De branden in Londen woeden nog steeds voort Vijandelijke zeestrijd- krachten met bommen bestookt OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL De aanvallen op Engeland voortgezet Legionnaire Roemeensche Staat uitgeroepen ZONDAG WERDEN 60 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Engeland vraagt crediet in Argentinië Onafgebroken vlucht van machines over het Kanaal Van bombardement op Buckingham Palace niets bekend Dienstplichtontwerp aangenomen DOKKEN, HAVENINSTALLATIES EN VLIEGVELDEN GETROFFEN Antonescu staatsleider en minister president, Horia Sima vice- minister-president Italiaansche aanval op Malta Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 15 September. (D.N.B.) T^V UITSCHE verkenningsvliegtuigen hebben vastgesteld, dat de gisteren en vannacht door Duitsche aanvallen in Engeland veroor zaakte branden nog steeds doorwoeden. Boven de St. Catharine- en Londendoks was de brandlucht tot in de vliegtuigen merkbaar. Te Liverpool zijn wapen- en andere fabrieken gebombardeerd, te War rington en Brighton kregen fabrieksinstallaties, gasfabrieken en olie tanks treffers. Tusschen de Kanaalkast en Londen hebben de Duitsche bommenwerpers een aantal spoorwegknooppunten met bommen be stookt. Naar uit de jongste berichten van het luchtfront blijkt, gaan ook hedenmiddag de gevechten boven Londen door. Afzonderlijk en in kleine groepen zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen ook in den namiddag tot Londen doorgedrongen, waar zij ondanks het hevige afweervuur bommen van elk kaliber op militaire objecten wierpen. Te Woolwich en in de groote bocht van de Theems ten Noordwesten van Green wich zijn nieuwe groote branden waargenomen. Er ontstonden even eens wederom verscheidene luchtgevechten. De aanvallen op Londen duren nog voort. Zaterdag hebben wederom Duitsche gevechtsafdeelingen Londen en voor den oorlog belangrijke doelwitten in Zuid-Engeland met suc ces aangevallen. Bij de zich hierbij ontwikkelde luchtgevechten verloor 'de vijand 24 vliegtuigen. Vijf eigen toestellen worden vermist. Bij de luchtgevechten, welke Zondag boven Londen zijn gehouden, zijn volgens de laatste door het D.N.B. ontvangen inlichtingen 60 Engelsche vliegtuigen neergeschoten, terwijl 20 Duitsche machines worden vermist. Voor den aankoop van levensmiddelen BERLIJN. 15 September (A.N.P.) Naar uit Argentinië verluidt heeft Engeland om een crediet van on geveer vier millioen pond sterling verzocht om voor dit bedrag levens middelen. vooral graan en vleesch in Argentinië kunnen koopen. Als tegenprestatie voor zulk een cre diet wil Engeland de vroeger door Argentinië in Engeland opgenomen leeningen schrappen. Met dit verzoek om crediet heeft En geland zich opnieuw bedenkelijk bloot gegeven. Niet alleen Argentinië maar allen Zuid Amerikaansche landen zijn daarmede de oogen over de verzwakte financieele en economische positie van Engeland, dat eens het land der groot ste buitenlandsche saldi was, open ge gaan. Practisch beteekcnt deze Engel sche wensch naar crediet, dat Enge land thans niet meer in staat is zijn aanvoeren uit Argentinië door een overeenkomstigen uitvoer van Engel sche goederen in evenwicht te brengen. Het nog voor eenige maanden gesloten Engelsch—Argentijnsche betalingsver drag dat de regeling van het goederen verkeer tusschen deze beide landen vast legde, is daarmede volkomen bui ten werking gesteld. Alleen reeds de verdringing van Engeland als kolen- leverancier van do Argentijnsche markt door de Ver. Staten die tot aan zienlijk lagere prijzen leveren, heeft het Britsche aanzien als exportland in Zuid Amerika groote schade gedaan. Het Britsche verzoek om crediet brengt de economische zwakte van Engeland en zijn sterk verminderde export- kracht pas duidelijk aan het licht. IN den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche bommenwer pers naar Duitschland. Zij werden echter reeds in de westelijke grensgebieden door de luchtdoel- artillerie en nachtjagers verdre ven en tot omkeeren gedwongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdag, voor zoover de weersgesteld heid het toeliet, verscheidene militaire doelen in Midden-' cn Zuid-Engeland met bommn aangevallen. Het zwaarte punt van deze aanvallen lag weer op Londen, waar in den loop van den dag Viermaal luchtalarm gemaakt is. Od eenige plaatsen ontstonden kleine lucht gevechten, waarbij volgens tot dusver ontvangen berichten 21 vijandelijke Vliegtuigen zijn neergeschoten. Het getal der eigen verliezen staat nog niet vast, daar een deel der vliegtuigen nog aan den aanval deelneemt. International News Service meldt, dat bii 't bombardement van Londen in den afgeloopen nacht in verscheidene dee- len gppfrtad fabrieken zwaar beschadigd en ?n brand geschoten zijn. De Engel- 6che censuur heeft verboden deze be langrijke industrie complexen bekend te maken. Onafgebroken ronken de machines DE voortdurende aanvallen op de mi litaire doelen van het Engelsche ei land veroorzaken een zoo sterk vlieg verkeer. dat men zich boven het Kanaal bijna als op een groot verkeersvliegveld waant. Onafgebroken ronken machines van alle types afzonderlijk en in de meest uiteenloopende formaties heen en weer. De bestuurders zijn bij deze ont moetingen reeds een nieuwe gebarentaal overeengekomen, waardoor zij hun ka- raeradcu hun sucessen te kennen geven. Voor de jagers geldt op den terugtocht als ongeschreven wet om 't. aantal neer geschoten vliegtuigen terstond aan de thuishaven kenbaar te maken door even- evenzoovele loopings. De bommenwer pers schieten evenzoovele lichtkogels af, als zij groote militaire doelen kracht dadig gebombardeerd hebben. Men krijgt hier den indruk, dat. Engeland geen eiland meer is. Het is nog slechts het doel van dagclijksche uitstapjes voor het Duitsche luchtwapen, welke geen nog zoo hoog geprezen Engelsche af- weermaatregelen kunnen verhinderen. Aanvallen op opslag plaatsen LONDEN werd in den nacht van 13 op li September, zooals reeds gemeld, weer door sterke Duitsche gevcchtseen heden aangevallen. Ditmaal was, naar het D.N.B. verneemt, het stadsdeel Pop lar met de West-Indische pakhuizen het doel van de Duitsche hommen, welker vernietigende uitwerking kon worden waargenomen. Een andere ..golf" vlieg tuigen ontlaadde haar hommenlast op het stadsdeel Greenwich met station en spoorlijnen en de aan de Theems gele gen groote gasfabriek. Een derde „golf" ten slotte bombar deerde Rotherhithe en kon treffers con- stateerert in het Canada-veem en het Stave-veem. Alle Duitsche vliegtuigbe stuurders maken melding van de z.g. re organisatie van het Engelsche afweer geschut. De sterke inkrimping van het gebruik van zoeklichten is den Duit sche» vliegers goed vap pas gekomen. Zonder het onaangename verblindende licht hebben zij hun doelen veel sneller kunnen ontdekken cn de uitwerking kunnen waarnemen. De ontruiming van Ixtnden is volgens een bericht uit Londen van Nija Dagligt Allehanda in vollen gang. Trein na trein, autobus na autobus, verlaat de hoofdstad van het Britsche rijk, schrijft het blad. Lange rijen menschen staan Je wachten voor de stopplaatsen van de autobussen. Italiaansche legerberichten ROME, 15 Sept. (Stefani). Het hoofdkwartier van de Itali aansche weermacht publiceert het 100ste weermachtbericht. Dit luidt als volgt: In Cyrenaica hebben onze voor uitgeschoven afdeelingen de grens overschreden en leveren levendige gevechten tegen vijandelijke strijd krachten. Ons luchtwapen neemt actief hieraan deel. Met bombar dementen en in duikvlucht valt het vijandelijke concentraties van auto's aan. Hierbij zijn twee vij andelijke vliegtuigen van het type Blenheim neergeschoten. Bij Malta zijn het arsenaal van Val letta en de vlieghaven voor watervlieg tuigen van Calafrana opnieuw des nachts gebombardeerd. Ondanks de on gunstige weersomstandigheden zijn .alle doelwitten volledig getroffen. In het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee zijn vijandelijke zeestrijd krachten opnieuw door onze vliegers in gehaald en gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun steunpunten teruggekeerd. In den Indischen Oceaan kon een Brit schen kruiser, die door een onzer vlieg tuigformaties gebombardeerd, getroffen en ernstig beschadigd werd. slechts langzaam en met zeer diep in het water liggend hekwerk de reis voortzetten. In Noord Afrika heeft de vijand eenige luchtaanvallen ondernomen en daarbij brandbommen op Bomba geworpen zon der het minste resultaat. In Italiaanseli-Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op de geheele zóne tusschen Asmara Adi Ugri. Hierbij werd van de inboorlin gen een persoon gedood en een gewond, terwijl in een kleine kolonie eeringe ma- terieele schade werd aangricht. Aanvallen op convooien ERGENS IN ITALIË. 14 Sept. (Stefa ni). Het 99ste Italiaansche weermacht- bericht luidt als volgt: In het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee is een Convooi van Mail booten geëscorteerd door oorlogsschepen, door onze luchtstrijdkrachten gebombar deerd en daarop door een onzer torpedo vliegtuigen aangevallen. Een mailboot van middelbare tonnage, die door een torpedo getroffen was. maakte zware slagzij en werd door het overige deel der formatie achtergelaten. Uit een later ge houden verkenning bleek, dat dit passa giersschip verdwenen was en derhalve is het naar alle waarschijnlijkheid ge zonken. Een ander convooi. eveneens onder ge leide, is verscheiden malen opgezocht door onze bommenwerpers, die in volle zee een koopvaardijschip en vermoede lijk een oorlogsschip troffen. Dit laatste staakte terstond het vuren. Ondanks de hevige werking van het luchtafweerge schut keerden al onze vliegtuigen op hun basis terug. In Noord-Afrika heerschje aan de grens van Cyrenaica grootere activi teit van verkenningsafdeelingen. In 1 Oost-Afrika zijn kampementen van den vijand aangevallen en gebombardeerd en wel in de streek van Cras el Sil, ten Noorden van Gallabat. Een vijandelijk vliegtuig, dat na een aanval op Sciasciamanna in ons weer machtbericht nr. 9S als vermoedelijk neergeschoten vermeld werd. is ver brand op ons gebied gevonden. De be- manning. bestaande uit een officier en twee onderofficieren, is gevangen-geno men. Na verdere nasporirtgen is gebleken, dat behalve het vliegtuig vermeld in ons 96ste weermachtsbericht. nog twee ande re vijandelijke toestellen, die 11 dezer Kassala gebombardeerd hadden, bran dend neergeschoten zijn. OOK RUSSISCHE MANOEUVRES IN VERRE OOSTEN MOSKOU, 14 Sept. (D.N.B.) Volgens de „Krasnaja Wjezda" worden thans ook in het verre Oosten militaire oefe ningen van betrekkelijk kleine formaties gehouden, waaraan ook deelneemt de voormalige opperbevelhebber van de le gers in het Verre Oosten, Generaloberst Stern. KINDERHOEKJE 77. „Mijnheer." zeiden de jongetjes beleefd en namen hun pet af, „hebt u bijgeval ook Opa Bol van den IJzeren Knol gezien?" Whoe-tsha-hoe-hankie-pankie-poe," zei de Chi- nees. Dat kon Tippie niet verstaan en Toppie ook niet. Ze begonnen allebei te lachen. 18. Ze lachten zóó erg, dat Tip's bolle wangen er van schudden en Toppie's wipneus er van op en neer wipte. Dat maakte den Chinees verschrikkelijk kwaad. Hij dacht, dat de jongens hem uitlachten. Hij trok Top aan zijn kleine ooren. zoodat hij begon te gillen. Men wijst er van Duitsche zijde op, dat een benzine-opslag- plaats werd getroffen BERLIJN. 14 Sept. (D.N.B.) Reuter heeft de beide laatste dagen veelvuldig melding gemaakt van beschadigingen aan het Buckingham paleis door Duit sche bommen. Uitvoerig werd het ge vaar beschreven, waarin de Koninklijke Familie en de leden van het Hof zich zouden bevinden. Aan Duitsche zijde is van een bombardement op het Koninklijk paleis niet het minste bekend. Reuter vertelt de wereld niet en daarop moge thans hier gewezen worden dat zich in de buurt van de permanente verblijf plaats van den Koning een groote ben zine opslagplaats bevindt. Dit militaire doel was, zooals reeds gemeld, het voor werp van een Duitschen Stuka-aanval. Door nauwkeurig het doel te bepalen, is het gelukt de groote opslagplaats met een bom te treffen en te vernietigen. In Engelsche kringen schijnt men zich thans bewust te zijn van de lichtzinnig heid om in de buurt van de permanente verblijfplaats van de Koninklijke familie een eminent belangrijk militair doel te hebben gevestigd. WASHINGTON, 15 September (D. N. B.). Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben definitief de nieuwe dienstplicht aangenomen en aan pre sident Roosevelt ter onderteekening voorgelegd. De wet verplicht ongeveer 16V2 mil lioen Amerikanen van 21 tot 35 jaar zich terstond aan te melden en even tueel een jaar dienst te doen voor de militaire opleiding. De wet machtigt, voorts de regeering om industriebe- drijven over te nemen, waarvan de eigenaars weigeren bewapeningsorders om welke reden dan ook aan te nemen of de uitvoering daarvan te bespoedi gen. AANTAL DOODEN IN AMERIKAAN SCHE KRUITFABRIEK NEW YORK. 14 Sept. (D.N.B.) Het aantal dooden als gevolg van de ont ploffing in een kruitfabriek van Kenvil (New Yersey) is volgens Associated Press thans tot 46 gestegen. De Duitsche legerberichten BERLIJN, 15 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: Afdeelingen van het luchtwapen hebben, ondanks de minder gunstige weersomstan digheden, ook op 14 September en in den nacht van 14 op 15 September de vcrgel- dingsaanvallen op door den oorlog belang rijke doelwitten in Midden- en Zuid-Enge land, met het zwaartepunt op Londen, voortgezet. In het gebied van de Britsche hoofdstad werden dok- en haveninstallaties getroffen. De haven van Liverpool en de plettenj van Warrington, alsmede ver scheidene vliegvelden, verkeersinstallaties en havenplaatsen in het zuiden van Enge- 'land, werden doeltreffend met bommen be stookt. Bij aanvallen op convooien gelukte het ten Noorden van Ierland een koop vaardijschip van 8000 brt. ton tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich en kele voor onze jagers succesvolle lucht gevechten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wier pen in de nachtelijke uren hoven Bel gië en Nederland, alsmede' in het West- Duifsche grensgebied bommen op klei ne plaatsjes en op eon troepenkamp, als eenige militaire doel. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De aangerichte materieele schade is onbe- teekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie, vijfentwintig andere door jagers neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. Eerste-luitenant Müncheberg behaalde zijn twintigste overwinning in de lucht. Hef weermachtbericht van Zaterdag weermachtbericht van Het Duitsche Zaterdag luidt: Het luchtwapen heeft gisteren over dag en 's nachts zijn vergeldingsaanval len op de Britsche hoofdstad ondanks den ongunstigen weerstoestand voortge zet en talrijke treffers geplaatst op dok installaties, opslagplaatsen en fabrieks gebouwen. Op verscheidene plaatsen ont stonden nieuwe brandhaarden. Boven dien heeft het luchtwapen vliegvelden, industrieele installaties, havenplaatsen en spoorwegen in het Zuidoosten van Engeland efectief met bommen bestookt. De vijand ondernam enkele korte aan vallen op Nederland, België en Frank rijk en wierp op verscheidene plaatsen hommen uit. zonder noemenswaardige schade aan te richten. Als gevolg van de zware bewolking kwam het overdag slechts hier en daar tot luchtgevechten. Acht vijandelijke toestellen werden door jagers en luchtafweergeschut neerge schoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. BOEKAREST, 15 Sept. (D.N.B.) Na de vorming van een kabinet is een manifest gepubliceerd, waarin de „Legionaire Roemeensche Staat" wordt uitgeroepen. De Legionaire beweging is de eenige poli tieke beweging in den staat Zij is ermede belast, het volk met de nieuwe principes van het staatsbestuur vertrouwd te maken. Minister-president generaal Antonescu is chef van den Legionairen staat. Horia Sima is commandant van de Legionaire beweging. Staatsleider generaal Antonescu heeft gisteren een nieuw kabinet gevormd. Het bestaat uit de volgende personen: Minister-president cn minister van de landsverdediging: generaal Antonescu. Het nieuwe ministerie van landsverde diging omvat de drie vroegere ministe ries voor landsverdediging,-bewapening en luchtvaart en marine. Vice-miriisterpresident: Horia Sima, leider van de IJzeren Garde. Minister van binnenlandsche zaken: Geneag Petrovicescu. Buitenlandsche zaken: gezant Micha el Sturdza. Economische zaken: Leon. Economische generale staf en minis terie voor de coördinatie tusschen de ministeries van economische zaken en financiën: kolonel Dragomir, chef van de economische afdeeling in den grbo- ten generalen staf. Financiën: George Cretzianu. Landbouw: Ingenieur Maresch. Onderwijs, kunst en cultuur: Profes sor Braileanu. Justitie: Michael Antonescu. Openbare gezondheid en arbeid: Ja- schinschi. Verkeer: Pompiliu Nicolau. Richtsnoeren voor de Roemeensche school Generaal Antonescu heeft een" leid raad voor de Roemeensche school vast gesteld. Hij zegt daarin, dat de blinde navolging van het Fransche schoolstel sel geen rekening heeft gehouden met dè behoeften van het Roemeensche volk. Er zijn abstracte wijsheden verkondigd, in plaats van dat men de jeugd op voedde voor de werkelijke behoeften. De nieuwe Roemeensche school moet zich welbewust, aanpassen bij de Roemeen sche structuur, de structuur van een landbouwersvolk. De beste leerlingen van de lagere scholen moeten op speciale scholen geplaatst worden. Dat is het begin van een noodzakelijk werk: het bijeenbrengen van de leiders der toekomst.. De hoogere scholen moe ten ook gericht zijn op de eischen van het economische en staatsleven. Zij moe ten vooral handwerkers en kooplieden opleiden, opdat het land bevrijd wordt van den „ondermijnenden invloed van het gedoe van de functionarissen". De universiteiten, die de selectie der jeugd opnemen, moeten de studenten opvoe den in den geest van de nationale trots. Reorganisatie van het Roemeensche leger Staatsleider, generaal Antonescu heeft, zooals bekend, op 9 September in het gebouw van den generalen staf een be spreking gehad met de vertegenwoordi gers van de ministeries van landsver dediging, luchtvaart en marine, waarbij i ziin plannen voor de komende werk zaamheden en de coördinatie uiteen zette. Deze plannen voorzien in een on middellijke reorganisatie van het leger. Krachtens een decreet van den staats leider generaal Antonescu zal een ka binetsraad voor de leiding en het behan delen van de loopende staatszaken wor den ingesteld. Leden hiervan ziin de staatsleider en minister-president, de vice-president van den ministerraad, de ministers voor de nationale verdediging, buitenlandsche zaken, justitie, econo mische zaken en financiën. Krachtens een bepaling van den staatsleider zullen Maandagochtend negen uur zonder redevoeringen plechtigheden de ministeries aan de nieuwe ministers worden overgedragen Economische en fiscale maatregelen Generaal Antonescu heeft bii decreet de begrootingen van het speciale, fonds en van verschillende geheime fondsen opgeheven en de middelen ter beschik king der ministerieën gesteld. Verschei dene speciale belastingen zijn naar de daardoor een som van meer dan twee milliard lei verkrijgt. Door een ander decreet is de hooge Economische Raad ontbonden, evenals de vereeniging van Kamers van Koop handel en Fabrieken. ROME, 15 Sept. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben formaties I-taliaansche bommenwerpers een aanval gedaan op het. arsenaal van Malta en op het steunpunt voor de luchtstrijdkrachten te Calafrana. De vijandelijke schijnwerpers alsmede het maanlicht vergemakkelijkten het neenverpen der bommen. Deze actie is geheel volgens plan ten uit voer gelegd. De beide opgegeven doelwitten werden door een zeer groot aantal bommen, geladen met een zeer hoog explosief ontploffings middel, getroffen. VLIEGVELD VAN MALTA GEBOM BARDEERD De speciale correspondent van Stefani meldt, dat een formatie Picchiatello vliegtuigen hedenochtend een succesvol- len bomaanval heeft ondernomen op het vliegveld van Halfar op het eiland Mal ta, waarbij bommen van het zwaarste kaliber zijn uitgeworpen. VLIEGONGELUK IN ZWEDEN STOCKHOLM, 14 Sept. (D.N.B.) Bij de Zweadsche militaire luchtmacht is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier Zweedsche legervliegers om het le ven gekomen zijn. Bijzondeheden ontbre ken nog. DINSDAG 17 SEPTEMBER JAARSVELD. 414,4 M. NCRV-Uitzen- ding. S.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schrift lezing, Meditatie. 8.25 Gewu'de muziek (gr.- pl.). 8,35 Gram.muziek. 9.40 Piariovoor- dracht. 10.15 Gewijde muziek (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.25 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Quintolia. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Quintolia en gram.muziek. 2.00 Gram.muziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Trioconcert en gram.muziek. 3.45 Gram.muziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gram.muziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelspel en gram.mu ziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Reportage. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Arnhemsche orkestvereeniging. 8.50 Schriftlezing. 8.55 9.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15. Berichten (Engelsch). 7.30 Wü beginnen den dag. 8 00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram.muziek (11.1511.30 Berichten Engelsch). 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 KRO-orkest (2.002.15 Berichten Duitsch). 3:00 Gram.muziek (3.30—3.45 Berichten En gelsch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 R.V.U. cyclus: omgang met dieren. 6.00 KRO-melodisten met solist (6.156.30 Be richten Engelsch). 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 KRO-melodisten en solist. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten ANP, eventueel gram.-pla- ten. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Gram. muziek. 8.50 W\j sluiten den dag. 8.559.00 gewone begrooting overgebracht, die Nieuwsberichten A.N.P.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2