LAATSTE BERICHTEN De behandeling der Duitsche geïnterneerden Nederlandsch-Indië in De Italiaansche luchtmacht meldt vele successen Wandelmarschen St. Hubertus Mooie resultaten van Het Soesterkwartier Ned. Korfbal Bond Afdeeling' Utrecht N.V.B. Distributie van brandstof Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 WANUkLSFURI Z.U.T. legde beslag op den wisselbeker TVT A enkele malen te zijn uitgesteld zijn toch Zaterdag en Zondag de tweedaagsche wandelmarschen over 20 en 30 K.M. van de R.K. Wan- delsportvereeniging „St. Hubertus" doorgegaan. Gezien de omstandig heden waaronder de marschen ge houden werden van het algemeen verbod werd op het laatste oogenblik nog ontheffing verleend viel het aantal deelnemers nog mee. Zaterdagmiddag startten er 150 en Zondagmiddag bedroeg dit aantal 125. Onder de deelnemers waren Qok de Wan- delsportveréenigingen Z.U.T. met jeugd groep. Meursing. St. Hubertus en der vere'eniging Beatrix liit Buren. Zaterdag waren er enkele regenbuitjes, welke de marschen dreigden te zullen verstoren, doch Zondag \v.as het weder werkelijk ideaal. Gistermiddag omstreeks vijf uur wa ren de deelnemers weer terug aan het startpunt, liet gebouw St. Aechten aan 't Zand. De heer C. H. R. v. d. Linden, voorzit ter van St. Hubertus. reikte hier met een toepasselijk woord de prijzen uit. Deze prijzen werden behaald door: Zaterdag: lé prijs Meursing 76 punten; 2e prijs Z.U.T. met 75 pnt. Jeugdgroep: le prijs Z.U.T. 73 pnt. Zondag: le prijs Z.U.T. 81 punten, waardoor de ze vereeniging tevens in het bezit kwam van den wisselbeker. 2e prijs Beatrix uit Buren. Jeugdgroepen: le. prijs Z.U.T. met 71 punten. Verder was ei* een medaille voor de grootste groep, doch toevalligerwijze wa ren Z.U.T. en Beatrix even groot. Op voorstel van Z.U.T. werd de medaille aan Beatrix toegekend. De leider van de wandelsportvereeni- ging „Beatrix" had met dezen St. Huber- tusmarsch zijn vijf en twintigsten marsch volbracht. De voorzitter van St. Hubertus reikte hem als herinnering een aardige attentie over. Ongetwijfeld -zal het aantal deelne mers de volgende maal grooter zijri, om dat St. Hubertus getoond heeft, een pret- tigen marsch-te kunnen organiseeren. KORFBAL Het eerste twaalftal klopte Tovers 2 met 73, terwijl de adspiranten met 21 wonnen In een snellen en spannenden wed strijd is het. aan da korfbalclub „Het Soesterkwartier'' gelukt een overtuigen de overwinning te behalen op Tovers uit Zeist. Mot niet minder dan 73 werden de Zeistenaren verslagen. De Tovers die ditmaal voor het eerst in de eerste klasse van den G. U. K. B. uitkwamen hadden natuurlijk tegen de keistedelingen, die reeds langer in deze klasse spéélden, een zWaren strijd te voeren. Tot hun vcordeel zij echter aangeteekend. dat zij ondanks den grooten achterstand in punten fnt. het einde tóe „Het Soesterkwartier" goed partij gegeven hebben. Het was een interessante snelle par tij, welke de heide ploegen lieten zien. Na ongeveer tien minuten viel bet eer ste doelpunt voor het twaalftal der Amersfoorters. Het was J. Gouverneur die hiervoor zorgde; ook het tweede doelpunt nam hij voor zijn rekening (6—2). De heer K. &e Bot nam met mej. van Eelst het wérk van J. Gouverneur over en maakten het derde en het vier-, de doelpunt'. Met alle macht kwamen de Tovers opzetten cn inderdaad ge lukte Ihet hun een doelpunt te maken en zoodoendp tien stand op 14 te bren gen. Nu waren K. de Bot cs. in de ver dediging. Het werk. dat. zij hier lever den, was heel goed. T. van Tempelen vergrootte den voorsprong tot 15. Ondanks de goede verdediging wisten ook de Tovers nog eenmaal te doelpun ten. doch dit doelóunt,was weinig cor rect daar 't gemaakt werd door iemand, die gedekt stond, hetgeen als onspor tief geldt. Na de rust werd er nog drie maal ge doelpunt. en wel twee maal door de heeren F. de Wilde en K. de Bot voor de speeltuinhewoners cn éénmaal door de Tovers. Aldus werd de eindstand 37. Scheidsrechter Van der Zartden leidde zooals gewoonlijk op een pret tige wijze. Ook de adspiranten van de korfbal- vereeniging „Het Soesterkwartier" wis- ten de Tpvers te verslaan zij het dan niet mét zoo'n overweldigend cijfer. In een aardigen wedstrijd wonnen zij met 1—2. Mooie resultaten voor de korfbalver- eeniging der speeltuinbewoners op den eersten competitiedag. HONKHAI REST VAN NEDERLAND WINT VAN HAARLEM HAARLEM. 23 Sept. Na een span nenden strijd is do Rest van Nederland er in geslaagd de kampioenen Haarlem een nederlaag tóe fe brengen. Met 5—3 moest Haarlem het onderspit delven. ASBOTH WINT TOURNOOI TE MERANO MERANÖ. 22 Sept. Ook te Merano behaalde de jonge Hongaarsche kam pioen, Ashoth. de overwinning. In den eindstrijd slopg hij den Italiaan Roma- noni met 6—2, 6—3, 64. Het prachtige weer werkte Zondag mee op dat de competitieleider het volle pond van zijn programma kon oogsten. Zoo zal het ook moeten blijven gaan, wil de eindstand tij dig worden bereikt, daar er nog ve le verrassingen voor den deur kun nen staan. Verheugend is het ook, dat in Zuid-Holland alle wedstrijden door gang vonden, omdat, zoo men weet, hier de terreinen spoedig onbespeel baar zijn, Blauw Wit begon haar competitie uitstekend in de Noord-Hollandsche eerste klasse, door de dubbele cijfers te gen D.V.D. te bereiken. Ook Wester kwartier ging op den goeden weg voort, door ook al met hooge cijfers te winnen van Sportief. Koog Zaandijk en Swift boekten eveneens een goed resultaat in hun uitwedstrijden. Vermeldenswaard is^ook de overwin ning van Deetos, de eerste in de reeks waarschijnlijk, in Zuid-Holland, als mede de nederlaag van Nic in het Noor den. De tweede klasse leverde een overwinning op voor Vogel in den plaat selijken strijd tegen Bilthoven. Het ter reinvoordeel van de thuisclub sprak ook nu weer een hartig woordje mee bij de zen laatsten wedstrijd op dit terrein, daar Vogel in de toekomst weer naar Welgelegen verhuist. Bilthoven wist ook nu weer, zooals altijd in haar wed strijden tegen Vogel, het juist» tegen spel niet te vinden. Onverdiend verloor Samos van D.T.V. na een prettige ontmoeting op Welge legen, met 3—1. Een stand, die even goed andersom had kunnen zijn. Excel sior toonde zich. zooals verwacht, de meerdere van Olympia, nadat de gas ten de leiding hadden genomen. D.D.V. Rohda vond geen doorgang. In de derde kl. A, boekte Zwaluwen in haar eersten wedstrijd een 8—1 over winning op de Excelsior reserves's. dank zij ook de versterking, die zij heeft on dergaan van enkele Baerne spelers. 't>b l HAL De uitslagen: le klasse A Maarssen—Minerva 1—5 Sperwer—Groen Zwart afg. StichtenarenV.V.O.G. 2—1 Utr. Boys—R.U.C. 2—o le klasse B V.V.A.—C.D.N. 4—4 1-4) IVijk bij DuurstedeF.A.K. Vreeswijk—H.D.S. 4-4) D.E.V.Soesterberg 7—1 2e klasse A Mijdrecht—Stormvogels 4-5 De MeernP.V.C. (Vleuten) 0—1 D.S.O.—K.D.S. 1—3 Be QuicWVolharding 2—4 2e klasse B De StichtscheU.P.T.T.S. 9—1 W.D.O.AusterJitz 12—4) 2e klasée C R.A.P.—N.S.C. n.d. N.S.C. niet opg. 3e klasse A D.O.V.—De Toekomst 6-1 H.V.V.—D.W.S.M. 6-2 Semper Avanti—R.Z.C. 3-3 Res. le klasse A H.V.C. 3—Hilversum 5 4—1 A.P.W.C. 2—Quick 2 4—1 Res. le klasse B R.U.C. 2H.M.S. 2 4—7 V.V.IJ. 2—1J.F.C. 2 5-0 Utrecht 3—B.V.C. 3 3—4 Van de Westelijke velden XERXES—H.B.S. 2—3 Deze competitiewedstrijd werd op het ter rein van R.F.C. gespeeld. In aanmerking genomen, dat er ook om den Zilveren Bal gespeeld werd, viel de publieke be langstelling niet tegen. Aanvankelijk waren de Hagenaars iets in de meerder heid en reeds na'twintig minuten had den zij zich van een 2-0 voorsprong ver zekerd. In beide gevallen ging de verdediging van Xerxes niet vrij uit. Van der Vegt strafte drie fouten met twee gave doel punten (0-2). In de tweede helft gaf Xerxes het meest den toon aan, maar Pelikaan was in het Haagsche doel keurig op dreef. Het duurde dan ook nog geruimen tijd, voordat Kok met een schuiver den ach terstand wist te verkleinen, 1-2. Xerxes gooide er daarna nog een schepje op en niet lang daarna was het Hoevenberg. die op fraaie wijze de par tijen op gplijken voet bracht, 2-2. Men dacht reeds, dat dit de eindstand zou worden, toon in de allerlaatste minuten Van der Vegt HBS. nog aan een derde doelpunt hielp 2-3. AJAXC.V.V. 5-1 Na een vrij slappen wedstrijd heeft Ajax met haar nieuwe opstelling een gemakkelijke overwinning behaald op de Rotterdammers. Na tien minuten spelen zette Acker- man uit een voorzet van Groenewoud dit Ajaxovenvicht in een doelpunt om (10). Het spel van C.V.V. maakte een zwakken indruk. Middenvoor Van der Waal, profiteerde, van een blunder in de Ajax-nehterhoede (11) Ajax, dat tot dit oogenblik ook baar vorm nog niet gevonden had. begon iets enthousiaster te spelen. Met veel geluk kreeg Ajax weer de leiding, toen Bijl een ver schot van spil Van Stoffelen tegen zijn lichaam kreeg, waardoor de bal onhoudbaar voor Romijn in het C.V.V.-doel verdween (21). Even voor de rust vergrootte Aiax door Van Stof felen met een hard schot huiten hPt strafschopgebied den voorsprong tot 31. In de tweede helft bleef het spel be neden eerste klasse peil. In de laatste minuten kwam er aan Ajaxziide nog even een kleine opleving. Twee doelpunten waren hiervan het ge volg. A an Wijngaarden en Fischer bra ken door de verdediging van de Rotter dammers heen en brachten zoodoende den eindstand op 5—1. HONGARIJE—FINLAND 82-90 BOEDAPEST. 22 Sept. Ook op den tweeden dag van den athletieklanden- wedstriid werden goede prestaties gele verd. Ten slotte wist Finland met een voorsprong van 8 punten de overwin- ning te behalen. Het Y wint van de H.Z. en P.C. met 4-2 AMSTERDAM. S2 Sent. Tijdens de nationaje wadstrijden, welke de zwem- veroeniging „Het IJ'' vanmiddag in het Sportfondsenbad in Amsterdam-Oost ge organiseerd had. heeft het zevental van Het IJ den eersten waterpolowedstriid om het kampioenschap van Nederland tegen HZ en PC met 42 gewonnen Deze zege is in belangrijke mate het erk van Van Aelst. die drie van de vier doelpunten voor zijn rekening nam. De uitslaeen van de baanwedstrijden zijn als volgt: 200 meter schoolslag dames: 1. J. Waalberg (ADZ) 2 min. 59.6 sec. T. Bij land (HZCï 3 min. 0.1 sec. J Koster (VZV) 3 min. 9 sec. 100 meter rugcrawl dames: 1. C. Kint (Rotterdam) 1 min: 15.9 sec. 2. D. Kerk meester (Rotterdam) 1 min. 19.2 sec. 100 meter horstcrawl heeren: 1. D. van der Kuil (SZC) 1 min. 1.6 sec. 2. J. C Scheffer (D.TK) 1 min. 2 sec. B. Ramack (RZC) 1 min 2.1 sec. 100 meter rugcrawl heeren: 1. H. van Schouwen (DJK) 1 min. 11.4 sec. 2. J. P. Metman (IJl 1 min. 115 5X50 meter borstcrawl estafette hee- ,eï.' IJ. 2 min. 22.9 sec. 2. HZ en PC. 2 min. 24 sec. 3. Dolfijn 2 min. 2S.7 fee. 3X50 meter wisselslagestafette dames: 1. Rotterdam 1 min. 48.1 sec: 2. ADZ 1 1 min. 482 sec.; 3. ADZ 2, 1 min. 55.8 sec. binnenland Van 30 September tot en met 8 October geen ver koop Opgave van voorraad De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nij.v.erheid.en Scheepvaart deelt me de, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brand stoffen ean verbruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden ver staan: steenkolen, steenkoolbriketten (ook eierbriketten). cokes (ook gasco- kes), bruinkolen, bruinkoolbriketten, turf en petroleumcokes. Onder de verbruikers op wie dit afle veringsverbod betrekking heeft vallen: Groep a: particuliere personen. Groep b: openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), zie kenhuizen, sanatoria. rijks-, gemeente en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len; centrale keukens, apotheken, wacht en béhandelingskamer van artsen, e.d. Groep c: warenhuizen, winkels, hoteis pensions (ook kamerverhuurders), res taurants. café's. particuliere kantoren, lesruimten in particuliere huizen. Groep d: gebouwen voor publieke ver makelijkheden. vereenigings- of verga derlokalen, niet behoorende tot de groep a, b en c. Groep e: kleinindustrie met een jaar verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 Ion en niet behoorende tot de groep a. b, c. en d Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het Rijkskolenbureau als „grootindustrie" ingeschreven verbrui kers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze categorie van industriecle verbruikers zal dus ook gedurende de periode van 30 September tot. en rm-t 8 October de haar door het Rijkskolenbu reau toegewezen hoeveelheid vaste brandstoffen kunnen betrekken. Van het verbod kan door het Rijksko lenbureau te 's-Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instantie dis pensatie worden verleend. Verder wordt medegedeeld, dat de plaatselijke distributiediensten op nader bekend te maken wiize en tijdstip de verbruikers, behoorende tot de groepen a, b, c en d. in het bezit zullen stellen van formulie ren ..voorraadopgaven vaste brand stoffen", waarop door de verbrui kers de per 20 September 1940 aan wezige voorraad vaste brandstoffen (gesplitst naar soorten inclusief turf) en huishoudbrandolie. moeten wórden ingevuld. Onder huisbrand olie wordt in dit verband verstaan: huisbrandolie, dunne en dikke stook olie, voor zoover bestemd voor ver warmingsdoeleinden. Deze voórraad-opgaven moeten de be treffende verbruikers op door de distri- butiedienstei» plaatselijk bekend te ma ken dala, gedurende de periode van 30 September tot en met S October 1940 bij deze diensten inleveren, ter verkrijging >-nn de Voor de brandstoffenrlistributie henoodigde bescheiden. De aandacht wordt er nog op ge vestigd. d?t zoogenaamde „vrije ko len" niet bestaan, zoodat alle vaste brandstoffen, onder welke beschrij ving deze ook zijn of worden aange boden. onder het afleveringsverbod en onder de verplichte voorraadöp- gave vallen. Voorts zij vermeld, dat op de door de verbruikers gedane voorraadopgaven controle zal worden uitgeoëtend. Aan bepaalde verbruikers, behooren de tot dc gi-oepen h. c. d en e zullen door een door het Rijkskolenbureau aan te wijzen instantie, tegen betaling van f 1 plus eventueele portokosten, zooge naamde identiteitskaarten worden uit gereikt. welke de houders bij het in ont- vangstnemen van de distributiebeschei den bij de plaatselijke distributiedien sten voor identificatie en ter waarmer king moeten overleggen. 's-GRAVENHAGE. 23 Sept. Om trent de behandeling der Duitsche geïnterneerden In Ned.-Indië zijn bij zonderheden vernomen, welke vervat zijn in een schrijven van 9 Augustus uit Kobe. Wij latèn den tekst van dit schrijven in zijn geheel in vertaling volgen: KOBE, 9-8 1940. Ik heb U het laatste op 5/8 geschreven. Vandaag nu. zijn.,.en... op mijn kan toor gekomen om mij een nauwkeurige beschrijving te geven van den toestand op Java. Ik had hen gisteren van de Maroe afgehaald en hun hier allen noo- digen steun doen geven. Volgens het Soerabayasch Handelsblad van 16/7 zijn geïnterneerd: 2396 Duitsche heeren, 3 in Nederlandsch-Indië geboren en dus Nederlandsche Duitschers, 147 Duitsche vrouwen. Dit aantal zou intus- schen tot 270 zi.fn gestegen. 137 staatloo- zen, 24 tot Nederlander genaturaliseerde Duitschers, 340 Nederlanders (staatsge- aarlijk, waarschijnlijk uitsluitend N.S.B.), 32 Nederlandsche vrouwen. In totaal 3079. De huisvesting Nadat op 10 Mei in Soerabaya de Duit schers op het jaarmarktterrein en in Ba tavia in Priok bijeengebracht waren, wer den zij naar de beide U bekende kam pen in Ngawi en Onrust gebracht. In de barakken van Ngawi zijn in vertrekken voor ongeveer 30—40 menschen ongeveer honderd Duitschers gehuisvest. In de vertrekken waren geen meubels aanwe zig. De eerste nachten moest op den grond geslapen worden, men zat op den grond aangezien geen stoelen aanwezig waren. De Duitschers mochten niets in het kamp meenemen, geld en het weinige dat. zij bij het zoo meedoogenlooze onmid dellijke wegvoeren nog in hun zakken hadden, werd afgenomen. In Ngawi zijn ongeveer duizend Duitschers. De poor ten en deuren der afzonderlijke barak ken werden streng bewaakt, uitgaan was verboden! De natuurlijke behoeften wer den verricht in een in de vertrekken op gestelde ton, welke 's morgens en 's avonds werd gereinigd. Na eenige da gen mochten zij op het platte betonnen dak der barakken des ochtends en des avonds wandelen, evenals op een binnen plaats tusschen de zeer sterke prikkel draadversperring. Eerst na enkele dagen kregen zij toiletvoorwerpeu, .welke door de Duitsche vrouwen waren overhan digd, in het kamp uitgeleverd. Wasschen des ochtends-geschiedde om half zes en werd .gedurende 5 tot 10 minuten voor iedere ploeg in de waschlokalen toege staan. Tegelijkertijd moest in dien tiid het lijfgoed worden gewasschen. Aangezien ieder niet. meer bij zich had dan de klee- ren waarin hij geïnterneerd werd, zijn de toestanden zeer onverkwikkelijk. Scheer messen werden niet toegestaan, de ver zorging is beneden iedere critiek. De Nederlandsche regeering publiceert in het Soerabayasch Handelsblad-bijzon derheden over het eten. In werkelijkheid ziet dit er anders uit. Des ochtends voor het ontbijt een kop slechte koffie, en een stuk brood zoo groot als twee vuisten, aan één kant met zeer dunne margarine en slechte marmalade gesmeerd. Aange zien het bezit van messen van iederen aard verboden was, moest dit, brood zoo goed als het ging, verslonden worden. Des middags moest worden aangetreden en met twee emaille borden en een lepel werd een dikke slechte soep en inderdaad rijst en iedere hoeveelheid met specerijen (sambal) uitgereikt. Des namiddags niets en des avonds een herhaling van het ont bijt- Na ongeveer 14 dagen werden stroo en zakken uitgeleverd, waarvan de geïnter neerden zelf hun stroozakkèn moesten vervaardigen. Na ongeveer 4 weken werd verlof gegeven tot uitreiking aan de ge- interneerden van matrassen en klam- boe's, die door Duitsche vrouwen waren verstrekt. Voorzichtigheidshalve moest den geheeten nacht het licht in de ver trekken branden. Stoelen waren tot het vertrek der verslaggevers niet verstrekt, evenmin tafels, zoodat de maaltijd op den grond moest worden genuttigd. De gein- terneerden. moesten hun eten zelf.koken, maar er waren voldoende koks onder de gevangenen. Na ongeveer drie weken werd een kleine cantine ingericht (met meubels van den Deutschen Verein in Soerabaya), waarin de geïnterneerden voor hun 10 centen, welke hun dagelijks \verden uitgekeerd, iets konden koopen. Koffie kost 2 cent. en een reep chocolade cent. Deze toestand was toen de defi nitieve. waarover tot zijn vertrek van Java op 16 Juli rapport heeft gekre gen. De heerdie op Onrust was geïn terneerd, en later in Ngawi geïnterneerd werd, deelde daar mede, dat Ngawi berer was dan Onrust. Het is te betreuren, dat van Onrust tot dusverre hier in Japan geen rapport ontvangen is over de laat ste weken, aangezien daar immers ook de heer Frühstück vermoord (doodge schoten) is. Er is helaas geen twijfel mo gelijk aan den dood van don heer Früh stück, aangezien beschrijvingen van de teraardebestelling bekend zijn. De toe stand zou zoo zijn, dat de gevangenen zonder uitzondering sterk zijn afgevallen, zoowel door de gebrekkige verzorging als ook door de afschuwelijke behandeling. Omtrent het overbrengen van alle ge- interneerden naar Atjeli wistalleen nog te melden, dat reeds eenige trans porten daarheen geschied waren en de mededeeling dat de Duitschers daar op niet bekend geworden plaats zelf hun ba rakken moesten houwen. Het is niet mo gelijk hun post toe te zenden. De brieven worden den gevangenen voorgehouden, zoodat zij dan, wanneer zij dichtbij geko men zijn, mogen lezen. Overhandigd wor den zij echter niet. Omgekeerd is het den gevangenen veroorloofd tweemaal per maand een levensteeken te geven. De vrouwen Duitsche vrouwen van wie bekend was, dat zij actief hebben deelgenomen aan partijacties, zijn zonder uitzonde ring tezamen met haar kinderen geïn terneerd, o.a. in Banjoe Biroe bij Sala- tiga. Zij krijgen denzelfden soldatenkost als de mannen!! en aanvankelijk ook alle kinderen. Het Soerabayasche Han delsblad schrijft hierover op 16 Juli: In het interneeringskamp te Banjoe Bi- roe voor vrouwen wordt voor kinderen beneden de 7 jaar ten deele! afzonder lijke voeding verstrekt., aangezien ge bleken is, dat normale soldatenvoeding voor hen te zwaar is. Aan moeders met zuigelingen is toegestaan zoo noodig zelf de geëigende kindervoeding te be reiden. kon zich nauwelijks goed houden bij deze berichten. Niet geïnterneerde Duitsche vrouwen zijn veelal bijeengebracht. Vrouwen met eigen vermogen kunnen maximaal 150 gld. opnemen. Waar dit niet mogelijk is wordt een ondersteuning gegeven van 36 gld. per maand. Er zijn echter vele gevallen, waarin slechts 15 tot 19 gld. wordt betaald. Als kindertoeslag is toegestaan 5 gld. voor kinderen tot 5 jaar. en 9 gld/ voor kinderen tot 18 jaar (melk hiervoor kost reeds 10 gld.) Dit is een korte samenvatting der al- gemeene wederwaardigheden, die ech ter voortdurend onderbroken werden door berichten over de afschuwlijkste persoonlijke chicanes en vernederin gen. Bij de algemeene interneering wa ren niet voldoende militairen aanwezig om huiszoekingen te verrichten. Er werden particulieren, hoofdzakelijk jonge Nederlanders, aangewezen om in de huizen alle correspondenties, voor werpen van waarde, documenten enz., weg te nemen. Na onderzoek zouden deze zaken teruggegeven worden, maar er zijn vele gevallen hekend, waarin deze dingen verloren zijn gegaan en bovendien bij de huiszoekingen groots ravage werd aangericht. De weerlooze vrouwen geraakten hinnen korten tijd in een zoo zenuwachtigs stemming, dat velen symptomen van instorting ver toonden, vooral tengevolge van de voortdurende verhooren betreffende vele, op een of andere* wijze, ook vaak slechts door donime buurpraatjes ont stane verdenkingen. Deze gevallen zijn legio, maar voor ons zijn slechts die van onze waarde vrienden van zeer bij zondere beteekenis en ik heb nauwkeu rige informaties ingewonnen. Consul baron von Plessen heeft zes weken in Ngawi gezeten en is 10 jaar ouder geworden. Consul-generaal Ti- mann en echtgenoote in Batavia hebben eveneens huisarrest. Het consulaire per soneel is ingesloten. Van mevrouw is bekend, dat zij. aangezien zij zich ni.et wel gevoelde, een Nederlandschen dokter raadpleegde, die weigerde haar te helpen. Deze ge vallen loopen in de honderden. verzoekt u persoonlijk den heer er opmerkzaam op te maken, dat mevrouwin Soerabaya gezond is, en met andere dames samenwoont, liet is niet zeker, of niet nog alle Duitsche vrouwen, die overigens alleen vergezeld door agenten van politie mogen uitgaan, in een z.g. beschermingskamp komen. Voor Batavia had men daarvoor het veel te kleine badhotel Trianon in Tjidabak tusschen Soekaboemi en Buitenzorg uit gekozen. Er is verder gemeld, dat de Duitsche vrouwen zich niet ophouden aan den voorkant van het huis, aange zien zij uit angst voor molestaties, en scheldwoorden liever achter zitten. Het is Nederlanders verboden met Duit schers te sproken, en de kranten geven zich aan een wilde ophitsing over. Ter kennisgeving nog voor dat beide fabrieken onder Nederlandsche leiding met jammerlijke prestaties verder wer ken. Samenvattend is helaas ondubbelzin nig bewezen, dat de haat der daar wo nende Nederlanders alle perken te bui ten gaat. De geïnterneerden worden als strafgevangenen behandeld (zij krijgen ook gevangeniskleding en uniform), en de. weerlooze vrouwen zijn uitgeleverd aan de willekeur van den ernstigsten aard der Nederlandsche autoriteiten. verzoektterstond naar To kio te vertrokken om al deze dingen te rapporteeren in de hoop. een beter lot te kunnen verkrijgen. Excuseert den stijl, maar de brief moet vandaag nog weg. Het. geciteerde dagblad haal ik in Duitsche vertaling aan. Het blad volgt zoo snel mogelijk. Met hartelijke groeten, uw OPBRENGST VAN COLLECTE VOOR WINTERHULP BERLIJN, 23 Sept. (D.N.B.) De op Zondag 8 September gehouden open bare geldinzameling voor het oorlogs winterhulpwerk 1940/41 heeft bijna 22V& millioen rijksmark opgebracht, het geen bijna 11 millioen meer is dan op den eersten collectedag van het seizoen 1939/40. ERGENS IN ITALIË. 23 Sept, (Ste- fani). Het Italiaansche weermachts- bericht nr. 108 maakt het volgende be kend: Uit later verkregen inlichtingen Wijkt, dat de vijandelijke kruiser, welke door onze luchtmacht is getorpedeerd en waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbcricht nr. 104, kort daar op-is gezonken: Do foto's van het jong ste bombardement van 21 September op het centrum van Haifa toonen de prachtige resultaten aan. welke bij dit optreden verkregen zijn. Overal werden hevige pn zeer groote branden verwekt. Op Malta werd de luchthaven van Mikabba opnieuw gebombardeerd. Een opslagplaats werd getroffen, waarbij een zware brand ontstond. De vijande lijke jagers vermeden den strijd. AI on ze vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand weer de Ktad Benghazi gebombardeerd en verscheidene woonhuizen beschadigd. Dank zij de genomen maatregelen voor dc veiligheid en de openbare orde wa ren er geen slachtoffers te betreuren. Een vijandelijke luchtaanval op Bardia maakte geen slachtoffers en richtte geen schade aan. Aan de kust van Cv- renaica is een viermotorig Engelsch jachtvliegtuig van het type Sunderland door onze vliegtuigen met machinege weren beschoten en in zee gevallen. Het toestel ie met de geheele bemanning spoorloos verdwenen. De militaire doe len van Meroa Matroeh werden opnieuw met positief resultaat, gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De havenwerken van Aden werden aan een nachtelijk bombardement onder worpen. Het aantal sdhepen, dat door onze luchtmacht tijdens een aanval op een konvooi in de Roode Zee getroffen is, en waarvan in het vorige weermachts- bericht melding is gemaakt, bedraagt drie. De vijandelijke luchtmacht heeft bom men geworpen op Gura. Gassala en in de omgeving van Asmara, waar twee in landers werden gedood en twee gewond. De aangerichte schade is gering. In de Thyrreensche zee werd een le dig Italiaansch schip dóór een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. KAASMARKT AMERSFOORT, 23 Sept. Aange- voerd werden 20 wagens, bevattende oUOO kg. kaas. Prijzen van 36—39.50 per oO kg. Handel matig. 42e HACO-TBEKK1NG 4e KLASSE, le LIJST TBEKKJNG VAN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1340 HOOGE PREMIËN f 25000.— *36 f 1500.— 12484 13972 f 400.— 4616 5574 9318 f 200.— 8876 20348 f 100.— 7945 12882 17382 18017 PREMIËN VAN f 60— 38. 65 324 329 706 708 922 951 1271 1273 1285 1309 1518 1527 1605 1612 1833 1848 1861 1881 2025 2071 2076 2120 3746 3814 3855 3858 3871 743 141 216 233 299 495 503 687 704 814 817 882 912 1094 1172 1190 1245 1389 1430 1465 1510 1717 1784 1796 1814 1924 1943 1968 1999 2233 2235 2237 2244 2360 2404 2437 2445 2667 2675 2700 2755 2932 2938 2939 3950 3275 3394 3439 3459 3619 3626 3658 3875 3888 3903 3951 3965 4150 4155 4169 4189 4304 4333 4346 4348 4550 4671 4576 4586 4939 4983 4975 5008 6171 5217 5225 6363 5555 5582 6591 5599 5789 5862 6883 •8934 6083 6090 6095 6128 6343 6353 6378 6410 6573 6574 6605 662a 6760 6774 6832 6870 7144 7179 7275 7377 7424 7432 7459 7471 7543 7543 7559 7560 7718 7756 7783 7788 7939 7951 7997 8000 8149 8163 aieo 8183 8436 8479 8484 8486 8593 8613 8621 8638 8887 8889 8909 8912 9158 9168 9284 9286 9406 9472 9745 9770 10147 10178 10479 10493 10903 10909 11209 11276 11634 11641 11879 11881 12064 12126 12371 12374 12414 12512 12540 12716 12741 13228 13232 13468 13498 13722 13734 13843 13846 14017 14018 14325 14326 14488 14553 14801 14835 15009 lSvitS 15201 15342 16662 15664 15925 15969 16187 16146 16272 16291 16558 18586 17070 170*0 17432 17438 17705 17717 18052 18073 18385 18388 18563 18647 18925 18045 19234 19310 19760 19770 20032 Ü'.i 69 20269 20069 20054 20701 9784 10192 10494 10923 11354 11643 11890 12152 9612 9618 9975 9979 10273 10314 10571 10609 10943 11029 11382 11400 11649 11688 11932 12000 12196 12222 10345 10610 11057 11405 11734 12001 12295 10032 10033 10350 10357 10627 10825 11108 11121 11479 11489 11761 11773 12030 12034 12306 12346 12416 12439 12447 12450 12470 12476 12582 12591 12613 12618 12634 12681 12816 12888 12919 12981 13069 1 %ïl2 1332X 13327 13334 13356 13512 13553 13564 13583 13638 13658 I37»7 13758 1.3759 13762 13776 13792 13®®2 13885 13925 13928 13933 13975 Ifii4 14116 14183 14141 iHÏÏ Ji?79 14394 14413 14431 14452 14S67 14880 14869 14695 14707 14729 }fü61 14909 14942 14959 14970 15026 15040 15054 15074 15084 15228 15463 15442 15508 16511 15532 15567 15698 15720 15740 15770 1S8O0 15868 15979 16010 16033 16039 16C40 16042 16163 16166 16198 16201 ]«>10 16237 16320 16413 16440 16445 16461 18603 16712 16739 16795 16825 16*31 16840 17162 17248 17272 17296 173M 17330 17462 17522 17566 17582 17588 17621 17741 17784 17857 17878 17930 17964 18104 18122 18124 18159 18174 18187 18393 18395 18422 18405 18523 18530 18652 18730 18756 18779 J8785 18812 18951 18959 19026 19052 19057 19C66 19348 19462 19507 19521 19541 19595 19773 19785 19852 19870 10878 19015 20128 20147 20156 20181 20195 20231 20399 20401 20438 20472 2( 484 20541 20729 20791 20879 20887 20937 20075 9714 9716 10043 10092 10361 10469 10851 10879 11124 11161 U493 11630 11798 11835 12039 12042 12362 12366 12480 12490 12706 12709 13128 13217 13418 13427 13669 13708 13799 13834 13997 14002 14146 14250 14456 14467 14752 14755 14971 14983 15266 15274 15609 169C8 15923 16066 16126 16246 16262 16511 16533 16842 17033 17366 17430 17624 17694 18036 18040 18375 18381 18532 18543 18822 18907 19118 19221 19661 19743 19980 20020 20238 20616 20633

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3