STADSNIEUWS DE MOOR Politie-varia Üqsunda Hoe donker het zal zijn, en hoe licht Nieuwe directeur der P.T.T. Militaire tehuizen gesloten Forensenconcert Voor den gewonden soldaat WEINIG TOONEEL in het a.s. seizoen Het Groene Kruis zal een collecte houden r Bonnen, die nu geldig zijn Houtwolplaten voor den wederopbouw Diefstal van collecte gelden Maatregelen, die verwacht kunnen worden ten behoeve van het verkeer in verduisterde steden Gewone leven moet zooveel mogelijk doorgaan 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 v__ De heer A. W. de Vries uit Winschoten benoemd T\ T ET ingang van 16 September a.s. is tot directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier, als opvolger van den heer Tieks Koening, benoemd, de heer A. W. de Vries, referendaris der P.T.T. te Winschoten. De heer de Vries is ruim vijf jaar werkzaam geweest te Winschoten. Daar voor was hij werkzaam als directeur te Baarn. Van de „Vereeniging van Vrij zinnig Godsdienstigen voor militairen en militaire tehuizen'' Gisteren is te dezer stede de alge- meene vergadering gehouden van de „Vereeniging van Vrijzinnig Godsdien stigen voor militaire en militaire tehui zen". De bijeenkomst stond onder presi dium van den waarnemend-voorzitter van het hoofdbestuur, majoor van Duyn. In zijn openingswoord herdacht deze de gevallenen, welke ons in don oorlog ont vielen, en verzocht te hunner nagedach tenis enkele oogenblikken stilte. Nadat dr. R. Miedema het jaarverslag had uitgebracht, legde ds. A. C. de Regt de rekening betreffende het, boekjaar 19391940 over, waarmee de aanwezi gen zich accoord verklaarden. Het belangrijkste punt op de agenda hield verband met de maatregelen, wel ke getroffen dienden te worden met het oog op de huidige situatie. Besloten werd om de tehuizen te sluiten met in gang van 1 October en den arbeid der vereeniging tijdelijk stop te zetten. De vereeniging is echter niet officieel „op geheven", doch daar haar activiteit voor- loopig verlamd is, zal er ook geen con tributie geheven worden. Aan het eind der vergadering brach ten de heer en mevrouw de Nooy, die - vele jaren „vader en moeder" van het tehuis waren, dank voor het vertrouwen in hen gesteld. Gememoreerd werd, dat het echtpaar met Kerstmis a.s. juist, hun tienjarig jubileum gevierd zou hebben. De voorzitter heeft hen met waardee rende woorden dank gebracht voor het Vele goede, dat zij verrichtten. Op Zaterdagmiddag 21 Sept. in het Concertgebouw te Amsterdam DE directie van. het Concertgebouw te Amsterdam, heeft gemeend voor de muziekliefhebbers buiten Amsterdam, die in verband met den huidigen be perkten treinenloop en verduieterings- fnaatregelen thans niet, of zeer bezwaar- ijk, de gewone concerten vam het Con certgebouw-Orkest kunnen bijwonen, een speciaal „forensen-concert" te moe ten orginiseeren. Dit concert zal plaatsvinden op Za terdagmiddag 21 September a.s. te 2.30 uur. Het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Beinum zal een Schubert-Beethoven-programma uitvoe ren en wel voor de pauze de Ouverture „Rosamunde" en de Onvoltooide Sym- •phonie van Schubert. De nieuw-benoem- de eerste concertmeester Fedinand Hel- mann zal daarna het vioolconcert van Ludwig van Beethoven ten gehoore brengen, terwijl het programma met. de Ouverture „Leonore III" zal worden be sloten. De Zaterdagmiddag is speciaal geko zen, daar.van vele forensen, hetzij voor zaken of inkoopen reeds in de hoofd stad vertoeven, en het concertbezoek hiermede op aangename wijze kunnen combineeren. Het ligt in het voornemen, indien het blijkt, dat voor deze proefneming bevre digende belangstelling bestaat, de Zater dagmiddagconcerten in den loop van bet seizoen te herhalen. Hiet comité voor den gewonden en zieken soldaat bericht ons het volgende. De vorige week had, als gewoonlijk op iederen Dinsdagmiddag, het bezoek plaats van het Dames-comité, waarbij vruchten werden rondgedeeld. OP de iDonderdagen heeft reeds geruimen tijd een twintigtal dames van het Bergkwar- tier zich hiermede belast, zoodat gere geld twee keer per week versche vruch ten werden verstrekt. Ook een café op den Hof zond vruchten. Een middag van Kunstgenot (zang met piano) ga ven mevr. W. H. v. d. Gl. en mej. N. Een luid applaus brak na iedere voor dracht los, terwijl in de pauze de mili tairen de beide dames hartelijk dank be tuigden voor deze prettige ontspanning. De lighal kon van tegels worden voor zien. Boeken en tijdschriften werden, zoo als gewoonlijk, ingestuurd. De volgende gaven zijn nog ontvan gen: H. Gr. f 5, G. J. N. Tr. f 2, Van D f 1, A. G. f 2, mevr. v. H. f 5,75, J. J. P. f 5. Giften ■kunnen worden gestort op girorekening 25047 ten name vin H. A. Fischer, luit-kol. b.d., Mauritslaan 4, Amersfoort, „Het Schouwspel" is tijdelijk buiten werking Het komende seizoen en de kun3t vormen een probleem op zichzelf. Hoe men het ook wendt of keert: er zijn ep blijven moeilijkheden, die zich in de aanstaande wintermaanden zullen doen gelden. Het tooneel zal in onze stad wtl een mageren winter doormaken, want het lijkt voor de gezelschappen een vrij groot risico om naar Je provincie te trekken. Het is immers zeer de vraag of men bet schouwburgpubliek, dat in onze stad toon al niet. zoo heel gro H was, on danks de verduistering naar het tooneel zal kunnen zien gaan. We hebban daar een hard hoofd in. Dit publiek bestaat nu eenmaal voor het meerendeel uit. ouderen, en het is zeer waarschijnlijk, dat deze bij de donkerte liever thuis zullen blijven. Te meer daar het hun voor bet grootste deel te doen is om een „gezelligen uit gaansavond", in tegenstelling met de hartstochtelijke tooneelniinnaars, die er alles voor zouden willen trotaoeren, doch wier aantal te gering is om een gastvoorstelling van al te groote risico's te berooven. Vandaar dan ook, dat de kunst kring „Het Schouwspel" besloten heeft om dezen winter zijn activiteit te staken. Tengevolge van de tijds omstandigheden daalde namelijk het ledental van omstreeks vierhon derdvijftig tot nog slechts een hon derdtal, en onder zulke omstandig heden doorspelen zou een. financi eel gokje beteekenen, dat slechts heel weinig kansen op succes kan bieden. Inmiddels beteekende dit, dat we dus nog meer op het initiatief van de gezelschappen zullen moeten va ren. Dat zal dan wel een zeer kal me vaart worden, want dezelfde be zwaren, waarmee Het Schouwspel- rekening heeft gehouden zullen zich bij ieder gelijksoortig streven doen gelden. Maar dit neemt niet weg, dat het ons deugd doet, te kunnen vermelden, dat Dirk Verbeek plan nen heeft om dezen winter met het Residentietooneel een paar avon den naar Amersfoort te komen. Dirk Verbeek is juist de man, die on danks de moeilijkheden een zeer rede lijke kans op succes heeft. Hij heeft een zesde zintuig beschikbaar voor het ontr •dekken van goede stukken, staat aan het hoofd van behoorlijke spelers en is tenslotte zakenman genoeg om op de juiste wijze zijn kansen te wikken en te wegen. In ieder geval beteekent dit, dat we het komende seizoen niet gansch en al van tooneelvoorstellingen verstoken zullen blijven. En dat is een lichtzijde. Morgen zal er in onze stad wederom een geldinzameling ten bate van den arbeid van het Groene Kruis gehouden worden. In den loop 'der jaren heeft deze organisatie veel goed werk ver richt en een enkel woord van opwek king om de inrichting morgen door een gift te steunen mag daarom zeker gehoord worden! BOB SCHOLTE KOMT In Amicitia zil Zondagavond een bon te avond gehouden worden, waaraan Bob Scholte medewerking zal verleenen Hij zal vele liedjes van zijn door de ra dio bekend geworden repertoire bren gen. Ook Murano Murray zal op het po dium verschijnen en hij zal er eenige van zijn riadselachtige experimenten ten beste geven. Jettie Cantor vervult de gastrol, haar programma bestaat uit zang en vioolspel. Dat de vroolijke noot Zondagavond niet zal ontbreken^behoeft nauwelijks gezegd te worden. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie'e Bad bedroeg hedenmorgen 67 gr. F. is 19 y* gr. C. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacques Gerard, z. van Jaco bus Gerrit Kranen en Berdina de Wit. Peter, z. van Wouter Petersen en Antonia Geiirtsen. Giisje. d. van Dirk Meerding en Gjjsje van Karsbergen. Jan Johan Herbert, z. van Jan Holtman en Hcrmina van Doorn. Cornelia, d. van Jan van Oven en Cornelisje Gorter. Maaike, d. van Gerardus Mosterd en Petro- nella van der Zwaag. Gerard Jan, z. van Evert Gielcn en Gerritje van den Hazel. Theresia Adriana. d. van Wilhetmus Hupertz en Petronella Johanna van der Made. Overleden: Willem Jacob Paauwe, 57 j. echtg. van Cornelia de Kunder. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 9 Sept. Appelen 5—14, peren 618, druiven 1520, meloenen 11 20, perziken 89100, tomaten 3082, prui men 30110, andjjvie 1018,*peter5elic 58. selderij 615, groene kool 2058, wortelen 510, sla 2132. spinazie 511, bieten 27 —40, roodekool 3763, postelein 810, stam- bnonen 10—15, komkommers 2043, pron kers 1013, stokboonen 1419, snfrboonen 20—23. LANGE5TRAAT 8 TELEF. 6852 Een in het politieblad gesignaleerde werd aangehouden en voor de keuze gesteld 'van 6 boete subsidiair 3 da gen hechtenis. Hij koos het laatste. Aangifte werd gedaan van diefstal van één rijwiel, terwijl drie gestolen rijwielen door de politie opgespoord werden. Eenige jongens, die bezig waren met stokken in kastanjeboomen te gooien, werden ernstig over deze baldadigheid onderhouden. let nieuwe opleidingsschip .Pollux een bark met drie masten, Is Maandag te Amsterdam te water gelaten. Het schip kiest zijn element. (Foto Pax-Holland) GRAND THé&TRE. Van Vrjjdag 6 t.m. Donderdag 12 September vertoontng van de film „Het gouden masker". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.16. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6 en 8.15. Overige dagen matinée om 2.30 en '»»v. om 8.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 6 t.m. Don derdag 12 Sept. vertoonlng van de film „Morgen gaat 't beter". Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag om 2.80, 6 en 8.15 uur. Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. van de film „Alask&". Vertooning AMICITIA. 15 Sept. Thé dansant Dan Bearda. 2V6 uur. AMICITIA. 15 September. Bonte avond met Bob Scholte. 8 uur n.m. Van 9 Sept. t.e-m. 15 Sept. zijn de met „5" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 15 September nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 17 September. Bons 05 t.e.m. 12 (boterkaart) 2'/« ons boter. Bons 05. 06. 07 (vetkaart> 2llt ons margarine of 2l/s ons boter Bon 08 (vetkaart) 2'/j ons gesmolten vet of 2t/t ons boter. Bons 09. 10. 11 en 12 (vetkaart) 2 ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 72 een kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73 pond koffie of */t ons thee tot en met 27 September. Bon 71: V» pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 4 Oct. Bon 41: V» pond rijst of. rijstemeel of rijstebloem lot en met 4 Oct. Bon 54: tH pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 4 Oct. Bon 28: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 No vember. Bon 15: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 1 No vember. Petrolcumzegel. Periode 6. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 115: 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) óf 120 gram huis houdzeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerken de waschmiddelen, óf 200 gram vloei bare zeep, tof en met 24 September. No. 116 van de bonnen welke tege lijk met de texticlkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden ver strekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Voorts zijn in omloop voor kinde ren beneden 4 jaar: halve broodkaar ten. Naast de halve broodkaart ont vingen de kinderen een toeslag kaart waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslagkaart moe ten de betrokkenen even lang rond komen als de broodkaart geldig is. Verder worden voor kinderen bene den 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar ge steld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar al leen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoe nen moeten verdeeld wortjen over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941 UITKNIPPEN EN BEWAREN!/ VJ Door de Ver. v. Nederlandsche Fabri kanten van houtwolplaten is aan den Rijkscommissaris voor den wederop bouw gratis aangeboden de levering van van 10.000 kg houtwolplaten, te ge bruiken do ar, waar de rijkscommissaris dit het noodigst acht. Van den Rijkscommissaris is- bericht gekomen, dat hij dit aanbod gaarne aanvaardde en t.z.t. mededeeling zal doen van de wijze, waarop van de door de vereeniging beschikiwar, gestelde houtwolplaten gebruik zal worden ge- qaaakt. binnenland Verzwaring van straf? 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. De Dordtsche rechtbank had den 09-jangen diaken G. H. te Oud-Beyerland wegens diefstal van collectegelden veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk. De diefstallen, gepleegd over een zevental jaren, zouden een totaal van minstens 3000— hebben beloopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan het licht was gekomen, het gestolen bedrag geheel vergoed. De diaken legde een volledige bekentenis af. Thans kwam de dominee namens de diaconie voor den veroordeelde, clemen tie inroepen onder overlegging van een lijst van handteekeningen, w.o. die van B. en W. van Oud-Beyerland. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, gaf echter te kennen, dat de opgelegde straf te laag was en dat. de diaken, die op zoo schandelijke wijze misbruik van vertrouwen bad ge maakt, den hemel mocht danken dat de rechtbank hem met. feitelijk slechts twee maanden, vrijheidsstraf had be recht. Niettemin was de diaken in be roep gekomen. Spreker concludeerde tot een onvoorwaardelijke straf van zes maanden. Mr. J. van Drooge uit Dordrecht pleitte clementie in verband met de omstandigheid, dat de diaken zichzelf reeds voldoende had gestraft, door zich In eigen woning op te sluiten en zich niet meer op straat te vertoonen. Uitspraak 23 September. De invoer van goederen 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Van be voegde zijde wordt de volgende toelich ting gegeven op de verordening van den Rijkscommissaris, houdende maatrege len ten' aanzien van den invoer van goederen. Deze verordening van den rijkscom missaris machtigt, den secretarisgene raal van het departement van Finan ciën tot nader order, geheel of gedeel telijk vrijstelling van de terzake van invoer van goederen verschuldigde rechten te verleenen. Hierdoor wordt het mogelijk in speciale op zich zelf taande gevallen of in groepen van ge vallen een vrijstelling te verleenen van de hij de wet op de invoerrechten vast gestelde rechten. DE LIJKENROOF TE VEGHEL 's-HERTOGENBOSCH, 10 Sept. Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de strafzaak van den thans gedetineerden landbouwer J. van der L.. woonachtig te Veghcl, die op 12 Mei van een gesneuvelden soldnnt een hor loge heeft ontvreemd. De Bossche rechtbank had hem deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jiar. In honger beroep heeft het Hof hem ver oordeeld tot. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voor-arrest. 's-GRAVENHAGE. 10 Sept. DE rijksinspectie luchtbescherming deelt ons het volgende mede: Vele gebrui kers van den weg. die ook des avonds zich over straat moeten of willen bewe gen, maken zich begrijpelijkerwijs thans reeds min of meer bezorgd over de ko mende donkere avonden. Mgn beoordeelt de mate der duisternis, welke men dan meent te moeten verwach ten, naar wat nu de late zomeravond ons te verduren geven en velen nemen zich voor in den vervolge zoo weinig mogelijk des avonds uit te gaan. Voor deze neiging is men vooral in de zakenwereld bevreesd. Er is zelfs reeds hier en daar het denkbeeld geopperd om de winkels dan maar voor het invallen der duisternis te sluiten, omdat men ver wacht. dat het koopende publiek zooveel mogelijk de daguren zal kiezen voor het doen van zijn inkoopen. Afgezien van het feit, dat zulk een in krimping tot de daguren hoogst onge- wenscht en economisch weinig verant woord schijnt, kunnen tal van particu lieren en alle beheerders van café's en amusementsbedrijven zich niet veroor loven overdag hun inkoopen te doen, re spectievelijk het avondbezoek uit te scha kelen. Nog minder kan men dit in concert zalen, schouwburgen en filmtheaters, die vrijVrcl uitsluitend op het avondbezoek zijn aangewezen. Tal van ondernemingen zouden on noemelijke schade lijden, indien inder daad het publiek tijdens de verduiste ring de straat ging mijden. Het is daarom van groot sociaal en economisch belang, dat het ge wone leven ook des avonds zoo veel mogelijk voortgang vindt Maar om dit te bereiken zal het noodig zijn, dat de straten in de steden, ondanks de verduistering eenigermate begaanbaar worden en de kans op verkeersongelukken tot een minimum beperkt wordt. Het spreekt wel vanzelf, dat de overheid terzake diligent is en met grooten spoed voorbereidingen heeft getroffen om het verkeer bij duisternis zooveel mogelijk te be veiligen. De rijksinspectie-luchtbescherming heeft, aan de hand van daartoe door haar vastgesielde voorschriften, een en ander medegedeeld omtrent den aard dezer beveiligingsmaatregelen. Voorgesteld móet worden, dat het gc- heele land en elke stad zoodanig ver duisterd moet zijn, dat in het donker en bij goed zicht van een hoogte van 500 meter boven het aardoppervlak geen enkel rechtstreeks of gereflecteerd licht kan worden waargenomen. In de aldus ontstane duisternis moe ten nu hulpmiddelen worden aange bracht of gebruikt ten behoeve van het verkeer. Verschillende hulpmiddelen DEZE hulpmiddelen zijn als volgt te onderschelden: A. Richtlichten: Dit zijn de op enkele wegen minstens vier meter boven het wegdek en boven daarvoor in aanmerking komende kruispunten van wegen hangende lam pen met een of twee spleetvormige ho rizontale openingen, welke juist vol doende licht doorlaten om het. rijdend verkeer het beloop van den weg of het kruispunt aan te geven. Zij worden als regel binnen en in bepaalde gevallen ook buiten de be bouwde kommen toegepast. Deze richtlichten hebben één hori zontale spleet, wanneer zij het beloop van den weg aangeven, en twee sple ten, wanneer zij boven kruispunten van wegen hangen. De kleur van deze richtlichten is wit of geel. b. Geleidelichten. Geleidelichten zijn lichten, welke bin nen de bebouwde kom van een gemeen te als bebakening aan den kant van den rijweg mogen worden geplaatst, in het bijzonder ook ter geleiding van het voet gangersverkeer. Geleidelichten moeten bij voorkeur op een hoogte van 1.20 m. tot 1.70 m. wor den geplaatst. De kleur van het licht van geleidelich ten is wit of geel. c. Obstakellichten. Deze komen zoowel binnen als bulten de bebouwde kommen voor en zijn uit sluitend bestemd om verkeersobstakels (wegherstellingen, bomtrecjiters e.d.) duidelijk aan te geven. Een wit obstakellicht moet men rechts passeeren. een roodsobstakellicht altijd links, zulks in overeenstemming met de ook in vredestijd geldende regelen van wegbebakening. Vorengenoemde drie soorten lichten behooren tot de groote groep van beba- keningsmaatregelen, welke door de rijksinspectie zijn vastgesteld in de voor schriften betreffende de beveiliging van het verkeer op den openbaren weg ge durende den tijd, dat het. gebruik van de normale openbare verlichting verbo den is." Deze lichten kunnen door burgemees ters naar behoefte worden toegepast. Tot dezelfde groep maatreggelen worden ook gerekend het afsluiten van gevaarlijke punten, b.v. aan den waterkant, met behulp van witte hekken. Let wit verven van trottoir randen, verkeerspalen, hekken, pa len, enz. Vooral dit wit verven behoort mits oordeelkundig te worden toegepi-st, aangezien gebleken is, dat dit hulpmiddel het verkeer in hooge mate beveiligen kan. Naast al deze bebakeningsmaatrege- len, waarvan het esoentieele karakter ügt in het feit, dat zij geen verlichting aan hel wegdek geven, doch alleen een richting gevend effect hebben, komt w nog de mogelijkheid van do toepassing van openbare luchtbeschermingsverlich- ting. Deze verlichting brengt wel licht op het wegdek en is dus aan verschillende beperkende bepalingen gebonden. Zij mag, slechts na goedkeuring door en met toestemming van de rijksinspec tie worden aangebracht op speciale pun ten In gemeenten, welke daartoe door de rijksinspectie worden aangewezen. Zij geldt dus als een aanvulling op de beveiliging met richt en geleidelichten en zal uiteraard alleen daar worden toege laten, waar deze wegdek-verlichting ab soluut noodzakelijk blijkt in het belang van het verkeer. Beveiliging van voetgangers F) OCH ook de voetganger wordt in staat gesteld zelf een bescheiden verlichting bij zich te dragen. Daartoe komen in den handel de z.g. voetgan gerslantaarns. Ook aan deze lantaarns zijn door de rijksinspectie bepaalde eischen gesteld, opdat gevaar voor teveel licht uitge sloten moest worden. De aandacht zij er op gevestigd, dat deze voetgangerslantaarns uitsluitend wit of geel licht mogen uitstralen. Behalve lantaarns zijn tenslotte ook lichtgevende voorwerpen, op «enigerlei wijze aan het lichaam te bevestigen. Deze voorwerpen zijn nog niet aan keuring onderworpen. In verband hier mede wordt, er de aandacht op geves tigd, dat thans ook tal van waarde- looze phosphores-ceerende voorwerpen als speldjes, schildjes, gordels e.d. in den handel worden aangeboden. Deze moeten uiteraard door bestraling met wit licht (daglicht) geactiveerd wor den om des avonds lichtgevend te zijn. Het aantal uren, gedurende welke deze activiteit voldoende groot blijft, bepaalt de waarde en vooral de bruikbaarheid dezer voorwerpen. Men moet deze phosphoresceerende werking (ook van allerlei hulpmiddelen om voorwerpen, traptreden, huisbellen, sleutelgaten enz. in het duister te mar keeren) niet verwarren met het fluores- ceeren van voorwerpen, welke met een speciale verf bestreken zijn en een voort durende bestraling met b.v. ultra-viole licht vereischen. Het gebruik van fluoresceerende voor werpen is tot nader order niet toege staan. Tenslotte bestaat nog de mogelijkheid tot het aanbrengen van lichtgevends aanduidingen, welke bedrijven, inrich tingen enz. poodig hebben om het pu bliek zekere noodzakelijke aanwijzingen te geven. Voorschriften omtrent de toelaat baarheid van deze lichtgevende aan duidingen ten dienste van het publiek zijn in bewerking en zullen spoedig verschijnen. Alle hierboven opgesomde hulpmid delen en maatregelen zullen er naar het. oordeel der rijksinspectie luchtbe scherming tijdens de komende winter avonden veel toe kunnen bijdragen om het verkeer bij avond belangrijk te ver gemakkelijken. Het bezoeken van winkels, café's, restaurants, schouwburgen en concer ten zal dan ook mogelijk zijn. Men moet er alleen zich aan gewen nen met behulp van de geleide- en an dere lichten zijn weg te vinden. Wanneer al deze hulpmaatregelen zijn toegepast, zal een ieder, die niet zooge naamd „schemeringsbtind" is, zich, met inachtneming van de noodlge extra-voor zichtigheid, in de verduisterde stad kun nen orienteeren. Waar het in het algemeen belang geno men een sociaal en economisch belang is. zoolang mogelijk den normalen gang van zaken ongestoord te laten voortgaan, mag men de overtuiging meedragen, dat van overheidswege al het mogelijke op dit gebied is en wordt gedaan, om dit ook mogelijk te maken gedurende den tijd, dat de normale openbare verlichting ge doofd Is. Het nieuwe 71/» cent zomerzegel, dat thans aan de postkantoren verkrijg baar is en. voorzién Is van den opdruk 77en 2Vi (foto P.T.T.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5