Een Nederlandsche arbeider De nieuwe zomerpostzegel thans verkrijgbaar Vechtpartij op een dak DE ROOFMOORD TE HOLTEN over werken in Duitschland Van tegenstander werd hij een voorstander DE MOORD OP DEN HoeerteNijkerk geplunderd is Diefstal van koffie en thee Heidebrand op de „Hooge Veluwe" 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 RADIO-REDE VAN MR. C. P. M. ROMME TEN BEHOEVE VAN HET NOBELE DOEL Aller medewerking vereischt 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. - Met ingang van heden is verkrijg baar gesteld de nieuwe zomerpost zegel met de frankeerwaarde van 7Vi cent. Deze zegel is een uitgave van den 5-cents-zomerpostzegel, dragende de beeltenis van Jan Steen. De nieuwe zegel wordt ech ter in rood uitgegeven en draagt den opdruk in zwart: 7Vz 2Vè, het laatste getal geeft den bijslag aan. Evenals de andere zomerze- gels wordt deze zegel tot en met 31 October verkrijgbaar gesteld. Ook blijft hij geldig tot en met 31 December 1945 Dinsdagavond heeft prof. mr. C. P. M Romme een radiorede gehouden ten ba te van de zomerzegelactie. Mr. Romme zeide o.m. het volgende: Nu de zomerzo® deze maand weer is doorgebroken en van haar weldoende stralen ons. een beetje laat. nog heeft doen genieten, kom ik uw aandacht nog eens even vragen voor de zomerzegels, de zomerpostzegels. waarmede gij als zo merzonnetjes licht en warmte kunt brengen aan uw mede-burgers, wanneer gij uw voldoende aandacht hieraan ge ven wilt. Licht en warmte vooral aan hen, die in den diepen zin van het woord daarop recht tegenover u kunnen doen gelden, omdat zij behooren tot de meest- getroffenen in het meest nationale leed. dat over een volk kan komen, en dat daarom slechts nationaal, door de opbou- wendo medewerking van allen, waardig kan worden opgelost: oorlogsleed. Do zomerzegels. die van het begin van hun bestaan af hebben bijgedra gen tot cultureele en sociale doel einden en daardoor steeds het Ne- derlandsch belang, hebben gediend, worden dit jaar aangewend voor het byzondere Nederlandsche belang, om op cultureel en sociaal gebied oor logsleed te lenigen. Veel hartelijke medewerking in het ge- heele land heeft ons veroorloofd, het be sluit te nemen, de zomerzegel-actie-1940 door te zetten. Uw medewerking zal bij dragen tot het bewijs, dat het een goed besluit is geweest. Een goed besloit voor het volk in zijn geheel, een goed besluit ook voor uzelf. Daartoe moet uw medewerking een tweeledige zijn. Vooreerst moet gij na tuurlijk zomerzegels koopen. Dat is heel eenvoudig. Tot 31 October kunt gij dat zoowel aan alle postkantoren in Neder land. alsook aan alle verdere verkoop gelegenheden in het heele land gedaan krijgen. En voor elk soort poststuk brief, hriefkaart. postpakket of wat het ook zij kunt gij u het gewenschte ze gel aanschaffen. De inmiddels ingevoer de wijziging van het tarief hebben wij ook bijgehouden. Nu de postzegel van IVi cent weer in zwang is gekomen, heb ben we ook deze in onze serie ingelascht. Voor de ronde som van een dubbeltje is zij verkrijgbaar. Maar hiermede mag uw medewerking niet afloopen, want wil die medewerking volle beteekenis hebben, ook voor uzelf, dan moet gij telkens, wanneer gij een zomerzegel opplakt op uw briefkaart, uw brief of wat het ook zij. even eraan denken, wat dit nu eigen lijk beteekent. Elke zegel meer beteekent. dat gij persoonlijk eraan meewerkt, dat er jn Nederland meer zal kunnen ge beuren aan zorg voor lichamelijk ge- brekkigen. Hun aantal is gegroeid. Maar niet alleen het gegroeide aan- t a 1 eischt, dat meer zorg aan hen kan wordden besteed, de oorzaak waaruit die groei is voortgekomen, eischt dat nog met veel meer klem. Daden zijn hier alleen op haar plaats. En zoo'n daad stelt gij per zo- merzegeltje. Een daad. die ér zijn mag .omdat gij het doet met alle an dere leden van ons groote Nederland schc gezin. Maar dat is niet de eenige beteekenis van uw zomerzegel. Elk zegel meer be teekent ook. dat gij persoonlijk eraan meewerkt, dat we in Nederland meer hulp kunnen verleenen aan de lijders aan rheumatiek. Ook daaraan wordt 'n deel van de opbrengst besteed. Met op zet dit jaar. want de gevolgen der inun daties. de gevolgen van evacuaties, tre den hier dreigend naar voren, en die dreiging moet worden hezwofen. met uw hulp. Daar is nog een dreiging, dat is de bedreiging van de tuberculose. De ooi- log van 1914191S. die aan ons land voorhij Is gegaan, staat hier als een waarschuwende herinnering. Want reeds toen is het sterfte cijfer uit t.b.c. bij ons gestegen. Daar moet meer hulp thans tegen worden geboden. En dat doet gij met dat mooie zomerzegeltje. En dan de hulp aan onze cultureele werkers, onze kunstenaars. Als er ooit een tyd geweest is, van behoefte hier aan nationale hulp, dan toch zeker thans. De hulp aan de cultureele werkers, de bestrijding van de tuberculose, de ver zachting van het rheumatische lijden de zorg voor lichamelijk gehrekkigen en daarmee de vervulling van een eere plicht waarvan wij ons moeten kwijten zietdnar. wat de beteekenis is van uw medewerking aan de zomerzegelactit- 1940. Buurman meende, dat zijn antenne werd belaagd AMSTERDAM. 10 Sept. Voor het Amsterdamsche gerechtshof heeft van daag een man van middelbaren leeftijd terechtgestaan, die ervan beschuldigd was. op het dak van een étagewoning een jongmensch te hebben geslagen en mishandeld. De jongeman woonde bij zijn familie op de derde verdieping, boven het gezin van verdachte. Reeds sedert langen tijd leefden deze beide gezinnen op gespan nen voet. In verband met ingekomen klachten had de huiseigenaar de huur ders van drie hoog opgezegd. Toen zij reeds hun woning ontruimd hadden, was de jongeman teruggekomen. Hij was het dak opgegaan om zijn eigen antenne weg te halen. Hierbij stond hij volgens de verklaring van verd. zeer dicht bij diens antenne. Verd. was inmiddels het dak opgekomen en den jongeman gena derd. "Deze hief dreigend de nijptang, die hij gebruikte om de draden te verwijde ren, op en om een slag te vermijden had verd. hem in het gezicht geslagen. Na een korte vechtpartij was de jongen toen gevlucht. Verd. gaf voor het Hof toe in drift gehandeld te hebben, doch uit zelfverde diging den slag te hebben toegebracht. De procurerur-generaal, mr. G. Versteeg, achtte het bewezen, dat verd. zich had schuldig gemaakt aan mishandeling en vorderde een geldboete van 15.of 15 dagen gevangenisstraf. De rechtbank had den man veroordeeld tot 20. subs. 20 dagen. Vonnis op 24 September. Beide verdachten vrijgesproken ALMELO, 10 Sept. De Almelo- sche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den roofmoord te Holten, waarvoor de vorige week terecht hebben gestaan een klompen maker uit Apeldoorn G. V. en een Deventer koopman, H. H. Th. D. Zij zouden in den nacht van 10 op 11 April van het vorige jaar den land bouwer B. J. Leetink overvallen en van het leven beroofd hebben, ter wijl zyn bejaarde vrouw ernstig ge wond werd. De officier van justitie had deswege tegen beiden levenslange gevangenisstraf geëischt. De recht bank sprak hen thans vrij en gelast te hun onmiddellijke vrijlating. RIJWIELDIEVEN TE ALPHEN A.D. RIJN GEARRESTEERD ALPHEN AAN DEN RIJN. 10 Sept. De politie alhier heeft drie rijwieldieven gearresteerd, die zich reeds geruimen tijd aan tal van rijwieldiefstallen te Al phen aan den Rijn. Koudekerk en Lei den heben schuldig gemaakt Het zijn de 39-jarige loswerkman P. van B. en de 26-jarige werkman C. van D., die beiden echter nog nooit hebben gewerkt, doch reeds verscheidene malen met den strafrechter in aanraking zijn gekomen, en de 19-jarige A. van Z., die door van B. tot hét plegen van de dief stallen werd aangezet In het schuurtje bij de woning van van B. werd een groote hoeveelheid rij- wielonderdeelen aangetroffen. Alles was van diefstal afkomstig. Van B. en van D. zijn. nadat zij een reeks van diefstal len hadden bekend, naar het huis van bewaring te 's-Gravenhaee overgebracht. DAT IS GEEN OPBOUWEN! AMSTERDAM. 10 Sept. Vanmorgen is een militair van den Opbouwdienst door de rccheche van het bureau Lin- naeusstraat gearresteerd. De man had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid overalls uit een school in de tweede Boerhaavestraat. waar hij gelegerd was. Hij is voorloopig in ver zekerde bewaring gesteld. OPENING DER DUITSCHE SCHOOL IN HAARLEM HAARLEM, 10 Sept. Op feestelijke wijze werd vandaag het nieuwe Duit sche schoolgebouw aan het Prinsenbol- werk geopend. Onder de talrijke auto ritoitcp merkten wij o.a. op den ge\nl machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland. Sei- del, Oberregicrungsrat dr. Schwarz. Re- gierungsrat dr. von Albrecht, Oberstu- diendirektor dr. Honsberg uit Den Haag. Oberstudiendirektor dr. Kniffler uit Amsterdam. Kreisleiter Paustian, Am sterdam. Ortsgruppenleiter Gerisch -en vertegenwoordigers van de Ortskom- mandantur Haarlem en den arbeids dienst. Van Nederlandsche zijde waren baron de Vos van Steenwijk, burge meester van Haarlem, kapitein Kwan- ter en de inspecteur voor het L.O. v. d. Wijher. aanwezig. Op de mime speelplaats hadden de leerlingen, gasten en ouders zich verza meld. De voorzitter van den Doutschen Schuiverein, de heer Frauendorf dankte in zijn rede allen, die het mogelijk heb hen gemaakt, dat het mooie gebouw loor de Duitsrhe school in gebruik kon worden genomen. Onder de tonen der Duitsrhe volkslie leren werd de vlag gehesehen. Hierna bracht Oberregicrungsrat dr. Schwarz de beste wen<;rhen van den Generalkom rni3sar dr. Wimmer over. -7^-- ue noodwinkels te Wageningen, welke gebouwd zijn van oude militaire barakken, zijn gereed (Foto Pax-Holland) DEDEMSVAART, 10 Sept. Met groo te voldoening heeft men in diverse dag bladen artikelen over de arbeidsbemid deling naar Duitschland gelezen. Het viel daarbij op, dat de gepubliceerde brieven ,die daarop betrekking hebben, veelal afkomstig waren van arbeiders uit de groote steden. Hoewel er over het algemeen door de kleine gemeenten wei nig aan de bemiddeling naar Duitsch land is gedaan, zijn er toch ook, die bo vengenoemde werkgelegenheid met bei de handen aangrijpen en voor die ge meenten zal het ongetwijfeld aardig zijn eens een stem uit eigen kring te hooren. Van de gemeente Avereest werken on geveer honderd arbeiders in Duitsch land. Dit is hooger dan het aantal zorg- gevallen op het zelfde tijdstip van ver leden jaar. Eensdeels is dit een bewijs, dat de arbeidsbemiddeling van Avereest zeer actief is geweest, maar voor een grooter deel vermoedelijk dat het werk ginds op prijs wordt gesteld. Er wordt over het werk in Duitsch land heel veel gepraat. Dit is overal het zelfde. Wij vernamen, aldus een A.N.P.- verslaggever, dat tijdens een vergade ring van burgemeesters en arbeidsbe middelaars in Zwolle de vraag werd ge steld, hoe de praatjes, die zooveel scha de aan de bemiddeling in Duitschland kunnen doen. uit den weg kunnen wor den geruimd. De vragensteller wilde er de politie bij halen. De voorzitter van de vergadering, de heer Th. van Lfer, chei van de arbeidsbemiddeling aan het de partement van Sociale Zaken een dus pij uitstek deskundige voelde er niet zoo bijster veel voor om onmiddellijk de politie in te schakelen. Hij stipte in zijn antwoord aan, dat er veelal eenvoudiger middelen zijn om praatjes in den kiem te smoren. In dat verband verwees de heer van Lier naar het in Avereest bij gehouden propagandaboek. Wij hebben daarom ons licht eens op gestoken bij de arbeidsbemiddeling in Dedeinsvaart. Men liet ons bereidwillig het z.g. propagandaboek zien en we moe ten direct verklaren, dat we er veel wij zer van zijn geworden. We hebben met toenemende belangstelling in het bock gebladerd. Wij vonden er foto's in. brie ven van menschen, die in Duitschland werken en erin vertellen, hoe het hun ging en voorts een schat van gegevens. Eén mededeeling uit het boek trof bij zonder. Het ging over een ietwat eigen aardig man, die eerst heel erg tegen het werk in Duitschland opzag. Hij wilde o zoo graag in de werkverschaffing blij ven, maar dat mocht niet. Men trachtte op alle mogelijke manieren zijn bezwa ren tegen het werk over de grens weg te redeneeren, wat heel, heel langzaam gelukte. Wij lazen dit in het propagan daboek en hebben er met toestemming een stukje uit overgenomen, dat hier onder volgt (Men verzocht ons den naam niet te vermelden, daarom noemen we den man X). .Eindelijk heeft X door den zuren appel heengebeten. Dit heeft zeer veel moeite gekost en we hoopten dan ook zeer, dat het X goed zou gaan in Duitsch land. Op 24 Augustus komt hij, na er tien dagen gewerkt te hebben, geduren de het weekeinde thuis. Hij komt ook mij zijn ervaringen vertellen. Aan zijn geheele uiterlijk zie ik direct, dat het goed gegaan is. X neemt de pet af (dat doet hij niet gauw), hij geeft mij een hand en met een zenuwachtige stem zegt hij: „Ik bin oe merakels dankbaar, da'j mij noar Duutslaand estuurd ebt: ik eb t' er o zoo bes. Ik kriegc fleis zoo- vuile a'k ebben wil. En 't wark is er krek as icr, alennig 't wurdt better be taald. Ik bin oe merakels dankbaar! As "t kan nem ik 't wief met en dan zie'j mij niet wier". X's gezicht zegt evenveel als zijn woor den. Hij is gelukkig en wij met boni. Uit X's heele houding blijkt zijn blijd schap". COLLECTE VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. - Een col lecte voor het Duitsche Roode Kruis on der de leden van de Ordnungspolizei te 'sGravenhngc hoeft 3000 R.M. opge bracht. Ernstige botsing tusschen verhuisauto en melkwagen ZUTPHEN, 10 Sept Even buiten Zutphen, op den weg naar Voorst is van ochtend tegen half twaalf een ernstige aanrijding geschied, tusschen een vracht auto met meubels van den expediteur Hoegemann uit Amsterdam, die met een verhuizing op weg was naar Enschedé en een met paard bespannen melkwa gen. De botsing was zoo hevig, dat de vrachtauto aan den linkerkant werd opengereten en de laadklep werd afge scheurd. Op de laapklep zaten twee Am- sterdamsche jongens, de achttienjarige H. Koehler en de vijftienjarige G. Haaye. Zij kwamen midden in de ravage terecht. Vooral eerstgenoemde, een knecht van den expediteur, was er ernstig aan toe. Hij bloedde hevig uit mond en ooren, en verloor het bewustzijn. Hij is met den vijftienjarigen H.. die voor zijn plezier den tocht meemaakte, en die een ernsti ge hoofdwonde opliep, in het algemeen ziekenhuis opgenomen. CENTRALE STICHTING VAN NOOD- BEURZEN OPGERICHT ARNHEM, 10 Sept. Vandaag is de centrale stichting van noodbeurzen op gericht. Voorzitter is de heer H. P. J. Bloemers. burgemeester van Arnhem. Verder zijn in het bestuur vertegenwoor digd de besturen van de noodbeurzen te Arnhem, Groningen, Leeuwarden en Maastricht, alsmede een vertegenwoordi ger van de vier landelijke organisaties van handelsreizigers. Eenige andere beursbesturen traden bereids tot de cen trale stichting toe, t.w. die van Zwolle, Twente en Tilburg. Deze stichting heeft ten doel den han del te dienen door den handelsvertegen woordiger in den ruimsten zin des woords, in verband met de onvoldoende verbindingsmiddelen, hulp te bieden en hem in staat te stellen zijn werkzaam heden in dezen moeilijken tijd voort te zetten. Het secretariaat is gevestigd te Arnhem aan den Velper Binnensingel 9, ten kantore van mr. K. H. Koers. Tele foon 22266. ROUWPLECHTIGHEID IN HET WILLEM-DE-ZWIJGERHUIS 's GRAVENHAGE, 10 Sept. Het stof felijk overschot van den heer P. Ton, lid van de weer-afdeeling der N.S.B., die als slachtoffer van de ernstige politieke botsing Zaterdagavond j.l. in de Bali- straat te 's-Gravenhage is gevallen, was heden in het Willem-de-Zwijgerhuis op gebaard. De voorzaal op de eerste ver dieping van het gebouw was als rouw kamer ingericht en de baar was daar opgesteld. In een omgeving van zwart- roode doeken, terwijl kransen (een van de W.A. en een van de nationalen jeugd storm) en brandende kaarsen het ge heel flankeerden. Leden van W.A. en N.J.S. hielden van twee tot zeven uur de doodenwacht. Een onafgebroken stroom van belangstellenden defileerde langs de baar, terwijl talloozen een tuil bloemen neerlegden. WEDER REMBOURSZENDINGEN EN POSTWISSELS UIT DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Met in gang van 15 September a.s. kunnen aan- goteekende brieven en pakketten weder ouder rembours van Duitschland naar Nederland wórden verzonden. Boven dien wordt de dienst der invordering van kwitanties van Duitschland naar Nederland op dien dag heropend. In om gekeerde richting bestaan beide verkeers mogelijkheden voorloopig nog niet. GLAZENWASSCHER GEVALLEN AMSTERDAM, 10 Sept. Vanmorgen is een glazenwasscher, die werkzaam was in een perceel op de lleerengracht van een vensterbank op de derde verdie ping gevallen. De man brak beide bce nen en den rechterarm. Hij is naar het Binnengasthuis overgebracht. ENGELSCHE VLIEGERS WERPEN BOMMEN BIJ EINDHOVEN 's-GRAVENHAGE, 10 September. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegers bommen geworpen in de omgeving van Eindhoven. Een spoor weg werd beschadigd, doch deze ge ringe schade is zeer snel te herstellen. Persoonlijke slachtoffers zijn er niet. GOUDSCHESINGEL Tegen verdachte een gevan genisstraf van zes jaar geëischt Verdediger acht schuldbewijs vrijwel waardeloos ROTTERDAM, 10 Sept. Eenige we ken geleden heeft voor de Rotterdam- sche rechtbank de zaak gediend van den moord op den Goudschesingel. In den nacht van 25 op 26 Januari van dit jaar was op dien singel te Rotterdam het lijk gevonden van een man, die kennelijk door messteken was gedood. De politie arresteerde twee mannen, S. en V. die zich met het slachtoffer in een café had den opgehouden en het politioneele on derzoek leidde tot een strafvervolging tegen S. Bij de eerste behandeling was de vrouw van verd. afwezig en op ver zoek van den verdediger werd de zaak aangehouden, teneinde de vrouw als ge tuige te kunnen hooren. De belangrijkste getuige in deze zaak was V. geweest, de eenige die verklaar de S. te hebben zien steken. Het mes, waarmede de misdaad was gepleegd, werd door de politie gevonden. Dit mes had een omgebogen punt en volgens den politiedeskundige konden de verwondin gen van het slachtoffer niet met dit mes zijn toegebracht. Hoofdinspecteur Tas, de andere politiedeskundige ver klaarde evenwel, dat de vernielingen in de kleeding van het slachtoffer aantoon den, dat juist dit mes was gebruikt. Verd.'s vrouw, als getuige gehoord, verklaarde, dat het gevonden mos niet dat van haar man was. Voorts verklaar de zij, dat op den bewusten avond beide mannen waren uitgegaan. Omstreeks 1 uur werd er hard gebeld. Nadat open gedaan was, had verdachte een fiets in de gang geworpen, waarna hij weer was weggegaan. Na 10 minuten kwamen de mannen terug en toen zij boven waren had S. gezegd: zou ik gestoken hebben? Waar op V. antwoordde: welnee, hij had een veel te dikke overjas aan. Voorts zei V. nog: ik hield hem (het slachtoffer) vast toen jij hem te lijf ging. Later zei hij: het mes is krom, dat heb jij in den muur gedaan. De vrouw van getuige V. verklaarde, dat haar man man haar had verteld dat S. had gesto ken. Op een vraag van den verdediger mr. Brouwers, ontkende deze getuige, dat zij de vorige getuige had verzocht, haar man niet in de gevangenis te bren gen. Een gedetineerde, de J. die met S. in dezelfde cel heeft gezeten, verklaarde vervolgens dat S. hem" had gezegd, den moord te hebben gepleegd. S. noemde deze verklaring fantastisch. Een andere gedetineerde, die eveneens S. over de misdaad had hooren praten, leidde daar uit af, dat S. den moord had gepleegd. S. zeide hierop dat ook deze verklaring onjuist is. Op de vraag tot verdachte S. van den president, mr. van Oosten Slin- gebland, of hij niets met dit mes ge daan heeft, antwoordde verdachte: ik zweer u, dat ik het niet gedaan heb. Reeds acht maanden zit ik nu in voorarrest, maar ik heb niets ge daan. Nadat. dr. W. W. Donkersloot een psy chiatrisch rapport over den verd. S. had uitgebracht, waarin hij tot de conclusie kwam, dat verd. hoewel niet bepaald zwakzinnig, verminderd toerekenings vatbaar is. nam mr. Meischke het woord. Aagaande den persoon van verd. zeide spr., dat deze tot de misdaad in staat is. Dat hij een vechtersbaas is, die niet terugschrikt voor het gebruik van zijn mes, is uit de getuigenverhooren gebleken. Verd. staat bekend als een messentrekker. De vraag of verd. het gedaan heeft, beantwoordde spr. beves tigend. Spr. achtte het bewijs geleverd, dat verd. schuldig is aan het ten laste gelegde en eischte een gevangenis straf van zes jaar en daarna ter be schikkingstelling van de regeering Mr. Brouwers kwam tot de conclusie, dat het bewijs van vcrd's schuld rust op de fundamenten van de getuigenis van V. en van twee fantasten, waarop een gebouw van veronderstellingen rust. Dit geeft de verdediging het recht, het schuldbewijs vrijwel waardeloos te noemen. Spr. concludeerdo tot vrij spraak van verdachte. Uitspraak 24 September a.s. OMTREK K Nog steeds vinden elke week veroordeelingen door de Duitsche rechtbank of den politierechter plaats ZWOLLE, 10 Sept. De nasleep van den oorlog blijkt nog elke week uit de zittingen van de Zwolsche rechtbank of den politierechter. Men moet er zich werkelijk over verbazen, hoeveel er in die paar dagen gestolen is. Alles lag blijkbaar te grijp en ieder, die toen toe vallig of minder toevallig in Nijkerk was kon er wat van gebruiken. Zoo had H. J. v. 't Z., die met een auto was meegereden, die voor het eva cuatiebureau te Harderwijk goederen had moeten halen voor de daar tijdelijk gehuisveste Nijkerkers en passant een polshorloge meegenomen. Hij werd daar voor thans bestraft met twee maanden gevangenisstraf G. v. d. B. en de 17-jarige J. W. wa ren er samen op uit getrokken; v. d! B, had ongeveer een heelen winkel leeg ge plunderd Hij zal voor zijn wandaad moe ten boeten met vier maanden gevange nisstraf. De eisch luidde zes maanden* W., die een pot stroop en wat snoepgoed en eau de cologne had meegenomen werd tot 15.boete subsidiair tien da gen hechtenis en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld. C. v. d. B. had eveneens per auto goe deren voor het evacuatiebureau te Har derwijk moeten halen. Hiervan had hij twee vrachten, bestaande uit allerlei soorten artikelen, voor zichzelf gehou den. Het vonnis luidde tegen v. d. B. drie maanden gevangenisstraf, hetgeen een maand minder was dan de eisch. M. K. uit Amsterdam had het feit, dat hij, op doorreis van Leeuwarden naar zijn woonplaats, te Nijkerk was gestrand benut om een schrijfmachine, dassen, overhemden, schorten, regenjassen en dergelijke zaken in zijn auto te laden. Bij verstek werd hij hiervoor conform den eisch tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. P. J. R., die naar Harderwijk was ge- evacueerd, was speciaal naar Nijkerk te ruggegaan, ten einde ook eenig aandeel in den algemeencn buit te hebben. Hij ontvreemdde etenswaren. Toen hij er van hoorde, dat de politie achter de roo- vers aanzat, bood hij den winkelier, dien hij gedupeerd had, 100.om dezen het zwijgen op te leggen. Zijn berouw kwam echter te laat en zoo stond ook hij thana terecht. Conform den eisch werd hij tot 25.boete subs, tien dagen hechtenis veroordeeld. D© gebroeders G. K. en A. K. hadden fototoestellen, vulpenhouders, vulpotloo- den, sigaren, sigaretten, linnen jassen, schorten e.d. weggenomen en uit een particuliere woning bovendien nog zil veren lepeltjes. De eisch tegen hen was zes maanden gevangenisstraf. Zij wer den ieder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. W. Z. en B. B., die waren meegegaan om bij deze laatste roofpartij te assis- teeren en voor hun hulp eenig aandeet. in den buit hadden ontvangen werden veroordeeld tot 25.boete subs, tien; dagen hechtenis en twee maanden voor-, waardelijke gevangenisstraf. De eisch to* gen hen luidde drie maanden. EDE, 10 Sept. Bij een der detache menten van den opbouwdienst, welke alhier zijn gelegerd, werd een vrij be langrijke hoeveelheid thee en koffie ver mist. Door het vinden van enkele thee blaadjes op een stroozak vond de politie een spoor, dat leidde naar de woning van eenige soldaten, die met verlof wa ren en onderscheidenlijk te 's-Gravenha ge, Amsterdam en Nijmegen verbleven* De politie in deze steden werd op de hoogte gebracht en het gevolg was. dat in alle drie geval.len ten huize van de verlofgangers een hoeveelheid thee en koffie werd aangetroffen, te Nijmegen bovendien boter, vet en leer. Do drie sol daten zijn gearresteerd. De hoofdschuldige werd te Ede gevat. Deze man van den opbouwdienst nam de waren weg uit de provisiekast, waar van hij op het bureau den sleutel had weten te bemachtigen. Voor de artikelen, welke hij ontvreemdde, had hij door tus- schenkomst van de drie gearresteerde soldaten een afzetgebied in verschillen de steden gevonden.'Het onderzoek, dat in handen is van inspecteur Reit. wordt nog voortgezet. EDE. 10 Sept. Vanmiddag om half één brak door nog onbekende oorzaak brand uit op het gebied van het land goed ..De Hooge Veluwe" bij Teriet. De Edesche brandweer en Duitsche militai ren wisten na anderhalf uur hard wer ken het vuur te dooven. Een oppervlakte van 25 H.A. heide was toen verbrand. Eenige personen hebben nog een achter volging ingezet op een onbekenden man, die in de nabijheid van de vuurhaard was gezien. Hij wist echter te ontsnap pen. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. - Bij be- sluit van den secretaris generaal van hot departement van financiën is op hun verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend met ingang van 1 October 1940 aan: R. Koen, als ontvanger der directe» belastingen te Breda, P. L. Meutcr, als ontvanger der invoerrechten en accijn zen te Nijmegen; G. Schuuring. als ont vanger der directe belastingen en ac cijnzen te Geldermalscn; P. Evers, als ontvanger der invoerrechten en accijn zen te Kerkrade. ANTI-SEMIETISCH ORGAAN IN BESLAG GENOMEN AMSTERDAM, 10 Sept. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie alhier rib. 4 van het anli-semietische weekblad „De Doodklok" in beslag ge nomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6