijdkrachten worden op minstens 200.000 man ge raamd. DE KINDERTRANSPORTEN NAAR CANADA LONDEN. 8 Sept. (D.N.B.). De on derstaatssecretaris Shakespeare heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat tot dus ver 11.600 Engelsche kinderen naar Ca nada zijn geëvacueerd. Legionnairs hebben getracht om zijn trein te beschieten BOEKAREST, 8 Sept. (D.N.B.). - Ex- koning Carol heeft Boekarest Zaterdag in de vroegte om vier uur in een extra tiein verlaten. Zijn vertrek was streng geheim gehouden. Carol bevond zich in gezelschap van den vroegeren hofmi- nister Urdarianu, van zijn vroegeren adjudant, overste Filitti en van den be heerder zijner goederen, overste Clauss. Naar wordt vernomen bevond zich ook madame Lupescu incognito in den trein van den ex-koning, die zich door Italië naar Zwitserland wilde begeven. De Zwitsersche regeering heeft Carol een verblijfsvergunning van een maand ge geven. Uit Temeschburg wordt gemeld, dat daar enkele honderden legion- nairs getracht hebben den specialen trein, waarmede ex-koning Carol naar het buitenland reisde, te over vallen. Toen de trein tegen 17.00 uur het station binnenreed en de rem men aanzette om met verminderde snelheid het station te passeeren, begonnen legionnairs, die aan weers zijden van den spoorweg opgesteld stonden, met geweren en pistolen den trein te beschieten. Het militaire escorte van dezen trein, die onmiddellijk zijn snelheid opvoerde, beantwoordde het vuur met geweren en mitrailleurs. Talrijke vensterruiten van den trein werden door de kogels ver nield. Of van de inzittenden van den trein iemand gewond is, is nog niet be kend. Enkele legionnairs stapten, toen de trein snel wegreed, op een alleen staande locomotief en reden den spe cialen trein achterna, terwijl anderen met een gehuurde auto naar het veertig kilometer verder gelegen grensstation Hatzfeld (Jimbolia) reden. Toen zij daar aankwamen, had de speciale trein echter reeds, zonder op het Roemeensche grensstation te slop pen, de grens gepasseerd en het Joego slavische grensstation bereikt. Ex-koning Carol van Roemenië is Vrij dagmiddag op het Joegoslavische grens station Gross-Kikinda per extra-trein aangekomen. Om 8 uur des avonds zette hij in den salonwagen, welke aan de Oriënt-express Boekarest—Milaan gekop peld werd, de reis via Agram en Lai- bach naar Triest en Zwitserland voort. Voor zijn vertrek is aan ex-koning Ca rol een cheque van ruim 20.000 pond sterling overhandigd als eerste jaarlijk- sche uitbetaling van een schadeloos stelling, welke Carol voor zijn leven ge- eischt en toegezegd heeft gekregen. Bo vendien beschikt Carol over rekeningen in Zwitserland, Engeland en de Ver. Staten. De Zuidelijke Dobroedsja zal op 30 September door Bulgarije zijn bezet SOFIA, 8 September (D.N.B.). Vrijdag geschiedde te Crajowa de onderteekening van het Roemeensch- Bulgaarsche verdrag over het af- afstaan van den Zuidelijken Dobroedsja aan Bulgarije. Het betreft de vroegere Roemeensche bestuursdistricten Kalia- kra en Dorostolo, met de steden Do- britsj, Silistra, Tutrakan, Baltsjik en Kawarna. Het vroegere Roemeensche gebied, dat aan Bulgarije komt, omvat 7726 vierkante K.M., met in totaal 378.000 inwoners, waaronder de Bulgaren op de eerste, de Roemenen op de derde plaats staan. Vóór de bezetting van Bessarabië en van den Noordelijken Boekowina door de Sovjet-Unie vormde het thans afge stane deel van den Dobroedsja slechts 2.6 pet. van het oude Roemeensche staatsgebied. Na het verlies van dit ge bied, 3.2 pet, van het verkleinde Roe menië. In verhouding tot het Bulgaar sche staatsgebied heeft de nieuwe pro vincie 7.5 pet. van den omvang, welke Bulgarije tot dusver had. Deze provincie meegerekend zal het vergroote Bulga rije meer dan 110.000 vierkante K.M. groot zijn. Volgens het Bulgaarsch-Roemeensche verdrag over den Zuidelijken Dobroed sja wordt het gebied, dat Roemenië af staat. in den tijd tusschen 15 en 20 Sep tember ontruimd en door de Bulgaar sehe autoriteiten fn bezit genomen. De militaire bezetting begint de 20ste in vier zónes. Zij moet op 30 September zijn voltooid. Het bedrag van de schade vergoeding. welke Bulgarije moet beta len, is theoretisch vastgesteld op 1 mil liard. Dit bedrag zal echter, daar Roe menië een fegenrekening heeft te vol doen. naar all" waarschijnlijkheid boek houdkundig worden verrekend. Het ver- dïag voorziet in het vertrek van onge veer 100.000 Roemenen uit den zuide lijken Dobroedsja en van ongeveer 45.000 Bulgaren uit den Noordelijken Dobroed sja. Het verdrag zal op 15 of 16 Septem her aan het parlement ter ratificatie worden voorgelegd. ENGELSCHE VLOOT UIT GIBRALTAR VERTROKKEN MADRID. 8 Sept. (D.N.B.). De in Gibraltar gestationneerde Engelsche vloot is in de richting van de Middel- landsche Zee uitgevaren. Een Britsch konvooi bestaande uit zes koopvaardij schepen en begeleid door oorlogssche pen en vliegtuigen is naar den Atlanti- schen Oceaan vertrokken. Daladier, Reynaud, Gamelin en Mandel gevangen genomen GENEVE, 8 Sept (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld, dat de vroege re Fransche minister-presidenten Daladier en Reynaud alsmede de vroegere opperbevelhebber van het Fransche leger generaal Gamelin gearresteerd en ln een kasteel in de buurt van Riom. den zetel van het hooggerechtshof, zijn ondergebracht. Het betreft hier vooreerst een voor zorgsmaatregel op grond van de on langs door den ministerraad aange nomen wet tot handhaving van de openbare veiligheid volgens welke staatsgevaarlijke personen voor den duur van den oorlog in arrest kun nen worden gesteld. Naar officieel uit Vichy verluidt, is ook de vroegere minister van bin- nenlandsche zaken. Mandel, die zich tot dusverre in Meknes bevond, ge arresteerd. Hij zou op het oogenblik per vliegtuig op weg zijn naar Riom. GENEVE, 8 Sept. (D.N.B.). In be voegde Fransche kringen wordt ver klaard, dat Daladier, Reynaud en Ga melin, die gisteren gearresteerd zijn, een afzonderlijke verblijfplaats hebben gekregen in het slot van Chazeron. Deze verblijfplaats, aldus voegde men er aan toe. is niet weelderig, doch eenvoudig en streng. Het slot is niet in de laatste plaats gekozen, omdat het dich bij Riom ligt, waarheen de gearresteerden voor en tijdens het proces gebracht zullen worden. DE PRESIDENT VAN PARAGUAY IS OMGEKOMEN BUENOS-AIRES, 8 Sept. (D.N.B.). Volgens berichten uit Asuncion deelt het ministerie van binnenlandsche zaken van Paraguay mede, dat staatspresi dent Estigarribia en zijn echtgcnoote zijn overleden. Volgens deze mededee- ling zijn beiden bij een vliegtuigonge luk om het leven gekomen. Tot, president der republiek ad inte rim heeft het kabinet heden generaal Rorinigo, tot dusverre minister van oor log, benoemd. Generaal Antola belast zich voorloopig met de portefeuille van oorlog. Het stoffelijk overschot van den verongelukten president zal Maandag met een plechtige staatsbegrafenis ter aarde worden besteld. Om die reden is Maandag tot volksrouwdag verklaard. Het onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk heeft uitgewezen, dat het toestel vermoedelijk in dikken mist tegen een rots is gevlogen. Het toestel werd bestuurd door majoor Peralta. een ervaren gevechtsvlieger uit den Chaco- oorlog. ITALIAANSCHE DUIKROOTEN IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN TANGER, 9 Sept. (Stefani). Het schijnt, dat de aanwezigheid van Itali- aansche duikboot en in den Atlanti- schen Oceaan aanleiding heeft gegeven tot heftige verwijten van de Britsche autoriteiten in het Engelsche moeder land aan de autoriteiten te Gibraltar, aan wie wordt verweten, dat zij de zee straat onvoldoende hebben bewaakt. BINNENLAND Verscheidene anderen zwaar gewond 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. - Van officieele zijde wordt gemeld: Op Zaterdag, in den namiddag, marcheerde een afdeeling van den „Nationalen Jeugdstorm", ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, begeleid door eenige W.A.-mannen van de N.S.B., door de stad in de richting van de Bali straat, om daar het N.S.B.-huis. op te zoeken. Juist voor dit huis reed met een duidelijk provoceerende bedoeling een wielrijder op deze afdeeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de politie mededeeling was ge daan en hiervoor toestemming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Neder- landsche politie-ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, het welk in een handgemeen overging De ter plaatse aanwezige Neder- landsche politie-mannen van de gemeentepolitie waren niet opge wassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waardoor verschillende N.S.B.-ers zwaar ge wond werden, tengevolge waarvan een hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is overleden. Ook bij de verdere behandeling van dit incident openbaarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeentepolitie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den Hoofdcom missaris van politie in Den Haag uit zijn ambt ontzet en aan den Höheren S.S.- und polizeiführer, S.S.-brigadeführer, Rauter, het verdere onderzoek inzake dit voorval opgedragen. BERLIJN, 8 Sept. (D.N.B.). In de afgeloopen 24 uur heeft het Duitsche luchtwapen niet alleen een grooten aan- valsslag gewonnen, doch ook een ver dedigingsslag met zeldzaam succes ge leverd. In twee golven vlogen namelijk vijftig tot zestig Britsche bommenwerpers uit het Westen komend naar Duitschland. De algemeene koers was oostelijk met richting Berlijn. Een klein gedeelte draaide spoedig naar Zuidwest-Duitsch- land af. Bij het bereiken van het Rijks gebied stootten de Engelschen als gevolg van de niet vermoede versterking en blokkade op een zoo verrassend en mas saal welgemikt afweervuur der lucht doelartillerie, dat zij de een na den ander als op gemeenschappelijk hevel het veld ruimden en snel het Duitsche rijksgebied weer verlieten. Tengevolge van de veranderde opstel ling der luchtdoelartillerie in het Roer gebied, alsmede de herhaaldelijke ver legging der ballonversperringcn eu door het in versterkte mate optreden van Duitsche nachtjagers geraakten de Brit sche vliegers vroegtijdig in een hevigen afweer, waarop zij klaarblijkelijk niet ge rekend haddon. Het meerendoel der vliegtuigen van de tweede golf werd dientengevolge nog in het gebied van Wcstfalen zonder schade te hebben aan gericht tot omkeeren gedwongen. Deze Britsche vliegtuigen hebben over het algemeen door hun lukraak uitge worpen bommen slechts schade aan den grond toegebracht. Grootere schade is ontstaan door verscheidene neergewor pen dynamietbornmen op de „Lieb frauenkirche" in Hamm, Dc pijlers van het middenschip van de kerk werdén ontzet. Onderzocht wordt of zij nog in staat zijn de zwaarte van het gebouw te dragen. Eenige bommen vielen in de onmiddellijke omgeving van dit kerkge bouw en beschadigde de muren van den toren en een groot aantal huizen in da naaste omgeving. Opmerkelijk is, dat na den geweldigen aanval van vele honderden Duitsche bommenwerpers on Londen niet één enkel Engelsch vliegtuig gepoogd heeft tot boven de Rijkshoofdstad <loor te dringen. Wel is Zaterdag nog een aanval op Berlijn geprobeerd. Bij dezen aanval zijn evenals in de voorgaande nachten uit sluitend niet-militaire doelen gebombar deerd. Ditmaal was de Wedding, een stadswijk, die uitsluitend door arbeiders wordt bewoond, het doel van de zinloqze aanvallen der Britsche luchtmacht. Et ontstonden branden en er werd schade aan gebouwen aangericht, Verscheidene, burgers werden, naar thans vernomen wordt, gedood of gewond. Door het snelle en krachtdadige ingrijpen van de brandweer en van de luchtbescherming, alsmede van het gedisciplineerde gedrag van de arbeidersbevolking van Wedding, kon grootere schade vermeden worden. Van bevoegde Duitsche zijde is de mee ning uitgesproken, dat de nachtelijke aanvallen der Engelschen op het Duit sche Rijk zwakker worden. Niet alleen worden van Britsche zijde minder vlieg tuigen gebruikt, maar er worden ook minder bommen geworpen. De Duitsche afweer is buitengewoon doeltreffend. Luchtafweergeschut, nacht- jagers, zoeklichten en luchtversperrin- gen zijn zoo dicht opeengehoopt, dat er geen vrij gebied overblijft om ongehin derd binnen te vliegen. De Britten blij ven hun bommen lukraak uitwerpen. De handelwijze van de Duitsche auto riteiten, die de huitenlandsche corres pondenten onmiddellijk na een lucht aanval op de Rijkshoofdstad naar een van de plekken brengen, waar bommen zijn neergeworpen, teneinde hen in de gelegenheid te stellen zich persoonlijk van de uitwerking hiervan te overtui gen. wordt door den Berlijnsehen corres pondent van het Japansche blad „Asahi SJimhoen" te Tokio ten zeerste geloofd. De correspondent wijst er op, dat deze maatregel door alle huitenlandsche journalisten met instemming is begroet, daar het hun hierdoor mogelijk is zich ter plaatse van de resultaten te over tuigen. zonder dat de geringste mislet ding mogelijk is. De correspondent be schrijft, dat de journalisten reeds 30 mi nuten na het einde van een luchtalarm een bezoek brachten aan den „Tiergar- fen", waar een politieman door drie hommen was gedood. De correspondent noemt juist dit feit een nieuw bewiis voor de lukraak gerichte en zinnelooze bomaanvallen van de Engelschen. Het 9e tunnelstuk van 15.000 ton is thans versleept DEZER dagen is het 9e tunnelstuk voor den Maastunnelbouw, wegen de ongeveer 15.000 ton bij prachtig weer door 8 sleepbooten van Piet Smit van de Waalhaven versleept, waarmee een begin is gemaakt met het werk in het water aan den Linkermaasoever. Van daag zou men met het zinken een aan vang maken. Ook de nummers 7 en 8 aan den rechteroever komen aan de beurt en tenslotte tunnelstuk 6. Tusschen de beide ventilatiegebouwen komt in totaal ongeveer 560 meter tun- nelopperviak onder water, waaraan thans nog slechts 185 meter ter geza menlijke lengte van drie stukken waarbij dan gerekend zijn de stukken voor het voegen, van ongeveer een me ter per stuk ontbreken. Tot nog toe zijn de werkzaamheden buiten verwachting vlot verloopen en men heeft aile hoop ook het resteerende gedeelte met dezelfde snelheid fe kun nen voltooien. Hierbij is eerste voor waarde, dat het weer zijn medewerking verleent, In ieder geval kan men zich vleien met de hoop, dat, gesteld dat men met dezelfde snelheid kan voortwerken, ook de overige drie tunnelstukken op hun bestemde plaats in de rivier rus ten, voordat het jaar 1940 ten einde is. 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Tot dus verre werden bij uitvoer van eieren aan de exporteurs uitkeeringen verleend, welke ten doel hadden de betaalde in voerheffing op het veevoeder aan de pluimveehouders terug te geven. Nu er geen veevoeder meer wordt in gevoerd, is er geen aanleiding hiermede voort te gaan. Dienovereenkomstig zul len met ingang van Maandag 9 Septem ber geen restituties bij uitvoer van eieren en eiproducten meer verleend worden. FriescheMij. van Landbouw acht diverse prijzen te laag LEEUWARDEN. In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw werd er op gewezen, dat de prij zen, die thans voor varkens worden uitbetaald, zoodanig zijn, dat de kans op een verdere inkrimping van de var kenshouderij, dan onder de bestaande omstandigheden gewettigd is, geenszins uitgesloten geacht moet worden. Beslo ten Werd er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de geldende prijzen dringend verbetering behoeven. Ook werd besloten, ie wijzen op de noodzakelijkheid de wintermelkprijs op een zoodanig peil te brengen, dat de sterk verhoogde productiekosten gedekt worden. Wat de akkerbouwproducten betreft, werd vooral de roggeprijs onvoldoende geacht. In verband met van een der afdeelin gen ontvangen inlichtingen werd beslo ten, tot het instellen van een onderzoek naar misbruiken, die bij grasverkoopin- gen zijn voorgekomen. Besloten werd er de aandacht der autoriteiten op te vestigen, dat de te verwachten regelingen inzake aardap pelen spoedig bekend gemaakt dienen te worden. Ook voor de zandaardappe- len is dit dringend noodzakelijk, nu deze voor een belangrijk gedeelte voor consumptiedoeleinden gereserveerd die nen te worden. Gewezen werd op de moeilijkheden, die dreigen te ontstaan voor degenen, die een pachtcontract op mobiele pacht hebben afgesloten, nu de prijzen der producten stijgen, doch de bedrijfsuit- komsten door stijgende onkosten hier geen overeenstemming mee vertoonen. Besloten werd aan te dringen op een regeling, waardoor voorkomen wordt, dat de pachters op mobiele pacht door dit prijsverloop getroffen worden. Waar bij den handel in voederbieten het gehalte aan droge stof als een betere grondslag werd heschouwdd dan het suikergehalte, werd besloten de bestaan de verkoopvoorwaarden zoodanig aan te vullen, dat onderzoek op drogestof ge halte kan plaats vinden. NOG ALTIJD OVERTREDERSI 's-GRAVENHAGE, 8 September. De Haagsche. politie heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 107 processen- verbaal opgemaakt tegen personen, die zich ,/ian licht-uitstraling schuldig had den gemaakt. Hiervan waren 98 wiel rijders. s personen, die in hun woning en een. die met. zijn auto de verduiste- ringshenalingen had overtreden. Van de rijwielen werden er 55 in beslag ge nomen. COMITÉ VOOR DE ZOMER- POSTZEGELS 's-GRAVENHAGE. 8 Sept. De radio rede voor de zomerpostzegels door den voorzitter van het centrale propaganda- comité voor de Zomerpostzegels 1940, prof. mr. C. P. M. Romme.' is thans defi nitief vastgesteld op Dinsdag 10 Septem ber a.s. des avonds om 9.25 uur. Zij zal voor de A.V.R.O.-microfoon worden uit gesproken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2