HOE DE VLEESCHDISTRIBUTIE ZAL WERKEN 0e Spin Ons rantsoen vleesch Toekomstig rantsoen is 25 K.G. per jaar tegen een vroeger verbruik van 34 a 38 K.G. Ordening van de markt DE ROOFOVERVAL TE HOLTEN Radio-Programma's LE GANT CORSET N.V. COMP. LYONNAISE WILLY PETILLON schrijft voor onze Vlezeressen over: Noodcompetitie van den Ned. Dames Hockey Bond RECEPTEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 1 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1S40 's-GRAVENHAGE. 17 Sept. In een persconferentie heeft de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Lotiwes. een nadere uiteenzetting gegeven van de gisteren in werking getreden vleeschdistributie. De distributie van vleesch zoo zeide hij is de moeilijkste van alle distributiemaatregelen, die wij zullen hebben te treffen. In den vorigen oorlog hebben wij het niet verder weten te brengen dan de eenheidsworst, maar thans willen wij probeeren deze episode niet te bereiken. Een vergelijking met de brooddistributie zal onmiddellijk duidelijk maken, waarom vleesch distributie zoo moeilijk is. Bii de brooddistributie distribueert men eenvoudig bloem. Daarbij komt, dat meel gemalen wordt in enkele groote bedrijven. Wij weten precies waar de voorraden zich bevinden. Alles ligt in de groote bedrijven bij elkaar en er kan nooit iets gemist wor den. Bij vleesch is dat echter geheel anders. Hier hebben wij niet met enkele produ centen te maken, maar hier loopt het aantal producenten in de hondderdduizenden. Bovendien: het product, dus de koe of het varken is allerminst eenvoudig, brood Is brood aldus de heer Louwes maar wanneer wij een koe geslacht hebben, dan hebben wij van iedere koe weer allerlei soorten producten, die op zichzelf ook weer anders zijn. Bij de varkens hebben wij het zoover, dat wij deze geslacht ter beschik king stellen van de slagers. Bij rundvee stuit dit echter op bezwaren, zoodat wij deze levend ter beschikking van de slagers stellen. Men begrijpt, dat het distribuee- ren hier nog moeilijker wordt, want het is niet te zeggen, wat er nu precies aan vleesch en wat voor kwaliteit aan vleesch er uit het beest komt. Wij weten dus niet waarvan wij moeten uitgaan. Wanneer spr. 100 kg. brood distribueert, dan weet hij zeker, dat deze 100 kg. er uit komen, maar bij dieren kan spr. dat niet zeggen, omdat hij niet weet. wat er bij de slachting uitkomt en wat de kwaliteit zal zijn. hun dieren aanvoeren, nadat zij deze aan de veehouderijcentrale hebben op gegeven. Op deze markten zal het vee geschat worden door een commissie, die volkomen onpartijdip is. Deze commis sie bestaat uit drie proepsvertepenwoor- dipers. n.l. van de \eehouders, van de slapers en van de veehandelaren. Zij klassificeert elk stuk vee en geeft dit tenslotte over aan een slaperscommis sie. welke voor de verdeelinp onder de slapers zorg draagt. Natuurlijk kan het voorkomen, dat de aanvoer in het be gin niet zoo regelmatig verloopt. Er ontbreekt n.l. een reserve. Spr. hoopte dan ook, dat er in het begin teveel zal worden aangeboden, zoodat een derge lijke reserve kan worden gevormd. Thans moeten wij echter beginnen zon der een voorraad te hebben en dat is moeilijk. Clandestien slachten is E* R komt echter nog meer bij. Wil de slaper vleesch verkoopen, dan moet hij eerst een koe hebben en wanneer men een vleeschdistri butie wil inrichten, dan moet men eerst koeien hebben. Wat heeft men aan bonnen, als daarop niets te krij gen is? Practisch is iedere Neder lander tot nu toe in staat geweest de bonnen voor de verschillende ar tikelen te honoreeren. Dit zal thans niet zoo makkelijk paan. Wij moe ten ervoor zorgen, dat de slager rundvleesch en varkensvleesch krijgt Het vee moet langs bepaalde kanalen en bepaalde wegen ter beschikking van den consument komen en hier moet dus behalve de distributie een volkomen ordening van de markt in elkaar gezet yvorden. Tot op zekere hoogte hadden wij deze ördening op het gebied van de varkens, maar niet op het gebied van rundvee. Deze ordening is* nu aldus gevonden, dat alle runderen zullen worden ver kocht via de markten. De boeren of handelaren kunnen op deze markten Ir. S. L. LOUWES een gevaar Th*R is echter een gevaar en dat is -L/ het clandestien slachten. Wan neer op een pepeven oopenblik var kens of rundvee buiten de regeling om geslacht kunnen worden, dan ontstaat er een lek, waaraan niets is te doen. Met alle mogelijke middelen echter zal dit verhinderd worden. Voor een behoorlijken prijs aan de producenten zal worden zorggedra gen maar overtreders zullen streng worden gestraft. Huisslachting van rundvee zal niet worden toegestaan. Huisslachting van varkens wel, maar niet onbeperkt. De boer, die zelf een varken gemest heeft, kan vergunning krijgen het dier te slachten en het varken mag hij dan houden. Hij is echter gelijk alle andere Nederlanders verplicht mee te doen in de distributie, maar hij krijgt iets meer, nl. I1/» maal zooveel. Zelfslachtende varkenshouders moeten uiteraard aan verschillende voorwaar den voldoen. Spr. kan zich voorstellen, dat ge vraagd wordt waarom distributie van vleesch noodig is. Hierop kan hij het volgende antwoorden. Nederland expor teert, in normale tijden tu6schen de 20 en 25 van zijn varkensvleesch. Op het gebied van rundvleesch is Ihet eerder importeur dan exporteur. Nederland is zeker geen regelmatig exporteur van vleesch. Nu zit men nog met een groote moeilijkheid: de aanvoer van varkens voer, die van overzee moet komen, is af gesneden. Daarop is niet te rekenen. Men moet het dus hebben van eigen overproductie en het 'zoo juist mogelijk verdeelen van de nog beschikbare voor raden. He rantsoen, dat wij in de toekomst zul len krijgen zoo ging de heer Louwes verder is 26 kg. per jaar- Wij aten 34—3S kg. per jaar. Hiervan was onge veer 20 kg. in den vorm van varkens vleesch en 15—16 kg. in den vorm van rundvleesch. Omdat wij wel heel geluk kig mogen zijn wanneer wij 14—15 kg. rundvleesch krijgen, hebben wij nog 12 kg. noodig in den vorm van varkens vleesch. Tot nu toe aten wij op 19—20 kg. Als wij den geheelen export dus door schrappen. zouden wij er zijnMaar ook de varkenshouderij zal ongetwijfeld veel verder moeten worden ingekrompen, dan overeenkomt met de exportmogelijkheden tot heden. Spr. zal blij zijn, als wij de hoeveelheid voer aan deze 12 kg. zullen kunnen geven. Er is dus geen sprake van dat een vleeschdistributie niet noodig zou zijn. Als het blijkt, dat de varkenshou derij verder naar beneden, moet gaan. dan zullen wij het rantsoen moeten vermin deren. Er zal echter worden geprobeerd alle mogelijkheden te benutten en uit te buiten. Hie onaangenaam distributiemaatre gelen ook mogen zijn zoo besloot de heer Louwes we doen het niet voor ons plezier. We moeten er voor zorgen, De vleesch distributie heelt een aan vang genomen. Vier ons vleesch waar bij de beenen inbegrepen en een ons vleeschwaren vormen tezamen het wekelijksch rantsoen (Foto Pax Holland) dat onze bevolking van bijna 9 millioen zielen wordt voorzien van het noodige. Wellicht zal de distributie in het begin niet zoo vlot verloopen. Ook zal het wel eens kunnen voorkomen, dat er heele maal geen vleesch is. Spr. heeft echter allen hoop, dat het na eenige weken naar wensch zal gaan en dan is het ideaal: een eenheidsworst te vermijden, bereikt. De vleeschkaarten D E heer De Hoo, hoofd van het cen- L/ traal distributiekantoor, deelde mede, dat de vleeschkaarten, die thans uitgereikt worden, bestaan uit 5 ge nummerde bonnen per week: 4 dragen het opschrift „vleesch" en 1 het op schrift „vleeschwaren". Op de vier eerst genoemde bonnen kan vier ons vleesch met been gekocht worden. Op de" vijfde bon kunnen alleen vleeschwaren ge kocht worden. Echter mogen de vier „vleeschbonnen" ook voor vleeschwaren gebruikt worden. Hieronder valt ook worst en rook worst. Rauw vet kan in de toekomst ook alleen met de vleeschbonnen ge kocht worden. Het uitreiken van de vleeschkaarten gaat op dezelfde wijze als dat van de broodkaarten. Kinderen beneden 4 jaar krijgen een halve vleeschkaart., perso nen. die zwaren arbeid verrichten, an derhalve vleeschkaart en menschen, die zeer zwaren arbeid verrichten, hebben recht op twee heele en een halve kaart. De normen zijn gelijk aan die bij brood en vet. Café's en restaurants ontvangen tot 1 October a.s. 50% van het gebruik van vleesch en vleeschwaren in dezelf de periode van het vorige jaar. Landwirtschaftsrat dr. Schönbeck wees er tenslotte op. dat er naar is gestreefd de beperkingen niet rigoureuzer door te voeren dan in Duitschland. In. Neder land is men echter gewend vleesch zon der been te kóopen en in dit opzicht dus, zal men zich moeten aanpassen. De bon voor vleeschwaren is speciaal daarom uitgegeven om eenige belangrijke vleeschwarenfabrieken in stand te hou den. terwijl tevens de omstandigheid dat zekere deelen van het dier, zooals de ingewanden enz, bij^ de vleeschwarenfa- brikatie kunnen worden verwerkt, een rol hebben gespeeld. Ook ligt het in de bedoeling van de goedkoopere worstsoor ten, zooals bloedworst en leverworst, waarin weinig vleesch wordt verwerkt, grootere hoeveelheden beschikbaar te stellen Officier van Justitie gaat in hoo- ger beroep tegen het vrij sprekend vonnis ALMELO, 17 Sept. Het Open baar Ministerie bij de rechtbank te Almelo is tegen het vrijsprekend vonnis, gewezen tegen G. V., klom penmaker, en H. H. Th. D., koop man, resp. woonachtig te Apel doorn en Deventer in hooger beroep gegaan. Zooals bekend, werden beiden ver dacht den roofoverval onder Holten te hebben gepleegd, waarbij de bejaarde landbouwer Leetink tengevolge van de ondervonden mishandeling hét leven liet, terwijl zijn echtgenoote ernstig werd gewond. De officier van justitie had tegen bei de verdachten levenslange gevangenis straf geëischt. WOENSDAG 18 SEPTEMBER JAARSVELD. 414,4 M. VARA-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gram. muziek. 10.45 Declamatie. 11.00 Bont pro gramma (opn.). 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest (12.451.00 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.001.1,5 Gram.mu ziek). 2.00 Esmeralda en solist. 2.45 Zang en piano. 3.15 Gram.muziek. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.00 VARA- orkest. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.45 Be richten. 6.50 Gram.muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram.muziek. 7.20 Fe licitaties. 7.25 Volkszang. 7.45 Propaganda- toespraak. 7.50 Gram.muziek. 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 8.10 Radiotooneel met muziek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzen- ding. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek (8.00 Nieuws berichten ANP). 8.30 Orgelspel. 3.50 Gram. muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. muziek. (11.1511.30 Berichten En gelsch). 11.45 Georg Stefanescu's Roe- meensch orkest. 12.S0 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, eventueel gram.muziek. 1.00 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest en gram. muziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Om roeporkest. 3.15 Orgelspel (3.303.45 Be richten Engelsch). 4.00 AVRO-Amuse- mentsorkest (opn.). 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 Onderwijsfonds scheepvaart: taalles en eau-' serie: de vaarwegen in West-Europa. 6.00 Omroep-orwest (6.156.30 berichten En gelsch). 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram.muziek met toelichting. 8.00 Be richten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten ANP, eventueel gram.-platen. 8.30 Berichten En gelsch. 8.45 Gram.muziek. 8.559.00 Nieuws berichten ANP. Aangezien wij uit Amersfoort vertrekken, nog 10 dagen verkoop van het UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 3632 DE door velen als een spooksel gevreesde vleeschdistributie heeft nu haar beslag gekregen. In het vervolg zal het vleesch ons met mondjesmaat worden toebe deeld. En nu is er één ding. dat we vooral niét moeten doen en dat is elkaar aan kijken met groote wanhoopsoogen d l'instar vaneen of andere geliefde filmster en op dramatischen toon vragen: hoe moet dat gaan.' In de eerste plaats niet, omdat we daar niets beter mee maken; in de tweede, om dat het volstrekt niet zoo erg is als we eens wat minder vleesch eten en in de derde, omdat er genoeg dingen zijn, waarmee we vleesch kunnen vervangen. Er zou ook nog een vierde argument te noemen zijn en dat zou wezen, dat natuurlijk niemand zich bij verrassing door dezen maatregel heeft laten nemen en dat iedereen, die het eenigszins doen kon wel iets achter de hand heeft om in tijd van nood of op bijzondere dagen als hulp te gebruiken. IN ieder gezin zal de huisvrouw voor zich moeten uitmaken hoe zij de be schikbare hoeveelheden vleesch wil ver deelen, hoe zij haar rantsoen op de beste en meest voordeelige wijze kan beste den. Dit zal voor ieder verschillend zijn, afhangend van persoonlijken smaak van huiselijke omstandigheden, van de samenstelling van het gezin, mis schien van den gezondheidstoestand. Toch kunnen we enkele algemeene punten vaststellen. In het algemeen zal het aanbeveling verdienen het rantsoen te „beleggen" in groot vleesch. Dit is weliswaar bij aankoop iets duur der per pond, maar zoo veel scheelt het niet en het heeft belangrijke voordee- len. Bij het braden of koken verliest alle vleesch aan gewicht; hoe langer de bereidingsduur, hoe grooter het ge wichtsverlies in dezen zin, dal zeer gaar gebraden vleesch grooter gewichts verlies heeft dan stukken, die minder gaar gebraden worden. Een groot stuk vleesch verliest naar verhouding Blin der aan gewicht dan klein vleesch. Bovendien vraagt één stuk van laat ons zeggen twee pond, minder brand stof en minder vet bij het klaarmaken dan tweemaal een pond. Ook is het voordeeliger bij het snijden. Toch moet men niet denken, dat klein vleesch alleen maar nadeelig kan zijn. Biefstuk bijvoorbeeld is op zichzelf al voordeelig om het geringe gewichtsver lies. Maar ook is het mogelijk om het rantsoen bij kleine porties tegelijk ver te laten strekken, als wij bèreid zijn eens even af te stappen van de traditio- neele bereidswijzen. Daar zijn een aan tal manieren om gestoofd vleesch te maken, die maar een betrekkelijke ge ringe hoeveelheid vleesch vragen en die toch zeer smakelijk zijn. Waar we van den nood een deugd moeten maken, zal bij die schotels de saus hoofdzaak wor den. En dan wil ik bij voorbaat al toe geven, dat het veel lekkerder en aange namer zou zijn, indien er wat méér vleesch in was. Maar lieverkoekjes wor den op dit tijdstip nu eenmaal niet ge bakken en we zullen de enkele stukjes dankbaar accepteeren; hoofdzaak zal zijn, dat de schotel een zekere voedings waarde vertegenwoordigt en er smake lijk uitziet. Ook gehakt heeft zijn voordeelen, om- da i dit op zoo'n eenvoudige manier i3 „aan te lengen". Met gehaktballen kun AMSTERDAM, 16 September. Naar aanleiding van een enquête onder de vereenigingen in het Westen heeft het bestuur van den Nederlandschen Da mes Hockey Bond besloten ook dit jaar weer een noodcompetitie in te stellen. Het geheele .Westen zal in vier afdee- lingen verdeeld worden. In afdeeling A. zullen waarschijnlijk de eerste klassevereenigingen, aange vuld met enkele sterke overgangsklas sen spelen. Een definitieve indeeling is nog niet bekend. De drie overige afdee- lingen zijn regionaal ingedeeld, in ieder rayon worden verschillende kleine com petities gespeeld. Zoo omvat afdeeling B. vier, afdeeling C. vijf en afdeeling D. acht klassen van zeven elftallen. Over de indeeling van het Oosten, Zui den en Noorden zal door dc verschillen de districten nog nader beslist worden. je tooveren en het is maar een kleine kunst om er tweemaal zoo veel van te maken zonder dat iemand er wat van merkt. Als we ons voornemen om één maal per week gehakt te eten en we beijveren ons om iederen dag één klein, dun sneetje brood weg te leggen, dan kunnen we. als we ook nog wat fijn gewreven aardappelen er bij nemen, flinke porties op tafel brengen, die even smakelijk kunnen zijn als in gunstiger tijden. Bij de jus van dit gehakt doen we een paar in 6tukken gesneden to maten, waardoor ze meer en ook smar keiijker wordt. We maken er geen vor melijke tomatensaus van, omdat het geheel dan te imitatie-achtig aandoet en dat is soms voldoende om den eet lust een klap te geven. fJZT zal ook verstandig zijn. om niet op te zien tegen een of twee openlijk vleeschlooze dagen, waarbij we dan geen moeite doen om toch iets in den geest van vleesch op tafel te goochelen. Laten we maar eens royaal géén vleesch geven- Het is voor ons een eerezaak te zorgen, dat niemand zich tekort gedaan voelt. Peulvruchten kunnen vleesch vervan gen in een stamppot. Als we iets voor uit geven, desnoods een kop vegetari sche groentesoep met geraspte kaas, en een nagerecht, dat er wat vriendelijk uitziet, zal geen van de huisgenooten van tafel opstaan met een onvoldaan of zelfs maar onprettig gevoel. Ook kaas kan zeer goed vleesch ver vangen. Hetzij geraspt door een schotel, hetzij in blokjes, hetzij in dikke plak ken gesneden en gebakken als kalfs oesters of Wiener schnitsel; hetzij „au naturel", waarbij gewoon bij den maal tijd reepjes kaas geserveerd worden, die dan gegeten moeten worden, zooals wij anders vleesch eten. Dit is iets om even aan te wennen, maar bij bepaalde schotels, zooals koolsoorten en koolraap Brusselsch lof, andijvie en Fransche selderie zal het stellig in den smaak vallen. Dan is er visch en wild en schaaldieren, die ook op het program ma behooren. Alles welbeschouwd zijn er zoo veel schotels, die aan de beurt dienen te komen voor een nadere ken nismaking, dat we nog vleeschlooze da gen tekort zullen hebben! Pannekoeken met kaas Benoodigdheden: 500 gram tarwebloem of meel; ongeveer 1 L. melk of iets min der; wat zout; twee eieren; vet of boter om in te bakken; twee ons kaas, bij voorkeur vette. Bereiding: Klop de eieren met het zout. voeg er bij kleine beetjes het meel en de melk bij. zorg dat er geen klontjes in komen. Wil men liever geen eieren gebruiken, dan moet men zelfrijzend bakmeel of gist gebruiken. Op deze hoe veelheid twintig gram gist. Het maken van het beslag kost in dit geval meer tijd, daar het dan eerst moet rijzen. Heeft men jonge kaas, dan wordt deze in blokjes gesneden en door het beslag geroerd: bestaat er voorkeur voor oude, dan raspt men ze bij voorkeur en roert ze daarna door het beslag. De kans voor kleven aan de koekepan wordt, hierdoor grooter, zoodat het vuur niet te fel mag zijn en het pannekoekenmes vaak on der den pannkoek moet worden gescho ven om te zien of alles in orde is. FEUILLEÏ ON door Johnston Mc. Culley 8) „En, als ik ze weggenomen had. denkt u dan. dat ik ze nog bij me zou hebben? Veronderstelt u. dat ik zóó onhandig ben? Mijn medeplichtigen, als ik die heb. zouden immers gemak kelijk toen het licht uitging de hal binnengekomen kunnen zijn en ze van me overgenomen hebben „Dat zal wel," gaf Warwik toe. „Maar Diet tegenstaan de dal moet ik erop staan, dat u hier blijft tot het licht weer aangaat." „Dat zal, dunkt me, niet lang meer duren". „Dank u," zei hij, een beetje sarcas tisch. „Ik had zoo'n ideoj dat u het wist. Het ziet eruit, of we regen krijgen, vindt u niet?" 7.e wilden de veranda opgaan, maar vonden hun weg versperd door een zwa ren man. die hen terugwees „Niemand mag het huis verlaten," zei hij „Ik ben detective." „F.n, wat is er dan aan de hand?" vroeg het meisje. „Misschien niets, en misschien heel veel. Ik ben van hét detectivebureau Burke. We zijn hier vanavond met een stuk of twaalf. Bang voor juweelendie- ven. begrijpt u? Toen het lioht uitging, kregen we natuurlijk argwaan. Blijft, u dus binnen, tot het weer licht wordt dan komt alles wel in orde." Warwik geleidde het meisje naar de hal terug. „Ziet u wel?" zei hij en vervolgde, zoodat anderen hem niet konden ver staan: „Het zal een heele toer zijn, hier weg te komen, als u ze hebt. Als het licht aangaat en ze worden vermist, wordt iedereen natuurlijk gefouilleerd En iedereen onderwerpt zich daaraan natuurlijk graag, niet waar?" „Ja Jadat zal wel „Voor het geval die Driehoeken per ongeluk in uw japon zouden blijven zijn haken, of zoo. terwijl u met mc- viouw Dwight in gesprek was... en ze er misschien nog ergens aan vast zitten, dan zou ik ze zien kwijt te raken, als ik u was." „En hoe zoudt u dat willen doen?" vroeg ze. „O, op verschillende manieren. U zoudt ze in een van die groote vazen kunnen gooien, die in de hal staan. Of. ze ergens in een hoek leggen, waar ze gemakkelijk gevonden kunnen wor den." „Het komt me zoo voor, dat u me heel wat goeden raad geeft." zei ze. „Ik hen altiid hereid. een jonge dame te helpen, niet waar?" Het licht ging weer aan. De gasten uitten luide hun vreugde. Het orkest begon te spelen en de dansers hervatten hun dans. Warwik liep met het meisje de hal door, tot ze op een plek kwamen, waar ze mevrouw Dwight konden zien Op de japon van mevrouw Dwight schit terden de Driehoeken nog in vollen glans. ,.Ha! U hebt ze dus niet te pakken ge kregen!" zei hij. „Ze schijnt ze ten minste nog te dra gen, is het zoo niet?" „Engaat u nu naar huis?" Hij wilde het meisje graag kwijt. Hij wilde zien, de Driehoeken zelf ltt zijn be zit te krijgen. De Spin zou niet in zijn schik zfjn, als John Warwik bij zijn eerste opdracht faalde en Warwik wil de ze zelf .graag hebben, omdat Dwight dat in zijn beurs zou voelen „Als u me naar het trottoir wilt bren gen zei het meisje. Warwik ging met haar naar de ve randa. De detective was er nog, maar liet hen doorgaan. Warwik zag er nog een op het grasveld, dicht bij het huis en hij veronderstelde, dat er ook vrou welijke detectives in huis waren. „Er zitten hier heel wat van die speur honden?" fluisterde hij het meisje toe. ,.Zo hadden u zeker te pakken gekregen. Wilt u me nu heusch niet vertellen, waarom u die Driehoeken zoo graag wilde stelen?" „Omdat ze zooveel waard zijn" „Dat zijn de juwcelen der andere da mes ook. Waarom hebt u niet gepakt, wat u krijgen kon? Waarom alleen op die Driehoeken gelet?" „Waarom vraagt u me dat. nu ik toch niet geslaagd hen?Aha, daar komt mijn auto aan!" Een groote. gesloten wagen kwam voorgereden en Warwik keek naar den man achter £et stuur. Het was een van de drie. die hij achter de seringen te pakken had genomen, maar hij deed, of hij hem niet herkende. Hij opende het portier, hielp het meisje instappen en nam de hem toeeestoken hand aan. „Ik veronderstel, dat u uzelf als heel, heel handig beschouwt," zei ze. „Heelemaal niet." „Mevrouw Dwight. mocht u wel dank baar zijnals ze dit alles wist." „Maar ik zal het haar niet vertellen. Ik houd niet van bedankjes. Góeden- nacht!" De deur sloeg dicht en de wagen ver wijderde zich langzaam. Warwik keerde zich om. als wilde hij naar hinnen gaan. Maar plotseling draaide hij zich om, sloop in de schaduwen naar een daar geparkeerde open auto en sprong erin. Hij wist, dat die wagen aan een zijner vrienden toebehoorde. Het voleend oogerihlik reed hij den gesloten wagen achterna. De opmerking van het meisje over zijn handigheid had verdacht geklon ken en hem argwanend gemaakt. Ze had niet gehandeld als iemand'die een opgedragen taak slecht vervuld had. Ze was te gewillig het huis uitgegaan. Hij sloeg de kraag van zijn jas op en reed voorzichtig achter de limousine aan, op voldoenden afstand om niet op vallend te zijn. Hij was blij. dat die wagen niet de stad inreed, waar het verkeer zooveel drukker was. In stille straten echter ontdekten ze wellicht nok weer eerder, dat ze gevolgd werden. Bedaard, reed de wagen een met hoo rnen omzoomde avenue in. „Zou ik het mis hebben?" dacht War wik.. „Ik denk van niet. Maar dan be merk ik 'het gauw genoeg." De wagen draaide een zijstraat in. Daar was het donker. Warwik doofde zijn eigen lampen. Hij waagde het erop, wegens rijden zonder licht, bekeurd te worden. Hij reed den wagen wat dich ter achterop en zag hem een oprijlaan inzwenken. Warwik stopte in de nabij heid en holde verder. Hij zag, hoe de limousine voor een villa, een eindje van de straat gelegen, stilhield. Over het gras sloop hij er geruisohloos heen, Het meisje stapte uit en ging naar binnen. Een man volgde haar. De chauffeur reed den wagen achter het huis, stopte en doofde de lichten. „Dievenhol!" mompelde Warwik, „ze gaan den buit verdeelenIk moet dat eens afkijken!" Hij zag den chauffeur naar binnen gaan en sloop toen om het huis heen. „Ik zal naar binnen moeten!" mom pelde ihij. „Eerste optreden als inbreker! Moet er tóch aan wennen. Voortaan mijn gewone bezigheid, nietwaar?" Hij voelde aan een raam en bemerkte, dat het gemakkelijk open ging. Zonder eenig geraas schoof hij het op. Hij luis terde, maar hoorde niets. Hij stak zijn hand naar binnen en trok het rolgor dijn omhoog. Even later was hij in de kamer. Het was er zoo donker, dat hij niets kon zien. Tastend langs den wand kwam hij aan de deur. Omzichtig maakte hii die open, gereed om te vech ten, als dat noodig bleek. Hij bevond zich nu in een gang en aan het einde daarvan zag hij licht door een kier. Uit die richting hoorde hij ook stemmen. Warwik sloop naar die deur toe. Hij kon zich nergens in de gang vei schui len als er iemand uit die kamer kwam. Maar hij moest wat te zien of te 'hooren krijgen! Bij de deur gekomen, bukte hij zich en keek door het sleutelgat. Het. meisje zat nog met haar avond mantel om haar schouders. Verder wa ren de drie mannen in het vertrek. Ze zaten om een tafel heen en aan het hoofd daarvan zat een man met een welvarend uiterlijk,' die het meisje aan keek. „En nu ter zake," zei !hij. „Ben je ge slaagd?" „Ja." „Dus je hebt de Drie Driehoeken? Prachtig!" „Het was niet zoo heel lastig." „Heb je het net zoo gedaan, als je van plan was?" „Ja. Die John Warwik heeft zich wel aan me vastgeklampt, na ons gesprek voor het huis afgeluisterd te hebben, maar ik ben er toch in geslaagd, dicht bij mevrouw Dwight te komen vlak voordat de lichten werden uitgedraaid." „Dus heelemaal geen moeilijkheden gehad?" „Geen schijn zelfs. Ik haalde de Drie Driehoeken van haar japon en stak er het nagemaakte ding meteen weer op. Ze heeft mijn vingers niet gevoeld. Toen ben ik naar de voordeur gegaan, maar daar ving Warwik me op en dwong me, te blijven, tot het licht weer aan ging, Ik denk wel, dat we een poosje de stad uit moetenop uw kosten. Hij heeft ons allemaal gezien, bedenkt u dat welhij zal nactr ons zoeken. Ik zou zijn gezicht wel eens willen zien, als hij erachter kwam, hoe ik hem er- tusschen heb genomen." Achter de d-ur trok Warwik een zuur gezicht. Toch had ze hem niet zoo heel erg bedrogen. Hij was immers nog op haar spoor? „Waar is het ding? Laat me eens kij ken!" zei de welgedane man tegen het meisje. „Hoe heb je 'het uit huis gekre gen?" „Ik heb een dubbele zool onder mijn balschoentje. Daar zaten de Driehoeken in een oogwenk in." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6