Eerste Engelsche linie is doorbroken De bombardementen worden met korte tusschenpoozen voortgezet OPA BOL VAN DE N IJZEREN KNOL Rijksmaarschalk Goering maakt een vlucht boven Londen ONECONOMISCHE DEFENSIE DE TOESTAND IN FRANKRIJK Japan onderhandelt met Amerika Kobayasji's besprekingen in Batavia De bewegingsoorlog begonnen Vlamingen niet langer krijgsgevangen Overstroomingen in Frankrijk ONTEVREDENHEID IN LONDEN DEMARCATIELIJN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 16 September (D.N.B.). Zooals bekend, leidt Rijksmaarschalk Goering persoonlijk de actie van de luchtmacht tegen Engeland van zijn kwartier in Noord- Frankrijk uit. Van een hoog officier uit den engeren kring van Goerings medewerkers verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: Het hoofdkwartier van Hermann Goering bevindt zich in een klein plaatsje in Nor- mandië. Het is volmaakt bij de omgeving aangepast en kan van een vliegtuig uit nau welijks herkend worden. Van hier geeft de opperbevelhebber der Duitsche luchtmacht bevelen voor aanvallen op Engeland en voor de luchtverdediging in het Duitsche Rijk en het bezette gebied. Besprekingen met hooggeplaatste commandanten en officieren van den staf, bezoeken aan troepenonderdeelen en nu en dan vliegtochten vormen het programma van den dag. Vaak grijpt de rijksmaarschalk persoonlijk in voor de leiding van bijzonder belangrijke afdeelingen en geeft hij raadgevingen en aanwijzingen. Gisteravond is Goering opgestegen voor een nachtvlucht boven Londen. Hij maakte daarvoor gebruik van het nieuwe type der Duit sche bommenwerpers, de Ju 88. Hij bestuurde het toestel zelf. Hij wees een sterk escorte af en liet zich slechts begeleiden door twee vernielingstoestellen, die links en rechts achter hem vlogen. Na zijn terugkeer was hij zeer onder den indruk van de groote uitwerking der bomaanvallen. Hij zeide woordelijk: „Ik ben blij, dat ik van mijn lucht macht een zoo sterk wapen heb gemaakt. Zij heeft in Polen en Noor wegen en bij den veldtocht in het Westen de beslissing gebracht en zal ook in den strijd tegen Engeland ons scherpste zwaard zijn." van het feodale Westend, waarvan de eigenaren zich konden veroorloven Lon den te verwisselen voor het veiliger ver blijf, ter beschikking van de dakloozen zal stellen. Voorts verlangen de arbei ders, dat zij niet meer voor verloren arbeidsuren door luchtalarm en ver moeidheid in hun loon gekort worden. Drastisch optreden van banken UIT de opeenvolgende berich ten van het D.N.B. blijkt, dat Maandag te Londen met korte tus schenpoozen luchtalarm is ge maakt. 's Ochtends om een mi nuut voor tien kwam het eerste alarm, ditmaal tqt 11.38. Om twaalf minuten over twaalf gier den de sirenes opnieuw en ditmaal duurde de alarmtoestand tot 12.51 uur. Tegen kwart over twee volgde het derde alarm. Dit duurde van 14.12 tot 17.00 uur, dus 3 uur en 50 minuten. Neutrale militaire deskundigen wijzen er op, hoeveel geldverlies en slijtage verbonden zijn aan de nieuwe tlÖiek van het Engelsche afweerge schut, dat er naar* streeft een on doordringbare versperring van vuur om Londen te leggen, zoodra Duit sche vliegtuigen naderen. Alleen al in dén eersten nacht zijn een half millioen granaten ter waarde van bijna drie millioen pond sterling ver schoten. Bovendien slijt het geschut in buiten gewoon sterke mate. Een dergelijk ven bruik van munitie en geschut kan zich Zelfs het Britsche rijk. financieel noch materieel, veroorloven, vooral niet. wan neer Engeland zijn grootste kans ziet in een langdurigen oorlog. De nieuwe methode is een reusachtige verspilling, waarbij het resultaat nog zeer twijfel achtig is, daar de Duitschers zich tol dusverre niet van hun aanvallen hebben laten afhouden. Rioleering beschadigd Als gevolg van de talrijke bombarde menten in de afgeloopen week zijn in verscheidene deelen van de stad Londen, naar men verneemt, rioleeringsbuizen volkomen vernield. Het is een bekend feit, dat de rioleeringsbuizen in Londen als gevolg van de geringe vorst in het koude jaargetijde slechts op heel geringe diepte onder de straatoppervlakte liggen In andere hoofdsteden op het vasteland daarentegen liggen de rioleeringsbuizen wegens de veel heviger koude zoo diep. dat zij door bomtreffers in het algemeen niet beschadigd kunnen worden. Wanneer het in Londen niet ge lukt, de beschadigde rioleeringsbui zen snel te herstellen, hetgeen met het oog op de toenemende Duitsche aanvallen onwaarschijnlijk is. moet verwacht worden, dat binnenkort in de Engelsche hoofdstad ernstige hy giënische gevaren zullen ontstaan. Schuilplaatsen onvoldoende De arme bevolking van Londen ver liest op ontstellend toenemende wijze, schrijft de New York Times, elk vertrou wen in de veiligheid van de openbare schuilplaatsen. Honderden bewoners van de havenwij ken vertoeven tijdens het luchtalarm, koud en hongerig, in de diepste tunnels van de ondergrondsche spoorwegen. De autoriteiten die het verblijf in de tunnels tijdens de luchtaanvallen streng verbo den hebben, zijn machteloos. De bevol king van de I.ondcnsehe industriewijken die door de luchtaanvallen dakloos ge worden zijn, eischt met stijgenden na druk, dat de regeering de woningen De hoofdredacteur van de Daily Mail wijst er op, dat de leiders der bankfilia len in de provincie overgegaan zijn tot het incasseeren van vorderingen met do meest drastische middelen. Een leider van een bank verklaarde, aldus dit arti kel. aan een schuldenaar, dat deze zijn door aandeelen gedekt crediet moest terugbetalen en wel „met het oog op de mogelijkheid, dat industrieele aandeelen totaal waardeloos kunnen worden." Een dame, die aandeelen gekocht, maar nog niet volledig betaald had, was gedwon gen zich naar de wenschen van de bank te schikken, anders had men de aandee len zonder vorm van proces en zonder haar toestemming verkocht. In een an der geval ging de clientèle er toe over zichzelf te helpen. Een schuldeischer dreigde zijn aanzienlijke cooto bij de bank op te vragen, indien deze tegen een met hem bevriend schuldenaar optrad. Geen vermaak meer De revuetheaters in het Westen van Londen ondervinden de noodlottige ge volgen van een groote vermindering van het aantal bezoekers. Vijf van de groot ste revues, die zeer veel succes hadden gehad, moesten op 9 September de uit voeringen staken, doordat de zalen vaak maar voor een vierde gevuld waren. Het schouwburgbedrijf staat zoo goed als stil. HORTHY IN ZIJN NIEUWE GEBIED BOEDAPEST. 16 SeoL (D.N.B.). De rijksbestuurder Horthy heeft vandaag zijn plechtieen intocht gehouden in de Zevenburgsche stad Szasz Reeen en in de groote stad van het Skekler gebied, Maros Vasarheli. Een nachtelijke foto uit Londen, die de resultaten van een der Duitsche bombardementen laat zien. Rechts de koepel van de St. Pauls Cathedral. (Foto Scherl). Pétain wordt voorzitter van een eenheidsorganisatie van oudstrijders Verschillende incidenten GENèVE, 16 Sept. (D.N.B.) Maar schalk Pétain heeft, volgens berichten uit Vichy, het voorzitterschap op zich go- nomen van de onlangs opgerichte een heidsorganisatie, die den naam draagt „Fransch Legioen". Het Fransche le gioen dat in de toekomst alle belangen van de Fransche frontstrijders zal behar tigen, is in drie groepen verdeeld, n.l. leden van het landleger, van de vloot en het luchtwapen. Tot directeur-generaal van het Fransche Legioen is benoemd Hericourd, die in den wereldoorlog heeft gestreden en hiervoor is onderscheiden. In de hoofdstraat van Marseille, de Cannebiere, zijn, volgens een be richt uit Vichy, door een onbekende twee revolverschoten gelost, waar door een soldaat zwaar werd ge wond. Het incident, dat tot dusver nog niet is opgehelderd, geschiedde vlak voor de troepenparade, die naar aan leiding van het ontbinden van een aantal Fransche en Noord-Afrikaan- sche regimenten werd gehouden. Volgens een bericht van de Figaro zijn de vorige week in Algiers ernstige betoo gingen tegen de daar wonende Joden ontstaan. Bij talrijke Joodsche zaken werden de ruiten ingegooid. De Eclaireur de Nice meldt, dat Vrij dagavond in Nice weer anti-Joodsche be toogingen ontstaan zijn, waarbij tal van ruiten het moesten ontgelden. VIERMAAL VACCINEEREN IN IRAN TEHERAN, 16 Sept. (D.N.B.) Vol gens de nieuwste bepalingen is in Iran viervoudige vaccinatiedwang voor jeug dige personen ingevoerd. Indien ergens een pokkenepidemie optreedt, is volgens de wettelijke bepalingen bovendien ieder lid der bevolking gedwongen zich te laten inenten, indien sedert de laatste inenting meer dan drie jaar verloopen zijn. Alle inentingen geschieden koste loos door rijksvaccinatieposten. Maar de besprekingen maken weinig vorderingen TOKIO, 16 Sept. (D.N.B.) De woord voerder van het departement van bui- tenlandsche zaken heeft verklaard, dat de jongste onderhandelingen met Sum ner Welles met betrekking tot het Ja- pansche protest tegen het embargo der Vereen. Staten, tot dusver slechts wei nig vorderingen gemaakt hebben. Japan heeft destijds geprotesteerd, omdat Tokio het feit van de staking der levering van goederen naar Japan als een discrimina tie moest opvatten. De woordvoerder zei- de van meening te zijn, dat Amerika juist den laatsten tijd talrijke leveringen aan andere landen, vooral aan Groot- Brittannië heeft verricht. MISLUKTE AANVAL VAN ENGEL SCHE VLIEGERS OP BERLIJN BERLIJN, 16 Sept. (D.N.B.) Tegen middernacht probeerden verscheidene vliegtuigen de Rijkshoofdstad te nade ren. Zij werden echter voor het bereiken van den afweer in het voor Groot- Berlijn liggende gebied door goed ge richt afweervuur tot omkeeren gedwon gen. Er werden geen bommen gewor pen. MOSKOU, 16 Sept. (A.N.P.). Het agentschap Domei meldt uit Batavia, dat de leider van de Japansche delegatie Kobayasji, die op 12 September in Batavia is aan gekomen. een onderhoud heeft gehad met den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. Het blad Asahi meldt, dat Kobayasji beraadslaagd heeft met den Japanschen consul-generaal te Batavia en met een der directeuren van het concern Mitsoei. Vol gens dit blad is Kobayasji grondig van den toestand in Nederlandsch-Indië op de hoogte gebracht. Op grond van deze beraadslaging werd besloten, dat bij de onder handelingen met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië de uitwisseling van materiaal en goederen e.a. besproken zal worden. 19. Tip kwam zijn vriendje te hulp. Hij trok den Chinees aan zijn lange vlecht. Hij trok harder en harder en hoe meer Toppie schreeuwde van pijn, hoe harder Tippie trok- Toen opeens hield Tip de vlecht van den Chinees in zijn hand. Ze rolden beiden op den grond. 20. Tip lag onder den Chinees. „Ho, ho, wat is hier te doen?" riep een stem vlak achter hen. Het was Opa Bol, een klein manneke, niet grooter dan een jongetje van tien jaar zoowat. Hij had korte dikke beentjes en een bolrond klein lijfje. De operaties aan de Egyptische grens ROME, 16 Sept. (D.N.B.). Met de doorbreking van de eerste En gelsche verdedigingslinie aan de Egyptische grens bij Solloem is aan het Noord-Afrikaansche front de bewegingsoorlog begonnen, al dus verklaart de correspondent van het D.N.B. voor het Middel- landsche Zee gebied in een be schrijving van het oorlogstooneel in Noordoost Afrika. Deze Engel sche verdedigingslinie bestaat uit versoheidene forten, artillerie- en machinegeweerposten. De operee- rende deelen van het Britsche Egypteleger zijn vrijwel geheel ge motoriseerd en beschikken over kleine en bewegelijke pantser auto's. Pas bij Sidi Barrani bevindt zich nog een Engelsche verdedi gingslinie. Aan Engelsche zijde, zoo vervolgt het bericht, strijden aan het Lybische front hoofdzakelijk Australische, Nieuw Zee- landsche en Indische troepen. De rugge- graat van het Engelsche leger vormen de Indiërs, die het Engelsche opperbe vel alleen reeds om klimatologische re denen thans in de eerste plaats in den strijd heeft geworpen. Ondanks de mo derne uitrusting van het Britsche leger wordt in neutrale militaire kringen meermalen de waarde van de Nieuw Zeelandsche en Australische troepen in twijfel getrokken. De Australiërs staan in Egypte .naar men daar verklaart, weinig gunstig bekend. Om een herha ling van de botsingen, die zich in den wereldoorlog tusschen de Australische troepen cn de Egyptische bevolking heb ben afgespeeld, te verhinderen, zou de Koning van Egypte er ditmaal op aan gedrongen hebben, dat de Australische, troepen in kampen aan de kust onder gebracht worden en Alexandrië en Cairo niet binnen mogen gaan. Het beeld der Romeinsehe avondbla den wordt geheel beheerscht door het begin der krijgsverrichtingen aan de Egyptische grens en de Engelsche ne derlaag bij Solloem. De Giornale d'Italia schrijft, dat de eerste Britsche verdedigingslinie op de grens van Cyrenenaica is doorbroken met de bezetting van Solloem. De volgende stelling is de nog sterkere linie bij Sidi Barrani, wel ker centrum in Mersamatro ligt en die zich ver in het binnenland uit strekt tot bij de oase Siwa. Thans zijn alle streken, die onder Britsche militair commando staan en aan de Italiaansche bezittingen in Afrika grenzen, met succes aangevallen. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt naar aanleiding van de operaties aan de grens tusschen Libye en Egypte ge constateerd, dat de Engelsche regeering sedert de Italiaansche oorlogsverklaring in grooten omvang van het Egyptische gebied gebruik heeft gemaakt om Cyr"- naica en Libye aan te vallen. De Brit sche regeering heeft zich daardoor schuldig gemaakt aan een openlijke schending van de verdragen en de neu traliteit van Egypte op flagrante wijze geschonden. Onder invloed van Londen heeft de Egyptische regeering de diplomatieke betrekkingen met Italië verbroken, zon der echter aan de zijde van Engeland tegen Italië ten strijde te trekken. Daar door is de paradoxale toestand ontstaan, dat Italië op voet van oorlog is met Engeland, doch niet met Egypte. De Britsche regeering heeft voorts met openlijke schending der internatio nale verplichtingen het Suez-kanaal af gesloten. De strijd, dien Italië thans in Xoord-Afrika voert, is daarom niet af richt tegen Egypte, maar slechts tegen de Engelsche overheersching in het Oosten der Middellandsche Zee. Het Italiaansche volk koestert evenals vroe eer vriendschappelijke gevoelens jegens het Egyptische. In de Voce d'Italia schrijft Gavda het voleende over het oprukken van de Ita liaansche strijdkrachten naar F.gvpte en over de veroverine van Eneeland door het Duitsche luchtwapen: De as- mogendheden riin met den sinds lang dreigenden veldtocht begonnen. Niets kan Engeland thans meer redden. Dit offensief op verscheidenene Engelsche fronten moet als een verpletterende slag beschouwd worden. De actie van Italië is tegen de belangrijkste kern van het Britsche wereldrijk op Afrikaanschen bodem gericht. Het is de taak van Ita lië het Britsche rijk stuk te slaan ter wijl Duitschland met zijn aanvallen op de Britsche eilanden het wereldrijk in het hart treft. Nauwkeurige selectie in de Belgische kampen van krijgsgevangenen BERLIJN, 16 Sept. (A.N.P.). Het Nedeiiandsche Perskantoor meldt: Een commissie uit in Duitschland gevestigde Vlamingen werd eenige maanden gele den in de gelegenheid gesteld alle Bel gische kampen van krgijsgevangenen te bezoeken. Het gevolg van dit bezoek was dat Vlamingen, die in de Vlaamsche vrijheidsbeweging in de eerste rij heb ben gestaan, onmiddellijk uit de krijgs gevangenschap ontslagen werden. Thans is bepaald, dat alle Vlaamsche krijgs gevangenen. die als echte Vlamingen kunnen worden beschouwd, in vrijheid zullen worden gesteld. Daarmee is Za terdag j.l. een aanvang gemaakt. Het schiften der krijgsgevangenen in be trouwbare Vlamingen, Franskiljons en Walen aan de hand van de door de com missie opgemaakte lijsten is aan een Vlaming te Berlijn toevertrouwd, die daartoe elk kamp afzonderlijk zal bezoe ken. Do Franskiljons en Walen zullen pas later de vrijheid terugkrijgen. Het is begrijpelijk, dat de Duitsche voorkeur voor het werkelijk Dietsche element, bij de nationale Vlamingen een uitsteken den indruk heeft gemaakt en het is eveneens begrijpelijk, dat allerlei beule- mansen, onder wie zelfs enkele prinsen en graven, die nooit eenige waardeering voor de Nederlandsche taal aan den dag hebben gelegd, zich thans plotseling hun Vlaamsche afkomst bewust zijn. Dit Vlaamsche bewustzijn komt echter te laat. de in Duitschland gevestigde Vla mingen. die als keurmeesters optreden, zijn politiek op de hoogte. De schade zal waarschijnlijk in de millioenen loopen GENEVE, 16 Sept. (D.N.B.). De Petit Dauphinois meldt, dat in de beide Fransche departementen Opper-Savoye en Savoye door overstroomingen groote verwoes tingen zijn aangericht. Te Bonneville staat de straatweg over groote afstanden onder water. De straat weg en de spoorbaan van Grenoble naar Bourg d'Oisans is tengevolge van een grondverschuiving over een lengte van vijftig meter met een vier meter hooge puinlaag hedekt. w-aardoor elk verkeer onmogelijk is geworden. Ook uit het ge bied van Albertville en Ügine worden groote overstroomingen gemeld. De aan een enkelen straatweg aangerichte scha de wordt op twee millioen francs ge raamd. In verscheidene dalen is de elee triciteitsvoorziening gestagneerd. Ook de oogst heeft voor een deel ernstig gele den. De oorzaak dezer verwoestingen is gelegen in tornado's, die gepaard gingen met wolkbreuken. TELEFOONVERBINDING DUITSCHLAND—SPANJE MADRID, 16 Sept. (D.N.B. De tele foonverbindingen tusschen Duitschland en Spanje, die tengevolge van den Spaanschen burgeroorlog verbroken waren, zijn hersteld. Voor het eerst na vier jaar is vandaag een gewoon tele foongesprek tusschen Berlijn en Madrid gevoerd. Duitsch legerbericht Het „moderne versperringsnet" blijkt geen effect te hebben BERLIJN, 16 Sept. (Frontbericht van het D.N.B.). In den loop van Zondag en Maandagochtend vroeg is het. in hoofdzaak boven Engeland en het Ka naal, tot luchtgevechten gekomen, die soms zeer heftig waren. De Britsche autoriteiten hebben bij haar mededee- lingen over de verliezen voor het eerst afgeweken van de gewoonte, de cijlers eenvoudig om te keeren. Zii hebben dit maal uit de 79 neergeschoten Britsche vliegtuigen 179 neergehaalde Duitsche toestellen gefariceerd. Tot deze overdrij ving, die verder gaat dan gewoonlijk heeft men zich blijkbaar gedwongen ge zien om de volgende reden: Het staat vast en het wordt zelfs door de Ame- rikaansche pers toegegeven dat on der de bevolking van Londen een voort durende stijgende -ontevredenheid heerscht. In weerwil van de nieuwe ver sterking van het afweergeschut en van de concentratie der jagers voor de be scherming van Londen slagen de Duit sche vliegers er steeds weer in. ook het „moderne versperringsnet" te doorbre ken en hun welgerichte bommen te la ten vallen. Dat de schuilgelegenheden in Londen, wat aantal en aard betreft, volkomen onvoldoende zijn, kan ook in Engeland niemand bestrijden. Daarbij weten de Londenaars, waarom zij van de 168 uren in de eerste week van het offensief 70 uur hebben moeten door brengen in de onvoldoende kelders en waarom de aanvallen van gisteren niet minder dan zevenmaal in 24 uur tot luchtalarm hebben geleid. Op -grond van al deze dingen heeft het Britsche ministerie van luchtvaart zijn toevlucht genomen tot de grootste overdrijving en tot het verspreiden van berichten over een geweldige overwin ning boven Londen, zooals gewoonlijk in Engeland gebeurt, wanneer de toe stand door successen van den tegen stander kritiek begint te worden. WORDT VASTGESTELD Bulgaarsch-Roemeensche commissie aan het werk gegaan De Bulgaarsch-Roemeensche com missie is vanmorgen te Dobritsj met haar arbeid ter voorbereiding van de technische uitvoering van het verdrag van Krajowa begonnen. Behalve deze hoofdcommissie, die uit tien vertegenwoordigers van het bur gerlijk bestuur en militaire instanties bestaat, zijn ook twee subcommissies in de steden Dobritsj en Toetrakan met haar werkzaamheden begonnen. De Bulgaarsche demarcatiecommissie onder leiding van kolonel Trifonof is naar de Zuidelijke Dobroedsia vertrok ken. Haar taak zal waarschijnlijk niet op groote moeilijkheden stuiten, daar de nieuwe grens bijna geheel samenvalt met die van 1912. De werkzaamheden, die uit de overneming voortvloeien, wor den in vier etappes ten uitvoer gelegd, overeenkomstig de in het verdrag be paalde vier zones. 10.000 Bulgaren onder de wapenen Tienduizend man van verschillende lichtingen uit geheel Bulgariie ziin voor een militaire opleiding van 75 dagen op geroepen. ITALIAAN VAN AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP GEHAALD New York, 16 Sept. Naar door As sociated Press uit San Francisco wordt gemeld, heeft een Britsch oorlogsschip het Amerikaansche vrachtschip „Donna Aurora" binnen de neutraliteitszóne aangehouden en een Italiaanschen inge nieur van boord gehaald. GROOTE DROOGTE IN AUSTRALIë NEW YORK, 16 Sept. (D.N.P.) De New York Times meldt uit. Melbourne, dat de aanhoudende droogte de te velde staande Australische tarwe ernstig be schadigd heeft. Naar raming zal de oogst van dit jaar op zijn hoogst 110.000 bus hels opbrengen tegen 210.000 bushels verleden jaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2