(De Spin „Wij zullen de macht in den staat overnemen", OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Zoo verklaart dr. R. van Genechten bij de teraardebestelling van den nationaal-socialist Peter Ton DE BEGRAFENIS PLECHTIGHEID Brand in houtzagerij te Delft Stuurt vroeg om den dokter Petroleumventers geverbaliseerd RIJWIELLAMP- AFSCHERMING Geruststelling voor CRIMINALITEITS STATISTIEK Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1340 Een rouwstoet, die in totaal acht a negen duizend deelnemers telde 's-GRAVENHAGE. 11 Sept. - „Wij zullen de macht in den staat overnemen en wij zullen voortaan de orde hier te lande handhaven", zoo verklaarde dr. R. van Genech ten, hoofd van de vorming der N. S.B. en nieuw benoemd procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage in zijn rede, die hij bij de begrafenis van den natio naal-socialist Peter Ton heeft ge houden De leider van de beweging, zoo ving spreker aan, heeft mij opgedragen na mens haar de gevoelens te vertolken, die ons allen thans bezielen. In de eer ste plaats een woord van groote deernis jegens de moeder van Peter Ton. Wij mannen kunnen het leed. dat een moe der treft door het verlies van haar zoon, nauwelijks peilen. Spr. gaf hierna een schets van de verhouding tusschen moe der en kind en constateerde, dat Peter Ton in den leeftijd, waarop hij zijn moeder tot "steun was geworden, is ge vallen als slachtoffer van de bende, die hPt op de N.S.B. gemunt had. Het was vooral de vrijmetselarij, die van den aanvang af getracht hééft de nationaal-socialistische beweging te doen sterven. Het is haar niet gelukt. Na den oorlog hier te lande heeft zij zich eerst eenigen tijd stilgehouden, doch daarna is zij weer actief geworden in haar bestrijding van het nationaal- socialisme. De incidenten te Naaldwijk en de belachelijk hooge justitieele eisch hebben daarvan doen getuigen. Daarna ls kameraad Ton voor het nationaal-so- cialisme gesneuveld, doch dit beteekent tevens, dat hij voor het Nederlandsche volk is gevallen. Deze begrafenis kan slechts een voorloopige zijn. Eens komt de tijd, waarop wij onze gestorven hel den naar onzen eigen grond zullen over brengen onder de hooge popels, welker bladeren den hartvorm dragen. Tot nu toe heeft het Nederlandsche volk de teekenen van den tijd niet vol doende verstaan. Wij hebben dit volk ondanks zijn zwakheid lief, omdat het is gekneed uit goede klei. De vraag waarom een zoo jong leven op zoo'n ruwe wijze moest worden afgesneden, kunen wij niet beantwoorden, doch wie He goden liefhebben nemen zij jong tot zich. Spr. gaf den raad: weest moedig en weest trouw. Wij. nationaal-socialis- ten, vreezen den dood niet. Wij besef fen. dat wif tegen invloedrijke machten hehben moeten vechten en dat wij dien strijd nog eenigen tijd hadden moeten voortzetten, wanneer niet de Duifsche' macht ons te hulp was gekomen. Thans zijn wij de tijden van terreur te boven. Wij zullen de macht in den staat over nemen en wij zullen voortaan de orde hier te lande handhaven. De geschiede nis leert, dat alleen vastberaden man nen de wereld vooruit kunnen brengen. De rouwstoet Omtrent de plechtige teraardebestel ling van den W.A.-man Peter Ton wordt om. nog het volgende uit Den Haag gemeld: Op indrukwekkende wijze is het stof felijk overschot van den nationaal-so cialist Peter Ton. lid van de weer-afdee ling der N.S.B., wiens jonge leven Za terdag j.l. bij de ernstige politieke bot sing in de Balistraat te 's-Gravenhage werd afgesneden, naar de laatste rust plaats geleid. Reeds geruimen tijd voor het vertrek van den rouwstoet te een uur van het Willem-de-Zwijgerhuis aan de Zeestraat stelden zich op het plein 1813. de Nas saulaan en omgeving de verschillende groepen op. die tot dezen stoet behoor den. Deze werd geopend door de Am sterdamsche tamboers en hoornblazers, gevolgd door het Amsterdamsche mii ziekkorps der W A. Hierachter kwamen de W.A.-stormvlaggen en wachtmeesters en vervolgens de W.A. uit het geheele land Daarop volgden de jongens en meisjes van den nationalen jeugdstorm voorafgegaan door hun tamboers en vlaggenwacht. Verder het eerste vendel van han 6 der W.A. tot welk vendej Peter Ton behoorde, en onmiddellijk daarachter de eerewacht met de dusge naamde bloedvlag der N.S.B. Daarna volgde de wagen, waarop het stoffelijk overschot was geplaatst, een geheel in het zwart gehouden en door vier paarden getrokken platte wagen, dragende een krans van den Rijkscom missaris. Rijksminister Sevss Inquart. een krans van den leider, ir. A. A. Mus- sert, en kransen van de W.A. en den N.J.S.. zoomede een bloemstuk van de familie. Een afzonderlijk rijtuig volgde, waarop de overige bloemstukken waren gelegd. Drie vendels van de W.A., waartus- schen zich ir. Mussert bevond, vergezeld door eenige hooge functionarissen der N.S.B., gingen te voet achter het volg- rijtuig. dat voor de moeder én de zus ter van den overledene was bestemd. Eindelijk volgden de hoofdkwartiers functionarissen en een onafzienbare stoet van mannelijke leden der bewe ging. Langs de route van den rouwstoet, dif* in totaal acht k negen duizend deelne mers telde, had zich overal een schare belangstellenden opgesteld, die het voorbijtrekken van den plechtigen stoet met eerbied gadesloeg. In de Balistraat werd voor het kringhuis van den natio nalen jeugdstorm, toen daar de rouw- wagen was aangekomen, bij de plaats waar de heer Ton het leven liet. een stilte van twee minuten in acht gpno- men, tijdens welke bijzondere plechtig heid alle deelnemers den nationaal-so- cialistischen groet brachten. Op den doodenakker Omstreeks drie uur kwam de rouw stoet op den doodenakker Nieuw Eik en Duinen aan. Rondom het voorloopig graf was een ruimte vrijgehouden voor de genoodigden en voor de vertegen woordigers der nationaal-socialistische hoofdgroepen. Hier waren aanwezig o.a. majoor O'Gilvie. gedelegeerde van den Rijkscomissaris, en kapitein mr. Ha mer, de nieuwe hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. Te 3.15 uur stel den zich in carrévorm op de vertegen woordigers van de W.A.-stormvendels en van den nationalen jeugdstorm, met hun rouwomfloerste banieren, het eerste vendel van ban 6 der W.A. en het mu ziekkorps van de W.A. uit Amsterdam. Toen kort daarop de baar met het stof felijk overschot van Peter Ton naderde speelde het muziekkorps het lied „Wij hadden een kameraad". De kist was ge dekt met de N.S.B.-vlag en zij werd om ringd door kransen, waarvan er reeds eenige werden genoemd en waarvan hier nog te noemen is een krans van de Landesgruppe der N.S.D.A.P. en een van den Beauftragte van den Rijkscom missaris. Onder de genoodigden waren eenige. hooge vertegenwoordigers van de Duitsche zusterpartij. En wel een de putatie met vaandel van de afdeeling Nederland der buitenlandsche organisa tie der N.S.D.A.P. Als eerste spreker trad mr. A. Zonder van. algemeen commandant van de W.A., naar voren. Spreker zeide, dat ka meraad Ton het hoogste offer heeft ge bracht aan de beweging, die hij diende. De W.A. is door den leider ingesteld o.a. om te zorgen dat onze vrouwen en kin deren nooit meer zullen ondervinden, wat hun tusschen den tienden en den vijftienden Mei door overheidspersonen werd aangedaan tijdens hun gevangen schap. Het eerste offer dezer W.A. is thans gebracht: Peter Ton heeft zijn le ven daarbij moeten verliezen, doch zijn naam zal blijven voortleven. Peter Ton beteekent voortaan W.A. en W.A. be teekent Peter Ton. Het vendel waarin hij gediend heeft zal zijn naam dragen en wij beloven kameraad Ton plechtig, dat wij den strijd, waarvoor hij het Ie ven heeft gelaten tot een goed einde zul len brengen. Vervolgens sprak dr. R. van Genech ten. wiens rede wij reeds in den aan vang van dit verslag weergaven. Tenslotte sprak nog dr. Schuon, Kreis leiter der N.S.D.A.P. in den Niederlan den. een kort woord namens deze orga nisatie ter deelneming in het gebeurde. Hopman van Leeuwen dankte namens de familie. Nadat de plechtige teraardebestelling was geschied defileerden nog vele dui zenden nationaal-socialisten en jeugd stormers langs de groeve. Aanzienlijke schade DELFT, 11 Sept. In de houtzagerij van de firma Vreeburg is in den afge- loopen nacht een hevige brand uitge broken. Het vuur werd ontdekt door Duitsche militairen, die den in de na bijheid wonende boekhouder van de firma waarschuwden. Men trachtte met emmers water het vuur te blusschen. Weldra verscheen de brandweer. Met acht stralen werd het vuur aangepakt. Omstreeks half vijf waren de vlammen gedoofd en bleven enkele brandweerlie den voor de nablussching achter. Het voornaamste gedeelte van het bedrijf, een houten gebouw, waarin de machi nes zich bevinden, werd totaal ver woest. terwijl in het aangrenzende ketel huis belangrijke schade werd aange richt. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt niet door verzekering gedekt. Bij de blussching kwamen twee brandweer lieden in het water terecht Zij konden door handreiking op het droge worden gebracht. Een brandweerman, die door het dak van een loods was gezakt, werd licht gewond. AMSTERDAM, 11 September. .In verband met de benzineschaarschte verzoekt het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst zooveel dit mo gelijk is, doktersboodschappen vroeg in den morgen te zenden en in elk ge val voor negen uur des morgens. De geneeskundigen kunnen dan hun dag en dus ook de hun toegewezen benzine, zoo economisch mogelijk indeelen. Niet strikt noodige boodschappen, moeten in den loop van den dag zoo veel mogelijk beperkt worden. AMSTERDAM, 11 Sept. De distri- butiemaairegelen hebben al talrijke men schen er toe gebracht de bepalingen te ontduiken en zich aldus aan strafbare handelingen schuldig te maken. Een spe ciale afdeeling op het hoofdbureau van politie houdt zich bezig met het opspo ren van deze overtredingen. In de laat ste dagen waren het vooral de petro- leumbonnen, die aanleiding waren tot. strafbare feiten. Tegen een aantal petroleumventers is procesverbaal opgemaakt, omdat zij drie of meer liter petroleum op een zegel welke slechts recht geeft op twee lite»- hadden verkocht. Een van hen had zelfs in het geheel geen zegel gevorderd. In andere gevallen bleek dart zegel 4, welke nog niet gebruikt is, vervalscht was en tot zegel 5 was omgewerkt. De vervalschingen kwamen echter aan het licht en tegen de bedrijvers is eveneens iroces-verbaal opgemaakt. Voorloopig leeft de politie nog geen voorraden in beslag genomen in deze gevallen. Streng optreden kan echter wordeh verwacht. UIT HET HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANT-BEDRIJF 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Naar aapleiding van een persbericht over vergaande besprekingen in zake fusie van bonden in het hotel-, café- en res taurantbedrijf, deelen de hoofdbesturen van de katholieke werkgevers- en werk nemersorganisaties in dit bedrijf mede. dat hun hiervan niets bekend is en zij aan deze besprekingen ook niet deel nemen. KINDERHOEKJE II, „Top," zei Tip, „weet jij hoe oud mijn Opa is?" „Tach tig jaar," raadde Top. „Lekker mis," zei Tip. „Tel maar op: tien en weer tien en weer tien en nog eens tien en tel daar nu eens vijftig bij en dan nóg twee' keer tien. Zóó oud" ,Je bent gek." zei Top kwaad. 12. „Dat is 110 jaar. Dat geloof ik niet. Het is niet waar." Welles," zei Tip. „Nietes," zei Top. Toen vlogen ze elkaar in de haren. De appelenboom schudde er van en kijk. twee appeltjes vielen voor hun voeten neer. Ze ver gaten de ruzie en aten elk een appeltje op met smaak. Men neme vooral nota van onderstaande wenken! s-GRAVENHAGE, 11 Sept. De rijks inspecteur voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen (Heerengracht 23, den Haag) maakt, naar aanleiding en ter rectificatie van tal van misvattingen en publicaties op het gebied van afscherming van rijwiellampen het volgende bekend: 1. Ieder, die een afschermkap voor een rijwiellamp of een rijwiellamp met beperkte lichtuitstraling b ij den handel koopt, moet er op toezien, dat deze voorzien is van het door de rijksinspectie vastgestelde goedkeuringsmerk (bestaande uit een recht hoek met daarin de letters I.L.B., waaron der het nummer). 2. Andere dan goedgekeurde afscherm- kappen voor rijwiellampen mogen niet in den handel worden gebracht. 3. De vorm en uitvoering van een door den handel op de markt gebrachte goedge keurde afschermkap of rijwiellamp met be perkte lichtuitstraling behoeft niet in over eenstemming te zijn met de in de verduiste ringsverordening voorgeschreven afmetin gen, spleet enz. Ook deze andere vorm en uitvoering voldoet blijkens het keur ten vol le aan de bepalingen uit de verduisterings verordening. 4. De controleerende politieambtenaar heeft slechts de aanwezigheid van dit keur te controleeren en niet de vorm en uitvoe ring van de goedgekeurde afschermkap. 5. Alleen zij, die zelf een afschermkap maken en deze dus niet koopen, moeten de bepalingen betreffende de afmetingen en plaats van de spleet van de verduisterings verordening in acht nemen (de spleet 1 bij 3 cM. in de onderste helft van de kap). Goedgekeurde in den handel gebrachte uilvoeringen voor de afscherming van rij wiellampen zijn dus altijd goed, ook al wijkt de constructie geheel af van die, welke voor de eigengemaakte afschermkappen is voor geschreven. Duitsche autoriteiten bezoeken het Westland NAALDWIJK, 1 Sept. Hedenoch tend heeft de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, dr. E. A. Schwebel een be zoek gebracht aan het Westlandsche tuinbouw centrum, vergezeld van den yoedselcommissaris voor Zuid-Holland ir. Huisman. Te Naaldwijk was o.m. ter begroeting aanwejig ir. J. M. Riemens. rijkstuinbouwconsulent en directeur van den proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict. Nadat dr. Schwebel een be zoek aan den proeftuin had gebracht, werd de groote cooperative centrale Westlandsche snijbloemenveiling te Hon- selersdijk bezichtigd, waar hij werd rondgeleid door den voorzitter den heer P. Vis. Tenslotte begaf'het gezelschap zich naar het bedrijf van den kweeker van Kesteren en naar de fruit- en groen teveiling van Naaldwijk waar dr. Schwebel den aanvoer en het verkoop systeem gadesloeg. schippers en visschers Normale uitoefening van bedrijf in de nachtelijke uren toegestaan 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. In kringen van schippers en visschers in de kuststreek is ongerustheid ont staan door de bepaling, dat in die streek niemand in de nachtelijke uren buitenshuis mag vertoeven. Het A.N.P. verneemt thans van be voegde zijde, dat voor schippers en visschers niets de normale uitoefe ning van hun bedrijf in den weg staat, mits de gewone verduiste ringsvoorschriften worden gevolgd. Eenige interessante cijfers 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Omtrent den stand en de beweging der crimina liteit in ons land geven regelmatig de driemaandelijksche officieele gegevens van het centraal bureau voor de statis tiek waardevolle aanwijzingen. Uitvoe riger wordt daarna de gerechtelijke ge constateerde criminaliteit belicht in de jaarlijks door genoemd bureau samen gestelde crimineele statistiek. De zoo juist bij de algemeene lands drukkerij verschenen crimineele statis tiek over 1938 (in een publicatie met de gevangenis- en kinderwettenstatistiek) leert, dat in genoemd jaar voor het eerst na vele jaren de totaalcijfers be treffende de onherroepelijke veroordee lingen en veroordeelden wegens recht bankzaken daalden. Het aantal veroor deelingen, zonder die wegens belasting overtredingen. van 16.285 in 1929 geste gen tot 23.444 in 1937, liep in 1938 terug tot 22.529. Per 1000 inwoners bedroeg het aantal veroordeelingen in 1938 25,9 tegen 27.3 in 1937. Tot de daling van het totaalcijfer droeg in de eerste plaats bij de vermin dering van de aantallen onherroepelijke veroordeelingen wegens eenvoudigen en gequalificeerden diefstal. Naar verhou ding was de vermindering ten aanzien van gequalificeerden diefstal (1937 2.503, 1938 1.959) sterker dan ten aanzien van eenvoudigen diefstal (resp. 5040 en 4595). Wat de agressieve delicten be treft is weinig verandering te constatee- -ren. De in vergelijking met vroegere ja ren gunstige stand bleef gehandhaafd. Vele interessante bijzonderheden wor den medegedeeld o.a. omtrent de straf oplegging. Het percentage, dat het aan tal voorwaardelijke veroordeelingen vormde van het totaal aantal veroordee- lingen. waarbij voorwaardelijke veroor deeling kon worden uitgesproken, be draagt voor de jaren 1936 t/m. 1938 resp. 16, 17 en 16.5. VRIJDAG 13 SEPTEMBER JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzerw ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 10.00 Pianovoordracht. 10.30 Declamatie. 10.50 Orgelspel. 11.20 Declamatie. 11.40 Gr.- muziek. 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 VARA-orkest. 2.00 Esmeralda, solist en gram.muziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Viool en piano. 4.00 Gram.» muziek (met toelichting). 4.30 Voor de kin deren. 5.00 Gram.muziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelspel en zang. 6.10 Causerie „De Rotterciamscha schilders in dezen tijd". 6.30 VPRO: Lezing „J. P. Sweelinck". 6.45 Zang met pianobege leiding. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Felicitaties. 7.25 Voor de kinderen. 7.50 Gram.muziek. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.15 Bont programma. 9.15 VARA-orkest. 10.15—10.30 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.muziek. 10.30 Zang en piano. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Amsterdamseh Sa lonorkest en gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Amsterdamseh Salonor kest en gram.-muziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek. 3.10 Utrechtsch strijkkwartet. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gram.-muziek. 4.10 Utrechtsch strijk kwartet. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Spaarne-sextet. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Spaarne-sextet. 7.00 Vragen van deri dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Quatre-mains en gram.muzielu 9.15 Berichten (Ehgelsch). 9.30 Gram.muziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsbe richten ANP. 10.30—10.45 Berichten (En gelsch), sluiting. 11.15—11.30, 0.15—0-30 en' I.151.30 Berichten (Engelsch). NIEUWSBERICHTEN: De uitzendtijden van de nieuwsberichte* in het Nedeilandsch, Fransc'n en Engelsch op den zender Kootwijk, 1875 M. zjin als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.N.P* 9-009.15 berichten in het Fransch. II.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.30-12.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P* 13.4514.00 berichten in het Fransdh. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in Ihet Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N.P* 21.1521.30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P^ 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwjjk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals nit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwjjk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch FEUILLETON door Johnston Mc. Culley tt Warwik nam de papieren omzichtig aan en hekeek ze. Tien minuten later richtte hij zijn blik vol verbazing op de Spin. ..Ziet u het?" vroeg deze. „Uw beste vriend. Berman Dwight. en nog een paar van die uitstekende vrienden heb ben u opzettelijk beroofd. Wat u verlo ren hebt, is hun winst geworden. Dat is een van de redenen, waarom u nu geen geld meer hebt." „Maar waaromwaarom?" „Afgunst. U bent graag gezien. Een zekere jonge man kan de bruid, die hij het hof maakt, niet winnen, omdat zij op u verliefd is. hoewel u niets om haar geeft. Een aftder misgunt u uw popu lariteit in een bepaalde club. Een derde is door u in worstelwedstrijden over wonnen en heeft haat tegen u opgevat. Ze doen zich voor als uw vrienden, maar hebben u beroofd. IJ bént bijna alles kwiit." ,.F.n?" vroeg Warwik. „Wat bent u nu van plan? Bent u iemand, die bij de pakken gaat neerzit ten? U hebt moed. kracht en handig heid. U houdt van avonturen..." „Hoe bedoelt u dat?" „U verlangt wraak op die lui te ne men dat zie ik op uw gezicht. En u hebt geld noodig om uw stand op te houden. U kunt veel wagen, omdat u geen verwanten hebt en voor niemand behoeft te zorgen. Mijnheer Warwik, Ik heb uw diensten noodig! Ik moet ze hehben! Daarom heb ik u hierheen ge lokt, Van mijn kant bezorg ik u vergel ding en zooveel geld. als u noodig hebt. U kunt dus rijk zijn... en een avon tuurlijk leven leiden. Kunt u nog meer verlangen?" „Verklaar u nader," zei Warwik. „Ik wil u maken tot wat de wereld een misdadiger noemt!" „Ik kan er niet bij". „Laat ik het u dan nog wat verder uitleggen. Ik ben hier een jaar geleden gekomen en heb dit hjiis voor eenige jaren gehuurd. Mijn nicht woont bij me in en nog drie heeren. die zooge naamd familie van me zijn. Ik word als schatrijk beschouwden dat ben ik ook. Ik hen invalide... kom het huis niet uit. We bemoeien ons met niemand. We hebben voorgegeven, dat we uit Europa komen. Men laat ons volkomen met rustIk hen wel invalide, maar mijn verstand is nog uitstekend: en dat vérstand, mijnheer Warwik, hepft een der grootste misdaden onzer eeuw uitgedacht." ,.De Spin... Ik herinner me In Parijs „Aha! U hebt dus al van de Spin ge hoord?" ..Men vertelde, dat hij het hoofd was van een groep geslepen misdadigers. Maar de politie is u nimmer op het spoor kunnen komen. Na een poosje ontstond de meening, dat de Spin niet anders was dan een fictief wezen, op wien misdadigers hun wandaden scho- vén om de politie te misleiden. Ja, dat herinner ik me nog wel." „De politie over de heele wereld is niet goed wijs. Ik ben de Spin. Ik ben Schatrijk, zelfs hier in Amerika. Ik speel echter niet om het geld, behalve dan om het te kunnen weggeven aan menschen, die me trouw zijn. Ik speel voor mijn genoegen, uit zucht naar avontuur. Ik zit hier alleen achter mijn bureau en trek aan de touwtjes. Het is een prachtspel. Tk ben te sluw voor de politie van de heele wereld. Ik heb niet anders te doen, dan te denken, plannen te maken! Dat is het eenige wat me interesseert. Begrepen?" „En u werkt... hier?" „Ik hen nog pas begonnen. Ik tref reeds een jaar lang voorbereidselen. Ik weet alles van u en uw zaken af. Ik heb een paar maanden geleden al mijn aandacht op u gevestigd, mijnheer Warwik. U bent de man. dien ik nou net noodig heb!" „Maar wat bedoelt u hier toch precies mee?" „Ik wil u in mijn dienst hebben. Mijn hersens en uw handigheid, mijn kennis van zaken en uw bekwaamheid, ze goed ten uitvoer te leggen, zullen een ónoverwinnelijke combinatie vormen." „Dus u wilt een misdadiger van me maken?" ,.y hebt geld noodig. Wilt u tegen uw vrienden bekennen, dat u geen geld meer hebt? Wat bent u hun schuldig? Gebruik uw hersens en moed toch tot uw eigen voordeel! Ik zal u den weg wijzen. Ik zal alles tot in bijzonderhe den regelen. U voert mijn orders uit en krijgt een deel van de winst en... de noodige avonturen. Wat zegt u daar op?" En als ik -weiger?" wierp Warwik légen. „Veronderstel, dat ik het huis uitloop en de politie waarschuw, die de Spin overal zoekt?" De Spin lachte heesch. „Als u dat deedt, zouden ze op onder zoek uitgaan en niet meer te welen ko men, dan wat ik u zooeven vertelde... dat we rijk zijn, uit Europa komen, dat ik invalide ben, dat we heel rustig le ven en geen vrienden of kennissen ma ken. Denkt u dat ik zoo onhandig ben, dat een huiszoeking of een verhoor door de politie mij zou compromittee- ren? Ik zou u tot. het mikpunt van hun spot maken. Ik zou alles ontken nen,-wat u tegen hen verteld hadt... ils u dit huis verliet en het tegen de politie vertelde. Maaru zoudt dit huis niet... levend kunnen verlaten, als ik het niet wilde". „Ik weet anders wel wat vechten is". „Tegen gewone menschen en gewone wapenen... zeker. Maar niet tegen de Spin en zijn vrienden en niet tegen on ze wapens." „Klets!" „Nou, mijnher Warwik, u zoudt niet eens dit vertrek kunnen verlaten, als ik dat wilde voorkomen... en ik zou e- niet eens voor behoeven op te staan." „Kom nou! Denkt u, dat ik een woord van dien onzin geloof?" „U hebt me ook niet geloofd, toen ik u vertelde, dat uw vrienden u geplun derd hadden en ik heb u er toch het bewijs van geleverd, niet waar?" „En verondersteld, dat ik op uw plan nen zou ingaan", zei Warwik. „Hoe lang zou dat dan duren?" „Dat hangt van uw eigen handigheid af. U bent graag gezien in de groote wereld. U kunt komen, waar u slechts wilt. Wie zal u verdenken... als u het maar handig aanlegt? De wereld weet niet. dat u krap zit. Zelfs uw vijanden denken, dat u nog geld genoeg hebt en vragen zich af, hoe ze het u afhandig kunnen maken. Wie zou John Warwik ook ervan verdenken, een dief gewor den te zijn?" „Maar, als ik een lid van uw tim organisatie word en mijn or ders van u moet krijgen en den buit moet komen brengen dan zal ik hier toch wel vaak moeten komenen „O, dat is gemakkelijk te regelen", zei de Spin. „U kunt alléén werken, zonder medewerkers. Ik beraam de plannen. Mogelijk zult u nooit een der anderen ontmoeten. Mocht u echter ontrouw worden, dan zult u wel wat van hen te hooren krijgen. Er zullen steeds on zichtbare wachters om u heen zijn. U moet niet denken, dat ik overdrijf... u zult de bewijzen spoedig genoeg krij gen En wat 'het hier komen be treft... u kunt toch zeggen, dat u mijn nicht in Europa ontmoet hebt? U hebt heel wat op uw eentje rondgereisd, niet waar? Het publiek zal misschien wel denken, dat u nu ja, op mijn nicfit bijzonder gesteld bent. Het publiek zal er romantiek achter zoeken, als het er ten minste aandacht aan schenkt. En daardoor is dan alles gedekt." „En, als ik het niet aanneem..." zei Warwik. „Dan verlaat u dit 'huis en.keert naar uw kamers terug en vergeet alles. Als u zin hebt, klaag me dan bij de politie aan. maar het zal op niets uitdraaien." De Spin had een goeden kijk op War wik. Had hij hem met geweld gedreigd, dan zou Warwik, al was het louter uit koppigheid, tegen hem gevochten heh ben. Maar nu deed hij hem een aanbod, dat 'hij aannemen of weigeren kon. Dat was heel iets anders. Warwik stond op en begon heen en weer te loopen, nadenkend aan zijn si gaar trekkend. Hier openden zich groo te mogelijkheden voor hem. Hij kon zich op de valsche vrienden, die hem ten on der hadden willen brengen, wreken. Hij kon avonturen beleven, waarnaar hij verlangde. Hij zou geld krijgen, wat hij meer dan hard noodig (had en hij kon zijn stand ophouden... totdat hij een fout beging en gesnapt werd. Het zou een geweldig spel worden. En dan dat meisje! Hij zag haar plot seling voor zich met haar onschuldige oogen en haar lieve gezichtje. Was hij nu al verliefd op haar geworden? Hij zette deze gedachte van zich af. Ze wa3 natuurlijk een misdadigster, die deel uitmaakte van de bende van haar oorm Was hij wel haar oom? Maar neen, hij had menschenkennis genoeg om te zien, dat dit meisje geen misdadigster was. Ze was zonder het te weten in deze poel van ongerechtigheid terecht gekomen. Hij zou haar redden. Een nieuw doel scheen in zijn leven gekomen te zijn. Dat meisje mocht daar niet blijven. De Spin scheen zijn gedachten te ra den. „Mijn nicht is een lief, onschuldig en fatsoenlijk meisje," zei hij. „Ze gehoor zaamt me, zooals èen Europeesch meis je aan haar vader gehoorzaamt. Ze weet zoo goed als niets van mij en mijn werk af. Ze mag daar niet over tobben." ,Dus ze weet er niet van, dat u een misdadiger bent?" „Ze denkt, dat ik geheim politiek werk' doen moet en dat alles daarmee in ver band staat. Gisteravond is ze naar den schouwburg geweest met een mijner medewerkers, die voor mijn oudsten zoon doorgaat. Hij wees u haar aan en vertelde haar precies, wat ze doen cn zeggen moest!" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6