Zandsteen ligt nabij „De Hooge Klei" O si Spin Üqsmda Belangrijk voor de wetenschap Zandplaten zijn ruim 150.000 jaren oud A^kmann e^HeltenWnp Eerste steen wordt gelegd Thé-dansant Overtredingen van de drankwet Bonte avond in Amicitia r Bonnen, die nu geldig zijn Van de Politie Normale hockey- competitie Korfbal-uitslagen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 J. van Galen schrijft in „Dc Natuur", het geïllustreed maandblad gewijd aan de natuurwetenschappen en haar toepassingen: E1 EN zandlaag, zoo hard en samenhangend dat het op rotsgesteente gelijkt, zal men misschien in het buitenland of desnoods in Limburg mogelijk achten, doch een dergelijke vondst lijkt in onze losse zand- en grintgronden van het Sticht een vergissing. Wel vindt men veel losse stukken zandsteen, die door iis of stroomend water hierheen gevoerd zijn. doch deze vormen geen samenhangen de lagen, en zijn bovendien steeds veel ouder dan de hier waargenomene. Toch zijn enkele van dergelijke samenhangende lagen onlangs blootgelegd. De vondst werd gedaan in een zandgroeve, welke ten Noorden van „De Hooge Klei" ligt. Een kwart eeuw geleden is men er begonnen, de bovenlaag weg. te graven, welke geografisch weinig belangrijks vertoonden. Eerst toen veel later ook dieper ontgonnen werd. ontstond de mogelijkheid om iets naders te weten te ko men omtrent het ontstaan van de hoogten, welke tcsamen den heuvelrug tusschen Amersfoort en Den Dolder uitmakenDaarover bestaan verschillende opvattingen- Een oudere meent, dat hii ontstaan is uit door landijs uit noorderlijker streken aangevoerd en langs den ijsrand afgezet zand en grint; daarom sprak men van eindmorenewallen"Een jon gerc opvatting legt vooral den nadruk op het opschuivend en stuwend werk van landijs, en gebruikt daarom den naam stuwwal". Het bleek nu, dat ten Noorden van „De Hooge Klei" beide ontstaans wijzen samengewerkt hebben, zoodat beide theorieën eenig bestaansrecht hebben. Doch zelfs binnen deze eene groeve was die samenwerking nog ongelijkmatig. We zullen daar evenwel thans niet bii stilstaan, omdat de zandsteenlaag den voorrrang hebben. Deze bevonden zich op 67 m. diepte, wat met ongeveer 3738 m. A.P. overeenkomen zal. bij „De Hooge Klef' bestaan moet heb ben. Een nader onderzoek bevestig de dit vermoeden: door de aanwe zigheid van kalk was zand, dat oor spronkelijk los en onsamenhangend met water in de spleet gestroomd was, verkit tot platen van verschil lende, doch soms zeer groote hard heid en vastheid». Beklopt men zulk een hardere plaat met een vinger- knokkel, dan klinkt het alsof het een stuk aardewerk is. De plaatdik te wisselde tussohen ongeveer Y en 2 cm. De zijkanten bleken allerlei sporen van glijden te bezitten, waar uit duidelijk werd, dat d»eze platen na hun eerste ontstaan langs de omringende zandlagen verschoven zijn. "LJ ET zand, en grint hier had zijn oor- A spronkelijke gelaagdheid verloren, en daarvoor in de plaats waren lagen van afwijkende kleur en hardheid geko men. Deze konden niet door stroomend water afgezet zijn, noch waren het vorst- epleten daar ze zeer vaak als een stra lenbundel van eenzelfde plek uitgingen en allerlei hellingen vertoonden. Boven dien sneden ze andere overeenkomstige lagen welke op gelijke wijze doch op naburige plekken begonnen. Het. geheel herinnerde in zekere mate aan een ge sprongen glasruit. Deze vergelijking met glas is niet ge heel willekeurig gekozen, daar reeds tvroeger herhaaldelijk gebleken was dat Stiehtsche zandgronden onder een be paalde omstandigheid sommige eigen schappen krijgen, welke aan die van glas (of van kalksteen) herinneren. Dit is in Ijstijden het geval, zoodra grond tot een groote diepte stijf bevriest. Sommige van deze zandsteenlagen be zaten een buitengewone hardheid; ze braken niet, wanneer men dit met de vingers van één hand poogde. Tegen de vereenigde krachten van 2 handen wa ren ze vanzelfsprekend niet bestand. Geen wonder, dat zulke harde lagen be staan blijven, als zon en wind het om ringende los zand en grint weggebla zen hadden. Daardoor kregen zulke plekken in den wand een uiterlijk, dat herinneringen opwekt van rotsachtige streken nabij de Wezer of de Elbe. On ze Stiehtsche heuvelreeks is evenwel zooveel jonger dan genoemde rotslagen, dat er wel een bijzondere oorzaak voor het ontstaan van de verharde lagen na- Zoo troffen we er evenwijdig loopen- de gleuven en ribbels op aan, welke be wijzen, dat ook die omringende zand gronden hard en vast waren. Reeds in alle hier genoemde kenmerken ligt een gegronde reden om de vorming van de ze harde zandplaten in een ijstijd te stellen, en dit werd ook door andere verschijnselen bevestigd. Daardoor kun de ouderdom op ruim 150.000 jaren ge steld worden, indien men de berekening van Milankowitsj gebruiken mag. Dit is voor hard gesteente een zeer jonge leef tijd, want zelfs de jongste zandsteen- soorten zijn gewoonlijk nog wel 80100 maal zoo oud. De Natuur heeft hier dus eens spoedwerk willen leveren, doch daarbij niet de vastheid van zeer oude, als b.v. Cambriese zandsteen kunnen bereiken. Het kalkgehalte bedroeg op sommige plekken ruim 28 wat in zandgrond uit het midden vap Nederland buiten gewoon hoog is, en misschien alleen verklaarbaar door de betrekkelijk groo te diepte waarop het voorkwam. Kalk wordt n.l. door regenwater uitgeloogd, en dat. schijnt in ons regenrijk klimaat vollediger geschied te zijn dan in Oos telijker streken. Dit bemerkt men tel- vi-EiiniiiUmtüMi LANGESTRAAT 63TEL. 3324AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG kens, wanneer men tracht een verge lijking te maken met grondsoorten uit Duitschland. Door 2 bijzondere midde len heeft de Natuur echter nabij onze stad dit natuurlijk aardewerk beschut, en wel door de grootere diepte alsmede door de waterdoorsiepering belemme rende werking van een leemlaag boven de kalkzandsteenafzettingen. Zulk een vondst is reeds door zijn zeldzaamheid een belooning voor de moeite van het zoeken, doch ook om een andere reden. Hoe verder een tijdperk van ons afligt, hoe on zekerder onze kennis ervan wordt. Alleen van het geologisch naaste verleden kunnen de klimaats- en an dere omstandigheden met die mate van waarschijnlijkheid bepaald wor den, welke ons een vasten grondslag moeten geven om de wording en verwording van eesteenten te begrij pen. Daarom is de studie van het Kwartair het "beste middel om onze kennis van oudere geologiesche tijd perken op wetenschappelijke wijze te vergrooten. Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mönhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Ten behoeve van den weder opbouw van boerderijen Naar wij vernemen zal op Woens dag 18 September a.s. in de ge meente Hoogland door den direc teur-generaal van de voedselvoor ziening de eerste steen_ gelegd worden ten behoeve van de eerste der op te bouwen boerderijen, wel ke ten gevolge van den oorlog zijn verwoest. De heer Dan Bearda opende het seizoen De heer Dan Bearda heeft Zondag middag ter opening van het seizoen een thé dansant gegeven in Amicitia. Het is er. geanimeerd toegegaan en er w_as een talrijk publiek, waaronder vele le den van de Brulboei-omusementsclub. „The joy makers" trokken niet alleen de aandacht door hun zeer kleurrijke gala, maar ook door de alleszins ver dienstelijk© wijze, waarop zij de klan ken van dansmuziek door de zaal deden tuimelen. Er is dan ook menig gezellig dansje gemaakt en de woorden van den heer Bearda, dat deze dansmiddag door meerdere gevolgd zou worden, werden met erkentelijkheid aangehoord. Memo reer,en we tenslotte, dat Dan Bearda met zijn assistente een demonstratie van de Sherlockinette heeft gegeven. De politie heeft Zaterdag eenige pro cessen-verbaal opgemaakt ter zake van overtredingen der drankwet. Een verlofhouder werd geverbaliseerd, omdat hij zonder vergunning sterken drank in zijn lokaliteit aanwezig Ihad. Hetzelfde lot trof een winkelier in de Krommestraat, die op clandestiene wij ze drank verkocht en een verlofhouder B (alcoholvrije drank), die eenige fles- schen bier in voorraad had. In al deze gevallen werd de sterke drank door de politie in beslag genomen Tenslotte werd proces-verbaal opge maakt tegen 'n logementhouder, die zijn nachtregister niet, tijdig ingeleverd had. GRAND THé&TRE. Van Vry'dag 13 t.m. Donderdag 19 Sept. vertooning van de film „Mjjn zoon de minister." Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag doorloopend om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen 2.30 én 8.00 uur. Maan dag géén matinee. CITY THEATER. Van. Vrijdag 13 t.m. Donderdag 19 Sept. vertooning van de film „Drie dolle dagen". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 2.30 en 8.00 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Wij zijn gezworen kame raden". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor ahe meisjes iederen avond geopend dea Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. 7 Sept.—18 Sept. Ten toonstelling van den Bond van Nederl. Tuinarchitecten. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopeno dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vryen toegang) Bob Scholte en zijn gezelschap brachten verdienstelijke kleinkunst NAAR Amicitia zijn gisteren velen getogen, die de duisternis gaarne trotseerden ter wille van een avond van licht vermaak en verdienstelijke klein kunst. Op bet podium verschenen Bob Scholte en zijn gezelschap voor het voet licht. Zij brachten een afwisselend pro gramma van humor en stemming en het publiek toonde zich dankbaar Jettie Cantor opende den avond met een paar zangnummers. Liedjes, die men al wel kent van de radio, maar die nu weer iets aparts kregen doordat Jettie Cantor op het tooneel stond. Het was haar eerste optreden in Amersfoort en dit debuut is in goede aarde geval len. Zij weet aan haar liedjes, hoewel beheerscht., de noodige verve te geven en haar dictie is volkomen verstaan baar. Men behoeft weinig ervaring, om te kunnen vaststellen, dat daar een ar tiste stond, die grondige studie van haar werk heeft gemaakt. Zoo en pa- sant liet zij tusschen de regels van haar tekst door een paar opmerkingen in de zaal zweven en deze „ter zijde's'' vingen het publiek. We zijn er van overtuigd, dat haar aebuut in onze stad. in den smaak is gevallen. Murrano Murray bracht goocheltoe ren en telepathische experimenten. Zijn trucjes met touw en papier, dat ge scheurd en geheeld wordt, ,/waren niet nieuw, maar zij deden het toch. Klaar blijkelijk had hij zijn beste trucs be waard voor na de pauze. Langs telepa- thischen weg speurde hij toen eenige voorwerpen op om te eindigen met een zoogenaamd „contactsloos telepathisch experiment", waaraan acht personen uit het publiek deelnamen. Een verras send en zeer geslaagd experiment. Bob Scholte was de zanger en confé rencier, zooals men hem kent van vele bonte avonden. Hij heeft er een instinct voor om precies de juiste snaren te be roeren bij het publiek. Hij krijgt het op zijn hand door een opmerking hier en een grap daar. Zijn nummers zijn be kend genoeg, zoodat we daar maar niet op in gaan. Tot slot hoorden we hem nog eens zingen „Goeden nacht en wel te rusten", een herinnering aan zijn A.V.R.O.-tijd. Ab Scholte. de pianist, die op ver dienstelijke wijze zoowel .Tettie Cantor als Bob Scholte aan de piano onder steunde, heeft, na de pauze een solo nummer ten beste gegeven. Hij werd met handgeklap gehuldigd. Van 16 Sept t.e.m. 22 Sept. zijn de met „6" genummerde dubbele bonnen van het nieüwe broodbonboekje geldig- De bonnen, welke 22 September nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig t.e.m. 24 September. Bons 05 t-e.m. 12 (boterkaart) 2V» ons boter. Bons 05. 06, 07 (vetkaart 2Y ons margarine of 2XI* ons boter. Bon 08 (vetkaart) 2Y ons gesmolten vet of 2'/i ons boter. Bons 09. 10. 11 en 12 (vetkaart) 2 Y ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Vleeschbonnen 79, 84. 89 cn 94: 100 gram vleesch of vleeschwaren of 100 gram ongesmolten vet. Bon 99 geldt alleen voor 100 gram vleeschwaren. Geldig t-m. 22 Sept. Bon 72 een kilo suiker tol en met 27 September. Bon 73 Y pond koffie of Y ons thee tot en met 27 September. Bon 71: '/j pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel lot en met 4 Oct. Bon 41: Y pond rijst of rijstemeel tot en met 4 Oct. Bon 54: Yt pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 4 Oct. Bon 28: 1 ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder tot en met l No vember. Bon 15: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Pctroleumzegel. Periode 6. Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diege nen die daartoe vergunning hebben). Bon 115 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) óf 120 gram huis houdzeep. óf 200 gram zachte zeep. óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerken de waschmiddelen, óf 200 gram vloei bare zeep. tot en met 24 September. No- 116 van de bonnen welke tege lijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden ver strekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Voorts zijn in omloop voor kinde ren beneden 4 jaar: halve broodkaar ten. Naast de halve broodkaart ont vingen de kinderen een toeslagkaart. waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslagkaart moe ten de betrokkenen even lang rond komen als de broodkaart geldig is. Verder worden voor kinderen bene den 2 Jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar ge steld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar al leen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoe nen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. Bon nr. 5 van de voederkaarten voor honden en katten tot het verkrijgen van honden- en kattenbrood. Geldig t.e.m. 30 September. UITKNIPPEN EN BEWAREN!l Een viertal jongens in den leeftijd van 10 tot 12 jaar. dat zich Zaterdag in een tuin aan de P. C. Hooftlaan te goed had gedaan aan fruit, werd betrapt en kreeg een flinken uitbrander. Door een agent van politie is Zater dag met behulp van de minimax een schoorsteenbrandje in een perceel aan de Leliestraat gehluscht. Oorzaak: oud, vet roet in den schoorsteen. Ter hoogte van perceel 47 aan den Hoogeweg had een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders. Een van de fietsen kreeg averij. Een zestal wielrijders deed aangifte van diefstal hunner karretjes. De politie maakte meerdere processen- verbaal op tegen personen, die hun fiet sen onbeheerd en (of) ongesloten er gens neergezet hadden. Districtwedstrijden vervan gen internationale ont moetingen HET resultaat van de in het Wes ten van ons land gehouden enquête is geweest, dat de overgroo- te meerderheid der hockeyvereeni- gingen een normale competitie ver re prefereert boven een noodcom- petitie. Waar zulk een duidelijke voorkeur viel te constateeren voor het spelen van een normale com petitie met de daaraan verbonden promotie- en degradatiewedstrijden, was de beslissing niet moeilijk te nemen. Zullen in het Westen de competities dus volgens het oude beproefde systeem gespeeld worden en hopelijk een regel matig verloop hebben, voor het Oosten cn Zuiden is de wijze waarop de com petities gespeeld worden nog niet vast gesteld. In het Noorden zal vermoedelijk een vrij normale competitie gespeeld kun nen worden. District swedsf rijden ZONDER proef wedstrijden en internationale ontmoetingen dreigt het seizoen eenigszins vlak te worden zonder bepaalde hoog tepunten waarnaar ieder seizoen met spanning wordt uitgezien en daarom heeft het bestuur besloten districtswedstrijden te organisee- ren. Rekening hnuocunc ji.et treinver bindingen en de afstanden waarover ge reisd moet worden voor het spelen der wedstrijden zal aan deze ontmoetingen worden deelgenomen door Noord-Hol land, Zuid-Holland, het Oosten en het Zuiden. Op 3 November zullen selectiewed strijden gehouden worden voor het sa menstellen der elftallen, waarna in den loop van het verdere seizoen een dub bele competitie gespeeld zal worden tusschen de elftallen van bovengenoem de vier districten. Het programma is voorloopig als volgt samengesteld 1 December Noord-HollandZuidelijk' -elftal; Zuid Holland—Oostelijk elftal. 22 December OostenNoord Holand; Zuiden—Zuid Holland. 19 Januari OostenZuiden; Zuid-HollandNoord- Holland. 9 Februari ZuidenNoord Holland; OostenZuid Holland. 2 Maart Noord HollandOosten; Zuid Holland Zuiden. 16 Maart Noord HolandZuid Holland; Zuiden Oosten. Het winnende elftal verbindt zich ge durende de Paaschdagen een of twee wedstrijden te spelen tegen het Noorde lijk elftal. Het zal hiertoe dus de reis naar Groningen of Leeuwarden moeten maken. Deze districtswedstrijden zijn iets ge heel nieuws in het hockeyseizoen en het bondsbestuur koestert hiervan goe de verwachtingen ten aanzien van de opvoering van het spelpeil in de 'di verse districten. NOORD-HOLLAND Eerste klasse: Koog ZaandijkDED «11 gest Swift DVD 63. SVKWesterkwartier 36. Sportief—Oosterkwartier 57. Tweede klasse A: DTVOlympia 74, SamosDDV 4 1. Vogel—ROHDA 5—5. Excelsior—Bilt- hoven 35. Derde klasse A: De ZwaluwenVogel 2 af. De Tovers —Samos 2 51. AmersfoortExcelsior 2 af. FEUILLE1 ON door Johnston Mc. Culiey 7) „Gaat u er nu vandoor? Zeker om een gelegenheid af te wachten? Ik zal u natuurlijk goed in het oog houden. En dat is vervelend. Waarom waagt u zul ke gevaarlijke dingen, als ik vragen mag." „U moogt het vragen, maar ik geef er geen antwoord op," antwoordde zij. „Er schijnt een geheim aan die Drie Driehoeken verbonden te zijn." „Lost u het maar op!" zei ze. „Daar kon ik wel eens zin in krij gen, jongedame. Moet u heusch weg? Misschien is het beter van niet. Kijkt u eens over de veranda heen! Daar in die donkere schaduwen! Daar staat uw vriend ons al een paar minuten af te luisteren." „Het meisje uitte een kreet van schrik. Warwik was met één sprong over de balustrade en greep naar een jaspand van den wegvluchtenden man. Doch deze wist te ontkomen. Warwik haalde hem toch in, voordat hij het grasperk over was. „Zoo. dus op slot van zaken ben ie niet weggeeaan." zei hij. den man bij zijn keel grijpend ..Ik zal je dus nog eens door elkaar moeten rammelen." Te laat bemerkte Warwik, dat hij in een hinderlaag gelokt was. Achter een boschje sprongen twee mannen te voor schijn en grepen hem aan. John War wik liet zich echter niet zoo gemakke lijk overmeesteren. Zijn slagen kwamen hard aan en spoedig lag een der kerels tegen den grond. Daarna rekende hij met den andere af. Hij ontwrong hem zijn revolver en sloeg hem daarmee neer. Vervolgens trok hij den man, dien hij met het meisje had hooren praten van den grond op. „Maak dat je weg komt!" snauwde hij hem toe. Hij liet hem los en de man nam de beenen. Warwik keek naar de twee bewuste* looze gedaanten, 6loeg zijn handen at en keerde naar het huis terug. Het meisje had geen alarm gemaakt en bin nen scheen men niets van het gevecht bemerkt, te hebben. Hij ging naar de achterzijde van het huis en liep bij den hutier binnen, die juist bezig was voor het souper te zorgen. De man keek hem verbluft aan. „Ik heb daarnet een stelletje zwervers weggejaagd, ouwe jongen," zei Warwik. „Zeg er niets van tegen meneer. Het '"•eeft geen zin, het feest te storen. Schuier me alleen maar wat af. En kijk eens, of je een andere das voor me hebt Deze is vuil geworden." „Zal ik de politie opbellen mijn heer?" „Nergens voor noodig. Praat er niet meer over." „Goed, meneer," antwoordde de buk Ier, zijn fooi beleefd opstrijkend. Enke le minuten later kwam Warwik weer glimlachend de balzaal binnen. Hij vond het meisje in den hoek van de planten kas zitten en zag haar schrikken, toen hy naar haar toekwam. „Nee, ik lig niet bewusteloos op het gras," stelde hij haar gerust. „Er waren maar drie van uw vrienden bij betrok ken en dat was niet genoeg. Ik heb hen niet al te erg mishandeld." ..En wat nu? vrQft| ze. „Ik stel me zoo röor, dat ihet wonder lijk goed te pas zóu komen, als u nu verschrikkelijke hoofdpijn kreeg en u genoopt voelde dadelijk naar huis te rug te keeren. Ddét u dat niet,, dan zal ik verder den heelen avond, u ten dans moeten vragen. Dat zou ik heel prettig vinden, maar het zou de aandacht'on u vestigen. U mout weten, dat ik nog al populair ben en juist-vanavond tegen onze gastvrouw de opmerking heb ge maakt, dat ik van plan was. een eigen huishouden te stichten. Ongetwijfeld heeft dat nieuwtje de ronde al gedaan Wordt ik nu voortdurend in uw gezel schap gezien „Dan zullen ze denken, dat. ik het meisje ben, in wie u belang stelt?" „Juist. En dan wordt er naar u ge vraagd. Misschien ontdekt men, dat u hier onder... vrij twijfelachtige om standigheden bent. binnengekomen. Hebt u al erge hoofdpijn?" „Ik veronderstel, dat u erg slim denkt te zijn." „Goeie help, ik hoop van niet. Ieder een kan slim wezen." „En denkt u. dat ik hier vandaan zal gaan?" „Nou, dan moesten we samen maar gaan dansen. Het is jammer om die goede muziek voorhij te laten gaan. „Hoe laat is het?" vroeg ze. „Kwart over elf." i „Dan... dan zou het dus niet onwaar schijnlijk klinken, als ik hoofdpijn voor wendde en naar huis ging, wel?" „U bent een verstandig meisje," zei Warwik. „Ik zal mijn mantel gaan halen." „Hoe bent u gekomen... per aute... Wacht die soms op u?" „Ja." „Zal ik die even voor u laten voorko men?" *Nee. Als ik mijn mantel heb, moogt u me tot aan het trottoir uitgeleide doen, als u dat graag wilt. De chauffeur ziet me wel en komt dan dadelijk." „Aha! U hebt dus uw vlucht al gere geld... Goed, ik zal onder aan de trap op u wachten." Hij bracht haar door de hal naar de trap toe. „Ik zal toch wel even afscheid van mijn gastvrouw moeten nemen, niet?" „Als u het beslist noodig vindt", ant woordde Warwik. „Maar houdt uw han den thuis. Ik zal in de nabijheid blij ven... en op u letten." „Ik moet zeggen, dat het heel vrien delijk van u is, me op deze manier te laten gaan. U hadt me een onprettig half uurtje kunnen bezorgen." „U moet mij niet bedanken. Zoolang u die juweelen maar niet in handen krijgt is alles in orde." „Wat hebt u met... die drie mannen uitgevoerd?" „Och, alleen maar een beetje door el kaar geschud. Een is er weggeloopen en de twee anderen zullen dat nu ook wel gedaan hebben". „Ik heb bijna zin, te blijven en u te dwingen, tot morgenochtend toe met me te dansen." „Doe, zooals u het liefste wilt, jonge dame." „Toch denk ik maar te gaan. Daar is mevrouw Dwight net... ik zal haar even goeden dag zeggen." Mevrouw Dwight stond geen vijf me ter verder met twee gasten te praten. Het meisje glimlachte tegen Warwik en liep langzaam naar de gastvrouw Warwik keek goed toe om te zorgen, dat ze de Drie Driehoeken niet weg nam. Hij zag haar mevrouw Dwight aanspreken.hij zag mevrouw Dwight glimlachen en haar de hand reiken... En toen ging het electrische licht uit. HOOFDSTUK VI Echt en namaak. De muziek eindigde, in een schrillen dissonant. De dames slaakten gilletjes van schrik. Een der heeren lachte. „Houd uw handen op uw beurs, hee ren! Tast. op uw diamanten dames!" riep Warwik luid. „O, die John Warwik toch!" giechel de een meisje, dat zijn stem herkende. „Het lijkt wel of we door een tunnel gaan," zei een ander. Warwik bleef niet werkeloos. Hij be sefte onmiddellijk, hoe het in elkaar ca.* „Handig!" dacht hij. „Vroeg me, hoe laat het was! Medeplichtige zou op be paald tijdstip de draden doorsnij den... Ze moest op het juiste oogen- blik in de nabijheid van mevrouw Dwight zijn... hè?" Men zij wel eens van Warwik, dat hij als een uil in donker kon kijken. Dat kon hij niet, maar door het plotèeling donker worden verloor hij toch ook zijn begrip van afstand en plaats der din gen om zich heen niet. Hij ging dan ook regelrecht naar de plek. waar me vrouw Dwight stond, toen het licht uit ging. „Alles veilig, mevrouw Dwight?" vroeg hij. „Ja, dank je, John. Ik begrijp niet, wat er met het licht aan de hand is! Wat vervelend, hè?" „Is er geen manier om gauw wat licht te hebben?" „De bedienden zullen natuurlijk wel dadelijk met kaarsen komen, als het licht niet meteen weer aangaat." „Alles in orde, juffrouw Gordon?" vroeg hij. F.r kwam geen antwoord. „Wie is juffrouw Gordon?" vroeg me vrouw Dwight. „Ik njeen den naam toch goed ver staan te hebben. Het. was de jonge dame, met wie ik stond te praten, vlak voordat het licht uitging." „Dan moet je den naam toch ver keerd verstaan hebben, lieve jongen." „Ik geloof, dat. jij haar op dat oogen- blik net de hand wilde reiken." „O! Nu moet' ik me schamen. Ik her inner me werkelijk haar naam niet meer. Ze moet hier vlak ln de huurt zijn." Maar het meisje zei geen woord en liet Warwik niet merken, waar ze ergens was. Warwik drong zich door de menigte heen en haastte zich naar de voordeur. Hij kwam nog net op tijd, om haar op te vangen. „Ik zal u moeten verzoeken, te blij ven, tot het licht weer aangaat," zei hij. „Maar Ik heb gezegd, dat ik hoofd pijn had en wegging" „Toch moet. u blijven, tot. ik zeker weet, dat mevrouw Dwight haar Drie hoeken nog heeft." „Gelooft u, dat ik ze weggenomen heb en er nu mee vandoor ga?" vroeg ze. „Dergelijke dingen liggen niet buiten het terrein der mogelijkheden, jonge dame. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5