Twee jeugdige dieven bestalen veehouder Vooral! Sigarettenwinkelier werd opgelicht Coloradokevers uitgezet uit vliegtuigen TUSSCHEN 22 EN 4 UUR NIET OP STRAAT Vreemde manier van zaken doen Honden- en katten brood Wederopbouw der Rotterdamsche kerkgebouwen Aanslag op een vrouw De stranding van het motorschip „Hada" Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt Landelijke vakbond Pensionbedrijf Afscheid mr. Kist als griffier van den Hoogen Raad Nieuwe Engelsche strijdmethoden Honderd kilogram suiker zoek geraakt Toepassing der kinderwetten Rentelooze voorschotten Wat het doel van den Opbouwdienst niet is.... 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 BINNENLAND Tegen verdachte een gevangenis straf van één jaar geëischt AMSTERDAM. 13 Sept. Op 10 Augustus j.l. kreeg een Amsterdam- sche sigaren en sigaretten winkelier bezoek van een 40-jarigen man. die wel eens werk verricht had voor zijn overleden campagnon. Deze vroeg hem. of hij belang stelde in een: flinke partii Amerikaansche sigaret ten. welke hii wel kon verschaffen. Hii had een connectie, namen wilde de man niet noemen, die hem een paar honderd pakjes kon leveren tot een totaal bedrag van f 52.50. De winkelier ging op dat. voorstel in, waarbij er nog een rijksdaalder afging. Zoo stonden zij samen op dien middag omstreeks twee uur voor een café op het Leidscheplein. waar de man zijn connec tie zou ontmoeten. Over den prijs was men het eens geworden en de man. die hedenmorgen als verdachte voor den rechter, mr. J. Boon. geleid werd. ver zocht den winkelier bij den uitgang van het café op hem te wachten, daar hij liever niet wilde, dat zijn connecties be kend werden. De winkelier voldeed aan het verzoek en gaf den man twee bank biljetten van vijfentwintig gulden mede, Hij wachtte aan den uitgang, te goeder trouw en niet beseffend, dat er nog een uitgang washii wachtte van twee uur tot kort voor driéën, niemand kwam echter opdagen. Verd. had inmiddels, volgens zijn ver klaring. met zijn connectie het café dooi den anderen uitgang verlaten en was met hem door de Leirtschestraat naar het Singel geloopen. Hij had de twee bankbiljetten in een zijzak van 2ijn col bertcosfuum gestoken. Tot zijn schrik kwam verd. toen tot de ontdekking, dat hij het geld verloren had. Naar de poli tie gaan durfde hii nietHii verscheen vandaag voor de tiende maal voor het gerecht. Hij keerde naar het café terug, doch van den winkelier was geen snoo te vinden. Naar diens zaak gaan deed hij ook niet. Hii keerde naar huis terug. Kort daarop werd hii door de politie aangehouden. Het geld. dat hii zeide op straat te hebben verloren, werd niet teruggevonden. De officier van justitie, mr. Bakho ven. achtte het feit van oplichting van gelden onder het aanvoeren van valsche voorwendselen subs, ver duistering bewezen. Mede met het oog op de herhaalde veroordeelin gen. welke reeds tegen verd. zijn uit gesproken, en (le ongeloofwaardig heid van diens verklaringen, eischte hii een gevangenisstraf van een jaar. In zijn pleidooi vestigde de verdediger, mr. dr. B. J. Stokvis, er de aandacht van het college op. dat het onderzoek dooi de politie niet grondig was geschied. Zoo had men bijvoorbeeld niet een onderzoek ingesteld naar het bestaan van verd.'s connectie en was als maatstaf aangeno men de onbetrouwbaarheid van de in lichtingen en verklaringen, welke verd. heeft afgegeven. Een bewijs voor het spreken van onwaarheid was volgens den verdediger niet geleverd. Vrees voor de politie had den man echter weerhou den zich tot deze instantie te wenden. De rechtbank zal op 27 September von nis wijzen. Bon nr. 5: Voor de periode van 1 t.m. 30 September 1940 sGRAVENHAGE13 September. Het rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 t.m. 30 September 1940 op bon no. 5 van de voederkaart voor hon den beschikbaar wordt gesteld voor Groep 1 10 kg. hondenbrood, groep 2 10 kg. hondenbrood, groep 3 8 kg. hon denbrood, groep 4 5 k.g. hondenbrood, groep 5 4 kg. hondenbrood, groep 6 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 5 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode iy2 kg. kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 30 September 19-10 is bon no. 5 van bedoelde kaarten ongeldig, na dien da tum mag deze niet meer worden aange nomen. Winkeliers en handelaren in hon den- en kattenbrood kunnen de opplak- vellen, die zij voor opzending der bon nen noodig hebben, "bij den fabrikant of leverancier aanvragen. Afgifte van honden- of kattenbrood zonder ontvangst van den betreffenden bon is verboden. Houders van meer dan een kat voor bedrijven, pakhuizen, fabrieken, o.a.. dus niet opgegeven onder de rubriek raskatten, kunnen zich tot 18 September wenden tot. de sectie bijzondere diergroe pen te Beekbergen voo'r het bekomen van voederkaarten. Daarna ingezonden aanvragen kunnen niet in behandeling worden genomen. Ook aan houders van honden, behoo- rende tot de genoemde groepen, wordt medegedeeld, dat na 18 September a.s. ontvangen aanvragen niet meer in be handeling zullen worden genomen. Kerkconcerten in Rotterdam en andere plaatsen van Nederland ROTTERDAM, 13 September. Het ensemble van de vereeniging voor Pro- testantsche Kerkmuziek, afdeeling Rot terdam, heeft zich ten doel gesteld in het najaar een reeks kerkconcerten te ge ven ten bate van de wederopbouw der verwoeste kerken. Aan de kerkgenoot schappen, die een of meer kerkgebou wen verloren hebben, is medewerking toegezegd. Voor elk genootschap zal een concert gegeven worden, waarvan de op brengst rechtstreeks aan de kerkelijke gemeente ten goede zal komen. Tevens is een fonds gevormd voor concerten, die elders zullen gegeven worden. Deze gel den zullen over de getroffen kerkgenoot schappen worden verdeeld. i. Te 's-Gravenhage zal het eerste concert gegeven worden en wel op Zondag 15 September te 3 uur. O.a. zal uitgevoerd worden kerkmuziek van Bach. Medewer king vcrleenen de hoboisten Jaap Stotijn en Jopie Ocrtgijsen. de violiste Ans Lang sehmidt en de organist Carel Pleijster. Nico Ringels bereidt de verschillende programma's .voor. Zij verweerde zich heftig en liep slechts enkele kleine verwondingen op ZAANDAM. 13 Sept. In de Een- drachtstraat heeft vanmiddag de on geveer 40-jarige Brabantsche land arbeider W. de 33-jarige vrouw S., met wie hij enkele jaren gelëden omgang had, met een mes aangeval len. De vrouw verweerde zich heftig en ging hem zelfs met een pan, die op het vuur stond, te lijf. Ook haar echtgenoot, die te hulp snel de, en die den aanvaller ten slotte kon overmeesteren, liep verwondingen op. Beiden stelden zich in het gemeente ziekenhuis onder geneeskundige behan deling. Hun verwondingen zijn niet van ernstigen aard. W. is gearresteerd. Dit is reeds de derde maal dat hij Ijet op de vrouw heeft gemunt. Den eersten keer probeer de hij haar, evenals nu, met een mes van het leven te berooven, de tweede maal had hij een revolver weten te be machtigen. Voor het laatste feit heeft de recht bank hem veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met de bijzondere bepar ling, dat hii zich niet meer in de Zaan streek mocht vertoonen. Sedert korten tijd bevond hii zich op vrije voeten. Mej. S. is moeder van drie kinderen. Eerste processen-verbaal te 's Gravenhage opgemaakt 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. - In den afgeloopen nacht zijn de eerste proces sen-verbaal opgemaakt tegen overtreders van het verbod om zich tusschen 22 en 4 uur op den openharen weg te bevin den. Omstreeks middernacht werden op het Juliana van Stolbergplein een heer met twee dames aangehouden, om streeks 1 uur geschiedde hetzelfde met een bewoner uit Hillegersberg. die zich op het Stationsplein bevond en tenslotte werden omstreeks 3 uur nog een heer uit Gelderland en een dame uit Den Haag in de Gravëstraat aangetroffen. Al. .deze personen zijn naar de dichtsbijzijn- de sectiebureaux overgebracht, waar te gen hen proces-verbaal werd opgemaakt en waar zij tot 4 uur moesten wachten alvorens zij zich naar huis mochten be geven. (Vad.). Gezagvoerder voor den Raad voor de scheepvaart AMSTERDAM, 43 Sept. De raad voor de .scheepvaart heeft vanmorgen een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de stranding van het r „Hada" op 9 April j.l.. drie mijl ten Zuiden van Hanstholem. De kapitein van dit schip werd van morgen als eenige getuige op schuld vraag gehoord. De „Hada" was met een lading stuk goederen, waaronder twee zware ankers met bijbehoorende kettingen en 40 t.on ijzeren balken, op weg van Rotterdam naar Kopenhagen. Gedurende de reis had men met slecht weer te kampen, hetgeen waarschijnlijk van invloed op de navigatie is geweest. Het was n.l. mistig geweest, waardoor den kapitein gedurende ruim 48 uur zon noch sterren had gezien en dus geen positie had kun nen bepalen. Wel was een radiozoeker aan boord, doch hiermede kon niemand overwefc. De kapitein had op zijn weg van Terschellingerbank naar de mon ding van het Skagerrak een zoodanig vertrouwen in zijn koers gehad, dat hij niet regelmatig had laten looden. Hij putte dit vertrouwen uit het feit, dat hij twee schepen was gepasseerd, welke •volgens hem van het Skagerrak moes ten komen. Om één uur in de morgen van 9 April had hij de wacht overgedragen aan den stuurmdn, terwijl hijzelf bij de hand bleef. Het was toen potdicht. Er werd langzaam gevaren. Om vier uur hoorde de kapitein plotseling het ruischen van de branding. Het was toen echter reeds te laat om de stranding nog te voorko men. Het schip werd op het strand gezet. Sleepboolhulp was dien nacht niet te krijgen. Er waren veel mijnen in de buurt en bovendien is dien nacht De nemarken door de Duitsche weermacht bezet en de oorlog in Noorwegen begon nen. Ook later was sleepboothulp niet te krijgen,•zoodat het schip thans nog muurvast op het strand zit en waar schijnlijk als verloren moet worden be schouwd. De lading is inmiddels met veel moeilijkheden gelost. De waarnemend inspecteur-generaal voor dé scheepvaart gaf als zijn mec- ning te kennen, dat het kompas niet in orde was. De stranding had voorkomen kunnen worden, indien tijdig en regel matig was gelood. De schuld ligt bij den gezagvoerder. De raad zal later uitspraak doen. Toen de veehouder de koeien aan het melken was, sloegen zij hun slag AMSTERDAM. 13 Sept. Op 31 Juli j.l. werd uit de woning van. een veehouder te Ilpendam een geldsbe drag van ruim driehonderd gulden ontvreemd. Voor dit feit hadden zich vanochtend een 22-jarige jongen, die wel eens bij den benadeelden vee houder aankwam, en een 19-jarige jongen, beiden uit Purmerend, te verantwoorden. De oudste van dit tweetal was er van op de hoogte dat, wanneer de veehouder de koeien aan het melken, was, er zich nie mand in het woonhuis bevond. Hiervan had hij op den middag van den 31stpn Juli gebruik gemaakt, om er eens een kijkje te gaan nemen, verge zeld van een vriend. Hij had uit een raam een hor weggenomen en was hot huis binnengeklommen. Zijn „vriend" stond inmiddels op den uitkijk. Hij vond in de woning een geldkistje en een por lemonnaie. waarvan hii zich het geld bestaande uit bankbiljetten en eenig los geld, toeeigende. Buiten hadden de jon gens den buit verdeeld en beiden hadden zij het dienstig gemaakt om de schul den, die. zij in verschillende kroegen hadden, af te betalen. Hiermede was in totaal ongeveer zeventig gulden bemoeid, het resteerende .bedrag werd later terug gevonden. De president, van de rechtbank, mr. J. Boon, achtte deze zaak van belang, me de met. hot oog op de rapporten, welke omtrent beide verdachten waren uitge bracht. Hieruit blijkt dat. de oudste ver dachte slap van karakter, doch niet slecht van aard is. en veel te lijden heeft gehad van ongelukkige fainilie-omstnn dighedon. De 19-jarige jongen was on verschillig. het op hem uitgeoefende toe zicht bleek geen resultaten op te leveren en ook de voorwaardelijke veroordeeling tot acht maanden, welke hem vorig jaar door de rechtbank te Haarlem wegens diefstal was opgelegd, had geen indruk op hem gemaakt. De officier van justitie, mr. Bak hoven. eischte tegen den 22-jarigen hoofdschuldige een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, even als tegen den 19-jarige, in welk laat ste geval hij geen verzachtende om standigheden zag met het. oog op de voorafgaande voorwaardelijke ver oordeeling. Nadat de verdedigers der verdachten, de heeren mr. F. E. Schmeii en mr. E. M. J. Minderop in hun pleidooien gewe zen hadden op resp. het blanco straf register en op het belang om den iongen zijn straf in de jeugdgevangenis te doen ondergaan met mogelijk voor beiden ten deele een voorwaardelijke straf, bepaal de mr. Boon de uitspraak op 27 Septem ber a.s. Beroepspensionhouders uit verschillende deelen van het land besloten tot oprichting 's GRAVENHAGE, 13 September. De Nedcrl. Middenstandsbond schrijft ons: Een dezer dagen is te 's-Gravenhage onder leiding van den Nederlandschen Middenstandsbond en in tegenwoordig heid van den directeur van het Rijksbu reau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf (Rijkshoreca) een bijeen komst gerouden van beroepspensionhou ders uit verschillende deelen van het land. Hierbij waren tegenwoordig afge vaardigden van den Nederlandschen bond van Beroepspensionhouders te Am sterdam. van „Hocares" te Enschede, van de Nederlandsche Vereeniging van Beroepspensionhouders te Hilversum en van den hond van Utrechtsche Pension houders te Utrecht, alsmede enkele on georganiseerden. Eenstemmig is besloten tot oprichting van één landelijken vakbond van pen sionhouders. In een op korten termijn nader te hou den bijeenkomst zullen" statuten en huis houdelijk reglement van den nieuw op Ie richten vakbond definitief worden vastgesteld. In verband met de op handen zijnde verplichte inschrijving voor beroepspen sions bij Rijkshoreca is het gewenscht, dat de beroepspensionhouders in Neder land zich vereenigen in één nieuwen vakbond, teneinde hun vakbelang bij de desbetreffende regeeringsinstanties zoo goed mogelijk te kunnen bepleiten. Voorzoover pensionhouders nog niet. georganiseerd zijn bij één der hierboven genoemde bonden en nog geen adhaesie betuigden metde oprichting van een vak bond, kunnen zij dit. alsnog doen aan het adres van den Nederlandschen Mid denstandsbond te 's-Gravenhage, Maurits kade 3b, waar zij zich ook voor toetre ding als lid van den nieuwen bond kun nen opgeven. Eventueel kan met inzen ding van een naamkaartje met vermel ding „Pensionbond" worden volstaan .Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. Van daag heeft de Hooge Raad in intie- men kring afscheid genomen van den griffier mr. H. J. Kist, aan wien in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 16 September 1940 eer vol ontslag is verleend. Daartoe waren de leden en de oud leden van den Hoogen Raad, het parket cn de griffie, met hun dames, samenge komen in de receptiehal van het ge bouw van den Hoogen Raad. Eerst werd de scheidende functiona ris toegesproken döor den president, mr. L. E. Visser, wien het verheugde, dat mr. Kist had afgezien van zijn aanvan kelijk voornemen om het college zonder eenige plechtigheid te verlaten. Nadat de president de loopbaan van den grif fier had geschetst, waarbij hij in herin nering bracht, dat zij beiden vijfentwin tig jaar tot het college hadden behoord, loofde hij de ambtelijke kwaliteiten van den scheidenden griffier en diens trouw aan het recht, waaraan hij zoo lang verbonden is geweest. Na nog in een persoonlijk woord de groote hartelijk heid en hulpvaardigheid van mr. Kist te hebben geroemd, wenschte hij hem een welverdiende otium cum dignitate, waarbij hij hem namens den Hoogen Raad een geschenk aanbood. Nadat de procureur-generaal, mr. W. J. Berger, de aangename verhouding tusschen parket en griffie gememoreerd had, en de substituut-griffier, mr. A. B. Somer namens de substituten afscheid genomen had, waarbij hij wees op de collegiale verhouding die steeds tus schen den griffier en de substituten heeft, bestaan, sprak de bureel-chef, de heer J. J. R. Schmal, namens het grif fie-personeel,. waarna tenslotte de heer D. Ockhuyzen namens de boden een woord van afscheid sprak. Mr. Kist nam daarna, zichtbaar bewo gen', het woord en dankte in hartelijke bewoordingen de sprekers en de aan wezigen. Hierna namen de aanwezigen allen persoonlijk afscheid. OUDE DAME AANGEREDEN ROTTERDAM, 13 September. Van avond omstreeks kwart over vijf heeft in de Vierambachtsstraat te Rotterdam een ernstig verkeersongeval plaats ge had, waarbij de 68-jarige mevrouw A. Kruithof, wonende op den Mathenesser- weg zwaar werd gewond. Mevrouw K. wilde ter hoogte van de Nozemanstraat bij een vluchtheuvel den rijweg overste ken, doch lette onvoldoende op het ver keer. Zij wrd gegrepen door een vracht auto. Met een schedelbasisfractuur en een gebroken linker enkel werd «le vrouw per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Haar toestand is ernstig. AMSTERDAMSCHE MARKTEN GAAN WEER DOOR AMSTERDAM, 13 September. De burgemeester heeft ingetrokken het op 12 dezer uitgevaardigde verbod tot het houden van markten te Amsterdam, ech ter niet voor zoover dit verbod betrek king had op de op Maandag a.s. te hou den markt op het Amstelveld. Deze markt is derhalve op Maandag a.s. ver boden. Eveneens is het dien dag verbo den; 1. te venten met andere artikelen dan gedrukte of geschreven stukken afbeeldingen of voorwerpen of stof fen van welken aard ook op te koopen. Plattelanders, past op voor de brandplaatjes! 'sGRAVENHAGE, 13 Sept. De Engelschen, die het met het volken recht van het begin van den oorlog niet nauw genomen hebben, vele neutrale regeeringen zagen zich reeds bij den aanvang van den oor log gedwongen te protesteeren te gen de Engelsche opvattingen van het zeerecht' hebben nu iets nieuws uitgevonden, dat in de lijn ligt van den blokkadekrijg tegen de burgerbevolking. Reeds de nachtelijke vluchten der R.A.F. brachten als noodzakelijk ge volg mede, dat tal van burgers het slachtoffer van de daarbij gepleegde bomaanvallen moest'én worden. De thans echter uitgevonden methode kan uit haar aard geen enkel effect hebben op militaire doelen en is dan ook kenne lijk gericht tegen den landbouw, d.i. te gen de levensmiddelenvoorziening van de burgerbevolking. De door de Engel sche vliegers den laatsten tijd uitgewor pen celluloidplaatjes met phosphorpre- paraat. welke door de inwerking van lucht en zon ontbranden, zijn niet in staat voorwerpen van beton of ijzer of andere stevige constructies in brand te steken, doch zijn bedoeld om den «e vel de staanden oogst en licht brandbare boerderijen te vernielen. Ook de Nederlandsche boerenbevol king moet zeer voorzichtig zijn, want ook hier te lande zijn in de laatste da gen dergelijke brandplaatjes in vrij aan zienlijke hoeveelheid uitgestrooid en het is alleen aan het regenweer te danken, dat. daarvan slechts weinig branden het. gevolg zijn geweest. Een beroep wordt gedaan op alle plattelanders om scherp toe te zien of dergelijke plaatjes worden uitgestrooid en dan terstond in te grij pen. Naar ons van Duitsche zijde wordt verzekerd, zijn Engelsche vliegers ertoe overgegaan uit vlieg tuigen Coloradokevers uit te zet ten ten einde den aardappeloogst te vernielen. Ook op dit gevaarlij ke insect zullen de boeren dus scherp moeten letten. Slordige winkelier veroor deeld tot een geldboete van 25.subs. 10 dagen hechtenis. AMSTERDAM, 13 Sept. Voor den politierechter verscheen van daag de eigenaar van een kleine kruidenierszaak in Amsterdam, die getoond heeft zich niet volledig be wust te zijn van de werking van het distributieapparaat. Toen hij zich tot de distributie wendde met het verzoek in aanmerking te komen voor een extra voorschot voor sui ker, werd bij hem een onderzoek in gesteld. Een distributie-ambtenaar stelde hier bij vast, dat in plaats van de 200 kg. sui ker, welke volgens de ingeleverde bon nen en de opgenomen hoeveelheid sui ker nog voorrradig hadden moeten zijn, slechts 100 k.g. aanwezig waren. Betref fende dit aanzienlijke tekort kon verd. geen rekening en verantwoording afleg gen. Hij wist niet, waar die honderd ki logram gebleven waren, kon het ook niet nagaan aangezien hii geen boeken hield. Een kastekort was hem daax-door ook niet opgevallen. Zij waren nu een maal zoek geraakt. Aangezien het hier een groofe hoe veelheid suiker en niet slechts enkele ponden, welke wellicht voor eigen ge bruik opgenomen waren, betrof, achtte de officier van justitie het gewenscht in dezen een voorbeeld te stellen en vor derde hij een geldboete van ƒ25 subs, tien dagen hechtenis. Overeenkomstig dezen eisch werd de man veroordeeld. Aan de voortdurende stijging van het .aantal schuldig verklaarden is een einde gekomen 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. Uit de aanwijzingen, die de door 't Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde statistiek voor de toepassing der kinder wetten over 1938 geeft omtrent de be weging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren, blijkt dat aan de voortdu rende stijging van het aantal onherroe pelijk schuldig verklaarde jeugdigen (van 1.642 in 1934 tot 3.061 in 1937) in 1938 een einde, is gekomen. De verminde ring van 3.061 tot 2.789) bedroeg 272 of bijna 9 pet. Het aantal schuldig ver klaarde jongens verminderde iets ster ker dan dat der meisjes. Het percentage betreffende de meisjes bleef echter in vergelijking met dat der jongens gering: resp. 91.6 en 8.4. Voor 1938 wordt ten aanzien van eeni ge delicten een gunstige ontwikkeling opgemerkt. Belangrijk was de verminde ring van bet aantal schuldigverklarin gen wegens gee.ualificeerden diefstal (1937 767. 1938 570). Verduistering en verduistering in dienstbetrekking gaf helaas een aanzienlijk hooger cijfer (116) dan in het voorafgane jaar (S7). In de jaren 1934 t/m. 193S werd resp. 624. 615. 642. 602 en 591 maal strafrech telijke ondertoezichtstelling uitgesproken Het aantal burgerrechtelijk ondertoe- zicht gestelde kinderen bedroeg in 1938 1.793 tegen 1.450 in het voorafgegane iaar. De statistiek bevat verder allerlei ge gevens betreffende ontzetting uit en ont heffing van de onuderlijke macht en voogdij en betreffende het rijkstucht- en opvoedingswezen. Tenslotte is in deze statistiek, welke in een publicatie is verschenen met de crimineele- en gevangenisstatistiek, be licht de verpleging van voogdij- en re- geeringskinderen in gestichten en gezin nen door instellingen van weldadigheid. Door 277 door het rijk gesubsidieerde instellingen werden 11.923 voogdijkinde ren verzorgd en door 30 instellingen 991 regeeringskinderen. In totaal werd een bed i-a g van resp. f 2.457.873. en f 276.856, aan rijkssubsidie aan deze instellingen uitgekeerd. voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale on reine huid, hoofdpijnen, enz. door gron dige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzoiit. Een weldaad voor het organisme 1 Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Aan studenten aan de Technische Hoogeschool, die tengevolge van financieele omstan digheden, hun studie niet kunnen voort zetten •s-GRAVENHAGE. 13 Sptember. Uit het fonds „Studentenzorgsamenge bracht door particulieren en maatschap pijen, beheerd door de vereeniging van Delftsche ingenieurs, kan een beperkt aantal studenten van buitengewonen aanleg aan de Technische Hoogeschool die, tengevolge van financieele omstan digheden, buiten slaat zijn geraakt hun studie voort te zetten, ondersteuning worden verleend in den vorm van een renteloos voorschot. Studenten, die mee- nen voor een ondersteuning in aanmer king te kouten, kunnen een schriftelijk verzoek richten tot den administrateur der vereeniging, Prinsessegracht 23, den 1-Iaag. Daarbij moeten uitvoerig worden vermeld: het verloop van hun studie en de bijzondere omstandigheden, die tot het doen van dit verzoek hebben geleid. Indien de aanvrager reeds in het bezit is of geweest is ian een studiebeurs, rlloet dit worden opgegeven. Studenten, wier ouders of verzorgers in onze koloniën woonachtig zijn, komen niet. voor deze hulpverleening in aanmerking, daar zij op andere wijze geholpen kunnen wor den. Mocht, het fonds toereikend zijn, dan bestaat mogelijkheid bovendien een enkele hoogst hegaafdc. die thans van zijn voorgenomen studie moet afzien, te helpen. Het is voorgekomen, dat men zich bij den O.D. aanmeldde, om daardoor in betere' financieele positie te geraken AMSTERDAM, 13 Sept. De bur gemeester van Amsterdam brengt op verzoek van den comman dant van den Opbouwdienst ter ken nis van belanghebbenden, dat het eenige malen is gebleken, dat ge mobiliseerde militairen, die werk zaam zijn bij burgerbe drijven, -in- stèllingen enz., kortom loongeven- den arbeid verrichten, ontslag ver zoeken of uitlokken met de bedoe ling, zich door plaatsing bij den Op bouwdienst een hooger inkomen te verschaffen, in den regel in den vorm van kostwinnersvergoeding. Aangezien het doel van den Opbouw dienst niet is, gemobiliseerden. die werk hebben, door opneming in den Opbouw dienst in een betere financieele positie te brengen, zal bij vrijwillige aanmel ding worden nagegaan, of rle vorenbe doelde redenen voor opneming in den Opbouwdienst aanwezig zijn. •Mocht zulks bet geval blijken te zijn, dan is plaatsing bij mcerbedoelden dienst buitengesloten. Voor burgers, die in den Opbouw dienst wenschen opgenomen te worden, zullen de voorwaarden voor dienstne ming en de wijze van aanmelding bin nenkort worden bekend gemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7