Engelsche aanvallen op kerkgebouwen CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAM ZN. De stand der Rijksmiddelen BETALING ABONNEMENT Oorlogsschade wordt geheel vergoed Roemeensche justitie wordt hervormd Per flesch f 1.35 Per anker f 53.- STIJGING DER BELASTING OPBRENGST Het Rijk contra de gemeente Maassluis Bommen 0P Veere en op Goeree VIJF AANVALLEN OP EEN DAG Uitbreiding der gemeente Venlo Nog steeds te laat op straat Met 1500 gulden op stap De sportprijs van de Oostelijke Sportpers AMERSFOORTSCH DAGBLAD Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 16 Sept. (D.N.B.) De nachtelijke bomaanvallen van de En- gelschen on Duitsche niet militaire ob jecten, hebben in groote mate kerkelijke objecten gegolden. Een optelling van deze aanvallen bewijst, dat de Engel sche bommenwerpers deze kerkelijke objecten met op?et hebben gezocht. In Mei vielen zes bommen op het klooster Mariënberg in Boppard. Op IS Mei vielen twee bommen van zwaar ka liber voor het Diaconessenhuis in Bre men. Op 29 Mei werden de kapel en de vertrekken van de zusters van het Not- burgahuis zwaar beschadigd. In de maand Juni namen deze svstematische aanvallen op kerkelijke objecten toe. Drie brandbommen vielen op de kerk in Duerwiss (district Juelich) en richt ten ernstige schade aan. Op 9 Juni werd het bedehuis van de stad Tuttlin- gen in Wuerttemberg door vijftien ma chinegeweerschoten getroffen. Op 19 Juni vielen twee bommen op den weg, die leidde naar een kerkhof in Neu- Isenburg (Hessen-Nassau) en op dien zelfden dag viel een bom in den tuin van een klooster in het district Kleef. Op 20 Juni werd het heldenkerkhof in Ahrweiler door een dynamietbom ge troffen. In den nacht van den 20sten Juni scheen de maan zoo helder, da* de dynamiethommen op den Dom in Speyer, in de nabijheid waarvan zich geen militaire objecten bevinden, niet op een verpissine kunnen berusten. Op 21 Juni werden bommen geworpen op de Katholieke kerk in Duisburg, 26 Juni vielen twee brandbommen op de kerk van Srhoenemoor (district Del- menhorst); 28 Juni viel een dynamiet bom op de kerk in Ooch (district Kleef). In de maand Juli werd op den Ssten een dynamiethom geworpen op de I.ieb- frauenkirrhe in Duisbure. waardoor dp ramen van de kprk werden vernield. Op dienzeifd<-n dae viel ppn bom on een klooster in het district Paun-Wittlich. waardoor dé oude beschilderde koorra men van de kloosterkerk werden ver nield. Op 14 en 15 Juni vielen bommen op de bpcraafnlantsen van Siegburg (district Keulen-Aken) en op een kerk hof in Wilhelmshafen. Op 23 Juli vielen verscheidene bom men op de kerk van het dorp Vasbeck (district Waldeck). Hierbij werd het dak van de kerk afgerukt en zwaar bescha digd. Verder werden op 26 Juli het kerk hof van München-Gladbach door zeven dynamiethommen getroffen, waardoor honderd grafkruizen en graven werden vernield. Op het. kerkhof in Stromberg werd op 29 Juli een oorlogsgedenktee- ken beschadigd. Door een brandbom op de op de monumentenlijst staande kerk in Derichtsweiler ontstond een brand, waardoor de kerk op 15 Augustus werd vernield. Op 25 Augustus vielen bom men op de kerk van Bad Zwischen-Ahn (district Weser-Eems en op 29 Augus tus viel een dynamietbom in de onmid dellijke omgeving van den Dom van Merseb'irg. Twee dagen later werden dynamiethommen geworpen op het oude kerkhof in Neudorf (district Duisburg), waardoor grafgedenkteekens werden vernield, en op de kerk in de Dieffen- bachstrasse in Berlijn, waardoor deze kerk groote brandschade opliep. Op 9 September werd een plaatijze ren kist met twintig brandbommen naast de kerk in Gluel (district Keulen) geworpen en vijf dagen later troffen twee bommen de Liebfrauenkirche in Hamm en beschadigden dit oude cul tuurmonument zeer ernstig. De Duitsche bladen constateeren na deze opsomming het volgende: De treu rige balans bewijst, dat. de Engelsche nachtelijke aanvallen met opzet gericht waren tegen kerkelijke gebouwen in Duitschland. Het sterk toenemende aan tal beschadigingen aan kerken en be graafplaatsen is een bewijs, dat de En gelsche bommenwerpers met opzet waardevolle cultureele en religieuse plaatsen tot doel kiezen. 'Alle schade wordt vergoed De Duitsche regeering heeft reeds bij het begin van den oorlog maatregelen genomen om ervoor te zorgen, dat de indivïdueele burger, wien door oorlogs handelingen persoonlijke of mate- rieele schade wordt toegebracht, deze niet zelf behoeft te dragen. Integendeel, alle schade zal door het Rijk vergoed worden. Volgens een in September 1939 uitgevaardigde verordening tot her stel van de persoonlijke schade krij gen Duitsche burgers, die door een aanval op het Duitsche rijksgebied schade aan lijf en leven ondervin den, alsmede hun nagelaten betrek kingen op aanvraag verzorging. Een in September 1939 eveneens uitge vaardigde verordening regelt voorts het vaststellen en vergoeden van de schade, welke op roerende en onroe rende goederen als gevolg van een aanval op het rijksgebied ontstaan. De regeling van de schadevergoeding "*ordt op een desbetreffende aanvraag ft oor speciale beslissing uitgevoerd. Voor een spoedig herstel van woonhui zen worden zoo noodig voorschotten verleend. Deze bepalingen maken het mogelijk dat overal en vooral daar waar de benadeelde de schade niet zelf kan dragen, de Duitsche volksgemeenschap etn volledig herstel waarborgt. Aanvallen op Deensche vliegers Naar thans bekend wordt, is een Don derdag op de Noordzee verongelukte visschersboot uit Esbjerg Woensdag door Engelsche bommenwerpers aange vallen. Bij het verongelukken verloren arie van de vier leden der bemanning het leven. Naar Ritzau hieromtrent meldt, staan de Deensche Noordzeevisschers bijna dagelijks, bij elke vischvangst, die zij ondernemen, aan bomaanvallen of be schietingen door Engelsche vliegers bloot. Goedkooper en eenvoudiger rechtspraak is noodig BOEKAREST, 16 Sept. (D.N.B.)Ge neraal Antonescu heeft den minister van justitie richtsnoeren gegeven voor de reorganisatie van de justitie. De mi nister moet de wetgeving vereenvoudi gen, den rechtersstand zuiveren, de pro cesvoering vereenvoudigen, de militaire justitie bij de algemeene justitie onder brengen, het gevangeniswezen controlee ren en een goedkoope rechtspraak in voeren. Voorts moet hij een wetsontwerp opstellen voor de oprichting van een raad van state, maatregelen nemen voor de waarborging van de persoonlijke vrij heid en de onschendbaarheid van het brief- en telefoongeheim. Legionnairs keeren terug De echtge^oote en de dochter van wij len Codreanu, oprichter van de IJzeren Garde, en een gezelschap van 2S legion nairs. die in Duitschland als emigranten woonden, zijn onder leiding van onder staatssecretaris Papanace uit Duitsch land in Boekarest aangekomen. Prof. Codreanu over zijn zoon Prof. Jon Zelea Codreanu, de vader van den oprichter der IJzeren Garde, heeft een persgesprek verleend aan de Roemeensche bladen en daarin als zijn overtuiging uitgedrukt, dat het Britsche rijk, dat de heerschappij van den duivel op aarde beteekent, binnenkort ineen zal storten. Overgaande op Roemenië zeide hij. dat de schuld voor de ineenstorting van den ouden staat gelegen is bij de misda dige politiek, welke Roemenië in het verleden tegenover de as gevoerd heeft. Een herstel is alleen mogelijk door de schepping van een legionnairen staat, overeenkomstig den wil Gods. Professor Codreanu herinnerde in dit verband aan een uitspraak van wijlen zijn zoon, dat hij na de overwinning niet terstond een legionnair Roemenië zou proclameeren, doch het land minstens een jaar lang door een generaal zou la ten voorbereiden. Op de vraag of hij ge neraal Contacuzine bedoelde, had zijn zoon duidelijk gezegd, dat hij aan gene raal Antonescu dacht. Deze voorspelling is in vervulling gegaan. Gevraagd naar de ontwikkeling van den binnenlandschen politieken toe stand zeide Codreanu, dat ondanks de kuiperijen van Joden en vrijmetselaars die, zooals hij precies wist. naar een ge wapende omwenteling streefden, het be wind van generaal Antonescu gewaar borgd is, daar een dergelijke poging door de IJzeren Garde verijdeld zou wor den. Gezien den ernst van de toestand is gebrek aan discipline van een legion nair een misdaad. Over de Roemeensche politiek aan de zijde van de as zeide Codreanu ten slotte er van overtuigd te zijn, dat de Führer en de Duce door God geleid worden en dat hij er de voorkeur aan zou geven het Roemeensche volk zoo noodig met. de as te zien ineenstorten dan het te zien overwinnen met de duivelsche vrij metselarij. Aan Hitler en Mussolini heeft hij een brief gericht welke, naar hij hoopt, van groote beteekenis zal zijn voor de toekomst van het Roemeensche volk. (3me cru Margaux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Ao 1878 UTRF.CHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 3450 BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 16 September. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Augustus j.l. wordt het volgende ontleend: Belastingen In vergelijking met het vorig jaar is het tot en met Augustus ten kohiere gebrachte bedrag met ruim 4 ton geste gen en wel van 109.365.831,48 tot 109.785.285,35. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk te danken aan de nieuwe opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke tot dusver 17.807.47256 opbrachten en daarmede reeds de dalingen van de an dere belastingen (uitgezonderd de grondbelasting) te niet deden. Daar naast toonde de grondbelasting een gun stig beeld, door met een bedrag van f 10.805.190 de opbrengst van het vorig jaar met 141.575,— te overschrijden. De andere tot deze groep behoorende belastingen gaven een beduidenden ach teruitgang te zien, welke zich het ergst openbaarde bij de inkomstenbelasting, welke f 61.255.443,— opbracht en daar mede 12.669.068,— onder het bedrag van ultimo Augustus 1939 bleef. Verder leverde het resultaat van de vermogens belasting ad 13.023.866.— een terug gang np van 2.466.566,en dat van de verdedigingsbelasting, zijnde 6.893.313,— ten opzichte van het vorig jaar een vermindering van 2.393.959. De opbrengst der overige middelen De opbrengst van deze middelen is over de maand Augustus betrekkelijk weinig beneden de raming gebleven. Bij een maandelïjksche raming van 37.541.666,68 was n.l. deze opbrengst 34.805.632,01 tegenover 37.371.952,61 over Augustus van het vorig jaar. Ook bij een vergelijking van de cij.- fers over de eerste acht maanden van dit jaar met het bedrag der raming, komt men nog tot een eenigszins bevre digend resultaat, wanneer men de min der gunstige cijfers van de laatste maanden in aanmerking neemt. Bij een raming van 300.333.333,was de op brengst tot en met Augustus 284.488.551 of 15.844.782,minder. De lagere opbrengst over Augustus is voornamelijk te wijten aan de rechten op den invoer, welke bij een raming van 9 millioen slechts f 5.277.895,opbrach ten. De dividend- en tantièmebelasting bleef met een opbrengst van 1.071.377 ongeveer 1.178.900,— beneden de ra ming; het statistiekrecht gaf bij een ra ming van 208.333,slechts een resul taat van 93.S09,terwijl de accijns op wijn niet meer opleverde dan 11.838,— bij een raming van 191.666,De ac cijns op bier bleef ruim een ton bene den de raming en de couponbelasting 122.750,—. Als vanzelfsprekend konden de loods gelden slechts een zeer laag bedrag boe ken en wel van 983,68 tegenover een raming van 66.666,-. Hooger in opbrengst in vergelijking met de raming waren o.m. de accijns op het geslacht (raming 600.000,en opbrengst 1.208.800,—), de accijns op het gedistilleerd (raming .f 2.416.666,— en opbrengst 3.666.345,en de ac cijns op tabak (raming 3 millioen en opbrengst 4.855.995, De omzetbelasting bleef slechts ruim 12.000 gulden beneden de raming, doch overtrof daarmede het resultaat van Augustus van het vorig jaar met ruim 1,2 millioen. Eén burger gedood en een zwaar gewond VEERE, 16 Sept. Vanmiddag heeft een Engelsch vliegtuig twee bommen geworpen op Veere, waar door een huis zwaar werd bescha digd en eenige andere lichtere scha de opliepen. Een burger is bij dezen aanval ge dood en een zwaar gewond, terwijl een aantal personen licht werd ge kwetst De zwaargewonde is naar het ziekenhuis te Middelburg over gebracht OUDDORP, 16 Sept In den afgeloo- pen nacht zijn nabij de gemeente Oud dorp op het eiland Goeree een aantal bommen in de duinen terecht gekomen. Aan enkele boerderijen in de omgeving werd schade aangericht Wat in de Amerikaansche pers gezegd wordt over de bom bardementen te Londen Leidingen beschadigd NEW YORK, 16 Sept. (D.N.B.) De Engelsche hoofdstad heeft Zon dag volgens Reuter vijf luchtaanval len te doorstaan gehad. Het vijfde alarm begon 's avonds om 7.11 en duurde tot Maandagmorgen 4.15, dus in totaal negen uur en vier mi nuten. In aanmerkelijk verzwakten vorm geeft het ministerie van luchtvaart toe, dat de Duitsche toestellen overdag en 's nachts tot in het hart van het empire doordringen en in talrijke gevallen scha de veroorzaakt hebben. „De vijandelijke luchtaanvallen op Groot-Brittannië". Spo maakte het Britsche ministerie van luchtvaart vanmorgen bekend, „werden in den loop van den nacht, voortgezet. Deze aanvallen waren hoofdzakelijk op het gebied van Londen en omgeving ge richt, maar een aantal aanvallen werd ook op andere deelen van het land ge daan. Te Londen werden de aanvallen op groote schaal uitgevoerd. Er werd schade aan huizen, handels- en andere gebouwen veroorzaakt. In het Noord westen en Zuidoosten van Engeland als mede in Zuid Wales werd eenige scha de aangericht". Ook over de Duitsche aanvallen van Zondag heeft het ministerie van lucht vaart een communiqué gepubliceerd, waarin o.a. meegedeeld wordt: „Op ver scheiden punten in het gebied en de omgeving van Londen en voorts op tal rijke punten in het Zuidoosten van En geland zijn bommen uitgeworpen. Tal rijke branden werden veroorzaakt en gemeld wordt, dat in verscheiden dis tricten gebouwen beschadigd werden. In districten ten Oosten en ten Noorden van Londen leden administratie- en in dustriegebouwen eenige schade". Volgens een mededeelirig van het zelfde ministerie is tijdens deze aanval van de Duitsche formaties het Bucking ham Palace opnieuw getroffen. De ver trekken van de Koningin zouden be schadigd zijn. De Koning en de Konin gin waren niet aanwezig: in het paleis bevindt zich slechts het sterk geredu ceerde bedienden personeel. Bijzonder heden over de beschadigingen aan voor den oorlog belangrijke objecten worden verzwegen. Zooals bekend liet. het Buckingham Palace in de onmiddellijke nabijheid van een kazerne en een op slagplaats van petroleum. Of dezen mi litairen doelen iets overkomen is, valt op het oogenblik niet na te gaan. Reu ter Iaat slechts doorschemeren, dat in andere wijken van Londen nieuwe hranden uitgebroken zijn. Overigens zouden ook de gas- en waterleidingen beschadigd zijn. EERVOL ONTSLAG AAN PROF. DR. I. SNAPPER AMSTERDAM. 16 September. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor. aan prof. dr. I. Snapper op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als gewoon hoogleeraar in den algemeene ziektekunde, de propaedeutische kliniek en. de geneesmirldelenleer aan de Ge meente Universiteit. Zij stellen voor, dit ontslag te doen ingaan op 1 September 1940. Grenswijziging met omliggende gemeente Maasbree 's-GRAVENHAGE. 16 Sept De Staatscourant van hedenavond be vat een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, waarbij met ingang van 1 October een ge deelte van de gemeente Maasbree aan de gemeente Venlo wordt toege voegd. Blijkens de bijbehoorende kaart liggen in het bedoelde deel de dorpen of buurtschappen Blerick, Hout-Blerick, Wielder en Boekend. In de beschikking is bepaald (Jat de gemeente Maasbree gedurende twee ja ren, te rekenen van het tijdstip, waar op deze beschikking in werking treedt, het recht van kosteloos gebruik behoudt van het raadhuis, gelegen te Blerick. De roerende goederen in dit gebouw blijven eigendom der gemeente Maas bree. Zoo spoedig mogelijk na ingang der grenswijziging worden de zittende ra den der gemeenten Venlo en Maasbree vervangen door nieuwe raden, waarvan deel uitmaken voor de gemeente Venlo 18 leden van den zittenden raad dezer gemeente en voor de gemeente Maas bree 11 ingezetenen dezer gemeente. Deze leden worden aangewezen met in achtneming van de bepalingen der ge meentewet en der Kieswet en aan de hand van de uitslagen der laatstelijk in de gemeente Venlo en in de onderschei dene gedeelten der gemeente Maasbree gehouden gemeenteraadsverkiezingen^ Met. afwijking van het bepaalde in art. 29 der gemeentewet hebben de le den van de krachtens deze beschikking nieuw aangewezen raden zitting uiter lijk tot den eersten Dinsdag van Sep tember 1943. Ambtenaren met pensioen of op wachtgeld Aan ambtenaren van de gemeente Maasbree, die tengevolge van de gebiedsafscheiding dezer gemeente worden ontslagen, wordt voor zoover zij alsdan niet in de termen vallen om pensioen, uitgezonderd vervroegd ouderdomspensioen, te genieten met ingang van den dag van ontslag, ten laste der ge meente Venlo. een wachtgeld ver leend. Voor zoover de burgemeester, de se cretaris en de ontvanger der gemeente Maasbree op 1 October 1940 wonen in het van die gemeente afgescheiden ge bied, behouden zij het. recht om aldaar metterwoon gevestigd te blijven. Aan ambtenaren, die tengevolge van de grenswijziging door het gemeentebe stuur verplicht worden te verhuizen, worden van gemeentewege de kosten hunner verhuizing vergoed. Kan het Rijk in een gemeente waterstaatswerken uitvoe ren met voorbijgaan der gem. verordeningen? Neen, volgens de advocaat- generaal van den Hoogen Raad 's-GRAVENHAGE, 16 Sept In hooger beroep achtte de rechtbank te Rotterdam ten laste van ir. F. L. S., hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, bewezen verklaard, dat hij te Maassluis zonder schrifte lijke vergunning van B. en W. dier gemeente aan de Burgemeester van der Lelykade heeft gebouwd door het doen veranderen van den kade muur en het doen aanbrengen van een uitgebouwden aanlegsteiger. De rechtbank gaf hieraan de bena ming van „in de gemeente Maassluis bouwen zonder schriftelijke vergunning van B. en W.", hetgeen strafbaar is krachtens de bouwverordening van bo vengenoemde gemeente. Daar het hier een principieele zaak betrof, veroor' deelde de rechtbank S. tot f 1.boete. Ir. S. is in dienst van het Rijk en voerde in cassatie aan. dat hij namens het Rijk krachtens de rivierenwet bevoegd was tot het bouwen van de onderhavige Rijksrivierwerken en handelde ter ver wezenlijking van het door die wet be oogde doel. mitsdien ter uitvoering van een wettelijk voorschrift Conclusie van den Advo caat-generaal In deze zaak heeft heden de ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. dr. V. Wijnveldt, conclu sie genomen. Hij wees erop, dat het gaat over de vraag, of het Rijk zon der vergunning van B. en W., wer ken als waarvan in deze zaak spra ke is, kan uitvoeren. In deze procedure is voortdurend be toogd, dat het Rijk, krachtens de rivie renwet zoowel bevoegd als verplicht is tot het bouwen van Rijks-rivierwerken, terwijl voorts een beroep wordt gedaan op de waterstaatswet en op de wet tot vaststelling van bepalingen betreffende rijkswaterstaatswerken. De rechtbank oordeelde, dat alle voormelde wetsarti kelen onaangetast laten de bevoegdheid, bij artikel 168 der gemeentewet aan den gemeentewetgever gegeven, om in bet belang van de huishouding der gemeen te de uitvoering van niet onder art, 6a der woningwet vallende bouwwerken, ook wanneer deze door den Rijkswater staat worden uitgevoerd, afhankelijk te stellen van een schriftelijke vergunning van B. en W. Mr. Wijnveldt zeide, zich geheel te kunnen vereenigen met de beschouwin gen over de rechten en verplichtingen van het Rijk, maar niet in te zien, dat daaruit noodzakelijk zou voortvloeien, dat de wet, waarin die rechten en ver plichtingen zijn neergelegd, daarmede alle andere regelingen zou op zijde zet ten en dientengevolge het Rijk zou machtigen zijn taak te vervullen zonder óók die andere voorschriften na te le ven. Ir. S. moge gehandeld hebben ter uitvoering van een wettelijk voorschrift, daarnaast bestaan andere regelen in gemeente-, woningwet enz., welke tege lijkertijd moeten en kunnen worden na geleefd. Met het opvolgen van enkele administratieve rechtsregelen had, naar sprekers oordeel, de moeilijk heid vermeden kunnen worden, zonder dat eenige inbreuk zou zijn gemaakt op de rechten en ver plichtingen van het Rijk. Zijn con clusie strekte dan ook tot verwer- piig van het beroep. De Hooge Raad zal 14 October uitspraak doen. BENOEMIN GBIJ HET RECHTSFRONT DEVENTER. 16 Sept. De heer J. A. Wuijster, hoofdinspecteur van politie te Deventer, is door den leider van het rechtsfront in Nederland aangewezen als leider van de in Overijsel en de om geving van Deventer in Gelderland te vormen groep Overijsel van het rechts front voor de politie. Weer 19 arrestaties in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Nog steeds zijn er burgers, die zich niet storen aan het verbod om tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's ochtends op straat te komen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden er deswege negentien aangehou den en in den afgeloopen nacht dertien, aldus het Vad. Hierbij bevond zich een bewoner van de Katwijkstraat, die nog gesignaleerd stond voor vier maanden gevangenisstraf, zoodat die voorloopig niet vrij komt. Gisteravond om elf uur kwam aan het bureau Rijswijkscheweg een beschonken man binnen, die om as sistentie vroeg, omdat hij niet meer op tijd thuis kon komen. Men heeft hem toen maar eenigen tijd onderdak ver schaft. Ook met de verduistering gaat het nog steeds niet zooals het moet, zoodat weer in eenige gevallen proces-verbaal moest worden opgemaakt, waarbij wel het op vallendste was een geval in de Java- straat, waar men eenvoudig de neonver lichting had laten branden. Met de rij wielen gaat het iets beter, zoodat hier nog slechts enkele gevallen worden ge- signaleex-d. AMSTERDAM. 16 Sept. Op verzoek van de politie te Amsterdam, heeft de politie te Breda een 45-jarige reiziger en incasseerder van een matrassenfabriek in de hoofdstad aangehouden, daar de ze met een bedrag van f 1500 op stap was gegaan. Bij zijn arrestatie bleek de man reeds 1 500 ten eigen bate te heb ben aangewend. Hij is thans overge bracht naar Amsterdam en opgesloten in het bureau Warmoesstraat, De man zal zich voor den officier van justitie moeten verantwoorden. ZUTPHEN, 16 Sept. Zooals onlangs is medegedeeld, heeft de Vereeniging van Sportjournalisten „de Oostelijke Sportpers", welke de provincies Gelder land en Overijssel omvat, besloten tot het instellen van een sportprijs voor de beste prestatie op sportgebied in deze beide provincies gedurende een jaar. Dit sportjaar loopt van 1 September van het eene tot en met. 30 September van het. volgend jaar. Voor den prijs komen in aanmerking alle organisaties en personen in Gelderland en Overijs sel. Aan de uitnoodiging van het bestuur der O.S.P. om zitting te nemen in do commissie van beoordeeling hebben de heeren Coldewey uit Deventer, lid van het bondsbestuur van den Ned. Voetbal bond, P. van Wa.venburg uit Nijmegen, gedeleeerde der vieTdaagsche afstands- marschen, W. Peters, voorzitter van den Ned. Athletiek Unie te Zwolle, benevens A. van Heusden uit Nijmegen, voorzit ter der Oostelijke Sportpers, gevolg ge geven. Op 1 October 1941 zal deze. commissie voor het eerst den sportprijs voor het Oosten uitreiken. Uil DE STAATSCOURANT Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Financiën, is de inspecteur der directe belastingen, enz. J. P. Huij- ser, hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Almelo, ver plaatst naar Nijmegen en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen aldaar. Is de inspecteur der registratie en do meinen J. A. Pieterse verplaatst van Goes naar Middelburg. HET DRAGEN VAN INSIGNES EN ONDERSCHEIDINGSTEEKENEN DOOR AMBTENAREN VERBODEN s-GRAVENHAGE. 16 Sept. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenland sche Zaken heeft bepaald, dat ambte naren in dienst of gekleed in uniform, voortaan geen enkel ander insigne of onderscheidingsteeken meer mogen dra gen dan die welke van regeeringswege zijn verstrekt of voorgeschreven. Dit verbod geldt eveneens ten aanzien van vreemde ordeteekenen, afkomstig van mogendheden, waarmede het Duitsche rijk in oorlog is. Het verbod geldt niet voor Ncderland- sche ordeteekenen. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4S20) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thaws aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het vierde kwartaal 1940 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3