Het faillissement van Mannheimer LAATSTE BERICHTEN Roosevelts waarnemers uit Engeland terug Hartelijk onderhoud van Duce en von Ribbentrop „Vesting Londen ligt thans twee weken onder vuur,, Een uitvoerig rapport van den curator, die voor groote moeilijkheden stond De verificatie vergadering r~i o D EE: it—i i Instructies van Gandhi inzake Congres-actie Canadeesch burgemeester verwacht een „vereenigd opmarcheeren" van alle Engelsch-sprekende volkeren Voldoening over den militairen toestand Het Italiaansche weermachts- bericht Afgeloopen nacht weer sterke Duitsche actie 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 BIN NENLAN Ij AMSTERDAM. 20 Sept. Door den Curator in het faillissement van de na latenschap van Dr. Fritz Mannheimer. Mr. E. J. Korthals Altes. is heden in de verificatievergadering ten overstaan van den rechter commissaris Dr. Mr. P. H. Smits in een der lokalen van het paleis van justitie verslag uitgebracht. Aan de zeer uitvoerige en omvangrij ke beschouwingen van den curator ont- leenen wij het volgende: De beschrijving van den inboedel in de woning van dr. Mannheimer aan de Hobbemastraat te Amsterdam vereisch- te zeer omvangrijke en langdurige werkzaamheden. Hier bevonden zich namelijk de uitgebreide kunstverzame lingen, waarvan een overgroot gedeelte niet meer aan den overledene, toebe hoorde, maar op 25 Juni 1934 in eigen dom was overgedragen aan de, naar Engeisch recht opgerichte. Artistic and General Securities Compagnv Ltd. De ze vennootschap was opgericht met een kapitaal van 50.000 pond en heeft de toenmalige kunstverzameling van dr. Mannheimer. behoudens enkele uitzon deringen, gekocht voor een bedrag van 6.35 millioen gulden, op den grondslag van een reeds verscheidene jaren eer" der, waarschijnlijk in 1925 samenge stelde lijst, die in 1934 summierlijk is vergeleken met de toen aanwezige voor werpen. De koopprijs is door de firma Men delssohn en Cu. overgeschreven ten gun ste van de rekening van dr. Mannhei mer, waarmede zijn destijds aan haar bestaande schuld vrijwel is gedelgd, en gebracht ten laste van een, door haar geopende rekening, der Artistic and General Securities Company Ltd. Tot zekerheid voor het aldus door Mendels sohn en Co. aan de Engelsohe vennoot schap geopende crediet, werd haar de kunstverzameling verpand, die zij op haar beurt met goedvinden en mede- wérking der „Artistic" verhuurde aan den overledene. De huurprijs zou gelijk zijn aan de rente in rekening courant door „Artistic" aan Mendelssohn en Co. verschuldigd. Naast deze zakelijke zekerheid stond een borgtocht van dr. Mannheimer ten behoeve van Mendelssohn en Co.. voor „Artistic". Op grond van deze borgtocht kan Mendelssohn en Co. een vordering geldend maken in het faillissement der nalatenschap, waarbij rekening zal zijn te houden niet de opbrengst van het on derpand, dat door de hoofdschuldenares Is verstrekt. De hiertegenover staande regresvordering op „Artistic" is waarde loos. daar deze vennootschap, buiten de verpande kunstverzameling, niets be zit. Het was dus noodzakelijk na het uit spreken van het faillissement, na te gaan. welke voorwerpen in het perceel Hobbemastraat 20 eigendom waren aan de hand van de hiervoor vermelde lijst. Hetgeen op die lijst niet voorkwam, moest geacht worden eigendom van Dr. Mannheimer te zijn. Meji zal zich kunnen voorstellen, dat alle werkzaamheden, die noodig waren en die zijn verricht, ettelijke maanden hebben gevorderd, voordat de volledige lijst der geheelo verzameling in 109 fo liobladen gereed was. Nadat de lijst der kunstvoorwerpen voltooid was. kon de overige inboedel, mede omvattende het verdere privé-be- zit van wijlen dr. Mannheimer. worden geïnventariseerd. Tot de nalatenschap behoorden verder •onroerende goederen in Nederland. Duitschland en Frankrijk. Roerende goederen in dezelfde landen, België en - volgens het dezerzijds ingenomen Standpunt in Groot-Brittannië. Het faillissement, als beslag op het vermogen, omvat echter, naar de ook hier te lande heerschende leer, niet meer dan rle goederen binnen het ge bied des rijks, en krachtens het Neder- landsch—Belgische executieverdrag van Maart 1925. die in België. Het was dus zaak. maatregelen te be ramen, waardoor de rechten der geza menlijke schuldcischers ten aanzien van de vermogenshestanddeelen elders, voor zoover doenlijk, gewaarborgd konden worden. Het uitbreken van den oorlog in September, enkele dagen na de fail lietverklaring, heeft de moeilijkheden, welke zich hierbij voordeden, in ernsttge mate vergroot. Daar onzekerheid bestond omtrent den orpvang van de activa in Frankrijk en de vrees gewettigd was. dat daar te lan de door een of meer schuldeischers af zonderlijk maatregelen genomen zou den worden, ten nadëele van de overige crediteuren, was het gewenscht, aan stonds naar middelen om te zien. waar door de zaken in Frankrijk ter hand genorfftn konden worden. Vele bezwa ren en tal van moeilijkheden werden hierbij door den curator ondervonden, aangezien het Nedevlandsche fai Misse mentsrechf in hooge mate verschilt van het dienaangaande Fransche recht De uitvoerbaarVfcrklaring in Frankrijk van het vonnis der rechtbank te Amsterdam zou hebben meegebracht, dan het ge- heele in Frankrijk aanwezige vermogen in den boedel ware gevallen onder be heer van den Nederlandschen curator. Op grond van prartisrhe en juridische bezwaren moest hier evenwel van wor den afgezien. Op 10 October 1939 werd door den pre sident van de rechtbank te Versailles, ten verzoeke van een der buitenlandsrhe schuldeischers. een voorloopige hewind- voerdpr over de nalatenschap, op grond dat zij in Frankrijk als onbeheerd was te beschouwen, benoemd. Nadat tal van be raadslagingen hadden plaatsgehad, waarbij door den curator groote moei lijkheden ondervonden waren in verband met de naar voren gebrachte belangen van de weduwe van dr. Mannheimer, werd Nederland in den oorlog betrokken Tengevolge hiervan zijn dë verbindingen cn de gelegenheid tot briefwisseling met Frankrijk verbroken. De halen in het thans bezette gedeelte van Frankrijk bestaan in hoofdzaak uit de villa Monte Cristo te Vaucresson. met den daarin aanwezigen inboedel, waartoe eenige kostbare schilderijen, teekeningen en kunst vpo^werpen behoo- ren. Daarnaast eenige in de onmiddel lijke nabijheid gelegen villa's en buiten huizen. Van den inboedel is door den bovengenoemden Franschen bewind voerder een nauwkeurige inventarisatie samengesteld. De kostbaarheden zijn dnor hem bij een bankinstelling te Pa rijs in gesloten bewaargeving geborgen. Dc geheele inboedel van de villa is ove rigens reeds in Augustus 1939 verze geld. In Duitschland bezat dr. Mannheimer een huis te Berlijn, een hypothecaire vordering, waarvoor een aldaar gelegen onroerend goed was verbonden, en een tegoed hij de firma Mendelssohn en Co. in liquidatie te Berlijn. Aan deze firma had dr. Mannheimer een schuld in re kening-courant tot een kleinér bedrag dan zijn tegoed. Daar het hier verschil lende soorten van marken betrof, was compensatie echter niet geoorloofd. Het hypothecair verhonden onroerend goed werd kort voor de failliet-verkla ring door de stad Berlijn aangekocht voor een bedrag, dat volledige delging def hypothecaire leening mogelijk maakte, zulks uiteraard in Sperrmar- ken. In Januari 1940 deed zich voor den curator de mogelijkheid voor, deze op brengst der hypothecaire vordering en het onroerende goed te Berlijn tezamen van de hand te doen voor een te Amster dam betaalbare ?nm van 12.000. zulks onder voorbehoud der bevoegde Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. De gesloten overeehkomst schijnt ten uirvoer gelegd te kunnen worden, maar de daartoe vereischte formaliteiten moe ten naar verwachting der Duitsche be trokkenen nog geruimen tijd in beslag nemen. In België bevonden zich vorderingen op eenige naamlooze vennootschappen wegens tantième ,dat nog niet vastge steld en opeischbaar was ten tijde Van de faillietverklaring, benevens een pak ket aandeelen, dat door dr. Mannheimer als waarborg was gedeponeerd in ver band met zijn eventueele aansprakelijk heid als commissaris en dat niet zou worden afgegeven, voor de eerstvolgende jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders hem zou hebben ge dechargeerd. Een tantième is reeds aan den curator uitbetaald, voor een ander is een dollarchèque op New York ver strekt. die op 22 April j.l. ter inning is verzonden. Crediteering voor de op brengst heeft tot heden niet plaats ge had. De beschikbaarstelling der gedepo neerde efecten is eerlang te venvachten. Zij zullen door den curator worden ge realiseerd zoodra zich de gelegenheid daartoe op gunstige wijze voordoet. Benadeeling van schuld eischers Reeds op 31 Augustus 1939 gewerden den curator inlichtingen, waaruit viel af te leiden, dat kunstvoorwerpen kort voor het overlijden van dr. Mannheimer uit het perceel Hobbemastraat 20 waren verwijderd, en aan den boedel onttrok ken waren. Begin Augustus werden tal van schilderijen en teekeningen zoowel naar Parijs als naar Londen verzonden en ten name van mevrouw Mannheimer- Reiss opgeslagen. Volgens verklaringen zou een gedeelte van deze voorwerpen toebehooren aan eenige mindterjarige fa milieleden van dr. Mannheimer. De cu rator heeft geen aanleiding, de waar heid dezer verklaringen, in twijfel te trekken. Staat van baten en schulden Het behoeft na het voorafgaande geen nadere toelichting, dat op dezen staat uitsluitend de haten zijn gebracht, die vallen onder het algemeen faillisse mentsbeslag in Nederland en België. Blijkens het verslag van den curator zijn reeds verschillende goederen ge kocht. Omtrent de waardeering van de kunst verzameling. waaraan een waarde van 2.877.0S5 is toegekend met het oog op het afsluiten van verzekeringsovereen komsten op zoogenaamde getaxeerde po lissen, kan het volgende worden gezegd: een liquidatie hiervan is volstrekt niet onbereikbaar. Weliswaar bestaat voor vele belangrijke onderdeelen der verza meling hier te lande geen of althans zeer beperkte vraag: daartegenover dient te worden bedacht, dat de collectie voor de wereldmarkt zeer aantrekkelijke bestanddeelen bevat, ja. zelfs een aan tal stukken, die in den kunsthandel al- lerwege vermaard zijn. Indien het totaal van den staat van baten van 3.617.902, 78 wordt vermin derd met de waarde van verpande za ken, kan bij voorzichtige beoordeeling der vooruitzichten voor concurrentie crediteuren zeer globaal geschat om streeks f 2.500.000 beschikbaar komen, waarbij de opbrengst der kunstverzame ling verreweg de belangrijkste factor vormt. Schulden De schulden in het faillissement der nalatenschap zijn te verdeelen in twee groepen: de particuliere schulden en die aan crediteuren van de commanditaire Een waarborg voor beter werk ZUIDSINGEL 45 TEL 5584 FABRIEKEN TE NIJKERK vennootschap op aandeelen Mendels sohn en Co, waarvoor Dr. Mannheimer als beheerend vennoot naast de overige beheerende vennooten, hoofdelijk voor het geheel aansprakelijk was. De schuldeischers der commanditaire vennootschap kunnen dus opkomen in het faillissement der nalatenschap voor het bedrag, dat zij te vorderen hadden op 9 Augustus 1939, den sterfdag van wijlen dr. Mannheimer. Rente, voor zoo ver niet verhaalbaar op door Mendels sohn en Co verstrekt onderpand, kon krachtens de faillissementswet slechts worden berekend tot 28 Augustus 1939, den dag der faillietverklaring der nala tenfichap. Het is een ongelukkige coïncidentie geweest, dat de voorbereiding dezer me thode en hare uitwerking zooveel tijd hebben gevorderd, dat de circulaires niet voor 10 Mei 1940 verzonden kon den worden. De verbreking der verbin dingen met het buitenland vormden daarna voor de uitvoering een ernstig beletsel. Het gevolg daarvan is, dat een groot aantal buitenlandsche schuldeischers niet tijdig is bereikt, voornamelijk die in Noord- en Zuid-Amerika, en dat an dere, namelijk die in Groot-Brittannië en Frankrijk, in het geheel niet meer be reikt konden worden. Waarschijnlijk zal qen collectief verzet tegen de uitdee- lingslijst hier uitkomst moeten bieden. Het totaal der particuliere schulden, met inbegrip van bijna vierduizend gulden wegens belasting, die reeds is voldaan, doch afgezien van de vorde ring van Mendelssohn en Co. bedraagt f 58.429,16. De mogelijkheid bestaat, dat een gedeelte hiervan, in totaal bedra gende f 27.248.wordt voldaan uit het Fransche gedeelte der nalatenschap, daar het uit vorderingen van Fransche schuldeischers bestaat, in welk geval niet meer dan f 31.181.concurrent particulier passief bij de uitdeeling zou overblijven. BOMBAY, 20 Sept (A.N.P.) Gandhi, die nog steeds de onvoorwaardelijke lei der van het „All India"-concrres is, is naar Wardha vertrokken. Hij heeft in structies achtergelaten, volgens welke alle aanhangers de wet moeten gehoor zamen en moeten wachten op verdere instructies, welke na de komende be sprekingen met den onderkoning gege ven zullen worden. Het Congres heeft Maandag de verplichting op zich geno men om'de Engelsche politiek niet te dwarsboomen, doch tegelijkertijd de propaganda tegen den oorlog op grond slag van lijdelijk verzet verder te voe ren. VOORTREKKERSMONUMENT TE PAARL OMGEWORPEN LISSABON, 20 Sept. (D.N.B.). Na den aanslag op de voortrekkerstoorte te Pretoria en de ontwijding "der nationale gedenkteekenen te Bloemfontein en Har- rismith hebben aanhangers van Smuts thans het voortrekkersmonument, dat in 1938 te Paarl is onthuld, omvergewor pen. ARGENTIJNSCHE DIPLOMAAT OM HET LEVEN GEKOMEN GENEVE, 20 Sept. (D.N.B.). Vol gens een bericht uit Viohy is bij het auto-ongeluk, dat zich naar gemeld tus- schen Cannes en Nice heeft voorge daan, ook de gewezen Argentijnsche ge zant te Bern, Freyre, die pas kortgele den tot ambassadeur in Chili was be noemd, om het leven gekomen. NEW-YORK, 20 Sept. (D.N.B.) Volgens berichten uit Londen zijn twee van de door Roosevelt naar Engeland gezonden stafofficieren, generaal Emmons en brigade-gene. raai Strong, gisteren naar de Ver- eenigde Staten teruggekeerd om Roosevelt rapport uit te brengen. De leider der Amerikaansche mi litaire missie, vice-admiraal Ghormley, blijft nog te Londen. Volgens' een bericht uit Lissabon zijn Sir Ley ton en andere ambtenaren van liet Brits ;he departement van oorlog met den Pan-American Clipper van daar vertrokken. Zij komen met een speciale opdracht naar de Ver. Staten. Het blad PM verklaart uit bevoegde J.iplomatieke kringen vernomen t«- heb ben, dat de Vereenigda, Staten overwe gen, een aantal „verouderde" duikboo- teu aan Engeland af te staan. Er schijnt hier sprake te zijn van de „S-klasse", waarvan Amerika 38 eenheden bezit, die verkocht of ingeruild zouden wor- .len. Samenwerking van Canada en de Ver. Staten In de jaarvergadering van Amerikaan sche burgemeesters waarop ook zeven Canadeesche ambtsgenooten genoorligd waren, heeft de voorzitter, La Guardia, verklaard, dat de tenuitvoerlegging van het be,wapeningsproeramma 80 procent waarschijnlijkheid biedt, dat de oorlog Amerika niet zal bereiken. De eerste burgemeester van Ottawa, Lewis, zeide, dat de instelling der Ame- rikaansch-Canadeesche verdedigings- rommissie voor de redding der democra tie vérstrekkende gevolgen kan hebbpn. Tprwijl de Britsche en Amerikaansche volken vroeger hun eigen weg zijn ge gaan, zullen wellicht in de toekomst al le Engelsch-sprekende volkeren veree nigd opmarcheeren. Indien de interna tionale toestand slechter zou worden waarop men voorbereid moet zijn zal het oogenhlik voor een nog nauwe re samenwerking tusschen de Vereenig- de Staten en Canada naderbij komen. De Amerikaansche be wapening De- minister van oorlog, Stimson, heeft medegedeeld, dat sedert het begin van Juli 9174 vliegtuigen besteld zijn. In November zullen opnieuw 37.000 le den der nationale garde in verkelijken dienst, worden geroepen. In Septembei zijn 60.0000, in October worden 36.000 leden der garde opgeroepen. Sprekende over het Amerikaansche defensiepro gramma. zeide de minister, dat de in eenstorting van Frankrijk voor de Ver- eenigde Staten gevaren heeft doen ont staan, die wel gevolgen moeten hebben voor de bewopeningsplannen. Het Huis van Afgevaardigden heeft 338 milloen dollar toegestaan voor den bouw van kazernes. De militaire com missie van den Senaat heeft de plenaire vergadering aanbevolen om toe te stem men in de opleiding van burgerwach ten in de verschillende staten, nu de nationale garde onder de jurisdictie van de federale regeering is gekomen. Tegen Japan gerichte douanemaatregelen Het staatsdepartement heeft aan de douaneautoriteiten instructie gegeven, in afwijking van de gewoonte, volgens welke de Philippijnen voor de douane rechten als binnenland wordt be schouwd, voortaan alle goederen, welke onder de uitvoercontrólewet van 2 Juli 1940 vallen, als „uitvoergoederen" te be handelen, zoodat er dus een uitvoer vergunning voor noodig is. De bedoelde wet stelt een uitvoerver gunning verplichtend voor, alle strate- gisch-belangrijke grondstoffen, alsmede werktuigmachines en eenige olieproduc ten van hooce waarde. In economische kringen alhier is men van meening, dat het staatsdepartement door dezen maat regel" wil voorkomen, dat deze goederen van de Philippijnen naar Japan worden doorgezonden. Voorts heeft het staats departement bepaald, dat de neutrali- teitswet van 1939, die uitvoervergunnin gen voor oorlogsmateriaal verplichtend stelt, voor, de Philippijnen niet zal gel den. GEDENKDAG VOOR VERMOORDE IJZEREN GARDISTEN BOEKAREST. 20 Sept. (D.N.B.). De vice-minister-president en leider van de beweging der legionnairs Horia Sima heeft bepaald, dat die 22e September een gedenkdag zal zijn voor de helden en martelaren der beweging ter herinnering aan de talrijke leden der IJzeren Garde, die op 22 September 1939 na den moord op den toenmaligen minister-president Calinescu in het geheele land vennoord zijn. ROME. 20 Sept. (Stefani.) Op zijn tocht van het 6tation naar de Villa Ma dama werd von Ribbentrop luide toege juicht door een groote menschenmenig- te. die hoera's aanhief voor Führer en Duce. Na in de Villa Madama het noen maal te hebben gebruikt, begaf von Ribbentrop zich naar het Palazzo Ve- nezia voor de besprekingen met den Duce, die van 5 tot 7 uur hebben ge duurd. Na afloop werd een officieel communiqué gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de Duce den rijksmi nister van buitenlandsche zaken ont vangen heeft voor eeh hartelijk onder houd. Omtrent het eerste onderhoud, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop gisteren als af gezant van den Führer in het Palazzo Venezia met den Duce en graaf Ciano heeft gehad, werd in politieke kringen vernomen, dat deze bespreking gevoerd is in een atmosfeer van bijzondere har telijkheid. De groote problemen, waar het thans om gaat, zoo verklaard men. zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onderworpen. Het is bij de asmogendheden niet .gebruikelijk, dat bij besprekingen, die de groote problemen betreffen, lang over en weer gepraat wordt of dat de wereld tot in bijzonderheden op de hoogte wordt gesteld van het geen besproken is. Een ding is ech ter zeker: het onderhoud werd ge kenmerkt door de wederzijdsche volkomen overeenstemming op alle besproken punten. Ook is daarbij de groote voldoening over den militai ren toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo betoogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, waarop Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen En geland zijn overgegaan. Terwijl Duitsch land het hart van het Britsche wereld rijk in Europa aanvalt, marcheert Ita lië op tegep de sleutelstelling van het Engelsche koloniale rijk in Afrika, op dat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de asmogendhe den strijden. Von Ribbentrop heeft gisteravond aangezeten aan een diner, dat Ciano te zijner eere in de jachtclub heeft gege ven. Tot de aanzittenden behoorden voorts de minister van volkscultuur, de Duitsche ambassadeur en de voornaam ste leden van de Duitsche mi6sie. An dere leden dezer missie, alsmede het personeel van de Duitsche ambassade en hooge ambtenaren van het ministe rie van buitenlandsche zaken zaten te zelfdertijd .aan een ander diner aan, dat in een geest van hartelijke ka meraadschap verliep. Alle ochtendbladen te Rome brengen onder zeer zware koppen en met ver scheiden foto's van den Duce. Von Rib bentrop en graaf Ciano uitvoerige ver: slagen, die bijna de geheele voorpagina beslaan, over den eersten dag, dien de Duitsche minister van buitenlandsche zaken te Rome doorgebracht heeft. In de koppen legt men grooten nadruk op de hartelijke ontvangst, die de Romeim sc'he bevolking den vertegenwoordiger van den Führer bereid heeft. De Messaggero schrijft, dat -Rome gisteren ter gelegenheid van de komst van den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken een dag van tinte lenden geestdrift beleefd heeft en wijst er op, dat aan de ramen van alle open bare gebouwen en particuliere wonin gen in de zon driekleuren en swastica- vlaggen wapperden. De hoofdredacteur van de Popoio di Roma schrijft, dat de komst van von Rib bentrop te Rcroe onmiddellijk volgt op den zegevierenden r.pmarsch dei Itali aansche troepen op Egyptisch gebied, geschiedt op het oogenblik, waarop de Duitsche luchtstrijdkrachten hun actie van het hart van F.ngeland tot Schot land uitgestrekt hebben en terstond na het ontstaan van een nieuwe situatie in het Donaubekken en op den Balkan. Omtrent de onderwerpen, die door don Duitschen minister van buiten landsche zaken met den Duce en 'Ciano besproken zijn, merkt de Popoio di Roma op, dat het voor de hand ligt, dat men de vraagstukken behandeld heeft, die de aandacht van de beide groote bondgenooten trekken en be sluit met de verklaring, dat het zeker is dat deze nieuwe ontmoeting een nieuwe stap vormt op den revolution- nairen weg van de beide regimes. ERGENS IN ITALIË, 20 Sept. (S'cfa- ni). Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in weermachtsbericht nr. 105 liet volgende bekend: Een van onze verken ningsvliegtuigen heeft met bommen een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika zijn bij luchtaanval len van den vijand op-de haven Derna in het gebied van Bomba, Tobroek «.-n Solioem, een persoon gedood en eeni?e personen gewond. Er werd lichte mat$- rieele schade aangericht. Te Sidi el Bar- rani werd een Engeisch vliegtuig door onze luchtdoelartillerie neergehaald. Het.aantal vijandelijke vliegtuigen, dat is neergehaald in de luchtgevechten, waarvan in het vorige weermachtsbe richt sprake i6 geweest, is thans opge- loopen tot zeven, terwijl bovendien waarschijnlijk nog twee andere toestel len zijn neergeschoten. Een Engeisch koopvaardijschip, dat door. onze luchtmacht in de Egeische Zee was getroffen, .waarvan melding werd gemaakt in weermachtsbericht nr. 99, is de haven van Piraeus binnen- geloopen met brand aan boord. Het schip is ernstig beschadigd en bevindt zich thans in het dok. In Oost-Afrika heeft een van onze for maties tijdens een aanval op Kassala, waarvan melding is gemaakt in het vorige weermachtsbericht, een Engeisch toestel van het type Blenheim brandend omlaag gehaald. F.en ander vijandelijk vliegtuig, waarvan gemeld was dat het waarschijnlijk was neergeschoten tij dens een aanval on Massaoea. werd te ruggevonden od dertig kilometer van die stad. De bemanning was dood. Vij andelijke luchtaanvallen op Diredaoea, Duavello en Mogadiscio veroorzaakten zeer lichte schade: Er vielen geen slacht offers. STOCKHOLM, 1U Sept. (D.N.B.) Onder het opschrift „Engelands kanonnen hebben geen tijd om af te koelen" meldt Stockholm^ Tid- ningen uit Londen, dat de afgeloo pen nacht weer door veelomvat tende beschadigingen gekenmerkt is. Nog nooit hebben de Duitsche vliegtuigen zoo laag boven de stad gevlogen. De lucht trilde van het aantal ontploffingen en dreunde van de kanonschoten van het En gelsche luchtafweergeschut. Lon den is een vesting, die thans twee weken onder vuur ligt. Het Britsche persbureau Reuter meldt: De koning en de koningin heb ben drie I-ondensche wijken bezocht, die sterk onder de Duitsche bomaanvallen geleden hebben. Zij onderhielden zich met de geredden en met de leden der passieve verdediging. Op een afstand van 25 meter van den hertog van Kent is een tijdbom ontploft, toen hij ^ie ge teisterde wijken van Londen bezocht. De hom was in een tuin terecht ge komen. De noodige maatregelen waren genomen opdat er geen schade zou worden aangericht. Uit New York wordt gemeld: Don derdag was te New York te 14 uur nog geen enkel bericht over lucht aanvallen uit Londen ontvangen. De verklaring daarvoor is, dat krachtens de nieuwe Britsche cen- suurregeling het seinen van begin en einde der luchtalarmen verboden is, omdat dit nadeelig voor de vei ligheid gebleken is. De Amerikaansche bladen bevatten weer uitvoerige berichten over de Duit sche vergeldingsactie tegen Londen, zoowel van eigen correspondenten als van persbureaux. In die berichten wordt onder meer gezegd, dat nu ook in het Zuid-Oosten van Londen aanzienlijke schade is aangericht door explosieve en brandbommen, terwijl in het Noord- Westen talrijke objecten in de industrie wijken geheel vernield zijn. Voor de sta tions van de ondergrondsche stonden de menschen weer in rijen om den nacht in den tunnel door te brengen, hoewel de autoriteiten het nübliek hadden aan gemaand. het verkeer in de ondergrond sche niet te belemmeren. De Londensche correspondent van censuur neit toeiaatd 2GY bfw ffff de New York Times zegt, dat de censuur niet toelaat, dat veel over de schade aan militaire objecten medegedeeld wordt. Het is van be lang, aldus deze correspondent, dat de lezer dit weet, opdat hij zich een duidelijk beeld van den toe stand kan maken. Er zijn natuurlijk vele burgers getroffen, doch velen hadden het ongeluk zich op plaat sen te begeven, waarvan men moest aannemen, dat zij het doel dér Duit sche luchtmacht zouden zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8