De „Nationale Beweging" in Zwitserland Door bedrog van ambtenaar werden steunaanvragers gedupeerd De schilderij-vervalsching opgelost Officieel communiqué van den Bondsraad inzake een audiëntie aan vertegen woordigers van deze beweging verleend Zwitserland en de Zuid-Amerikaansche markt Redevoering van Roosevelt „Rijdende kliniek' Boedapest te Engelsche ballons boven Denemarken Tuinman door autobus aangereden en gedood Het werk van den Opbouwdienst LEEREN JEKKER GESTOLEN ANDERHALF JAAR Bommen op Zeeland De Manet, die geen Manet was VOEDSEL VOOR DE ZIEKEN N oodlottige aanrij ding berecht Twintigjarig meisje vermist CONCERTMEESTER YAN 17 JAAR! Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 BERN, '19 September. (D.N.B.). De Zwitsersche Bondsraad heeft tharis naar aanleiding van de door den Zwitser- schen bondspresident op 10 September verleende audiëntie aan den Zwitser- schen dichter Schaffner en "de hem ver gezellende leiders van de „Nationale Be weging" een officieel communiqué ver strekt, waarin wordt gewezen op het feit, dat de heeren. die den heer Schaffner vergezelden, den Bondspresi dent in het verloop der bespreking de doelstelling van de „Nationale Bewe ging" hebben uiteengezet en tevens ver klaarden. dat zij vasthouden aan een vrij en onafhankelijk Zwitserland, geen geld noch een of andere aanwijzing uit jiet buitenland ontvangen en zich aan de grondslagen van het openbare, recht wil len houden. Aan den wensch van den Bondsraad, deze punten schriftelijk te bevestigen, werd den volgenden dag vol daan. Het verzoek van den Bondspresi dent, om in het door hen over de bespre king uit te geven communiqué alleen de uiteenzetting van hun doelstellingen te vermelden, hebben echter de vertegen woordigers van de Nationale Beweging in hun persdienst niet ingewilligd. Het spreekt vanzelf, aldus verklaart de Bondsraad verder, dat hij, evenals voorheen, de politiek zal blijven volgen, die hij reeds vroeger verscheidene malen plechtig heeft heieden. Door zijn politiek op zoodanige wijze te bekrachtigen, is de Bondsraad ervan overtuigd in overeen stemming te zijn met de opvatting van het Zwitsersche volk en steunend op het parlement, de toekomst vol vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Na deze verklaring van den Bonds raad heeft dé sociaal-democratische frac tie van de Bondsvergadering een verkla ring afgelegd, waarin zij zegt. dat de Bondspresident door zijn houding het vertrouwen heeft verloren, dat een '.id van de hoogste autoriteiten van het land noodig heeft. In een door de radicaal- democratische fractie, katholiek-conser vatieve fractie, de fractie van boeren, ambachtslieden en burgers en de libe raal-democratische fractie afgelegde verklaring wordt tenslotte gezegd, dat zij de op 10 September 1910 verleende audiëntie aan vertegenwoordigers van een beweging, die totdusverre als tegen standster van een democratische staats^ inrichting werkzaam is geweest, niet kan zien als een uitvoeisel van politieke noodzakelijkheden. BERLIJN, 19 Sept. (A.N.P.) De Kölnische Zeitung meldt: De Zwitser sche consul-generaal in Lima heeft be kend gemaakt, dat het handelsverkeer van Zwitserland met Noord- en Zuid- Amerika ondanks den Europeeschen oorlog .wordt voortgezet. Eensdeels wor den goederen verzonden met Grieksche schepen, welke de Zwitsersche regeering gecharterd heeft. Deze schepen varen van Genua naar New York, vanwaar de goe deren naar Zuid-Amerika. worden over geladen. Anderdeels worden de Zwitser sche goederen over land van Genève via Barcelona naar Lissabon overgebracht, vanwaar zij met Amerikaansche schepen naar New York vervoerd worden. Op grond hiervan is het mogelijk ook de handelsbetrekkingen met Peru te hand haven. PHILADELFIA, 19 Sept. (Reuter). - President Roosevelt zal Vrijdagmiddag ter gelegenheid van het tweehonderd jarig bestaam-der universiteit van Penn sylvania een rede houden. Instelling van het Duitsche Roode Kruis BOEDAPEST. 19 Sept. (D.N.B.) De Rijdende kliniek" van het Duitsche Rop- de Kruis is gisteravond te Boedapest aangekomen op haar reis naar Bessara- bië voor de repatriate van xle Duit- schers, die vandaar naar het rijk terug- keeren. Deze uit vijftig groote auto's be staande Duitsche ambulance werd te Alt- ofen aan de grens van de stad ontvan gen door een delegatie van het Ilongaar- sche Roode Kruis onder leiding van lui tenant-veldmaarschalk b. d. Guillaume. De „rijdende kliniek" blijft twee dagen te Boedapest en zet dan haar reis naar Bessarabië over Belgrado voort. Toen de kolonne door de straten van de hoofd stad reed. werden de Duitsche gasten door de bevolking hartelijk welkom ge- heeten. GUY LA CHAMBRE NAAR FRANKRIJK BERN, 19 September (D.N.B.). Naar uit Vichy vernomen wordt, zou de vroe gere Fransche minister van luchtvaart Guy la Chambre zich aan boord van de clipper hegeven hebben om naar Frank rijk te reizen en zich daar ter besch:k king van de Fransche rechtcrhike macht te stellen, Schade aan het telefoon- en electrisch net KOPENHAGEN, 19 Sept. (D.N.B.) Tot gisteravond toe zijn wederom nieu we Engelsche versperringsballons boven Denemarken verschenen en hebben scha de aangericht aan het telefoon- en elec- trische net. Noord-Sleeswijk en een ge deelte. van Jutland werden het zwaarste getroffen. In Arrild (Noord-Sleeswijk) werd een knecht bij het herstellen van een prikkeldraadomheining, waarover een door een ballon afgerukte sterk stroomleiding gevallen was, door den stroom gedood. De Belgische steenkool- industrie BRUSSEL, 19 Sept. (D.N.B.) De Belgische steenkolenindustrie heeft haar vroegere productiecapaciteit weer bijna bereikt. De productie bedraagt al weer ongeveer tachtig procent van het cijfer van voor den oorlog. In alle fabrieken is het bedrijf hervat. Negentig procent der arbeiders is volledig in dienst. De voorraad steenkolen wordt op bijna twee millioen ton geschat. BINNENLAND Hij gaf geen richting aan LEEUWARDEN, 19 September. - He. tienochtend omstreeks zeven uur is bij de Hoeksterpoortbrug een verkeersonge val gebeurd, waarbij de 44-jarige tuin man J. Nauta, werd gedood. N. ï'wam per rijwiel van den kant van den Gro ningerstraatweg. Achter hem aan reed een autobus uit Murmerwoude met ar beiders, die hier ter stede werkzaam zijn. De wielrijder veranderde van rich ting zonder een teeken te geven. Het gevolg was, dat hij werd aangereden en op slag gedood werd. De bestuurder van de autobus remde uit alle macht, tengevolge waarven de rus slipte, kantelde en nog eenige me ters op het wegdek voortschuurdc. De inzittenden kwamen er nog al goed af. Eenige werklieden werden door glas scherven gewond. Financieele regeling bij de uitvoering van werk- objecten 's GRAVENHAGE. 19 September. Er blijkt in sommige gemeenten eenig mis verstand te heerschen omtrent de te werkstelling van personeel uit den .Op- bouwdienst. Met name is er niet vol doende klaarheid over de financieele re geling. welke bij de uitvoering van werk- ohjecten zal moeten gelden. Ten aahzicn van deze materie kan worden medegedeeld, dat er nauw con tact bestaat fusschen den Opbouwdienst en den Rijksdienst voor de Werkverrui ming. Plannen van eenigen omvang worden door dezen dienst in overleg met de betrokken afdeeling van den staf van den Opbouwdienst onderzocht en zoo noodig verder voorbereid. De berekening van de kosten welke belanghebbenden bij door den Opbouwdienst uit te voeren werken zullen hebben bij te dragen, zal op overeenkomstige wijze geschieden als gebruikelijk bij de tewerkstelling van werkloozen door bemiddeling van den Rijksdienst voor de Werkverruiming. Aldus wordt getracht te voorkomen, dat om financieele redenen aan perso neel van den Opbouwdienst de voorkeur zou worden gegeven. Slechts ligging en aard van het werkobject mogen door slaggevend zijn voor de toewijzing. Van den anderen kant behoeft het 'geen betoog, dat in geen geval de kos- ten-hijdrage van belanghebbenden bij uitvoering door den Opbouwdienst groo- ter zal mogen zijn dan bii uitvoering door werkloozen. De vrees, dat het inschakelen,van een groot aantal werkers uit den Öphouw- dienst zal leiden tot hoogere loonkosten, is derhalve geheel ongegrond. Door samenwerking van de betrokken inspecties van den Rijksdienst, voor de Werkverruiming met de betreffende af deeling van den staf van den Opbouw dienst. is de behartiging der wederzijd- sche belangen volkomen gewaarborgd. Zulks is van bijzondere beteekenis met het oog op de voortzetting van wer ken, welke aan de voedselvoorziening van ons land ten goede komen, doch welke als gevolg van de huidige om standigheden niet met het gewenschte tempo kunnen worden uitgevoerd door werkloozen uit de groote steden. AMSTERDAM, 19 September. Op verzoek van het politiebureau Linnaeus- straat alhier is in de gemeente Delfsen een 20-jarig lid van den Opbouwdienst aangehouden onder verdenking van diefstal van een leeren jekker uit een school in de Indische buurt te Amster dam. Deze jongeman had met andere man schappen ingekwartierd gelegen, doch was toen naar Dalfsen overgeplaatst. Begin September bracht hij een bezoek aan de hoofdstad en nam nog eens een kijkje in de school, waarin hij zijn tijd had doorgebracht. Toen hij echter ver: trokken was, bemerkte een onderoffi cier, dat zijn leeren jekker verdwenen was. In verband daarmede is nu over gegaan tot de aanhouding van den man. GEVANGENISSTRAF GEEISCHT AMSTERDAM, 19 September. Een vroeger geacht en geëerd man, een uit stekend huisvader, op wien naar men dacht —niets was aan te merken, stond vandaag terecht voor een ernstig feit, nl. een oplichting gepleegd ten nadeele van de gemeente Amsterdam. De 56-jarige man was in dienst van maatschappelijken steun als controleur van de steunaanvragen. Hii had o.m. tot taak het privéleven van de aanvragers na te gaan en daar rapport over uit te brengen. Anvankelijk ging alles goed, hij verdiende een weekloon van 38.—. van welk bedrag hii kans zag zijn kin deren een H.B.S. opleiding te geven, zoo dat. zii thans goede betrekkingen in de maatschappij bekleeden. Het leek. of verd. zeer sober leefde, ziin volkstuintje was ziin eenige. genoe gen. In werkelijkheid gebruikte hij meer geld dan hii verdiende. Hij declareerde om zijn tekorten te dekken, reiskosten, voor reizen, die hij nooit gemaakt had. Zoo zou hij b.v. naar Rotterdam en Den Haag zijn geweest om de gangen na te gaan van steunaanvragers. Door do uitgebrachte rapporten kreeg iemand geen steun: de man reclameerde en het bleek, dat het over hem uitge brachte rapport volkomen onjuist was. Hij zou volgens den controleur een uitstapje paar Rotterdam heb ben gemaakt en daar verschillende cafés hebben bezocht. De controleur had reiskosten gedeclareerd en bo vendien had hii naar zijn zeggen in eenige café's verteringen moeten maken om den aanvrager in het oog te houden. In werkelijkheid was deze laatste in 16 jaar niet te Rotter dam geweest. De chef van verd. kreeg argwaan: hij stelde een onderzoek in pn verd. legde weldra een volledige bekentenis af. De officier van justitie vond de feiten hoogst ernstig, temeer daar arme lieden, die steun noodig hebben, door de val- sche rapporten zijn gedupeerd. Het rap port, dat door de reclasseering is uitge bracht luidt gunstig, maar toch zal naar het oordeel van het O.M. een strenge straf dienen te worden opgelegd. Spr. requireerde anderhalf jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. S. Radoks. hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij het overigens zeer correcte leven van verd. schetste. PI. drong op de uiterste démen tie aan. De rechtbank zal 3:f October vonnis wijzen. VEERE, 19 September. In den nacht is onder deze gemeente door Brit- -ohe vliegers een aantal tijdbommen neergeworpen, die alle in het welland aan de overzijde van het kanaal zijn neergekomen. Er werd geen schade aan gericht. WEST-KAPELLE. 19 September. Vanmiddag is een drietal bommen bui- ren de kom der gemeente gevallen. Een sloeg een trechter van zes meter, de heide andere waren lichter. De mate* rieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de hommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. EEN DIAMANTEN DOCTORAAT LEIDEN. 19 September. Zondag 22 September a.s. zal jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler. oud-procureur-gcneraal bii het Gerechtshof te 's Gravenhage, en wonende aldaar, het zeldzame feit her denken. dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche Academie bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, Vervalschers melden zich bij de politie GRAVENHAGE. 19 Sept. Het raadsel van het schilderij van Ma- net, dat geen Manet bleek te zijn, is thans volledig opgelost. Zooals men zich zal herinneren, heeft eeni gen tijd geleden o.m. in kunstcri- tieken een schilderij van Manet, een rustende vrouw voorstellende, dat op een tentoonstelling in een der Haagsche kunstzalen was opge hangen veel belangstelling ge trokken. Het werk was namelijk niet bekend als behoorende tot het oeuvre van Manet. Het bleek, dat het schilderij, dat met „Manet" gesigneerd was. inderdaad niet door dezen Franschen meester is vervaardigd maar behoort tot het werk van een Haagsche schilderes, die eeni gen tijd geleden naar Indië is vertrok ken. Een vriendin van deze schilderes, die het werk kende, bezocht de tentoon stelling en herkende de „rustende vrouw" als het werk van haar vriendin. Het schilderij was blijkbaar door onbe- kende(n) met „Manet" gesigneerd en was door den kunsthandel voor een be spottelijk lagen prijs aangeschaft. Men hoopte er hii verkoop ruim 3000 gulden voor te krijgen. Onverwacht resultaat Omdat geen aangifte werd gedaan er ontbrak immers een benadeelde stelde de Haagsche politie ambtshalve een onderzoek in. Vrij onverwacht heeft dit gisteren resultaat gehad. De politie had allereerst optdekt, dat het schilderij door vele handen was ge gaan. Nu eens was het verkocht, dan weer als geschenk weggegeven. Tenslot te was het. terechtgekomen bii een jeug digen Haagschen restaurateur, die. teza men met een eveneens jeugdigen Haag schen kunstschilder, de vervalsching pleegde en de „rustende vrouw" met ..Manet" signeerde. Voor een bespotte lijk lagen prijs was het schilderij daar na overgegaan in handen van den kunst handel. Tegenover de rechercheurs; die met het onderzoek waren heiast. ontken den zij aanvankelijk dat zii de verval sching hadden gepleegd, doch toen de grond hun te warm onder de voeten werd. besloten zii de politie vóór te zijn. Gisteravond vervoegden zii zich terr hui ze van den Haagschen hoofdcommissa ris. mr. Hamer, tegenover wien zii een volledige bekentenis aflegden. Mr, Ha mer heeft de twee jeugdige vervalschers uiteraard direct laten arresteeren. Zii beweren de vervalsching te hebben ge nleegd om te zien hoe de kunstcritici hierop zouden reageeren. 's-GRAVENHAGE, 19 Sept. De ge neeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid schrijft: Verschillende voedingsmiddelen val len thans onder de distributie. Ook on ze zièken kunnen niet langer meer krij gen wat zij meenen noo.dig te hebben, en misschien wel graag zouden wen- schen. Het is dan de gewoonte om zich tot zijn behandelenden art? te wenden, met het verzoek extra-voedsel voor te schrijven. Schrijft, de arts niet precies die artikelen voor, die vele patiënten wenschen, of geeft hij een mindere hoe veelheid dan de patiënt zelf meent noo dig te hebben, dan geeft dit vaak aan leiding tot een zekere wrijving tusschen patiënt en arts. Het is, om teleurstelling en wrij ving te voorkomen, nuttig, dat onze zieken weten, hoe in kortetrekken de ziekenvoedseldistributie loppt. Alle artsen zijn op de hoogte ge bracht voor welke ziekten extra voedsel mag worden voorgeschre ven; zij weten ook de hoeveelheid, diè voor de ernstige gevallen maxi maal mag worden verstrekt. Deze hoeveelheden zijn zoodanig, dat de zieken niet bang behoeven te zijn, dat ze tekort zullen komen, al wordt misschien niet aan al hun wenschen voldaan. Bovendien zullen de artsen bii som mige ziektegevallen genoodzaakt zijn, te adviseeren bonnen voor voedingsmid delen, die aan den patiënt verboden zijn, in te houden. Dit geval kan zich hijvoorbeeld voordoen bij dieetpatiën- ten. Maakt het dus den artsen niet moei lijk, door voedingsmiddelen te vragen, die hij u niet kan en mag voorschrijven; moppert niet, als hij bonnen laat in houden. Noch het een, noch het ander doet hij voor zijn plezier. Hebt vertrou wen in uw artsen en in de instanties aan wie de distributieregeling is opge dragen. Zij allen handelen welbewust in het belang van onze zieken, zoowel als in dat van onze geheele bevolking. UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs 's GRAVENHAGE, 19 Sept. Bii be schikking van den waarnemend secreta ris-generaal van het departement van Onderwijs Kunsten en Weienschappen is met. ingang van 1 October 1940 aan mej. M. Meilink, op haar verzoek eervol ont slag verleend als leerares aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn en als onderwijzeres aan de daaraan verbonden leerschool. Is met ingang van 1 Januari 1941 aan J. C. Kerkmeyer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn. Is met ingang van 1 December 1940 aan J. J. Th. van den Hoorn op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Helmond. s Ontslag Burgemeesters Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken, van 17 September is, met ingang van 1 October 1940 aan mr. Th. J. H. Aquaris, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nunhem. Is, met ingang van 1 Januari 1941, aan J. P. Gouverneur, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Sassenheim. SCHUUR MET GRAAN DOOR BRAND VERWOEST ZUTPHEN, 19, September. Vermoe delijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar of cigaret is brand ontstaan in de groote veldschuur van den landbouwer Eskes in den Ooverhoek te Warnsveld. De schuur, waarin de geheele graanoogst, van zes H.A. grond was opgeslagen, ging verlo ren. De boerderij zelf kon behouden blij- .ven, DIEFSTALLEN IN DE HOOFDSTAD AMSTERDAM, 19 September. De Amsterdamsche politie heeft tal van aangiften betreffende diefstal gehad. Al leen al bij het bureau Overtoom staan weer zeven rijwieldiefstallen genoteerd. Er bevindt zich daar een 25-jarige kleer maker in arrest, die uit een tennispark aan den Zuidelijken Wandelweg een rij wiel had weggenomen en daarop rustig voortpeddelde. Uit een pakhuis op de Reguliersgracht verdwenen een paar kisten thee ter waarde van ongeveer driehonderd gul den. Een winkelier aan de Rozengracht kwam tot de ontdekking, dat hem een sigarenkistje, waarin hij facturen en een bedrag van naar schatting honderd vijftig gulden had geborgen, ontstolen >\as. Een .bewoner van de Sarphatistraat. deed aangifte dat tien persianer lams- vellen ontvreemd waren. De schade, die hierdoor veroorzaakt is, bedraagt een paar honderd gulden. Een onderwijzeres uitTAmsterdam- Zuid heeft bij de politie aangifte ge daan van den diefstal van ruim tweehonderd gulden. Zij droeg dit geld bij zich in haar handtaschje. In het schoolgebouw, waar zij werk zaam is, was toen plotseling het geld verdwenen. De verdenking rust op een 9-jarigen jongen, die zegt geld te hebben gevonden. Hij is kort daarop bij een horlogemaker geko men met het gezegde voor een be drag van honderd gulden aan hor loges en klokken te willen koopen. RIJKSSTEUN BIJ OPRICHTING VAN GRASDROGERIJEN 's GRAVENHAGE, 19 September. Ook voor het jaar 1941 zal door het Rijk voor een beperkt aantal te stichten gras drogerijen, respectievelijk uitbreiding van bestaande grasdrogerijen, financiee le steun worden verleend. Deze steun zal, onder bepaalde voor waarden, den vorm hebben van een sub sidie, ongeveer ter grootte van den aan koopprijs van het eigenlijke grasdroog- apparaat, terwijl voorts de mogelijkheid bestaat, dat voor den aankoop van gropd, geboüw enz. tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid een crediet tegen matige rente wordt verleend. Nadere voorwaarden kunnen worden aangevraagd bij den directeur-generaal van den Landbouw, departement van Landbouw en Visscherij te 's Graven hage. Bij de toewijzing zal door genoemden directeur-generaal met, de volgorde van binnenkomst van de definitieve aanvra gen rekening worden gehouden. DIEF OP TIJD GESNAPT AMSTERDAM, 19 September. De politie van het bureau Singel, heelt gis termiddag een man aangehouden, die er op êen bakfiets met een stalen plaat vandoor wilde gaan. Deze man had kans gezien een stalen plaat, welke in de St. Agnietestraat een kelderruimte van het stadhuis afsluit, weg te halen en op zijn bakfiets te laden. Een voorbijganger, wien dit ongewoon toescheen, waarschuwde de politie, doch bij aankomst op de plaats van het in cident was de dader reeds verdwenen. Een agent zette per fiets een achtervol ging in en wist den man in de Dam straat te achterhalen. Dader cn bakfiets rijn naar het politiebureau overge bracht. MARKTEN TE AMSTERDAM MOETEN EEN HALF UUR VOOR ZONSONDER GANG WORDEN ONTRUIMD AMSTERDAM, 19 September. B. en W. brengen ter openbare kennis van marktbezoekers en marktkooplieden, dat de markten hier ter stede, in ver band met. de verduisteringsmaatregclen, op Zaterdag a.s., uiterlijk een half uur vóór zonsondergang door de marktkoop lieden moeten ziin ontruimd. Derhalve moeten de markten op Za terdag 21 September as. te 19.10 uur ontruimd zijn. Chauffeur zonder rijbewijs reed knaapje dood Drie maanden geëischt 's GRAVENHAGE, 19 S,pt. Zondac- ochtend 10 December werd op den Klei weg te Rijswijk een knaap, die met zijn broertje op een soort „vliegende Hollan der' reed. door een auto zoodanig aan gereden, dat hii aan de gevolgen is be zweken. De autobestuurder kon eerst vijf dagen later, na een radio-oproep, worden opgespoord. Het was de bak kersknecht G. P. V.. tegen wjen een ver volging op grond van art. 307 Wetb. v. Str. werd ingesteld. Heden had de man, die te Hillegersbcrg woont, voor de rechtbank moeten verschijnen, doch daar hij in Duitschland werkt, liet hij de zaak buiten zijn aanwezigheid behande len. Als getuige werd een jongeman ge hoord, die voor het gebeurde door de auto was achteropgereden en 'op verzoek was meegegaan als passagier. Deze ge tuige verklaarde, dat de auto vermoede lijk door de gladheid wat te veel links op den weg was gekomen en dat het kleine karretje, waarop de twee jongens zich voortbewogen, wel door het linker spatbord van de auto was geraakt, doch dat de autobestuurder en hijzelf niet den indruk kregen, dat een ernstige aanrij ding was geschied. Getuige had wel wil len uitstappen om zich te overtuigen' wat er was gebeurd het karretje lag, met de knapen op den berm doch de bestuurder die niet in het bezit van een rijbewijs was. gaf er de voorkeur aan om door te rijden. Ook de politie agent; die den jongen in bewusteloozen toe stand had gevonden en die later het lijk had overgebracht, werd als getuige ge-j hoord. Dr. Rochat. die de sectie op heb lijk had verricht, verklaarde, dat de] dood vermoedelijk door „shock" was in getreden. De officier van justitie achtte het ten* lastegelegde bewezen en eischte drie maanden hechtenis, met ontzegging van] de bevoegdheid tot het besturen van mo torrijtugen voor den tijd van een jaar. -1 Uitspraak 3 October. AMSTERDAM. 19 Sept. Sedert Maandag j.l. wordt te Amsterdam vér? mist de 20-jarige Elisabeth Johanna Tem ge, van beroep dienstbode in de hoofd stad Het signalement van de vermiste luidt: Lang circa 1.60 meter, gezet postuur, bleeke gelaatskleur, lichtblauwe oogen, breede neus, gekruld lichtblond haar, ecnigszins scheeye mond. Zij was gekleed met donkerblauwe plu che mantel, blauwe.klokrok. lichtblauws gestreepte blouse, lage zwarte peau de peche schoenen, blootshoofd. Zij draagt een rood handtaschje bij zich. Men vreest een ongeluk. De commis saris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, heeft, na mens de ouders opsporing en aanhou ding van deze minderjarige verzocht. KIND BIJ HET SPELEN MET LUCIFERS IN BRAND GERAAKT ZUTPHEN, 19 September. Het zes jarige dochtertje van den landbouwer M. uit Vierakker. dat gistermiddag op den zolder bii buren met lucifers speel de, is in brand geraakt. Overdekt met brandwonden is het meisje in het R.K, Ziekenhuis te Zutphen opgenomen, waar het vannacht is overleden. Eenige ande re kinderen hebben minder ernstige brandwonden opgeloopen. KUNST, P\ E jeugdig© Edeeche violist Herman Krebbers is, zoo meldt De Tele graaf, benoemd tot concertmeester van de' Arnhemsche Orkestvereenflging, in de plaats van den dezen zomer naar het Amstferdamsch Concertgebouw vertrok- ken concertmeester, A. van Driem. Dö nieuwe concertmeester van de A.O.V. is vorige maand eerst zeventien jaar ge worden, zoodat deze benoeming wel een unicum is in de muziekgeschiedenis van ons land. Herman Krebbers kreeg vin zijn tien de tot zijn vijftiende jaap les van de mu- zickpaedagoge Marcelle Kan—De Haas, te Arnhem. Zij zond den knaap, die veel aanleg bleek te hebben, daarna naar den Amsterdamschen vioollceraar, prof. Os car Back, van wie zij zelf eveneens les had gehad. Verleden jaar in Mei heeft Krebbers, cp uitnood iging van den minister vin Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, meegedongen naar den grooten muziek prijs voor violisten: British Council Mu- sicprice 1939 te Lond.cn. oor en na dien tijd is hij reeds vele malen opgetreden als solist. Zijn benoeming bij de A.O.V. beteekent wel de volkomen erkenning van zijn kunnen. Niettemin heeft het eenigen tijd geduurd, alvorens het bestuur der Arn hemsche Orkeetvereeniging tot dezen stap durfde te besluiten. Er waren groo te bezwaren 'Jan verbonden om een nog .zóó jeugdig violist tot. concertmeester te benoemen. Immers Krebbers mist uiter aard de noodige orkestroutine en dat hij dan leiding zal moeten geven aan zeer geroutineerde en aanmerkelijk oudere krachten deed aanvankelijk het. bestuur aarzelen. Er waren echter, ondanks alle gedane pogingen, geen andere geschikte candidaten aanwezig. Onmiddellijk na zijn benoeming, heeft de nieuwe concertmeester reeds met het orkest gerepeteerd en bij deze gelegen heid heeft. de voorzitter der A.O.V., mr. J. W. F. D o n a t h, hem welkom gehee- ten en aan de orkestleden voorgesteld. Mr. Donath heeft daarbij een beroep ge daan op de leden om den nieuwen con certmeester welwillend tegemoet te tre den en den jongen collega allen steun en medewerking te geyen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3