STADSNIEUWS De heer C A. Heunks wordt morgen 75 jaar Politie-varia Luchtbeschermingsdienst vatte men anders op! BETALING ABONNEMENT Üqsmdn Conservatief... of niet? In ,De Amersfoorter' won hij een eigen lezerskring Diefstal van voeten bankjes V oorthuizenaren waren dronken AMERSFOORTSCH DAGBLAD Stafmuziek vertrekt uit onze stad Soldaten plunderden te Woudenberg WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN GLASTRA'S ViSCHHANOEL 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 Hij maakte, nauwgezet en geestdriftig, een studie van onze stadshistorie MORGEN', Vrijdag 13 September, zal een bekend Amersfoorter, de heer C. A. Heunks, 75 jaar worden. Hij werd 13 September 1865 te Amersfoort gebo ren en is 'heel zijn leven de stad zijner geboorte trouw gebleven, een trouw welke bij het klimmen der jaren tot een groote aanhankelijkheid aan de oude veste geworden is. In Amersfoort doorliep de heer Heunks verschillende inrichtingen van onderwijs, terwijl hij na het beha len der acte van onderwijzer al spoedig aan een der 'toen weinige Amersfoort- 6che scholen werkzaam werd gesteld. In de school Coninckstraat heeft hij tientallen van jaren met groote toewij ding het onderwijs gediend en ver schillende malen heeft hij als plaats vervangend hoofd de leiding er van in handen gehad. Ook was hij jarenlang leider van de zangklassen van „Toon kunst". Groot is het. aantal dergenen, die van hem onderfvijs hebben ontvan gen en bij velen zal hij in herinnering zijn gebleven als de man, die zich gaar ne veel moeite gaf om zijn leerlingen het vaak moeilijke pad te effenen C. A. HEUNKS 1 Maar toch heeft het onderwijs hem niet de bekendheid gebracht, welke hij thalis geniet. Deze heeft hij verworven op het gebied der journalistiek en meer speciaal door zijn artikelen over Oud-Amersfoort» Daarin heeft hij tot uiting kunnen brengen hoezeer het oude in onze gemeente, dat historische beteeke- ni6 heeft, hem ter harte gaat en met welk een liefde hij in de geschiede nis van Amersfoort heeft gesnuffeld en gestudeerd. In Van Bemmel en Van Rootselaar vond hij historici, die hem veel konden leeren omtrent het Amersfoort van vroeger, maar het compileeren van hetgeen ande ren schreven zou hem niet hebben kunnen bevredigen. Daarom ploos hij in het museum Fléhite of in het archief der gemeente stukken na, welke hem meer wegwijs konden maken in de historie onzer stad. Het resultaat van zij" arbeid ver werkte hij in tal van artikelen, welke eerst werden geplaatst in De Amers foorter en later in het Amersfoortscfr Dagblad. Bij menigeen heeft hij daar door belangstelling voor onze gemeente gewekt en vaak werden oude bouw werken en bekende gebouwen met een ander oog aangezien, als een artikeltje van den heer Heunks er wetenswaar digheden over had gebracht. Zijn ge schriften over den O.L. Vr. toren en over de Koppelpoort getuigen van nij vere navorsching terwijl zijn histori sche gegevens over „Amcrsfoort.se Huis- en Straatnamen" zeker meer stu die vereischten dan het overigens sim pele boekje zou doen vermoeden. Als redacteur van „Dc Amers foorter" vormde hij zich een eigen lezerskring. Hij wist zijn stads nieuws en ook zijn Kantongerechts verslagen zoo persoonlijk en sma kelijk op te disschen, dat ze gretige aandacht vonden. Heunks had zoo zijn eigen „tribune", waarop hij zich wat kon Veroorloven. Personen of zaken eens lichtelijk in de ma ling te nemen, was hem een vtct de. Het was nooit stekelig, maar dikwijls raak en altijd uit een apar- ten hoek gezien. Heilige huisjes bestonden er voor hem niet en aan deftigheid heeft hij altijd een broertje dood gehad. Alles wat zich „voelde", wekte alleen maar zijn lachlüst op en zoo kreeg menige reputatie een gemoedelijke veeg uit de pan. De bewogen Meidagen heb ben een einde gemaakt aan deze werkzaamheid, doordat De Amers foorter ophield te bestaan. Gaarne brengen wij rollega Heunks hulde voor zijn arbeid en we wenschen hem van harte toe, dat hij nog jaren lang zijn Zaterdaesche artikel over Oud-Amersfoort voor ons blad zal mo gen schrijven en dat hij nog dikwijls eens'op komt loopen om ons te verfris- schen, te amuseeren en ook wel te belee- ren want Heunks weet veel en zijn levendige geest stelt zioh steeds proble men om op te lossen zoodat een ge sprek met Heunks steeds een ervaren is van zijn typische persoonlijkheid. Het zal dezen ras-Amersfoorter mor gen in St. Joseph niet. ontbreken aan bewijzen van belangstelling. Door de politie zijn hier drie Amers foort ers aangehouden, die ervan ver dacht worden voetenbankjes in Zeist ge stolen te hebben. Zij zijn ter beschik king gesteld van de Zeister politie. Een groenteman werd. geverbaliseerd omdat hij zijn paard en- wagen onbe heerd had laten staan. Vier personen dedep aangifte van rij wieldiefstal. Het publiek wordt verzocht ligusterheg gen en wat dies meer zij tijdig te snoei en, opdat voorbijgangers daarvan geen overlast ondervinden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Hendrika, d. v. Ever- hardus Wilhelmus Nannings en Hendrika Johanna Bogerijen. Albertha, d. van Anton Poelman en Aaltje Scharrenburg. Woutera, d. v. Wouterus van Putten en Metje van Essen. Gatske, d. v. Sjerp Dijkstra en Ger- ritje van Doorn. GETROUWD: Peter Wijnands en Cornelia van Eijkelenburg. Izak Cornells Antonie van Kalleveen en Johanna Martina van Gelder. Pieter Theodorus Constantinus van Loenen en Woutertje Dasselaar. Pieter Willem Schuin en Hendrika Middelman. Hendrik Willem Johan Hassing en Adriana van Mun ster. Aris Versteeg en Aaltje Vetkamp; Si mon van den Hoek en Gerritje Meurs. KANTON GERECH1 Leerplichtwet door Hoogland- schen jongen overtreden IN den nacht v«an 9 op 10 Augus tus werd de onbezoldigd fijk6veld- wachter C. B. te Voorthuizen ge waarschuwd, dat twee leden van den luchtbeschermingsdienst zich misdroegen. Zij zouden zonder de voorgeschreven verlichting en on der invloed van sterken drank rond gefietst hebben. Uit het onderzoek bleek, dat beide mannen inderdaad dronken waren. Zoo trof de post- commandant bij ieder van hen een fleschje bier aan, terwijl vastgesteld kon worden, dat zij meer van dit gerstenat genuttigd hadden. Onderweg hadden zij een bewoner ge waarschuwd, dat er licht uit zijn wo ning straalde. Deze riep de heeren bin den en onthaalde hen op een en ander! Van anderen zouden zij tijdens hun con- tróletocht sigaren en cigaretten aange nomen hebben. De kantonrechter adviseerde om bei de mannen uit te sluiten voor. dezen dienst, die in het belang van de ge meenschap en min of meer officieel, is. Hij begreep niet. dat. v. 't V., die on gunstig aangeschreven staat, in aan merking voor den luchtbeschermings dienst kon komen. Hij immers blèek de hoofdschuldige te zijn en H. in zekeren zin verleid te hebben tot dit wangedrag. Het, O. M„ waargenomen door mr. Louet. Feisner., eischic tegen V. den maximum straf, n.l. 15 subs. 15 dagen en tegen H. 12 subs. 12 dagen hechte nis. Conform den eisch veroordeelde de kantonrechter. Een schoolkwestie y ORIGE week schreven wij al iets over den veehouder H. uit Hoog land, wiens zoon schoolverzuim ge pleegd zou hebben in April en Mei. Vandaag kwam de vader van den dertienjarigen Wilhelmus Anto- nius weer voor en naast hem als ge tuige de heer S., hoofd van de schcxil te Hoogland. Uit de verklaringen bleek, dat de jon gen, die het zevende leerjaar met goed gevolg doorloop en had, tot 1 Mei nog De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het vierde kwartaal 1940 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. Apeldoorn is haar nieuwe standplaats Naar wij vernemen zal de vroe gere Stafmuziek van het 5e Regi ment Infanterie Maandag a.s. nair haar nieuwe standplaats Apeldoorn vertrekken. Het nieuwe korps, dat o.m. aangevuld zal worden door musici uit de vroegere Marine kapel te den Helder, zal uit onge veer 38 muzikanten bestaan. Het ligt in de bedoeling om in de toe komst bet korps dat onder leiding blijft staan van den kapelmeester H. A. J. v. Bokhove, uit te breiden tot 45 man. KOPERMOLENBRUG Het maken van een gewapend-bet on brug de z.g. Kopermolenbrug in den Hessenweg, aanbesteed Vrijdag 1.1. is voor 8440 gegund aan J. de Boer te Bussum. AANRIJDING OP DEN ZUIDSINGEL Gisteravond omstreeks 8 uur had op den Zuidsingel een aanrijding plaats, toen een Apeldoornsche vrachtauto een met paard, bespannen voertuig te krap passeerde. De zitbank van het voertuig werd ontzet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. OPBRENGST COLLECTE HET GROENE KRUIS De opbrengst van de gisteren gehou den collecte ten bate van „Het Groene Kruis" bedroeg 752.—. GRAND THéaTRE. Van Vrjjdag 6 t.m. Donderdag 12 September vertooning van de film „Het gouden masker". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4, 6.15. en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30. 6 en 8.15. Overige dagen matinée om 2.30 en 'sav. om 8.15 nur. CITY THEATER. Van Vrijdag 6 t.m. Don derdag 12 Sept. vertooning van de film „Morgen gaat 't beter". Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag om 2.30, 6 en 8.15 uur. Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Alaska". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor a'.ie meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. 7 Sept.—18 Sept. Ten toonstelling van den Bond van Nederl. Tuinarchitecten. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopena dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 'a Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). AMICITIA. 15 Sept. Thé dansant Dan Bearda. 2% uur. AMICITIA. 15 September. Bonte avond met Bob Scholte. S uur n.m. EXTRA RANTSOEN ZEEP VOOR ARBEIDERS Werkgevers dienen uiterlijk Zaterdag 14 September voor hun arbeiders die in aanmerking komen voor extra-rantsoen zeep ter reiniging van lichaam en werk- kleeding. aanvraagformulier te doen ha len op het. Distributiekantoor. Plantsoen West 2, kamer 5. Na 14 September kan geen aanvraag of indiening van formulieren meer plaats vinden. op school had moeten blijven. Wilhel mus werd echter ingeschreven op de R.K. Landbouwschool aan den Leusder- weg te dezer 6tede en bleef op 29 en 30 April van zijn oude school weg. Dat hij in Mei niet meer kwam, was- gerechtigd. De vader zeide, dat de jongen einde April ziek was, maar de meester-getuige beweerde, dot hij daarvan geen bericht had gekregen. Ook was naderhand ge bleken, dat Wilhelmus in dien tijd naar Baarn getransporteerd was, om den af stand naar Hoogland te groot te ma ken. De vader had zich ook niet verant woord voor* de schoolcommissie, omdat hij ziek was. Dan had je je vrouw moe ten sturen, zei getuige S. Dan hadde ze dat moetg zegge, zei verdachte. Het O. M. vroeg vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging, voor het school verzuim in Mei en 2 subs. 1 dag voor het wegblijven in April. Verdachte: Maar heeren, m'n jongen had toen een leelijke ziekte, de geling. De kantonrechter geloofde daar niet al te veel van en veroordeelde conform den eisch. LP EN oude, echt Amersfoortsche pe- troleumventer, K., had op een Zon dagmorgen in Augustus een rust je ge pikt. op het Borneoplein, een meter of twintig van zijji ijscokar. Volgens hem had hij dus geen standplaats ingenomen. En daar bleef hij bij, ook al trachtten de heeren rechters hem van het tegen deel te overtuigen. Hij zei rnaar, dat een mensch toch niet altijd kon loopen en ook rusten moest! Hij had gezeten op het abattoir (hij bedoelde trottoir) of zoo iets. Dc kantonrechter zei, dat hij daar voor nog heelemaal niet in aanmerking kwam. Enfin, er werd lang over het staan op een standplaats en het zitten op een rust plaats gediscussieerd. Een niet onaardig verschil van meening, dat beslecht werd met 0.50 boete- Verdachte is al lang opgehouden met zijn ijsco's. Als er maar weer gauw petro- leiun mag komen, gaat 't wel beter, zei hij bij het verlaten van het verdachten bankje. DRIE wielrijders kregen f 1.— boete omdat zij bij het veranderen van richting geen teeken hadden gegeven. De jongen had te veel naar meisjes gekeken, het meisje had te veel gelachen om een paard (het waarom kon zij niet verkla ren) en dc derde schuldige was er te veel van overtuigd geweest dat er niemand achter hem aankwam. Een groentehandelaar uit 'Harderwijk werd veroordeeld tot S subs. 4 dagen hechtenis, omdat hij zijn richtingwijzer veel te laat uitgestoken had, waardoor een luxe en. een vrachtauto met elkaar in botsing kwamen. De boete is niet hoog, maar wel de door de verzekering te be talen schade aan de andere auto's. Wij hoorden cijfers noemen van ƒ875 en 23. Hooiwagens zonder licht T"* EGEN het einde van de kantonge- rechtszitting verschenen enkele voer lui, die des nachts hooiwagens hadden gereden zonder eenige verlichting, en een' chauffeur van een vrachtauto, die er van verdacht werd door te hard ri.ir den tegen den achtersten hooiwagen te zijn gebotst, voor het hekje der be klaagden. De voerlui waren des morgens reeds omstreeks half zes uit Voorthuizen ver trokken, daar zij het hooi heelemaal uit Bunschoten moesten halen. Maar zij hadden pech gehad: ongeveer anderhalf uur lang kon er niet gewerkt worden door den regen en tot overmaat van ramp was er daarna hog een lading hooi van een der wagens afgegleden, die dus opnieuw opgetast moest worden. Zoodoende wa3 het middernacht gewor den voordat het werk gereed was. Mr. Muller Massis informeerde, waar om men voor de zekerheid dien mor gen geen lampen had meegenomen. Een der verdachten scheen dit een ietwat grappige vraag te vinden. „Hooiwagens hebben nooit licht", vertelde hij. .Inderdaad komt dit hoogst zelden voor, met het. oog op brandgevaar. Maar de kantonrechter merkte terecht op, dat men dan maar voor een anderen vorm van verlichting had moeten zorgen? Waarom liet men niet een paar wielrij ders 'er voor en er achter rijden In ieder geval bleven nu de narig heden niet uit. De chauffeur W. dc S., die ochtendbladen moest vervoeren van Amsterdam naar Zwolle, zag den ach tersten hooiwagen niet door den mist, welke dien morgen heerschte. Het re sultaat was een aanrijding, waardoor de auto deerlijk gehavend werd. Deze chauffeur moest zich nu verant woorden. daar hij klaarblijkelijk te snol gereden had om tijdig tot stilstand te komen, hetgeen hij de wet verboden is. Ilij verklaarde, den voor hem rijdenden wagen eerst te hebben gezien, toen hij er nog maar nauwelijks een meter van verwijderd was. De ambentaar van het O.M. eischte tegen den hooi wagenbestuurder H, v. M. een geldboete van 5.— en tegen diens collega 3.terwijl hij tegen den chauffeur de S. een geldboete van f 12. of 4 dagen vroeg. Laatstgenoemde hield een betoog, dat lang niet gek klonk en waarin hij als ziin meening te kennen gaf, dat de legen hem geeischte boete wel wat aan den hongen kant was. Mr. Muller Massis veroordeelde v. M., de S. en v. E. Respectievelijk tot 3, f L— en f 2.—. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe sie's Bad bedroeg hedenmorgen 65 gr. F. is lSi/z gr. C. GROENTEN- EN FRUITVEILING AMERSFOORT. 11 Sept. Appelen 5—15, peren 815, druiven 1218, meloenen 817, tomaten 5276, perziken 30130. pruimen 21110, komkommers 2044, stamboonen 815, stokboonen 1013, selderij 510, pe terselie 510, pronkers 711, bieten 12 25. andijvie 1017, wortelen 50. sla 1237, postelein 1012, sniiboonen 1523, roode kool 46—65. soinazie 614, groene kool 32 53, uien 5760. OMTREK Tegen twee beklaagden gevangenisstraf van 8 maanden geëischt UTRECHT. 11 September. VOOR den Krijgsraad te dezer stede, moesten zich vanmor gen een 23-jarige schoenmaker G. Z. en een 24-jarige magazijnbe diende J. M. R. verantwoorden voor hun gedragingen in de oor logsdagen van 10 tot 14 Mei j.l. In die dagen lagen beide beklaagden in stelling te Woudenberg en hen was ten laste gelegd, zich schuldig te hebben gemaakt aan plunde ring. Zij zouden uit een schuur te Woudenberg meerdere malen rij- wiel-onderdeelen hebben ont vreemd. De president van den krijgsraad, mr. J. W. U. Doornbos, vroeg beklaag den hoe zij tot hun daad gekomen wa ren. Uit het antwoord van verdachten bleek, dat zij zich niet alleen aan plun dering hadden 6chuldig gemaakt, daar ook vele andere jongens van de com pagnie rijwielonderdeelen zouden heb ben meegenomen. Zij vertelden, dat zij, onder invloed van den oorlog, toen niet goed beseften wat zij eigenlijk deden en nimmer had bij hen de bedoeling voor gezeten om te plunderen. De auditeur-militair, mr. A. W% baron van I m h o f f, zeide in zijn requisitoir, dat hij wilde aannemen, dat de jongelui tijdens de oorlogsdagen eenigszin6 over. hun zenuwen heen waren geweest. Het waren twee zwakke jongens, die de ver leiding niet konden weerstaan. Het pleit in hun voordeel dat zij beiden een straflijst hebben, waarop weinig valt aan te merken en spreker, wilde in deze zaak, gezien de verzachtende omstan digheden, niet al te zware straffen vra- gen. Aan den anderen kant waren de da den van plundering zeer ernstig te noe men. De jongelui moesten nu ook maar voelen wat dit beteekende. Tegen bei den eischte hij een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. De verdediger, mr. M. J. d-e Geus, bezag de feiten nog eenmaal in het licht der omstandigheden, hoewel plei ter toe moest geven, dat deze daden van plundering zeer ernstig waren. Opzettelijke ongehoor zaamheid Vervolgens stond de 20-jarige C. v. E. terecht, die verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan opzettelijke ongehoorzaam heid en dienstweigering. Beklaag de was op 3 Juni van dit jaar door een luitenant aangezegd des avonds ordonnansdiensten te ver richten, waarbij hij in de eerste plaats weigerde in de houding te gaan staan en voorts gezegd zou hebben: „Als ik vanavond geen vrij krijg, dan wejger ik dienst". Beklaagde heeft reeds 24 dagen in voor- loopig arrest doorgebracht en was voorts in het bezit van een straflijst, die niet bepaald gunstig te noemen was. Tot zijn verweer voerde hij aan, dat hij zich op dien bewusten avond bij zijn vroeger en werkgever had moeten melden, terwijl de luitenant hem niet voldoende gelegen heid zou hebben gegeven zijn bezwaren kenbaar te maken. Hij besefte thans wel, dat het niet te pas kwam te weigeren in de houding te gaan staan. De auditeur-militair was van meening, dat. in dit geval een gevoelige straf moest worden opgelegd en vroeg een gevange nisstraf voor den tijd van vier maan-# den, met aftrek van de preventieve" hechtenis. De verdediger, mr. De Geus, voerde aan, dat hoewel de houding van be klaagde zeer onkrijgstuchtelijk te noe men was de commandeerend© officier hem toch gelegenheid had moeten ge ven zijn bezwaren kenbaar te maken en drong tenslotte aan op clementie. De twee soldaten, die verdacht wer den zich aan plundering te Woudenberg in de dagen van 10 tot 14 Mei te hebben schuldig gemaakt, werden beiden door den Krijgsraad veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar. waar van 8 maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. A LS ik er goed over nadenk weet ik toch niet of de Hollandsche huisvrouw in haar kookopvattingen wel zoo conservatief, zoo behoudend, is als in den laatsten tijd vaak van haar beweerd wordt. Hiermee bedoel ik niet, dat het percentage vrou wen, die de moderne kookwijzen toepassen zoo verbluffend snel stijgt. Zeker er zijn er, misschien velen, die met hart en ziel de opvattingen der moderne voedingsleer aanhangen. Ik vraag mij echter af of zij, als zij zich die eenmaal eigen hebben ge' maakt en de meeningen veranderen weer, ook zoo gauw mee zullen gaan in den nieuwen koers. Een vraag, die natuurlijk pas beantwoord kan worden als het zoo ver is. Met de bewering, dat onze huisvrouwen toch misschien niet zoo conservatief zijn, wilde ik' alleen zeggen wat er staatNiets meer en niets minder. En voor die bewe ring is geloof ik iets te zeggen. HET is niet, dat de niet modern ge zinde huisvrouwen dwars en dom weg koppig willen vasthouden aan wat zij nu eenmaal gewend zijn, om dat zij niet naar rede willen luisteren. Het is, dunkt me, veel meer, dat zij niet kunnen inzien waarom zij iets, dat zij altijd zus of zoo hebben gedaan, nu opeens anders zouden moeten gaan doen. Op haar manier ging het. toch ook best! Generaties lang. Er is al die jaren voedzaam en smakelijk eten op tafel gekomen, do huisgenooten waren tevreden zoo niet meer. Is dat dan niet voldoende? Over de smakelijkheid willen we in het geheel niet twisten. Het zit hem nu juist in die voedzaamheid. Een huisvrouw met veel routine en jarenlange ervaring is uiteraard en met reden een tikje zelfgenoegzaam en iets meer dan een tikje Eigengereid. Zoo graag zij recepten uitwisselt met vriendinnen van gelijke mentaliteit, met haar dochter of een tante of nicht, met haar moeder en haar zuster, die allen bereid zijn haar kookkunst te er kennen en te prijzen, zoo afkcerig is zij er van, als iemand op haar neer praat en haar vertelt, dat het heele maal verkeerd is wat zij doet en dat het heel anders moet. Nu is het niet zqo onbegrijpelijk, dat iemand die haar -vak verstaat en dat doen onze huisvrouwen zij niet meer geneigd is op gezag allerlei andere denkbeelden voetstoots te aanvaarden. Zij is dan geneigd de schouders op te halen met een gezicht van: vertel me nog wat! Omdat, vaak wel gezegd wordt dat iets verkeerd is. maar niet waarom en hoe. Als zij gewend is bepaalde scho tels lekker te laten stoven op een zacht vuurtje en iemand komt haar vertellen, dat dit glad «rkeerd is, dat zoo alle voedingswaarrfe verloren gaat en dat het gewenscht is den heelen maaltijd in een uur klaar te maken in drie vloeken en een zucht, zou onze. oude keukenprinses uit mijn kinderjaren gezegd hebben dan accepteert zij dit niet zoo grif. Maar leg haar uit, dat door een derge lijke methode de waardevolle vitamine verloren .gaat, zoowel door het sudde ren als door het urenlang laten staan van de schoongemaakte en gesneden groenten, dan wordt het een ander ge val. Dan is haar belangstelling onmid dellijk gewekt, want zij beseft, dat haar gezin, met de beste bedoelingen, tekort kan worden gedaan en zij zal zich haas ten haar methoden te herzien. De dingen moeten echter eerst uitge legd en aannemelijk gemaakt worden. Daarom is het zoo goed en zoo aan bevelenswaardig, dat alle huisvrouwen, moderne en niet moderne, in staat ge steld worden de cursussen te volgen, waarin het hoe en waarom van de nieu we inzichten op het gebied der voedings leer zullen worden verklaard en toege past. Wie eenigszins kan, is het aan zich zelf en haar gezin verplicht deze cursus sen bij te wonen en zich op de hoogt® te stellen. En dan natuurlijk niet met een inner* lijk verzet en een stil maar koppig: mij hoeven ze niets nieuws te leeren, maar! met een open oog en oor voor de resul* taten van ernstig onderzoek op dit zoo vruchtbare terrein en bereid in eigen omgeving te probeeren hoe veel goeds er in die nieuwe opvattingen schuilt Het zal niet altijd gemakkelijk zijn het eenmaal ingenomen standpunt, te verla ten, maar de omstandigheden hebben ook een woordje mee te spreken en van den nood zal een deugd gemaakt moeten worden. Wij hebben immers in den loop def jaren al veel hervormineen aanvaard. Wie hiervan niet overtuigd is kan niet. beter doen dan eens een oud. en heel oud kookhoek op te slaan en de recepten te vergelijken, niet eens met de allermo dernste, maar met die, welke in een min of meer conservatief huishouden nu gangbaar zijn. Reeds dat is een verschil als van duisternis en licht. Waarom zou het zoo extra moeilijlc vallen om in te zien. dat wat wij voor licht hielden nog maar een schemering was en dat het licht geleidelijk komt? Steeds meer, steeds helderder, tot een nieuwe generatie zal glimlachen over onze tekortkomingen, zooals wij het nu doen over de keukenprinses van vroeger met de neepjesmuts. VISCHSOEP Benoodigdheden: 1 L. vischwaier; 1 L. melk; een stukje foelie; een klein Spaansch pepertje; wat peterselie; een paar eetlepels bloem; ongeveer een half ons boter of iets meer; een ei. Bereiding: Voeg de melk bij het vischwater. Laat hierin de kruiden trekken, bijvoorbeeld een half uur, zeef het vocht. Smelt de boter in een pan, voeg er de bloem bij en roer er do klontjes zorgvuldig uit. Giet bij kleine scheutjes tegelijk het gezeefde vocht er bij en blijf roeren, opdat zich geen klontjes vormen. Laat de soep tien mi nuten onder voortdurend 'roeren zacht jes doorkoken. Snijd of hak do peter selie fijn en roer ze door de soep. Klop in de soepterrine het ei en giet er voor zichtig de soep bij Oppassen voor schif ten. Men kan hij deze snep dobbel steentjes gebakken brood geven. De benoodlgde visch even bestellen Alleen Bevestigd Utr.straat 10, Tel. 4002

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5