Metdeegrol en plank (Dn Spin Aantal nieuwe brand haarden in Londen De besprekingen te Rome Engeland verloor 35 vliegtuigen, dertien Duitsche toestellen keerden niet terug Indische nationalisten in Japan eischen onafhankelijkheid De Fransche sociale politiek Amerika en de wereld diamanthandel Olietanks in vlammen £pc-Ze2*aHl ton' Groote belangstelling in Italiaanschè politieke kringen De Italiaanschè duikbootoorlog WILLY PÉTILLON schrijft voor onze I lezeressen over: l) Engelsche bommen op herstellingsoord RECEPTEN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 19 September. TT ET frontfcericht van het D.N.B. luidt: Ook gisteren heeft de Duitsche luchtmacht in weerwil van het ongunstige weer den geheelen dag de aanvallen op Engeland voortgezet, eerst in kleine groepen, later in grootere formaties. Bij de vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad, in den afgeloopen nacht ondernomen, kon men met zekerheid een toeneming van het aantal nieuwe brandhaarden vaststellen, naast de vele oude branden, die in het geheele stadsgebied nog woeden. Opmerkelijk was, dat ditmaal rondom de stad weer zoek lichten aanflitsten, die den laatsten tijd geen dienst hadden gedaan. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit, dat op 16 en 17 Septem ber meer dan 200 versperringsballons rondom Londen losgelaten zijn. Zoeklichten noch versperringsballons kunnen de Duitsche luchtmacht beletten, haar vergeldingsvluchten tegen strategische doelen in het centrum der stad te ondernemen. IN den afgeloopen nacht is ook een nieuwe aanval gedaan op de zeehaven Liver pool, waarvan de Engelschen hoopten, dat zij de haven van Londen gedeeltelijk zou kunnen vervangen. Daar hebben de opslagplaatsen van grondstoffen, thans de grootste van Engeland, zeer te lijden gehad. Gisteren hebben officieels Britsche instanties verklaard, dat alleen het weer der laatste dagen de Engelsche vluchten boven het .vijandelijke gebied verhinderd had, want, aldus zelden zij, Engelsche vliegers werpen hun bommen slechts op nauwkeurig verkende doelen. Derhalve is het bombardement op de ziekenhuizen van Bethel opzettelijk ondernomen. IN den loop van den afgeloopen nacht hebben, naar het D.N.B verder verneemt, zeer sterke Duit sche gevechtsformaties Londen, Billingham, Liverpool, Newcastle en vele andere voor den oorlog belangrijke doelen met bommen van alle kaliber bestookt. De En gelschen verloren 35 vliegtuigen, dertien Duitsche toestellen zijn niet teruggekeerd. Naar het DN.B. verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht vandaag haar aan vallen op militaire en strategische doe len te Londen voortgezet, in weerwil van het ongunstige weer. De toestand in Londen DE Londensche correspondent van de Ya, die eenigen tijd buiten Londen is geweest, meldt, dat "hij de hoofdstad zeer veranderd heeft teruggevonden. Al le bewoners zijn bevangen door de ver schrikkingen der laatste weken. Het verkeer is volkomen in wanorde ge raakt Het is geen uitzondering, wan neer arbeiders twee of drie uur te laat op hun werk komen. In de arbeiderswii ken hebben vele menschen geen ander tehuis meer dan de schuilplaatsan. Deze ontredderde menigte gelijkt op een som beren rouwstoet De aanvallen op het haven gebied van de Tyne DE gisteren door de Duitsche lucht macht aangevallen Tyne Docks te New-Castle behooren tot de belangrijkste van Engeland. Zij zijn zoo groot, dat zij zelfs de 52.000 ton metende Berengaria kunnen opnemen. Over de Tyne havens kwam een groot deel van den ertsinvoer Engeland binnen. Voorts werden in 1937 rond 8 millioen ton kolen en cokes over de Tvnehavens verscheept. In het haven gebied aan de Tyne liggen belangrijke werven voor den houw van oorlogssche pen, zooals b.v. Vickers-Armstrong cn ArmstrongWhitworth. De reparatiebedrijven van deze wer ven zijn in den oorlog van bijzondere beteekenis. Op de staatswerf te Chat ham, die eveneens gebombardeerd werd, worden kruisers en torpedojagers ge bouwd en gerepareerd De aan deze werf toegebrachte schade is daarom zoo vér strekkend in haar gevolgen, omdat hier speciale installaties voor het repareeren van kleine schadegevallen aanwezig zijn. Glasgow, dat in den nacht van 17 op 18 September werd aangevallen, Is een belangrijke haven voor ijzererts en ijzer- afval, aardolie-producten en graan. Over de haven van Glasgow loopt een groot deel van de aanvoeren voor Noord-Enge- land. In het havengebied van Glasgow liggen belangrijke Engelsche werven, waarop kruisers, torpedojagers, mijnen- leggers, vliegtuigmoederschepen en zelfs slagschepen gebouwd worden. Te Glas gow ts verder rond een vierde van de Engelsche scheepsmachinenbouwcapaci- teit. geconcentreerd. Zij roepen op tot vorming van een nationale regeering TOKIO, 19 Sept. (Domei). De „In dia Independence League of Japan" on der voorzitterschap van Rash Bose heeft de volgende resoluties aangeno men: 1. De Indische nationalisten in Japan verzoeken hierbij dringend het Indische nationale congres terstond een natio nale onafhankelijke regeering in Indië te vormen. 2. Dc Indische nationalisten in Japan verzoeken hierbij dringend alle Indiërs in eigen land en in het buitenland hun volledige medewerking te verleenen aan de congres-autoriteiten om hen in staat te stellen terstond een nationale onafhankelijke regeering in Indië te vormen. 3. De Indische nationalisten in Japan brengen hierbij hulde aan wijlen Udhom Singh die op 31 Juli door de Engel schen in Londen is opgehangen wegens moord op den vroegeren gouverneur van de Pendsjaab Sir Michael Odwyer,( die „voornamelijk verantwoordelijk is voor het feit, dat ruim duizend weer- lnoze mannen, vrouwen en kinderen in 1919 in Indië zijn gedood en ruim 3.000 gewond." Artikel van maarschalk Pétain GENEVE. 19 Sept. (D.X.B.). De Be- vue des Deux Mondes publiceert een ar tikel van maarschalk Pétain over de sociale politiek in Frankrijk. Pétain zegt daarin, dat de nieuwe regeering reeds talrijke vraagstukken heeft geregeld, waaraan de regeeringen der derde repu bliek zich rifet eens gewaagd hadden. De sociale wetten der derde republiek heb ben het levensniveau der arbeiders niet verhoogd en de kapitalistische heer schappij niet aangetast. Dc economische middelen van het land hebben zij groo tendeels vernietigd. Beter dan haar voor gangster kan de tegenwoordige regee ring de sociale vraagstukken aansnijden Het. gezin is de grondslag, waarop het sociale gebouw moet rusten. De opvoe ding der jeugd is daarmede nauw ver bonden. Het beroepsleven moet op cor poratieven grondslag georganiseerd wor den. De nieuwe sociale organisatie zal noch liberalisme noch socialisme noch kapitalisme zijn. Frankrijk begrijpt thans, dat het zich vergist heeft, toen het trachtte instituten en methoden in Ie voeren, waarvoor zijn grond en zijn kli maat niet geschikt waren. Een belangrijke stap om de Ver. Staten tot centrum van dezen handel te maken BERLIJN, 19 Sept. (A.N.P.1) De Kölnische Zeitung meldt uit Washing ton: In Washington houdt men rekening met de oprichting van een maatschappij voor het slijpen en verkoopen van Zuid- Afrikaansche diamanten. De oprichting hiervan zou geschieden door een groote Amerikaansche diamantonderneming. Volgens gegevens van het ministerie van economische zaken zal de nieuwe maat schappij, die onder Amerikaansche lei ding zal staan, voornamelijk ruwe dia manten ter verdere bewerking in de Ver. Staten importeeren. De Amerikaansche consul in Johannshurg heeft over dit plan gezegd, dat dé oprichting van de nieuwe maatschappij eèn belangrijke stap zou beteekeiicn op den weg, welke de Ver. Staten tot het centrum van den werelddiamanthandel zou maken. DUIT SC H LEGERBERtCm BERLIJN, 19 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt me de: Het luchtwapen viel ook gisteren on danks de slechte weersomstandigheden verschillende voor den oorlog belang rijke doelen in de omgeving van Lon den aan. De havencomplexen en haven installaties in Tilbury, de staatswerf in Chatham en dc groote olieopslagplaat- sen van Port Victoria werden doeltref fend met bommen bestookt. Verscheide ne olietanks en een tankschip gingen in vlammen op. In den nacht werden dc vergeldings vluchten tegen Londen in versterkte mate voortgezet. Vooral de Silvertown- en Royal Albert Docks, alsmede andere belangrijke doelen kregen onophoude lijk talrijke bomtreffers van het zwaar ste kaliber. In vele stadsdeelen van Londen ontstonden uitgebreide bran den. Ook in andere deelen van Engeland werden voor den oorlog belangrijke doe len zooals' de haveninstallaties in Liver* pool, de chemische fabrieken in Billing ham, de Tyne-Docks in Newcastle, als mede vliegvelden in mldden-Engeland met succes aangevallen. UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 ROME. 19 Sept. (D.N.B.) De Duit sche minister van buitenlandsche ken, Von Ribbentrop, is te 17 uur op het Palazzo Venezia aangekomen voor een eerste onderhoud met den Duce in het bijzijn van den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Ciano. De besprekingen tusschen den Duce en den Duitschen minister van buiten landsche zaken, gevoerd in tegenwoor digheid van Ciano, den Duitschen am bassadeur te Rome, Von Mackcnsen en den Italiaanschen ambassadeur te Ber lijn, Al fieri, hebben ruim twee uur ge duurd. De besprekingen hebben de levendige belangstelling van Italiaanschè politie ke kringen. Men legt er den nadruk op, dat Von Ribbentrop niet alleen een der nauwste medewerkers van Hitler is maar ook een der belangrijkste expo nenten van de spilpblitiek. Ook de avondbladen wijden uitvoerige artikelen aan de besprekingen. De Gior- nale d'Italia zegt, dat na het regelen der problemen tusschen Roemenië en Hon garije cn tusschen Roemenië en Bulga rije en na de liquidatie van de interna tionale Donaucommissie, opnieuw een belangrijke stap is gedaan op den weg naar pacificatie en opheldering tusschen hen en de spilmogendheden. Deze feiten hebben nationale en internationale ge volgen gehad, die een onderwerp van gesprek voor Duitschland en Italië kun nen vormen. Wat den oorlog betreft, de heide mogendheden der spil zijn vast besloten den strijd voort te zetten tot een totale en definitieve overwinning. Zij weten, dat deze overwinning zekpr is. Zij weten, dat hij de overwinning ook andere, zeer met haar bevriende en re presentatieve volken belang hebben en dat niet alleen als toeschouwer. De Tribuna wijst er op, dat Duitsch land den ring om de Britsche eilanden steeds nauwer maakt, terwijl Italië een offensief heeft aangevangen, dat gericht is tegen geweldige strijdkrachten in het hart van het Britsche rijk. Bovendien toont Spanje zich steeds meer .solidair met de spilmogendheden. t N de Hollandsche keuken hebben de deegrol en plank geen vooraanstaande en nauwelijks een tweede rol te vervullenNu niet en ook vroeger niet. In oude kook boeken vinden we wel bepaalde recepten vermeld, speciaal onder het hoofdstuk gebak en koekjes, waarin voorgeschreven wordt een bepaalde deeg uit tc rollenAl a we echter de lijst der recepten in het algemeen nagaan, dan vinden we voor dc Jaeelpk- sche keuken melding gemaakt van pannekoeken, poffertjes, ketelkoek, flensje», broe der. oliebollen en hun variaties, drie in de pan, rijstetaart, verschillende orood- en andere schoteltjes en een aantal warme puddingen. Voor het fijnere gebuk zijn er verschillende recepten, die geen uitrollen van het deeg vragen en de evenveel of evenveelljes bezetten daarbij een niet oneervolle plaats, evenals dat ten tijde van de avondjes bij de Familie Kegge het geval was. WIJ behoeven niet eens de grenzen over te gaan om de decgrol en plank veelvuldiger in functie te zien. In Brabant en Limburg wordt ze, mis schien onder den invloed van de ge woonten onzer naburen, veel vaker ge bruikt Zijn we eenmaal de grens over. onverschillig hoe ver en aan welke zijde, dan wordt het heel anders. Reeds in België is het volstrekt niets onge woons, dat de huisvrouw, hetzij voor den middagmaaltijd, hetzij voor het avondeten „even" iets bakt. Zelfs de Belgische en Fransche rijstetaart wordt met behulp van deeg bereid: voor de vruchtentaarten, die veelvuldig op het menu voorkomen, spreekt dit vanzelf. Ook de Fransche huisvrouw bakt graag en vaak en zij vindt het volstrekt niet zoo'n rompslomp en zij ziet er niet tegen op. Het was grappig om in den loop van den morgen in Parijs van uit een hooge verdieping neer te zien aan den kant, waar de keukens der ver schillende appartementen uitkwamen. Overal hoogopgestroópte mouwen, het zij van mevrouw zelf of van de keu kenprinses. met meel bestoven armen en wit bedeegde handen. Nog wat later stegen van alom de verrukkelijkste geu ren omhoog. De Duitsche keuken heeft een zekere renommée om haar verscheidenheid van koeken, taarten, broodjes en pastei- vari/ities, de Zuidelijkste deelen van het land niet het minst. Gaan we nog wat verder, dan zien we de Hongaar- sche huisvrouw als een ware kunstena res op het gebied van gebakbereiding. Zij zou zonder haar deegrol en plank geen behoorlijken maaltijd in elkaar kunnen zetten. Ik herinner me, hoe een elegant vrouwtje uit Boedapest belang stellend informeerde naar Hollandsche gewoonten en de Hollandsche keuken. Ik moest haar recepten geven van ty pisch Hollandsche gerechten. Naarmate we verder praatten, werd haar gezicht bedenkelijker, tot wc op het hoofdstuk nagerechten en entrees beland waren. Toen begon zij zichtbaar medelijden de Hollanders te krijgen, want als je al de taarten en soorten gebak, die zij maakte, moest koopen... zij mompelde iets dat leek op het bekende „stein- reiche Hollander". Toen ik me haastte haar uit te leggen, dat we dat alles ook niet kochten en dat gebak slechts bij feestelijk? .gelegenheden in noemens- ROME, 19 September. (D.N.B.). Naar aanleiding van de vruchtbare actie der Italiaanschè duikbooten op den Atlanti- schen Oceaan wordt er in politieke krin gen hier op gewezen, dat. in opmerkelij ke tegenstelling tot de, Britsche metho de, dc Italiaanschè duikbooten de neu trale scheepvaart niet op onwettige wijze belemmeren. Zoodra bij de controle blijkt, dat de documenten in orde zijn, kunnen de schepen de vaart ongehin derd en zonder tijdsverlies voortzetten. Tevens merkt men op, dat de duikboot- vloot op den Atlantischen Oceaan veel meer resultaten afwerpt dan in de Mid- dellandsche Zee. waar de vijandelijke scheepvaart zoo goed als verdwenen is. BESPREKINGEN TE TOKIO TOKIO, 19 Sept. (Domei). In een conferentie van vertegenwoordigers van regeering en keizerlijk hoofdkwartier, in tegenwoordigheid van den Keizer, zijn, naar officieel medegedeeld wordt, be langrijke staalsaangelegenheden bespro ken. De conferentie duurde drie uur. BERLIJN. 19 Sept. (D.N.B.) In den nacht van 18 op 19 September zijn Brit- sche vliegtuigen weer Duitschland bin nengevlogen. Zij werden in West- Duitschland door Duitsch afweerge schut gedwongen terug te keeren en wierpen hun bommen uit op niet-mili- taire doelen. Zoo kwamen bommen neer op het kinderherstellingsoord „Bodel- schwing" te Bethel. Zij vernielden drie ziekenverplegingen, welke door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig ge kenmerkt waren alsmede een admi nistratiegebouw. Negen kinderen wer den gedood en twaalf gewond. Negen vliegtuigen werden door het luchtdoel geschut en twee door nachtjagers neer geschoten. TERUZZI TE ROME TERUG ROME, 19 Sept. (Stefani). De minis ter voor Italiaansch Oost-Afrika, Teruzzi. is vandaag van zijn bezoek aan Duitsch land teruggekeerd. waardige hoeveelheden werd gebruikt, vond ze het zichtbaar armoedig. VAAK heb ik me afgevraagd hoe het komt, dat wij zoo weinig met deeg werken. Het is toch geen heksen en er zijn zoo veel genoeglijke en smakelijke schotels te maken, die maar heel wei nig hoeven te kosten. Zélfs niet aan bloem, want de hoeveelheden, die ge bruikt worden zijn betrekkelijk gering. Een flinke stevige pastei als stut en steun op een dag. dat de resten juist niét voldoende zijn voor een volledig maal of een smakelijke vruchtentaart als nagerecht, dat bijna de rol speelt van hoofdschotel, na soep bijvoorbeeld, maken lang geen slecht figuur op welke tafel ook. Bij gebrek aan meel kan vaak, in het bijzonder bij zoute gerechten, een aard appeldeeg gebruikt worden. In bijna.alle landen echter heeft men een bepaald recept voor een zeker „gronddeeg", als We het zoo noemen mogen, waarmee vrijwel alles gemaakt kan worden, zoowei de korst voor pasteien als de bodem voor vruchten- en andere taarten. Ook kan het voor kleine koekjes in aanmerking komen, als er wat amande len of sucade en een smaakje aan toe gevoegd worden. Zoo'n deeg dient let terlijk voor alles. Het is niet omslach tig en heel eenvoudig te maken. En het, kan haast niet mislukken. Op een half pond bloem neemt men honderd vijfentwintig gram boter of margarine, een half glas water of melk en een half theelepeltje zout. Het meel wordt in een kom gedaan en in het midden wordt een gat gemaakt, waarin do bo ter, het water of de melk en het zout gaat. Met de hand wordt de boter ge leidelijk verwerkt met het water en het zout. en bij kleine beetjes tegelijk ook met het meel. Als het geheel goed door- eengevverkt is, wordt het deeg met de muis van de hand gekneed en gerold. Daarna wordt het op de deegplank ge legd en met de deegrol uitgerold, waar na het gebruikt kan worden. Wil men het voor zoet gebak gereed maken, dan wordt er wat siiikér doorheen gekneed; deze wordt dan tegelijk met het zout in de kom gedaan. Milaneesche lamscofeleiten Benoodigdheden: lamscoteletten, een per persoon: het gewicht der coteletten dient men zelf te bepalen. Wat geraspt© oude kaas; paneermeel, boter om te bakken* een paar tomaten of een blikje tomatenpuree. Een ei. Bereiding: Laat de boter smellen in de koekepan, maar niet bruin worden* Haal er de coteletten door en daarna door een mengsel van paneermeel en geraspte kaas. Klop het ei met het zout, haal er de coteletten doorheen en daar na nogmaals door het met' kaas ge mengde paneermeel. Laat de boter in de koekepan bruin worden en bak de coteletten op een niet te fel vuur. Ont doe de tomaten van de schil, snijd ze in stukken en voeg ze bij de boter. Maak zoo noodig de jus verder af met, wat bouillon of heet water en wat zout. Ale men tomatenpuree gebruikt, wordt die bij de boter gevoegd en flink omge roerd. Zoo noodig nog wat water bijvoe gen en de jus op smaak afmaken met wat zout. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley ii) „Neen meneer", gaf Togo toe.- „Verbrand hem maar Togo. Geef hem aan den huisbewaarder en zeg dat hij hem in het fornuis stopt. Nee, do® het liever zelf. Die kprei mocht hem eens verkoopen en zoo'n ding hoort in het vuur thuis. Jij moet hem ook niet bewaren, Togo. Zorg, dat hij morgen ochtend dadelijk verbrand wordt" „Ja, meneer." Jehn wis, dat hij op Togo kon reke nen en dat dit bewijsstuk voorgoed zou verdwijnen. Togo kreeg wel meer bui- tenniesige opdrachten. „En nu ga ik naar bed. zei Warwik. En hij sliep in met de Drie Driehoeken en het stapeltje bankpapier onder zijn hoofdkussen. HOOFDSTUK IX. Onder het vergrootglas. Dort volgenden middag reed John Warwik in sportcoetuum met zijn eigen auto naar 't adres van de American Boulevard. Hij stopte voor de 6erre, liep het grasperk over cri schelde aan de voordeur. Silvia Rodney deed open. „Goedenmiddag, mijnheer Warwik," zei ze glimlachend. „Het is ftl een goede middag, juffrouw Rodney," zei hij. „En zoo mooi, dat ik u zou willen voorstellen als ik de zaken met uw oom afgehandeld heb. een toer tje met mij te maken." „Hebt u me dan alles vergeven?" „Wat dan?" „Dat ik u hier binnengelokt heb? Ik ben er nu eigenlijk heel blij om. Oom heeft me verteld, dat u nu juist de man wa6, dien hij hebben moest en dat het gewichtige geheime werk door hem on derhanden genomen, niet andere dan slagen kan, nu u meewerkt." „Ik hen blij. dat hij zoo'n goede opinie over me heeft," zei Warwik. Hij vond het afschuwelijk, dat dit onschuldige kind zoo misleid werd en hoopte maar, dat hij. als de tijd ervoor gekomen zou zijn. iets ten haren gunste zou kunnen doen. „Ik zou nu uw oom graag even spre ken. Kan dat?" „Ja. Ik weet zeker, dat hij alleen op zijn kamer is. Weet u den weg bij dag licht?" „Niet zeker. Misschien wilt u me nog wel even den weg wijzen» Misschien wilt u me wel bij de hand nemen Mc door de gang de trap op naar zijn deur brengen, hè?" Ze slak met een verlegen lachje haar hand uit en toen Warwik di.e aannam voelde hij weer een rilling. Ze kwamen niemand tegen. Aan de deur van de ka mer gekomen klopte het meisje. De Spin riep „binnen." „Mijnheer Warwik is er-oom." zei ze en trok zich terug. De Spin zat evenals de vorige maal achter zijn bureau met uitgespreide handen. Bij dag zag hij er nog meer als een «pin- uit»zooals hij daar zat in het midden van de' kamer. „Ga zitten," zei hij. „Steek een sigaar op. Je bent zeker gekomen, om me te vertellen, dat alles mislukt is." „Maar waarde heer, hoe komt u daar bij?" „Ik had je opdracht gegeven, de Drie Driehoeken te bemachtigen. Ik dacht, dat je er met dat doel gisteravond was geweest. Ik kan je daarvoor geen maan den tijd geven." „Dat begrijp ik," was alles, wat War wik antwoordde. „Ik bad groote verwachtingen van je, maar ik ben teleurgesteld." „Dat spijt me. In welk opzicht teleur gesteld?" „Gisteravond was je eerste kans een soort proef. Je hebt gefaald." „Gefaald?" „Ik heb dezelfde opdracht aan nog een paar menschen gegeven. Ik wilde zien, of je handiger was dan zij. Dat was je niet." „Drommels... mededinging en zoo meer? Dat is beslist interessant...." „Natuurlijk zal ik je nog een kans geven: maar je moet je vernuft leeren gebruiken, meneer Warwik. Als je gis teravond heelemaal alleen gewerkt had, was het op een totale mislukking uit- geloopcn. Nu zijn anderen er wel in ge slaagd." „Toch waar?" „Die anderen hebben de Drie Driehoe ken ,vvel bemachtigd. Je hebt ze bij mijnheer Dwight gezien, niet waar? Nu zal ik je ze nogmaals laten zien." Hij trok een lade van zijn bureau open en legde het juweel voor zich neer. Warwik nam het op, bekeek het nauw keurig. draaide het om, onderzocht de achterzijde en legde het weer vour de Spin neer. „Dat schijnt het echte ding 'e zijn," zei hij. „Een meisje en drie mannen hebben het gestolen. Ze hebben hun verstand erbij gebruikt, meneer Warwik. Ik zal hun vijfduizend dollar geven. Ah je succes had gehad, zou ik je vijftiendui zend gegeven hebben." „Dat. is een heel verlies." „Vooral, wanneer je het geld zoo hard noodig hebt," zei de Spin. „Het meisje stond vlak bij mevrouw Dwight, toen een van haar helpers het licht buiten het huis wist te dooven. Ze maakte zich van dat juweel meester en daarop werd het licht weer aangedraaid Was dat niet handig, meneer War wik?" „Het schijnt drommels handig", gaf Warwik toe. „Dat ding moet heel wat waard zijn". „Het is méér waard dan geld alleen", zei de Spin. „Ik zal je er iets van ver tellen. De eigenaar was dwaas genoeg om dat ding voor een paar dagen te verpanden en de pandhuishouder be ging een vergissing en verkocht het aan Dwight. De agent van den eigenaar kon het niet van hem terug koopen, want Dwight wou het niet verkoopen en toen oroeg hij me particulier op te zien. dat ik het ding voor hem terug kreeg". „Dat snap ik niet". ..Die gek speelde me in de kaart. HU stuurde me een namaaksel en het meisje, dat de Driehoeken stal. beves tigde, dat in hun plaats. Het kan een heele tijd duren, voordRt mevrouw Dwight er achter komt, dat ze besto len is. Gesnapt?" „Maar wat is nu de bijzondere waar de van dat sieraad?" ..O! Wel, op de achterzijde van de ro bijnen en saffieren zitten kleine kras jes. meneer Warwik. Die vorrtien een code. Heel belangrijk voor mij en an deren. Nu ik die Driehoeken heb, kan ik die code overschrijven en het sie raad aan den oorspronkelijken eigenaar teruggeven en de belooning voor het terugbrengen in ontvangst nemen. Maar ik heb tevens die code. Hij vermoedt niet, dat ik daarvan afweet". „Juist. En die code?" vroeg Warwik. „Ik heb er niet op tegen, je dat te vertellen. Je bent een der onzen. Het is de code van een nationalen geheimen dienst. Een andere regeering heeft een berg correspondentie, die zonder die code niet te ontcijferen is. De rechtma tige eigenaar van de Driehoeken is een agent van die regeering en daabom wil de hij zooveel voor dat sieraad betalen. Hij heeft geen ander afschrift van die cOdo en ze konden het hem wel eens heel kwalijk, nemen, dat hij de Drie hoeken verloren had. Hij werkt samen met een vrouw, die het sieraad draagt en hij bezoekt haar, zoo vaak hij een bericht wenscht te ontcijferen. Toen hij het ding verpandde, had hij het van haar gekregen om een paar steenen wat beter te laten vastzetten. „O, juist". „Nu zal ik herii dat juweel terugge ven en het. afschrift ,-an de code geven aan onze regeering. Zoo vang ik twee vliezen in één klap en doe ik nog goed werk ook. Je moet maar hersens heb ben, meneer Warwik". „Ongetwijfeld. Mag ik het ding nog eens bekijken?" De Spin reikte het hem over. Warwik bekeek het nauwkeurig en zag kleine krasjes achterop de robijnen en saffie ren. Hij gaf het sieraad terug. „Hebt u die-code al overgeschreven?" vroeg hij. „Zeker. Ik laat nooit tijd verloren gaan". „Ik hen toch hang-, dat u hu wat tijd verknoeid hebt. Hebt u die steenen aan dachtig bekeken?" „Ik stelde meer belang in het overne« men van de code". „Dat dacht ik al. Bekijkt u ze nog eens nauwkeurig. En als u daarmee klaar bent. bekijk dit dan nog eens be ter". En Warwik haalde de echte Drie Driehoeken uit zijn zak te voorschijn en legde het juweel voor de Spin op bet bureau neer. „Ha, ha?" lachte de Spin heesch. Heb jij dat nagemaakte ding van mevrouw Dwight gestolen?" „U moet nog niet lachen, mijnheer", zei Warwik. „Neem een vergrootglas en onderzoek die twee eens aandachtig. U zult dan het verschil zien tusschen de echte en de valsche steenen. En het zal u opvallen, dat de teekens op het ding van mij nauwkeurig en diep zijn aangebracht en er reeds eenigen tijd opzitten. Uw vergrootglas zal u vertel len. dat de krassen op dat ding van u er kort geleden op zijn aangebracht Ik heb de echte Driehoeken, mUnheert U hebt me opdracht gegeven, ze voor u te bemachtigen en ik heb zo. Orders moet je opvolgen/niet waar? Goed acht geven op je zaken en zoo meer.... i« het zoo niet?" Onkosten De Spin zat met wijd open mond en knipperde met zijrf zwarte oogjes legen Warwik, zocht in een lade r.aar een vergrootglas en begon de beidé siera den te onderzoeken. Eindelijk hie, hij het hoofd op en er verscheen een eigen aardige trek op zijn gelaat. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2