TWEE DAGEN VAN HOOGSPANNING OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL LAATSTE BERICHTEN Hoe koning Carol er toe gebracht werd afstand te doen Bekendmaking van Antonescu INLEIDING TOT HET BEURSOVERZICHT Gunstig oordeel over Duitsche economie DE DIPLO OVER CHURCHILL Commentaar van Berlijn op rede van Churchill DE GROOTE BRAND VAN LONDEN IN 1666 Zes bewapende handelsschepen getorpedeerd Italiaansche duikbootactie in Atl. Oceaan De verduistering van overwegen Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 BOEKAREST, 13 Sept. STAATSLEIDER generaal Antonescu heeft in een bekendmaking de chro nologische volgorde der gebeurtenissen medegedeeld, die tot de abdicatie van koning Carol geleid hebben. In deze be kendmaking verklaart Antonescu, flat hij 4 September om 12 uur bij den koning ontboden werd, die hem na een uitvoe rige uiteenzetting van de situatie des lands op het gebied van de binnenland- sche en buitenlandsche politiek met de vorming van een regeering belastte. Reeds om negen uur 's avonds moest hij evenwel deze opdracht van de hand wij zen, daar allen, met wie hij overleg pleegde, hun steun van het aftreden van den koning afhankelijk stelden. Na lange aarzeling en op aandringen van Antonescu en van minister Valer Pop droeg de koning 5 September om ■vier uur 's morgens Antonescu op grond van de destijds gepubliceerde decreten de regeering met dictatoriale volmach ten over. Heel dien vijfden September deed hij, Antonescu. moeite om een re geering te vormen, die in staat zou zijn dèn toestand, die van seconde tot secon-, 'de ernstiger werd. te beheerschen. Zijn' pogingen mislukten evenwel, zoodat hij den koning reeds discreet te verstaan gaf. dat deze met de mogelijkheid van abdi catie rekening moest houden. 's Avonds vielen toen in de nabijheid ivan het minister-presidium schoten. De demonstranten wilden iets tegen het slot ondernemen. Antonescu was beslo ten zich onder de demonstranten te be geven en hen tot. rust te brengen, maar hij moest zich er toe bepalen naar den koning te gaan en diens abdicatie te leischen. Van halftien tot elf uur 's avonds had hij een onderhoud met den ko ning en wees dezen "op alle missla gen van diens tienjarige heerschap pij. Hij verlangde van den koning, dat déze vóór vier uur 's morgens af trad. De koninklijke adjudanten, met wie hij tevoren overleg gepleegd had, hadden dezelfde opvatting als bij. "Daarna had de koning nog iri den loop van den nacht generaal Rescu en den chef van den genei-alen staf, generaal Mihail, ontvangen, die hem abdicatie af rieden. Voorts ontving hij den rentmees ter der domeineb, generaal Baliff, alsme de George Bratianu, prof. Cuza, den mi nister van buitenlandsche zaken. Manoi- lescu, en dien van binuenlandsche zaken, Popescu, die de opvatting van Antonescu deelden. Den zesden September 's morgens om vier uur was het antwoord van den ko ning nog niet binnengekomen, daarop had hij, Antonescu, door bemiddeling van een officier een brief gezonden, die reeds gepubliceerd is en waarin Antonescu ook schriftelijk abdicatie eischte. Deze offi cier, een luitenant-kolonel, had de op dracht, gehad mondeling den koning ïnede te deelen. dat Antonescu uiterlijk 's morgens om-zes uur antwoord ver wachtte. Onder den indruk van dezen brief besloot de koning toen af stand te doen ten gunste van zijn zoon. Mevrouw Lupescu kwam nog tusschenbeide met de bedoe ling, dat de troonopvolger zich mede in ballingschap zou begeven. Dit was een laatste poging om het land in den chaos te storten. On der den druk der adjudanten is deze misdadige poging evenwel mislukt. Om tien minuten over zes ontving An tonescu belicht van de abdicatie van den koning. Refeds om acht uur 's morgens had óe nieuwe koning Michael den eed van- trouw op de natie afgelegd. Vervol gens had Antonescu zijn eerste audiën tie bij den nieuwen koning, aan wien hij de volgende verklaring overhandigd had: „De oplossing, waardoor men tot de huidige situatie gekomen is, is de eenige, die tot de redding van het land. de natie en de dynastie leidde Twee doeleinden heb ik mij voor de rest van mijn leven gesteld: de zede lijke verheffing van dit volk uit hel moeras, waarin het zooveel jaren ver keerd heeft en eerlijkheid, werklust en gerechtigheid bii alle Roemenen te doen herleven. Ik ben er zeker van. dat ik dit doel zal bereiken. Voorts zal ik het land in zijn eeuwige rechten herstellen." Aan het slot van deze bekendmaking verklaart generaal Antonescu, dat het na beëindigden strijd thans lijd is om woorden van geweld te vermijden. Van nu af moeten allen den troon met ach ting omringen en het verleden dood zwijgen. Nederlandsch persbezoek in de Ostmark LINZ, 13 Sept. (D.N.B.). t- Op uitnoo- diging van gouwleider Eigruber is een gezelschap Nederlandsche journalisten te Linz aangekomen. Tijdens een re ceptie stelde de gouwleider in een toe spraak de belachelijke sprookjes van de plutocratische propaganda over de Ost mark tegenover de onwankelbare trouw der hier wonende menschen jegens Fuehrer en Rijk. De heer Hotke van de Niéuwe Rotter- damsche Crt. sprak namens de Neder landsche journalisten een woord van dank. Op de receptie volgde een bezichti ging der stad en van de Fuehrergedenk- staette te Leonding nabij Linz. HENRY FORD STEUNT WILLXIE NEW YORK. 13 Sept. (A.N.P.) In een schriftelijke verklaring aan de pers heeft Henrv Ford zich formeel voor Wendell Willkie, den republikeinschen candidaat, voor het presidentschap, uit gesproken. Deze, aldus Ford, is een „zakenman, die weet, wat de Vereenig- de Staten in de eerste plaats en het meest dringend noodig hebben." MARKTBERICHTEN LEEUWARDEN, 12 Sept. Veemarkt. Stieren. 116 Enter 85200, 188 Twenter ƒ200445 per stuk; 445 vette koeien ƒ140— 380 per stuk,'4486 ct. pet'kg.; 1188 melk en kalfkoeien 140300, 108 pinken 65 180, 4 vette kalveren, 835 graskalveren ƒ40 120, 216 nuchtere kalveren ƒ616, 328 vette, schapen 22-40, 290 weideschapen ƒ1422, 197 lammeren ƒ1020, 37 magere varkens 4050 ct. per kg., 165 kleine biggen ƒ712 per stuk, 30 bokken en geiten, 9 paarden. Totaal aanvoer 4106 stuks. Eierhandel. Kipeieren aangevoerd 4500 K.G. Prijs 5.50 tot 6.75 ct. per stuk. Eenden eieren aangevoerd 50 K.G. Pr\js 5 tot 5.75 ct. per stuk. Pluimvee: Slachthanen 0.501.10. slachtkippen 0.401.25, jonge hanen 0.75 1.50, piepkuikens 0.400.60 per stuk. Vereen, van Zuivelmaatschappijen: Edam mer kaas 20 plus 56, idem 40 plus 61.50, Goudsche kaas 20 plus 46, idem 40 plus 61.50, volvette kaas 40 plus 61.50, per 100 K.G. Stemming goed. Overzicht. Stieren aanvoer flink, handel vlug, prijzen prijshoudend. Vette koeien aan voer ruim, handel vlug, prijzen duur. Melk en kalfkoeien aanvoer ruim, handel vlug, prijzen prijshoudend. Pinken aanvoer kort, handel vlug, prijzen iets beter. Vefte kalve ren aanvoer zeer kort, prijzen goed pr'u'shoiv dend. Nuchtere kalveren aanvoer kort, han del redelijk, prijzen duur. Varkens geen no teering. Biggen aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen prijshoudend. Wolvee aanvoer redelijk, handel vlug, prijzen flink prijshou dend. Lammeren aanvoer Tedelük, handel vlug, prijzen flink prijshoudend. De N.V.C. nam 134 varkens over. De volgende week, 20 September, wordt de veemarkt om acht uur geopend. ZWOLLE, 13 Sept. Boter. Aanvoer 18 kg., waarvan 36 1/16 vaten, prijs 1.70 per kg. Handel traag. 75.000 kipeieren 66.75 per 100 stuks. Huiden. 19 koehuiden 1020 ct., per kg., 28 stierenveilen, 24 vette vellen, 22 grasvellen, 9 paardenhuiden. Han del kalm. Veemarkt. Aangevoerd 3718 stuks als: 1647 runderen, 755 graskalveren, 168 nuchtere kalveren, 204 schapen, 6 geiten, 189 schrammen, 80 varkens 669 biggen. Men be steedde voor neurende en versch gekalfde koeien 200270, dito vaarzen en schotten 175225, gustekoeien voor de vetweide of stal ƒ130170,.dito vaarzen 135170, voor- jaarskalvende koeien 155190, lj^-j&rige springstieren ƒ110—165, lV6-jarige pinken 120145, jonge fókkalveren ƒ3570, nuch tere kalveren ƒ814, vette koeien en ossen aan bouten 7078 ct., dito stieren 6674 ct., dito schapen ƒ2550, lammeren ƒ915, 6-weeksche biggen 79, 14-weeksche dito 912, drachtige varkens 6575, magere dito ƒ5070 per stuk, vette dito 6970 ct. Overzicht. Vet vee eerste kwaliteit prijs- houdend, tweede kwaliteit minder. Gebruiks- vee handel traag, prijzen lager. Voorjaars- kalvende en guste koeien handel stationnair, prijzen niet hooger. Varkens en pinken be hoorlijk te plaatsen. Oudere kalveren prijzen duur, handel vlot. Nuchtere kalveren stati onnair. Vette schapen duur. Weideschapen minder. Biggen, loopers, drachtige en ma gere varkens handel slecht. Vette varkens prijzen stationnair. KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR. 13 Sept. Aangevoerd 33 stapels, zijnde 85.000 kg. Fabriekskaas kleine 33.75, boerenkaas kleine ƒ32.25, boeren kaas commissie 32.25 per 50 kg. Handel goed. UTRECHT. 13 Sept. Aangevoerd ter kaasmarkt 75 wagens met 23900 kg. R\lks- merk le kwal. 3940.50, tweede kwal. 37- 38. Handel vlug. De activiteit op de New Yorksche beurs is in de laatste dagen weer aan zienlijk verminderd. Dit blijkt wel sterk uit de daling van het aantal verhandel de aandeelen tot 400.000 stuks per dag. Deze vermindering springt des te meer naar voren, indien men bedenkt, dat dit totaal in vroegere, normalere tijden ge makkelijk in één uur tijds placht te worden omgezet. Het nagenoeg geheel wegvallen van de belangen van het Europeesche continent, is aan dezen gang van zaken niet vreemd. Daarbij komt nog, dat het Amerikaansche pu bliek zelf een groote terughoudendheid aan den dag legt, en nauwelijks bereid schijnt te zijn de gunstige factoren, die het Amerikaansche bedrijfsleven een ongekende opleving geven, in de waar deering der betreffende fondsen tot uiting te brengen. Een betrouwbare maatstaf voor de bijzonder gunstige conjunctuur in de staal- en ijzerindust'rie kan men ont- leenen aan defaming van het vakblad „Iron Age". Door deze instantie wordt de opbrengst van staal geschat op 92.5 procent der theoretische capaciteit. Indien de productie tot het einde van dit jaar op het peil van de maand Augustus kan worden gehandhaafd, al dus het blad, zal zii dit jaar de hoogste zijn, die ooit is voorgekomen in de ge schiedenis der Amerikaansche ijzer- en staalindustrie. Een verdere stijging van dit percentage is nauwelijks meer moge lijk, aangezien door de ongetwijfeld hooge slijtage der productiemiddelen het hoe langer hoe meer noodzakelijk zal worden de vervanging hiervan ter hand te nemen. Dat vooral de groote staalconcerns een gunstigen tijd voor den boeg hebben, laat het aantal opdrachten zien, djt door de Bethlehem Steel Corp. in Juli j.l. werd verkregen bij de bestelling van oorlogsschepen tot een waarde van meer dan 400 millioen dollars door het Amerikaansche departement van ma rine. Door de werven van .voornoemde maatschappij werden toen orders ver kregen tot een totaal van 200 millioen dollar. Sindsdien heeft het Amerikaan sche bewapeningsprogram een verdere uitbreiding ondergaan, zoodat gevoege lijk kan worden aangenomen, dat dit concern ongetwijfeld een verder aandeel in de verstrekte orders heeft weten te verkrijgen. Voor de fondsenbezitters. die bij Ame rikaansche industrieele ondernemingen belang hebben, zou in gewone omstan digheden deze gang van zaken tot een belangrijke verhooging van hun inkom sten uit hoofde van hun effectenbezit, tot gevolg hebben. Binnen afzienbaren tijd immers zal blijken, dat de behaalde winsten dezer maatschappijen de ge koesterde verwachtingen niet zullen te leurstellen. Echter dient in dit verband rekenig te worden gehouden met de onmogelijkheid, betaalbaar gestelde di videnden en andpre uitkeeringen naar landen in het Europeesche continent over te maken die bij den oorlog be trokken zijn. De door de Amerikaansche regeering getroffen' maatregel laat. het overmaken an revenuen voorshands niet toe. Wel worden deze bedragen op een speciaal conto gestort, maar daarmede is de ef fectenbezitter in de voornoemde gebie den weinig gehaat. Slechts na de be ëindiging van den oorlogstoestand in Europa zal hiervoor vermoedelijk pas een oplossing worden gevonden. KINDERHOEKJE 13. Toen kwam er heel in de verte op den zandweg iels zwarts aan Het werd hoe langer hoe grooter. Het was een hond. Dichtbij zagen ze. dat het de hond van Opa wasJa. het was Fluffie. HU had aan zün halsband een briefje en op dat briefje stond wat geschreven. 14. „Lieve menschen, ik kom een uurtje later. Ik moet naar een schoenmakerwant ik heb een spijker in mün schoen. Maak maar lekker eten klaar: spek pannekoeken of erwtensoep met kluif of allebei. Ik heb een verschrikke- lUken honger" Opa Bol van den IJzeren Knol. BUITENLAND De werkelijkheid overtreft nog, aldus onderstreept Berlijn, de meening van den Ameri- kaanschen deskundige BERLIJN. 13 Sept. (V.P.B.). Een der leidende persoonlijkheden van het departement van handel in de Ver. Staten, Domeratsky, heeft in het officieele orgaan van zijn departe ment „Commerce Reports" een arti kel geschreven, waarin wordt be- hoogd, dat in het eerste oorlogsjaar de economische positie van Duitsch- land niet alleen niet verminderd, maar zelfs verbeterd is. In dit verhand wijst de Amerikaansche deskundige op het herstel van de kolen- winning in het Saargebied, de gunstige vooruitzichten van den oogst en de aan vulling der arbeidskrachten door krijgs gevangenen. Daarnaast heeft Domerats ky zeker gelijk zoo verklaart men te Berlijn, waar dit artikel sterk de aan dacht heeft getrokken wanneer hij vaststelt, dat van schaarschte aan be paalde grondstoffen in Duitschland geen sprake is, dank zij de aanwinst van de Noord-Fransche kolen en het Lotharing- sche ijzer. Hij ziet echter over het hoofd, aldus verklaart men hier, dat Duitsch- land er door jarenlange voorbereidingen in geslaagd is om ook zonder het Lotha- ringsche erts mogelijk gebrek in Duitsch land te voorkomen. De uitlating van Domeratsky over den goeden oogst is intusschen nog overtrof fen door een officieele Duitsche mededee- ling, volgens welke de oogst van dit jaar met een totaal van 24,6 millioen ton slechts ongeveer 2 pet. beneden het ge middelde van de vredesjaren 1034/38 blijft, ondanks het feit, dat zoowel het weer als de ooi-log den landarbeid dit jaafr bemoeilijkt hebben. De toestand op de arbeidsmarkt is even eens aanmerkelijk gunstiger dan de Ame rikaansche econoom aanneemt. Er. zijn n.l. niet. zooals hij meent, 600.000 krijgs gevangenen in de industrie en den land bouw in Duitschland werkzaam, maar in den landbouw alleen kon men reeds meer dan een millioen buitenlandsche ar beiders te werk stellen. Mén neemt er te Berlijn met voldoening kennis van, dat men ook in de Ver. Staten een open oog heeft voor dezen staat van zaken. BERLIJN, 13 Sept. (D.N.B.) De Deutsche Diplomatisch-PolitisChe Kor- respondenz. schrijft o.a. het volgende over de jongste radiorede van Chur chill: ..Curchill, die er in hoofdzaak toe heeft bijgedragen dat de oorlog uitbrak en dat alle door den Führer geboden mogelijkheden tot vrede steeds weer door Engeland werden afgewezen, voelt zich gedrongen bij het Engelsche volk de stemming van haat. tegen het nieuwe Duitschland en den wil tot oorlog wak ker te houden. Het eerste meent hij door voortduren de beschimping van de Duitsche regee ring te bereiken, en om het tweede te bereiken is hij genoodzaakt de vooruit zichten van den oorlog zoo al niet gun stig dan toch minstens als niet hope loos voor te stellen. Want anders zou hij toch zelf nu reeds de mislukking van zijn oorlogspolitiek moeten inzien. Thans blijft hem niets anders over dan met bewuste leugens zijn volk over den werkelijken oorlogstoestand te mis leiden. Want zoo geschiedt, wanneer hij in de volledig gefantaseerde Britsche aanvalssuccessen de verhouding der Duitsche en der Britsche oorlogsverlie zen omkeert, en wanneer hij ten aan zien van de uitwerking der Duitsche bomtreffers op de militaire doelen van Londen zijn volk meent te kunnen wijs maken, dat Duitschland zijn aanvallen tegen het Britsche eiland met ondraag lijke verliezen betaalt. Desondanks ziet Churchill steeds dui delijker het spook eener Duitsche in vasie voor zich, en nadrukkelijk ver klaart hij eiken duim gronde, elk dorp en elke straat te willen verdedigen, kortom, Engeland thans reeds tot een groot oorlogsterrein te maken. Sprekende oover de aanvallen op de DuitscJie burgerbevolking door het Britsche luchtwapen zegt de Korrespon- denz ten slotte, dat de puinhoopen, die Churchill achterlaat, voortdurend zul len herinneren aan den tijd toen de Engelsche oorlogsophitsers nog de macht bezaten om het Europeesche vas teland in zijn bestaan te bedreigen, waarbij zij echter tevens hun eigen land moedwillig van de Europeesche soli dariteit hebben uitgesloten. Die puin hoopen zullen echter tevens een herin nering vormen voor de volkeren van het Europeesche vasteland die, bevrijd van den druk der eeuwige verstoorders van den vrede, in gemeenschappelijke samenwerking een betere toekomst te gemoet willen gaan. TIENJARIGE JONGEN BEDWINGT EEN GIER ATHENE. 13 Sept. (D.N.B.). Ineen Macedonisch dorpje heeft een tienjarige schooljongen een gevecht geleverd met een reusaehtigen gier, die een lam uit een kudde wilde rooven. Met een sikkel wist de jongen (ien aanvaller te doo- den. De gier had een vlucht van drie meter en woog 20 kilogram. BERLIJN. 13 Sept. Semi-officieel wordt gemeld: De Woensdag gehouden rede van Churchill wordt in Duitsche politieke kringen in zooverre als een echt product der mentaliteit van den Engelschen premier beschouwd, dat haar inhoud bestond uit troost voor het Engelsche volk met leugens, d.w.z. met vervalsching van de cijfers der verlie zen. Men acht het hier interessant, dat Churchill thans het gevaar voor een in vasie erkent. Als hij daarbij, naar men hier verder opmerkt, den oorlog der franctireurs pro clameert. dan zou dus naar de meening van Churchill alles aan en in Engeland militair object zijn. Overigens wijst men er hier op, dat Churchill alle gelegen heid gehad heeft om Londen het nood lot te hesparen, dat zich op het oogen- blik voltrekt, doch dat hij al deze ge legenheden bewust en cynisch van de hand gewezen heeft. Voorts acht men het te Berlijn ty peerend voor de plutocratenclique, die in Engeland heerscht, dat Duff Cooper in zijn rede van Woensdag het Engel sche volk aanspoorde den oorlog tot de uitputting voort te zetten, nadat hij zelf. zooals men weet, zijn zoon in veiligheid gebracht heeft. Tenslotte heeft men in Duitsche poli tieke kringen ook kennis genomen van een Reuterbericht uit Boekarest, dat op een verslag van een reiziger gebaseerd is en zegevierend meldde, dat door de Engelsche bomaanvallen op Berlijnsche woonwijken vijfhonderd Berlijners ge dood zijn. Men ziet in de hoonende vreugde, die in dit valsche Engelsche bericht tot uitdrukking komt. een be kentenis wien de Britsche luchtaanval len op Duitsche steden gelden. XITANNEER men de berichten lee6t V over de groote branden, die de bom men der Duitsche vliegers doen ont staan in Londen, wordt men onwille keurig herinnerd aan de branden, waar door de stad in vroeger eeuwen bij her haling werd geteisterd. Reeds in de ne gende eeuw vinden wij opgeteekend, det de stad in den loop van slechts enkele jaren viermaal geheel afbrand de. Toen de stad voor df vijde maal uit haar asch was herrezen, vielen de De nen Engeland binnen en hielden Lon den en het gebied rondom de 6?ad lan ge jeren bezet. Toen deze eindelijk te gen het einde van de negende eeuw wa ren verdreven, togen de Londenaars met spoed aan het werk, om hun stad van torens en wallen te voorzien ten einde een herhaling te voorkomen. Anderhal ve eeuw later werd de Tower gebouwd. Een groot deel van de stad bestond evenwel uit houten huizen, die ernstig gevaar opleverden bij brand, en dit zou Londen dan ook noodlottig worden in later tijd, vooral daar de stad zich enorm uitbreidde. Telde de stad op het einde van de dertiende eeuw ongeveer 40.000 inwoners, in 1660 was hun aantal reeds gestegen lot een half millioen. Deze menschenmassa. woonde dicht opeen in het gebied rondom de Tower, in grootendeels uit hout opgetrokken hui zen. Niet al leen het brandgevaar was groot, ook de hygiënische toestanden waren van dien aard, dat een epidemie er met groote snelheid om zich heen moest grijpen. Dit geschiedde dan ook in 1665, toen de pest in Londen-uitbrak en in d-at jaar 68.000 offers eischte. Alsof dit nog niet genoeg was, brak op 2 September van het jaar 1666 brand uit in een der houten huizen in het havenkwartier. Het bleek onmogelijk, bij het gebrekkige bluschmateriaal van dien tijd, het vuur te stuiten. Met razende snel heid joegen de vlammen door de 6tad, de eene wijk na de andere in de asch leggend. Binnen weinige uren was de stad voor vier vijfden ten offer gevallen aan den niets ont- zienden vijand. Niet minder dan 13.000 huizen brand den tot den grond toe <af en duizenden burgers vonden den dood in de vlam men. Doch binnen betrekkelijk korten tij herstelde Londen zich van de ontzet tende catastrophe en groeide uit tot. de millioenen-stad aan de Theems, welke thans bloot staat, aan de bombardemen ten van de Duitsche luchtmacht* DE PRESIDENTSVERKIEZING IN MEXICO MEXICO-STAD, 13 Sept. (D.N.B.) De Kamer heeft met 162 tegen 3 stem men verklaard, dat generaal Manuel Avila Caniacho tot president is geko zen. Camacho heeft ongeveer 2.400.000 stemmen gekregen, generaal Juan An drei Almazan 151.000 en generaal San chez Tapia 9800 stemmen. HET FOTOGRAFEEREN EN FILMEN VAN INRICHTINGEN, MATERIAAL EN LEDEN VAN DE DUITSCHE WEERMACHT 's-GRAVENHAGE, 13 September. Er wordt nogmaals de aandacht op geves tigd, dat liet voor personen, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, ver boden is fotografieën of films te maken van inrichtingen en materiaal, alsmede van leden dor Duitsche weermacht, tenzij men in het bezit is van een door den Duitschen wcermachtsbevelheber in Nederland afgegeven vergunnings bewijs. Persónenopnamen van leden der Duitsche weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, wor den hierdoor niet getroffen. BERLIJN, 13 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft zes be wapende vijandelijke koopvaardijsche pen met 37.600 b.r. ton tot zinken ge bracht, waaronder een schip van 7.000 b.r. ton waarvan reeds melding ge maakt is. Aan de Britsche vliegtuigen, die des nachts Noord- en West-Duitschland zijn binnengevlogen, gelukte het niet hun doelen te bereiken. Enkele bom men, welke op woonwijken en op een dorp werden uitgeworpen, richtten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkennings vluchten boven Zifid-Engeland werden bommen op fabrieken in Londen. Bex- hill, Brighton, Banbury en andere plaatsen geworpen. Ten Zuid-Westen van het eiland Man gelukte het een koopvaardijschip van 8.000 b.r. ton ern stig te beschadigen. In (ien nacht van 12 op 13 September bestookten gevechtevliegtuigen de ha vens en dokken van Londen en Liver pool opnieuw met bommen en verwek ten nieuwe branden en ontploffingen. Britsche havens werden wederom door mijnen afgesloten. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten, een eigen toe stel wordt vermist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 September probeerden* lichte vij andelijke zeestrijdkraohten de haven van Boulogne te beschieten. De tegen stander werd zonder eenige sohade te hebben aangericht, door het vuur van onze kustbatterijen verdreven. ERGENS IN ITALIË, 13 Sept. (Sta- fani). Het 98ste Italiaansche ween- mach tab ericht luidt als volgt: Een Ita liaansche onderzeeër is op zijn basis teruggekeerd, na op den Atlan.tisch.en Oceaan 18.000 ton Engélsche 6cheep6- ruimte tot zinken gebracht te hebben, te weten een tankboot van 10.000 ton en een geladen schip van 8000 ton. In Noord-Afrika zette onze lucht macht overdag en 's nachts haar actie voort tegen de vijandelijke stellingen, concentraties van gemotoriseerde voer tuigen en andere militaire objecten in de "omgeving van Egypte. Een benzine depót werd in brand gestoken. Verschei den gepantserde en bewapende vracht auto's werden aangevallen en onbruik baar gemaakt. In Oo6t-Afrika vielen onze vliegtuig formaties met succes in de omgeving van den Soedan een kamp en een leger plaats aan eh in het. gebied El Katule van Kenya vijandelijke autocolonnes van twintig voertuigen. Invallen van vijandelijke vliegtuigen geschiedden te Massaoea, dat vier maal gebombardeerd werd en waar een ge bouwtje beschadigd werd, te Assab, waar een hospitaal verwoest werd, even als de keuken van een ziekenverblijf en woningen in het centrum, waardoor zes personen gedood en enkele Italianen en inboorlingen gewond werden, alsmede te Asmara en te Goera, waar beperkte schade aangericht werd. De vliegvelden te Dzjimma en Tsjatsjaiman werden eveneens gebombardeerd met als gevolg eenige schade en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neerge schoten door onze jagers. Twee andera toestellen werden waarschijnlijk neer geschoten. BINNENLAND NA 9 UUR 'S AVONDS GEEN RADIO MEER AMSTERDAM, 13 Sept. - Er is een wijziging gekomen in de uitzending van radioberichten ven het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds, volgt nog een uitzending van 20.55 uur tot 21 uur. Daarmee besluiten ook de radiovereenigingen hun uitzendingen. In verband met het feit, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang de over wegen van de Nederlandsche Spoorwe gen niet meer verlicht zijn, dreigen de afsluitboomen der spoorwegovergangen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze overwegen kenbaar gemaakt wor den met rood licht, dat. voor het sluiten der boomen op den weg zal worden geplaatst, en dat dan na het openen der boomen weer wordt weggenomen. Men laat het van de plaatselijke omstandig heden afhangen, of men voor het beoog de doel met een of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanische overwegen, die met zgn. flikkerlicht, een aparte regeling ge troffen. ALBERT VAN DALSUM ALS GAST IN... HET CABARET De directie van het Centraal Theater <e Amsterdam verzoekt, ons mede te deelen dat van hedenavond t.m. Zondag 15 Sept. a.s. de heer Albert van Dalsum als gast zal optreden in het cabaret-programma, waarin thans medewerken: de dans- croep Yvonne Georgi, Julia de Gruyter. Herman Kru.vt, Ricn van Noppen, Adolphe Hamburger, Lizzv Valeaco, Ed win Thomas en Juultje Hulsman.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3