Vleesch van heden af op bonnen Ook een slachtverbod voor rundvee Enschede gebombardeerd PER WEEK VIER ONS RUND-, KALFS- OF VARKENSVLEESCH EN EEN ONS AAN VLEESCHWAREN Schapen-, paarden- en geiten- vleesch vrij D Wordt heden van kracht Twee burgers gedood en veel materieele schade aangericht Kunstmanifestaties De brandplaatjes Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 t~x E Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van Maandag 16 September een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vleesch en vleeschwaren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder vleesch wordt verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkens- vleesch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. schapen-, geiten- en paardenvleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling verduurzaamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. In de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 16 Sep tember tot en met Zondag 22 September, zijn 5 bonnen van het alge meen distributiebonboekje, t.w. de nos. 79, 84, 89, 94 en 99 aangewe zen ter verkrijging van vleesch en vleeschwaren. Van deze zullen de nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram vleeschwaren. Ongesmolten vet, hetgeen tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vallen. Ongesmolten vet en vleesch in blik voortaan op de bon E slagers cn winkeliers, die vleesch of vleeschwaren verkoagen, dienen de in ontvangst genomen bonnen te plakken op opplakvellen, welke bij de distributiedien sten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bon nen moeten worden bewaard totdat hier over nadere mededeelingen in de pers zijn verschenen. Op hetzelfde opplakvel mogen bonnen van vérschillende nummers voor komen. Slagers, die vleeschwaren van der den willen betrekken, dienen echter de bon nen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Gedurende de week van 16 tot en met 22 September kunnen slagers nog vrij vleesch, voorzoover voorradig, betrekken tot een maximum van 75 pCt. van hun normalen weekomzet. Voorts kunnen ge durende de periode van 16 tot en met 29 September a.s, de slagers en de winke liers nog vrij vleeschwaren, voor zoover voorradig, betrekken, tot een maximum van in totaal anderhalf maal hun nor malen weekomzet. In den loop van de week van 16 tot en met 21 September zullen aan het publiek-door plaatselijke distri butiediensten op nader door hen te bepalen tijdstippen de vleeschkaar- ten worden uitgereikt. De distribu-. tie zal met ingang van Maandag 23 September plaats vinden op de bon nen van deze vleeschkaarten. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleeschkaarten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde van hun werkzaam heden in aanmerking komen voor ex tra rantsoenen brood en boter of vet, zul len door de plaatselijke distributiedien sten eveneens bonnen voor extra rant- soenep vleesch en vleeschwaren worden verstrekt, op nader door de distributie diensten te bepalen dagen, dagen. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten extra bonnen kunnen krygen. Hotels, cafés, restaurants, broodjes winkels e. d. zullen voorshands losse bonnen ontvangen, evenals ziekenhui zen en sanatoria.. Zii kunnen met in gang van Maandag a.s. een verzoek om hiervoor in aanmerking te komen in dienen bij de plaatselijke distributie- diensten. Bij de bepaling van het aantal uit te reiken bonnen wordt rekening gehouden met het verbruik in 1939. Vasf stelling der vleesch- prijz en IN aansluiting aan de mededeelingen betreffende de regeling van de vleeschdistributie, deelt het Rijksbu reau voor de Voedselvoorziening nog liet volgende mede: Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door dpn secretarisgeneraal, waarnemend hoofd van het, departement van Landbouw en Visscherij voorschriften uitgevaar digd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapen- vleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winkel voor 16 Sep tember 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximumprijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht De prijzen zijn de volgende: Bij beschikking van den directeur- feneraal van het Departement van andbouw en Visscherij ingevolge de Distributiewet 1939, welke beschikking is gepubliceerd in het heden versche nen Verordeningenblad no. 26, is het volgende bepaald: Alle geheel of ten deele voor men- schelijke consumptie geschikte deelen van runderen en varkens, alsmede vleeschwaren in den zin van artikel 2, lid 1, onder a, van de vleeschkeurings- wet (Staatsblad 1919, no. 524) wor den aangewezen als distributiegoede ren in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. De voor de uitvoering van het bo venstaande noodige bepalingen wor den door den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij vastgesteld en in de Neder- landsche Staatscourant bekend ge maakt. Deze beschikking treedt in werking, op den dag har er afkondiging. Deze prijzen zijn de volgende: rundvleesch ct biefstuk haas rosbief rollade (lende) gewone rollade ribstuk riblappen contra filet braadvleezen', magere, lappen, doorregen lappen klapstuk gehakt poulet rauw rundvet kalfsvleesch, ander dan nuchter kalfsvleesch oesters en schnitzels fricandeau rollade coteletten lappen poulet en gehakt rauw kalfsvet nuchter kalfsvleesch per kg. 130—230 130—230 120—200 100—170 90—150 100—170 90—150 130—200 80-140 80—140 70—120 100-140 180—280 140—240 130—210 120-200 130—210 100—180 100-160 80—140 Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfs vleesch mag verkoopen tegen den hoogsten prijs. Prijslijsten in de winkels '"P EVENS is bepaald, dat een ieder die rund- of kalfsvleesch. paar denvleesch, schapenvleesch, varkens- vleesch of vleeschwaren aan ver bruikers verkoopt, verplicht is, met ingang van 16 September 1940 in zijn Avinkel een duidelijk leesbare prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleesch en vleeschwa ren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die welke op de lijst staan vermeld, is verboden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de winkel is gevestigd. Elke sla ger en winkelier in vleesch of vleesch waren is dan ook verplicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter gemeentese cretarie in te leveren. Bij de samenstel ling van de prijslijst, dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het bo venstaande. overtredingen zullen n.l. streng worden gestraft. Prijslijsten, waarop prijzen voor varkens-, paarden-, en schapenvleesch of vleeschwaren staan vermeld, welke meer bedragen dan de door dpn s'ager of winkelier vdór 16 September 1940 berekende, zullen niet worden goedgekeurd. De goedkeuring zal ook worden geweigerd, indien naar het oordeel van den burgemeester door den betreffenden slager voor rund- of kalfsvleesch te hooge prijzen zijn bere kend. Door den slager moet namelijk bU zijn prijsbepaling rekening worden gehouden met verschillende facto ren, zooals de door zijn afnemers gestelde kwaliteitseischen. Slagers, die. doordat hun waren aan hoogere kwaliteitseischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusverre in vergelijking met andere slagers regelmatig iets hoogere prijzen kon den berekenen, mogen nu hun prij zen in overeenstemming daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen beroepen op een naar men meent ten onrechte geweiger de goedkeuring. De gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzeggens. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, dat een verleende goedkeuring wordt ingetrok ken, omdat bii nader onderzoek is geble ken, dat de prijzen te hoog waren. An derzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeu ring te vragen op wijzigingen in de prijslijst. POGING TOT INBRAAK AMSTERDAM, 14 Sept. In den af- geloopen nacht hebben onbevoegden een poging tot inbraak gedaan in een ira- portzaak aan den Singel. Toen een nachtwaker langs het perceel kwam, zag hij een raam openstaan. Direct waarschuwde hij de politie, doch toen deze in het gebouw aankwam, bleken de vreemde vogels verdwenen. Bij een brandkast werden verschillende métaal- boren gevonden, alsmede een zak met nog enkele inbrekerswerktuigen. Blijk baar zijn de inbrekers in hun werk ee stoord en hebben zij, met achterlating van hun materiaal, de beenen genomen, ENGELSCHE KABELBALLON BOVEN OUDDORP OUDDORP, 14 September. In den afgeloopen nacht zweefde boven Oud dorp van Noordwest naar Zuidoost een Engelscfhe kabelballon. De kabels sleep ten over den grond, en veroorzaakten schade, o.a. aan de electrische iPiding. Later is de ballon ten Zuidoosten van het dorp gestreken. In de week van 16 tot 21 Sep tember wordt geen rundvee ter beschikking gesteld Heden,. Maandag, 16 September, wordt naast het bestaande slacht verbod voor varkens een verbod tot het slachten van rundvee van kracht. Onder de hierna vermelde voorwaarden kan van dit verbod door de Nederlandsche veehouderij céntrale ontheffing worden ver leend. Hét voor de slacht bestemde rundvee moet bij de zaakvoerders of kringzaak voerders der Nederlandsche veehoude rijcentrale ter levering worden aange boden met gebruikmaking van daar voor bestemde opgave-kaarten. Deze kaarten zijn bij de zaakvoerders, kring- zaakvoerders en plaatselijk bureauhou ders verkrijgbaar. Op de opgavekaarten wordt vermeld welk soort rundvee men wehscht te leveren en op welke ont vangplaats. Als ontvangplaats zijn in het alge méén de bestaande veemarkten aange wezen. Een lijst van deze ontvangplaat- 6en wordt afzonderlijk bekend gemaakt. Hij, die rundvee ter levering heeft opgegeven, is verplicht dit op een door de Nederlandsche veehouderijcontralt vast te stellen datum te leveren. Ter bewijze, dat de levering kan plaats vin den, wordt hem een leveringsbewij? toegezonden. Dit leveringsbewijs moet bij het aanbieden van het vee op de ontvangplaats worden vertoond. Hierop wordt aangeteekend, dat de levering heeft plaats gevonden. Na de ontvangst van het vee wordt dit naar de kwaliteit geclassificeerd. De uitbetaling geschiedt op grond van deze classificatie en van de levende weging. Met de classificatie zijn belast z.g. classificatie-commissies, die elk samengesteld zijn uit een vertegen woordiger van den landbouw, een ver tegenwoordiger van den veehandel en een vertegenwoordiger van den handel in vleesch. Deze commissies houden te vens toezicht op de levende weging. Om tot een juiste gewichtsbepaling te komen, wordt het vee op den dag na de ontvangst gewogen. Het vee mag bij! de levering niet overmatig gevoederd zijn. Mocht niettemin bij de weging blij ken, dat zulks wel het geval is ge weest, dan heeft de classificatie-com missie het recht op grond daarvan een gewichtskorting toe te passen. Schade tengevolge van drachtigheid komt voor rekening van den leveran cier. Heeft uitbetaling van den aan koopprijs reeds plaats gevonden, dan wordt, deze schade op hem verhaald. Nadat de classificatie en weging heb ben plaats gevonden, wordt aan den- gene die het vee heeft geleverd, een of meer betalingsbonncn uitgereikt tegen afgifte van het leveringsbewijs. Op de zen betalingsbon kan bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank dadelijk ae betaling verkregen worden. Op de koopsom van het vee. dat in een der vastgestelde klassen wordt ingedeeld, wordt een door de Nederlandsche vee houderijcentrale te bepalen bedrag voor verzekering tegen verborgen gebreken in mindering gebracht. De door de Ne derlandsche veehouderijcentrale te beta len prijzen worden afzonderlijk bekend gemaakt. T oewijzingscommissies Het ontvangen vee wordt op de ontvangstplaatsen ter beschikking gesteld van de afnemers. In verband hiermede zijn in iederen keurings kring toewijzingscommissies inge steld, die met de verdeeling van het. heschikbare vee belast zijn. Uit de toewijzingscommissies worden rayon commissies sameiiMfiteld, welke liet vee op de ontvan™tplaatsen afne men en tevens voor de onderver- deeling over toewiizingscommissies en voor de verzending van het vee naar de plaatsen van bestemming zorg dragen. Het vee wordt niet ter beschikking ge steld van slagers of grossiers dan nadat betaling heeft plaats gevonden hij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank. waar tevens de slachtvergunning wordt uitgereikt. De slachtvergunning is slechts geldig, wanneer daarop door de bank is aangeteekend, dat betaling heeft plaats gevonden. Het door de toewij- zingscommissies aan slagers of grossiers toegewezen vee moet dadelijk na toewij zing worden betaald en tegen vertoon van de slachtvergunning worden afge haald. Bij niet tijdig afhalen van het vee vervalt de toewijzing. Het toegewezen vee staat van het oogenblik van toewij zing af voor risico van den afnemer. Voor verborgen gebreken van verze kerde dieren kan tegen overlegging van een bewijs van den plaatselijken keu ringsdienst van vee en vleesch schade vergoeding verkregen worden hij het slachtveefonds, waarbij het vee door de Nederlandsche veehouderijcentrale is verzekerd, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde schadevergoedingsregeling. De toewiizingscommissies zijn belast met de verdeeling, zoowel van het ruk vee als van de door de Nederlandsche veehouderijcentrale beschikbaar gestel de varkens over de binnen hun werkge bied gevestigde en daarvoor in aanmer king komende slagers en grossiers en gaan daarbij uit van ieders slachtingen in het verleden. De toewijzingscommissies stellen te vens voor de onder hen ressorteerende slagers of grossiers een vleeschtoewyi- zing vast. De daarvoor in aanmerking komende grossiers en vleeschwarenfa- brikanten ontvangen de toewijzing rechtstreeks van de Nederlandsche veehouderijcentrale. Zij, die gecombineerde bedrijven uitoefenen, dus van slager en gros sier of van slager en vleeschwaren- bedrijf of van grossier en vleésch- warenbedrijf of van slager, grossier en vleeschwarenbedrijf ontvangen voor ieder onderdeel van hun be drijf een afzonderlijke toewijzing. De in totaal toegewezen dieren en het toegewezen vleesch moeten in verhouding tot de grootte der toe wijzing over ieder onderdeel van hun bedrijf verdeeld worden. Voorzoover geen levende dieren be schikbaar gesteld worden, worden door de toewijzingscommissie of door de Nederlandsche veehouderijcentrale bin nen het kader van de toewijzing be stelbonnen afgegeven tegen inlevering waarvan bij grossiers vleesch verkre gen kan worden. Hiermede wordt op 23 September een aanvang gemaakt zoodat tot. dezen datum aflevering van vleesch door grossiers zonder bestel bon kan plaats vinden. De toewijzingscommissies houden voor iederen onder hen ressorteeren- den slager of grossier een verrekenings- staat aan, waarop vermeld staat de toewijzing voor de loopende periode, de geslachte gewichten der geleverde die ren eri de hoeveelheden, waarvoor be stelbonnen zijn afgegeven. Het geslacht gewicht van het rundvee wordt bere kend naar het levend gewicht met in achtneming van door de Nederland sche veehouderijcentrale vastgestelde afslachtingsnormen. In de week van 16 tot. 2-1 Septem ber zal door de Nederlandsche veehou derijcentrale geen rundvee ter beschik king worden gesteld. De toewijzing van varkens blijft op de gebruikelijke wij- te geschieden. Een speciale regeling ten aanzien van de huisslachtingen van varkens is In voorbereiding en zal spoedig bekend worden gemaakt.. Huisslachtingen van rundvee zullen niet worden toegestaan. In den loop van deze week zullen nadere bijzonderheden, o.a. betreffende de wijze waarop de slagers en winke liers zich in het bezit kunnen stellen van de bescheiden, welke recht geven op het koopen van vleesch en vleesch waren, worden bekend gemaakt. De verordening In Verordeningenblad no. 26 is gepu bliceerd een besluit van den secretaris- eeneraal van het Departement van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Landbouw- en Crisiswet 1933 (Slachtveeregeling). Blijkens art. 1 worden ten aanzien van het slachten van rundvee, paarden, varkens en schapen, het voorhanden of in voorraad hebben, verhandelen, ver vreemden. afleveren en vervoeren van rundvee, paarden, varkens en schapen, deelen van deze en na slachting geheel of ten deele uit die dieren of deelen vervaardigde producten, alsmede het na slachting- bewerken of verwerken van die dieren of die deelen. beperkende re- celen in den zin van artikel 9 van de Landbouw-Crisiswet 1933 gesteld. Artikel 2 luidt: De voor de uitvoering van artikel 1 noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij vastgesteld en in de NedPrlandsche Staatscourant hekend gemaakt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Tegelijkertijd treedt dan het slachtverbod 1940 var kens buiten werking. Het nieuwe stadhuis der gemeente Hoogeveen is gereed en zal volgende week officieel in gebruik worden genomen. De monumentale toren zal van een klokkenspel worden voorzien (Foto Pax-FVolland) ENSCHEDE, 15 Sept. Gister avond laat is Enschede het slacht offer geworden van het lukraak bommen werpen van Engelsche vliegers. Vreemde vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen licbtkogels uit, waarna spoedig een serie ontploffingen volgde in het Westelijke en Noordelijke stadsgedeelte. De sirenes van het alarm signaal begonnen te loeien en de lucht beschermingsdienst was onmiddellijk in actie. Weer klonken ontploffingen en daarna braken op enkele punten in de stad felle branden uit. Het bleek dat tal van brisant- brandbommen waren geworpen. Ten Westen van oe stad vie len bommen op de rijwielpaden van den Rijksweg, welke werd beschadigd. Voorts werden in deze gemeente twee boerenwoningen getroffen, waarbij een vrouw ernstig aan den schouder werd gewond. Een koe werd in de weide ge dood. In het Noordelijke gedeelte der stad werd de nieuwe Huishoud school door een voltreffer geraakt en zeer ernstig beschadigd. Voorts ontploften in deze woonwijk nog verscheidene bommen waarbij de heer van den Broek, procuratie houder bij een textielmaatschap- pij, werd gedood. De koopman Schoolderman, die zich per rijwiel op straat bevond, werd door een scherf in het hoofd getroffen. Na enkele uren is hij aan de gevolgen overleden. De laatste aanval van de Engel sche vliegers was op de binnenstad gemunt Een brandbom trof het postkantoor, doch door het kordate optreden van het aanwezige perso neel werd het gevaarlijke projectiel onschadelijk gemaakt De garage van den heer Sprakel in de Henge- loschestraat raakte voort.» in brand. Een felle vuurzee ontstond, maar de brandweer, krachtig geholpen door tal van manschappen van den Op- bouwdienst. had het vuur spoedig onder de knie. De garage is gedeel telijk afgebrand. In het groot© nieuwe gebouw van Vroom en Dreesmann ontstond brand* maar hier was men het vuur snel mee»» ter. Verder brak een hevige brand uit in een gebouw, in gebruik bij de Confectie* fabriek N.V. Serphos. Hier was het ge* vaar voor uitbreiding zeer groot., maai* de felle vuurzee kon vril spoedig wor- den bedwongen. In de villawijk „De Stadsweide" werd materieele schade veroorzaakt Verschil lende straten zijn met het oog op niet* ontplofte bommen afgezet. Het is een raadsel, wat. de bedoeling der Engelsche vliegers is geweest, aan gezien zich nergens militaire doelen be vinden, j Een maatregel, die navolging verdient Verschillende bewoners van Amsterdam zijn er toe overgegaan de stoepen en het hekwerk voor hun woningen In verband met de verduistering wit te laten schilderen (Foto Pax Holland) AMSTERDAM. 14 Sept Naar ons wordt medegedeeld, zullen in het sei zoen 1940-1941 in den Stadsschouwburg te Amsterdam een aantal bijzondere kunstmanifestaties plaats vinden. Aan gezocht aan deze kunstmanifestaties deel te nemen, zijn het Nederlandsch Tooneel, dir. C.or van der Lugt Melsert, hel Centraal Tooneel. dir. Cees Laseur, het ballet van Yvonne Georgi en de Wagnervereeniging in combinatie met de Nederlandsche Opera Stichting. Aan een groot aantal der. fe geven opvoerin gen zal het Concertgebouworkest zijn medewerking verleenen. Er is een werkcommissie in het leven geroepen, waarin de directeuren der deelnemende tooneelgozelschappen, de leidster van het ballot-Gporgi en verte genwoordigers van Wagnervereeniging en Concertgebouworkest zitting hebben. Secretaris dezer commissie is de admi nistrateur van der Stadsschouwburg. Voorts is de Vereenlging voor Vreem delingenverkeer „Amsterdam" voor de propaganda ten gunste van de kunstma nifestaties in het voorbereidend werk reeds betrokken. Binnenkort zal ten starthuize een persconferentie worden gehouden waarna uitvoerige bijzonder heden "over deze voor Amsterdam's kunstzinnige leven zoo belangrijke ge beurtenissen zullen worden bekend ge maakt. Welke maatregelen men nemen moet Van bevoegde zijde wordt het volgende onder de aandacht gebracht: Den laatsten tijd gooien Engelsche vlie- gers, met het doel branden te doen ont* staan, celluloid plaatjes uit met een fosfor- ontbrandingsmiddel. Deze celluloidplaatjes zijn 5 X 5 cm groot, ongeveer één m.m,- dik, van verschillende kleur (zwart, wit, rood of schildpad) met een 15 m.m. groot geponst gat in het midden. Over dit gat is] een stukje stof bevestigd, 3 c.m. lang en 2 c.m. breed, dat in het midden een ronde schijf van gele fosfor bevat. De schijf, heeft ongeveer de grootte van een cent, is één m.m. dik en riekt duidelijk naar fosfor Het stukje stof wordt voor het uitgooien in water gedrenkt. Na het verdampen van hel water ontbrandt de fosforschijf van zelf, zoodra zij droog geworden is, of bij een temperatuur van 18 tot 20 graden of bij zonbestraling. Het celluloidplaatje ver brandt dan onder sterke warmte-ontwikke- ling met een vlam van ongeveer een hal ven meter lang. Naar gelang van het we der kan het fosfor na uren, doch ook na dagen ontbranden. Men zij daarom bijzon der voorzichtig bij het binnenrijden van het graan in de schuur, daar in de warm-] te van de schuur brandplaatjes, die in de' schoven hebben kunnen blijven hangen kunnen ontbranden. Bestaat het vermoeden, dat brandplaaU jes zouden kunnen zijn uitgeworpen, dan moet men overdag een onderzoek instellen. Bij het verzamelen van de brandplaatjes moet men er op letten, dat het fosfor niet met de hand wordt aangeraakt. Om schade voor de gezondheid te ver mijden (b.v. verbranding, vergiftiging) ver dient het aanbeveling de plaatjes met twee stokjes op te pakken en in het water te leggen. De gevonden plaatjes moeten in vaten (b.v. oude emmers) onder water be waard worden. Door ze in het water te gooien, maakt men het ontbranden onmo gelijk. Na afloop van het onderzoek dienen de met water gevulde vaten met de brand plaatjes bij den burgemeester, de rijkspo litie of bij het dichtsbijzijnde politiebureau fe worden ingeleverd. MET VOET IN EEN VLIEGWIEL AMSTERDAM, 14 September. Heden morgen omstreeks half acht is een ern stig ongeluk gebeurd. Een schipper was bezig op het motorschip „Joke", eigen dom van de reederij Bergmann, liggend» aan de Nieuwe Vaart, de motor aan te zetten. Juist toen de motor liep. gleed hij uit en kwam met zijn linkervoet in het vliegwiel terecht. Gelukkig wist de man de motor nog stil te zetten. Ernsrig gewond is hij overgebracht naar het bin nengasthuis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3