Hernieuwde Engelsche De achtergrond van den strijd om Londen VOORTZETTING DER LUCHT AANVALLEN OP LONDEN ENQELSCHE ZORQEN OVER INDIE LAATSTE BERICHTEN aanval op Berlijn Naast de oude vele nieuwe brandhaarden Bommen vielen in zaken- en woonwijken, op ziekenhuizen en musea burgerbevolking getroffen Duitsch commentaar In de afgeloopen nacht duurde het luchtalarm 8V2 uur Het radicale deel van het Al-Indisch Congres neemt de leiding Kan Engeland de Indische troepen blijven vertrouwen Mislukte vlucht uit Roemenië duitsche bisschoppen naar den paus JAPAN EN INDO CHINA Zweden's positie Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.). In den afgeloopen nacht zijn we derom Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland verschenen. ,Verscheidene hunner gelukte het door te dringen tot Berlijn. De Engelschen wierpen bommen op woon- en zakenwijken. Sommige bommen, die neergeworpen wer den, troffen doelen, die niet alleen nationale, maar ook in uitgebrei- den zin internationale beteekenis hebben. Zoo werd het in de geheele wereld be kende „Haus des Vereins Deutscher In- genieure", dat voortdurend onderkomen en vergaderruimte biedt aan talrijke studenten, geleerden en technici, in brand gestoken. Bovendien werd de Aca demie der Kunsten, die. gelegen is bij de Brandenburger poort op den Pari- ser Platz, getroffen. In de Academie bevinden zich, be halve de lokalen voor het geven van les en voor het werk, voortdurend tentoon stellingen van werken van moderne bin nen- en buitenlandsche kunstenaars. In het centrum der stad werd het Hedwigs- ziekenhuis, dat in een der volksrijkste wijken der stad ligt, door brandbommen getroffen. De aanval der Engelsche vliegers op Berlijn van den afgeloopen nacht is weer alle militaire doelen zorgvuldig uit den weg gegaan. Het optreden der Britsche vliegers was klaarblijkelijk nauwkeurig overlegd en met voorbe dachten rade ondernomen, vooral daar in den door maan en sterren helder ver lichten nacht het beeld van de Rijks hoofdstad duidelijk te zien was en de tegenstander bovendien nog talrijke lichtbommen gebruikte. Behalve de reeds gemélde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getroffen, voorts de Brander- burger Poort en een reeks woon huizen in het dichtbevolkte cen trum der rijkshoofdstad. Geen en kel der genoemde objecten kan ook maar in de verste verte aange duid worden als militair of foor den oorlog belangrijk doel. De systematische uitvoering van den aanval door de Britsche bom menwerpers, welke niet, kan wor den bestreden, leidt tot de gevolg trekking, dat de hoogste militaire leiding in Londen ondubbelzinnig hevel heeft gegeven om het hart van de Rijkehoofdstad meedoogenloos te bombardeeren. De Engelschen hebben in den afgeloo pen nacht niet-militaire doelen in Noord-Frankrijk, België en Duitschland met bommen bestookt. Het zwaartepunt van hun optreden lag daarbij in België en Berlijn. In Berlijn werden bommen in groote getale, terwijl de maan helder scheen, op de binnenstad en het Westen der stad geworpen. Er ontstonden tal rijke branden en ontplofflngsschade werd aangericht, vooral in eenige zie kenhuizen. hotels, staatsgebouwen, in zaken- en woonwijken. Branden, die op zolderverdiepingen waren ontstaan, wer den snel gebluscht. Een reeks waardevolle kunstvoorwer pen, woninginrichtingen en de inrich tingen van ziekenhuizen werden ver nietigd. Verscheidene gebouwen kregen ernstige schade aan de muren. Van ver scheidene hulzen zijn de muren inge drukt. bij andere bestaat gevaar voor instorting, zoodat heele stratenblokken in de binnenstad ontruimd moesten worden. Er zijn vijf dooden en verschei dene zwaar- en lichtgewonden te be treuren. Dank zij het gediscipli neerde optreden der Berlijnsche be volking werd verhinderd, dat de vele explosieve en brandbommen niet nog grootere persoonlijke scha de hebben aangericht. Twee vijan delijke vliegtuigen werden neerge schoten, een daarvan door luchtaf weergeschut. het tweede door nacht jagers. BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.). Een artikel van den „Voelkischer Beobach- ter" onder den titel „de slag om Lon den" houdt zich grondig bezig met de Duitsche luchtacties tegen de Engelsche hoofdstad, die de laatste dagen uitge voerd worden en nog voortduren. Het blad schrijft o.a.: De Engelschen noemen de huidige phase van den oorlog den „slag om Groot-Brittannië". Wij Duit- schers geven er de voorkeur aan de hui dige oorlogsphase met den bescheidener titel „slag om Londen" aan te duiden. Niemand zal wel venvacht hebben, dat deze stad door den oorlog onaangeroerd zou blijven, want zij is de politieke, eco nomische en financieele hoofdstad en te gelijkertijd het zenuwcentrum van het Britsche wereldrijk en dientengevolge in het tijdperk van den totalen oorlog een vooraanstaand militair object. Het doel van eiken oorlogstegenstander van Groot-Brittannië moet zijn Londen in zijn belangrijke functies te verlammen en uit te schakelen. Op het tijdstip, waarop Duitsche ge vechtseskaders over Brittannië's hoofd stad trekken en dood en verderf zaaien in deze centrale der werelduitbuiting, is het dubbel op zijn plaats zich te bezin nen op wat de Engelsche oorlog in een lang jaar aan beleedigingen van alle menSchelijke gevoelens gebracht heeft. Hij werd van don eersten dag af pre cies naar het voorbeeld van den wereld oorlog als een volksblokkadeoorlog, als een hongeroorlog tegen vrouwen, kinderen, en grijsaards gevoerd. Bij hon derdduizenden heeft men in den wereld oorlog en na den wapenstilstand van 1918 in de Duitsche landen de slachtof fers geteld, die de geesel van den hon ger omgebracht had. De openlijke strategie der Britten was en is het tot op den huidigen dag dezen massalen sluipmoord te herhalen en tot alle Europeesche volken uit te breiden. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" geeft een zeer ernstig commentaar op de zooge naamde uitlating van Churchill, die. volgens Reuter, tijdens een tocht door de verwoestingen in de hoofdstad de be volking moet hebben toegeroepen: houdt goeden moed. wij overwinnen reeds. Men is geneigd, zoo schrijft de corres pondent, te vragen naar den geestestoe stand van een staatsleiding, die in staat is tot een dergelijke uitlating te midden van een dergelijke hel. Wij hebben nooit de fout gemaakt, te twijfelen aan de he- kwaamheid van het Britsche ras. Het zal ook niet ontkend worden, dat de Londensehe bevolking in deze dagen, waarop de ruiters van de apokajysis over de hoofdstad schijnen te stormen, trouw gebleven is aan haar bekende verbeten, men zou haast kunnen zeggen, verstokte hardnekkigheid. Daarop komt het echter, zoo schrijft de correspondent verder, niet aan. Het gaat er om, dat de schuldigen aan den oorlog in Londen al het mogelijke doen, wat in hun vermogen ligt, om de uit breiding van het Duitsche gericht met alle middelen te provoceeren. Zij voeren deze politiek door de grootsprekerijen, waarmede zij de pers vullen en door het voortgaan met de Duitsche bevolking speldenprikken toe te dienen, zooals zij die reeds toegediend hebben, toen nog niemand aan het bombardeeren van Londen dacht. Wanneer na het verstrijken van een nieuwe periode nog meer gebieden van Londen in den afgrond zullen zijn ge stort. dan zal men zich moeten herinne ren, dat het Churchill en zijn organen in de pers zijn geweest, die op de eerste etappe van den Duitschen vergeldings slag geantwoord hebben met spot en nieuwe uitdagingen. De correspondent herinnert er dan verder aan, dat de woonwijken van de Engelsche hoofdstad tot op dit oogenblik nog niet het doel vair den Duitschen aanval zijn geweest. Hetgeen totaal ver nietigd is, is de oorlogs-economische kern van de hoofdstad in de bocht van de Theems. Bovendien, zoo merkt hij ver der op, schijnt het onverbiddelijke werk der Duitsche bommenwerpers zich thans met bommen, ook van het zwaarste ka liber, te richten op andere militair be langrijke objecten in andere buurten van de hoofdstad. „Men kome ons, die dezen oorlog niet gewild en niet begonnen hebben, die voor den aard van dezen oorlog met het uiterste geduld gewaarschuwd hebben, thans niet met de oude Britsche metho den van het huichelen aan hoórd", aldus schrijft de „Nachtausgabe" naar aanlei ding van de Engelsche klacjiten over de Duitsche vergeldingsactie op Londen. Het blad wijst dan op de officieele Duit sche mededeeling, volgens welke vanaf 10 Mei tot 31 Augustus 129 Duitsche kinderen het slachtoffer zijn geworden van Britsche luchtaanvallen en herin nert aan het nog grooter getal mannen en vrouwen die sedert den tienden Mei door dezelfde oorzaak den dood heb ben gevonden. Deze getallen, zoo zegt het blad, geven als resultaat een bloed schuld, die de mannen van Engeland des te meer bezoedelt, omdat de Engel sche vliegers de eróote veldslaaen in hot Westen hebben gemeden. Daar, waar de soldaten stonden, hebben zij het conflict met den vijand overgelaten- aan hun va zallen, teneinde zelf zonder gevaar en ge makkelijk de Duitsche burgerbevolking te overvallen. Gedurende drie lange maanden, zoo gaat het blad voort, heeft de Führer dit offensief van de mis daad aangezien. Mder dan drie lange maanden heeft hij voor de noodzakelijke gevolgen van een dergelijke oorlogvoe ring gewaarschuwd of waarschuwingen laten hooren. De Engelschen wilden deze waarschuwende rust niet ter harte ne men. Integendeel, zij legden het Duitsche wachten en aarzelen uit als zwakte en begonnen te hoonen. Thans heeft Duitschland toegeslagen en thans is deze hoon van grootsprekers geworden tot het weeklagen van bestraften. Thans noemen zij terreur, wat rechtvaardige vergelding ls. Thans doen diegenen een beroep op menschelijkheid die sedert den tienden Mei geen scrupules kenden bij het bedelven van Duitsche vrouwen kinderen en grijsaards onder de puin hoopen van ziekenhuizen, kindertehui zen en scholen. Het blad herinnert verder aan de uit lating van de „Daily Mail" van Maart 1940, volgens welke men alle Duitschers In een kamp moest plaatsen en hen door Polen moest laten bewaken, omdat dan geen enkele Duitscher in leven zou blij ven. Het herinnert verder nog aan hol Engelsche weekblad „Cavalcade", dat de uitroeiing van het Duitsche volk ver langde en de noodzakelijkheid daartoe staafde met bijbelteksten. Het herinnert aan de uitlating van de ..News Chronic le", dat ieder in Duitschland levend wezen, man, vrouw, kind. vogel en in sect. uitgerooid moest worden, dat er ln Duitschland geen grashalm meer mag groeien en dat Duitschland nog triester moet worden dan de Sahara. Het her innert aan het blad van den Vicaris van Leicester, dat er toe aanspoorde alle Duitschers dood te slaan. Dit is, zoo merkt de Nachtausgabe naar aanleiding hiervan op. Engeland, dat on9 den oorlog verklaarde, teneinde ons'te vernietigen. Indien er echter vol gens de Britten iemand vernietigd moet worden, dan zal dit Engeland 2ijn. MORINIOO OPVOLGER VAN ESTIGARRIBIA ASUNCION, 11 Sept. (D.N.B.). Ge neraal Morlnigo, die na den dood van president Estigarrlbia krachtens be sluit vin den ministerraad voorloopig de leiding van den staat op zich heeft genomen, heeft verklaard, dat de regee ring vastbesloten is de vaderlandsche politiek van Estigarrlbia voort te zetten. Te zijner tijd zil het volk ln overeen stemming met de grondwet een nieuwen president kiezen. Morlnigo, die 42 Jaar is, heeft verdiensten verworven in den oorlog tegen Bolivia. Onder Estlgarri- bia is hij minister van binnenlandsche zaken en van oorlog en marine ge weest. BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.) Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 September we derom een reeks militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt lag daarbij op Londen, waar industriecentra en militair belangrijke installaties met succes met bommen werden bestookt. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds vóór 22 uur zesmaal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkenningsvluchten ondernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dus verre bereikte effecten en over nieuwe aanvalsdoelen. den Duitschen vliegers de komen de nachten weer den weg zullen wijzen. Ononderbroken zijn in den afgeloopen nacht bom aanvallen ondernomen op de Brit sche hoofdstad. De gezochte doe len waren ook in den nacht duide lijk te zien, daar nog steeds in de havenwerken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tijdens de aanvallen der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog verscheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September gertoffen waren. In de nabijheid der oude branden ^jn thans nieu we brandhaarden ontstaan, welke CALCUTTASept. (V.P.B.) De „Los-van-EngelancT'-beweging neemt voortdurend grooteren om vang aan. Het Al-Indische Con gres heeft openlijk den strijd aan gebonden met Groot-BrittanniÖ door onomwonden te kennen te geven, dat het niet langer genoe gen kon nemen met halve beloften en door te weigeren om de verkla ring van den onderkoning van 1 Augustus als basis voor verdere onderhandelingen te aanvaarden. Men zit te Londen met de handen in het haar, sedert het Al-Indische Congres een onwrikbare houding heeft aangeno men. Het i6 nu tot de Londensehe hee- ren doorgedrongen, dat men Indië niet langer aan zich kan binden door schoone woorden. Met Gandhi wist men de zaak te rekken door eindelooze onderhande lingen. waardoor het gelukte, de zaak waar het om ging: Indië's onafhanke lijkheid. op de lange baan te schuiven. Het Indisch geduld is uitgeput. Men ziet in. dat langs den tot dusverre ge- volgden weg nooit iets te bereiken zal zijn en is nu vastbesloten, een anderen koers te volgen een koers, die onver mijdelijk tot. een heftige botsing, mis schien wel tot een breuk met Engeland zal leiden. Men heeft de ervaring opge daan, dat Engeland zijn toevlucht pleegt te nemen tot trapsgewijze stijgende vage toezeggingen, wanneer het. door de om standigheden daartoe wordt gedwongen, doch in gebreke blijft, de2e toezeggingen na te komen, zoodra het zich weder vrijer kan bewegen. Het besluit van het uitvoerend comité van het Al-Indische Congres om niet in te gaan op het voorstel tot verdere be sprekingen en onderhandelingen was in zoo'n heft uren vorm gegoten, dat hieruit duidelijk bleek, dat het radicale deel der partij een beslissende overwinning had behaald op de zwakkere broeders, die op een compromis aanstuurden. Met na druk heeft het comité aan het geheele Indische volk verklaard, dat de voorstel len van den onderkoning onaanvaard baar waren, omdat zij niet in overeen stemming waren met de belangen van Indië en veeleer een schrede in achter- waart6Che richting beteekenden, daar Engeland in geen enkel opzicht zijn macht beknot wilde zien. Alleen volledige onafhan kelijkheid kan Indië bevre digen Het Indische volk eisoht thans de volle, onbeperkte vrijheid én onafhanke lijkheid. Dit sluit evenwel niet uit zooals in de verklaring naa-r voren werd gebracht dat het genegen is, nauwe betrekkingen te onderhouden met ènde- re vrije volken „op de basis van .gelijk- gerechtigheid". Dit is een duidelijke aanwijzing, dat Indië volstrekt niet voornemens is om Engeland als vijand te beschouwen, wanneer het zijn plaats heeft ingenomen onder de vrije volken der aarde, doch dat beide landen als vrije volken tegenover elkaar moeten staan. De opwinding onder "het volk ontstaan, na het. bekend worden van het besluit van het uitvoerend comité, is nog lang niet geluwd. Er bestaat zelfs alle reden om aan te nemen dat deze opwinding zich mededeelt aan steeds nieuwe krin gen der bevolking. Het gevolg van eon en ander is geweest, dat de Engelsche autoriteiten zijn overgegaan tot arresta ties op groote schaal. Vooral in de Noordelijke grensgebie den neemt de bevolking een zeer drei gende houding aan. Dit is een van die .deelen van het onmetelijke Indische rijk. waar het voortdurend spookt. Overval len van vooruitgeschoven Engelsche posten zijn hier aan de orde van den dag. Onophoudelijk vallen Britsche pa trouilles in handen van de wreede stam men. die de bergen bevolken. Schiet partijen in het gebergte zijn schering en inslag. EngelancTs pogingen om den toestand meester te blijven Het beste bewijs, dat het Engelsche op perbevel in Indië inzièt, hoe gevaarlijk de toe'stand zich ontwikklt, is wel het feit. dat er onophoudelijk troepenver plaatsingen plaats vinden, ten einde in geval van opstand onmiddellijk gewa penderhand te kunnen optreden. Hierbij doet zich echter de groote vraag voor. in hoeverre de Engelschen kunnen vertrouwen op hun inlandsche troepen, die de kern vormen van het Engelsche leger in Indië. De zuiver Brit sche troepen, die in Indië zijn gesta- tionneerd. kan men schatten op onge veer 50.000 man. Wat dit beteekent in een zoo reusachtig gebied, kan men zich licht voorstellen, Tot dusverre is het Engeland gelukt, dank zij de passieve ljoudlng van het grootste deel der bevolking, om de 400 millioen inwoners van het geweldige rijk binnen de perken te houden met be hulp van een buitengewoon klein be stuursapparaat en een geringe troepen macht. Het overwicht en het aanzien van het blanke ras hebben er bet hunne toe bijdragen, om ernstige wrijvingen te voorkomen. Doch hoe zal het moeten gaan. als de invloed van de Al-Indische partij zich ook doet gevoelen onder de inlandsche troepen? Bovendien vraagt men zich te Londen met bezorgdheid af, welken terugslag de gebeurtenissen in Indië zullen hebben op de Indische troepen, die op het oogen blik in Egypte staan. Hier strijden 250.000 mannen van Indische afkomst aan de 2Ïjde der Engelschen. Deze be dreiging van binnen uit baart de Engel sche regeering misschien nog meer zorg dan de buitenlandsche vijand. Het luchtalarm in het gebied van Londen is om 3 uur 43 geëindigd, nadat het 8Vfc uur had geduurd. De Britsche minister van P.T.T. ver klaarde gisteren voor de radio, dat het Engelsche postverkeer niet meer func- tionneert als ln normale tijden het geval was. De bevolking moet echter niet onge duldig worden. Zij moet veeleer beden ken, dat de posterijen reeds sedert het terugtrekken van de Engelschen uit Frankrijk veel arbeid heeft moeten ver richten. Na de Duitsche aanvallen moe ten de posterijen echter eerst weer eenige orde scheppen in vernielde stads gedeelten. De directie der Londensehe watervoor ziening heeft over de radio een bekend making laten uitgeven, waarin er bij het publiek op wordt, aangedrongen in de eerstvolgenden tijd zeer bijzonder zuinig te zijn met water. Het verbruik moet met het oog op de door de luchtaan vallen aangerichte schade verminderd worden. BOEKAREST. 11 Sept. (D.N.B.). De Joodsche vroegere directeur van het dag blad Timpul, Jean Hurtig, heeft Maan dag gefracM met 2ijn gezin van Constan- za met een Roemeensch stoomschip naar Athene te vertrekken. Bij een nauwkeu rig onderzoek van zijn bagage en zijn kleeding vonden de douaneambtenaren talrijke aanbevelingsbrieven van beken de Roemeensche persoonlijkheden aan hun Grieksche vrienden. Zoo vonden zij onder een schoenzool een credief brief van een bekende Atheensche bank gel dig voor een groote som. In een mantel zak van mevr. Hurtig en In de zakken der kinderen vond men verder goud en sieraden ter waarde van ruim ZV2 mil lioen lei. Hurtig zou er in geslaagd zijn zich tijdig te ontdoen van een koffer njet acten. Hurtig en zijn gezin werden we gens overtreding van de deviezenvoor- schriften en de wet. op den handel in goud gearresteerd. BERLIJN, 11 Sept. (V.P.B.). Naar wij vernemen zal regen 'het einde van deze maand een tweede groep Duitsche bisschoppen, op uitnoodiging van den Paus, naar Rome reizen voor een bezoek van eenige dagen aan het. Vaticaan. Tot deze groep zullen waarschijnlijk de vol gende bisschoppen behooren: Graf von Galen van Munster, mgr. Legge van Meisen. mgr. Rornewasser van Trier en staatsraad dr. Berning van Osnahrück. Met eenige tusschenpoozën zullen ook de andere Duitsche kerkvorsten groeps gewijs naar Rome reizen, zoodat op het einde van het jaar het grootste deel der Duitsche bisschoppen hun opwachting bij den Paus zal hebben gemaakt. Dit kan men beschouwen als de voortzet ting van een traditie van vroegere Pau sen, die eveneens eenmaal per jaar de Duitsche bisschoppen om zich heen plachten te verzamelen. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben de Duitsche bisschoppen naar aanleiding van besprekingen, gehouden op hun bijeenkomst te Fulda, besloten een groote film te doen vervaardigen, waarin historische, maar ook gebeurte nissen uit dozen tijd uit het leven der R.K. Kerk in Duitschland zullen worden weergegeven. Het ligt in de bedoeling deze films in besloten bijeenkomsten van de Duitsche R. Katholieken te doen ver tonnen. Tegelijkertijd is een Instantie in gesteld. die op de vervaardiging en de voorbereiding van deze film toezicht zal houden. Deze instantie heeft haar zetel te München, waar ook de meeste opna men worden gemaakt. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR K1NDERHERSTELLINOS- EN VACANTIEKOLONIES AMSTERDAM. 11 Sept. De alge- meene vergadering van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Yacantiekolonies, welke was vastgesteld op Zaterdag 14 September des namid dags te halftwee in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, zal geen doorgang vinden. WERKGEMEENSCHAP DER NEDER- LANDSCHE CINEASTEN AMSTERDAM. 11 Sept. De werkge meenschap der Nederlandsche cineasten deelt mee, dat Mannus Franken, wiens film „Pareh, het lied van den rijst", thans weer in ons land vertoond wordt, tot dezen kring van filmers is toegetre den. Ook de cineast Frans Dupont te Blari- cum heeft zich bij de werkgemeenschap aangesloten. Tendentieuze berichten stellen onderhandelingen in ver keerd daglicht GENèVE, 10 Sept. (D.N.B.). In Fransohe politieke kringen wordt in tegenstelling tot tendentieuss Reuterbe- ric.hten verklaard, dat de besprekingen tusschen de plaatselijke autoriteiten van Indo-China en de Jopnnsch© vertegen woordigers in denzelfden vriendschap- pelljken geest gevoerd worden als de besprekingen, die in Tokio tusschen de Japansche en do Fransche regeering plaats vinden. Nooit is er sprake van geweest, dat deze besprekingen onder broken zijn. Aan beide zijden heerscht het. voor nemen, de onderhandelingen welke in Hanoi en In Tokio over Indo-Chinee- sche kwesties gaande zijn, tot een goed einde te brengen. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft in verhand met de buitenlandsche persberichten, volgens welke tusschen Ohineesche en Fransche troepen aan de grens van Fransch Indo-Ghina gevech ten zouden zijn uitgebroken verklaard, dat de officieele telegrammen der Ja pansche autoriteiten niets van dien aard behelsden. Naar de woordvoerder verder mede deelde, zijn de Japansche autoriteiten in Indo-China. die onder leiding staan van generaal-majoor Nisjihara, gemach tigd met de locale Fransche autoritei ten overeenkomsten uit te werken. De woordvoerder betwijfelde, of de in de Amerikaansch.e pers gepubliceerde, z.g. Japansche eischen aan Indo-China in overeenstemming ziin met de feiten. Deze Japansche eischen zouden betrek king hebben op de inrichting van lucht- steunpunten in Haiphong, het recht tot vliegen over Fransch Indo-Chineesch gebied voor Japansche vliegtuigen, Ja pansche contróle in de havens van Fransch Indo-China, Japansch recht van passage in geval van het verschij nen van Chineesche troepen aan de grens, enz. Op de vraag, of de V.S. stappen had gedaan bij Japan betreffende Indo- China, antwoordde de woordvoerder: „Wij houden dat niet voor stappen". STOCKHOLM, 11 Sept. (D.N.B.). De Zweedsche minister-president Hans- sori heeft gisteren voor de radio een rede gehouden in verband met de ko mende Rijksdagverkiezingen. Zijn uit eenzettingen waren overwegend van binnenlandsch-politiek belang. Hij ver klaarde o.m. dat Zweden geenszins, ge brek had aan groote en moeilijke ta ken. Zweden is gelukkig het gevaar ontsprongen om in den oorlog te wor den betrokken. De wil van Zweden ora zijn neutraliteit in stand te houden is onveranderlijk. Evenmin wil Zweden zich isoleeren. De buitenlandsche poli tiek van Zweden lieeft taken van waakzaamheid, vereffenende ordening en tusschenkomst. In dit opzicht is het Zweedsche volk eensgezind. Het Zweed sche volk heeft zijn solidariteit, bewe zen door de bereidwilligheid om de noodige middelen te verstrekken voor de land\erdediging. gelijk tot uitdruk king is gekomen hij de inschrijving op de defensieleening. REPUBLIKEINSCHE VERKIEZINGS ZEGE IN DE VER. STATEN NEW YORK, 11 Sept. D.N.B.)- ón den slaat Mains hebben de Republikei nen bij de verkiezing van een senator, 33 congresleden en een nieuwen gouverneur van den staat over het geheel een over weldigende. overwinning behaald op de democratische tegencandidaten. De meer derheid was vaak nog grooter dan bij de verkiezingen van 1036. „WIJ ZIJN DEELS VOOR DEN HUIDIGEN TOESTAND VERANT WOORDELIJK" LONDEN, 11 Sept. Reuter meldt uit Roosevelt'6 zomerverblijf Hydepark: President en mevrouw Roosevelt heb ben zich Maandag ter gelegenheid van den gebedsdag naar de St. Jameskerk be geven, waar de dominee hun in zijn preek den volgenden zin toeriep: „Ter wijl wij voor den vrede bidden, moeten wij begrijpen, dat wij tot den internatio nalen toestand van het oogenblik bijge dragen hebben en dat wij ten deelo daar voor verantwoordelijk gijn 78 DUITSCHE KINDEREN DOOR ENGELSCHE BOMMEN GEDOOD BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.). Vol gens berichten van de rijkspropagan- dabureaux hebben de verliezen aan ge- doode en gejonde kinderen als gevolg van vijandelijke luchtaanvallen in dé periode van 10 Mei tot 31 Augustus Jl. 78 doodep, 29 zwaar- en 22 lichtgewon den bedragen. ENOELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND BERLIJN, 10 Sept. (D.N.B.) - In den afgeloopen nacht zijn tegen 12 uur eenige Britsche vliegtuigen gevloden naar de door luchtafweergeschut sterk verdedigde stad Wesermünde. Een deel der toestellen werd, voor ze de stad be reikten, verdreven door welgericht af- weervuur, een ander deel door zoek lichten zoo verhlind, dat het zijn bom men lukraak op het veld wierp. MAJOOR VAN HET BRITSCHE LUCHTWAPEN GESTRAFT LONDEN. 11 Sept. (D.N.B.). Vol gens een Engelsch radiobericht is een majoor van het- Britsche luchtwapen door een krijgsraad zwaar gestraft, om dat hij een lur.htcommodore handtas telijk had aangevallen. Verdere bijzon derheden worden niet bekend gemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3