Jaarvergadering N.T.T.B. Vier-kringen competitie Wandeltochten gaan door Maximum-prijzen voor hout vastgesteld De strijd aan de Egyptische grens BOMMEN OP ENKHUIZEN AANPAKKEN Dit seizoen normale competitie SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Om den persoonlijken titel van den S.G.S. Italie-Duitschland 71.- Engelschen trekken bij Solloem terug Engelsche bommen boven Nederland De Beurs wordt vroeger gesloten 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 Zaterdag hield de Ned. Tafel Tennis Bond in Hotel Noord-Bi ahant te Utrecht haar vijfde algemeene ledenvergadering en wel in een unieke samenstelling. Waren de laatste jaren alle vereènigin- gen gerechtigd een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden, ditmaal moest een en ander op het laat Bte moment, op bevel van hooger hand, gewijzigd worden. Men vond een modes en wel door iedere afdoeling door één persoon te laten vertegenwoordigen. On danks deze handicap werd de vergade ring na stemming tot een officieele al gemeene ledenvergadering uitgeroepen en wij kunnen direct vaststellen dat de besprekingen gelukkig niet zoo lang dradig waren als andere jaren en des ondanks toch zeker vruchtdragend. De heer J. L. Hiemstra. voorzitter van den N.T.T.R, opende de jaarvergade ring en verzocht de aanwezigen één minuut stilte in acht te willen nemen voor de gevallen sportkarneraden. Uit het openingswoord van den praeses no teerden wij voorts: „We kunnen ons verheugen in een vredig, vroolijk kern gezond en iong sportleven. Met voldoe ning over de bereikte resultaten sluiten we de periode die achter ons ligt af en frank en vrij. vol goeden moed, zien we met open oogen de topkomst van onze sport tegemoet" Op deze vijfde jaarver gadering wenschte de voorzitter den heer D. A. J. Sloof Speciaal geluk in verband met het feit dat de secretaris, van de oprichting af. alle ups en downs van den Bond had medegemaakt. Alle jaarverslagen werden door de vergadering goedgekeurd met dank aan 'de samenstellers. Bij het financieele verslag willen wij even stilstaan. Wat nog nooit geschied is. bleek thans, de staat van verantwoording sloot met een belangrijk voordeelig saldo, zoodat het hoofdbestuur inderdaad op uitstekende jvijze een periode van vijf jaren afsloot! Hierna was de bestuursverkiezing aan 'de orde. Aftredend waren D. A. J. Sloof. C Deelder en F. Stumpf, terwijl voor de vacature twee candidatep waren ge steld, nl. de hh. P. Bakker (den Haag) en C J. Meloen (Utrecht). Op voorstel van den heer L. Slomp (Utrecht) werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature de heer P. A. G. Bakker met meerderheid van stemmen werd gekozen. Het kwam het hoofdbestuur wensche- lijk voor de keuze- en technische com missie uit te breiden van drie tot vijf leden, waarmede de vergadering in stemde. In deze K.T.C. werden gekozen L. J. Bakkenes (Hilversum) voorzitter, J. J. v. Raalte (Rotterdam) secretaris, comm. L. Slomp (Utrecht). L. v. d. Kar (Amsterdam) en A. Toet (Meppel), De vergadering achtte het wenscheliik minstens eens per twee maanden een vergadering van consuls met het H.B. te beleggen. De competitie voor het seizoen 1940— -41 zal geen noodcompetitie zijn. Dit besluit was niet zoo direct te nemen, omdat diverse afdeelingen met haast onoverkomelijke moeilijk heden hebben te kampen. In princi pe besloot men tot het houden van een normale competitie met een hoofdklasse. Ook werd een tournooi-schema opge steld. Alle afdeelingen zullen een groot tournooi krijgen toegewezen. Utrecht komt hierop voor met de Nederlandsche kampioenschappen en wel in Februari 1941. Bij deze kampioenschappen zal een nieuwe regeling worden ingevoerd en wel dat per afdeeling en per klasse slechts een aantal van zeven spelers op speelsters zal mogen worden afge vaardigd. Een maatregel die zijn doel matigheid wel zal aantoonen. Tot het oprichten van een „Algemeen hulp- en weerstandsfonds" werd beslo ten. Aangaande de eenheid in de Neder landsche tafeltenniswereld deed de voorzitter meerdere mededeelingen en maakte de vergadering zijn standpunt kenbaar. De vergadering naderde haar einde en in de rondvraag verzocht de heer L. Slomp (Utrecht) of het hoofdbestuur de mogelijkheid onder oogen wilde zien om gedurende de competitie, of daarna, iets te brengen waarvan de tweede- en derde klassers en dus niet de hoofd- en eerste klasse spelers konden profiteeren. Het H.B. zegde een en ander toe. per kruik 3.25 bij 6 kr. a f 3. bij 12 kr. a 2.85 Tel. Ao 187 ZWEMMEN De Utrechtsche ploeg samengesteld Voor de eerste ontmoeting tusschen de Kringen den Haag, Haarlem, Am sterdam en Utrecht van den Kon. Ned ;Zwembond. welke op Zondag 6 Octo ber te Haarlem zal plaats vinden, is de Utrechtsche ploeg Zaterdag door het Kringhestuur als volgt samengesteld: 400 Meter borstcrawl voor Heeren: A. van Ovcrhagen (U.Z.C.) en H. van Leersum (U.Z.C..). 100 Meter borstcrawl voor Dames: A. Wiersma (U.Z.C.) H. Hogeweg (U.Z.C) D. van Es U.Z.C.) T. van Berkel (A.Z. en P.C.) en CC van Eyk (Branden burg). 100 Meter rugslag voor Dames: M. Daudev (U.Z.C.). C. Cornells (D.K.R.), E. Meijer (A.Z. P.C.), D. Rhader (Woestduin) en W. de Groot (D.K.R.). 100 Meter rugslag voor heeren: A. In- dermauer (U.Z.C.)J. W. van Eek (Star). B. van Rossem (Star), G. Dorro stein (Star) en H. Potasse (Zwemlust). 200 Meter schoolslag voor Dames: J. Putten (Vechtstreek), C. Stiekema (D. K. R.). T. v. d. Kronn (U.Z.C.), C. Win kelman (Zwemlust) en J. Jansen (Zwemlust). 100 Meter schoolslag voor Heeren: A. Heetveld (U.Z.C.), F„ de Vries (Star), G. Bogers (Star), M. Brak (W.Z.C. en J. Memeiink (U.Z.C.. 3 x 100 Meter wisselslag estafette: C. Cornelis (D.K.R.) rugslag; J. Putten (Vechtstreek) schoolslag en A. Wiers ma (U.Z.C.) vrije slag. Schoonspringen: T. Knevel (Zwem lust). 4 x 200 Meter vrije slag estafette voor Heeren: A. Indormauer (U.Z.C.), A. van Ovcrhagen (U.Z.C.). H. van I.eersum (U.Z.C.) en D. Nebbeling (U.Z.C.C) Waterpolo Dames: G. Klaarenheek (U.Z.C.) C. van Eijk (Brandenburg). R. Kam- hoot (U.Z.C). L. Groeneveld (U.Z.C.) D. van Es (U.Z.C), A. Wiersma (U. Z. C), J. Noordnnus (Brandenburg. Reserves: C. Stiekema (D.K.R.) en H. I-Ioeeweg (U.Z.C) Waterpolo Heeren. H. Flotman (U.Z.C). A. Heetveld (U.Z.C.). W. Bergers (U. Z.C.). A. van Overhaeen (U.Z.C) A. Indermauer (U.Z.C), C. Bakker (D.K.R.. D. Nebbeling (U.Z.C.) Reserve: J. Memelink (U.Z.C.) WAHnF.LSPom Kaar wij vernemen, is hot verbod om wandeltochten ie organiseeren opgeheven. Dit heeft den Stichtsch Gooischen Wandelsport Bond on middellijk wepr in actie gebracht en dank zii goede samenwerking wordt er reeds Zaterdag en Zondag a.s. een tocht gehouden. Van Doesburgh leidt Zaterdagmiddag werd de tweede ronde gespeeld in den wedstrijd om het persoonlijk kampioensdhap van den Stichtsch Gooischen Schaak bond. De partijen tusschen A. M. v. EpenG. v. Genderen en A- K. G. ReurslagH. v. Hofwegen werden in ongeveer gelijke stellingen afge broken. G. R. D. van Doesburgh be haalde zijn tweede winstpunt, dit maal tegen G. A. H- M. Wessels. In deze paTtij waarin de kampioen zich met zwart tegen Wessels verdedig de kreeg hij in het damegambiet de gele genheid de versnelde Meraner variant toe te passen. De practijk heeft geleerd dat zwart hierdoor bevredigend spel verkrijgt, vooral wanneer hij tot c5 kan komen waarna voor zwart een gunstige variant uit het aangenomen damegam biet ontstaat. Na ruil van lichte officie ren op co. gaf Wessels de pion op a2 om na een zeer ingewikkelde en alge- heele ruil van dame en officieren deze weliswaar terug te «innen, doch zwart hield hierbij op de b lijn een vrij pion over die zeer moeilijk tegen te houden was. Hoewel WesSeis nog eenig tegen spel op den koningsvleugel kreeg, bleek dit tenslotte niet voldoende. G. J. M. Hofsommer wist tegen P. L. Kuperus zijn eerste winstpunt te beha len. Het was een Aliechin verdediging, waarop wit nipt inging en er een soort Weenerpartij van wist te maken. Wit kreeg al spoedig iets beter spel. of- schoon directe voordeelpn niet aantoon baar waren. Door een fraai lonpéroffer kreee hij een sterke ninn on f6 en ge raakte zwart in moeilijkheden, waarbij hij nog enkele zwakke zetten deed. zo*o- dat Hofsommer hem op de 33ste zet tot overgave wist te dwineen. De stand luidt: 1. G- R. D. van Does bureh 2 pnt. G. J. M. Hofsommer 1 pnt en 1 afeebr. 3. en 4. A. M. van Epen en A. K. G. Reurslag elk 2 afeebr- 5. H. van Hofwegen 14 nnt en 1 fagehr. 6. en 7. G. H. A. M. Wessels en G. van Genderen. 0 pnt en 1 afgebr. 8. PL Kuperus H pnt LAWNTENNIS TOURNOOI TE MILAAN MILAAN. 15 Sept. —In de eindstrijd van het dames-enkelspel won de Itali aansche speelster Gaeiraehi met P4. 26, 75 van de Duitsche speelster Rosenow. Bij den wederopbouw van het normale zakenleven, h adverteeren een der machtigste hulpmiddelen. De gasten winnen in Turijn met 94V2pt83Vi2 pt TURIJN, 15 Sept Duitschland heeft op'den eersten dag van den lan- denwedstrijd tegen Italië reeds een crooten voorsprong genomen. Deze had nog grooter kunnen zijn, indien Harbig van de partij geweest was. Nu had Lan- zi geen moeite de 800 meter te winnen, zijn tijd van 1 min. 50 sec. duidde er overigens op, dat hij in zeer goeden vorm was. Brandscheit werd tweede in 1 min. 52,5 sec. Een verrassing leverde de 4 x 100 meter estafette op. De verwachting was, dat Duitschland dit nummer zeker zou winnen; de eerste drie loooers van de Duitschers slaagden er evenwel niet in hun tegenstanders voldoende bij te hou den, zoodat, toen MelJerowiecz als laat ste man startte, de achterstand reeds zoo groot was, dat hij dezen niet meer kon inloopen. Alle overige nummers van dezen dag werden overwinningen voor de Duit schers en zelfs op drie nummers slaag den zij er in de eerste en de tweede plaats in te nemen. Vooral de werp- en springnummers leverden den gasten vele punten op. Gloetzner en Haunz- winckel haalden beiden de 4 meter bij het polsstokhoogspringen: Storck en Blask lieten hun tegenstanders hij het. kogelslingeren met worp van 57.71 en 73.75 meter ver achter zich. terwijl Trip- pe en Bongen hetzelfde deden bij het kogelstooten met worpen van resp. 16.60 en 15.21 meter. Op de 400 meter horden en op de 5000 meter boden de Italianen meei tegenstand, hier slaagden zij er ten minste in de tweede plaats te bezetten, al konden zij tegen de winnaars niet op. Eitel liep de 5000 meter in 14 min. 51,2 sec., Mavr deed over de 400 meter horden 54,3 sec. Zooals de verwachting na den eer sten dag was, heeft Duitschland weer een overwinning op de Italianen be haald. Lanzi bewees weer zijn uitstekenden vorm op de 400 meter. Zijn tijd van 46,7 sec. is de beste van het jaar. Beviacqua liet zich op de 10.000 meter niet verrassen en won overtuigend. Verdere verrassingen leverden de Ita lianen op 't vèrspringen. waar zij een dubbele overwinning behaalden. Maffei en Pederzani wonnen met 7.63 meter, resp. 7.25 meter. De 100 meter gaf een zeer spannen- den strijd te zien. Alle loopers gingen vrijwel gelijk op, Mellerowicz kon zich niet los maken van zijn tegenstanders. Het slot was dan ook, dat allen dezelf den tijd maakten, waarna Mellerowicz als winnaar aangewezen werd. De Duitschers Trippe en Wotapek moesten de meerderheid van Consolini erkennen op het discuswerpen. De Ita liaan wierp de discus. 50,24 meter. Het speerwerpen leverde een dubbele over winning op voor de Duitschers door middel van Loose en Pektor met 63.85 en 62,89 meter. Het hoogspringen, de 1500 meter en 110 meter horden gingen naar de Duit schers. terwijl de Italianen weer door hun betere wisseltechniek de 4 x 400 meter estafette wonnen. De wedstrijden werden Zondag door 20.000 toeschouwers bijgewoond. SCHAKES Achtkamp te Leeuwarden Voor den bekenden Frieschen kampi oen H. Kramer, die den laatsten tijd door zijn groote successen in verschil lende wedstrijden op den voorgrond is gsrteden en vooral weer de aandacht trok door zijn fraaie overwinning in de onlangs gehouden bondswedstrijden is te Leeuwarden een comité onder leiding van den heer J. C. van Vliet opgericht. Dit comité heeft tbans een achtkamp georganiseerd, waarvoor een aantal sterke spelers zijn uitgenoodigd. De wedstrijd die a.s. Zaterdag te Leeuwar den een aanvang neemt, belooft fraai te worden. Door loting is de volgorde als volgt bepaald: 1. S- Landau. Amsterdam 2. G. R. D. van Doesburgh. Bussum. 3. H. Kramer. Leeuwarden. 4. N. Cort- lever, Amsterdam. 5. W. Dijkstra. 6. K. D. Mulder van Leens Dijkstra, beiden te Leeuwarden. 7- L. Prins Amsterdam. 8. E. Ploegh. Leeuwarden. Hi A A A i\ 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt mede, dat bij de Prijzenbeschikking Naaldhout no. 1, de Prijzenbeschik king Mijnhout no. 1 en de Prijzen beschikking Populierenrondhout no. 1, welke gisteren in werking zijn getreden, maximumprijzen voor resp. gezaagd naaldhout, mijnhout en populieren rondhout zijn vastge steld. Deze bedragen: A. voor buitenlandsch gezaagd vurenhout van een kwaliteit 0/3 met een dikte van 2", 2Va" en 3" en een breedte van 7", bij verkoop franco werk- of'opslagplaats van den knoper, exclusief transportkosten van de aan- voerhaven tot de opslagplaats van den verkooper, van partijen Van meer dan 5 standaards, afgele verd bij volle vrachten, f 275— per standaard; van 1 tot en met o standaards, 295,— per standaard; van minder dan 1 standaard, 335, per standaard. Voor vurenhout als bovenomschre ven. evenwel met een breedte en een dik te als in onderstaande tabel aangege ven, worden de bovengenoemde prijzen als volgt verhoogd of verlaagd: dikte in duimen: breedte in duimen; 4 en 4V« 5 en 57» 6 en 67» 7 Van meer dan 50 t/m. 60 cm. 21 per M3. Van meer dan 60 cm. 25 per M3. Bij berekening van den inhoud komt alleen dat gedeelte van den stam in aan merking, dat een doorsnede heeft van resp. tenminste 18, 21. 24 en 24 cm. Bij levering op andere dan de hierbo- venvermelde condities mogen ten hoog ste prijzen worden berekend, welke tot de bovenstaande prijzen in een verhou ding staan, welke op 9 Mei 1940 alge meen gebruikelijk was. Verder is bepaald, dat bij iederen ver koop van vuren-, grenen- en dennenhout, alsmede van populierenrondhout een verkoopfactuur moet worden afgegeven, waarvan de verkooper een door den kooper mede-onderteekend duplicaat ge durende tenminste twee jaar dient te bewaren en bij controle moet toonen. Bovendien moeten op de verkoopsfactu ren voor vuren-, grenen- en dennenhout de verschillende kostenfacturen. die vol gens de beschikking een afwijking van de hierboven vermelde prijzen veroor loven, nauwkeurig worden vermeld, ter wijl op die voor populierenrondhout de nauwkeurige inhoud van het verkochte hout, berekend op de hierboven sub c) aangegeven wijze, moet worden aange geven. Voor den gedetailleerden inhoud der bovenvermelde beschikking wordt ove rigens naar het gisteren verschenen nummer van de Nederlandsche staats courant (no. 179 a) verwezen. 2,27s en 3 6— -ƒ 4— -ƒ 2— 10— 25— 40— 1% t'm 1 9/8,7/8,3/4 5/8 en Vt 3.50 -ƒ 1-- 4.- 1.50 1— 6.- 0.50 3.- 8.- 2.50 5— 10,— 10— 15— 20— 25.— 30— 35— 45. 50— 55— 60— 65.- 70— worhoogd met de door den verkooper betaalde vrachtkosten voor het vervoer van de aanvoerhaven naar de opslag plaats van den verkooper of een daar mede gelijk te stellen afstand, indien de levering naar het werk of de opslag plaats van den kooper rechtstreeks van de aanvoerhaven uit plaats vindt. Voor buitenlandsch gezaagd grenen- en dennenhout alsmede voor vurenhout van andere kwaliteit en/of afmeting clan hierboven vermeld, mogen ten hoogste prijzen worden berekend, welke tot de bovenvermelde maximumver koopsprijzen in een op 9 Mei 1940 alge meen gebruikelijke verhouding staan. Hetzelfde geldt indien andere dan de- vermelde leveringscondities zijn over eengekomen. b) Voor hout op stam, bestemd voor mijnhout 11.50 per M3, voor mijnhout franco mijn 21 per M3. Bij levering franco mijn mag de prijs met een bedrag van ten hoogste 0.50 per M3 worden verhoogd, in zooverre de betaalde spoorvracht meer dan 2.25 per M3 bedraagt. c. Voor geveld, afgekort, naar den harden weg gesleept en gesorteerd po pulierenrondhout. bij een doorsnede op borsthoogte gemeten, inclusief schors, van 35 cm. en minder 12 per M3. Van meer dan 35 t/m. 50 cm. 17 per M3. GEEN BRIEVEN MEER NAAR EINDE REN IN DE OOSTHARE 's-GRAVENHAGE, 14 September. Met ingang van heden worden geen brieven meer aangenomen, welke zijn bestemd voor Nederlandsche kinderen, die op dit oogenblik in de Oostmark vertoeven* Deze maatregel houdt verband met het feit, dat de. voorbereidende maatregelen voor den terugkeer dezer kinderen thans in vollen gang zijn. De eerste trein ver trekt morgen uit Linz naar ons land en het ligt in de bedoeling, dat alle kinde ren 30 September a.s. zullen zijn terug gekeerd. STOCKHOLM, 15 Sept. (D.N.B.). Naar de Engelsche radio heeft medegedeeld hebben de Britsche troepen in Noord-Afrika zich bij Solloem, voornamelijk wegens ge brek aan water, moeten terugtrek ken. Ofschoon ook Zondag het Italiaansche weermachtsbericht nog geen bevestiging geeft van de op Engelsche meldingen uit Cairo gegronde berichten over de bezetting van Solloem door de Italia nen, is men in Italiaansche politieke kringen er van overtuigd dat aan de juistheid van dit bericht niet meer ge twijfeld kan worden. Om militaire rede nen, zoo verklaart men verder, zullen nog geen nadere bijzonderheden kunnen worden gegeven, zoo lang niet ook nog andere doelen van de in het Italiaan sche weermachtsbericht van vandaag vermelde hevige gevechten aan de Egyptische grens bereikt zijn. De sedert eenige dagen waar te ne men buitengewoon levendige activiteit van de Italiaansche luchtmacht aan de Lihysch-F.cypfische grens beoogt, naar het D.N.B. uit Rome meldt, en in aanvulling op de ioneste weermachts- berichten in welingelichte Italiaan sche luchtvaartkringen vernomen wordt, de stelselmatige vernietiging van de Engelsche verbindingslijnen alsmede de strategische tactische verkenning. Daar bij hebbenen Italiaansche bommenwer pers belangrijke militaire doelen in het gebied van Solloem, waaronder een fort, en voorts verscheidene vrachtauto- colonnes met bommen bestookt en vij andelijke tankeenheden, verkennings wagens en artilleriestellingen hevig on der vuur genomenen. Onder de doeltref fende bescherming van de Italiaansche jachtvliegtuigen konden de bommen werpers zonder verliezenen terugkeeren. Ook in den Midden- en Boven-Soedan is de activiteit in de lucht toegenomen. Bij Khartoem werden voltreffers ge plaatst op vliegtuiehangars. Voorts werden het spoorwegknooppunt Hava zwaar beschadigd, de vlieghaven Atba- ra in brand geworpen en in het bijzon der in den Boven-Soedan troepen in scheervlucht onder vernietigend machi- neeeweervuur genomen. Te-r'otte ziïn ook in de laatste dagen de luchtaanval len op de En^els^he vlootbasis Aden en in het Oostelijk deel van Ken'a kracht dadig voortgezet, o.a. werden bii F,1 Ca toeio f0 vrachtauto's en eroote t.-oc-en- eenheden met vernietigende uitwerking onder vuur genomen. In politieke kringen alhier verluidde Zaterdagavond, dat de in het laatste Italiaansche weermachtsbericht genoem de operaties aan de Egyptisch-Libyschc grens gunstig verloopen. Hoewel een of ficieele Italiaansche bevestiging niet be schikbaar en op ziin vroegst morgen te venvachten is, heeft men in dezelfde kringen den indruk, dat deze geruchten, die van een oprukken tot voorbij Solloem spreken, op juiste inlichtingen berusten. ENKHUIZEN. 15 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een En- gelsch vliegtuig zestien brandbommen, waaronder drie van zwaar kaliber, ge worpen op Enkhuizen in de omgeving van de Koepoort. Van een broeikas werd veel glas ver nield. terwijl een bruggetje geheel werd weggeslagen. Aan enkele woonhuizen werd lichte schade toegebracht. De on middellijk ter plaatse zijnde brandweer kon voorkomen dat. er brand uitbrak. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Bommen op Halsteren HALSTEREN, 15 September. In den afgeloopen nacht ziin acht brisant bom men en vijf brandbommen geworpen in de z.g. Melanen, onder Halsteren, Twaalf arbeiderswoningen werden ernstig be schadigd. doch er hebben zich geen per soon lij ke ongelukken voorgedaan. Verbond Nederlandsche Persbureaux De taak der pers tegenover het Nederlandsche volk 's GRAVENHAGE. 14 Sept. Te 's-Gravenhage is Vrijdagmiddag het ver bond van Nederlandsche persbureaux. op initiatief van den raad van -voorlich ting der Nederlandsche pers. opgericht. Dit verbond omvat zoowel een vijftigtal pers- en nieuwsbureaux als de fotopers- bureaux. Dr. T. Goedewaagen gewaagde daarbij van het tot stand komen van de ver schillende verbonden, welke tezamen met het thans opgerichte verbond van Nederlandsche persbureaux en het nog op te richten verbond van uitgeversper- soneel één perscorporatie zullen vormen, als de bevoegde autoriteiten haar sanc tie zullen hebben verleend. Tot voorzitter van het verbond van Ne derlandsche persbureaux benoemde spreker den heer A. Meijer Schwencke. directeur der N.V. Vereenigde Persbu reaux te 's-Gravenhage. en tot onder voorzitter den heer J. Sterkenburg. di recteur van Persbureau „Industria" te Eindhoven. De heer Meijer Schwenke zëide om dat alleen voor zuivere persdiensten in het nieuwe verbond plaats zou zijn. De saneering van het persbureauwe zen zal geschieden in nauw overleg met de andere vrbonden. Ook de leiders der persbureaux hebben een roeping te ver vullen, welke gelijk is te stellen met die van den journalist. Deze taak kan alleen worden vervuld, indien de materieele omstandigheden van hen. die aan de persbureaux meewerken, een vrije en onbelemmerde ontwikkeling hunner ca- pasiteiten mogelijk maken. Een goede pers kan slechts blijven bestaan, indien zii zich onafhankelijk weet te maken van economische factoren. Spreker deed ten slotte een beroep op allen om de verplichtingen, die er be staan ten opzichte van het Nederland sche volk. te vervollen. OUDE MAN VERDRONKEN 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Vrijdag avond is. vermoedelijk tengevolge van de duisternis, de 80-iarige A.V.. woon achtig aan den Marktweg, in het water langs de Troelstrakade gevallen en ver dronken. Zaterdagmorgen is het stoffe- liik overschot opgehaald en door den ontsmetling-dienst naar de algemeene begraafplaats vervoerd. BERLIJN. 14 September (D.N.B.) Vrijdagmiddag en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben En gelsche vliegtuigen geprobeerd Duitschland binnen te vliegen. Deze pogingen werden door het Duitsche luchtdoelgeschut evenwel verijdeld. Op den terugtocht wierpen de Engel schen lukraak bommen uit boven Nederland en Noord Frankrijk. In Papendrecht b.v. een plaats je ten Noorden van Dordrecht, werd een Nederlandsch burger licht ge wond. Anders ging het toe in Enge land. waar weer talrijke Duitsche vliegtuigen hun bommen ondanks den versterkten en gereorganiseer- den luchtafweer op Londen lieten neerkomen. AMSTERDAM. 14 Sept. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhan del deelt den leden het volgende mede: Met het oog op de verduisteringsvoor schriften is besloten, om na beëindiging van den zomertijd den officieelen beurs- tijd-op alle werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag, van 13.00 tot 1400 uur vast te stellen, zulks ten einde de leden en hun personeel in de geleeenheid te stellen tijdig hun wrkzaamheden te be ëindigen. De datum van beëindiging van dezen maatregel, zullen nader in de prijscou rant der Vereeniging voor den Effecten handel worden aangekondigd. Gedurende deze periode zal de notee ring van fondsen, welke thans in zeven tijdvakken plaats vindt, in zes tijdvak ken. elk van tien minuten, geschiedeiv BROCHURE VAN DR. J. EYKMAN VERBODEN De brochure van dr. J. Eijkman, „Wij bouwen verder, maar op welke wijze?", is door de Duitsche autoriteiten hier te lande verboden. INBRAAK IN EEN DISTRIBUTIE KANTOOR PURMEREND, 15 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het distributiekantoor alhier ingebroken Een partij petroleumbonnen en zeepbon- nen. welke nog ongestempeld waren, werden ontvreemd alsmede een hoeveel heid boterkaarten, vetkaarten, textiel- kaarten en vleeschkaarten. welke ter uitreiking gereed lagen. UITBREIDING POSTVERKEER MET DUITSCHLAND Met ingang van 20 September 1940 zijn in het verkeer met Duitschland, met in begrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, brieven en pakjes met aangege ven waarde weer toegelaten onder de zelfde voorwaarden, welke voor 10 Mei hebben gegolden. VAREN TUSSCHEN 22 EN 4 UUR 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. Reedt is meegedeeld, dat het aan schippers en visschers, welke zich met hun vaartui gen in de bij de betreffende verorde ning vastgestelde zóne bevinden, is toe gestaan om tusschen 22 en 4 uur te blij. ven doorvaren. Om misverstand te voor komen, wordt er de aandacht op geves tigd, dat reeds vroeger afgekondigde bepalingen ten aanzien van het verkeer te water volledig van kracht blijven, en men zich daar ten strengste aan heeft te houden. De uitzonderingspositie van bovenbedoelde schippers slaat vrijwel uitsluitend op hen. die varen op bin nenwateren of op de groote rivieren. TOONEEL NDER het motto „Aanpakken" opent „De Tooneelrevue", officieel orgaan van de groote Nederlandeche tooneelgezelschappen en van het Ned. Tooneelverbond onder redactie van den acteur-journalist Rob. Generds het nieu we nummer. Er zijn, zoo geeft de schrij ver van het inleidend artikel toe tal van voor het tooneelbedrijf belangrijke problemen, omtrent de oplossing waar van men nog geheel „in het duister" tast. „De tooneelkunstenaars echter weige ren de toekomst al te donker in te zien; zij kennen slechts één leuze: „Aan- pakkei En wanneer op de pl m ken zelve hun taal maar overtuigend genoeg klinkt, durven wij voorspellen, dat. ook het publiek de duisternis zal weten te trotseeren, terwille van een der schoon ste facetten van onze nationale cultuur: de dramatische kunst! Meer dan ooit zal in de komende maanden een innige simemverking tusschen tooneel en pu bliek noodzakelijk zijn. Beide groepen zullen zich offers hchben te getroosten offers, die zij, wij kunnen er niet aan twijfelen, spontaan brengen zullen, om dat het gaat om hoogere belangen. Of is de schoonheid van onze taal, de in standhouding van onze Nederlandsche cultuur een moeizamen gang door een verduisterde stid niet dubbel en dwars «aard? Voor alles banne men dus de gemakzucht uit en vervulle men ook in riit opzicht zijn socialen plicht." Het blad heeft een vasten medewer ker uit Den Haag aan zich verbonden, rlenri A. van Eysdon Jr.. die" tot dusver in De Tooneeleniegel over amateurtoo- neel schreef. Herman Knmer schrijft ever de bedoelingen van het Neder landsch Tooneellyceum. dat voor den a.s. winter met een nieuw verrassend initiatief zal komen. Verder een warme .aanbeveling om zich aan te .sluiten als lid of als kunstlievend lid bij de pas in het leven geroepen Ned. Organisatie vin Tconeelkunstenaars (X.O.T.) Tenslotte nog vele hizonderheden over. óp pl innen der gezelschappen, waarbij intusschen de troep Van DalsumPar ser ontbreekt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6