DE WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN STADSNIEUWS Ongegronde vrees inzake brandstof-levering Üq&nAa In het district-Amersfoort werden er 140 met den grond gelijk gemaakt Eerste steen te Hoogland Werk voor vele handen Identiteitsbewijzen en Uwvleeschkaarten ADRI PIECK VEENENDAAL DE MOOR Het winterseizoen van het U.S.O. Vorderingen van de Duitsche W eermacht r 7 Bonnen, die nu geldig zijn Verlichting spoorweg overwegen Beleediging van N.S.B. 2e BLAD PAG. 1 AMEHSrUORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 3— T2..IZZR 1940 v_ J~\ E gebeurtenissen, welke nog zoo kort achter ons liggen, hebben JS hier en daar hun spoor terdege achter gelaten. Er zijn tal van woonhuizen en boerderijen vrijwel met den grond gelijk gemaakt, er zijn weilaiden geïnundeerd en boomgaarden omgezaagd, en deze gebeurtenissen vragen thans om herstel. Liefst zoo snel mogelijk, want er zijn groote belangen mee gemoeid. Er is eenige maanden geleden een organisatie voor den weder opbouw van boerderijen opgericht, welke onder algemeene leiding staat van den heer A. D. van Eek, den man, die op dit gebied in.de Wieringermeerpolder zijn sporen reeds verdiende. In het verband der landelijke organisatie vallen de verschillende districtsbureaux, waarvan er behalve te Veenendaal, Deurne, Mill en Dordrecht een gevestigd is in onze stad en wel aan de Barchman Wuytierslaan nr. 16, onder leiding van den heer G. de Vries, met wien wij gisteren een onderhoud hebben gehad. Tevens is daar gevestigd het bureau, dat zich bezighoudt met den wederopbouw van verspreid liggende boerderijen, welke niet in een der districten konden worden ingedeeld. Er dient heel wat werk verzet te worden door deze organisatie en het is ook een arbeid, die grondige voorbereiding vergt. Want groote en vaak min of meer uiteenloopende belangen zijn er mee gemoeid. Het doel is natuurlijk duidelijk: de boeren moeten zoo spoedig moge lijk in staat gesteld worden om hun dagelijksch werk dat vooral in dezen tijd het gansche volk ten goede komt weer op normalen voet te kunnen aanvatten. Daarom behooren alle instanties, die bij den wederopbouw betrokken zijn, energiek samen te werken. dien zal nog een vijftigtal van dit soort verblijven worden opgetrokken, waar mee binnen enkele dagen een aanvang gemaakt zal worden. Teekeningen en begrooting voor deze bouwwerken zijn reeds klaar. Zij zullen hoofdzakelijk uit steen worden opgetrokken, met het oog op de schaarschte aan hout. Voorts kunnen ook de noodstallen niet uitblijven, want ongeveer veertienhon derd stuks vee moeten dezen winter in het district-Amersfodft op deze wijze onder dak gebracht worden. Het zal vaak noodzakelijk blijken, dat een drie tal boeren gemeenschappelijk van de noodstallen gebruik maakt. Dit betee- kent wel. dat er enkele kleine moeilijk heden overwonnen moeten worden, maar het kan nu eenmaal niet anders. De boeren hebben dit ook ineezien en zij zijpt bereid tot samenwerking. Medewerking A AN de boeren trouwens zal het niet liggen. Naar wij van den leider van het plaatselijke districts bureau, den heer de Vries, verna men, ondervindt men op de meest aangename wijze medewerking van de betrokken boeren. Zij hebben veel tegenslag ondervonden, maar met de krachtige onverzettelijkheid, die eigen is aan de boeren van ons volk, spannen zij zich in om van het nieuwe te maken, wat er van te ma ken valt. Het moet wel gezegd wor den. dat daar in ieder geval finan- cieele middelen voor noodig zijn, en het valt dan ook te wenschen, dat de vergoeding voor geleden schade zoo spoedig mogelijk wordt uitge keerd. Dezen winter zullen er 98 nood woningen in gebruik genomen worden 99 p R dient heel wat werk verzet te worden," schreven wij. Alleen reeds in het district-Amersfoort werden honderd en veertig boerderijen en tuin derijen nagenoeg volkomen verwoest. De meeste liggen in Hoogland, waar er 48 ihet moesten ontgelden. In Leusden wa ren het er 29, in Stoutenburg 22, in Amersfoort 19. in Woudenberg 14, in Scherpenzeel 5 en in Soest, Baarn en Renswoude ieder 1. Het districtsbureau begon zijn werk op 1 Juli, dat aanvankelijk natuurlijk het stempel droeg van voorbereidende orga nisatie. Aan de getroffen boeren werden formulieren toegezonden welke zij van enkele gegevens moesten voorzien en daarna terugsturen. Gezegd mag wel worden, dat dit niet al te snel vorderde. Vaak moesten de formulieren apart wor den opgehaald, daar zij niet vlug genoeg werden teruggezonden. Onder meer werd den betrokkenen ge vraagd of zij voorkeur hadden voor een bepaalden architect. Zooveel mogelijk werd daar rekening mee gehouden, doch dit. kon onmogelijk altijd geschie den. Er moest nu eenmaal met tal van factoren rekening worden gehouden. Tenslotte werd een achttiental architec ten in den arm genomen, die ieder een bepaald, zooveel mogelijk biieenliggend gedeelte ter behandeling kregen. Uit den aard der zaak werd het speci fieke doel n.l. het bouwen van boerde rijen niet uit het oog verloren. Een en ander leidde tot het aanstellen van technische adviseurs, personen, die. er varing hadden op dit bijzondere gebied. De eigen aard *"p OT het „voorbereidende werk" -*- behoorde ook een onderzoek naar het type, waartoe* de gesloopte boerderijen hebben behoord. Men wil namelijk zooveel mogelijk het eigen streekkarakter behouden. Een re productie van boerderijen, zooals in den Wieringermeerpolder werden ge bouwd, zal dus niet worden nage streefd. Dit brengt dus weer wat extra werk mee, maar er staat on tegenzeggelijk winet tegenover, daar de eigen aard van het land chap rondom ons behouden zal blijven. De taak der architecten betreft niet 6iechts den eigenlijken nieuwbouw. Naast hun ontwerpen voor de nieuwe boerderijen moeten zij een schetsmatige teekening maken van het vroegere ge bouw, of complex van gebouwen. Naar men begrijpt, mag het nieuwe niet groo- ter zijn dan het oude, tenzij de boer de aldus ontstane hoogere kosten vergoed. Het nieuwe ontwerp wordt op de districtsbureaux gecontroleerd met het oog op eventueeie verbeterineen in technisch of schoonheidsopzicht. Hier voor zijn speciale personen aangewe zen en voor Amersfoort en omgeving ligt dit werk in handen van Ir. P. A. Leupen. Het is duidelijk, dat ook hier voordeelen geplukt worden uit den oogst in- den Wieringermeerpolder". Men zal begrijpen, dat de nieuwbouw over het algemeen niet voor den win ter gereed kan komen. Men zal daarom, gebruik dienen te maken van noodwo ningen Er stonden er reeds acht en veertig, welke thans met het nog op het koude seizoen van een dubbelen wand zullen worden voorzien. Boven- Voor de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van het Koloniaal Instituut te Amsterdam worden de inzendingen in gereedheid gebracht. Een schip uit den tijd van de Oost-Indische Compagnie wordt opgetuigd (Foto Pax Holland) Keeren wij na dit kleine uitstapje over noodwoningen en geldelijke perspectie ven terug, tot ons eigenlijke onderwerp: de nieuw te bouwen boerderijen. Medege deeld kan worden, dat volgende week de eerste steen gelegd wordt voor de eerste serie van negen boerderijen, welke in Hoogland zal verrijzen. Bestek en teekeningen liggen klaar en zij zijn reeds aanbesteed. Teneinde de door de boeren te verrich ten bijbetalingen zöo laag mogelijk te houden, is van te voren grondig nage gaan. hoe men zoo economisch mogelijk kan werken. Onnoodige luxe wordt na tuurlijk vermeden. Een en ander heeft tijd geeischt, maar tenslotte, komt het ten goede aan de betrokkenen zelf. Vermeldenswaard is. dat met het oog op de bijbetaling een speciale credietver- leening tegen zeer gunstige voorwaarden is ingesteld. Men is er op bedacht om de lasten voor de toch al zoo zwaar ge troffen boeren tot hun kleinste afmetin gen terug te brengen. Technische details HET regeeringscommissariaat voor den wederopbouw heeft bepaalde richtlijnen aangegeven, welke nage streefd moeten worden. Om begrijpelijke redenen behoort men in dezen tijd zuinig te zijn met hout en daarom zullen er steenen vloeren en zolderingen worden aangelegd. Er zal op gelet worden, dat men van dc zolders een zoo ruim moge lijk gebruik kan maken, daar zij van steen zijn, kan men ze uitnemend gebrui ken voor het optassen van het. hooi. Gezien de omstandigheden moet er na tuurlijk zoo economisch mogelijk te werk worden- gegaan. Daarom zullen o.a. bij voorkeur de oude fundeeringen gebruikt worden. In het. algemeen zullen woon- en achterhuis (met veelal) aan elkaar gebouwd worden, terwijl dan de var- kensschuur vrij komt te staan, het geen trouwens tot het streekeigene behoort. Maar de vele kleinere ge bouwtjes, die men vroeger hier en daar verspreid aantrof, zullen liefst tot. één complex vereenigd worden. Tevens kan men er van overtuigd zijn. dat moderne principes niet ongebruikt zullen blijven. Er zal daarom gestreefd worden naar verbreeding van de meet- gangen, naar een smaller maken van de deel en natuurlijk ook naar een behoor- Ujk overzicht over het geheel. Dat de behoefte aan licht en zon en ruimte haar teeken zal plaatsen op al die nieuw te bouwen boerderijen, is een feit, dat voor zichzelf spreekt. Maar er moet gewoekerd worden met de be schikbare middelen! Men make zich niet ongerust De bond van Nederlandsche han delaren in brandstoffen schrijft ons: DIJ een groot deel van de bevol- king bestaat nog steeds groote vrees, dat met het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met allen nadruk moge er daarom ter geruststelling de aan dacht op worden gevestigd, dat men er niet de minste schade van zal ondervinden, wanneer men op 1 Oc tober a.s. zijn 20 procent niet in huis zou hebben. Er is wel in de bladen door het rijks kolenbureau medegedeeld, dat degenen, die hun 20 procent vóór 1 October niet hebben ontvangen na dien datum geen recht meer hebben op levering van deze hoeveelheid of het resteerende gedpel te daarvan, doch het schijnt de aan dacht van velen te zijn ontgaan, dat in dezelfde publicatie vermeld werd, dat zij daarvan geen schade zullen onder vinden, omdat „rekening zal worden ge houden met den dan aanwezigen voor raad bij de verbruikers". Op deze laatste mededeeling moge al Ie nadruk vallen. Afnemers die op 1 Oc tober, dus hun 20 procent niet mochten hebben ontvangen, worden niet ten achter gesteld bij dieeenen, die dat wel hebben ontvangen. Zij zullen bij de per 1 October in werking tredende distrihu tioregeling. o.i. stellig den voorrang heb ben. terwijl degenen, die reeds hun 20 procent ontvingen, dan zullen moeten wachten, totdat ieder zijn deel hepft ontvangen. Hier komt het op aan. Er komt op 1 October een nieuwe regeling, welke rekening houdt met, de vraag of en hoeveel men tot dien datum al dan niet ontvangen heeft. In verband met het bovenstaande moge nog woi*den verzocht van de handelaren niet het onmogelijke te vragen. Het kan nu wel als een vast staand feit worden aangenomen, dat het niet mogelijk zal zijn iedereen voor 1 October zijn 20 procent te be zorgen. Maar dit behoeft geen enke len verbruiker zorgen te baren, om dat dit door de in te voeren distri butieregeling vanzelf in orde komt. Ieder blijve daarom bij zijn ouden leverancier, aangezien men dan zijn rechtmatig aandeel zal ontvangen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Anna Katharina. d. van Alex ander S'esnbeek en Alberta Christina Teu- nissen. Jan Adriaan, z. van Jan Adriaan Boors;.ia en Josina Hermanna Batteljee. Joost Abram, z. van Klaas Over en Grietje Werkema. ONDERTROUWD; Willem van den Heu vel en Henriëtta Jacoba Fremouw. Jan Al- bertus Renes en Willempje van den Hooien. Anton Al'oertus Messie en Marie Antonette van Herwaarden. Wouter van Veluw en Her- mjjntje Koelewjjn. Jacobus Marinus Groe- neveld en Maria Johanna Bokkers. Jan Gerrit Harm Antoni van Berkum en Bertha I.ak. Jo. zef N ie we 2 en Johanna van der Hoeden. Jo hannes Maehiel Putters en Elisabeth Char- lott.a Christina Waalwijk. Jan Willem Mon- tauban en Franrina Maas. Willem Wolles- winkel en Elizabeth Hoppers. Willem van der I.inden en Theodora Berger. Harmen van de Kl®ut en Johanna van Diest. GEHUWD: Gerard Johan Kamerbeek en Hendrika Lammertje Kroon. DENKT OM UW: A/1 ET ingang van 1 October dient 1 iedere Nederlander of Neder- landsch onderdaan, die den leeftijd van 15 jaar bereikt heeft en in het be zette Nederlandsche gebied woont of verblijf houdt, voorzien te zijn van een van overheidswege uitgereikt identi- teitsbewifs met foto. Voor bijzonder heden dienaangaande verwijzen we naar de desbetreffende advertentie in dit nummer van ons blad In de week van 16 tot 21 September zal de uitreiking der vleeschkaarten plaats vinden. Ook voor deze uitrei king, die uitsluitend op vertoon van de stamkaart zal worden gehouden, ver wijzen wij naar de advertentie-pagina. Tentoonstelling SCHILDERIJEN van Maartensdijk „OUD-AMERSFOORT KUNSTHANDEL HOF 7 Vrij entree. GRAND THéaTRE. Van Vrjjdag 13 t.m, Donderdag 19 Sept. vertooning van d« film „Mijn zoon de minister." Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen 2.30 en 8.00 uur. Maan dag géén matinee. CITY THEATER. Van Vrijdag 13 t.m. Donderdag 19 Sept. vertooning van de film „Drie dolle dagen". Zondag doorloopend. aanvangend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 2.30 en 8.00 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Wij zijn gezworen kame raden". STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor a.K meisjes iederen avond geopend det Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G-. 7 Sept.—18 Sept. Ten toonstelling van den Bond van Neder!. Tuinarchitecten. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., V1USEUM FLEH1TE, Westsingel. - Geopeno dagelijks van 1012 en 14 uur, uitgfr zonderd Zondag 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur (Stadgenooten hebber 's Zaterdags vrijen toegang) AMICITIA. 15 Sept.- Thé dansant Dan Bearda. 2*4 uur. AMICITIA. 15 September. Bonte avond met Bob Scholte. 8 uur n.m. VERKOOPINQEN Amersfoort De Valk. 24 Sept. 7 uur n.m. Veiling van twee woonhuizen Dollardstraat 218 en 220 en woonhuis Isseltschewc^ 11. Baarn Caié „De Gouden Ploeg". 25 Sept. 10.30 uur v.m. Verkooping van dubbel huis VosSeveldlaan 3234 te Soest en perc bouwterrein a.d. Middelwijkstraat. Kasteel van Antwerpen. 2 October 10.?,0 uur v.m. Verkooping van huis Nachtegaalstraat 25. Nachtegaalstraat 25. 3 October. 10 uur v.m. Verkooping inboedel. MARKTBERICHT AMERSFOORT. 13 September. Appel f 57. peren f 68 per H.L.: hoendereierer f 6.206 60, eendeneieren f 55.50 per 100 stuks: kippen 0.801.25, tamme konijnen f 23; wilde konijnen f 0.600.70; jonge konijnen f 0.701.00: tamme eenden, f 0." 0.40 per stuk; drachtige zeugen f 263 higgen f 14—19; guste zeugen f 8595 per stuk. Aangevoerd waren oneev/eer: 15 H.L. appe len. 10 H.L. peren, 170.000 stuks hoender eieren, 400 stuks eendeneieren: 4 magere varkens: 90 biggen en 3 guste zeugen. ZEER OUDE LANGE5TRAAT TELEF. 6652 AANRIJDING OP DE KAMP Gistermiddag omstreeks 4 uur had op de Kampstraat een aanrijding plaats, doordat een monteur uit Zuilen, als be stuurder van een autobus, een met paard bespannen wagen te krap passeerde. Zoowel auto als wagen kregen lichte materieele schade. TEMPERATUUR VAN" HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 65 gr. F. is 18)^ gr. C. OMTREK Alle abonnementsconcerten verplaatst naar den Zondagmiddag Volksconcerten meest op de avonduren T f ET Betuur van het U.S.O. is thans in VI staat een globaal antwoord te geven op de tallooze vragen hoe het winterseizoen er uit zal zien. Bij het vaststellen van de plannen moest in aanmerking genomen worden, dat een oplossing gevonden diende te worden voor de moeilijkheid, dat zeer vele bezoekers van de abonnementsconcerten buiten Utrecht wonen en dat het voor de meesten daarvan een onoverkomelijk bezwaar is de concer ten te bezoeken in de avonduren. Boven dien is het noodzakelijk gezien het feit, dat een abonné zich van te voren voor 20 concerten tegelijk moet verbinden de concerten op een vasten dag te doen plaats vinden. Een oplossing hiervoor is na over leg met het bestuur van de Vereeniging van U.S.O.-abonnè's welker steun thans meer dan ooit op hoogen prijs wordt ge steld gevonden door alle abonnements concerten te verplaatsen naar Zondagmid dag. Het U.S.O. zal derhalve in het komend seizoen zijn 20 concerten niet op Woens dagavond maar op Zondagmiddag geven fhet eerste concert op 6 October!). f)E vaste avond voor de volksconcer- ten was meestal de Maandagavond. Voor deze concerten is thans de regeling getroffen, dat na 1 October zooveel mo gelijk op Maandagavond zal worden ge concerteerd en dat enkele Zaterdagmid dagen zullen worden ingelascht. De. be zoekers van de volksconcerten wonen vrijwel allen in Utrecht en in de eigen stad kan het bezoeken van avondconcer ten ondanks verduistering geen bezwaar zijn. Het feit. dat. ook na het begin van den oorlog, de concerten in de oorlog voerende landen regelmatig .des avonds plaats vonden, is daarvoor een bewijs. Het bestuur van het U.S.O. meent ech ter. dat het toegejuicht zal worden in dien een enkele maal op een Zaterdag middag ook de mogelijkheid voor het concertbezoek bestaat voor diegenen, voor wie het een onoverkamelijk be zwaar zou zijn. een avondconcert te be zoeken In de maand September vallen nog enkele volksconcerten waarvoor een af wekende regeling is getroffen Zondag middag 15 September is het 2e volks concert, Maandagavond 23 September het 3e en vermoedelijk Zondagmiddag 29 September het 4e volksconcert. Het bestuur verheugt zich er over hieraan te kunnen toevoegen, dat de concerten wederom zullen slaan onder leiding van Carl Schuricht en Willem van Otterloo. Het overtalrij'ke bezoek van het eerste volksconcert op Zondagmiddag j.l. heeft duidelijk aangetoond, dat. ondanks de moeilijke tijden, of misschien juist daar door, de belangstelling voor de. muziek intenser is dan ooit, hetgeen voor be stuur. dirigenten en orkestleden een sti mulans is de alleruiterste zorg aan de voorbereiding van het muziekseizoen te besteden. BINNENLAND s GRAVENHAGE, 13 September. Horecaf meldt ons: Hotel-, restaurant- en pension-houders worden er nog maals aan herinnerd, dat verschillende vorderingen, gesohied na 29 Mei 1940 12 uur, ten behoeve van de Duitsche weermacht, niet behandeld kunnen worden op grond van verordening 50/1940 (inkwartiering), doch gebracht kunnen worden onder verordering 49 1940 (verrichtingen). Derhalve dienen zij hun rekeningen te splitsen in die voor logi'es en voor overige gevallen. Deze overige gevallen kunnen o.a. betreffen vorderingen van voeding, keuken, garage, parkeerplaats, enz. De nota's betreffende r-verricfctingen moeten-uiterlijk'voor den 15en van ie dere maand bij de gemeentebesuren worden ingeleverd. Nadien kunnen zij niet meer in behandeling genomen wor den. DOODELIJK ONGEVAL AMBT-HARDEN BERG, 13 Sept. De heer A. van der Meer uit Bergenhem is gisteren, even buiten Heemse. van zijn fiets gevallen. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een boom en was vrijwel op slag dood. Van 9 Sept. t.e.m. 15 Sept. zijn de met „5" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonbuekfe geldig De bonnen, welke 15 September nog niet gebruikt zijn. bliiven nog geldig t.m. 17 September. Bons 05 t.e.m. 12 (boterkaart) 2xf* ons boter. Bons 05 06 07 (vetkaurt) 2lt* ons margarine ot 2l/t ons boter. Bon OS f vetkuart2*1* ons gesmolten vet of 2*1* ons boter Bons 09 10 II en 12 f vetkaurt) 21'* ons boter met reductie Alles geldis van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 72 een kilo suiker tot en met 27 September Bon 73 pond koffie of ons thee tot en met 27 September. Bon 71: li* pond tarwebloem, of tarwemeel ot boekweitmeel of rogge meel ot roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 4 Oct. Bon 41: */i vond rijst of ruste meel of rijstebloem tot en met 4 Oct. Bon 54: Vt pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 4 Oct. Bon 28: 1 ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 No vember. Bon 15: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 1 No vember. Petroleumzegel. Periode 6. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 115: 150 gram toiletzeep nieu we samenstelling) óf 120 gram huis houdzeep. óf 200 gram zachte zeep. óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerken de waschmiddelen, óf 200 gram vloei bare zeep. tot en met 24 September. No. 116 van de bonnen welke tege lijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden ver strekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Voorts zijn in omloop voor kinde ren beneden 4 jaar: halve broodkaar ten. Naast de halve broodkaart ont vingen de kinderen een toeslagkaart, waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen riist of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslagkaart moe ten de betrokkenen even lang rond komen als de broodkaart geldig is. Verder worden voor kinderen bene den 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar ge steld. Voor kinderen van 2 tot 8 laar al leen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoe nen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. UITKNIPPEN EN BEWAREN!/ vjesfyedouPA-* tITR. STRAAT li TEL. 529i In verband met het feit, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang de over wegen niet meer verlicht zijn dreigen de afsluitboomen der spoorwegovergan gen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze overwegen ken baar gemaakt worden met rood licht, dat vóór het sluiten der boomen op de wegen zal worden geplaatst en dat daar dan na het openen der boomen weer wordt weggenomen. Men laat het van de plaatselijke om standigheden afhangen of men voor het beoogde.doel met één of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet is voor de mecha nisch beveiligde overwegen die met zg. flikkerlichten een aparte regeling getroffen, waarover dezer dagen reeds is bericht. Kantoorbediende tot een maand gevangenisstraf veroordeeld ZUTPHEN, 13 September. Voor den Zutphenschen politierechter had zich te verantwoorden de 29-jarige kantoorbediende S. J. H. B. uit Borculo, die zich op 26 Juni j.l. aldaar in het openbaar beleedigend had uitgelaten over een gr.ocp van de Nederlandsche bevolking i. c. de N.S.B. Uit het getuigenverhoor bleek dat B. een gesprek had afgeluisterd dat de heer E. J. Boenk te Borculo had gehad met eenige personen en dat verdachte naar ïanleiding van dit gesprek tegen Boenk had gezegd: „Dat de N.S.B. het land dan maar niet had moeten verra der De officier van justitie mr. Stam. wu \an oordeel dat verdachte een ernstige beleediging hao geuit en dat verdachte door. deze woorden onrust wilde wek ken. Onrust vond spr. op dit oogenblik in one land allerminst gewenscht waar om hij veroordeeling vin verdachte vor derde van 1 maand gevangenisstraf. De verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan. dat niet hij onrust wilde wek ken, maar dat Boenk, dair z. i. al mee bezig was. De officier repliceerend vond de hou ding van verdachte zoo afkeurenswaar dig, dat hij bijna ïanleiding vond om een hoogere straf te requirèereri. De politierechter veroordeelde B., con form den eisch, tot een maand gevan genisstraf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5